Luchtbrug hartoperatie voorbereid Nader onderzoek Halcion voortzetting slepend juridisch gevecht Geloof en ongeloof van deskundigen in geruchtmakende Maurikse incestzaak 'Botssimulator kan nekletsel opleveren' Drukte levert weinig problemen op Afrekening in Nijmeegse onderwereld op terras MAANDAG 31 JULI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Stichting hartpatiënten gaat door ROERMOND/DEN HAAG (ANP/GPD) - De Stichting Ne derlandse Hartpatiënten in Roermond gaat door met de voorbereidingen voor een luchtbrug naar het buitenland, ook al heeft de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) het afgelopen weekeinde laten weten dat daarvoor geen reden is. De gegevens van verontruste pa tiënten en de mening van de Leidse chirurg Huysmans geven de stich ting de stellige overtuiging dat de werkelijke cijfers van de wachttij den niet overeenkomen met de door de VNZ genoemde cijfers. De stich ting wijst erop dat volgens Huys mans in zijn ziekenhuis een grote groep spoedpatiënten langer dan een jaar op een wachtlijst staat. En Huysmans zegt geen reden te heb ben om aan te nemen dat het bij an dere hartcentra anders zou zijn. De stichting noemt het 'uitermate triest dat in een zo geciviliseerd land als het onze, met een uitermate hoog niveau in de gezondheidszorg deze toestanden van wachttijden nog kunnen voorkomen'. Volgens voorzitter Van O verveld wil zijn or ganisatie eind augustus/begin sep tember de eerste hartpatiënten overvliegen. Kontakten zijn gelegd met het St.Anthony's Hospital in Londen en het St.Jansziekenhuis in Brugge. In het eerste werden vroe ger al zo'n honderd Nederlandse pa tiënten geholpen, in het tweede zijn tot dusver af en toe patiënten uit Zeeland geopereerd. „Liever gaan we niet weer lucht bruggen opzetten", aldus Van Over- veld uit Roermond. „We hopen dat het niet nodig is, maar we vrezen dat het niet anders zal kunnen. Ten zij de overheid ingrijpt en zorgt dat de operatiecapaciteit snel wordt uit- Gestoorde misdadigers in gewone inrichtingen door plaatsgebrek DEN HAAG (GPD) - Er is een nij pend tekort aan plaatsen waar psy chiatrische criminelen kunnen wor den behandeld. Psychisch gestoor de misdadigers worden op dit mo ment noodgedwongen opgevangen in normale psychiatrische klinie ken, maar die hanteren zelf al wachtlijsten. „Deze situatie is niet te verdedi gen", aldus medisch directeur Dale- wijk van 'Zon en Schild' in Amers foort gisteren voor de radio. Hij wees erop dat het personeel van de gewone inrichtingen niet getraind is in de omgang met criminelen, die soms zeer gevaarlijk zijn en daar door een risico betekenen voor hun medepatiënten. Dalewijk wees erop dat de inrich tingen ook niet in staat zijn de ge vangenen die behandeling te geven die ze nodig hebben. Het gebeurt geregeld dat patiënten apart wor den opgesloten om de veiligheid van de andere patiënten te waarbor gen. De directeur wees erop dat iso latie-periodes daardoor nog wel eens langer duren dan in het belang is van de betrokken patiënt zelf. De oplossing voor het probleem is volgens Dalewijk dat criminelen voortaan ook in de gevangenissen ARNHEM/MAURIK - Het ge rechtshof in Arnhem behandelt donderdag en vrijdag in hoger be roep de zaak tegen twee broers, die ervan worden verdacht gedurende een lange reeks van jaren hun zusje Marianne uit Maurik op beestachti ge wijze seksueel te hebben mis bruikt. In eerste instantie zijn bei den door de Arnhemse rechtbank, na een eis van twaalf jaar, veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Bij de behandeling in hoger beroep heeft de verdediging een aantal ge tuigen uit de toenmalige onmiddel lijke leefsfeer van het slachtoffer la ten opgeroepen. Onder hen bevin den zich haar vader en moeder, haar oudste broer en drie van haar zus jes door Rob Hirdes Ook zijn opgeroepen twee getuigen- deskundigen, die ernstig twijfelen aan de bevindingen van de seksuo- loog Frenken. De hoogleraar onder zocht in opdracht van de justitie de verklaringen van het slachtoffer. Hij kwam tot de conclusie, dat me