'Alleen veel geld kan Pabo voor instorting behoeden' Proces gijzeldrama etalage van politieke blunders Reportage Billy Graham breekt records in Hongaars stadion PAGINA 2 MAANDAG 31 JULI 198! BAKKUM (GPD) - De pe dagogische academie voor het basisonderwijs (beter be kend als de pabo) is vijf jaar oud en de verantwoordelijke minister Deetman komt met een eerste, ingrijpend reno vatieplan: een verdeling van de opleiding in een onder- en bovenbouw. Misschien zou hij beter voor een reddings operatie kunnen kiezen. Want met of zonder boven bouw, de pabo staat op in storten. Door geldgebrek, kwaliteitsgebrek en vergrijzing van het docenten korps. Maar bovenal door een te kort aan studenten. Een tekort dat ernstige consequenties gaat heb ben, want de prognose is dat er in Nederland in 1992 ongeveer 7.000 docenten te weinig zullen zijn. Deze sombere geluiden komen van ie mand die het kan weten: onderwijs kundige Theo Oudkerk Pool, voor malig pabo-adviseur van de minis ters Van Kemenade, Pais en Deet man, en huidig raadsman voor on derwijsminister Venetiaan van Su riname. door Jurriaan Geldermans Deetman zal begin deze week vriend en vijand hebben verbaasd, door te kiezen voor een specialisa tiemogelijkheid voor onderwijsge venden. Pabo-studenten kunnen voortaan tijdens hun opleiding kie zen tussen lesgeven aan de onder bouw (vier- tot achtjarigen) en bo venbouw (acht- tot twaaljarigen). Daarmee druist de bewindsman lijnrecht in tegen de voorstellen van de Arbo (Adviesraad Basisonder wijs), verwoord in het rapport Pro gressie in Professie van december 1988. Daarin werd nu juist gepleit voor leerkrachten die overal kun nen worden ingezet. "Een verbazingwekkend besluit, maar ik ben er erg blij mee", ver zucht Oudkerk Pool als hij wordt geconfronteerd met de ambtelijke reactie op de Arbo-voorstellen. "Deetman komt tegemoet aan de felle kritiek die loskwam na de op heffing van het kleuteronderwijs. Maar het is niet alleen een kwestie van water in de wijn doen. De inde ling in onder- en bovenbouw is te vens gewoon logisch. Er zijn nu een maal onderwijzers die prima met kleinere kinderen kunnen omgaan, BONN (GPD) - Bijna een jaar nadat twee Westduitse gangsters na een mislukte bankoverval in Gladbeck de hele wereld 54 uur in adem loze spanning hielden met een waanzinnge tocht door half Duitsland en een deel van ons land, begint woens dag in Essen het proces te gen de 32-jarige Hans-Jur- gen Rosner, de 33-jarige Die ter Degowski en diens 35-ja- rige vriendin Marion Lo- blich. Bij het drama stierven drie mensen: twee gijzelaars en een politieman. Eind november wordt het oordeel verwacht. Meer dan 200 getuigen en 14 deskundigen zullen worden ge hoord op 26 procesdagen. Op 30.000 pagina's wordt het hele drama van minuut tot minuut beschreven. Alle miskleunen, communicatiestorin gen, psychologische fouten en on gecoördineerde handelingen die uiteindelijk tot dit fiasco leidden, staan erin. Natuurlijk gaat het in dit proces om de schuld van de twee gangsters en hun medeplichtige, maar op de achtergrond staat de vraag of de 15- jarige Italiaanse jongen Emanuelle de Giorgi en de 18-jarige Silke Bischoff op 17 en 18 augustus 1988. stierven doordat de politie en de verantwoordelijke, politici volledig faalden. Het derde slachtoffer was een politieman, die tijdens zijn inzet dodelijk verongelukte. door Hans Hoogendijk Silke Bischoff stierf toen een spe ciale politie-eenheid na 54 uur vol gemiste kansen een gewelddadig einde maakte aan deze spectaculair ste gijzeling in de Duitse geschiede nis. Wat op 16 augustus in Gladbeck in het Roergebied was begonnen als een bankroof, escaleerde tot een waanzinnige tocht van twee doorge draaide gangsters, waarbij politie en politici een allesbehalve frisse rol speelden. De uren in Bremen en omgeving, waar het losgeld werd betaald, vormden het absolute dieptepunt in deze affaire. Speciale