TAD LEIDEN Geen cent meer investeren inLeidse vuilverbranding' Aantal verpleeghuisbedden Rijksweg 44 bij Leidgjj flink uitgebreid 'Helemaal gestoord word ik van die beesten LEIDSCH m DAGBLAD s ZATERDAG 29 JULI 1989 WÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊËÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊEÊÊBÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtË Directeur M. Logtenberg: LEIDEN - De nadagen van de Leidse vuilverbranding zijn zwaar. De hoeveelheid vuil die in deze regio langs de stoep wordt gezet, neemt gestaag toe. Inmiddels onge veer 100.000 ton per jaar. De installatie in Leiden-Noord, ooit gebouw om maximaal trokkenen worden aangevochten 75.000 ton vuil per jaar te ver- watje wel mag verwachten - kan dat stoken, moet daarom 24 uur de realisering J per dag en 7 dagen per week op topcapaciteit draaien. En zelfs daarmee redt ze het maar net. kon het besluit voor de nieuwe in stallatie in principe worden geno men na een betrekkelijk eenvoudi ge procedure. Die gemeente heeft nu echter toch gekozen voor een volledige ruimtelijke-ordenings procedure, met een groot aantal ver schillende beroepsmogelijkheden. Als de keuze op Leidschendam zou vallen, en dat besluit zou door be- Ook i "Als de MER gereed is, is er meer duidelijkheid over de beste plaats voor die installatie. Met dat rapport willen we vervolgens naar de Raad van State stappen en om een herzie ning vragen van de uitspraak over de vergunning van de Leidse vuil verbranding. De Raad van State heeft de normen destijds ver scherpt omdat er nog te veel ondui delijkheden waren over de nieuw bouw. Ze vreesde dat de oude in stallatie nog een flink aantal jaren tijen sturen we door naar de AVR moest doordraaien en eiste daarom Rotterdam", weet Logtenberg. dat die zo schoon mogelijk moest zijn". Noord een compleet nieuwe vuil verbranding moeten bouwen", meent Logtenberg. "En ik geloof niet dat dat de bedoeling was". De uitstoot van dioxines in Lei den is volgens Logtenberg trou wens te verwaarlozen. "Die stoffen ontstaan vooral bij de verbranding van chemisch afval. Dat gebeurt hier nauwelijks. Natuurlijk, er zal altijd wel wat van dat afval tussen het huisvuil zitten. Maar grote par- i Zoetermeer ligt de bouw van een nieuwe vuilverbrandings installatie alles behalve eenvoudig. "Zoetermeer wil wel meewerken, maar eist daarvoor allerlei toezeg- door gingen. De gemeente wil bij voor- beeld dat de provincie medewer- Wim Wegman king verleent aan de aanleg van een weg naar de kust, iets waar het pro vinciebestuur steeds op tegen is ge- Tegelijkertijd worden de milieu-ei- weest", weet Logtenberg. Kortom, sen steeds strenger. Nadat de Ge- als het een beetje tegenzit kan de vulei - de beheerder van de vuilver- bouw van een nieuwe vuilverbran- branding - zelf al enkele verbeterin- ding in dit deel van Zuid-Holland gen in de installatie had aange- nog flink op zich laten wachten, bracht, bepaalde de Raad van State "Ik heb er daarom steeds voor ge- enkele maanden geleden dat de uit- pleit dat de minister zich de moge- stoot van verontreinigingen nog lijkheid voorbehoud om een plek verder naar beneden moest. Terwijl voor de nieuwe installatie aan te de Gevulei zich het hoofd breekt wijzen. Zo'n ingreep betekent ech over de vraag hoe dit probleem ter wel dat alle normale democrati- moet worden opgelost, heeft sche procedures opzij worden ge- milieu-minister Nijpels na de zet. Een dergelijke 'aanwijzing' zou in Rotterdam en natuurlijk zou niet nodig moeten verder ver- -zijn. We moeten er tot op het laatst naar blijven streven om volgens alle sen te vol- democratische uitgangspunten te niljoen gul- werk te gaan. Maar