TAD LEIDEN Grote expositiezaal noodzaak voor Rijksmuseum Oudheden LEIDSCH DAGBLAD Verzet tegen vergunning garage Janson Levendaal Verzegeling pand Casino Tropical opgeheven Syrische vluchtelingen onder dak in wijk de Kooi Leliestraat wordt smaller Meeuwen (2) Geen ruimte voor internationale tentoonstellingen inLeicJen Stormschade Exhibitionist aangehouden s MAANDAG 31 JULI 1989 LEIDEN - De buurtvereniging Ho- gewoerd e.o. maakt ernstig bezwaar tegen de hinderwetvergunning die burgemeester en wethouders willen verlenen aan garagebedrijf en tank station Janson aan het Levendaal. De vereniging is bang dat de ver keersoverlast en milieuvervuiling aan het Levendaal hierdoor verder zal toenemen. Bovendien is de ver gunning in strijd met het beleid dat de gemeente voor het gebied heeft uitgestippeld en is er aan een nieuw tankstation in het Levendaal geen behoefte, aldus de buurtvereniging. Het garagebedrijf wil de panden betrekken van de voormalige Gara ge Oudshoorn aan het Levendaal 136-138. De panden kwamen enige tijd geleden in het nieuws omdat het grondwater daar vervuild is. On derzocht wordt nog wie de veront reiniging heeft veroorzaakt. De buurtvereniging vreest nu een ver dergaande vervuiling van het ter- De maatregelen die Janson moet treffen, stellen haar niet gerust. De 'vloeistofdichte' bestrating rond het tankstation is volgens de buurtvere niging nog geen garantie dat er geen benzine in de grond komt. Liever had de vereniging gezien dat er een afsluitende laag onder het tanksta- LEIDEN - De gemeente heeft van ochtend de verzegeling verbroken van het pand aan de 2e Binnenvest gracht waarin het Casino Tropical was gevestigd. De eigenaresse van het pand heeft een schriftelijke ver klaring afgegeven waarin staat dat de eigenaars van het speelcentrum 'hun spullen uit het pand zullen weghalen en dat het betreffende pand een bestemming krijgt over eenkomstig het bestemmingsplan van de wijk d'Oude Morsch. Vorige maand werd het pand aan de 2e Binnenvestgracht door de ge meente onder bedreiging van poli- tiedwang verzegeld omdat de vesti ging van een casino in strijd was met het bestemmingsplan. De eige naresse spande daarop een kort ge ding aan tegen de gemeente Leiden, maar trok dat op het allerlaatste mo ment weer in. Nu de eigenaresse schriftelijk heeft verklaard dat de huurder zich geheel uit het pand zal terugtrekken is de gemeente vanochtehd tot het verbreken van de verzegeling over gegaan. De huurder van de tot speelcentrum omgebouwde garage, waar onder meer golden ten werd gespeeld, zal volgens de verklaring een dezer dagen al zijn spullen uit het pand weghalen. Gemeenteamb tenaar L. Meijer zegt dat de komen de tijd nog wel een oogje in zeil wordt gehouden om te zien of dat daadwerkelijk gebeurt. Oudheden In het Rijksmuseum van Oudheden houdt drs. M. Brouwer elke eerste zon dagmiddag van de maand een archeolo gisch spreekuur. Brouwer is conservator van de provinciaal-Romeinse afdeling van het museum. Het spreekuur is be doeld voor iedereen die iets ouds heeft of heeft gevonden, en daarover meer te we ten wil komen. Het spreekuur heeft plaats in de Taffeh-zaal van het museum, Rapenburg 28, van 13.00 tot 16.00 uur. tion zou worden aangele dat is in de vergunning niet geeist. De vrees bestaat dat uitbreiding van Janson aan het Levendaal de buurt opzadelt met veel verkeers- en parkeeroverlast. Het nabijgele gen kruispunt tussen het Levendaal en de Bolwerkstraat is volgens de vereniging toch al overbelast