Mexico de knapste bol van de 'IMF-klas' Luchtverkeer op Schiphol niet op schema Betaald giroverkeer kost het goede doel miljoenen Bonden haken af Keurings dienst onderzoekt Belgische paté Dollar stijgt Claim op vermogen AGO afgewezen Export groeit Benzine opnieuw twee cent omlaag Bankwereld betwijfelt nut schuldvermindering andere schuldenlanden ZATERDAG 29 JULI 1989 Door acties Franse verkeersleiders SCHIPHOL (ANP) - De acties van personeel van de Franse luchtverkeersbeveiliging doen zich sinds gistermiddag ook gevoelen op Schiphol, en meer bepaald op de vluchten tus sen Nederland en bestemmingen in Frankrijk, Spanje en Portugal. AMSTERDAM (IPS) - Organisaties die geld inzamelen voor goede doe len verliezen tonnen per jaar aan het betaalde giroverkeer. De schade gaat in de miljoenen lopen als de banken ook geld gaan eisen voor de gewone, blauwe accept-girokaart. De fondswervingsorganisaties slaan de handen ineen om te probe ren de schade te beperken. Twee jaar geleden voerden de banken tot veler verrassing de zoge heten groene 'actie-accept' in, een girokaart waarop 1,40 in rekening organisaties, waaronder de Novib, het Rode Kruis, Unicef en de Mis- plan de cam- werd gebracht voor de verwerking. De bekende blauwe kaarten moch- sieraad zijn bezig ten voortaan alleen nog worden toe- pagne op te zetten, gezonden aan leden en vaste dona teurs. De banken willen nu geld zien voor het gebruik van de blauwe willen kaart. bruik grote zending op stapel "Een heffing op de blauwe kaart zonder dat De banken leggen geld toe op de afhandeling van betalingen. Daar vanaf. "Klanten maken ge- zesbaans snelweg, een groene kaart. De eerste 1,40 elke gift gaat nu dus naar de bank. Vaak weten de mensen dat niet aldus desastreus zijn. Het gaat alle maal ten koste van de hulpverle ning". aldus Ben Burgers van het Rode Kruis. Jaarlijks maken 800.000 leden hun contributie het Rode Kruis over met we girokaart. Een heffing voorbeeld een gulden per kaart kost i vergoeding tegen- staat", aldus voorlichter Ruud Polet van dë Postbank. De bankwe reld is er nog niet uit hoe blau- ceptgiri bij- 1,50. wordt gewoon met een gulden ver hoogd. De fondswervingsorganisa ties zullen echter zelf voor de kosten opdraaien. De acceptgiro is de collectebus en het bijplakken van postzegels steeds meer gaan vervangen bij het Claassen. inzamelen van geld. Vorig jaar haal- ripriol nnc; den 245 instellingen in totaal 695 UlblUOb niljoen gulden binnen. Slechts Het Rode Kruis heeft sinds vorig jaar november 160.000 nieuwe le den geworven. Van de 2,8 miljoen gulden die binnenkwam streek de bank ruim twee ton op. In een bij ven. Gezamenlijk willen ze een vuist maken tegen de plannen van de banken. De Consumentenbond denkt dat de invoering van een tarief niet is te stuiten. Maar over de hoogte ervan wil de bond de strijd met de banken wel aan. "Ze zulleni hard moeten maken wat hun werkelijke kosten zijn. Niet alle banken maken dezelf de kosten. Dan moeten ze ook ver schillende tarieven in rekening brengen, omdat ze zich anders schuldig maken aan ongeoorloofde adressen. "Dat moet met prijsafspraken", stelt beleidsmede- de kostenverhoging ingaat. De De rest stroomde binnen per giro. Het giroverkeer heeft Volgens een woordvoerder van de luchthaven Schiphol hadden gister- de tijd. Eurocontrol krijgt deze tij vluchten vanaf Schip- den door hol vertragingen van één tot ander- ding. half uur opgelopen. Deze vertrag' gen kunnen nog