Golfers raken van slag in noodweer .ISPS 'Een fantastische week en dan dit' Maassen wint wielerkoers in Newcastle Jaite winnaar tennistoernooi van Stuttgart Toernooi in Valkenswaard voor vier jaar zeker gesteld Olazabal wint Dutch Open if* Vergeer grijpt net mis op baan Leidse koppels op Roomburg gaan onderuit MAANDAG 31 JULI 1989 SPORT PAGINA 13 Finaledag tennistoernooi Roomburg afgelast door regenval LEIDEN - In de hoop dat het toch wel eens een keer zou op houden. registreerde Ton van Aelst gisteren op Roomburg zo wat elke regendruppel die op het gravel neerplensde. Toen hij de tel kwijt was. viel het doek. De Open Leidse tenniskam pioenschappen werden afgelast en kregen een finaleloze afslui ting. "Triest, maar het is niet an ders. We hebben een fantasti sche week achter de rug met mooi weer en veel publiek. En dan dit. De hele dag regen. Zon de". Het duurste en lekkerste ten- nismenu van Leiden zat dus zonder hoofdgerecht. 'Chef kok' Van Aelst kon het ook niet helpen. In de late ochtend had de voorzitter van de Stichting 'Open Leidse' nog goede hoop op een droge afloop. Ondanks het aanhoudende gemiezer was er nog geen reden om de weer goden te wantrouwen. Een paar uur later echter viel er zelfs voor de grootste optimist niets meer van te maken. Het waren opeens pijpestelen die Roomburg kopje onder duwden. "We kunnen hier nu wel zuur gaan zitten kijken, maar daar schieten we ook niks mee op", aldus een immer opgeruimde toernooibaas. "Ik ben al bezig met volgend jaar. Dan krijgen we de 35ste editie. Daar maken we iets speciaals van" lachte Van Aelst terecht de narigheid van zich af. Vier jaar geleden overkwam het A-toernooi ook een dergelij ke anti-climax. De organisato ren overwogen gisteren niet om in nabijgelegen tennishallen de finales af te werken. "Dat is al tijd moeilijk. We hadden nog 21 partijen. Bij Dekker is al een toernooi bezig, dus daar konden we niet heen", aldus Van Aelst. Een andere voorname reden is dat volgens de leiding Room burg Roomburg niet meeriis op andermans gravel of tapijt. Broodtennissers Van uitstel van de eindstrijd kon ook geen sprake zijn. Broodtennissers als Armand Custers en Joost Wijnhoud - de finalisten bij de mannen - heb ben amper een gaatje in hun overvolle tennisagenda. Het C- toèrnooi en de veteranen krij gen wel hun normale afsluiting. Zij het pas op 16 september. Jo- han Draulans en Ivar Bergsma (mannen C-finale) en Saskia Paauw met Bettina Konsor (vrouwen C) moeten dus nog wat krachten sparen voor la- terop in het seizoen. Er waren op de slotdag louter verliezers aan de Leidse Kanaal- weg. Of waren de gedoodverlief- dé verliezers van de finales ge lukkig? De geldprijzen werden immers verdeeld, zodat er bij voorbeeld voor Custers en Wijn- houd een bedrag van 2250 gul den klaarlag. Bij een verlies in de eindstrijd was dat slechts 1500 geweest. Verrassing Custers en Wijnhoud vormden een verrassing in Leiden. Over de rug van respectievelijk Fred- zaterdag met de duidelijke cij fers 6-0, 6-2 van de blonde Cus ters. De killé cijfers behoeven enige verduidelijking, want Sauer kampte met een slepende armblessure. De winnaar van vorig jaar hield die over aan een toernooi in Den Helder en kon niet voluit gaan. Bij de vrouwen stonden als laatst overgeblevenen Hellas ter Riet en Judith Warringa op de rol. Het tweetal riep zaterdag de 'kleintjes' een halt toe. Linda Niemantsverdriet kwam tekort tegen Ter Riet (6-2,7-6) en Kam- stra was niet opgewassen tegen Warringa (6-3, 7-5). Niemants verdriet (Leimonias) haalde wel de finale in het B-toernooi waar in ze zou uitkomen tegen Kari.jn Ketelaars van Amstelpark. Bij de mannen-B waren de regiona le troeven ook al vroegtijdig uit geschakeld. Daar stonden Mar cel Reuter (Amstelland) en San- der van Gelder (Zandvoort) in de eindstrijd. ROB VAN DER ZANDEN STUTTGART (SID) - Martin Jaite heeft gisteren voor de tweede keer in zijn loopbaan het