Filipijnen nog bevreesd voor hun veiligheid Rode Kruis speurt naar vermiste familieleden Kortingen bij ineens aflossen studieschuld Mogelijk nog een bom aanwezig op Schiphol torn westen kapsalon ZATERDAG 29 JULI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Ondanks toezegging Aquino UTRECHT (GPD) De vier in Utrecht wonende Filipij nen, voor wier aanhouding de regering in Manila een prijs van honderdduizend gulden per persoon heeft uitgeloofd, vrezen nog steeds voor hun veiligheid. Ze zijn niet gerustge steld door de mededeling van president Aquino aan de Ne derlandse ambassadeur mr. P. Koch in Manila dat de Filip pijnse overheid niets zal doen dat tegen de internationale rechtsorde indruist en dat de berichten over een oproep tot moord op misverstanden berust. ZOETERMEER (ANP) - Studenten en afgestudeerden kunnen hun res terende studieschuld ineens aflos sen tegen kortingen variërend van ongeveer 28 tot 38,5 procent. Minis ter Deetman (onderwijs) hoopt op die manier een bedrag van 584 mil joen gulden binnen te krijgen. Dit deelde het ministerie gister middag mee. Het gaat om 300.000 mensen die van deze regeling ge bruik kunnen maken. Zij krijgen in de eerste helft van september een brief en een acceptgirokaart toege stuurd. Daaruit kan worden opge maakt hoeveel studieschuld er nog is. Als iemand besluit gebruik te maken van het aanbod, moet het be drag voor 1 november 1989 zijn overgemaakt. Wie van het aanbod gebruik wil maken, kan zelf uitrekenen hoeveel korting hij krijgt bij aflossing in eens. Dit is 3,5 keer het aantal maandtermijnen dat men nog moet aflossen. Deelt men dit door 12, dan krijgt men het percentage voor de basiskorting. Dit percentage moet dan nog eens met 3,5 procent wor den verhoogd. De Informatiseringsbank in Gro ningen gaf een voorbeeld: als het aantal nog te betalen maandtermij nen 101 is, dan is de basiskorting 29,5 procent (101 x 3,5 12 29,5). Telt men daar 3,5 procent bij op, dan krijgt men een korting van 33 procent. Uit een steekproef onder 4000 mensen met een studieschuld blijkt dat er genoeg debiteuren zijn die hun schuld ineens willen aflossen. Minister Deetman heeft daar in zijn begroting van 1987 rekening mee gehouden. De mogelijkheid de studieschuld ineens af te lossen tegen genoemde percentages wordt alleen gegeven aan mensen die onder de oude rege ling Rijksstudietoelagen vielen. Zij kregen toen renteloze voorschotten. Sinds de Wet op de Studiefinancie ring van 1 oktober 1986 krijgen stu denten naast de basisbeurs alleen nog maar rentedragende leningen. Vorig jaar stelde de bewindsman mensen met een oude studieschuld eveneens in staat deze in een keer kwijt te raken. Dat aanbod gold voor 175.000 mensen. Ruim 95.000 maakten daar gebruik van. Op die manier kreeg de minister in een keer 315 miljQen gulden binnen. De overgebleven 80.000 mensen krij gen dit jaar niet opnieuw de gele genheid hun schuld in een keer en tegen flinke korting af te lossen. Het kan volgens de Informatise ringsbank voor sommigen aantrek kelijk zijn hun studieschuld tegen de geboden kortingen kwijt te ra ken en. als men niet over voldoende financiële middelen beschikt, een voordelige lening bij een particulie re bank af te sluiten. Dit zou elk in dividu zelf moeten uitrekenen, al dus een woordvoerder van de bank. W aarschuwing voor huisarts ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse huisarts die vorig jaar 'ver gat' aan de artsencentrale door te geven dat hij zijn dienst met een col lega geruild had, heeft daarvoor een waarschuwing gekregen van het medisch tuchtcollege. De arts weigerde in de bewuste nacht de zieke Joke Bongers in Rot terdam-Zuid te bezoeken. Pas tij dens het tweede ongeruste tele foontje van haar ouders vertelde hij de naam van zijn vervanger. Die ar riveerde twintig minuten later en bracht de 18-jarige Rotterdamse naar het Zuiderziekenhuis waar zij