6 guJMmpeitoaó! Israël wil ontvoerde sjeik mogelijk ruilen Vredesoverleg Cambodja begint onder slecht gesternte WEIGER VOOR DIER 63% MEER TE DETAIEH! 'SCHEELTMEER PAN Tegen al drie jaar gevangen gehouden militairen Chilenen lopen niet warm voor grondwetswijziging Staking Estland voorbij na toezegging onderzoek Economisch expert Polen legt functie neer ZATERDAG 29 JULI TEL AVIV (GPD) - Israël heeft gisteravond bevestigd dat zijn militairen een van de leiders van de radicale islamitische beweging Hezbollah hebben ontvoerd, sjeik Abdul Karim Obeid en twee familieleden werden gisterochtend vroeg uit hun huis in het zuiden van Li banon gehaald en bevinden zich nu in Israëlische gevangenschap. Het ligt in de verwach ting dat Israël de gijzelaars wil ruilen tegen drie Israëlische militairen die gevangen wor den gehouden door de Hezbollah. wetswijzigingen als een eigen zege met het nieuwe referendum de we| te presenteren. Bij wijze van ant- vrij te maken orri'persoonlijk kandi woord haalden de tegenstanders daat te kunnen staan bij de verkie- van de dictator een van zijn meest zingen van december. Die eer heeft geruchtmakende toespraken van hij. onder druk MEXICO (GPD) - "Gaan we zon dag wel of niet stemmen", zo vragen de meer dan 7,5 miljoen kiezers in Chili zich af. Het volk moet zich die dag uitspreken over een pakket van 54 amendementen op de grondwet. Over die wijzigingen zijn het be wind van generaal Pinochet en de oppositie het na moeizame onder handelingen eens geworden De volksraadpleging van morgen is eigenlijk niet meer dan een for maliteit. Vandaar ook het gebrek vorig jaar uit het archief. "Begrijp tairen, moeten laten en altijd", verklaarde re minister v de in gala-uniform gehulde Pino- de joviale er chet een paar dagen nadat de kie- nan Buchi. zers zijn plannen hadden afgewezen Maar dat nog acht jaar aan de macht te blijve enthousiasme onder de kiezers. Die zijn eigenlijk al veel meer met hun hoofd bij de presidentsverkie zingen van 14 december aanstaan de. Met die stembusslag moet het definitieve einde van het tijdperk- Pinochet worden ingeluid. "Een nieuwe overwinning van president Pinochet naar de democratie", zo valt vijf minuten op de officiële radio- en televisiezenders te horen. Maar ook de oppositie probeert de grond- speelde Pinochet met het idee ger en wordt ook senator voor het leven worden namelijk niet aan getast. Wel wordt de presidentiele ambtstermijn teruggebracht van acht tot vier jaar. Het nu nog verbo den communisme wordt min of meer gelegaliseerd. Vakbondslei- referendum de weg ders mogen zich weer in de politiek mengen. En in plaats van de helft van de nieuwe Senaat, zal Pinochet nog maar een kwart daarvan benoe men; de rest wordt direct gekozen. De oppositie kon maar moeilijk 'neen' zeggen tegen dergelijke 'con cessies' van Pinochet Volgens Pa- alles. Door het tricio Aylwin, de christen-demo- 'De grondwet wordt hier streden grondwet niet gewijzigd, want deze is in 1980 feite opnieuw bevestigd. En op die woordigt, met een aanzienlijke meerderheid zijn opmars aangenomen Dat de dictator nu zelf toch wiizi- hoopt de dictator zijn vloed op de macht voor de komende jaren veilig te kunnen stellen. De Volgens berichten uit Libanon wer den gisternacht om omstreeks half twee ongeveer vijfentwintig com mando's met helikopters naar een vallei bij Jibshiet, ten westen van Nabatiyah, gevlogen. Jibshiet, de woonplaats van sjeik Obeid, staat in zuid-Libanon bekend als 'Klein Te heran' en wordt beschouwd als het centrum van de shiitische Hezbol- lah-beweging in het gebied. Terwijl de militairen landden scheerden Is raëlische straaljagers laag over de omgeving, om het geluid van de he likopters te camoufleren. De commando's omsingelden het huis van Obeid en drongen er na een kort vuurgevecht binnen, waar bij een bewaker om het leven kwam. Een van de vijf kinderen van de sjeik vertelde Libanese nieuw smedia dat de Israëliërs hem en zijn moeder vastbonden. Daarna blind doekten ze de sjeik