door de aanwezigheid van een parkeer garage in het voormalige Van Wijk- complex en de Deka-markt. De buurtvereniging voorziet voorts dat de toch al schaarse parkeerruimte nog verder zal verminderen doordat het bedrijf binnen waarschijnlijk onvoldoende ruimte heeft om zijn tweede-handsauto's te stallen. Man (27) gewond LEIDEN Een 27-jarige Leidenaar heeft vrijdagavond letsel opgelopen na onenigheid in café Malle Babbe aan de Nieuwe Beestenmarkt. Hij is met een hechtwond boven zijn oog overgebracht naar het Elisabeth Ziekehuis. De man, onder invloed van alcohol, was rond tien uur met een aantal andere bezoekers het ca fé binnengekomen. Omdat zij hand tastelijk werden tegenover de bar keeper, werden-zij de zaak uitge duwd. Daarbij kwam de Leidenaar ten val. -...'■■rBïA LEIDEN - Het bouwrijp maken van het bedrijventerrein Roomburg is vrijwel afgerond. De gemeente verwacht dat de eerste bedrijven na de bouwvakvakantie met bouwactiviteiten beginnen. Tot nu to'e hebben drie bedrijven officieel overeenstemming bereikt met de gemeente: wasserij Ozon van de Hoge Rijndijk, bakkerij Van der Krogt uit Zoeterwoude en Dorren uit Leiderdorp. De overgang van carosserie-bedrijf Deckers naar Roomburg is nog al tijd niet rond. In het midden van de foto is het bedrijventerrein te zien. Rechts op de foto de werkzaamheden aan de op- en afritten naar rijksweg 11(toto Frans Rombout) LEIDEN - Het Syrische gezin van zeven mensen dat vorig week on verwachts in Leiden arriveerde, krijgt een woning in de Kooi. Als de woningbouwvereniging daarmee akkoord gaat, krijgt het gezin een pas opgeknapte eengezinswoning. LEIDEN - De gemeente begint hal verwege augustus met het versmal len van de Leliestraat, tussen de Lammenschansweg en de Linde straat. Het wegdek van deze straat, die nu 11 meter breed is, wordt vers mald tot twee rijbanen van elk 3,40 meter. Tussen deze rijbanen komt middenberm, die wordt beplant met lage heesters. De gemeente versmalt de trot toirs tussen de bomen met één me ter, om op die manier ruimte te scheppen voor parkeervakken. De bomen zelf blijven staan. De ge meente breidt de groenvoorzienin gen verder uit.door op de hoek van de Leliestraat en de Lindestraat aan weerskanten plantenbakken te plaatsen waarin kleine bomen wor den gezet. De werkzaamheden be ginnen na de bouwvakvakantie. LEIDEN "Het is leuk dat mu seum Boymans van Beuningen in Rotterdam de schatten uit de Verboden Stad in Peking in huis krijgt, maar die tentoon stelling hadden wij dus moeten hebben. Die hóórt gewoon in Leidèn. Het oude probleem echter: wij hebben er geen ruimte voor". Het mag duidelijk zijn wat één van de taken is die dr. G.J. Verwers (51), onlangs aangetre den als nieuwe directeur van het Rijksmuseum van Oudhe den, zichzelf heeft gesteld: pro beren de oudhedentempel aan het Rapenburg aan een dusda nige grote expositieruimte te helpen dat het museum kan meedraaien in het internationa le circuit. door, Simone van Driel Dat is niet alleen voor Leideh van belang, meent hij. Want ook al hoort hij dan niet in de Maasstad thuis, Verwers is toch blij dat Rotterdam de Chinese knaller heeft binnenge haald. "Voor hetzelfde geld was de ze tentoonstelling zoals veel andere ook weer niet in Nederland te zien geweest. Het is toch vreselijk dat je voor bijvoorbeeld zo'n expositie over de Azteken naar Brussel moet, dat die niet in Nederland kan'ko men? Pas hebben we ook weer een prachtig aanbod uit India moeten laten lopen. Ik vind het één van de