Progressief Zoeterwoude te vroeg en te laat weggelopen Gading: bijgebouw in Alphen aan den Rijn of Leiderdorp Nieuw recreatief fietspad in Wassenaar langs Zijlwatering Geen subsidie voor verplaatsing activiteitencentrum VOORDEELSTROOK VOOR ADVERTEERDERS. j Leidsch Dagblad: 071-161400 Alphens Dagblad: 01720-939611 MAANDAG 31 JULI 1989 REGIO LEIDEN PAGINA 9 WARMOND - Voor de vierde keer organiseerde de Ondernemersvereniging Warmond zaterdag een wedstrijd ringsteken te water onder de brug naar recreatie-eiland Koudenhoorn. Na zeven ronden bleek Ton van Ree uit Warmond de beste deelnemer. Nienke van Tongeren en Roland Weber uit Warmond werden tweede, respectieve lijk derde. In totaal deden 51 mensen mee aan de wedstrijd, die elk jaar meer deelnemers trekt. In het beginjaar deden maar 20 ringstekers mee, vorig jaar waren dat er 42. Daniëlle de Haas uit Warmond was met vijfjaar de jongste deelnemer van het gezelschap. De 67-jarige Hans Fortuyn uit Renkum wcls de oudste. De wedstrijd ringsteken was een afvalrace. De boot waarin de deelnemers zaten ging elke ronde sneller varen. Wie de ring miste Viel af. (foto Henk Bouwman) LEIDERDORP - Het Leider- dorpse activiteitencentrum voor gehandicapten, Gading, heeft plannen voor het bouwen van een dependance. Beheer der van Gading, de Stichting Voorzieningen Gehandicapten Noordelijk Zuid-Holland, wil het liefst een klein gebouw neerzetten in het zogeheten Pa lendorp naast de Leiderdorpse Muzenhof. Als alternatief denkt de stichting aan een vestiging in de gemeente Alphen aan den Rijn. Aanvankelijk wilde de stichting het hele activiteitencentrum overheve len naar een nieuw gebouw in Pa lendorp. De provincie weigert daar geld voor beschikbaar te stellen zo dat Gading die plannen laat varen. Om toch te kunnen uitbreiden denkt de stichting nu aan de bouw van een dependance voor ongeveer 20 personen. Gading richt zich op de regio Lei den, Alphen en bollenstreek. Al phen aan den Rijn is daarom als al ternatief gekozen voor de vestiging van een dependance. De stichting heeft nog geen locatie in op het oog in de gemeente. ZOETERWOUDE - Het weglo-, pen door de fractie van Progres sief Zoeterwoude (PZ) uit de laatste raadsvergadering voor het zomerreces werd vooral door emoties ingegeven. Bij PZ-frac- tievoorzitter W. Ooijendijk sloe gen tijdens het debatje over de kinderdagopvang alle stoppen door. Hij sprak duidelijke taal over zijn grote, al drie jaar oude ongenoegens, vloekte stevig, deed een wat dubieuze maar te vergeven toewensing ("Krijg alle maal de kolere") en was verdwe- door Wim Koevoet Ooijendijk ontplofte niet eens zozeer doordat CDA en WD niets voelden voor zijn voorstel len om de kinderdagopvang te subsidiëren en een kindplaats voor het gemeentepersoneel te kopen. De frustraties zaten en zit ten veel dieper. De progressief is het beu dat hoewel zijn politieke club goed is voor eenderde deel van de uitgebrachte stemmen - voor een Zoeterwouds raadsbe sluit slechts overeenstemming tussen CDA en WD nodig is. Als PZ ook voor is dan is dat 'mooi meegenomen'. Niet meer, niet minder. Worden CDA en WD het ergens over eens, dan is dat direct "een garantie op een besluit van hoogwaardige kwaliteit". Wat de kritiek verder ook moge zijn. Het is die bestuurscultuur waarmee PZ poogt af te rekenen. Dat CDA en WD wel duizenden guldens uitgeven aan een nieuw clubhuis voor postduivenhou- ders maar de beurs op de knip houden als Zoeterwoudse ouders kinderdagopvang willen, was de bekende druppel. Weerleggen Reeds tijdens de besluitvorming over de 