Bordje 'vol' zal niet snel in Zeeland verschijnen i i Renesse: in het hoogseizoen van 1400 naar 26.000 zielen 'Geklaag over relatie EG- Japan onterecht' Ondanks jaarlijkse toeristische overstroming 'PAGINAL* ZATERDAG 29 JULI 1989 gggggng__ Met een capaciteit van 26.000 plaatsen is Renesse op het voor malige Zeeuwse eiland Schou- wen-Duiveland de grootste bad plaats van Nederland. Alleen op het gebied van het aantal dagre creanten scoort Zandvoort ho ger. In het hoogseizoen ziet het kleine dorpje bij het Brouwers* havense Gat zijn bevolking van ruim 1400 zielen met enkele tienduizenden vermenigvul digd. door Bert van den Hoed Op een doordeweekse ochtend staat er in het kleine VW-kan- toor van Renesse een rij tot aan de straat. Op het elektronische bord met een overzicht van pen sion- en hotelaccommodaties branden bijna alle rode lampjes wat betekent dat alles vol zit. Maar er blijft genoeg te vragen over. Directrice Dalebout heeft niettemin na het 'gekkenhuis van afgelopen weekeinde' twee informatrices vrijaf gegeven. "Eigenlijk kan dat niet", zegt ze wijzend op de lange rij en haar enig overgebleven collega ach ter de balie. "Maar het is belang rijk dat ze fris hun verhaal kun nen blijven vertellen, dus dan moeten we nu maar even aan modderen". In Renesse en de omliggende dorpen in de kop van Schouwen zijn op dit moment 50.000 recre anten ondergebracht. Op een modale zomerdag lopen er aldus zo'n twaalfduizend mensen over de Hogezoom, de hoofdstraat van het dorpje. Veel is daar niet voor te zeggen, want de Hoge zoom heeft als promenade niet meer uitstraling dan een lang dradig winkelcentrum te Vlaar- dingen. "Ik weet ook niet wat dat is", zegt de WV-directrice. "Als je Renesse uitrijdt zie je niemand meer. Alles speelt zich af op een straal van amper 500 vierkante meter. De mensen vinden dat kennelijk prettig, want ze blijven elk jaar terugko- Renesse richt zich, en met succes, op de low-budget re creant. Onbeperkt mosselen eten, geserveerd met drie sau zen, frites en sla kost 18,50 gul den, daarmee behorend tot de duurdere culinaire attracties. Duizenden mensen brengen er hun tijd etend en drinkend door, lopend of zittend op een van de vele terrassen of talrijke muur tjes en bloembakken. Het decor van lage huisjes is onmiskenbaar Hollands, al heeft Renesse enige internatio nale aspiraties. De discotheken heten er Trinity of Place Pigalle, Boetiek Janny beschikt over een veelgedragen collectie be drukte T-shirts (Exotic Voya ges, California Beach, Renesse Fun Sun) en de aansporing niet over te gaan tot vernieling van de telefooncel is ook al in het Engels gesteld: Don't dest roy this machine. Wonderlijk genoeg zijn de Duitse teksten - veertig procent van de gasten is Duits - veel min der trefzeker, 't Seepaerdje', een van de vele fast-food bedrijven aan de Hogezoom, roept zijn gasten op hun afval te depone ren in de daarvoor bestemde bakken. In Duitse vertaling vol staat de uitbater met het ver zoek: 'Bitte Ihre Abfall wegsm- eisen'. Waarmee hij de de ooster buren wat meer vrijheid ver schaft en zorgdraagt voor een gescheiden aanvoer van afval stoffen. De Dienst Gemeentewerken is dan ook een van de meest be jubelde afdelingen van de ge meente Westerschouwen (Ren esse, Burgh-Haamstede, Serooskerke, Noordwelle en en kele buurtschappen). Burge meester mevrouw J.L. Nie- mantsverdriet-Leenheer wijst naar de blauwe vlag, wapperend in het lommerrijke perkje voor het gemeentehuis. "Een EG-on- derscheiding voor de gemeente met het schoonste milieu. Vorig jaar ontvangen; ik ben daar trots op. Gemeentewerken levert echt een grote prestatie. Als er na een drukke zaterdagavond tienduizenden mensen in Ren esse zijn geweest, dan ruimt ge