overleed. Volgens woordvoerders van Aquino zouden de posters waarop het opschrift 'dood of levend' was gezet, vervalsingen zijn geweest. Wel bevestigden zij dat de stafchef van het leger, generaal Renato de Villa, voor de aanhouding van de Utrechters en van 51 op de Filipij nen opererende rebellenleiders een premie van 4,5 miljoen gulden be schikbaar heeft gesteld. Woordvoerder Adolfo Azcuna van president Corazon Aquino zei dat de Filipijnse regering zich er zeer goed van bewust is dat haar au toriteit zich niet tot buiten de lands grenzen uitstrekt. "Er wordt geen actie overwogen tegen de vier rebel lenleiders, totdat zij weer onder de jurisdictie van de Filippijnen val len". Advocaat mr. B. Tomlow, raads man van de in Utrecht woonachtige Filipijnen Luis Jalandoni, Sixto Carlos, José Sison en zijn vrouw Ju liette. noemt het 'naief als de Ne derlandse regering met de uitleg van Aquino genoegen neemt. "Het uitloven van zo'n buitensporig hoge premie kan nog steeds leiden tot hun ontvoering. Ik vind daarom dat de Tweede Kamer een diepgaand onderzoek zal moeten eisen, want er liggen te veel vragen die ontbeant- woord zijn gebleven". Mr. Tomlow doelt hierbij met na me op de pubucatie van 24 juli in The Daily Inquirer, een dagblad in Manila die als serieus te boek staat. Daarin werd gesteld dat de premie zou worden betaald bij uitlevering 'dood' zowel als 'levend'. "Ik vraag me af waarom een krant zoiets zou schrijven als dit apert onjuist zou zijn", aldus mr. Tomlow. "De re- Waalhaven De gevaarlijke situatie die in de nacht van donderdag op vrijdag ontstond in de Rotterdamse Waal haven, doordat een container met calciumhypochloriet in brand vloog, is mogelijk te wijten aan "verpakkingsfouten". Hierdoor liep de temperatuur in de container te hoog op en kon de stof tot ontbran ding komen. Dit heeft een woord voerder van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond, DCMR, gisteravond meegedeeld. Uitstel De berging van de gifvaten aan boord van het Nederlandse vracht schip 'Oostzee', dat in de monding van de Elbe voor anker ligt, zal op nieuw enkele dagen worden uitge steld omdat de vaten eerst lucht dicht moeten worden verpakt. Dit heeft een specialist van de bergings firma Harms uit Hamburg, een dochteronderneming van het Ne derlandse bedrijf Smit Tak, giste ren bekend gemaakt. Koffer De rode attaché-koffer van een Ni- geriaan die donderdagochtend op het station Den Haag Centraal van dollars ter waarde van ongeveer 700.000 gulden is beroofd is gisteren -leeg- teruggevonden in Amster dam. De koffer lag in de struiken bij het Jan van Galenbad aan de zijde Orteliuskade. De spoorwegpolitie in Den Haag hoopt nu op getuigen die in Den Haag of Amsterdam iets bijzonders is opgevallen. De Haan Tijdens een vakantie in Nederland is donderdag onverwacht de oud directeur van de IKON, Jan de Haan, overleden. Dit is gisteren door de IKON bekendgemaakt. Jan de Haan. die 68 jaar oud is gewor den, is als directeur radio en alge mene zaken van 1960 tot 1980 aan het IKOR, later de IKON, verbon den geweest.. Onder zijn leiding heeft de IKON-radio zich meer en meer toegelegd op de journalistieke programmering. Brandschade Dooreen boerderij brand in het Gro ningse Saaksum is voor 1,5 miljoen gulden schade aangericht. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door twee kleinkinderen van de ei genaar die in de boerderij met vuur zouden hebben gespeeld. De boer derij met daarin kostbare land bouwmachines brandde geheel uit. Verdronken Op de Wijde Ee onder het Friese Ou- dega bij Drachten is gistermiddag een 23-jarige studente uit Gronin gen verdronken. Zij was opvarende van een plezierjachtje dat door het 1200 ton metende vrachtschip "Cor nelia" uit Terneuzqn werd overva ren. De overige opvarenden van het scheepje, een echtpaar en hun zoon. konden door de schipper van het vrachtschip worden gered. d actie maakt