en twee familie leden en namen ze mee. De hele operatie voltrok zich binnen een kwartier. Drie Israëlische militairen wor den al driejaar gevangen gehouden door Hezbollah. Twee van hen, Yos- si Fink en Rahamim Alsheich, lie pen in eep hinderlaag binnen de vei ligheidszone, in februari 1986. In oktober van hetzelfde jaar moest de bemanning van een Israëlische Phantom-straaljager zich per schietstoel redden boven de Liba nese havenstad Sidon. De naviga tor, Ron Arad, werd gevangen geno men door Amal, maar zou later zijn overgedragen aan Hezbollah. De 36-jarige sjeik Obeid zou bij deze operaties en andere acties te gen Israël betrokken zijn geweest. Volgens een Israëlische militaire woordvoerder is hij een van de be langrijkste leiders van Hezbollah in het zuiden. Hij is opgeleid in Iran en zou zich de afgelopen jaren meer hebben beziggehouden met subver sieve activiteiten dan met geestelij ke verzorging. Obeid zou ook actief zijn geweest in de ontvoering van William Hig- gins, een Amerikaanse kolonel der mariniers die diende in de VN- macht in zuid-Libanon, in februari vorig jaar. Maar volgens de Israëli sche woordvoerder heeft Amerika geen enkele bemoeienis gehad met de actie van gisteren. De Israëlische televisie vertoonde gisteravond ar chiefopnamen van een interview met de sjeik, waarin deze de ontvoe ring van Higgings verdedigde door te zeggen dat deze een Amerikaanse spion was. Verder wordt Obeid ver dacht van betrokkenheid bij de ont voering van de Britse geestelijke Terry Waite. Het is niet voor het eerst dat het Israëlische leger gevangenen maakt in Libanon. In december van het af gelopen jaar pakten militairen vier Libanezen op in een dorp even bo ven de veiligheidszone. Twee hen mochten korte tijd later naar huis terugkeren, maar de anderen zitten nog gevangen. Een van hen is een medewerker van Mustafa Dora- ni, een radicale leider van de Liba nese Amal-beweging. In een eerste reactie heeft de Brit se regering de ontvoering van Obeid betreurd als een nieuwe stap in een eindeloze spiraal van geweld. De regering waarschuwde ervoor dat de actie de veiligheid van de 17 buitenlandse gijzelaars in Libanon in gevaar kan brengen. Londen heeft opgeroepen tot de bevrijding van alle gijzelaars, ongeacht hun na tionaliteit. De regering van het shiitische Iran heeft laten weten dat islami tische revolutionairen wraak zullen nemen voor de Israëlische ontvoe ringsactie. jaar opperbevelhebber het om een eerste stap op weg naar een complete de mocratisering. "Beter iets dan niets", aldus het motto van deze po litieke veteraan. Maar de meeste kiezers lopen daar op het ogenblik niet warm voor. TEHERAN - De gedoodverfde nieuwe Iraanse president Rafsanjani (links) bracht gisteren in Teheran zijn stem uit tijdens de verkiezingen voor het hoogste ambt van Iran. Verwacht wordt dat hij zonder moeite de opvolper van ayatollah Khomeini zal worden. Volgens de Iraanse regering was de opkomst zo groot dat de stembureaus twee uur langer moesten openblijven. (poto epai TALLINN (AP) - De Russische i beiders in Estland zijn gisteren na eên staking van een week weer aan het werk gegaan nadat de overheid in de Sovjet-republiek een commis sie had ingesteld die hun klachten zal onderzoeken, zo hebben Est- landse media gisteren gemeld. Donderdag hadden vertegen woordigers van de ruim 1.000 sta kers in 30 fabrieken en bedrijven in de hoofstad Tallinn met de presi dent van Estland, Ryutel. gespro ken over hun klachten dat de Est- landse meerderheid probeert hen het stemrecht te ontnemen, zo zei radio-correspondent in deze Baltische republiek. De berichten over de omvang van de werkonderbrekingen waren ech ter tegenstrijdig. Sjlendoechov, een woordvoerder van het stakingsco- mite, zei in een interview: "De sta king is niet voorbij. Ze is opnieuw begonnen". De leden van het sta- kingscomite gingen gisteren met het overheidscomite aan tafel zitten om hun klachten nogmaals uit de doeken te doen. Volgens de Russische immigran