meentewerken dat de volgende ochtend met vier man op, nog voordat de kerkdienst begint. Geweldig". De burgemeester staat in de zomermaanden aan het hoofd van een middelgrote stad en vindt de massale toeloop vol strekt vanzelfsprekend en be paald niet onplezierig. "Er zijn veel mensen op de been en dat maakt een badplaats tot een badplaats. Het is hier gezellig en druk, veel te beleven, vooral voor de jongeren. Dat geeft na tuurlijk wel z'n problemen, maar je moet niet vergeten dat iedereen er hier wel op de een of andere manier van profiteert. Nog geen twintig jaar geleden was Schouwen-Duiveland een eiland, nu zijn we aan vijf kan ten ontsloten. De tolerantie grens van de bewoners is be hoorlijk verlegd, dat mag je wel De grens voor uitbreiding van de toeristische industrie is wat betreft de burgemeester bijna bereikt. "Er wordt nog wel ge bouwd, maar dan richten we ons vooral op verbetering van de kwaliteit. We hebben met onze veertig campings een wat een zijdig aanbod en een tekort aan bijvoorbeeld luxe bungalows. Er zijn hier veel voorzieningen voor maar enkele maanden per jaar en willen we bereiken dat het seizoen wordt verlengd dan moet je het verblijf ook voor niet-kampeerders aantrekkelij ker maken". BRUSSEL - De Amerikanen wilden het liefst iemand van 'zwaar politiek gewicht'. Een oud-premier kon er dus mee door. Daarom wordt Dries van Agt vrijwel zeker de nieuwe am bassadeur van de Europese Ge meenschap in Washington. "Hoewel ik best graag in Tokyo zou blijven", zegt hij zelf. door Hans de Bruijn Woensdag beslist de Europese Commissie over zijn overgang van Japan naar de Verenigde Staten. Op voorspraak van zijn partijgenoot Frans Andriessen, die, als Europees Commissaris belast met de buiten landse betrekkingen, immers zijn directe baas is. Er waren andere kandidaten, maar geen met zulke papieren als Van Agt. Er is wel even met de wenkbrau wen gefronst, omdat nu én de post van EG-commissaris voor buiten landse zaken, én die van de belang rijkste EG-ambassadeur in handen van het kleine Nederland zijn. Van Agt volgt in Washington de Brit sir Roy Denham op, die begin deze maand met pensioen is gegaan. In de uiterst gevoelige betrekkin gen tussen de EG en de VS heeft de Gemeenschap niet genoeg aan een gewone diplomaat. Een oud-pre mier legt toch wat meer gewicht in de schaal, ook al komt hij uit het kleine Nederland. Maar vooral Van EG-ambassadeur Van Agt verhuist mogelijk van Japan naar VS Agts Japanse ervaringen hebben daarbij een belangrijke rol ge speeld. Want van Tokyo naar Washington verhuist Dries Van Agt van het ene wespennest naar het andere. De verhoudingen met de twee econo mische grootmachten zijn al jaren gespannen. Met de VS wordt de ene handelsoorlog na de andere uitge vochten, en over de handel met Ja pan hoor je in Brussel alleen maar klaagzangen. Dumpen "Ten onrechte", zegt Van Agt, als hij even een weekje in Brussel is voor overleg en voor het toespreken van de Belgische CDA-afdeling. Na drukkelijk: "Ik zeg niets over de Ne derlandse politiek". Wel, en uitvoe rig, over de EG-landen die klagen dat zij met hun produkten niet tot de Japanse markt kunnen door dringen en dat de Japanners intus sen hun produkten op de Éuropese markt dumpen. Maar Van Agt heeft in zijn vier jaar in Tokyo enorme verbeteringen gezien in de handelsbetrekkingen tussen Japan en de EG. "Japan is nog steeds tamelijk moeilijk voor ons, maar het is niet langer een 'mis sion impossible'". Het gaat volgens Van Agt steeds beter met de Eu ropese export naar Japan. "Tussen 1985 en 1988 is de waarde van onze export naar Japan met 40 procent gestegen. Dat is meer dan die van de invoer uit de Verenigde Staten. Vroeger verweten wij Japan ook dat het