verder uitlopen -hoge de organisatie dus acht ton. Het af- vlucht genomen. Vorig jaar werden later liggen dan de gevraag- gelopen jaar was het Rode Kruis 335 miljoen blauwe acceptgiro twee ton kwijt aan de bank i de Franse verkeerslei- Donderslag De invoering van de groene actie- De Nederlandse luchtverkeersbe veiliging (LVB) ontving woensdag accept kwam als Volgens de woordvoerder van de de officiële mededeling van de heldere hemel. "We hebben léer- luchtverkeersbeveiliging op Schip- Franse LVB dat er met onmiddellij- geld betaald. Ditmaal willen we er hol worden inmiddels via de Euro- ke ingang vertragingen zouden op tijd bij zijn", aldus directeur M. controldienst, die de verkeersstro- kunnen ontstaan als gevolg van ac- Europa regelt, toegestane ties van personeel in de centra lijks een gift overmaakt. Ieder der en iedere nieuwe donateur krijgt eerst een groene kaart. vertrektijden voor vluchten vanaf Brest, Parijs, Bordeaux Schiphol aangegeven die zes i Marseil- verzonden met een gemiddeld be drag van vierhonderd gulden. Het gebruik van de groene actie-accept bleef nog tot enkele miljoenen donderslag bij exemplaren beperkt. Wanneer de banken kosten in re kening gaan brengen voor de blau we accept-giro, zullen die in het nor- het Centraal Bureau male verkeer voor rekening komen de consument. De gasrekening stand. Maar dat kalft af. Er staat De fondswervers hebben de groe- kaart tot^dusver zoveel mogelijk sluiter riep de organisatie de begun stigers op hun eigen giroboekje te trekken. Een gewone overschrij ving is gratis. "De groene kaart is vrij geruisloos ingevoerd. Het lijkt gemeden. Gebruik van de blauwe stigers op_hun eigen giroboekje te hoopvol op. accept-giro is echter aan strikte re gels gebonden. Er moet een 'relatie bestaan tussen betaler en ontvl werker Cees Hoogkamer. Verder sturen de fondswervers aan oo een gesprek met de banken. r de charita- speciale be handeling in de wacht te slepen, zoals dat ook bij advertenties niet ongebruikelijk is. De kortingen lo pen daarbij op tot 25 procent. "Uit een gesprek eerder dit jaar met de Postbank klonk wel enige bereid heid door", merkt hoofd bestands beheer Aloys van Rest van de Novib Jonkheer hoofd produktin- novatie van de bankgirocentrale, ziet geen reden om de fondswerve ger, zoals bij de donateur die jaar- of die bankjongens tegen elkaar korting te geven: "Ideële organi De Stichting Mensen in Nood bij- Rode Kruis. zeggen, dat is goed gegaan, ook die blauwe kaart m« belasten", aldus Burgers DEN HAAG (GPD) - De Keurings dienst voör Waren onderzoekt mo menteel of er in Nederland Belgi sche paté wordt verkocht die be smet is met de listeria-bacil. Giste ren werd in Duitsland een partij van 4.000 kilo paté uit de handel geno- Ai'r^Hoiland,' opnieüw°t(^dagen men vanwege besmetting met deze hpt 7nmervakantievervoer. Vert bacil die ondermeer hersenvliesont steking veroorzaken. Ongeboren kinderen lopen bij besmetting'van de moeder kans op blijvende scha- Niet vermeld werd of het acties van luchtverkeersleiders of technici betrof, maar algemeen wordt aangenomen dat het om ac ties van het technisch personeel gaat. Een deel daarvan legde veer tien dagen geleden, eveneens in het weekeinde het werk neer. Als ge volg daarvan konden de Franse ver keersleidingscentra 20 procent min der verkeer accepteren. Dit leidde tot enorme vertragingen in het Eu ropese vakantie-charterverkeer van en naar de Zuideuropese bestem mingen. De