de gezien de gedetailleerdheid, daaraan niet mag worden getwij feld. Maar strafpleiter Bovens uit Utrecht, die als raadsman van de twee terechtstaande broers op treedt, meent dat de geloofwaardig heid van het slachtoffer ernstig in het geding is. Gedurende vijftien jaar is de nu 22-jarige Marianne volgens haar verklaringen door tenminste elf fa milieleden, vrienden en een buur man seksueel misbruikt. Dat ge beurde in slaapkamers, woonka mers, keukens, schuurtjes, in het toilet, in het bos, in de koeiepstal en op de hooizolder van de ouderlijke boerderij in het Betuwse Maurik en in het ziekenhuis, waar ze werkte. De aard van het seksueel misbruik varieerde van masturbatie, stimula- Terugwerpen Volgens Bovens wekt de zeer lange periode, waarin dit seksuele mis bruik zou hebben plaats gehad, de diversiteit en brutaliteit ervan als mede het grote aantal betrokkenen ongeloof op. Bovendien vraagt hij zich af in hoeverre kan worden ge sproken van verklaringen van het slachtoffer. Tijdens de langdurige verhoren heeft ze namelijk alleen maar kun nen knikken of schudden op haar voorgelegde omlijnde, open vragen. Dat gebeurde zowel bij de politie als bij de rechter-commissaris. Fren ken noemt het onvermogen te kun nen spreken over de gebeurtenis sen een bekend beeld bij ernstige incest-slachtoffers. „Zoiets zie je ook bij ernstig getraumatiseerde oorlogsslachtoffers. Ook die heb ben moeite dingen bij de naam te noemen uit angst te worden terug geworpen op het verleden". Volgens Frenken mag het niet zo zijn. dat plegers van incest vrij uit gaan. omdat de verklaringen van het slachtoffer op een andere ma nier tot stand komen dan verklarin gen in andere misdrijfzaken. Juris ten erkennen dit soort verklaringen veelal niet als bewijs. De hoogleraar vindt echter, dat in dit soort zaken andere normen moeten worden ge hanteerd. Op basis van gedragsstudies van ernstige incest-slachtoffers en na bestudering van de wijze waarop het Maurikse incest-slachtoffer is gehoord, komt Frenken tot de con clusie, dat niet mag worden getwij feld aan de verklaringen van Mari anne. Zijn conclusie wordt echter uit wetenschappelijke hoek aange vochten. Zowel de Leidse hoogle raar Wagenaar van de vakgroep psy chologie als hoogleraar psychono mie Vroon van de universiteit van Utrecht komen de door Frenken ge stelde criteria 'als hachelijk voor'. Zij houden vooralsnog de moge lijkheid open, dat het slachtoffer ge wild of ongewild feiten en gebeurte nissen door elkaar haalt. Ook komt het bij ernstige depressies voor, zo leert de geheugenspychiatrie, dat het verleden negatief wordt geïnte- preteerd. De rijkspolitie hield indertijd ne gen verdachten aan in de Maurikse zaak, onder wie de vader van het slachtoffer. Slechts in vier gevallen kwam het tot strafvervolging. Naast de door de Arnhemse rechtbank veroordeelde twee broers werden ook een zwakbegaafde oom en een buurman veroordeeld tot één res pectievelijk drie jaar. Tegen beiden was zes jaar geëist. Ook de buurman is tegen dat vonnis in beroep ge gaan. De behandeling van die ap pèlzaak volgt op die van de beide broers. gebreid. Het is nu voldoende duide lijk dat de hartchirurgische centra het niet aan kunnen, door welke oorzaken dan ook". In april kwamen de eerste signa len toen de Eindhovense hartchi rurg Bredee een verontrustende stijging van de wachttijden meldde. Als een van de redenen gaf hij aan dat steeds meer ouderen worden ge opereerd. Verder speelt een rol dat het aantal patiënten met een tweede operatie vorig jaar 7,5 procent van het totaal) stijgt. Ongeveer tegelij kertijd maakte ook de Nederlandse Hartstichting melding van lange wachttijden. Dit bleek haar uit klachten van patiënten. De samenwerkende hartpatiën tenverenigingen hebben enkele we ken geleden al een beroep gedaan op overheid en verzekeraars meer geld beschikbaar te stellen voor operaties. De SNH wendde zich woensdag direct tot de Zieken fondsraad. Volgens de stichting zou uit juridische uitspraken blijken dat maximaal een wachttijd van vijf maanden is