politie-eenhe- den uit diverse deelstaten opereer den volkomen langs elkaar heen in de stad, van een centrale leiding was géén sprake, de telex werkte niet, meeluisterapparatuur voor de telefoon ontbrak, de gijzelnemers konden ongehinderd inkopen doen, gedurende meerdere minuten wa ren de twee eerste gijzelaars volko men onbewaakt, later sliep Degowski in en tot overmaat van ramp slaagden alle specialisten er zelfs niet in te voorkomen dat de drie een lijnbus met 30 passagiers kaapten. In die bus zag en hoorde de politie bijna alles, maar greep niet in. In grijpen wilde men wel toen de bus gevolgd door een lange tros auto's vol journalisten en politiemensen richting Nederland ging, omdat Rosner in de gevangenis had ge hoord dat de politie bij ons veel hu- De intussen zwaar gefrustreerde Duitsers wilden echter nog op eigen grondgebied een einde aan de ka ping maken. Ze verlangden dat de grens bij Oldenzaal dicht zou gaan. Maar omdat de Nederlandse politie geen bloedbad wilde aan de grens overgang, kreeg de bus vrij baan. Duitse commando's mochten vol gen. Vlakbij Oldenzaal stopte de lijn bus. De oververmoeide Rosner schoot per ongeluk zijn vriendin door het dijbeen. Nederlandse com mandos waren de bus tot op drie meter genaderd, maar seconden voordat zij tot actie over zouden gaan, wist Rosner hen ervan te over tuigen dat het om een ongelukje ging. De Nederlandse politie trok zich terug en de drie vertrokken met Degowski's favoriete gijzelaar Silke Bischoff en haar vrijwillig meegekomen vriendin Ines Voitle naar Duitsland in een speciaal ge prepareerde Duitse politie-BMW. De politie volgde alles nauwlet tend, maar zag naar eigen zeggen geen kans in te grijpen. Ook niet toen de gangsters zich een ontbijt lieten bezorgen en inkopen deden. Maar naarmate de gijzeling langer duurde, steeds meer politieblun- ders duidelijk werden en de kritiek luider werd, steeg de bereidheid van politici en politie om met ge weld een einde te maken aan de ka ping. Vrijwel automatisch groeiden daardoor de gevaren voor de twee gegijzelde meisjes. Op de Autobahn Keulen-Frank- furt zou de beslissing vallen. Het was de laatste foute beslissing. Snelle gepansterde wagens van een speciale eenheid volgden de BMW buiten zichtafstand. Daarachter volgden ambulances en comman dowagens en in de lucht hing een helkikopter. Ondanks al die voorbe reidingen en ondanks het feit dat de wagen van de dodelijk vermoeide Rosner, Degowski en Loblich op af stand kon worden gemanipuleerd, liep de commando-actie uit op een bloedig fiasco. Politie-koppen zijn er nog niet ge rold, wel verloor de verantwoorde lijke senator in Bremen zijn baan en wankelt de stoel van zijn collega Schnoor in Nordrhein-Westfalen. Tijdens het proces zullen nog veel vragen moeten worden beant woord. Naar schatting negentig- tot honderdduizend Hongaren wa ren zaterdag aanwezig bij het eerste openlucht-optreden van de Amerikaanse evangelist Bil ly Graham in een Oosteuropees land. Nooit eerder waren er zo veel mensen in het Nepstadion te Budapest, waar gelovigen en nieuwsgierigen werden opge roepen van hun geloof te getui gen. De gebeurtenis toont de verbe tering van de verhouding tussen kerk en staat sinds het eerste be zoek van de evangelist in 1977. Toen mochten voorgangers niet eens vanaf de preekstoel gewag maken van de gebeurtenis; nu be richtten de media uitvoerig over het bezoek van Graham, die ook een ontmoeting had met de Hon gaarse premier Miklós Nemeth. De 70-jarige evangelist sprak zijn waardering uit voor de poli tieke hervormingen die gaande zijn in het Oosteuropese land. "Hier in Hongarije begint u een nieuw leven", aldus Graham, die ook op een groot videoscherm te zien was. "Er verandert iets". Tegelijk waarschuwde hij de duizenden aanwezigen voor de desastreuze invloed van alcoho lisme, echtscheiding en zelf moord op deze vooruitgang. Hongarije scoort op alle