Quick Boys stelt Raboen tevreden Micliailovic redt Bayern Nederlanders trefzeker sïSiSS Rapport: politie taalde bij ramp Shemeld Voetbalpas ook in Italië Voetbalrellen in Wenen GRENZEN^ •:WER DE KV Mechelen stelt teleur PAGINA 12 gêT*A;ï •■U.mMIMBaBBBKri MAANDAG 31 JULI 1989 rnst^di Tweede plaats op EK Anita de Hoop redt zwemjeugd (ANP) Dank zij de tweede plaats van vlinderslagzwemster Anita de Hoop heeft de grote Nederlandse afvaardiging naar de Europese jeugdkampioen schappen in leeds nog enigszins het hoofd boven water kunnen houden. De Hoop deed leven. In de door de Oosteuropese zwemnaties overheerste titel strijd behaalde de veertienjari ge Bolswardse een zilveren me daille op de 100 meter. Met 1.03,64 was ze slechts driekwart seconde langzamer dan de Oostduitse Peggy Conrad. Manon Masseurs werd door de or ganisatie niet naar het ereplatförm ontboden. Op de slotdag kwam ze opnieuw niet verder dan de vijfde plaats. De zwemster uit Heemstede tikte op de 100 meter aan na 58,79. Het was net als op de dubbele af stand niet genoeg om in de buurt van de medailles te komen. De laatste dag in Leeds begon voor de Oranje-selectie, die dertien keer vertegenwoordigd was in de fi nales, met een fikse tegenvaller. Het meisjes-kwartet op de 4x100 meter wisselslag, dat kansen werd toege dicht op een ereplaats, werd in de serie gediskwalificeerd. Een oplet tend jurylid constateerde een du bieuze fout bij het keerpunt van de vlinderslag. De opvallendste prestatie bij de jongens kwam van Marcel Wouda. De zeventienjarige zwemmer uit Uden plaatste zich via 2.10,43 als vierde voor de eindstrijd van de 200 meter wisselslag. In de finale kon hij de prestatie niet nog eens leve ren. De Brabander werd laatste in 2.11,43. Bres De grootste bres in het voorname lijk Oostduitse bolwerk - veertien keer eerste - sloeg zoals verwacht de Hongaarse Kristina Egerszegi. Het veertienjarige talent, dat in Seoul al een keer goud opdook, veroverde in Deeds vier titels. De laatste behaal de ze zondag zonder tegenstand op dé 200 meter wisselslag: 2.16,03, een supertijd. Tussen de bedrijven door onderwierp de jeugdige Hongaarse zich ook nog eens aan keiharde trai ningen, ter voorbereiding op de Eu ropese kampioenschappen binnen kort in Bonn. De beste prestatie bij de jongens werd op de valreep nog geleverd door de Sovjet-sprinter Raimoen- das Marzoeolas, die zijn titel van vo rig jaar in Amersfoort op de 100 me ter vrije slag prolongeerde. In Leeds was hij na 50,41 seconden terug, waarmee hij de vijfde plaats op de Europese ranglijst van dit seizoen bezet. Minieme nederlaag tegen Den Haag KATWIJK - Quick Boys is zijn oefencampagne begonnen met een alleszins bevredigend resultaat: een 1-2 nederlaag tegen FC Den Haag. Trainer Melbi Raboen moest zaterdag middag bij zijn debuut vijf vaste krachten missen, maar in het veld was de afwezigheid van Johan Jonker, Mart van der Plas, Gert Aandewiel, Kees Haasnoot en Leen van der Plas nauwelijks te merken. Kortom, Raboen kampt met een luxeprobleem. Een prettig uitgangspunt voor de 42-jarige opvolger van Hans van der Zee, die zaterdag overigens als spion van zijn nieuwe vereniging IJsselmeeryogels tot de 2000 nieuwsgierigen op Nieuw Zuid be hoorde. Raboen blikte opgewekt te rug op de eerste proeve van be kwaamheid van zijn nieuwe elftal. '•We gaan ons best doen er dit sei zoen iets moois van te maken", be loofde Raboen, die drie prijzen (pe riode/district/kampioenschap) op het ook heeft. "Hoewel de spelers het tegen Den Haag goed hebben gedaan, heb je nu nog geen beeld van Quick Boys gekregen. We zijn pas een week in training, er ontbreken nogal wat spelers Bovendien moeten we el kaar nog wat beter leren kennen", vindt de oud-UVS-trainer. Desondanks