toegestaan. Maar bij de Ziekenfondsraad is men de mening dat dit geen beleidslijn kan zijn. De mening is gebaseerd op uitspraken van Raden van Beroep, maar die be treffen altijd individuele zaken. „Daaraan kan niet zonder meer al gemene geldigheid worden ont leend. Bovendien is het zieken fonds in een van deze gevallen te gen dë uitspraak in beroep Door de weersomslag zaten de overdekte terrasjes in het Zeeuwse Renesse in minder dan geen tijd vol. Over be langstelling hadden de horeca-ondernemers toch al niet te klagen, want Zeeland zat dit weekeinde weer overvol. (foto ANP) Verontreinigd De Tongerensebeek bij Epe blijkt ernstig verontreinigd met petra- chlooretheen (per), dat volgens de Epese wethouder van milieu Prins afleomstig is van een chemische wasserij in de buurt. Al eerder was duidelijk geworden dat de bodem in de omgeving van de chemische wasserij ernstig vervuild is. Toen de wasserij onlangs een hoeveelheid per op het riool loosde, besloot het zuiveringsschap ook de beek te on derzoeken. Dronken Voorbijgangers hebben gistermid dag in Papendrecht een 26-jarige dronken automobilist het leven ge red, «ïadat hij met zijn auto in een sloot was gereden. Vijf voorbijgan gers sprongen direct na het ongeluk de modderige'sloot in en hielden de bestuurder het hoofd boven water. Een van hen sneed de autogordel door. Volgens de Papendrechtse politie moet de man de macht over het stuur hebben verloren. Geschorst Een 36-jarige hoofdagent van de ge meentepolitie in Soest is geschorst. De man wordt ervan verdacht geld en goederen te hebben aangeno men. De rijksrecherche onderzoekt de zaak. Steekpartij Een 20-jarige inwoner van Culem- borg is zaterdagnacht levensgevaar lijk gewond geraakt bij een steek partij tussen twee groepen disco gangers in Beneden Leeuwen. Hij werd in zijn hart gestoken en ver keert in levensgevaar. Gisteren hield de politie de vermoedelijke dader aan, een 18-jarige inwoner van Tiel. Hij kwam aangifte doen van diefstal van zijn fiets, die eerder gevonden was op de plaats van het misdrijf. psychiatrisch kunnen worden be handeld en daarnaast het aantal psychiatrische ziekenhuizen dat ge schikt is voor het opvangen van tbs- patiënten wordt uitgebreid. Dalewijk wees erop dat de psy chiatrische inrichtingen in ons land het ook zonder deze extra belasting al moeilijk genoeg hebben. De be zuinigingen op de medische voor zieningen drukken zwaar en boven dien zijn er ook zonder de toe stroom van veroordeelden al wacht lijsten. Het ministerie van justitie erkent het probleem. Volgens woordvoer ster Faber is op dit moment niet te zeggen wanneer het wordt opgelost. Pas na de verkiezingen, tijdens de kabinetsformatie kunnen daar af spraken over worden gemaakt, zo stelde zij. Shell-slangen doorgesneden ROTTERDAM (ANP) - Onbeken den hebben in de nacht van donder dag op vrijdag bij een Shell-benzi- nestation op de Vaanweg in Rotter dam brandstofslangen doorgesne den en enkele vulpistolen ont vreemd. In een ondergrondse tank werd bovendien vermoedelijk sui kerwater gegoten, waardoor 14.000 liter benzine onbruikbaar raakte, zo heëft de Rotterdamse politie giste ren meegedeeld. In een anonieme brief die dit weekeinde op het hoofdkantoor van het Algemeen Nederlands Pers bureau in Den Haag werd bezorgd, zeggen anti-apartheidsactivistes verantwoordelijk te zijn. Hun actie was gericht tegen de aanwezigheid van Shell in Zuidafrika, zo blijkt uit de brief. De schade bedraagt enkele tienduizenden guldens. DEN HAAG (ANP) - Het vakantie verkeer heeft op de Nederlandse wegen het afgelopen weekeinde nauwelijks problemen opgeleverd. Zaterdag waren er bij Eindhoven en Weert op de autoweg files naar het zuiden, maar die werden deels ver oorzaakt door wegwerkzaamheden. Opnieuw is er het afgelopen weekeinde sprake van topdrukte geweest in Zeeland. Vooral zater dag was het verschrikkelijk druk en zaten alle accommodaties nagenoeg vol. Diverse kustgemeenten heb ben hun noodterreinen openge steld. De uittocht kwam zondag al vroeg op gang. Volgens de VW niet zozeer als