drie ge bieden hoge cijfers op de interna tionale ranglijsten. Onder Grahams gehoor waren vijfduizend deelnemers aan het tiende congres van de Europese Baptisten Federatie. Deze verga dering,- die voor het eerst in een communistisch land werd gehou den, werd gisteren afgesloten met een massale avondmaalsdienst. Verkiezingen De Hongaarse socialistische ar beiderspartij (USAP) wil haar be trekkingen met de kerken verbe teren. Het centrale comité heeft besloten dat de USAP in de toe komst geen atheïstische partij meer zal zijn. Leden van de partij krijgen volledige godsdienstvrij heid. De betrekkingen tussen staat en kerk stonden centraal in een beraad dat het centrale comité vrijdag achter gesloten deuren voerde. Volgens een woordvoer der van de partij is "de noodzaak van veranderingen op dit gebied" tijdens de bijeenkomst onder streept. De afgekondigde maatregelen hangen samen met de poging het imago van de communistische partij te verbeteren, met het oog op de parlementsverkiezingen volgend voorjaar. Aan deze vër- kiezingen kunnen voor het eerst oppositie-partijen deelnemen. De betrekkingen tussen de communistische partij en de ker ken waren tot ver in de jaren ze ventig zeer gespannen. Met name gold dit voor de Rooms-Katholie- ke Kerk, waarvan het merendeel van de Hongaarse christenen (ze ventig procent) lid is. De laatste jaren is er sprake van verbetering. Apartheid De Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) probeert via een landelijke campagne de blanke christenen voor de strijd tegen de apartheid te winnen. In het kader van de actie zal onder meer infor matiemateriaal worden verspreid en zullen informatieavonden voor de blanken worden gehou den. Dat meldt de Zuidafrikaanse oppositiekrant 'The new nation'. De Raad van Kérken riep al in 1968 de blanke christenen op mee te doen aan de strijd tegen de apartheid. Door hulp te geven aan de slachtoffers van de apartheid hoopte de raad de blanke christe nen ervan bewust te maken, welk leed de apartheid teweegbracht, maar dat had onvoldoende suc- De raad begint nu met een in formatiecampagne, omdat naar zijn opvatting vooral onwetend heid, wantrouwen en vrees blan ke christenen ervan afhouden hun houding te wijzigen en zich te bekeren tot "een hartelijker aanvaarding van Gods wil voor het land". De onwetendheid wijt de raad aan de regeringspropapa- ganda, censuur, scheiding tussen blank en zwart en de indoctrina tie. Bezette gebieden Het opperrabbinaat in Israël, de hoogste religieuze instantie in het land, wijst de teruggave van de westelijke oever van de Jordaan of de Gazastrook in het kader van een vredesregeling van de hand. De opperrabbijnen Ovadia Shapira en Mordechai Eliahou wezen er tijdens een bijeenkomst van rabbijnen op, dat het opper rabbinaat in 1948 heeft bepaald dat het een goddelijk gebod is 'Erets Jisra'eel' (het land Israël) te veroveren en te behouden. Deze uitspraak heeft mede betrekking op de Gazastrook en de Westelij ke Jordaanoever, die in de zes daagse oorlog van 1967 door Is raël werden veroverd. De opperrabbijnen reageerden op een verklaring van de voorma lige opperrabbijn Ovadia Josef, geestelijk leider van de ultra-or thodoxe Shas-partij. Deze zei on langs tijdens een bezoek aan de Egyptische president Mubarak, dat de Tora de joden gebiedt het 'Erets Jisra'eel' te behouden, maar dat Israël verplicht is land voor vrede op te offeren, als daar door mensenlevens worden ge spaard. Al in 1979 sprak het opperrab binaat uit dat het een zwaar ver grijp is delen van 'Erets Jisra'eel' aan niet-joden over te dragen. Moslim-tv Als het allemaal lukt, komt er eind 1990, begin 1991 'betaaltele visie' voor de tien miljoen mos lims in Europa. Het project hoeft niet zoveel geld te kosten zo'n twintig miljoen gulden per jaar omdat vele programma's en films uit de Arabische wereld tegen aanzienlijk lagere prijzen be schikbaar zijn