ten. die in Estland eenderde van de 1,6 miljoen zielen tellende bevol king vormen, heeft de overheid in deze Sovjet-republiek onlangs en kele discriminerende wetten aange nomen die dienen tot het behoud van de Estlandse taal en de beper king van het stemrecht van immi granten. Krachtens de nieuwe wet ten is het Estlands de officiële taal Buitenland kort Snelheidslimiet De nieuwe Italiaanse minister voor verkeerszaken, Prandini, is van plan de snelheidsbeperkingen op de autobanen terug te draaien. Prandini zei terug te willen naar een snelheid van 130 km per uur gedu rende het gehele jaar en voegde daaraan toe tevens de wetgeving over het verplicht dragen van auto gordels te willen verlichten. Neuswiel Een DC-10 van Canadian Airlines is gisteren op de luchthaven van Toronto geland zonder neuswiel. Dat verliep zonder problemen. Het toestel had een wiel verloren bij het opstijgen van de luchthaven in Rio de Janeiro. De Amerikaanse lucht vaartdienst FAA heeft geweigerd een vliegverbod uit te vaardigen voor DC-10-toestellen. De Interna tionale Associatie van Luchtvaart passagiers had dit na enkele onge vallen de afgelopen weken geeist. Etiopië Guerrillastrijders in de noordelijke provincie Eritrea in Etiopië hebben verklaard een groep vertegenwoor digers te hebben samengesteld om met de regering in Addis Abeba te onderhandelen over de 28 jaar du rende strijd voor onafhankelijk heid, het langst durende conflict in Afrika. De verklaring van de guer rillabeweging kwam nadat de Ame rikaanse oud-president Carter mee deelde bereid te zijn bij vredesbe sprekingen te bemiddelen. Foetus In Amerika is een nieuwe methode ontwikkeld die het mogelijk maakt uit het bloed van de moeder cellen van het ongeboren kind te isoleren en te onderzoeken. Hierdoor wórdt het mogelijk om genetische storin gen tijdig op te sporen. Onderzoe kers waren al eerder tot de ontdek king gekomen dat er soms cellen van de placenta loslaten en in de bloedbaan van de moeder terecht komen. Aanvaring Op de rivier de Pangushi in het zui den van Bangladesh is een veerboot met 200 passagiers in aanvaring ge komen met een andere boot die vee vervoerde, en gezonken. Daarbij zijn^volgens de politie vermoedelijk zekér 50 opvarenden verdronken. De aanvaring deed zich voor bij Ba- gerhat, 135 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Dhaka. van de republiek en moeten immi granten zeker twee jaar in Estland wonen om te kunnen stemmen en moeten ze er vijf jaar wonen om zichzelf bij verkiezingen kandidaat te kunnen stellen. De beslissing van de Estlandse overheid om de onderzoekscom missie in te stellen kwam een dag nadat de Opperste Sovjet in Mos kou twee resoluties had aanvaard die de weg moeten vrijmaken voor economische onafhankelijkheid in de drie Baltische republieken Est land. Letland en Litouwen. 'Vrede Suriname nog niet bereikt SCHIPHOL (ANP) - Het Jungle commando van Ronnie Brunswijk is zeer te spreken over het vredesak koord dat vorige week met de Suri naamse regering werd gesloten. Op een persconferentie op Schiphol gisteren beklemtoonden de verte genwoordigers van het Junglecom mando. Jozefzoon en Marchal. evenwel dat de vrede nog lang niet is bereikt. Voor de kritiek van het leger op het akkoord kan het Junglecom mando geen begrip opbrengen. Het leger moet uit het binnenland weg blijven en ontwikkelings- en veilig heidstaken overlaten aan het Jung lecommando. JOHANNESBURG (AP) - Zwarte en gekleurde Zuidafri kanen die zich de komende week voor behandeling melden bij een ziekenhuis voor blanken hangt twee jaar gevangenisstraf boven het hoofd. Dat heeft de Zuidafrikaanse regering giste ren gezegd. De actie in de zie kenhuizen is de eerste in een campagne, waarin de zwarte be volking wordt gevraagd apart heidsvoorschriften te negeren. De campagne wordt gehouden door een aantal zwarte organisa ties, waaronder de vakbondsfe deratie Cosatu, uit protest tegen de komende verkiezingen voor het parlement, waarin de zwar ten niet zijn