aan de andere De /erbetering vuilverbranding vergt echter investering van vele tientallen mil joenen guldens. "En wie stopt er nu zo veel geld in een volstrekt verou derd ding dat nog maar een paar jaar meehoeft?" De Gevulei heeft overigens slechts een jaar de tijd om de verbeteringen aan te brengen. De bedrijfsleider van de vuilver branding. J. Kranenburg, stelt dat het personeel van de Leidse instal- de Leidse latie er zelf ook alle belang bij heeft om het ontstaan van dioxines te voorkomen. "Wij moeten uiteinde lijk die filters schoonmaken. Nie mand zit dan te wachten op dat soort rommel". Overigens hebben onderzoekers van de Vrije Universiteit in Amster dam begin jaren '80 de uitstoot De Leidse vuilverbranding moet dicht. Dagelijks draait de installatie 24 i in deze regio te kunnen verwerken. i het grote aanbod i "Dat halen we nooit", verklaart dioxines bij de Leidse vuilverbran- fysiek onmoge- voorzieningen, zo'n korte tijd dioxine-affaire Amsterdam de i scherpt. Om aa doen zou de Gevulei 50 r den of meer aan de vuilverbranding moeten verspijkeren. En dat terwijl de installatie in 1992 of 1993 dicht gaat. Directeur M. Logtenberg van de vuilverbranding vindt het daar- kant, dit is een zaak van groot maat schappelijk belang. Als de moeilijk heden te groot worden, zou de mi nister een aanwijzing moeten over wegen. Dat zou overigens een voor i ook nog maar één cent Nederland unieke ingreep zijn", aan de installatie te spenderen. Het stelt de directeur vuilverbranding, ding kan volgens hem toch nooit aan de nieuwe eisen voldoen. Het MllieU-efiecten wachten is daarom op de nieuwe De Gevulei. maar niet alleen zij, zit vuilverbranding, die eind '92 in met smart te wachten op de inge- Leidschendam of Zoetermeer in ge- bruikname van de nieuwe vuilver- bruik moet worden genomen. De branding. Op dat moment kan de voorbereidingen verlopen echter oude installatie in Leiden-Noord ook niet geheel probleemloos. namelijk worden gesloten. De Ge- Wo(jnflar7PP vulei hoopt echter ook op een spoe" W8g naar ZeG dige voltooiing vanéén van de voor- 'In Zoetermeer en Leidschendam bereidingen voor de nieuwe vuil- zie je nu duidelijk het'niet-in-mijn- verbranding: de zogeheten milieu achtertuin-effect. In Leidschendam effecten rapportage (MER). Logtenberg. "Het lijk om al die i als ze er al komen, aan te brengen". "Verbeteren we de oude installa tie, dan zouden de gemeenten die bij de Gevulei zijn aangesloten zich trouwens wel eens kunnen afvra gen of ze nog moeten meedoen aan de nieuwe vuilverbranding. Dat zou zonde zijn. Want hoe we de oude in stallatie ook oplappen, we kunnen haar nooit zo schoon maken als de nieuwe. Vandaar ook dat we om een herziening van het vonnis willen vragen". Dioxines De nieuwe milieu-normen van mi nister Nijpels, bedoeld om de uit worp van de uiterst giftige dioxines ding gemeten. "Die bleek toen i orde van grootte van miljardste grammen per kubieke meter rook gas te liggen. Dat is verwaarloos baar weinig", aldus Kranenburg. Totale herverdeling van bedden in de regio W assenaar O LEIDEN/REGIO - De provin cie wil twee 'moederverpleegte huizenrealiseren in Leiden. De provincie wil deze twee centrale huizen verwezenljken door een intensief samenwerkingsver- WASSENAAR - De Rijksweg Den band tussen de verpleegtehui zen Overduin in Katwijk, ruim uur afgesloten Er I-Amsterdam door Wassenaar de parallelwegen zijn vanoch- banden te leggen, zouden de tend vroeg, van half vier tot vijf u problemen voor de Gevulei nog gro ter maken. Als Nijpels zijn zin krijgt, moeten vuilverbrandingen 1992 de uitstoot van stof - afgesloten geweest voor alle keer. Op de parallelweg was, ter hoogte