dan in het westen gebruikelijk is. Dat zegt de Franse oud-televi siejournalist Patrick Clement in een interview met een Franse krant. Clement is in Marokko be- gonnen met een commercieel te levisiestation 2M International dat bestemd is voor Noord- Afrika en al veel succes heeft. Hij wil nu een zender ontwikkelen die op de moslims in Europa is ge richt. Volgens Clement is daaraan grote behoefte, omdat de mos lims in Europa lijden onder een gemis aan informatie wegens een totaal verschillende religieus-cul turele achtergrond. "De Koran", aldus Clement in Liberation, "speelt in het leven van die men sen een beslissende rol. Vrijwel elke discussie of conflict kan wor den geregeld met behulp van de Koran". Eurostep. In Europa zullen via de satelliet vanaf eind 1990 educatieve programma's voor christenen te zien zijn. Verschil lende christelijke organisaties, die zich gespecialiseerd hebben in toerusting, zullen gebruik ma ken van de nieuwe satelliet Olym pus via de organisatie Eurostep in Leiden, waarin ruim veertig on derwijsinstituten participeren. De inhoud van de programma's varieert van cursussen in chirur gische technieken tot gods dienstige opvoeding. Seksualiteit. De Wereldraad van Kerken heeft een rapport over seksualiteit en relaties ver vaardigd, maar test dit document eerst in enkele lidkerken uit alvo rens het volgend jaar definitief te publiceren. Het document 'Leven in een verbond met God en met elkaar' laat zich uit over zaken als echtscheiding, abortus, eenzaam heid, homoseksualiteit en aids. Het is het resultaat van een op dracht die de algemene vergade ring in Vancouver zes jaar gele den gaf. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Kloosterhaar H. J. C. M. Schouten Ee en Oostrum-Jouswier; be dankt voor Veenendaal C. M. Buijs Gameren, voor Piershil J. W. Kamp kand. Elspeet. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Utrecht J. S. van der Net Dordrecht. Gereformeerde Gemeenten in Nederland: beroepen te Eder- veen W. Verhoeks Arnemuiden; bedankt voor Rhenen A. van Straalen te Barneveld. Onderwijsdeskundige Oudkerk Pool over het studententekort: en je hebt er die zich makkelijker richten tot wat oudere scholieren". In de onderwijskunde wordt on derscheid gemaakt tussen typen onderwijzers: de paidotroop (afge leid van het Griekse pais, dat kind betekent) en de logotroop (even eens afgeleid van het Grieks: logos betekent woord of rede). Het paido- trope type is gericht op de persoon lijkheid, de ontwikkeling van het kind. Voor het logotrope type staat veeleer de overdracht van kennis voorop. Die wil anderen dingen le- Het kind zelf bevindt zich van het vierde tot ongeveer het achtste le vensjaar in de fase die is gericht op het paidotrope type. Tot het twaalf de of dertiende jaar is het kind ver volgens ontvankelijk voor het logo trope type. Er is dus sprake van een psychologisch natuurlijke scheids lijn. Specialisatie Oudkerk Pool: "Geloof me, de breed inzetbare onderwijzer bestaat niet. Ga maar na, je wordt in vier jaar tijd opgeleid aan een pabo. Dan zou je dus alle spelprogramma's moeten kennen om een vierjarig kind muziek, tekenen en de hele ra taplan te leren. En tegelijkertijd dien je op de hoogte te zijn van de uiteenlopende methoden die een twaalfjarige leerling Engels, aard rijkskunde, rekenen en muziek bij brengen. Je kunt onmogelijk goed zijn in beide". De Bakkumse onderwijskundige pleitte bijna twintig jaar terug reeds voor de verdeling onderbouw-bo- venbouw voor de pabo-student. "Vanaf begin jaren zeventig is over het basisonderwijs nagedacht. In basisschool voor kinderen vanaf zes 1971 werd een voorontwerp gepre- jaar. Met de komst van minister Van De salarissen zijn in het onderwijs derwijzer of onderwijzeres. senteerd, dat nog uitging i opleiding te volgen tot c 3 laag dat vrijwel niemand nog bereid is c Kemenade in 1973 werd uitgegaan "Sterker nog, een