taken van dit museum daarin verbe tering te brengen". Verwers mag dan nog maar kort de directeurszetel bekleden, over de ins en outs van het oudhedenmu- seum kunnen maar weinigen hem iets nieuws bijbrengen. Hij was na melijk al adjunct-directeur en ver ving zijn voorganger prof. dr. H.D. Schneider, die zich weer geheel op de Egyptologie wilde toeleggen, vanaf begin dit jaar zeer geregeld. "Het essentiële verschil met mijn vorige functie is dat ik nu eindver antwoordelijke ben, dat ik bijvoor- Lezers Schrijven Inmiddels hebben de zich, gevestigd hebben nabij de Rooseveltstraat weer de kans ge kregen om daar jongen te krijgen. Dat betekent dat het aantal meeu wen in deze omgeving zal toenemen als niemand daaraan iets doet. Maar de gemeente Leiden gaat er nu echt iets aan doen, gelet op het bericht dat zij in contact is getreden met de valkenier van Schiphol. Het wordt de hoogste tijd want het meeuwen probleem aan de Rooseveltstraat dreigt uit de hand te gaan lopen nu er blijkbaar lieden zijn die het recht (welk recht?) in eigen hand gaan ne men en zonder pardon de meeuwen afschieten en wonden toebrengen. Sommigen verheugen zich, wel licht noodgedwongen, over het aan tal gedode vogels. Dit kan toch niet. Het is duidelijk dat de gemeente Leiden het meeuwenprobleem rondom de Rooseveltstraat heeft onderschat. Het probleem is niet van vandaag of morgen. Uiteraard ben ik het eens met de omwonen den dat er iets gedaan moet worden om de overlast van deze meeuwen terug te dringen tot een normaal ni veau. Maar hoe? In ieder geval niet door het zo maar afschieten van de ze dieren. Er moet een oplossing ge vonden worden welke ook recht doet aan deze meeuwen. Eerst moet er duidelijkheid ko- beeld in discussies over wat we met het museum zullen doen, de knoop moet doorhakken". Dat Verwers Schneider zou op volgen, was volgens eerstgenoemde allesbehalve een uitgemaakte zaak. "Ik ben hier zes jaar geleden geko men als conservator van de afdeling Nederlandse prehistorie, maar vooral als adjunct-directeur. Ik kwam duidelijk als tweede man. Dat Schneider om voor mij vol komen begrijpelijke redenen zou weggaan, kon ik vooraf niet weten. Het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur vond dat er een open sollicitatieprocedure moest komen, waarbij mensen binnen het museum ook konden meedingen. Het voordeel van een interne kandi daat is denk ik dat zo iemand goed is voorbereid en weet wat hem te wachten staat". Louvre Eén van de zaken waarvan hij weet dat die op hem afkomt, is natuurlijk de verzelfstandiging van de rijks musea. De directeur is ingenomen met de onderzoeken die daarnaar worden gedaan. "Een aantrekkelijk vooruitzicht, ja zelfs onontbeerlijk het l op de meeuwen juist in het gebied aan de Rooseveltstraat in groten getale aanwezig zijn. Wat maakt het voor de meeuwen zo aan trekkelijk om zich daar te nestelen en jongen te krijgen? Kortom, er is deskundigheid nodig om op deze vragen een adequaat antwoord te krijgen. Wellicht door het inschake len van een ornitholoog die het ge drag van de meeuwen kent. Alleen zo kan een verantwoord pakket maatregelen genomen worden om het meeuwenprobleem aan de Rooseveltstraat structureel terug te dringen. De geschetste volgorde lijkt mij veel logischer dan het di rect inschakelen van een valkenier, al klinkt dat op het eerste gezicht erg professioneel. In een stad als Leiden met zijn universiteit en een Museum van Na tuurlijke Historie moet het toch niet zo moeilijk zijn