'vernieuwbouw' van het gemeentehuis, een paar agenda punten eerder, had Ooijendijk moeite om de instroom van adrenaline onder controle te hou den. Niet één van zijn argumen ten tegen de investering van drie miljoen gulden werd weerlegd. Weerleggen en beargumenteren zijn ze in Zoeterwoude toch al al verleerd, welk geschut ook van stal wordt gehaald. Burgemeester Houdijk merkte na de woorden van de fractievoor zitters van CDA en WD op dat hij het zelf niet beter had kunnen zeggen en daarmee was er weer een besluit gevallen in het Zoeter woudse. Natuurlijk was het niet de eerste keer dat de raadsleden de degens met elkaar kruisten over het gemeentehuis en mis- Burgemeester A. Houdijk: "Ik kan het niet mooier zeggen dan de fractievoorzitters van CDA en WD". (foto Wim Dijkman) schien had de burgemeester geen zin om een slepende discussie nog eens dunnetjes over te doen. Maar het betoog van Ooijendijk zat zo vol dynamiet, dreef zo de spot met de handel en wandel van B en W, dat een inhoudelijke reac tie eigenlijk niet kon uitblijven. Er viel heel wat af te dingen, op al het cynisme waarmee de PZ- voorman zijn beschouwingen had gekruid en lang niet alles wat hij zei, klopte voor de volle hon derd procent. Maar in een be stuurscultuur waar het alleen nog maar draait om het vormen van telkens dezelfde raadsmeerder- heid hoef je je blijkbaar niet meer te bekommeren om kritiek van de oppositie. Boycot Herhaaldelijk heeft PZ gedreigd niet langer deel te nemen aan de discussies over het gemeente huis. Het waren de enige momen ten waarop de christen-democra ten en liberalen rechtstreeks het woord tot PZ richtten. Na elk dreigement zeiden ze dat ze zo'n boycot-actie ernstig zouden be treuren, maar na de vertoning van onlangs wordt de vraag of CDA en WD de bijdragen van PZ aan welke discussie dan ook wel no dig hebben. De rol van de luis in de pels die PZ zichzelf toedicht, PZ-fractievoorzitter W. Ooij endijk liep op een verkeerd mo ment de raadszaal uit. (foto Wim Dijkman) vervult het progressieve kwartet al lang niet meer. Meer dan vier slecht gehumeurde bromvliegen die af en toe worden weggemept, zijn de PZ-raadsleden niet. Begrijpelijk is de uitbarsting van Ooijendijk dan ook zeer ze ker. De indruk dat hij een stuntje heeft willen uithalen, is onjuist. Zo heeft hij over zijn weglopen geen vooroverleg met zijn fractie genoten gevoerd. Vice-fractie- voorzitter Ringersma kwam er voor uit dat Ooijendijk ook hem verraste en deed samen met zijn fractiegenote A. Kolff wat voor PZ het beste was: ze gingen hun voorman achterna. Waren ze blij ven zitten dan was immers de mare door het dorp gegaan dat de fractievoorzitter van PZ slechts wat overspannen is. Of erger nog: dat er onenigheid is in PZ-gelede- ren. Het klemmende beroep om te blijven van burgemeester A. Houdijk werd slechts voor ken nisgeving aangenomen. De bij dragen van PZ aan deze tumultu euze raadsvergadering, waren op dezelfde manier behandeld. Is deze emotionele uitbarsting in het progressieve kamp van Zoeterwoude behalve begrijpe lijk ook verstandig? Heeft deze onberaamde actie ook een ge neeskrachtige uitwerking op de plaatselijk bestuurscultuur, voor zover deze ziek is? Voor een antwoord op de laatste vraag lijkt het nog wat te vroeg. Direct na de meeste tumulteuze raadsvergadering van het sei zoen, gingen de raadsleden met zomerreces. Wat overigens weer veel zegt over de timing van de wegloopactie. Misschien dus wat voorbarig, maar toch moet ern stig worden betwijfeld of WD en CDA in de vakantieperiode bij zichzelf te