acties zullen volgens de aan kondiging van tot maandagochtend 08.00 uur Nederlandse tijd duren. Vandaag en morgen beleven de drie Nederlandse chartermaatschappij- Martinair, Transavia Airlines het zomervakantievervoer. Vertra gingen op de vluchten van en naar Spanje en Porfhgal werken door op de totale vluchtschema's. Om de problemen zoveel moge lijk te ontlopen wordt gezocht dTwee weken geleden werd.de ba- pitrdltTu?d«ndwif^e hvee mogelijkheden: één via Zuid- kocht. De Duitse en de Engelse paté komen niet uit dezelfde fabriek. De dingscentrum Frankfurt. In beide Date die in Enaeland werd ver- gebieden komt echter zeerVel ver- keer voor waardoor er ook voor die De fondswervers besloten op e •ergadering vorige week twee v sumentenbond en postorderbedrij- ties doen ook niet moeilijk taling van de gasrekening. Ik zie geen principieel verschil met beta ling voor de diensten die de banken bieden." Burgers vindt dat een on zinnige vergelijking. De banken hebben met gratis diensten klanten gelokt. "Nu we niet meer terug kun nen gaan ze kosten berekenen". Geen cao voor casinopersoneel UTRECHT (ANP) - De diensten bonden van FNV en CNV zijn afge haakt bij de onderhandelingen over de 1.800 werk- wijzigen. Op die manier willen de werkgevers een kwart bezuinigen op de loonkosten. Ook op het ge bied van koopkrachtbehoud heb- T. de Leeuw den Bouter Bestuurder ben de werkgevers niets te bieden. de "Als we ja hadden gezegd tegen Dienstenbond CNV deelde vrijdag de werkgeversvoorstellen dan dat de werkgevers sinowezen een bod op tafel hebben gelegd dat de werknemers alleen maar geld kost. De Unie BLHP, overigens veruit de grootste bond in het casinowe zen, onderhandelt wel verder. Die bond denkt' wel zaken te kunnen doen met de werkgevers. dat betekenen dat de werknemers er netto fors op achteruitgaan. Dat is diefstal, zeker als je bedenkt dat het casinowezen er florissant bij staat", aldus vakbondsbestuurder De Leeuw. Beide dienstenbonden gaan de komende weken hun achterban raadplegen over de vraag wat t De werkgevers weigeren volgens te doen staat. Harde acties in het c paté die in Engeland werd kocht, was afkomstig van het be- drijf Sanpareil uit Kapelle-op-den- roJterrëst?kties"géldenr Bos, dat inmiddels een productie verbod heeft gekregen tot de hygië nische toestand in de fabriek verbe terd is. De paté die nu in Duitsland van de markt is gehaald, kwam van een onderneming in Brussel en werd in de Bondsrepubliek ver spreid door de Duitse vleeswarenfa- brikant Herta. De listeria-bacil werd eerder aangetroffen in bepaal de soorten zachte Zwitserse en Franse kaas. De Keuringsdienst is al enige tjjd met het onderzoek bezig. Daartoe zijn enkele honderden monsters ge nomen. De resultaten worden in de loop van de volgende week ver wacht. UTRECHT (ANP) - Vanaf volgend jaar kunnen treinreizigers niet langer hun fiets per goederentrein opsturen naar binnenlandse bestemmingen. Wel mogen passagiers hun tweewielers zelf blijven begeleiden in passagiers- hoofd omdat de werkgevers treinen. Ook de mogelijkheid om de fiets naar het buitenland te verzenden blijft bestaan. <roto anpi de dienstenbond tot nu toe een cent bij te dragen in verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd van 65 naar 62,5 jaar. De bonden willen dat die verlaging door werkgevers en werknemers op zijn minst evenre dig wordt gefinancierd. Ook hangt de werknemers op ter- forse aderlating boven het deja- '90 de