iemand te vinden met de juiste deskundigheid om de gemeente Leiden de juiste weg te wijzen om het meeuwenprobleem aan de Rooseveltstraat terug te brengen tot een aanvaardbaar ni veau. Het moet niet te lang duren, anders komen er wellicht meer schutters naar de Rooseveltstraat en worden de meeuwen vogelvrij verklaard. Misschien wel een goed kope oplossing, maar dit kan en mag toch nooit de bedoeling zijn van de gemeente Leiden. M. Slierings, Verdistraat 38, Leiden pootjes te staan", meent Ver wers, die van meet af aan namens het RMO de onderhandelingen met het ministerie vam wvc heeft ge voerd en mede het bijbehorende on dernemingsplan heeft opgezet. "Het is absolute noodzaak om mu sea op verantwoorde wijze te kun nen laten functioneren. We zijn graag bereid mee te werken aan on derzoeken naar een vorm van zelf standigheid". De voordelen zijn volgens hem en vele andere rijksmuseumdirecteu ren legio, waarvan de belangrijkste zijn: meer ruimte voor eigen beleid, vooral financieel, en onafhankelijk heid van het logge apparaat dat het Rijk heet. "De mate waarin musea zijn gebonden, wordt soms wel eens wat overdreven, maar er zijn inder daad wel enkele problemen. We hebben niet alleen te maken met WVC, ook met bijvoorbeeld Bin nenlandse Zaken. En met WVC hebben we wat het cultuurbehoud betreft weinig'moeilijkheden, maar je zit ook met personeel en vooral fi nanciën", "We zijn nu wat het geld betreft enorm gebonden aan een begro tingsjaar. Dat is heel vervelend. Soms ben je bezig met voorberei dingen voor een project voor over drie jaar, waarbij je maar moet af wachten of er tegen die tijd ook wel geld voor zal zijn. Stel dat het Lou vre ons morgen belt: in 1995 kunnen jullie een topcollectie krijgen en die kost drie ton. Dan moeten wij zeg gen: willen we hebben, maar of het geld er in 1995 ook is, kunnen we niet garanderen. Sparen of voorfi nancieren kan in het huidige sys teem niet. Ook als er iets kapot gaat, kun je dat niet direct vervangen om dat de rijksoverheid geen afschrij vingen kent. Dat is van de gekke, ook voor dit museum waar veel du re en hoogwaardige apparatuur aanwezig is". Achterstand Tegenstanders van de op-eigen-be- nen-filosofie menen dat minister Brinkman er het cultureel erfgoed mee verkwanselt. Verwers bestrijdt dat: "De collecties blijven altijd rijkseigendom, die krijgen musea alleen in beheer. Ook de gebouwen blijven in het bezit van het rijk. Dus ook al is er nog zoveel dismanage- ment of fraude of andere ellende, de collecties zijn veiliggesteld. Het ka rakter van de musea mag niet wor den aangetast, vindt ook Brink- Wat niet wegneemt dat Verwers wel de middelen wenst om de 'nv RMO' straks goed te kunnen run nen. Aan de achterstand van niet minder dan 43 jaar in de restauratie van de collectie zal toch iets moeten worden gedaan, om maar iets heel essentieels te noemen. "Naar dat soort zaken, die voorwaarden, komt een vervolgonderzoek. Dan is het een kwestie van onderhandelen over de voorwaarden waaronder musea zelfstandig wordèn. Musea die moeten beginnen met te weinig personeel of achterstallig onder houd aan de gebouwen kunnen de verantwoordelijkheid voor het be heer niet op zich nemen". Behalve forse uitbreiding van de tentoonstellingsruimte (vgn de 200 vierkante meter nu naar ongeveer 1000 vierkante meter) waarvoor een plan is gemaakt, staan Verwers nog enkele ingrijpende maatregelen in het RMO voor ogen. "Over tien, vijf tienjaar aan mijn opvolger een com pleet gemoderniseerd