Grand Prix-tennistoernooi van Stuttgart gewonnen. De 24-jari- ge Argentijn, eerder de beste in 1986 en als veertiende geplaatst, benutte na 74 minuten zijn eer ste 'matchball' tegen de Joego slaaf Goran Prpic: 6-3, 6-2. Hij verdiende 100.000 gulden. In de halve finales had Jaite zaterdag meer tegenstand on dervonden. Jens Wöhrmann, de verrassing van het toernooi, had hem toen drie reeksen bezig ge houden. De 19-jarige Westduit ser, die achtereenvolgens de ge plaatste spelers Hlasek, Gun- narsson en Perez-Roldan had uitgeschakeld, sloeg ruim 25.000 gulden bij elkaar. Genoeg, om hem te doen overwegen zijn stu die medicijnen uit te stellen en zich helemaal toe te leggen op de sport. VALKENSWAARD (ANP) - Het Challenger tennistoernooi in Valkenswaard staat ook de ko mende vier laar op het program ma. Piet van Eysden. toernooi directeur van het evenement in Brabant en van 't Melkhuisje in Hilversum, bereikte afgelopen week overeenstemming met het Franse automobielbedrijf Peu geot over een contract voor drie jaar. ingaande in 1991. De ver bintenis zal binnenkort worden getekend. Voor Van Eysden was het aan trekken van een nieuwe sponsor voor een van zijn vele evene menten een opluchting. Toen de twee huidige geldschieters on verwacht lieten weten de over eenkomst niet te willen verlen gen, schrok de'Hilve! „Ik'voelde mij toch wat onge makkelijk. Ik had de bedrijven eventueel nog wel contractueel aan een extra jaar kunnen hou den, maar deze uitkomst is mij toch liever." Met de verbintenis is een be drag van 200.000 gulden pe^ jaar gemoeid. Zeker een van de twee huidige geldschieters zal zijde lings nog bij het evenement be trokken blijven. De geringe aandacht van de toeschouwers in Valkenswaard. heeft Van Eysden er toe ge bracht er een 'business' evene ment van te maken. Tennis voor de sponsors en diens gasten dus. ..Het publiek laat mij geen ande re keuze." stelde Van Eysden simpel. Misschien verandert de hou ding van het publiek als het toernooi naar de nieuwe accom modatie verhuist. Dat wordt het evenementencentrum in Eind hoven. Dat is pas in 1991 klaar, een jaar later dan Van Eysden hoopte. „Ik blijf dus ook vol gend jaar nog in Valkenswaard. Dat was eigenlijk niet de bedoe ling, maar het kan niet anders. Ik heb gesproken met het MEC in Maastricht. Maar de nieuwe sponsor ziet het toernooi liever in Eindhoven." ZANDVOORT (GPD) De finaledag van de KLM Dutch Open was er een van extremen. Storm en regen teisterden nimmer aflatend het eenzame duo dat na 277 slagen overbleef: Jose Maria Olazabal en Ronan Rafferty. Oftewel Spaanse furie tegen Ierse koppigheid. Aanvankelijk mengde Roger Chapman zich nog in de strijd, maar toen deze zijn clubs kon opbergen na de eerste hole van play-off begon de echte finale van deze zeventigste Dutch Open. ge en nederlaag vaak slechts milli- tweede prijs gaapte een gat van bij- lificatie betekende. Het prijzengeld, meters van elkaar verwijderd ble- na 20.000 pond en daarvoor trotseer- zo'n slordige achtduizend piek liep ven. Na acht gelijkgespeelde play- den beiden graag de omstandighe- de Brit daardoor offiholes won het temperament het den. Lang voordat Rafferty en Ola- ITonclr^rtc van Rafferty's standvastigheid. Het zabal hun beslissende missers nrn. lN.culbJ.UUö einde van een golfthriller die de Eu- duceerden spoelden, de ropese Tour tot op heden nog niet den de ontberingen meemaakte. „Twee, drie keer dacht ik dat ik had verloren. Steeds weer miste slagen Rafferty de beslissende putt. Zelf holes. De ellende had ik ook zoveel kansen, maar ik jaar pro- mindere go- deze laatste Dutch Qpen dag van zich af. Veelal teleurgesteld. Zo leverde John Woof Jose Maria Olazabal leverde tegen het einde van die gedenkwaardige vierde ronde vrijwel elke hole een slag in. Jesper Parnevik, het groot- de stromende regen acht ste Zweedse talent, kon de druk en tijdens dé eerste negen de elementen al evenmin aan. Hij le- illende voor de reeds tien verde met dezelfde regelmaat als Nederland wonende Brit be- Olazabal slagen in, zodat de stand 5 gewoon niet in staat de hole te gon op hole 6. Daar moest Woof op de ranglijst raken. De harde wind maakte het ruim een half spel op de green tot een tombola. Ik hij kon afslaan, had uiteindelijk het meeste-geluk", meende Olazabal na de titanen strijd. 