vertegenwoordigd. De vakbonden hebben de be schuldiging van minister van Zwarte patiënt wacht celstraf bij melding in blank ziekenhuis wet en orde Adriaan Vlok tegen gesproken, dat de actievoerders onder andere van plan zouden zijn bomaanslagen te plegen op huizen van verkiezingskandida ten. Volgens de bonden zullen aan de verkiezingen, die op 6 september worden gehouden, alleen geweldloze acties vooraf gaan. De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren het terrein van de universiteit van Westkaap afge zet, waar duizenden studenten bijeen kwamen om details te ho ren over de anti-apartheidscam- pagne. Het hoogtepunt van de campagne komt op 20 augustus, wanneer alle verboden en ge- bande groepen, zoals het Vere nigd Democratisch Front (UDF), zich 'ontband' zullen verklaren en, in strijd met de wet, in de openbaarheid zullen treden. Op 20 augustus is het precies zes jaar geleden dat het UDF werd opgericht. Aan de universiteit van West kaap is het al de hele week on rustig door studentenacties te gen de verkiezingen van 6 sep tember. ADVERTENTIE WARSCHAU (DPA/AFP) - Secreta ris Wladyslaw Baka van het Cen traal Comité van de Poolse commu nistische partij heeft gisteren zijn functie neergelegd. Baka, die belast was met economische aangelegen heden, stapt op uit protest tegen het volgens hem rampzalige economi sche beleid van de scheidende rege ring van premier Rakowski. De economische situatie in Polen is het afgelopen jaar drastisch ver slechterd. De markt is nagenoeg in gestort en de inflatie rijst de pan uit. aldus Baka. De economische des kundige, die geldt als mogelijke kandidaat voor het premierschap, behoudt zijn zetel in het Politburo. Baka waarschuwde gisteren voor een overhaaste invoering van een vrije markteconomie. Hij stelde economische noodmaatregelen voor om het land van de ondergang te redden. De scherpe kritiek op het econo mische beleid van de regering toont aan dat er in de partij sterke weer stand bestaat tegen Rakowski. Fractieleider Orzechowski drong er op deze eerste dag van de zitting van het Centraal Comité op aan de eenheid te bewaren. De uitslag van de recente verkie zingen toont aan dat de meerder heid van de bevolking genoeg heeft van de partij, zoals die op het ogen blik is, aldus Orzechowski. Ook de basis van de partij heeft kenbaar ge maakt genoeg te hebben van het op treden van de partijleiding. MERK-BIERBROUWERS DICTEREN FORSE PRIJSVERHOGINGEN PARIJS - De internationale confe rentie in Parijs over Cambodja be gint morgen onder een slecht ge sternte. 'De voorbesprekingen tus sen het Cambodjaanse verzet en de regering in Phnom Penh zijn al stukgelopen op de rol van de Rode Khmers na de aanstaande Vietna mese terugtrekking, een discussie punt dat in de loop van de conferen tie nog vaak zal opdoemen. door Diederik Kramers/ANP Aan de conferentie nemen naast de vier Cambodjaanse groepen nog twintig landen deel, waaronder de lidstaten van de Oostaziatische ver dragsorganisatie (Asean), de Vere nigde Staten, China en de Sovjetu nie. Samen zullen zij tot begin sep tember de toekomst van Cambodja bespreken. De grote belangstelling geeft aan dat dit land hoog op de in ternationale politieke agenda staat. De tijd dringt omdat Vietnam heeft aangekondigd dat het nog voor eind september zijn 40.000 a 60.000 soldaten uit Cambodja zal te rugtrekken. Voor die tijd moet er in Phnom Penh een overgangsbewind zijn gevestigd, dat in staat is de,Ro- de Khmers onder de duim te hou den. Hun schrikbewind heeft van 1975 tot 1979 aan meer dan een mil joen Cambodjanen het leven ge kost. De Vietnamese invasie maak te hier een eind aan. De Rode Khmers zijn echter niet weg te denken uit een politieke op lossing voor Cambodja. Met hun minstens 30.000 goed bewapende en geoefende soldaten zijn zij im mers de grootste en sterkste van de drie verzetsorganisaties. Verzoening Anderhalf jaar geleden hebben prins Norodom Sihanouk, de voor zitter van de verzetscoalitie 'Demo cratisch Cambodja', en premier