museum kunnen overdagen", is zijn streven. De vernieuwing begint volgend jaar met het herinrichten van de nu nogal saai ogende afdeling Neder landse prehistorie. "Die afdeling is twintig jaar oud, de inrichting ach terhaald. Dat is geen kritiek op mijn voorganger; elk museum staat in zijn tijd. Het is een constatering dat het weer zover is, dat er veroudering is opgetreden". Recreatie "De archeologische inzichten zijn daarbij inmiddels drastisch gewij zigd en ook dit museum moet zich daarvan rekenschap geven. Onze collectie is een archeologische. Maar al die voorwerpen alleen maar laten zien, is niet meer voldoende. We willen het verhaal vertellen dat erbij hoort. Voorwerpen horen thuis in een samenleving. Hoe zag die eruit? Hoe zat het met econo mie, religie, handel? Dat verhaal. Reconstructies, foto's, maquettes, video's zullen daarbij een belangrij ke rol gaan spelen. Musea worden tegenwoordig ook meer gezien als een goede vorm van recreatie. En als je het recreatie noemt, kun je niet volstaan met de mededeling: nou, daar staat 't en je kijkt maar". Groot voorstander is Verwers in dit verband van het archeologisch park dat in Alphen aan den Rijn moet verrijzen. "'Dat zou van groot belang zijn voor dit museum, niet als concurrent maar als aanvulling. Hier kunnen mensen terecht voor de opgegraven vondsten en onder zoeksgegevens en in Alphen kun nen ze van dat opgegraven leven een reconstructie zien". Betere bewegwijzering, meer ser vice en een 'open', uitnodigende op stelling horen eveneens in de nieu we zienswijze op de functie van het museum. En hoewel het RMO met bezoekersaantallen van rond de 100.000 per jaar echt niet heeft te klagen, is nog grotere belangstel ling Verwers logischerwijs niet on welkom. Meer bezoekers brengen straks, als het museum op eigen krachten draait, ook meer geld in het laatje. Show Er zijn, meent Verwers, echter gren zen aan de middelen die het muse um daarvoor in de strijd moet gooi en. De drempel naar het RMO hoeft niet helemaal geslecht, vindt de di recteur, die zich derhalve afkerig toont van al te goedkope pu bliekstrekkers. "Heus niet alle 15 miljoen Nederlanders hoeven naar dit museum te komen. Als je dat wel wilt, moet je popconcerten en voet balwedstrijden organiseren. En we gaan ons evenmin alleen richten op schooljeugd of dagjesmensen. Zon der elitair te zijn, streven we toch naar een bepaald niveau. Laag drempelige tentoonstellingen, maar ook de vaste bezoekers niet teleur stellen". De directeur is er naar eigen zeg gen dan ook niet op uit om, zo dat zou kunnen, vooral gegarandeerde hits naar het oudhedenmuseum te helen. "De Schatten van Turkije", dat was leuk, maar show. Een show van schatten. En voor schatten gaan mensen in de rij staan. Dat is dus een hele gemakkelijke manier om publiek te trekken, hoewel zo'n gro te tentoonstelling je ook ontzettend veel geld en sores aan je kop kost". "Alleen knallers willen we dus niet hebben, al horen ze zeker in het programma. Sommigen zeiden van die Turkse schatten: nou zeg, hoort dat nou in jpllie museum? En dan is mijn antwoord: jazeker hoort dat". Het toewijzen van de woning past volgens de Vereniging Vluchtelin genwerk Leiden-Oegstgeest in al eerder gemaakte afspraken met de gemeente Leiden over de opvang van vluchtelingen in deze stad. De vader van het gezin is door Amnesty International een aantal jaren geadopteerd geweest als ge wetensgevangene. Vanwege zijn politieke denkbeelden kwam de man beginjaren tachtig