boden de Katwij- kers, met de nieuwelingen Fred Kanbier en Marco Dijkhuizen in de basis, de Hagenaars goed partij. De derde aanwinst van de Katwijkers, Richard Hooger vorst, bleef gebles- T-% ~I## i* 11 1®* 1 1 was daardoor niet in staat om zijn kunsten te vertonen. Na ruim een kwartier zette Kees Varkevisser de thuisclub op voor sprong door te profiteren van slecht Haags uitverdedigen (1-0). De wei nig geïnspireerd ogende eredivio- nist stelde er slechts enkele profes sioneel uitgelokte vrije trappen op de rand van het strafschopgebied tegenover, die doelman Tom van der Niet overigens niet in de proble men brachten. De eigen inzet van de door Heini Otto in het nauw gebrachte voor- Handen omhoog! Heini Otto (Den Haag) haalt uit in het duel tegen Quick Boys. Ben Geiteman heft zijn handen ten hemel. (foto Loek Zuyderdujn) WIELRENNEN - Vier Neder landse amateurwielrenners waren dit weekeinde succesvol bij koer sen in Belgie. Henk Mutsraars won in Zolder, John Melsen in Sint Kate- lijne-Waver, Toine Goense in Waas munster en Rini Ansems in HüM^. beek. stopper Leonard Pluimgraaff, in de eerste minuut van de tweede helft, was de QB-goalie wèl te machtig: 1- 1. Na de gelijkmaker kreeg de als centrumspits fungerende Otto kans op kans, maar de wisselvallige aan voerder van de gasten beperkte zich tot een treffer in de twintigste mi nuut (1-2). Het verschil in conditie tussen de moegetrainde brigade van Co Adri- aanse en het gretige maar nog niet geharde elftal van Raboen bleek in de slötfése niet eens zo groot. Menig keer overschreed Quick BoyS de middenlijn, maar gebrek aan kracht en scherpte verhinderden dat Arie van Duyn en invaller Theo van Rijn (in plaats van Dijkhuizen: Marcel Harteveld verving Pluimgraaff) ge vaarlijk werden. Zo bleef er tenmin ste nog een klein verschil tussen de profs uit Den Haag en de Katwijkse amateurs op het scorebord zicht baar. TIM BROUWER DE KONING LONDEN (GPD) - De politie treft de meeste blaam voor de ramp in het Hillsborough-stadion waarbij 95 voetbalsupporters werden doodge drukt, aldus de conclusie van een onderzoeksrapport. Het rapport dat een dezer dagen aan de minister van binnenlandse zaken zal worden overhandigd, is uitgelekt aan de Sunday Times die er gisteren op de voorpagina verslag van deed. De politie van Zuid Yorkshire, krijgt er in het rapport, aldus het zondagsblad, flink van langs. Ze zou gefaald hebben in het treffen van adequate voorzieningen. De on derzoekscommissie verwijt de poli tie totaal onvoorbereid te zijn ge weest op de late aankomst bij het stadion van een groot aantal sup porters. Maar de inspecteur van politie, Roger Marshall, die de opdracht gaf de poorten te openen voor de late binnenkomers, treft geen schuld. Ér is echter veel kritiek pp zijn chef, hoofdinspecteur David Ducken- field. Duckenfield had zijn agenten de opdracht moeten géven de fans naar bepaalde plaatsen te begelei den. In plaats daarvan stroomden supporters naar de dichtstbijzijnde staanplaatsen in het midden van het Lèppings Lane-gedeelte om geen seconde te missen van de halve-rfi- nalewedstrijd om de FA Cup tussen Liverpool en Nottingham Forest, die op het puht stond te beginnen. Het plotselinge aanzwellen van de rijen veroorzaakte enorme .druk -qp de fans die hun staanplaats tegen .het hek al hadden ingenomen. Dronkenschap De onderzoekscommissie, voorge zeten door Lord Taylor, wil het ver bod op de verkoop van alcohol bij voetbalwedstrijden herzien. Vol gens rechter Taylor werd de Hills- borough-tragedie gedeeltelijk ver oorzaakt door het tegelijkertijd leegstromen van de pubs waar sup porters tot de laatste minuut had den zitten drinken. Het rapport stelt echter dat dronkenschap geen be langrijke rol