Hun Sen van het pro-Vietnamese regime in Phnom Penh met hun eerste ontmoeting in Frankrijk het vredesproces in gang gezet. Bij hun vierde gespreksronde in Jakarta in mei, met Son Sann van de nationa listische 'Witte Khmers', leek de verzoening binnen handbereik. Sihanouk zei daar dat hij bereid was nog dit jaar als staatshoofd naar Cambodja terug te keren, als er na het vertrek van de Vietnamezen een coalitieregering van het verzet met het huidige bewind werd gevormd. De communistische partij moest daarbij haar machtsmonopolie op geven en een meerpartijenstelsel en vrije verkiezingen onder toezicht van de Verenigde Naties toelaten. Van zijn kant is Hun Sen erop ge brand vóór de Vietnamese terug tocht een overeenkomst te bereiken met Sihanouk, anders staat Phnom Penh na september alleen tegen over de Rode Khmers. Om zijn goe de wil te tonen heeft de premier de afgelopen weken zijn land neutraal verklaard, het privé-ondernemer- schap erkend, het buddhisme tot staatsgodsdienst verheven, en alle verwijzingen naar het socialisme uit de grondwet geschrapt. Vietnam liet zijn bezwaren tegen de betrok kenheid van de Verenigde Naties bij het vredesproces varen, terwijl deze organisatie alleen de verzet scoalitie erkent. Vijf hoofdrolspelers bij de vredesbesprekingen over Cambodja in Parijs. V.l.n.r. de huidige premier van Cam bodja Hun Sen, de leider van het gezamenlijke verzet Norodom Sihanouk, de Franse minister van buitenlandse zaken Dumas, Son Sann van de Witte Khmers en Khiu Samphan van de Rode Khmers (Foto ap> Maar bij de voorbesprekingen tus sen de Cambodjaanse facties deze week in het Franse La Celle-Saint Cloud traden de tegenstellingen en het wantrouwen weer volop aan de dag. Sihanouk riep herhaaldelijk dat hij een vierpartijenregering wil de mét de Rode Khmers, hetgeen voor Phnom Penh en Hanoi onaan vaardbaar is. Hun Sen stelde nog een wapen stilstand voor waaronder de ver schillende partijen geen wapens meer zouden ontvangen uit het bui tenland. Maar de bekendmaking dat Thailand Amerikaanse wapen leveranties aan het niet-communis- tische verzet zal toestaan zette kwaad bloed in Phnom Penh en Hanoi. Het verzet beschuldigt Phnom Penh er weer van wapens uit het Oostblok te ontvangen en het land open te gooien voor Vietna mese kolonisten. De bondgenoten van de verzet scoalitie maken zich zorgen over wat er zal gebeuren na de Vietna mese terugtrekking. "We kunnen ons geen regeling zoals in Afghanis tan veroorloven, waarbij de facties in het land aangemoedigd worden hun gevechten voort te zetten nadat hun beschermheren zijn vertrok ken", aldus de minister van buiten landse zaken van Singapore, Wong Kan Seng. Washington is nu meer bevreesd voor een mogelijke terugkeer aan de macht van de Rode Khmers. Het wil daarom de facties van Sihanouk en Son Sann militair steunen, op voorwaarde dat zij zich van de Rode Khmers distantiëren. De Amerika nen zouden vóór de verkiezingen in Cambodja zelfs een versterkte posi tie van Hun Sen gedogen. Onwrikbaar China blijft onwrikbaar achter de Rode Khmers staan als drukmiddel tegen zijn aartsvijand Vietnam. Maar de bloedige onderdrukking van de democratische beweging in China hebben de Verenigde Staten doen twijfelen aan Pekings bereid heid mee te werken aan de over gang naar een onafhankelijk Cam bodja. "Ik geloof niet dat we op Chi na kunnen rekenen om de Rode Kh mers in toom te houden", liet een hoge Amerikaanse functionaris we ten. Gezien de veranderde situatie in China zou ook Thailand, de gast heer van de Rode Khmers, geneigd zijn een compromis te zoeken. Vooralsnog roept Sihanouk in al le toonaarden dat hij zijn bloeddor stige bondgenoten niet zal laten val len. Hij is op dit moment immers af hankelijk van hun militaire macht. De komende maand zal blijken of de grote mogendheden, de ment oren en sponsoren van de ruzieende Cambodjaanse facties, erin zullen slagen een doorbraak in het vredes proces te forceren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5