van het bezinestation, een auto in de sloot geraakt na twee dioxines zich gemakkelijk bruggetjes te hebben geramd. De Zuydtwijck in Leiden Sint Elisabeth Gasthuishofin aan de Leidse Caeciliastraat. De grote moederhuizen krijgen in totaal elk 150 plaatsen voor psy- gn groot tekort aan plaatsen voor dergelijke patiënten in de regio. Om de overvolle wacht lijsten te lijf te gaan en om tot een betere spreiding van de bedden te komen, wil de provincie een groot scheepse verplaatsing van bedden in de regio tot stand brengen. Bo vendien krijgt het district Zuid-Hol- het land-noord er nog eens 180 bedden bij. hechten - met een factor tien minderen. "Het zou voor ons betekenen dat we er een hele nieuwe 'zuiverjngsfa- briek' aan moeten hangen. Als gasleiding onder een van de brug gen brak hierdoor af. Op verzoek van de brandweer zette de Wasse- naarse politie, geassisteerd door korpsen uit Leiden, Den Haag en In totaal krijgen Leiden en direc te omgeving (OegStgeest, Leider- dorP' Voorschoten) er 300 bedden chio-geriatriscne (clemente) pa- bij Daarvan komen er 180 in Lei- dat doen, moeten we echter ook de Leiderdorp, de wegen af. huidige verbrandingsovens ver- De bestuurder van de auto, een nieuwen, want die zijn niet geschikt inwoner van Leiden, werd met tot voor een moderne zuivering, nu toe onbekend letsel naar een zie- Kortom, we zouden in Leiden- kenhuis overgebracht. tiënten en somatische patiënten (mensen met lichamelijke klachten). In een later stadium kunnen depen dances worden gevormd met ieder dertig plaatsen (voor psychogeria- trie). De plancommissie Zuid-Hol- land-noord schrijft dit in een voor stel aan gedeputeerde staten. bij. Daarvan komen den. Ook het Leiderdorpse Ley- thenrode krijgt 60 plaatsen. Boven dien is er rekening gehouden met een dependance in Voorschoten met een capaciteit van 30, alsmede schikbaar". de provincie. Hij verwacht dat zijn stichting een belangrijke rol gaat spelen bij de exploitaitie van het tweede centrale verpleegtehuis. "Onze stichting heeft de provincie al aangeboden om het tweede moe derhuis te exploiteren". 'Op hol geslagen' Hij verwacht dat het St. Elisabeth Gasthuishof een belangrijke rol gaat spelen bij die plannen. "Dat verpleegtehuis zou een dependance kunnen worden van het moeder huis". Van der Hoeve verwacht dat er voor beide centrale verpleegte huizen nieuwbouw gepleegd moet worden. "Dat zal een probleem wor den, want bouwgrond is er in de binnenstad in elk geval niet be de ouderenvoorziening Zijloever met 30 plaatsen. Een derde depen dance op een nog onbekende plaats krijgt eveneens dertig bedden. Overlast van meeuwen wordt sommigen in Zuid-West te veel LEIDEN Meeuwen op de daken, meeuwen op het gras, meeuwen in de lucht, meeu wen in de sloot. In de omge ving van de Rooseveltstraat kunnen zelfs slechtzienden niet om de massaal aanwezige wit-grijze fauna heen. Al was het alleen al vanwege het la waai dat de vogels produce ren. Het klinkt als ezels in doodsnood. "Net vliegende varkens", zo typeert Joost Siere, bewoner van de Roose veltstraat die daar ook zijn groente- en fruithandel heeft, het gekrijs. "Helemaal ge stoord word ik soms van die beesten". door Simone van Driel Al een paar jaar is een deel van Leiden Zuid-West het domein van een meeuwenkolonie die. aanvankelijk alleen in de zomer, domicilie kiest op het dak van het voormalige bedrijf Reed Tool aan de Rooseveltstraat. De laatste ja ren zijn ze er volgens Siere echter ook 's winters te vinden. "Het eer ste seizoen was er niet zoveel aan de hand. Er valt je alleen op dat er veel gekrijs is. Maar nu komen die meeuwen steeds weer, én met' steeds meer. De terreur is onder hand zo