salarisstructuur willen acht de Leeuw niet x LICENTIE - Akzo heeft van het Amerikaanse ministerie van handel een exclusieve licentie verkregen op een procecjé voor het conserve ren van boeken. De methode is ont wikkeld door de Amerikaanse par- lementsbibliotheek. AMSTERDAM (GPD) - De onder nemingskamer van het Amster damse gerechtshof stelt geen on derzoek in naar de wijze waarop in 1978 de AGO Onderlinge Verzeke ringsmaatschappij is omgezet i mening dat bij de omzetting jaring niet. DEN HAAG (ANP) - In mei heeft het Nederlandse bedrijfsleven voor twintig miljard gulden aan goede ren uitgevoerd. Dat is 21 procent r dan in mei 1988. In de eerste groeide dan de import, steeg het po- van de AGO Onderlinge i nootschap de belangen van de klan ten zijn genegeerd. Heijnen ziet po lishouders van een onderlinge ver zekeringsmaatschappij als leden en nnootschap en zal ook geen daarom als eigenaren i het 1 ingskamer heeft zich blijkbaar af- de gevraagd of het juridisch verant woord is na 11 jaar nog met een on derzoek te beginnen," aldus eer duidelijk teleurgestelde Heijnen. de onderne- vijf maanden van dit jaar bedroeg xportwaarde 95 miljard gulden. sitieve saldo op de handelsbalan januari tot juni tot 4,4 miljard den met 40,33 en 32 procent. Aan de invoerzijde waren eveneens ijzer en staal (plus 38 procent) en alumini um (plus 34 procent), alsmede che mische produkten (plus 31 procent) de belangrijkste 'stijgers'. 16 procent meer dan in dezelfde pe- gulden. In deze periode vorig jaar riode van 1988. Economische Zaken bedroeg het 2,8 miljard. antwoord proberen te vinden op de mogen van de onderlinge maat- vraag of daarbij de belangen van de schappij. Bij de omzetting in 1978 i: klanten van de AGO zijn geschaad. Deze uitspraak heeft de onderne mingskamer gisteren gedaan. Dit dat met rente inmiddels is gegroeid betekent dat zo'n 1800 bezitters van tot 1,2 miljard gulden, uitgekeerd i oude AGO-polis die zich had- gekregen. heeft deze gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek vrij dag gepubliceerd. 2 invoer van goederen steeg in met 19 procent tot 18,9 miljard t cassatie gaan tegen gulden. Doordat de export sneller land"hiervan in de eerste vijf de ondernemings kalme handel bijna anderhalve door J.Heij: cent in koers gestegen. Op de wis selmarkt van Amsterdam kwam de slotkoers uit op 2,1270 gulden na een slotkoers van 2,1135 gulden op donderdag. Er was weinig waaraan de handel zich kon vastklampen en de enige reden voor de stijging zou de iets hogere inflatie in de VS zijn, zoals die donderdag was bekendge maakt. De handelaren kijken al uit naar de publicatie van de Ameri kaanse werkloosheidscijfers, die op 4 augustus worden bekendge maakt. In het pond sterling kwam nau welijks beweging. De slotkoers in Amsterdam bedrag 3,5055 na een slotkoers van 3,5050 gulden op de voorgaande dag. De goudprijs kwam behoorlijk lager uit. In Zü- rich werd voor een ounce (31,1 gram) aan het einde van de handel 370,25 dollar betaald tegen een slot- prijs van 374,55 dollar op donder den aangemeld geen geld krijgen. De procedure o in te stellen naar de gang 1978 de procedure, Volgens Heijnen stelt de onder nemingskamer zich op het stand- onderzoek punt dat de kwestie te lang is gele- van zaken den om nu nog weer te gaan onder- vijfjaar geleden begonnen zoeken. Formeel kent de onderne- uit Oudenbosch. Hij mingskamer het argument van ver- Formeel kan de Stichting Oud AGO Verzekerden, .waarvan Heij