'We zijn nu allemaal soccer-idiots' De gekte dreigt alsnog toe te slaan in het land van de notoire voethalhaters ZATERDAG 29 JULI 1989 EXTRA PAGINA 25 by leidt. "I love soccer. Ik ben nu een maal gek op die sport. I'm a soccer idiot Op een groot deel van het aan te leggen National Sports Center werd in de week van 9 tot 15 juli het USA Cup-jeugdvoet- baltoernooi afgewerkt. In Amerika lijkt pas iets belangrijk als je ergens het lang ste, dikste, breedste, omvangrijkste, hoogste of grootste van hebt. De USA Cup is met 320 teams en circa 5000 deel nemers het grootste jeugdvoetbaltoer- nooi van de Verenigde Staten. Eerlijk heidshalve moet gezegd dat het accent voor wat betreft de bezetting meer op de kwantiteit dan op de kwaliteit ligt. Op de bij velden van het National Sports Center kan men zich een aardig beeld vormen over de manier waarop de voet balsport in Amerika wordt beoefend. Okay, tactisch komt het allemaal wat on beholpen over met een keeper die 90 mi nuten op de doellijn staat of een libero die consequent acht meter achter zijn ei gen verdediging speelt. Maar wat, los van de massaliteit, wel tot eerbiedwaardige stilte maant is het enorme enthousiasme van èlle betrokkenen. En inderdaad: voetbal in Amerika is geen mannen- sport. Het aantal actieve meisjes doet nauwelijks onder voor het aantal jon gens. Wat verder opvalt is hoe verweven commercie en sport hier met elkaar zijn. Als er al een gat in de markt is te vinden, wordt die vandaag de dag in de VS voor al gezocht in de voetballerij. De honger naar kennis en oefening wordt gestild door voetbalkampen, voetbalscholen en voetbalclinics, opgezet met het geld van sponsors. Kodak is zo'n geldschieter, die een rondtrekkend voetbalkamp organi seert. Er zijn intussen ook andere combi- natievormen van voetbal met reclame bedacht. Neem alleen maar die special offer, die speciale aanbieding van drie vi deo-instructiebanden. Ook te bestellen per post. Tijdens de USA Cup tiert de handel welig. Het Minnesota World Cup '94 Committee prijst zijn initiatief aan in een tent. Petten, speldjes, T-shirts, sweaters: alles voorzie» van het WC '94 logo. Wie wil als herinnering aan het toernooi niet een mooie elftalfoto hebben? Dat kan ge regeld worden voor een dollar of tien per afdruk. Gezien de permanente drukte rond de foto-tent heeft het er veel van weg dat de 5000 toernooideelnemers ie dere dag een dergelijke kiek willen aan schaffen. Eén videoband bestellen kan trou wens ook. Voor 27 dollar is bij Java Pro ductions een 'impressie-band' te koop, waarop allerlei hoogtepunten en sfeer beelden van de voetbalweek zullen staan. Grote kans dat je er als koper zelf ook op staat. Kan het mooier? Natuurlijk kan dat. Want Java, dat twee volledig uit geruste cameraploegen op de velden in Blaine heeft rondlopen, kan desgewenst tevens een video-bandopname verzor gen van een van de wedstrijden van je team. Kosten: vijftig dollar per kopie. Idee "Geweldig idee, vind je niet?", glundert de pas 27-jarige directeur van Java, Kim Mitchell. "Draait niet slecht tot nu toe. Als ik één zo'n band per team verkoop,] ben ik uit de kosten. Maar er zijn nogal, wat teams die meer dan één band kopend Zeg, denk je niet dat ik straks in Neder land ook wat met dit idee kan doen. Dan' stap ik zo in het vliegtuig". Handel is handel. Zowat alles, of het nu van waarde is of gewoon waardeloos.' wordt in de VS geschikt geacht om over de toonbank te laten gaan. In ruil voor de. nodige dollars. Eens te meer wordt dui delijk dat zij, die in Amerika aan voetbal, doen, aardig wat geld te verteren heb ben. Het eenvoudigste speldje kost nog: altijd drie dollar, ruim zes gulden. T- shirts wisselen minimaal voor vijftien: dollar (circa dertig gulden) van eigenaar.* Shorts 'doen' zo'n tien dollar. Nike is materiaalsponsor van de USA* Cup. In de stand van het merk is het van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat een' compleet gekkenhuis. En dat vijf dagen' lang. De speciaal voor dit toernooi ont worpen T-shirts blijken hot. Overal waar- je kijkt knalt het felle geel of groen je te-* gemoet. David Jenson drijft, even buiten Min neapolis, een sportzaak. Tijdens het toer nooi runt hij op het voetbalcomplex de Nike-tent. Jenson (31) is redelijk tevreden over. wat er in zijn tent gebeurt. "Ik reis veel? rond, ook door Europa. Ik weet wat de. kids hier willen. Die neon T-shirts heb ik. zelf ontworpen en ik wist gewoon dat ze* zouden aanslaan. Nee,een goudmijn is het nu ook weer niet. Maar geld leveren ze wel op, en daar zit ik hier voor. Vergeet niet dat het hard werken is en dat ik die shirts ook voor attractieve prijzen aan bied. Vijftien dollar. Vind je dat veel?