alleen grondstoffen en halffabrikaten invoerde, maar nu neemt ook het aantal ingevoerde eindpodukten toe". "Wij zeggen wel eens: ons pro bleem is dat we door onze proble men heenraken", aldus Van Agt. Het enige echte probleem is volgens de EG-ambassadeur de landbouw. Europese landbouwprodukten vin den maar uiterst moeizaam hun weg naar Japan. "En er is weinig uitzicht op verbetering, ook al door de politieke problemen van de laatste tijd". Maar op alle andere ter reinen zit de relatie EG-Japan in de lift. "Door onze jarenlange jeremia des over vermeend Japans wange drag op handelsgebied, is de indruk ontstaan dat Japan een hopeloze zaak is. Met als gevolg dat men zich afkeert van Japan". Foute boel, zegt Van Agt: 'Vroeger waren Japan ners kopieerders, maar nu liggen ze voor op tal van terreinen', (foto anp» Van Agt. Het bedrijfsleven kan een voorbeeld nemen aan het Britse, dat zich juist met volle energie op Ja pan gericht heeft. Een groot struikelblok voor Eu ropese bedrijven is echter het zeer ingewikkelde en ondoorgrondelij ke distributiesysteem. Van Agt: "De meeste Europese produkten kunnen nu wel Japan binnenko men, maar het probleem is hoe ze bij de klanten te krijgen". De enige manier is om zich zoveel mogelijk in die Japanse methoden te verdie pen. De laatste jaren heeft de Europe se Gemeenschap daartoe in Japan een speciaal opleidingsprogramma opgezet voor Europese managers, het ETP (Executive Training Pro- gramme). Zakenmensen krijgen daar inzicht in de taal, de arbeids- cultuur en de handels- en produk- tietechnieken van de Japanse on dernemingen. Maar de 50 Europese managers steken volgens Van Agt schril afte gen de duizenden Amerikaanse managers die op vergelijkbare ma nier 'les' krijgen. Ook dat is weer een bewijs voor de veel hechtere banden tussen de VS en Japan dan tussen Japan en Europa, banden die gesmeed zijn in de directe naoorlogse jaren. Persoonlijke contacten, veel ge duld en de bereidheid om in het be gin verlies te lijden zijn volgens Van Agt eigenschappen die een zaken man moet hebben om in Japan te slagen. "Bovendien is het Japanse publiek zeer kritisch. Men wil van alles meteen het beste en het nieuw ste hebben". De consument moet daar vaak ex tra voor betalen, zodat de bedrijven de ruimte hebben om hun produk ten tegen veel lagere prijzen op de Europese markt kwijt te raken. Te gen dat soort dumppraktijken komt de Europese Commissie keer op keer in het geweer, door onder meer het opleggen van forse heffingen. Van Agt laat zich lovend uit over het Japanse arbeidsethos. "Het werk begint om half acht. Maar ie dereen is er al om kwart over zeven 'om zich voor te bereiden'. De werk dag eindigt om half zes, maar nie mand gaat meteen naar huis. Eerst wordt de arbeidsplek grondig schoongemaakt". Toewijding Ingenieurs zitten vaak 's avonds om tien uur nog te werken, in hun eigen tijd. "Zij zijn ons industrieel vaak te vlug af, maar zij doen er dan ook wat voor". En met toewijding. "De Ja panse medewerkers op het EG-kan- toor in Tokyo moeten de hele dag onze kritiek op Japan aanhoren, maar zij doen hun werk toch met volle inzet". Het opleidingsniveau is hoog. Ja pan heeft volgens Van Agt meer in genieurs dan Frankrijk, Duitsland, Engeland en Italië samen. Zij geven meer uit aan onderzoek en ontwik keling dan welk land ook. "Vroeger waren Japanners kopieerders, maar nu liggen zij voor op tal van terrei nen". Maar de Japanners maken zich zorgen over de Europese concur rentie. De interne EG-markt in '1992' boezemt hen vrees in. Ook be staat er een toenemende angst bij veel Japanners dat de Amerikanen met de Europeanen tegen hen zul len samenspannen. De Europeanen dragen volgens Van Agt daar zelf aan bij. "Er zijn