gevolg van het slechte weer, maar omdat veel mensen voor een korte vakantie naar Zeeland zijn gekomen. „Ze blijven maar een paar dagen, hierdoor komen er bij na dagelijks plaatsen vrij". De rijkspolitie Schouwen-Duive- land heeft dit weekeinde aan aantal zwartkampeerders op de Grevelin- gendam en de Kop van Schouwen weggestuurd. Door het registratie- informatiepunt dat onlangs door de gemeente Westerschouwen is inge steld, heeft de politie inzicht in vrij gekomen plaatsen, zodat de illegale recreanten konden worden door- HILVERSUM (ANP) - De ortho pedisch chirurg Van Lingen raadt het gebruik van een bots-simulator af. De gevolgen zeker voor iemand met een niet al te sterke nek kunnen volgens hem ernstig zijn, zei hij gis teren voor de televisie. Met de bots-simulator wil de Ver eniging Veilig Verkeer Nederland het dragen van autogordels bevor deren. De simulator, een soort kar retje dat op een hellingbaan met een snelheid van negen kilometer abrupt tot stilstand komt, moet dui delijk maken welke hevige uitwer king zo'n kleine frontale botsing al heeft. Het ding is een veel gevraagd attribuut op kermissen en jaar markten en ook politiekorpsen be dienen zich ervan bij verkeerscon troles op het dragen van de gordel. Iemand die zonder gordel rijdt, kan kiezen tussen een bekeuring of een ritje op de simulator. Volgens Van Lingen kan door het vrij sterke voorover knikken van het hoofd door de botsing schade optreden aan de halswervelkolom. Vooral bij mensen met een niet te sterke nek kan dat de druppel zijn die de emmer doet overlopen, aldus Van Lingen. Directeur Gribnau van WN wees erop dat zijn organisatie in het ver leden geen aanwijzing heeft gehad dat er op vrij grote schaal schadelij ke gevolgen kunnen optreden bij gebruik van de bots-simulator. „Ook vanuit Duitsland, Oostenrijk en België hebben we nooit zulke ge luiden gehoord". WN is dan ook niet van plan de twee botssimulato- ren buiten gebruik te stellen. Bin nenkort ontvangt WN van het TNO een rapport over de veilig heidsaspecten van de simulator. WN heeft hierover enige weken geleden aan TNO om advies ge vraagd. Volgens een woordvoerder van WN zal aan gebruikers van de simulator voortaan ook nadrukke lijker worden gevraagd of zij last van nek of rug hebben. WN heeft het botskarretje al eni ge jaren in gebruik. Duizenden mensen hebben er al op gezeten. WN noemt het risico verwaarloos baar klein. Het aantal klachten was tot voor kort nihil, Toch gaat WN vanaf nu deelnemers vragen of zij last hebben van een zwakke nek of rug. Als mensen daarvoor aanwij zingen hebben, wordt hen de rit op het karretje afgeraden. Gist-brocades DELFT (ANP) - Het lid van de raad van bestuur Scheffer (41) volgt op 1 augustus de afgetreden voorzit ter Bresser bij Gist-Brocades op, die vorige week aftrad wegens onenig heid met zijn medebestuursleden Scheffer en Strijkert over het plan voor overneming van de farmaceu tische onderneming ACF. De fusie ketste af en Bresser verbond daar de consequentie van zijn vertrek Taxichauffeur in Amsterdam zwaargewond na steekpartij AMSTERDAM (ANP) - Een 59-ja- rige Amsterdamse taxichauffeur is gistermorgen vroeg zeer ernstig ge wond geraakt bij een steekpartij in zijn taxi. Rond 03.30 wilde de chauf feur in Amsterdam-zuidoost twee mannen en een vrouw, die op het Rembrandtplein waren ingestapt, uit zijn wagen zetten omdat hij dacht dat er achter in zijn auto hasj werd gerookt. Die staken daarop de chauffeur in de arm en eisten geld van hem. De chauffeur gaf daarop een paar tientjes aan zijn passagiers en zette tegelijkertijd het alarm in werking. De passagiers hadden dit in de ga ten, waarop de chauffeur bij de nek werd gegrepen. Daarna is er vele malen met een mes op hem ingesto ken. Ondanks zijn verwondingen slaagde de chauffeur er nog in rich ting ziekenhuis AMC te rijden, On derweg is hij opgevangen door te hulp geschoten collega's. De drie in zittenden zijn nog voortvluchtig. NIJMEGEN (GPD) - Zichtbaar voor tientallen terrasbezoekers heeft een 31-jarige Nijmegenaar za terdagmiddag