niet gissing. Daar moet op een of andere manier opzet in het spel zijn". "Bovendien kent de Filipijnen", aldus mr. Tomlow, "een lange tradi tie als het gaat om uitloven van pre mies. De interpretatie daar is dan bijna altijd 'dood of levend'. Dat bleek wel in 1985 toen de priester Father Agatep, op wiens hoofd een premie van 150.000 pesos stond, werd vermoord. Aan de moorde naar is dit hedrag toen uitbetaald". Luis Jalandoni, leider van het Utrechtse kantoor van het Filip pijnse National Democratic Front, voelde zich gisteren nog steeds zeer bedreigd. "Het is belachelijk om te denken dat er honderdduizend gul den wordt uitgeloofd voor alleen maar informatie over mijn verblijf plaats, terwijl iedereen weet dat ons kantoor in Utrecht in het openbaar werkt. En is president Aquino mis schien vergeten dat haar man ook door militairen werd vermoord?" Samen met hun advocaat over leggen de vier Filipijnen vandaag met de Utrechtse politie op welke wijze in hun veiligheid kan worden SCHIEDAM (GPD) - Het Schie- damse bedrijf Van Tiel en Van Schie Milieu BV is bereid behalve de 1000 ton zinkafval uit het schip Pro Americana ook de 1000 ton af val, dat nu nog bij het Rotterdamse stuwadoorsbedrijf SOM ligt, op te slaan. Volgens directeur H. Kreft heeft het ministerie van VROM toe stemming gegeven voor de stort van 2000 ton zinkresidu. Een woordvoerder van het ministerie ontkende gisteren echter dat het de bedoeling is het afval bij SOM even eens naar Schiedam te verplaatsen. Het zinkafval, dat gisterochtend uit de Pro Americana werd gelost, heeft in Schiedam nog niet zijn eindbestemming gevonden. Het mi nisterie van VROM, de milieu-orga nisatie Greenpeace en de vervoers- bond FNV eisen dat het materiaal wordt teruggestuurd naar de produ centen in Denemarken en Italië. Volgens de Amsterdamse metaal- handel Magnus International bv, op dit moment de beheerder van het zinkresidu namens een Braziliaanse eigenaar, is dat echter onmogelijk omdat de diverse partijen afval met elkaar zijn vermengd. Magnus International heeft te kennen gegeven de 1000 ton afval, die nu ijog bij de Merwehaven ligt, Bedrijf wil 'berucht' zinkafval wel opslaan naar België en Spanje te willen af voeren. Zevenhonderd ton gaat vrij wel zeker terug naar de producent; er wordt volgens woordvoerder ir E. Denig nog gewacht op een invoer vergunning van de Belgische auto riteiten. De rest wordt vermoedelijk afgevoerd naar Spanje of West- duitsland, waar het zal worden recy cled. Magnus hoopt de contracten met een verwerkingsbedrijf volgen de week 'rond' te hebben. Voor Van Tiel en Van Schie, een bedrijf dat op basis van de Wet Che mische Afvalstoffen (WCA) 'droge stof mag opslaan, kleven er nog een paar risico's aan de opslag. Als de uitspraak van de Rotterdamse rechtbank op 16 augustus in het na deel van de Staat uitvalt, is het mo gelijk dat het Schiedamse bedrijf zelf voor de afvoer moet zorgen. Vandaar, zegt Kreft, dat zijn bedrijf uit voorzorg een aantal bankgaran ties heeft verworven. Kreft ontkent dat het materiaal, dat door Greenpeace werd bestem peld als 'zwaar chemisch afval', ge vaar met zich brengt voor de volks gezondheid. "Ik kan me produkten voorstellen," zegt hij, "die qua stui ven en afgifte nog veel gevaarlijker zijn. Dit spul is helemaal niet ge vaarlijk. Tja, je moet het natuurlijk niet eten..." De 1000 ton zinkafval werd gis terochtend gestort in een speciale bak op het terrein van Van Tiel en Van Schie. De tijdelijke opslag - vol gens Kreft voor maximaal een jaar - wordt beschermd door een halve millimeter dikke laag LDPE-folie, gemaakt van poly-ethyleen, dat op de bodem van de stort is aange bracht. Een waterwagen staat klaar om stofvorming tegen te gaan. "Als men geen mogelijkheid vindt," zegt Kreft, "om het spul el ders in Europa goed te verwerken, zal het definitief worden verwij derd. Dat betekent dus storten, in eigen land