twee soorten verwerpelij ke Europeanen", aldus Van Agt. "Die welke naar Japan reizen om in vesteerders te lokken en dat doen met angstverhalen. Zo van: je moet het nu doen, want niemand weet wat er na 1992 gaat gebeuren". De andere soort zijn de Europese be drijfsadviseurs, de 'consultancy firms'. "Die organiseren conferenties in Tokyo met als thema: hoe kunt u ge red worden van de ramp 1992. En het antwoord is dan natuurlijk: door u in de armen van onze firma te storten. Die mensen houden de mis verstanden in leven, waardoor de Japanners niet weten wat zij met het Europa van 1992 aanmoeten". VLISSINGEN - Zomer in Zeeland. Het toerisme is een massa-industrie, die de Zeeuwen met een nieuwe overstro ming confronteert. Raakt Zeeland te vol, dreigen de vakan tiegangers de rust van het kustgebied definitief te versto ren? Zover is het nog lang niet. De vakantiedrukte brengt zeker ongemakken met zich mee, maar geld verzacht de pijn. En wie verdient er eigenlijk niet aan het toerisme. Boer Krelis slaat vanaf zijn bank in vorige vakanties, luidt het ant- de voortuin, onderaan een van de woord. Criminaliteit? Ze lopen wel binnendijken bij het Zeeuwsvlaam- steeds bloter, maar van inbraken of se Nieuwvliet, het zomerse gekrioel vandalisme heeft Krelis - nee, geen gade. Met zijn pijp in de rechter achternaam, ze kennen me hier als mondhoek, de pet - afhankelijk van Krelis - nog geen last gehad. De zo de zonnestand - links of rechts op mervakantie brengt tenminste le- het hoofd weggedraaid, zit hij daar ven in de brouwerij. En als het mee- al twintig zomers. Natuurlijk, het zit, dan hoopt hij over enkele jaren aantal campings is toegenomen en zijn huisje voor een aardige prijs er zijn de laatste jaren bungalows van de hand te doen. Aan een toe- gebouwd. Maar vol? Niet meer dan rist, jawel, want die betaalt. Pleziervaartuigen aan de Middelburgse kaden De harde cijfers, voor zover die er zijn, geven de gepensioneerde land bouwer gelijk. Over een langer tijdsbestek bekeken is het aantal toeristische overnachtingen in Zee land flink toegenomen. Zeg maar een verdubbeling in de afgelopen twintig jaar, tot het huidige (ge schatte) aantal van 15 miljoen over nachtingen. Dat is fors. Echter: de laatste twee jaar is de groei margi naal. Voor 1988 wordt een toename van zegge en schrijve een procent becijferd. Zo'n ontwikkeling is niet spectaculair en is voor de provincie bestuurders en recreatie-onderne mers zeker geen reden om op de toevoerwegen naar Zeeland het bordje 'vol' te zetten. door Jan van Damme Overigens moet dat op het eerste gezicht geringe percentage niet worden onderschat. In absolute cij fers mag het niet zoveel om het lijf hebben, vergeleken met de meeste andere provincies is de score wel opvallend goed. Landelijk liep het aantal toeristische overnachtingen immers met vier procent terug. Vooral de oostelijke regio's met hun bosrijke omgeving zijn momenteel duidelijk minder in trek. Honderd procent Het beeld van het volle Zeeland wordt ontleend aan de op zich korte piek in het hoogseizoen. Gedurende drie tot vier weken in juli en augus tus benadert de bezettingsgraad van campings, bungalows en hotels de honderd procent. En er zijn tradi tioneel enkele weekends, die als uit schieters kunnen worden bestem peld. Zo kregen de kuststreken vo rige week vrijdag en zaterdag on verwacht een ware stormloop van op zon en zee gebrande vakantie- vierders te verwerken. Opmerkelijk detail in dat verband is dat enkele dagen eerder de Provinciale VW de noodklok luidde: de accommo daties dreigden ondanks het mooie zomerweer niet vol te lopen. Die verwachting is inmiddels bijge steld. Ook voor dit weekeinde wordt er rekening mee gehouden dat vertrekkende