nen de initiator kan worden ge noemd, nog de beslissing kamer. "Ik moet eerst de motive- ring van het hof nog eens goed lezen ZAND VOORT (ANP) - De Neder- en overleggen met onze advocaat. |andse Vereniging van Strandex- Ik heb nu vijfjaar lang tot over m(jn pioitanten Noordzeestranden oren in deze kwestie gezeten. De (NVSN) vraagt in een eind septem- uitspraak komt als een koude dou- ber te publiceren zwartboek aan- che. Ik had toch een klein beetje ge- dacht voor de grieven van 145 1 Aan de uitvoerkant waren vooral altiminium, machines ijzer en staal die voor de gunstige cijfers zorgden. Respectievelijk steeg de verkoop naar het buiten- De export naar Spanje was over de eerste vijf maanden 80 procent hoger dan in de periode januari tot het juni 1988. De waarde was eind mei en opgelopen tot 2,2 miljard gulden. Naar de Verenigde Staten is de goe derenexport met 36 procent toege nomen tot een waarde van 14,3 mil jard gulden.. Zwartboek van strandtentbazen rekend op een onderzoek." ROTTERDAM (ANP) - De benzine- prijzen gelden van 156 cent de 278 Nederlandse strandexploi- tanten. De - gevoelde - rechtsonge lijkheid in het vergunningen- en contractenstelsel ten opzichte van permanent gevestigde horeca-on- dernemers is het belangrijkste kri- prijzen gaan maandag voor de vier- ro loodvrij, 163 cent 1 de keer deze maand met twee cent super en 160 cent 1 per liter omlaag. loodvrij (de meest gangbare pro- Aan de meeste zelf- duktnaam voor deze nieuwe benzi- tankstations gaan daardoor liter- nesoort). Euro loodvrij blijft aan de vrije tiekpunt (gelode) pompen gemiddeld twee cent per li- Volgens de 150 leden tellende maal zou dit zijn voorgevallen gens onderhoudswerkzaamheden verder de aan de zeewering, aldus NVSN- op onder voorzitter P. Zonneveld Kritiek is er ook op de slechte be- functionerende" overheden e reikbaarheid van de stranden en de zicht op het strand belichten, onvoldoende parkeergelegenheid spanning volgens de NVSN nauwe lijks schoongemaakt. Gemeenten schieten daarin ernstig tekort, vindt de vereniging. De exploitanten vrezen hoge kos ten wanneer nieuwe milieuwetten hen verplichten een rioleringstelsel aan te leggen. Het zwartboek zal /an de exploitanten duinafslag, samen werking met de „drie los van elkaar toe- Het zwartboek is samengesteld super plus ter goedkoper (adviesprijs 154 cent) eniging kunnen gemeenten de uit- Het schoonhouden van de stranden op basis van de uitkomsten de tankstations van de grote baters van de ene op de andere dag zou te vaak voor rekening van de enquête onder 278 strandexpioiuiii- happijen. sommeren hun strandtenten te ver- exploitanten komen. Hierdoor wor- ten uit 42 gemeenten. Van hen nam plaatsen of af te breken. Een enkel den de strandgedeelten zonder uit- 52 procent aan het onderzoek deel. zijn de banken die uiteindelijk be- schuldenlast die de economie van palen of alle verwarring, enthou- veel landen al jaren in de wurggreep siasme en borstklopperij terecht is. houdt. De omvang van de leningen In oktober bepalen zij met hoeveel die nog moeten worden terugbe- op welke wijze de Mexicaanse taald bedraagt inmiddels het duize- LEIDEN - Het akkoord, vol gens welke de Amerikaanse banken zich begin deze week hebben verplicht de miljarden- WC1IVC itii nin iTiiir__. schuld van Mexico met maar schuld wordt verkleind. En juist in lingwekkende bedrag van 1440 mil de rente of het verstrekken van nieuwe 'milde' leningen. Van Loon: 'Het is