raden zullen gaan over het functioneren van de gemeen teraad. PZ diende eerder al mo ties van wantrouwen in tegen de wethouders Van der Heijden (CDA) en Graniewski (WD). Wat de progressieven betreft, is er sindsdien niets ten goede ge keerd. Eerder raakte de fractie, naar haar gevoel, nog meer geïso leerd. Op PZ zelf, zo zal de nabije toe komst leren, werkt de actie be paald niet gunstig uit. Ooijendijk en zijn kameraden hebben ver voor de raadsverkiezingen vrij wel al hun kruit verschoten want hoe kunnen ze verder nog hun grote ongenoegen onder de aan dacht brengen? Moeten ze op handen en voeten het pand verla ten? En bij welk agendapunt? Het zal heel moeilijk worden om een logisch en consequent vervolg te geven aan de wegloop actie. Van PZ-zijde wordt opge merkt dat aan een vooral emotio nele en in principe eenmalige ac tie niet per se vervolg hoeft te worden gegeven. Dat is waar. Maar in één adem vertellen de- PZ'ers er bij dat het ze die don derdagavond niet om de kinder dagopvang ging, maar om het ge voel dat ze er al driejaar voor Piet Snot bij zitten terwijl ze worden geacht 30 procent van de kiezers te vertegenwoordigen. Het is daarom dat de actie zo wel te vroeg als te laat is geko men. Met het oog op de raadsver kiezingen veel te vroeg. En te laat omdat een zichzelf respecterend politicus er niet driejaar voor Piet Snot bij blijft zitten. Een conse quent politicus die vindt dat de burger "dubbel wordt gepakt" met de vernieuwbouw van het ge meentehuis, gaat bovendien niet in een Stuurgroep zitten die die vernieuwbouw begeleidt. Een po litieke party die er van overtuigd is dat ze niet in staat wordt ge steld haar kiezers te vertegen woordigen, mobiliseert haar ach terban. Van dat alles is nog niets te merken geweest. Het activitei tencentrum voor gehandi capten, Gading, aan de Leider- dorpse Hoog- madeseweg. De kans dat Gading kan uitbrei den in het Leiderdorpse Palendorp lijkt klein. De gemeente wil in de herfst een definitief besluit nemen over de invulling van dit gebied. Ga ding denkt meer tijd nodig te heb ben voor het maken van de bouw plannen en onderzoekt of er nog mogelijkheden zijn om een uitbrei ding te subsidiëren. Tegen het eind van het jaar hoopt het centrum zijn plannen bekend te kunnen maken. "Wij kunnen er begrip voor opbren gen dat de de gemeente daar niet eindeloos een plek voor ons vrij kan houden", zegt de heer Wolzak van de stichting. De huidige huisvesting van Ga ding aan de Hoogmadeseweg is be rekend op 32 deelnemers. In prak tijk bezoeken wekelijks echter on geveer 45 mensen het activiteiten centrum. Winkelbediende van omzet beroofd WASSENAAR - Een 19-jarige medewerker van senaar heeft zaterdag aangifte gedaan van een beroving van een omzet van ongeveer 3.000 gulden. De jongen fietste vrijdagavond over de Oude Trambaan richting Leiden toen hij om tien voor half tien bij camping Maaldrift werd ingehaald door een bromfietser. Onder bedreiging van een mes moest de jongeman de om zet afstaan aan twee jongens van ongeveer 18 jaar oud. Hagenaars gepakt na ingooien ruit WASSENAAR - De Wassenaarse politie heeft zondagochtend twee Hage naars aangehouden van 18 en 20 jaar oud. Zij zouden een winkelruit van een juwelierszaak aan de Gravestraat hebben ingegooid. Dat gebeurde gis terochtend om vijf uur. Omwonenden belden direct de politie, die nog juist een auto zag wegrij den. Agenten konden de mannen even later aanhouden op het parkeerter rein van het plaatselijke Duinrell. De twee hadden geen gestolen goederen bij zich en ontkennen alle