en komende va kantiegangers voor overvolle we gen zullen zorgen. Verhalen over een tjokvol Zee land zijn geent op de bij tijd en wijle chaotische toestanden op enkele knooppunten. De Veerse dam tus sen Walcheren en Noord-Beveland en de Brouwersdam tussen Schou wen-Duiveland en Goeree- Overflakkee leveren bij zonnig weer en een straf windje een kleurig tafereel op. Honderden, duizenden surfers gaan daar op hun planken te water. Tijdens de piek, geven de au toriteiten grif toe, zal daar niet alles volgens de regeltjes gaan. Schots en scheef geparkeerde auto's, talrijke plankzeilers die de doorgaande weg als hun zebrapad beschouwen en il legale overnachters blijken in ge meentehuizen en op politiebureaus de meeste zorgen te baren. Er zijn meer beeldbepalende knelpunten te noemen. Middelburg is tijdens het hoogseizoen een fuik, waarin het op Walcheren circule rende vakantieverkeer vastloopt. Files worden in de zomermaanden langzamerhand een bekend gege ven. Zeker op de Zeeland-route van Goes naar Rotterdam, waar de auto- stroom over tweebaanswegen wordt geleid. En wat te denken van de veerboten op de Westerschelde, die de toeristen behalve een fraaie overtocht ook wachttijd bieden. Ongerief Het zijn de typische problemen van een provincie, die gedurende enke le weken per jaar een veelvoud van het vaste aantal inwoners binnen de grenzen heeft. Enig ongerief hoort daar nu eenmaal bij. Dat geldt be halve voor de toeristen zeker ook voor de Zeeuwen. Sporadisch gaan er stemmen op om slagbomen op de toegangswegen te plaatsen. Maar die geluiden worden allang niet meer serieus genomen. De provin cie telt een kwart miljoen toeristi sche slaapplaatsen: (mini)cam- pings, vaartuigen, pensions, hotels en bungalows. De recreatie is na de industrie de belangrijkste werkge- Mevrouw M. de Muynck, adjunct directrice van de Provinciale VW, kan zich de soms ronduit toerist-vij andige opstelling van haar provin ciegenoten voorstellen. Ze zegt: "Zelf foeter ik ook, als ik in de file van Middelburg naar Zierikzee moet rijden. Of als een sluis voor mijn neus opengaat om zeiljachten door te laten, terwijl ik op tijd op een afspraak wil zijn. Toch vind ik datje het nuchter moet bekijken. Er zitten negatieve kanten aan een in vasie van toeristen. Maar voor mijn gevoel overheersen de positieve as- Het strand bij Westkapelle pecten. Wié verdient er in Zeeland eigenlijk niet aan de recreatie? Het gaat niet alleen om de campingba zen en de hoteliers; alle midden standers, aannemers, schilders en tal van andere bedrijven profiteren mee. De uitstraling is gigantisch". Het toerisme is op papier een ui terst actieve branche. De sterkte zwakte analyses en actieplannen vliegen je om de oren. Het taalge bruik is ernaar: marketing efforts, selling points, corporate identity. Daarmee willen de rapportschrij vers zeggen, dat Zeeland niet elke zomer stuurloos de vakantieperiode moet induiken. De deltadammen - wordt er soms gezegd - houden het water buiten, maar we hebben met de afsluiting van de zeegaten wel de toeristische overstroming over ons afgeroepen. Als dat al zo is, dan zal de vloed in goede banen moeten worden geleid. Het wordt van het grootste belang geacht dat de gast- provincie zelf de touwtjes in han den houdt en waar mogelijk de markt stuurt. Puur toeval Gedeputeerde J. B. Ventevogel, die al bijna acht jaar het toeristisch be leid voor zijn rekening neemt, is zich van die noodzaak bewust. Ster ker nog: tijdig inspelen op de markt is volgens hem een absolute voor waarde om de recreant te blijven be koren. "Het is toch opvallend", zegt hij, "dat we ondanks een teruglo pend aanbod in Nederland onze re sultaten zien stabiliseren of zelfs licht stijgen. Dat is