allemaal hoogst onzeker om de banken over de trekken. Van Loon: "De vraag i spannend hoeveel banken voor wel- volgt? En hoe snel? Het kan op zich- ke mogelijkheid kiezen. Ik heb hier zelf rap achter elkaar gebeuren. Panty's De Sovjetunie heeft tannië onder panty's opgekocht. Vice-premier Aleksandra Birjoekova liefst een derde te verminderen, is zonder meer spectaculair. Brady's hat-trick, zoals het ge- Groot-Brit- renommeerde blad The Econo- I vworemle? mist het noemt met een verwij- dat haar zin6 naar de Amerikaanse mi- de financiële wereld overheerst de jard dollar (3200 miljard gulden). Weinig zekerheid De reden dat het akkoord nog De afgelopen weken wachtten de schuldenlanden dan ook met span ning de resultaten van het 'Mexico- overleg' af. Mexico ging de onder handelingen in met de daar gehoord dat 60 procent kiest voor de vermindering en de rest ge lijkelijk voor de twee andere op ties". het hangt wel af van de We reldbank en het IMF, die als het wa re het beleid van een land goedkeu- schuldverminderingen. Al- dat In het gunstigste (het eerste) kan leen landen die zich in de ogen schuldvermindering .van 20 deze instanties goed gedragen heb- ijfdaagse bezoek aan het Verenigd nister van buitenlandse zaken Nicholas Brady, leidde dan ook president Gorbatsjovs belofte tot een enorm enthousiasme, de stakende mijnwerkers pm te verwarring en borstklopperij. Enthousiasme was er bijvoorbeeld bij Brazilië, dat plotseling 'een - richtlijn' zei te hebben om de eigen gigantische schuldenlast fors te ver- Het Amerikaanse fnsdrankencon- kleinen. Verwarring was er bij de heeft in het tweede andere schuldenlanden, die zich af- dit jaar een nettowinst vroegen of zij misschien hetzelfde 264,9 miljoen dollar, 21 konden doen. Borstklopperij Koninkrijk een direct gevolg Pepsi nig zekerheid biedt, is dat de ban- schuldvermindering van 55 pro ken kunnen kiezen uit drie moge- cent Venezuela hoopte op PepsiCo heeft kwartaal behaald i procent meer dan in het tweede kwartaal van vorig jaar. De omzet nam toe met 24 procent tot 3,6 mil jard dollar. Ontwerpbegroting EG De ministers van financiën van de twaalf EG-landen hebben inge stemd met de eerste versie van de ontwerpbegroting van de gemeen schap voor volgend jaar. Gisteren werd in Brussel bekend dat het ont werp voorziet in uitgaven van 46,2 miljard ecu (108 miljard gulden) en dat is drie procent meer dan voor dit jaar. bij de Amerikanen en Fransen, die jaar. met twistten over de vraag wie eigenlijk aan de wieg had gestaan van het ak koord. Vooral Frankrijk, dat al eer der de armste landen een derde van de schuld had kwijtgescholden, wierp zich op als kampioen van de lijkheden. De eerste is de omzetting mindering van tenminste 40 pro van oude leningen m nieuwe met cent, volgens het land het een looptijd van dertig jaar en met om de eigen ec een korting op de hoofdsom van 35 helpen. De rest van de wereld hoop- procent. De tweede mogelijkheid is te op een echte vooruitgang, verlenging van de huidige leningen met eveneens nog eens dertig jaar, maar met een verlaging van de rente tot 6,25 procent. De derde optie is het verstrekken van geheel leningen over een periode Doorbraak miljard dollar betekenen. Maar de ben komen in aanmerking derde mogelijkheid is in feite vermindering als in Mexico. Ik slechts een verhoging van de schuld denk dat nu Marokko aan de beurt met 13,5 miljard dollar, zoals critici is". Andere kandidaten zijn onder al opgemerkt