- Dacht het niet. hè. Hoe dan ook, it's ama- zing met hoeveel geld die kids hier in hun zak rondlopen. Daarover blijf ik me verbazen. Soccer is toch echt een sport- voor de beter-gesitueerden in de States". Getergd Ondanks zijn goedlopende handel maakt Jenson een getergde indruk. Dat zijn] werkgever de slag op de Amerikaanse voetbalmarkt dreigt te missen, dat voor- al zit hem dwars. In vergelijking met bij- voorbeeld het Westduitse Adidas en het Italiaanse Diadora, blijft Nike (Portland. Oregon) met zijn 1% marktaandeel be-« hoorlijk achter. "Daar 4cord ik echt niet goed van. Nike verkoopt hier in de States jaarlijks zo'n 1000 paar voetbalschoenen. Dat is dus helemaal niets. Zeker als je dat afzet tegen die 7000 T-shirts die ik waar schijnlijk alleen al op dit toernooi zal ver- kopen. En dat kan ik alleen maar doen - omdat ik een stel van die voetbalgekken om me heen heb staan, die mij helpen. Want dat zijn het allemaal: soccer-idiots 'I am a soccer-idiot', het dreigt een ge- vleugelde kreet te worden in de VS. Het wachten is nu op de slimme ondernemer die dit opschrift op een T-shirt laat druk ken, op een sweater of pet. Misschien dat dit intussen al is gebeurd, want wie wil inspelen op de Amerikaanse voetbalma- nie moet snel handelen. Ken Froslid in 'zijn' WK-sta- dion in aanbouw in Blaine. "Als je iets snel aanpakt, gebeurt het ook werkelijk". verricht. Althans, dat ligt wel in de be doeling. Bij het NSC moeten we ons ove rigens iets anders voorstellen dan bij bij voorbeeld het Nationale Sportcentrum Papendal. Op het complex in Minneapolis zal niet alleen een kolos van een stadion verrij zen. Maar ook een atletiekbaan, een apart wielerstadion, een onderkomen voor sporters (ruim 200 bedden) en een in- doortrainingscentrum waarin een com pleet overdekt voetbalveld zal worden aangelegd. Het National Sports Center moet de thuishaven worden voor alle Amerikaanse voetbalselecties. Om de voetbalsport de ruimte te geven worden rondom het stadion niet minder dan 32 velden aangelegd. De afmetingen van het stadion zijn im posant, het tempo waarin het hele sport centrum wordt gerealiseerd laat ook niet na indruk te maken. In de zomer van 1986 kwam het plan voor de eerste maal eens losjesweg ter sprake. Nu, drie jaar later, staat er iets. "Een nationaal record? Hahaha. Could be. Mijn opvatting is: als je iets snel aanpakt en uitvoert, gebeurt het ook werkelijk. En kijk om je heen. Als je bedenkt dat pas in november van het vorige jaar begonnen is met de bouw, ben ik inderdaad behoorlijk trots op deze onderneming". Adviseurs Froslid paradeert door het stadion in aanbouw. Geen detail, hoe miniem ook, ontsnapt aan zijn aandacht. "Op dit mo ment bouwen we alles volgens de veilig heidsvoorschriften van de FIFA. Extra lange, beschutte tunnels voor de spelers. Zelfs voor het speciale soort gras dat we hier in het stadion neerleggen, hebben we adviseurs uit Europa laten overko men. De kosten tot nu toe? Zestien punt zeven miljoen. Dollars, ja. Om de capaci teit tot 12.000 man op te voeren komt daar volgend jaar nog eens twintig mil joen dollar bij. Als we het WK hier ook werkelijk krijgen, zullen er 45.000 men sen in het stadion moeten kunnen. Nee, ik weet nog niet exact wat dat gaat kos ten" Froslid, voormalig journalist bij Time Magazine, is pr-directeur van 3-M, een multinationaal bedrijf dat hoofdzakelijk videobanden en cassettes produceert. Alsof hem een oneerbaar voorstel wordt gedaan.. Zo kijkt Froslid als hem wordt gevraagd waarom iemand met een stressgevoelige topfunctie in z'n vrije tijd ook nog eens de bouw van een derge lijk complex coördineert en de WK-lob- In de Verenigde Staten heerste tot voor kort louter onbegrip over de populariteit van het voetbal in de rest van de wereld. Geen bal