beschuldigingen. e fietspad langs de Zijlwatering, met op de achtergrond de Wassenaarse nieuwbouwwijk Wetering- WASSENAAR - Wassenaar heeft een nieuw recreatief fietspad. Het loopt langs de Zijlwatering, tussen de noordelijke nieuwbouwwijk We teringpark en de Hogeboomseweg bij de vuilstort. Aan de Wassenaarse kant sluit het fietspad aan op het nieuwe fietspad tussen de Deyler- weg en de Oostdorperweg, ter hoog te van het woonwagenkamp. Aan de Valkenburgse kant moet het 700 meter lange polderpad in de nabije toekomst verder worden doorgetrokken richting buurge meente. Omdat de ontwikkelingen rond het Valkenburgse meer nog niet geheel te overzien zijn, kan het tracé van die verlenging nog niet worden vastgesteld. Het nieuwe, twee meter brede pad is door de gemeente ontworpen en heet het Jaagpad. Deze naam herinnert aan vroeger jaren, toen schepen en trekschuiten door paar den werden voortgetrokken, ofte wel 'gejaagd'. De kosten van ver werving, aanleg en verlichting be dragen 402.848 gulden. De provin cie neemt 225.238 gulden voor haar rekening, Wassenaar past de rest bij. Het pad is voorzien van een spe ciaal soort asfalt. Volgens de ge meente kunnen fietsers het daar door 'prettig berijden' en kan het materiaal de zettingen van de grond 'prima opvangen'. Op korte termijn wordt de verlichting aangelegd en in het najaar volgt de beplanting. De aanleg van het korte fietspad vergroot de routekeuze voor fiet sers aanzienlijk. Noord-Wassenaar krijgt een veel kortere, groene ver binding met de polderweg die Maal drift en Ammonslaantje met de Oostdorperweg verbindt. Boven dien kunnen ze van de Oostdorper weg over een tweede fietspad weer terug totaan het nieuwe fietspad en de oostelijker gelegen Deylerweg. Voor 20 mille ontvreemd aan video's ZOETERWOUDE - Bij een groothandel in elektronische apparatuur op het Zoeterwoudse Industrieterrein Grote Polder is gistermorgen voor 20.000 gulden aan tv- en video-apparatuur weggenomen. De inbrekers gooiden een steen door een ruit van de vitrine en openden vervolgens ook de deur van deze vitrine. Na het vernielen van de vitrine ging direct een alarm c meldkamer van het beveiligingsbedrijf. Mensen schakelden de sleutelhouder en de plaatselijke politie i minuten waren sleutelhouder en agenten ter plaatse, i inbrekers geen spoor meer te vinden. De 6chade i 2000 gulden. r bij de centrale deze meldkamer Na ongeveer 20 ar was er van de t het pand bedraagt Als expert in adverteren weet uw Leidsch Daglad natuurlijk zelf precies op welke plaats in de krant zij het beste haar eigen aktiviteiten kan promoten. Juist! Dat is de plaats waar u nu deze advertentie leest (ziet u wel!). Wij noemen deze plaats 'DE STROOK'. Wat ons betreft mag u deze strook voortaan 'VOORDEELSTROOK VOOR ADVERTEERDERS' noemen. Vanwaar dit voordeel? Wij willen bestaande en nieuwe adverteerders graag eens de mogelijkheid geven ook eens op een redaktionele pagina te adverteren. Tegen een gereduceerd tarief wel te verstaan. Omdat wij weten dat deze vorm van adverteren gewoon méér respons geeft. Vandaar ons aanbod: U mag van ons het I.IVI.-adverteren (want zo heet dat) op 'DE STROOK' uitproberen voor amper de helft van het normale tarief! Een extra hoge attentiewaarde voor een extra lage prijs. Dat is eigenlijk dubbel voordeel! Dit is uw kans op een subliem stukje publiciteit. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren. Bel. maar doe het snel. want 'DE STROOKJs niet onbeperkt beschikbaar. [VOORDEELSTROOK INFORMATIELIJN j

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9