hebben. Velen zijn andere de Filipijnen, Venezuela en op poten te dan ook teleurgesteld. De New Costa Rica, dat zichzelf onlangs nog ,ji York Times vindt bijvoorbeeld dat kwalificeerde als 'het lievelingetje een "gouden kans om de economi- sche groei van de Derde Wereld tè stimuleren is gemist". ruim 60 miljard dollar. Van Loon: "Daar moet nog zo verschrikkelijk veel gebeuren, de economische pro blemen zijn daar zo enorm dat net land voorlopig niet aanmerking komt". Argentinië kampt met een inflatie van 200 procent per maand, met sociale onrust, voedselrellen en met een leger dat nog altijd niet voorgoed in de kazernes is opgebor gen. het IMF'. afbetaling Het akkoord over 53 m lar (125 miljard gulden) v tale buitenlandse schuld dan 100 miljard, is het resultaat va En die kwam, althans volgens F. van Loon, de schuldenexpert van de NMB, een bank die zich inmid dels faam heeft verworven met de Brazilië staat niet in dit rijtje, want het heeft het begrotingstekort niet in de hand. Desondanks klemt het land zich met zyn buitenlandse Afgezien van deze onduidelijkheid schuld van 100 miljard dollar (de Voorbeeld het probleem dat Mexico niet hoogste schuld) vast Lol- zogeheten 'schuldenconversies', echt een voorbeeldland i to- het verhandelen van staatsschulden der voorbeeldig land. Het land de Derde Wereld. Van Loon: "Dit doorbraak, een werkelijke halm van het 'Mexico-akkoord'. Het land, dat gisteren aankondigde de 2,5 miljard dollar Nog moeilijker wordt het voor Peru, dat behalve economische pro- de stro- blemen ook een zekere onwil heeft de schulden te betalen. Driejaar geleden bevroor president Alan Garcia Perez de afbetalingen op de onderhandelingen tussen de nieuwe weg, die mogelijk is i als 'het knapste jongetje van de betalen, gaat maandag onderhande- eptember niet te kunnen tien procent van de export. Daar- Mexicaanse regering onder leiding gelijk geworden doordat alle ban- schuldenklas'. Dat wil zeggen dat len door Karei Berkhout Het lijkt er echter op dat de huid weer meermalen is verkocht voor dat de beer is geschoten. Want het president Salinas en de 15 ken inmiddels grootste Amerikaanse banken die opgebouwd. In plaats een lening hebben uitstaan. In feite maar uitsmeren van was het de eerste test van het zoge- ben de banken zich heten 'Brady-plan', dat maart dit bereid verklaard een deel jaar door Nicholas Brady werd op- hoofdsom kwijt te schelden" gesteld. Daarin werd voor het eerst De vraag i schuldvermindering hebben het land zich de afgelopen jaren hoopt met het akkoord de wind i het al- keurig heeft gehouden aan het be- de zeilen te hebben. Van Loon schulden, heb- leid dat het Internationale Monetai- het eerst re Fonds (IMF) en de Wereldbank de het land hebben voorgeschreven: bezuinigen en bestrijden van infla- alleen hoe de 517 be- tie. Voor dit land hadden de beide Inflatie daadwerkelijke trokken banken dat gaan doen: kor- instellingen samen met Japan graag Anders ligt dat bijvoorbeeld met eenmaal speelde hij de good-will het IMF en daardoor de kredieten van de banken, zodat het land nu al door zijn begroting voor 1989 heen De financiële wereld is dan ook sceptisch over de vraag of het ak koord van Mexico veel navolging zal krijgen. In elke klas zitten de gigantische ting op de hoofdsom, verlaging lening van 7 miljard dollar c Argentinië dat een schuld heeft van dan knappe bollen. doorsnee-leerlingen

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7