aan, vonden ze daar. Zeker niet vergeleken met honkbal, basketbal en American Football. Een jaar of vijf geleden werd de Noordamerikaanse voetbalcompetitie hardhandig getackeld door een faillissement. Het leek voorgoed gedaan met het voetbal in de States. Maar het liep allemaal anders, toen de Amerikaanse overheid de sport goed genoeg achtte voor de lichamelijke opvoeding van vrouwelijke en mannelijke highschool-scholieren. Voetbal dreigt nu een zelfs 'big hit' te worden, mede ook omdat de Verenigde Staten met de organisatie van het WK-toernooi van 1994 worden belast. Hoe een land vol voetbalhaters alsnog 'soccer-idiot' werd. door Rick Planting Wie ervoor wil uitkomen voetbaldwaas te zijn kan dat op allerlei manieren uitdragen. Ziehier de auto-nummer plaat van Ken Froslid, voorzitter van het V/K-comité van Minnesota. "Je moet er wel iets extra's voor betalen". (foto's Damiate Pers) iMM sport, echt voor de lower-class. Kortom, aan het begin van de jaren '80 gingen steeds meer jongeren voetballen. On danks het feit dat er ook in Amerika steeds minder jongeren zijn bijgekomen de laatste jaren". Sportminded Minneapolis is de belangrijkste stad van Minnesota, een staat in het noorden van de Verenigde Staten. Met een inwoners aantal van circa één miljoen is Minnea polis voor Amerikaanse begrippen een kleine stad. Maar hoe klein de stad ook moge zijn, sportminded is Minneapolis zeer. De vier miljoen mensen die de staat bevolken hebben in meerderheid hun wortels in Scandinavië liggen. Als in an dere staten met een sterk Europees ge tinte populatie mag het voetbal zich al geruime tijd verheugen in een behoorlij ke belangstelling. Eindjaren '70 trokken de thuiswedstrijden van de toenmalige Minnesota Kickers gemiddeld 35.000 man. Maar dat het profvoetbal ook in de ze staat ten onder móést gaan, had de wankele basis waarop werd gespeeld als oorzaak.. Er was wel een duur betaald profteam, maar geen jeugd. Als gevolg van de opgefleurde, en ogenschijnlijk nu waardevaste interesse voor de voetbalsport, denkt de Minneso ta Soccer Community voorzichtigjes aan de heroprichting van een profclub. Maar een belangrijker impuls voor de sport moet komen uit het feit dat de staat, en dan met name de hoofdstad Minneapo lis, zich kandidaat heeft gesteld als thuis haven van een aantal WK-wedstrijden in 1994. In totaal voeren achttien Noord amerikaanse plaatsen op dit moment een dergelijke bid. Omdat het WK-toer- nooi uiteindelijk in twaalf steden zal worden afgewerkt, moeten er nog zes af vallen. Pas in 1993 zal de voetbalbond van de VS haar definitieve keuze bekend ma ken. Maar volgens Ken Froslid, voorzit ter van het World Cup Minnesota '94 Committee, maakt Minneapolis een hele goede kans om tot die twaalf uitverko renen te behoren. Chicago, Los Angeles, New York, Miami, Washington, St. Louis en Seattle zijn volgens Froslid "wel min of meer zeker" van hun wedstrijden, maar "wij krijgen dat WK hier ook. You bet". "Waarom? Stap maar in m'n auto dan zal ik je laten zien waarom". Superbobo De slagschipgrote Dodge van Froslid is het rijdende symbool van zijn status. De ze Amerikaan is de superbobo van het Amerikaanse voetbal, en hij komt daar maar al te graag voor uit. De kenteken plaat op zijn auto lijkt die conclusie eens te meer te rechtvaardigen: W CUP '94. "Hoe ik daar aan kom? Tja, daar moetje hier iets extra's voor betalen. En wat con tacten hebben". Froslid stuurt zijn luxe automobiel naar een gigantisch bouwterrein in Blai ne aan de noordkant van Minneapolis. Hoogwerkers, bouwvakkers en cement- wagens geven de indruk dat er keihard gewerkt wordt. Dat moet ook wel. want in april 1990 wordt in Blaine de officiële opening van het National Sports Center- De Minneapolis Star Tribune meldt in het life-style-katern van de zater dageditie wat er de komende'maan den in de Verenigde Staten big is en wat straks pertinent niet meer kan. Hulpmiddelen om van het roken af te komen zijn 'in', een Garfield-pop- petje ophangen aan de binnenkant van autoruit is 'uit'. Leren kleding gaat het helemaal maken, met felge kleurde neon-shorts hoor je er echt niet meer bij. Naar het zich nu laat aanzien bekeert de Amerikaanse samenleving zich alsnog tot de voetbalsport. Wat