speelde bij de gebeur tenissen van 15 april. Behalve dé politie wordt de Shef field Wednesday Footballclub be kritiseerd voor de slechte toestand waarin het stadion zich bevond. De club beantwoordde niet aan de vei ligheidsmaatregelen zoals voorge schreven door de regering. De tun nel die toegang gaf tot de tribunes was te steil waardoor supporters met grotere kracht naar voren wer den geduwd. De clubarts wist niet dat hij ver plicht was zich bij de eerste-hulpka- mer te melden als hem dat werd ge vraagd. Evenmin was hem bekend dat hij geacht, werd de politie van zijn verblijf tijdens de wedstrijd op de hoogte te stellen. Het rapport doet geen aanbeve lingen over de verwijdering van de dranghekken. Het spreekt zich evenmin uit over de introductie van identiteitskaarten zoals die destijds' door de regering-Thatcher is voor gesteld/, Uitsluitsel hierover wordt in een apart onderzoeksverslag aan het einde van het jaar verwacht. Ruim 170 getuigen onder wie spe lers, supporters, ordebewakers en agenten werden tijdens de drie maanden dat het onderzoek duurde ondervraagd. In het rapport, dat 3800 pagina's telt, wordt een aantal aanbevelin gen gedaan om toekomstige trage dies te voorkomen. De commissie zou graag zien dat het aantal staan plaatsen wordt beperkt, het aantal uitgangen wordt vermeerderd en- dat ordebewakers en politie voor ie dere wedstrijd nieuwe afspraken met elkaar maken. Puntendeling Ikast KOPENHAGEN (ANP/Ritzau) - Ikast, tegenstander van FC Gronin gen in de eerste ronde van het Eu ropese toernooi voor bekerwin naars, heeft gisteren voor de hoog ste afdeling van het Deense voetbal gelijkgespeeld tegen landskam pioen en ranglijstaaan voerder Bröndby: 0-0. Het was de eerste wedstrijd na de zomerstop. Ikast maakte zeker voor rust een goede indruk. Als* gevolg van een ernstige - knieblessure was Ikasts aanvoerder en ex-international Ej- ner Rahbék (31) gedwongen af scheid te nemen van het nationale voetbal. De club heeft' zich deze zo mer versterkt met de vroegere jeugdinternational Rene Hansen (Bröndby) en Michael Pedersen (Esbjerg). Beide aanwinsten volde den in hun eerste wedstrijd. Ikast, dat de tiende plaats bezet, verzamelde in twaalf wedstrijden negen punten. Bröndby wordt aan de top gevolgd door Odense en Vej- le, die evenals de ranglijstaanvoer der negentien punten hebben. ROME (SID) - Italië krijgt zijn voetbalpas. De nationale bond voert de pas met foto in, als een van maatregelen om het toene mende- geweld, rond de velden aan te pakken. Alle profclubs moeten hun supportersgroepen complete namenlijsten laten sa menstellen. Elke fan krijgt een pas. Als zich ongeregeldheden voordoen, moet de club wiens supporters de rellen veroor zaakt hebben, bestraft worden. Het is dus niet zo, dat alleen de thuisclub rekening moet hou den met sancties. Als mögël|ke straffen zijn wedstrijden op neu traal terrein of zonder publiek genoemd. De spelers wordt aangeraden op te passen met gewaagde uit spraken in de pers. Bijvoor beeld: op een interview dat aan leiding geeft tot rellen, kan een schorsing voor maximaal vijf jaar volgen. In het verleden is het al voorgekomen, dat voet ballers zijn geschorst omdat ze zich in vraaggesprekken nega tief uitlieten over scheidsrech ters. Ook dat mag niet meer. WENEN (AFP) - Tijdens en na het duel (2-2) in de Oostenrijkse voet balcompetitie tussen Austria Sal zburg en Austria Wien, de tegen stander van Ajax in de eerste ron de van het UEFA-Cuptoernooi, hebben zich zaterdagavond sup- portersrellen voorgedaan. Er werd rookbommen op het veld gegooid en op de tribunes wérden barricades opgeworpen. Met ernstige verwondingen moest een^ Westduitse toeschou wer in het ziekenhuis worden op genomen, nadat hij door