in de gevan genis terecht. Zijn gezondheid heeft daaronder flink geleden. In ver band daarmee is de man vorig jaar in Leiden geopereerd. De man is al een aantal jaren op vrije voeten, maar Amnesty achtte de situatie in Syrië onhoudbaar voor het gezin, ook omdat in dat land wederom mensen worden op gepakt met dezelfde politieke over tuiging als de inmiddels in Leiden gearriveerde man. Het gezin ver blijft thans in een hotel. LEIDEN Het stormachtig weer heeft gisteren op verschillende plaatsen in de stad schade en over last veroorzaakt. Zowel op de Haar lemmerweg en de Hoge Rijndijk waaide een boom om. Op de Hof- laan sneuvelde een lantaarnpaal. In de Celebesstraat sprong een ruit ka pot, waarvan het glas op het dak van ee auto terecht kwam. Ook in de Marnixstraat waaide een raam stuk. Omdat op de Steenstraat een raam naar beneden dreigde te komen, is het trottoir daar enige tijd afgezet tot het raam was vastgezet. De poli tie moest voorts een aantal keer uit rukken omdat inbraakalarmen spontaan afgingen. Op de De Sitterlaan en de Haar lemmertrekvaart waaiden grote takken van bomen, op de Hoge Rij- dijk ging een verkeersbord om. Als gevolg van de sterke wind kwam in de Groenesteeg een mobiele bouw keet met de trekhaak tegen een daar geparkeerd staande auto aan. Op de Brahmslaan waaide een markies los, met een spandoek op de Turf markt dreigde hetzelfde te gebeu- LEIDEN De politie heeft zater dag bij tennispark Unicum aan de Haarlemmerweg een 35-jarige Ha genaar aangehouden wegens open bare schennis. De man zou zijn ge slachtsdelen aan kinderen hebben laten zien en hen met snoepgoed hebben verleid hetzelfde te doen. Hij zou hun ook naaktfoto's hebben getoond. De man heeft volgens de politie de afgelopen week meerdere malen in de buurt van de Haarlem merweg kleine kinderen aangespro ken. De Hagenaar is na verhoor heengezonden. Zestig jaar 'Praeventieve Gezondheidszorg' LEIDEN - Het Nederlands Instituut voor Praeventieve Gezondheids zorg (NIPG) van TNO houdt 16 no vember in de Pieterskerk een sym posium over 'prioriteiten in preven tie'. Het instituut houdt het sympo sium ter gelegenheid van zijn 60-ja- rig bestaan. Tijdens de bijeenkomst wordt ge keken naar de verhouding en de problemen tussen onderzoek en be leid op het gebied van preventie. Verder komt het toekomstige on derzoeksbeleid aan de orde. Het symposium is bedoeld voor onder zoekers, beleidsmakers, uitvoer ders en politici die zich bezighou den met vraagstukken van de volks gezondheid. Tijdens het symposi um wordt een expositie gehouden, die een beeld geeft van het werk van het NIPG-TNO. Spullen verdwenen uit flatwoningen LEIDEN Vijf bewoners van een flat aan de Kaiserstraat hebben aan gifte gedaan van vermissing van on der meer een aantal surfplanken, een fiets, tafels, stoelen en een koel kast. De spullen stonden in de gan gen van het gebouw en zijn afgelo pen woensdag verdwenen nadat de beheerder de bewoners had ge vraagd de gangen leeg te ruimen in verband met schoonmaakwerk- zaamheden. Omdat een aantal bewoners niet thuis was bleef een aantal goederen op de gang staan. Die bleken bij te rugkeer van de bewoners verdwe nen. Het ingehuurde schoonmaak bedrijf stelt in opdracht van de be heerder de goederen bij de gemeen telijke reiniging te hebben afgele verd. De reiniging heeft inderdaad via het bedrijf wat spullen aangele verd gekregen, maar daar waren volgens de dienst geen surfplanken bij. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7