tijdlang is ge- van een basisschoolstart op vierjari- dacht aan basisonderwijs, dat van ge leeftijd". het vierde tot het veertiende levens jaar zou moeten duren. Dan ontkom je niet aan specialisatie van de on derwijzers, die het beste gevat kan worden in een driedeling: onder wijs aan jonge kinderen, aan oudere kinderen en aan jonge pubers. Het was een uitgemaakte zaak dat die specialisatie op de pabo's er zou ko- Maar de indeling onderbouw-bo- venbouw kwam er niet. Pais wilde het idee nog wel overnemen, maar de vakbonden om politieke rede nen niet. Dus plaatste koningin Beatrix op 2 juli 1981 wel haar hand tekening plaatste onder de Wet Ba sisonderwijs, maar zonder het uit gangspunt van specialisatie. Acht jaar later en vijf jaar nadat de eerste pabo's de oorspronkelijke pedagogische academies en de op leidingen tot kleuterleidster vervin gen, komt die specialisatie er dan toch. De verklaring daarvoor schuilt in twee onderzoeksrappor ten, die aantonen dat het belabberd is gesteld met de taalvaardigheid van onderwijzers en nog een beetje beroerder met de Tekenvaardig heid. Zwakke broeders De oorzaak hiervoor zoekt Oudkerk Pool in slechte carrièremogelijkhe den "Op een gegeven moment was het voor havo-leerlingen niet langer aantrekkelijk om naar de toenmali ge pedagogische academie te gaan. Opleidingen aan de hts, de heao of de laboratoriumschool bijvoor beeld boden meer uitzicht op een carrière. Zodoende bleven voor de pedagogische academie in het alge meen de leerlingen over die te licht werden bevonden voor de andere opleidingen. Die erfenis is overge gaan naar de pabo, die bleef zitten met de zwakkere broe-l ders". Zwakke broeders zijn doorgaans niet bevorderlijk voor het gemid-| delde kwaliteitsniveau. Maar dat niet het enige probleem waarmi de pabo heeft te kampen. Oudkerk Pool: "In 1984 gaven in Nederland 3500 docenten les op pabo's. Nu zijn dat er 1000. De overige 2500 zijn weggesaneerd en verliezen per 1 ja nuari 1990 hun garantieregeling. Ui teraard blijven de oudere docenten achter, zodat vergrijzing optreedt. Evenmin gunstig voor de kwaliteit van het onderwijs". Huisvrouwen "Bovendien kan de verregaande sa nering betekenen dat op een school 150 pabo-studenten les krijgen van slechts acht docenten. Extreem ge steld: de leraar handvaardigheid geeft tevens rekendidactiek en de docent Engels onderwijst ook nog een beetje muziek". En dan nog de zwaarste klap voorI het pabo: het gebrek aan onderwij zers in spe. Op zichzelf geen ver wonderlijk tekort. Immers, de belo-| ning voor startende leraren is slecht en in 1984 waren er nog 30.000 te veel van. "Maar per jaar verdwijnen er 5.000 tot 6.000 via natuurlijk ver loop. Daar staat een toeloop van bij na nul tegenover. Zo startte de Maastrichtse pabo in 1984 met elf leerlingen. In 1985 heerste op diel school een juichstemming: men kende een stijging van 80 procent en kwam uit op 18 leerlingen!" Deze schaarste mondt uit in droe-j vige prognoses voor de jaren negen tig. In 1991 is een nationaal tekort voorspeld van 2.000 onderwijzers, in 1992 van 7.000. Oudkerk Pool be sluit: "Al sinds 1984 wordt hiervoor gewaarschuwd. Deetman heeft ech- ter alleen ingevoerd dat huisvrou- j wen met èen onderwijsakte op drie plaatsen in Nederland een bijspij kercursus (zogeheten applicatie cursus) kunnen volgen. Met dat di ploma zouden zij (opnieuw) voor de klas kunnen gaan staan. De vraag I rijst of mensen die al iets ouder zijn nog wel aan de slag willen voor een bruto maandsalaris van 2200 gul den". "Echte maatregelen blijven we-J, gens geldgebrek uit. We moeten bij voorbeeld niet vergeten dat Deet man alleen maar kan besluiten tot invoering van de onderbouw en bo venbouw, omdat deze renovatie geen geld kost. En eigenlijk zou hij veel geld moeten uittrekken om de pabo te redden. Hij zit er lelijk mee in zijn maag".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2