ernstig dat ik er toch een beetje onder ga lijden". Siere maakt naar eigen zeggen vanwege zijn werk lange dagen. Rustig slapen is er door de aanwe zigheid van de meeuwenkolonie pal tegenover zijn huis echter niet bij, omdat de vogels zich bij hun gekwetter van het menselijk leefritme niets aantrekken. Ook 's nachts is het lawaai niet van de lucht. "Als je het harstikke druk hebt gehad en dan 's nachts ook nog dat gekrijs aan je kop. word je echt gek", zegt Siere, terwijl er wederom een stel meeuwen luid ruchtig rond het huis cirkelt. "En als ik in de tuin zit, moet ik harder gaan praten als ze weer over ko men vliegen. Ik laat me niet weg jagen, blijf gewoon zitten, maar het is heel vervelend". Laksheid Met blijdschap neemt Siere dan ook kennis van het bericht dat donderdagavond twaalf meeu wen zijn neergeschoten. Met ver dacht veel genoegen zelfs. "Nee nee, ik ben niet de dader", lacht hij. "Maar ik vind het niet erg dat het is gebeurd. Dat klinkt mis schien cru en buitenstaanders zullen zeggen: ach, wat zielig voor die beestjes. Maar die moeten hier dan maar eens een tijdje komen wonen en zelf ervaren wat een psychische terreur die vogels uit oefenen". "Ik heb voor een geintje ook wel eens gezegd dat ik zelf wel mijn maatregelen zal nemen te gen de meeuwen. Dat iemand an ders dat nu kennelijk inderdaad heeft gedaan, vind ik niet verras- 1 send. Het is denk ik een reactie op de laksheid van de gemeente, die t op maatregelen de overlast maar op zijn beloop laat". Maatregelen tegen de meeu wen zoals het laten horen van ka nonslagen en angstgeluiden om ze te verjagen, hebben tot nog toe geen zoden aan de dijken gezet "Het enige resultaat is d^ de meeuwen niet meer op één plek zitten maar zich hebben ver spreid", stelt Siere vast. "Zo hoor de ik dat de eigenaar van de 5 Mei sauna ook al elke dag zijn dakter ras moet schoonspuiten". Dat de gemeente nu de valke nier van Schiphol op het meeu wenprobleem zet, vindt Siere een goede zaak. "Laat die havik ze maar vangen. Natuurlijk zou ik het liefst een goede oplossing zien waarbij de meeuwen niet worden gedood, ten slotte kunnen zij er ook niets aan doen. Maar de over last wordt echt te erg". Show Een eindje verderop, in onder meer de Van 's Gravensande- straat en het Van Banchemhof, weten de bewoners over het on derwerp overlast ook aardig mee te praten. Mevrouw J.C.C. de Groot, bewoonster van hét Van Banchemhof, verhaalt van hon den die worden aangevallen door één meeuwenexemplaar in het bijzonder. Ze wijst op een joekel van een meeuw op het dak van het woningencomplex tegenover haar huis. "Hij zit te wachten tot er weer één naar buiten komt", weet ze. "En dan scheert hij er over heen. Mijn moeder is ook een keer aangevallen, maar die heeft ze verjaagd met een hegge- schaar. Glazenwassers zijn pas ook aangevallen. Je kunt er 's avonds echt voor gaan zitten hoor, het is net een show". Zelfs een vergelijking met Hitchcock's Birds' gaat volgens haar niet helemaal mank: "Er zat er één met zijn snavel tegen het raam van een school te bonzen dat hij naar binnen wilde". An ders dan Siere is mevrouw De Groot er ondanks de overlast evenwel geen voorstander van dat een havik wordt ingezet om het meeuwenprobleem op te los sen. "Stel dat die vogels hier zwaar gewond in de tuin neerko men. dat vind ik eng en smerig. En ik vraag me ook af of het af doende is". Ook voor het neer schieten van twaalf van de vogels heeft ze weinig goede woorden. Zielig vindt ze het. "Maar er moet wel iets gebeuren, het duurt nu al zo lang en het wordt alleen maar erger. Ik ben bang dat er iets met mijn kinderen gebeurt". Bollenstreek In de bollenstreek wordt het aantal bedden