niet puur toeval. De kust van Noord- en Zuid-Hol land en Zeeland wint het van het landinwaarts gelegen bosgebied. Dat wij zoveel strand en zee hebben, is een natuurlijk gegeven. Maar er is meer". De gedeputeerde heeft het in dat verband over produktontwikke- ling. "Ik durf rustig te zeggen, dat wat wij hier te bieden hebben, kwa litatief beter is dan in de meeste an dere regio's. Waar vind je bijvoor beeld zo'n groot aantal sterrencam pings?" Het klinkt verdacht, als een pro vinciebestuurder zijn eigen winkel de hemel in gaat prijzen. Feit is dat de objectieve cijfers zeggen dat het vooralsnog goed gaat in Zeeland. De gedeputeerde: "Er wordt tijdig op nieuwe ontwikkelingen inge speeld. Zo ziet het ernaar uit dat het kamperen als gevolg van de vergrij zing van de bevolking minder in trek zal raken. Oudere mensen, die uit de kinderen zijn, kiezen voor een appartement, bungalow of hotelle tje. Je begint nu al te zien dat her en der ondernemers hun kampeerter reinen met vakantiehuisjes gaan be bouwen. Bungalows en hotels in plaats van kampeerterreinen, dat wordt de nieuwe trend". Een categorie zal die ontwikke ling met lede ogen aanschouwen. Het agrarische deel van de bevol king dacht de laatste jaren net een aardige bijverdienste in de vakan tiesector gevonden te hebben. En kele honderden boeren hebben het bordje mini-camping bij de toegang van hun erf gezet. Volgens het Landbouw Economisch Instituut staan vele agrarische ondernemers op het punt om dat voorbeeld te vol gen. In de door overschotten ge plaagde landbouw valt nauwelijks een droge boterham te verdienen. Net nu de boer zijn koeien op stal wil zetten om het weiland als kam peerterrein in te richten, neemt het aantal kampeerders af. De over elkaar struikelende on derzoekbureaus hebben nog een ontwikkeling in kaart gebracht: de vakantievierder blijft steeds korter in Zeeland. Dat wil dus zeggen: er komen er meer, maar ze zijn ook weer vlugger verdwenen. Werd er enkele jaren nog gerekend met een gemiddelde vakantieduur van 18 tot 19 dagen, het afgelopen jaar (Foto GPD) bleef men gemiddeld niet langer dan 12 dagen aan de kust. Voor de recreatie-ondernemers is dat geen ideale ontwikkeling. De bedrijfs planning wordt onzekerder en er moeten meer badgasten worden in- en uitgeschreven, om eenzelfde om zet te halen. In het provinciehuis worden de nieuwe patronen in de vrijetijdsbe steding niet als negatief ervaren. Gedeputeerde Ventevogel: "De kortere verblijfsduur past in ons beeld van vakantiespreiding. De schouderperiodes - de weken meteen voor en na het hoogseizoen - worden steeds drukker. Ook in de vakanties in het voor- en naseizoen weten de vakantiegangers de pro vincie te vinden. Daar staat tegen over dat we in de eigenlijke zomer vakantie minder gasten hebben. Volgens onze uitgangspunten is die spreiding pure winst". Bedreigingen Maar er staan bedreigingen voor de deur. Het milieu is de laatste tijd niet voor niets een onderwerp ge worden dat het grote publiek bezig houdt. Vorig jaar verschenen er in de Duitse pers artikelen over de slechte waterkwaliteit van het Ne derlandse kustwater. De Wester schelde kreeg zelfs een aparte ver melding. Toeristisch Zeeland zat met gekromde tenen. Bijna de helft van het totale aantal overnachtin gen komt voor rekening van de be woners van het Rheinland, Saar land en Nordrhein-Westfalen, die de bezoedelde lucht in hun woonge bieden ontvluchten. In enkele kustdorpen wordt dit jaar inderdaad een afname van het aantal Duitse toeristen gesigna leerd. En dan hebben ze in Duits land nog niet eens in de gaten, dat er in Zeeland dit jaar al drie keer voor smogvorming moest worden ge waarschuwd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2