aanhan gers van beide clubs was gemo lesteerd. De politie arresteerde in totaal acht supporters, van wie ze ven van Austria Wien. Zwitserland In de Zwitserse voetbalcompeti tie komt landskampioen Luzern moeizaam op gang. De Europa- Cuptegenstander van PSV be haalde bij hekkesluiter Lausanne een mager gelijkspel (1-1) en staat na drie wedstrijden in de onder ste helft van de ranglijst. John Eriksen, de voormalige spits van Roda JC en Feyenoord, maakte na een half uur een snel opgelopen achterstand onge daan. In de tweede helft drong Luzern, dat zonder Baumann (ge blesseerd) en Wehrli (gepasseerd) speelde, sterk aan, maar Lausan- ne-doelman Huber voorkwam meer tegentreffers. Ex-Ajacied Frank Verlaat speelde een goede wedstrijd. In het duel St. Gallen - Aarau (0-0) bleef René van der Gijp geblesseerd aan de kant. Koploper Xamax Neuchatel kende geen problemen met Luga no en zegevierde overtuigend met 4-2. Grasshopper, dat na twee wedstrijden nog op gelijke hoog te stond niet Xamax, bleeft tegen Servette steken op 1-1. Servette bekleedt nu de derde positie op de ranglijst. FC Köln bracht de uitwedstrijd tegen Vfl Bochum moeizaam tot een goed einde en moest daarvoor eigenlijk doelman Illgner danken. De international voorkwam in de laatste minuut de gelijkmaker door een strafschop van Leifeld te stop pen. Eerder had Rahn uit een om streden strafschop de nummer twee van vorig seizoen aan een treffer ge holpen. Gerrit Plomp speelde niet mee bij Bochum, Rob Reekers wel. Het rijke Vfb Stuttgart, dat op transfermarkt miljoenen uitgaf, speelde met Karlsruher SC. Hart- mann en de van Leverkusen over gekomen Kastl bezorgden Arie Haan een prettige middag. De deze week aangetrokken Argentijnse in ternational Basualdo zat op de tri bune. De Argentijn is nog lifiët. speelgerechtigd. De Deen Rasmus sen, als opvolger van Jürgen Klinnsmann naar Stuttgart ge haald, mocht de wedstrijd van de bank volgen. Het gepromoveerde Fortuna Düs- seldorf kon een op een geslaagde rentree terugkijken. Hamburger SV leek lange tijd een nederlaag tege moet te gaan. Vier minuten voor het einde redde Furtok een punt voor de Hamburgers. De Pool benutte dë enige mogelijkheid die HSV kreeg. Bekerwinnaar Borussia Dort mund verloor in Leverkusen. De Pool Lesniak tekende na tachtig mi nuten voor de enige treffer. De Schot Mclnally, in duel met Numbergs Martin Schneider, nam tijdens ie seizoenstart namens Bayern twee treffers voor zijn rekening tegen Nurn- De Argentijn Burrachaga van Nantes haalt stijlvol uit in de richting van het doel van Marseille, de club van Wilbert Suvrijn. Marseille won en staat alleen aan de leiding in Frankrijk. (foto ad MW wordt laatste in toernooi van Dynamo Dresden DRESDEN (ADN) - MVV is bij het internationale voetbaltoernooi in Dresden (DDR) als vierde en laatste geëindigd. De Maastrichtenaren verloren zaterdag in het duel om de derde plaats met 3-4 van GAIS Gö- teborg. De ruststand was 2-1 in het voordeel van MVV. Voor de Lim burgse ploeg scoorden Francois (2) en Lankohr. De Zweedse treffers werden gemaakt door Köhl, Chlus en Grannath (2). Laatsgenoemde scoorde de beslissnde goal drie mi nuten voor het eindsignaal. In de finale van het toernooi ver sloeg Dynamo Dresden Lokomotiv Leipzig met 1-0. Het enige doelpunt werd in de negentiende minuut ge scoord door Kirsten. Winnende treffer tegen Nurnberg in laatste minuut HAMBURG (DPA/SID) - Veel toeschouwers, weinig doelpunten en zeventien gele kaarten. Het re sultaat van de eerste speeldag van de Bundesliga. De negen wedstrijden trokken bijna een kwart miljoen kijkers, ruim 80.000 meer dan de openingsdag van vorig seizoen. De duels leverden slechts 21 doel punten op. Van de topclubs liepen alleen Hamburger SV en