op de Maasvlakte, of eventueel in de DDR. Mijn bedrijf is alleen ingericht op tijdelijke opslag van dit soort materiaal." VLAARDINGEN - Brandweerlie den met gasmaskers hebben gisteren een tuin in Vlaardingen afgedekt met zeil Voordat de bewoner van het pand donderdag op vakantie ging, bespoot hij de tuin met een on- kruidverdelgingsmiddel. De buren moesten 's nachts naar familie vluchten vanwege de ondraaglijke stank. (foto anp) SCHIPHOL (ANP) - Het onderzoek naar de aanwezigheid van niet-ont- plofte vliegtuigbommen op Schip- hol-Oost op het terrein waar een hangar van Transavia Airlines moet verrijzen, heeft één verdachte plaats opgeleverd. Op een diepte van zeven meter onder het maaiveld bevindt zich daar een voorwerp dat mogelijk een blindganger zou kun nen zijn. Dit heeft een woordvoer der van de gemeente Haarlemmer meer gisteren meegedeeld. Om vast te stellen wat zich pre cies op deze verdachte plaats be vindt, zal een bouwput van vijf bij vijf meter worden gegraven. Dit karwei, waarmee over ongeveer twee weken zal worden begonnen, zal naar verwachting vijf weken in beslag nemen. In januari van dit jaar is de Explo sieven Opruimings Dienst (EOD) een onderzoek naar blindgangers uit de Tweede Wereldoorlog gestart op dit ongeveer één hectare grote terrein. Enkele weken geleden wa ren er nog 38 plaatsen die nader on derzoek vergden. Met uitzondering van de nu overgebleven plaats bleek het om bomscherven en me taalhoudend puin te gaan. De EOD is tevens bezig met een onderzoek op een terrein van 4000 vierkante meter op Schiphol-Oost, waar een technisch-afvalcentrum van de KLM moet komen. Schiphol-Oost is aan het einde van de Tweede Wereldoorlog zwaar door de Britten gebombardeerd. Öp Schiphol-Centrum werd op 5 juli bij toeval tijdens werkzaamheden voor de uitbreiding van de spoprtunnel een Engelse blindganger uit de Tweede Wereldoorlog ontdekt. De ze is dezelfde dag door de EOD ter plaatse onschadelijk gemaakt. Aan genomen werd dat het hier een ver dwaalde bom betrof. Landbouwschap laat bezwaren tegen verklaring veehouders varen DEN HAAG (ANP) - Het Land bouwschap geeft zijn bezwaren op tegen de verklaring die veehouders in het kader van de dioxine-affaire moeten ondertekenen om van het rijk schadevergoeding te krijgen. Het ministerie heeft de verklaring zodanig aangepast dat veehouders niet door ondertekening bij voor baat hun aanspraken op de staat op geven. De organisatie had bezwaar tegen de vergoedingsregeling van minis ter Braks. Hieruit kon volgens het schap worden afgeleid dat de vee houders de overheid helemaal niet meer op schade kunnen aanspre ken. Door de wijziging, die het Landbouwschap aanvaardt, kan de veehouder nu alleen niet meereisen dat de overheid de schade vergoedt die nu door de vergoedingsregeling wordt gedekt. Kinderknipfeest: iedere eerste woensdag van de maand. Elke eerste woensdagmiddag van de maand reserveren we voor onze jongste klanten Dan is het kinderknip- feest voor jongens en meisjes t/m 10 jaar We maken het extra gezellig r met spelletjes, ballonnen en vrolijke muziek. En als u ze thuis even de haren wast. geldt het speciale lage tarief. Wel even van tevoren 'n afspraak maken leiden: breOstraai 45 iel 07113 oegstgeest: wilhqlmmapa'i- 1 te< 07i 174,?70 alphen a/d rijn: raadhu sstraai 156 tel 01720 73848 ook open op maandag en koopavond DEN HAAG - "We hebben eens met een Engels echtpaar aan een naam loos oorlogsgraf in Nederland ge staan. Nadat we een compleet lucht gevecht gereconstrueerd hadden, waren we erachter gekomen dat hun zoon, een RAF-piloot, daar moest liggen en bij identificatie klopte dat. Die mensen hebben ein delijk een graf om heen te gaan. Voor hen is de oorlog nu pas voor bij", door Inge Crul/ANP J.W. Maltha, werkzaam bij het In formatiebureau van het Nederland se Rode Kruis in Den Haag, houdt zich met zijn collega's dagelijks be zig met speurwerk