'Olly's' tweede play-off bracht hem meer geluk, dan in 1985 de fi nale om het Spaarfs kampioenschap toen hij zijn meerdere moest erken nen in Ballesteros. De oudere streekgenoot van Olazabal speelde op de Kennemer een teleurstellend toernooi, ondanks het feit dat hij met een rondje van 67 gisteren de laagste score had. Ballesteros speel de echter onder betere condities dan het merendeel van het deelne mersveld. Tegen de tijd dat de storm en de regen het spelen onmo gelijk maakten ep er een pauze noodzakelijk was, stond 'Mr. Golf al onder de douche ruim 5000 pond rijker. Vast „Ik stierf van de kou. Ik was door en door nat en boven op die tee, wachten voordat derde. Wel kwamen vrijwel kanslo ze golfers als Ronan Rafferty en Ro ger Chapman weer in het bereik van de hoofdprijs. Na de noodstop was de kwaliteit |uit het spel verdwenen, lang moesten wachten had de spanning compenseerde alles. Be wind vrij spel. Ik had geen trui bij halve voor Olazabal. Met nog een me en toen ik na een halfuur mocht slag voorsprong miste de jeugdige afslaan, zaten mijn spieren hele- Spanjaard een twee-meter-putt verspeelde zijn voorsprong hele- maal. Gestart met negen slagen on- afval- der par, finishte hij na de laatste ronde met drie slagen onder; maal vast". De slag in de duinen kreeg en meer het karakter Regen weg dermate belangrijke factoren met Ronan Rafferty en Roger Chap- geworden dat ook de youngsters, „Ik heb veel moeten inleveren die zich nadrukkelijk hadden gema- voordat ik de hoofdprijs in de wacht nifesteérd in Zandvoort kon slepen. Het slagen inleverden. Peter Ba- voldoening geeft deze overwinning ker 'verdronk' op de tiende hole - wel". Ronan Rafferty had zich in een par 4 - waar hij tien slagen nodig middels al uit de voeten gemaakt op had. Baker duikelde van de tweede weg naar Schiphol om zijn vlucht plaats op de ranglijst ver terug. Hij naar huis te halen, raakte zelfs zo van slag dat hij ver- FRED SOCHACKI Jose Maria Olazabal bleek de sterkste in de Zandvoortse golfthriller. i» -K.O Frans Maassen heeft de vorm van de Tour behouden. (archieffoto cor vos) NEWCASTLE (ANP) - Frans Maas sen heeft gistermiddag in New castle de Wincanton Summer Clas sic gewonnen. Het was de zesde wedstrijd in de reeks voor de we reldbeker. De Nederlandse kam pioen ontsnapte tijdens de laatste ronde uit het koppeloton. Wereld kampioen Maurizio Fondriest ein digde met enkele seconden achter stand op de tweede plaats. De Ier Sean Kelly, die als derde eindigde, werd de nieuwe leider in het klasse ment om de wereldbeker. De Summer Classic mocht door Eddy Schurer een veredelde ker- miskoers worden genoemd, voQr Frans Maassen was de zesde wed strijd in de serie voor de eerste offi ciële wereldbeker méér dan een be vestiging van het Nederlands kam pioenschap. De Limburger nestelde zich ach ter de nieuwe leider Sean Kelly op de tweede plaats in het tussenklas- sement voor de eerste Perrier-trofee met uitstekende uitzichten op de hoogste positie. „We gaan gewoon zo door", sprak de winnaar in New castle gistermiddag. Gretig Maassen verscheen op het circuit van Newcastle in de topvorm uit de Ronde van Frankrijk. Gretig op een resultaat, want in de Tour kon hij nauwelijks een sprekende uitslag boeken. Bij de verschillende gele genheden dat hij een etappezege na streefde, reageerde onmiddellijk het halve peloton. In Engeland wachtte hij rustig zijn laatste kans af. Zijn ploeg werk te hard, met name Patrick Tolhoek. Het circuit was zo weinig selectief, dat de beslissing wel in de laatste