Werder Bremen schade op door gelijke spe len in uitwedstrijden. Bayern Mün- chen en FC Köln behaalden moeiza me overwinningen. Vfb Stuttgart, over ruim een maand tegenstander van Feyenoord in de UEFA Cup, startte goed met een zege (2-0) op Karlsruher SC. De meeste aandacht ging op za terdag uit naar de 150ste derby tus sen landskampioen Bayern Mün- chen en 1. FC Nürnberg. De titelver dediger kon allerminst overtuigen. De 57.00p toeschouwers zagen een enerverend scoreverloop. De Schot se aanwinst Mclnnally zette de ploeg van Jupp Heynckes twee keer op voorsprong. Hausmann en Türr j brachten de Nürnberg weer langs zij. De treffer van de achttienjarige Türr, vijf minuten voor het einde, leek voor een sensatie te zorgen. De tweede dure aankoop van Bayern, de Joegoslaaf Michailovic, voor kwam in de slotminuut een rampza lige seizoenstart voor Bayern. .MECHELEN (ANP) - KV Mechelen heeft zijn eigen internationale toernooi met de derde plaats afgesloten. I>e Belgische landskam pioen verloor op de tweede speeldag met 1-0 van Sporting Lissabon. Trainer Ruud Krol moest het doen zonder Hofkens, de broers Ver- savel en De Wilde. Het toernooi werd gewonnen door Spartak Praag, dat Pisa met 2-0 versloeg. Bij de Italiaanse club ontbrak Ma rio Been vanwege een blessure. Eindstand: I. Spartak Praag 9 punten, 2. Sporting Lissabon 8, 3. KV Mechelen 4.4, Pisa 4. _mj Steve Bonld (10) van Arsenal wordt gefeliciteerd na zijn treffer te gen Liverpool. Hierdoor wonnen de Gunners de finale van het Makita- toernooi in Londen met 1 -0. (foto aio Witschge, Den Boer en Van Herpen scoren in Frankrijk PARIJS (ANP/AFP) - De Nederlandse voetballers hebben op de tweede speeldag van de Franse voetbalcompetitie de aandacht getrokken. Rob Witschge, Jos van Herpen en Piet den Boer waren succesvol voor hun clubs. Marseille kwam alleen aan de lei- ding door Nantes met 1-0 te ver slaan. Montpellier, dat op de ope ningsdag verraste, verloor van Mulhouse en zakte naar de zesde plaats. Vier ploegen volgen koplo per Marseille op een punt. Jos van Herpen hielp Brest aan de eerste zege. De libero tekende in het duel tegen Lille tien minuten na de rust voor de enige treffer. Brest ver blijft in de middenmoot. Rob Wit schge kon niet verhinderen dat zijü: ploeg Saint-Etienne de tweede op eenvolgende nederlaag leed. Caen won met 3-2. De oud-Ajacied scoor de twee minuten voor het einde de tweede treffer van Saint-Etienne, dat als enige nog geen punten heeft en onderaan staat. Piet den Boer was tegen Racing Clüb de Paris al na tien minuten succesvol voor zijn club Bordeaux. Ferreri was hem vier minuten eer der al voorgegaan en vond vlak voor de rust nogmaals het doel. Klaus Al- lofs zorgde in de tweede helft voor het vierde, doelpunt. Marseille had het moeilijk tegen Nantes. Het doelpunt van Eyraud, twee minuten voor de rust, was be- 0tiSsén&.,^ Punt verspeeld In de derde speelronde van de Oos tenrijkse voetbalcompetitie heeft Austria Wien, tegenstander van Ajax in de eerste ronde van het toer nooi om de UEFA Cup,' het eerste punt verspeeld. Tegen het gepromoveerde Austria Salzburg bleef de Weense (club zaterdag op 2-2 steken. Austria Wiën beëindigde het duel met tien spelers. Dêgeorgi werd negen mi nuten voor het einde van het veld gestuurd na een grove overtreding. Salzburg stond al na zestig secon den voor door een treffer van Stad- ler. Acht minuten later zorgde Zsak via de paal voor de gelijkmaker. Sal zburg kreeg daarna de beste moge lijkheden, maar vergat te scoren. Acht minuten na de rust sloeg Zsak opnieuw toe uit een vrije trap. De voordelige marge bleef twee minu ten staan. De debuterende Kurbasa bracht Salzburg op gelijke hoogte.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 12