voor demente ouderen te ruggebracht van 582 naar 468. Ma- riënhaven in Warmond moet de be langrijkste aderlating ondergaan. Dit tehuis raakt 88 bedden kwijt. Daartegenover staat de komst van 30 bedden voor somatische patiën ten. Verder staat de provincie een intensieven samenwerking voor tussen Mariënhaven en St. Bernard- us in Sassenheim. De gemeente Leiden heeft overi gens andere plannen dan de plan commissie Zuid-Holland noord. De gemeente wil één moederhuis reali- Dat centrale tehuis zou dan De geneesheer-directeur van de twee rk-verpleegtehuizen ziet niets in de plannen van de gemeente Lei den. "Ik hoop dat de nuchterheid bij de gemeente nu eens gaat over winnen in plaats van het loslaten van hun ongebreidelde fantasieën. Die wethouder De la Mar is volko men op hol geslagen. Hij gaat voor bij aan structuren in de gezond heidszorg die al jaren bestaan", al dus van der Hoeve. Lezers schrijven Womngzoekend Ik sta nu 15 maanden geregistreerd Zuydtwijck moeten worden, dat als woningzoekende. Tot mijn ont- verschillende dependances krijgt de stad. Ambtenaar spreekt van een "verschil zicht tussen de provincie en de ge meente Leiden". Hij verwacht ove rigens dat de gemeente Leiden tij dens een inspraakprocedure de ge legenheid krijgt om h'aar plan naar voren te schuiven. Geneesheer-directeur R. van der Hoeve van de verpleegtehuizen Van Wijckersloot en St. Elisabeth Gast huishof (die worden geëxploiteerd door de Stichting rk verpleegtehui zen) is juist blij met de planner) van zetting hoorde ik deze week dat het Summer nog wel twee of drie jaar kan duren voor ik in aanmerking kom voor woonruimte. Twee tot driejaar?! Dat komt orrjdat ik een 'alleen staande' ben. Ik woon nog thuis, maar wil nu wel eens een plek voor mezelf. Ik heb een leuke baan, een heleboel plannen en een berg ener gie. Maar de gemeente vindt schijn baar dat ik op z'n minst verliefd, verloofd of getrouwd moet zijn voordat zij enige pogingen onder neemt woonruimte voor me te vin den. Wie zegt dat alleenstaanden de toekomst hebben, bedoelt dan waarschijnlijk niet de nabije toe komst. E. de la Rie, Kooilaan 4, Leiden. Foto's De Leidse Vrijwilligerscentrale organi seert een fotowedstrijd over vrijwilligers in de natuur. Wedstrijdformulieren zijn vanaf maandag 4 september verkrijg baar bij de Centrale. Oude Rijn 4b De fo to's worden vanaf 17 oktober tot 25 okto ber tentoongesteld bij de Centrale. De winnende Leidse foto's doen mee aan de landelijke wedstrijd die op 7 december. Internationale Vrijwilligersdag, wordt ge houden. LVC Over het nieuwe cursusaanbod van het LVC is een brochure te krijgen bij het LVC, het stadhuis en de bibliotheek Het cursusprogramma bestaat uit onder meer lessen en workshops gitaar, saxo foon, PA-techniek, tekenen en volksdan sen Inschrijven kan vanaf 31 juli. Infor matie en inschrijven tijdens kantooruren bij het LVC aan de Breestraat 66. tele foon 146449 Janmaat Ik ben zeer geschokt dat wij hebben getekend voor de Centrum Demo craten. Onder het mom van betere behandeling van ouderen van da gen is er getekend. Ik vind dit ver schrikkelijk, te meer daar ik twee donkergekleurde schoonzoons en een kleinkind heb. Als ik aan mijn kleinkind denk waar ik zielsveel van hou en dat ik dan besef dat onze handtekening bij een fascistische partij is, kan ik wel huilen. De Centrum Democraten gaat over lijken, ze beginnen al met be drog. Als ik denk aan wat de joden overkwam in '40-'45 en dat die fas cisten weer de kop opsteken met bedriegerij, dan moet ik dit wel schrijven. Ik ben vreselijk ge schokt. Mevrouw H.H.C. Uljé-Plantfeber, Tulpenstraat 2, Leiden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9