ki lometers moest vallen. Zo gebeurde het ook. Maassen, gekneed en gerijpt door meester Jan Raas, koos het goede moment en finishte enkele seconden voor wereldkampioen Maurizo Fon driest, de Ier Sean Kelly, de Belg Etienne de Wilde en Teun van Vliet. „Ik bén blij dat ik het werk van de ploeg een keer heb kunnen afma ken", zei Maassen. Kelly, de nieuwe leider in het we reldbekerklassement, stond ver steld van zichzelf. „Eerst wilde ik niet rijden, omdat ik doodmoe uit de Tour kwam", vertelde hij. „In de- j ze koers moest ik zo'n beetje al het werk zelf opknappen. Mijn ploegge noten waren nog niet hersteld van de inspanningen in de Tour. Maar het ging mij allemaal erg gemakke lijk af." Triomfators Maassen en Kelly werden de triom fators in de opgewaardeerde Engel se koers. Eddy Schurer, uit de ploeg van Cees Priem, stond beteuterd bij de huldigingen te kijken. In de slot- ronde was de Fries Maassen bijna een slag voor geweest. Schurer zat goed voorin en zat klaar voor een demarrage toen zijn voorbandje langzaam begon leeg te lopen. Hij viel terug in het peloton, moest een ander wiel steken en voor hij weer deelnam aan de wedstrijd was Maassen al op weg naar de overwin ning. „Ik heb ook altijd pech", klaagde Schurer, „in alle grote klas siekers kreeg ik wel een lekke band." Ad Wijnands heeft afgelopen weekeinde de Ronde van Elsloo ge wonnen. De Limburgsé renner kwam na 100 kilometer twee tellen eerder over de streep dan Greg Le- Mond. Het was het eerste optreden van de Amerikaan na zijn sensatio nele triomf in de Ronde van Frank rijk. De Belg Giesbert schreef de korte tijdrit, die aan profronde voor af ging op zijn naam. Gert Jakobs heeft de profronde van Heerhugowaard gewonnen. De renner uit de ploeg van Jan Raas versloeg mede-vluchter Peter Hoondert in de sprint. Tien kilome ter voor de finish vormde zich een kopgroep van zes renners, waaruit Jakobs en Hpondert in de laatste ronde ontsnapten. Steven Rooks, die na de Ronde van Frankrijk door een liesblessure niet meer in actie kwam, zou aan vankelijk voor eigen publiek zijn rentree maken, maar zag daarvan op het laatste moment af. Rooks los te in het door regen en wind geteis terde Heerhugowaard wel het start schot. De zege in de spurt van de Grote Prijs van Bad Homburg heeft Erwin Kistemaker net niet meer de eind overwinning in deze puntenkoers voor amateurs opgeleverd. De Ne derlander kwam in de slotfase slechts erg dichtbij de Westduitser Manfred Otto, die de basis voor de overwinning in de eerste helft van het 80 kilometer lange criterium legde. Kistemaker bleef op drie punten steken. LEIDEN Etienne Vergeer uit Warmond greep op de Alkmaarse wielerbaan net naast de titel in de 3000 meter achtervolging voor nieu welingen. Rick Nieuwenhuis, zoon van de ex-bondscoach Peter Nieu wenhuis, was net iets sneller. Pascal Vergeer presteerde goed in de Ron de van Luxemburg. Door een vier de en elfde plaats in de etappes was een derde plaats in het eindklasse ment zijn deel. Gisteren stond Vergeer al weer aan de start in een criterium in het Drentse Vries. Achter winnaar Jac- co Kuyl kwam hij als tweede over de eindstreep. Helaas voor de War- monder dacht de jury er anders over en zette hem op de derde plaats. De Voorhoutse liefhebber Cees van Haastregt heeft eindelijk zijn eerste wielerzege te pakken. Na een rij van ereplaatsen kwam Van Haastregt zaterdag in de Ronde van Kamerik zegevierend over de streep. Zijn clubgenoten Aloys Goossen (Lei den) en Piet van der Geest (Zoeter- woude) werden vierde en vijfde. In Sloten reden de Zoeterwoudse ren ners Herman de Jong (5e) en Adrie van Diemen (9e) bij de eerste tien. Mike Hassing (Noordwijk) werd vijfde in Sint Wilibrord en Hille- gommer Sjaak Spreeuw pakte een vierde prijs in Bruinisse. Nederlandse zeilers redelijk tijdens EK TRAVEMUNDE (ANP) - Op de eer- ste dag van de Europese titelstrijd zeilen in de Star-klasse hebben de