een 23-jarige stadge noot met meerdere schoten om het leven gebracht. Dit gebeurde aan de Waalkade ter hoogte van de terras sen van Vivaldi's en Kandinski's. De man kon kort daarna door de po litie in café Vivaldi's worden aange-' houden. Volgens de politie gaat het hier om een afrekening onder zware cri minelen. De twee Nijmegenaren hadden kennelijk een afspraak met elkaar. Kort voor de moord liepen ze volgens ooggetuigen pratend langs de Waalkade. Niet ver van het druk bezochte terras duwde de 31- jarige de 23-jarige op de grond, pak te een revolver en vuurde op korte afstand een aantal keren in de borst en buikstreek van de man. Een aan tal terrasbezoekers dachten kenne lijk dat het hier om een theatéract ging en begonnen luid te applaudi- Direct na zijn daad ging de dader, uiterlijk rustig, café Vivaldi's bin nen. Hier bestelde hij een glas cola, gaf het moordwapen aan een ser veerster en zei net een man te heb ben doodgeschoten. Ook vroeg hij de serveerster de politie te bellen. Het zwaar gewonde slachtoffer werd ondertussen door een op het terras aanwezige arts in een stabiele zijligging gebracht. Hierbij werd ook bij de 23-jarige Nijmegenaar een pistool in de broekband aange troffen. Dit is daarop door omstan ders weggenomen en later aan de politie gegeven. De man is korte tijd daarna in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. De beide mannen zijn bekenden van de politie. Zij zijn al eerder ver oordeeld wegens overtreding van de vuurwapenwet. De politie zei op dit moment niet te verwachten dat er nog verdere aanhoudingen in de ze zaak zullen volgen. „Het lijkt vooralsnog een zaak tussen deze twee mannen te zijn geweest", al dus de politie. Onwerkelijk De criminele afrekening is aan de bezoekers van Vivaldi's en Kandinski's in een flits voorbijge gaan. Door de uiterst koele wijze waarop de moord is gepleegd, was het volgens de eigenaar van Vival di's voor de meeste bezoekers alle maal wat onwerkelijk. „Een paar mensen zijn opgestapt en anderen zijn gewoon blijven zitten. Het is hier allemaal eigenlijk gewoon doorgegaan", legt hij uit. Dat bleek zelfs te gelden voor de serveerster die het moordwapen aangereikt kreeg. Zij heeft volgens de eigenaar ook gewoon gedaan wat haar gevraagd werd. „Heel rustig. Daarna heeft ze ook gewoon door gewerkt. En vandaag heeft ze vrij, maar dat was ook zo ingeroosterd. Het ging allemaal heel snel en er is verder ook niet zoveel over te zeg gen". DEN HAAG - De uitspraak van de Hoge Raad in de Halcion-affaire betekent dat een interessant juridisch gevecht wordt voortgezet. Drie deskundigen moeten zich buigen over tal van vragen, die te maken hebben met verantwoordelijkheid, zorg vuldigheid en produktaansprakelijkheid. De gewone patiënt komt echter zo langza merhand met de vraag te zitten of dit slaap middel indertijd niet te vroeg en in te ster ke dosering is toegelaten en hoe dat kon. door Kees Cornelisse Dat is uiteraard napraten, maar de wer kelijkheid is dat we met de kennis van nu kijken naar wat toen is gebeurd. 'Toen' is tien jaar geleden en het middel was 12 jaar geleden al in ons land voorhanden. Na het verbod van 1980 is de introductie voortge gaan; ook in de (toch zeer belangrijke, want kritische) Verenigde Staten. Feit is wel dat de sterke doseringen één milli gram en een halve milligram) van toen niet meer bestaan. Overal ter wereld, aldus fabrikant Upjohn, is Halcion alleen verkrijgbaar met een sterkte van 0,25 milligram. Dat betekent een toch aanzienlijk lagere werking van de stof triazolam, die voor de gewenste actie moet zorgen. Dit is een zogeheten benzo diazepine. een op zich giftige stof, waar mee zorgvuldig moet worden omgespron gen. Grondstof voor zogeheten tranquili zers, waarmee immers angst, spanning, onrust kan worden bestreden. Men geeft nu wel toe dat de benzodiaze pines niet ongevaarlijk zijn, zoals ooit ge dacht. Misschien zijn te veel en te lang te hoge doseringen gegeven, weet Upjohn te melden. Argument voor verlaging van de sterkte is vermijden van misbruik. De