naar vermiste fa milieleden. Het 75 jaar oude bureau is voor velen een laatste strohalm in het zoeken naar mensen met wie het contact is verbroken. "Soms", zegt Maltha, "spring je een gat in de lucht als dat contact hersteld kan worden. Soms kan alleen de dood van de betrokkene gemeld worden. Maar ook dat laatste kan opluchting geven: de absolute zekerheid dat ie mand is omgekomen is vaak beter draagbaar dan onzekerheid." Het Informatiebureau is een ra dertje in het grote geheel van het Rode Kruis. Driekwart eeuw gele den werd het bij de mobilisatie voor de Eerste Wereldoorlog opgezet om zonodig een schakel te kunnen zijn tussen de mensen thuis en de zie ken en gewonden aan het front. Het zorgde tijdens beide wereldoorlo gen voor de contacten met krijgsge vangenen en burgergeinterneerden en verzorgde de post met familiele den. Tussen 1914 en 1945 zijn mil joenen postpakketten naar gevan genen in binnen- en buitenland ver stuurd. Het terrein is in die 75 jaar steeds breder geworden. De medewerkers van het Informatiebureau, waar J.P. Wieldraayer sinds kort plaats vervangend directeur is, houden zich bezig met de opsporing van mensen die door het lot, dat zich in velerlei gedaanten toont, verdwe nen zijn. Soms is het de oorlog, als in het geval van de RAF-soldaat maar ook (natuur)rampen slaan fa milies uiteen. Verder steunt het bu reau vluchtelingen op verschillende manieren en heeft het een functie binnen het kader van de diverse uit keringsregelingen voor oorlogs slachtoffers. In december '88 kreeg het van de overheid ook een taak bij rampen en bijzondere gebeurtenis sen in vredestijd. Ongerust "Een enorme klus, dat laatste", zegt Wieldraayer. "Het gaat er om infor matie te geven bij een ramp, zeg een milieuramp. Dat is vooral nodig als het over gemeentegrenzen heen gaat, zeker nu de BB niet meer be staat." Maltha: "Er ontploft zeg maar een tank in het Botlekgebied met enorme gifdampen. Je zit met evacuaties, doden, gewonden, kortom er moet acuut een autono me instantie zijn die informatie kan geven aan de duizenden familiele den elders die dodelijk ongerust zijn". De Tweede Wereldoorlog speelt een niet uit te wissen rol in de histo rie van het Informatiebureau. In ui terst moeilijke omstandigheden werden gegevens van mensen in kampen (krijgsgevangenen, bur gers) verzameld en doorgespeeld. In de chaos na de oorlog, zorgde het Informatiebureau er via zijn kana len voor dat tienduizenden Neder landers informatie kregen over het lot van hun familie elders op de we reld. Niet minder dan 400 mensen werden hiervoor op het bureau in gezet. De "oorlogsnazorg" noemt Mal tha het: "Het was de eerste keer dat men te maken kreeg met de vaak langdurige vermissing van zoveel mensen, met deportaties, met de Hollandse jongens die in Duitsland te werk werden gesteld of verder nog, tot in Rusland toe. De een had het beter dan de ander maar velen kwamen in de staalfabrieken te recht, in de gebieden waar het al be nauwd was en steeds benauwder werd, waar ze ook vaak. het gevaar lijkste werk moesten doen. Ze kre gen te maken met de zware bombar- - Een kijkje in het archief op het informatiebureau van het Rode Kruis n ruim drie miljoen (persoons)kaarten zitten, afkomstig uit onder oncentratiekampen. (foto anp> dementen, hun fabrieken werden ontruimd en ze gingen mee naar de volgende plaats...." Weduwnaar "Veel van die jongens van toen zijn nu een jaar of 65. Ze werken niet meer, de kinderen zijn het huis uit, soms zijn ze weduwnaar geworden. Die mensen gaan terugblikken, het oorlogsverleden komt boven en de psychische en fysieke problemen gaan spelen. Zij willen met vroegere lotgenoten de contacten weer her stellen." Hij wijst er bovendien op dat het oorlogsverleden van heel wat Nederlanders in of na de Twee de Wereldoorlog zich ook in Neder- landsch-Indië afspeelde. Het Informatiebureau werkt, ge holpen door de