Nederlandse deelnemers redelijk gepresteerd. Na op de Oostzee voor Travem linde de eerste boei nog als vijfde te hebben gerond, eindigden Martin van Leeuwen en Peter Volle- bregt in de eerste race op de dertiem de plaats. Kees Douze en John van Altena werden veertiende. Het Amerikaanse team Cozzens/Rinaldi ging als eerste over de finish. LEIDEN - Het overleven van de halve finales was voorlopig het hoogst bereikbare op het verregen de gravel van Roomburg. Dat lukte Freddie Sauer en Tjerk Bogstra niet in het enkelspel, wel in de dubbel van de mannen-A. Sauer had met partner Willem Bruin, na winst op Claasen/Van der Sanden, moeten aantreden tegen Bogstra en Joost Winnink, die Michael van der Berg en Huib Troost uitschakelden met 7-6, 6-7. 6-4. In de damesdubbel stond de eindstrijd Gomperts/Kete- laar - Niemantsverdriet/Kamstra op het programma. De beide Leidse koppels in het mannen dubbel-B raakten het spoor bijster onder het zaterdag zonnetje. Joost van Leeuwen en Jasper van Marwijk legden het met 6-4, 7-5 af tegen Van der Sanden- /Blom, en Herman van der Capellen en Hans Tönjann wisten zich met 6- 4, 6-4 geklopt door Van Gelder- /Groeneveld. Op de C-lijst rekende Johan Draulans (OLTC) zelf overtuigend af met Edwin van Benschop (6-1, 6- 2), terwijl Ivar Bergsma de finale be reikte ten koste van Marcel van Pa ridon: 6-3, 6-1. Bettina Konsor (Uni cum) klopte Evelien Poell met 4-6, 6-1, 6-3 en zal op 16 september aan treden tegen de dertien-jarige Sas kia Paauw die haar clubgenootje Claudia Witteman (De Munnik) de baas bleef in drie sets: 0-6, 7-5, 6-4. De dubbel Bakker/Draulans wist bij de mannen wel al zjjn partijen af te werken in de poule en stond slechts één set af. Jossy van de Hoe ve en Joan Zonnevylle hebben nog slechts een finale-partij af te werken tegen Jacqueline Paauw en Lies- beth van Heteren. De veteranen Ronald Blommen- daal en Ad Koppelle wisten zich te plaatsen door te winnen van respec tievelijk Joost Rodenburg (6-2, 6-3) en Joop Beugelsdijk (0-6, 6-3, 6-4). Joan Zonnevylle haalde ook een en kelspelfinale. waarin Sietse Huis kamp haar tegenstandster zal zijn. Voorhout Het sfeervolle toernooi van SV Voorhout kreeg gisteren zijn ver volg in de tennis-hal van Hillegom. Han de Jong regelde een soepele verhuizing en favoriet Marcel Vink kon op eigen terrein de winst in de finale van de invitatiegroep B op strijken. Hij versloeg OLTC-er Mar co Visser eenvoudig met 6-2, 6-3. In de C was Voorhout-speler Erik de Graaf niet opgewassen tegen de Ha genaar Jan van der Geest (6-3, 6-3) en in D moest Mischa Wijffelman (Leidse Hout) zich neerleggen bij de overmacht van Michael Verkerk. Handbalverbond verrekent zich DEN HAAG (ANP) - Het Neder lands Handbal Verbond heeft zich verkeken op de kracht van het na tionale meisjesteam en de kosten van een trip naar Nigeria. Nederland plaatste zich vorige maand voor het toernooi om het we reldkampioenschap, dat in septem ber in het Afrikaanse land wordt ge houden. Maar aangzien de trip niet op de begroting voorkwam, is het zeer twijfelachtig of Nederland daadwerkelijk zal deelnemen. De kosten van de reis bedragen 80.000 gulden. Een oproep aan met Nigeria handelende bedrijven om de meisjes te sponsoren heeft slechts een negatief resultaat opge leverd. Het was de bedoeling dat be drijven een of meer speelsters zou den adopteren. Een aantal deelnemende landen heeft zich overigens al om financië le redenen afgemeld, waardoor de trip voor Nederland minder interes- sant wordt. Het NHV neemt medio augustus een beslissing, maar laat de speelsters deze week al weten dat de kansen minimaal zijn. Neder land dwong een startbewijs af door begin juni Oostenrijk in kwalifica tieduels twee keer te verslaan: 13-9 en 20-17. WIELRENNEN - Greg LeMond, winnaar van de Ronde van Frank rijk, doet op donderdag 3 augustus mee aan de Profronde van Pannin-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13