stel regel: geen werking zonder bijwerking is hier dus ook gewoon van toepassing. Maar inmiddels is Halcion volgens we tenschappers een zeer sterk slaapmiddel. In een dosering van één milligram is het te vergelijken met vier tabletten van het (veel gebruikte) Mogadon. Uit het feit dat deze sterkte in 1980 (na het verbod in Neder land) uit de handel is genomen kan men af leiden dat Upjohn is geschrokken. De in dustrie erkende ook ermee bekend te zijn dat ernstige bijwerkingen mogelijk waren. Deskundigen De Hoge Raad heeft overigens een stap ge- die juridisch als normaal wordt be schouwd: de zaak moet terug naar het ge rechtshof, dat ook al nader onderzoek wil de. De producent heeft dit onderzoek en kele jaren tegen gehouden. Nu moef Up john alle gegevens overleggen aan drie on partijdige hoogleraren: een farmacoloog, een psychiater en een specialist in de huis artsgeneeskunde. Ook de patiëntengroep moet uiteraard haar materiaal overleggen. Zowel Upjohn als de voor recht strijden de (ex)-patienten dienen voordrachten te doen. Het hof moet dan kijken of het om werkelijk objectieve deskundigen gaat. Ze mogen in ieder geen bindingen ^hebben met de farmaceutische industrie. Deze mensen zijn in ons land heus wel te vin den. Men schat dat de drie wijzen één tot twee jaar nodig zullen hebben voor hun onderzoek. Hun rapport komt dan weer op de rol van het hof in Arnhem. Van belang is nu dat de Hoge Raad het juist vindt dat het hof de EG-richtlijn voor produktaansprakelijkheid wil toepassen. Het hoogste rechtscollege staat achter de definitie dat een geneesmiddel gebrekkig is 'wanneer het niet de veiligheid biedt die de gebruiker/consument gerechtigd is te verwachten, alle omstandigheden in aan merking genomen'. Een kernpunt straks voor het oordeel of Upjohn schadevergoe ding zal moeten geven. Upjohn blijft betwisten dat de ernstige nevenverschijnselen bij patiëntenuitslui tend aan het gebruik van Halcion te wijten zijn. De vraag zal naar voren worden ge bracht of de gebruikers ook andere ge neesmiddelen gebruikten. De stand der wetenschap is nu verder op het gebied van de zogeheten interacties. Duidelijk is al lang dat dergelijke middelen niet samen met (of na) alcohol moeten worden geslikt. Vragen De drie deskundigen krijgen in ieder geval deze zes vragen voor zich: (1) Waarom, in welke sterkten en doses en gedurende wel ke tijdsduur werd Halcion voorgeschre ven, (2) Zijn de artsen bij het voorschrijven van Halcion afgeweken van de in de intro ductiefolder en bijsluiter door de produ cent/importeur van Halcion gegeven richt lijnen en zo ja waarom?, (3) Heeft de pa tiënt aan de behandelende arts bijwerkin gen gemeld? Zo ja, hoe luidde het advies van de arts daarop?, (4) Welke bijwerkin gen (aard, duur, ernst) heeft de patiënt on dervonden?, (5) Hoe luidt uw oordeel be treffende de vraag of aannemelijk is dat de verschijnselen verorzaakt zijn door het ge bruiken van Halcion?, (6) Vallen deze ver schijnselen wel of niet binnen destijds al gemeen aanvaarde grenzen voor bijwer kingen van een slaapmiddel als Halcion? Mede aan de hand van de antwoorden lijkt het aannemelijk dat het hof zich gaat uitspreken over de mate van aansprake lijkheid van deze geneesmiddelenprodu cent. Heeft Upjohn voldoende zorgvuldig heid betracht bij introductie van Halcion en informatie daarover? Maar ook zal wel licht de verantwoordelijkheid van artsen worden onderstreept. Al met al worden misschien grenzen afgebakend voor de veiligheid van geneesmiddelen. Halcion, zo brengt de fabrikant naar vo ren, heeft als een sterk punt dat het zoge heten kater-effect van de volgende morgen wordt voorkomen. Dus zonder wisselwer king met zogeheten metabolieten, chemi sche stoffen die bij de stofwisseling wor den gevormd, mede waardoor het functio neren van de gebruikers op die volgende dag nadelig kan worden beïnvloed. De ex- gebruikers, die de zaak hebben aange spannen, zullen nog enige tijd met hun ei gen kater moeten wachten op het oordeel.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3