tijd, aan de afbouw van de oorlogsnasleep. Dat gaat maar heel geleidelijk. Het bureau (in het bijzonder Maltha als chef ve rificatie) houdt zich verder bezig met het nagaan van de gegevens op basis waarvan de overheid beoor deelt of iemand recht heeft op een uitkering. De archiefkasten van het Infor matiebureau spreken letterlijk boekdelen. Daar staan de drie mil- joèn kaarten met persoonsgege vens, afkomstig van onder andere de concentratiekampen en ook nog eens 300.000 dossiers. Daar zoeken de medewerkers naar de brokstuk ken uit het verleden. En lang niet al les is aangedragen en bewaard: bij het bombardement op het Haagse Bezuidenhout in 1945 is veel materi aal van het Informatiebureau verlo ren gegaan. Soms past grote voorzichtigheid om familieleden in te lichten: de re gistratie van de Duitse bezetter dat een tewerkgestelde Nederlander "crimineel" was en een jaar cel kreeg, komt in een ander licht te staan als je weet dat hij in grote hon ger een brood stal. Schrijnend Het opsporingwerk levert een bon te variëteit op van gevallen waarbij talloze landsgrenzen overschreden moeten worden in zoekacties. Schrijnend soms, als de gezochte overleden blijkt te zijn en hele fami lies uitgemoord blijken; verheu gend als na veertig jaar het contact hersteld kan worden. De ene keer gaat er vijf jaar overheen voor het contact kan worden gelegd, de an dere biedt het telefoonboek in drie minuten uitkomst. Het kan gaan om de nasleep van de oorlog, mensen die elkaar in de oorlog leerden kennen en nu weer contact willen. Dan weer om schei dingen in een ver verleden, emigra ties. een vlucht naar gebieden zon der armoede. Niet altijd gaat het om het contact op zich: ook spelen bij voorbeeld nalatenschappen. Fami lieleden uit Hongarije, Rusland, Is rael, Australië - over de hele wereld verspreid - zoeken elkaar. Regelmatig zyn er ook speurtoch ten van kinderen naar hun natuur lijke vader, iets waarmee overigens succes niet altijd gewaarborgd is: soms slaagt het bureau er wel in de gezochte te vinden maar geeft ie mand (inmiddels getrouwd, met een gezin met kinderen) geen toe stemming het contact te herstellen. Wieldraayer: "We hanteren na tuurlijk criteria, het moet om huma nitaire redenen gaan. Dus niet van ik ben m'n buurvrouw uit het oog verloren en dat was zo'n aardig mens". Maltha: "En je moet altijd schipperen tussen de verzoeken die we serieus nemen en de restricties die de wet ons oplegt, ook ter be scherming van iemands privacy". Emotioneel Ze praten serieus, vaak emotioneel over hun werk, voelen duidelijk niet zoveel voor de vergelijking met allerlei detectivebureaus. Maltha: "Je hebt natuurlijk allerlei verdwij ningen, mysterieuze ook, tja, de man die even een pakje sigaretten gaat halen en niet meer terugkom- t....het kómt voor". Het gaat echter primair om men sen die elkaar door de oorlog en in de loop van de tijd uit het oog zijn verloren en weer zoeken naar con tact. "Zoekacties voor reünies van bijvoorbeeld kampgenoten, daar kunnen we niet aan beginnen. Dat is maandenlang werk, de bronnen zijn onzeker, je moet veel teveel mensen eerst om toestemming gaan vragen en vooral: het humanitaire karakter is niet zó groot". Regelmatig komen vluchtelingen ten einde raad bij de balie van het Rode Kruis om hulp. Soms kunnen contacten ("familieberichten") ge legd worden tussen mensen in bij voorbeeld kampen en in allerlei oor- logs- en rampensituaties, waarin normaal (post)verkeer onmogelijk is. De enige situatie waarin ook het Rode Kruis met de rug tegen de wettelijke muur staat, is die waarin de uitgeprocedeerde illegale (on dergedoken) vluchteling aan de ba lie komt. "In de praktijk bestaan ze niet", zegt medewerkster mevrouw Van de Kasteele gelaten. "Maar ik heb de indruk dat hier een hele gro te groep leeft, een clan die elkaar in alles helpt en steunt."

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3