eerder als een traag spel zonder amusementswaarde terzijde werd geschoven, dreigt nu toch nog een big hit te worden. Misschien niet deze herfst en mogelijk ook niet in de ko mende lente, maar binnen een jaar of twee zeer zeker wel. Voetbal gaat het he lemaal maken in de Verenigde Staten. Terwijl in Nederland de aandacht vóór alles uit gaat naar het wereldkampioen schap van aanstaande zomer in Italië, is Noord-Amerika op dit moment druk be zig met de voorbereidingen op de WK- eindronden die daar in 1994 worden ge houden. Sportief, organisatorisch en fi nancieel zal het evenement een succes worden. Reken maar. Daarover bestaat in de Verenigde Staten nauwelijks twij fel. Met zijn tandenborstel, paspoort en sta pel dollars zeult de door Amerika rond reizende Europeaan traditioneel ook zijn pakket vooroordelen over dat land mee in zijn bagage. Sinds de definitieve stich ting van de Verenigde Staten van Ameri ka (1776) bezoeken ingezetenen van de 'oude wereld' die wonderbaarlijke 'nieu we wereld'. En sinds die tijd ook menen we hier in Europa te weten dat 'de Ame rikaan' oppervlakkig is, dat hij ongezond eet, dat hij alleen aan geld denkt en dat elke vorm van cultuur hem vreemd is. Vooroordeel Een ander, maar even hardnekkig vooroordeel is dat de voetbalsport in Amerika geen bal voorstelt. Ze kunnen er daar niets van, ze begrijpen er daar niets van en de sport zal er ook nooit echt iets worden. Dat nogal negatieve idee is waarschijnlijk ontstaan in de periode tussen 1967 en 1984, in de jaren van de North American Soccer League (NASL). Verbleekte Europese en Zuidamerikaan- se voetbalsterren maakten in één ver traagde opname anti-recjame voor de voetbalsport. Zelf zaten ze daar niet zo mee, de belegen heren waren in de eerste plaats naar de VS gekomen om hun zak ken te vullen. De stadions raakten leger en leger, het failliet van de NASL was niet te vermijden. - Handel is handel. Ter promotie van de WK Voetbal 1994 worden massaal t-shirts verkocht. Nu, zo'n vijftien jaar later, is er in de VS het een en ander veranderd. Met ruim 16 miljoen actieve, in meerderheid zeer jeugdige spelers is de voetbalsport in Amerika zowaar tot leven gekomen. Ge zien de recentelijk geleverde prestaties op bijvoorbeeld het WK voor spelers on der 16 jaar in Schotland of het UEFA- jeugdtoernooi in Toulon, zijn ze in de VS druk doende zich op te werken .naar de status van voetbalnatie. Met dollars wap peren is er niet meer bij; aan dure, op hun retour zijnde voetbalprofs uit Europa is geen behoefte meer. Voetballers met ta lent komen nu van de eigen opleiding. En worden zelfs naar Europa geëxpor teerd. Zo tekende de 23-jarige midden velder Bruce Murray onlangs een voor contract bij Juventus en ging de één jaar jongere aanvaller Frank Koplas in op een miljoenenaanbieding van AEK Athene. Ideaal De almaar groeiende populariteit van de voetbalsport vloeit grotendeels voort uit het regeringsprogramma dat een aantal jaren werd gelanceerd. In het kader van de gelijkberechtiging van jongens en meisjes werd voetbal beschouwd als dè ideale sport om op te nemen in het les programma van alle high-schools. Wie een rondje maakt langs de Amerikaanse voetbalvelden zal er van versteld staan hoeveel meisjes en jonge vrouwen tegen een bal trappen. Het is de consequentie van dat national mandate, inderdaad. Doordat voetbal op scholen zo intensief wordt gepropageerd, is de sport in be trekkelijk korte tijd een soort 'middle-' tot 'upper-class' bezigheid geworden in Amerika. Hoog tijd om Dan Woog aan het woord te laten. Hij is voetbaljournalist, en af komstig uit Westport, Connecticut. Vol gens hem is er nóg een reden waarom de beter gesitueerden zich hebben gestort op het voetbal. "In de tijd dat New York Cosmos gemiddeld 70.000 mensen trok, had die club een geweldige uitstraling in de Verenigde Staten. Cosmos werd geas socieerd met stardom, met jet-set. Dat kwam omdat de club tot het bezit be hoorde van Warner Bros. Bij elke thuis wedstrijd trof je wel Warner-sterren op de eretribune. Denk maar aan Mick Jag- ger, Roberta Flack of Rod Stewart". "Mensen en vooral jongeren zien dat op de televisie en spiegelen zich daaraan. Als je een teamsport wil doen, en er een beetje bij wil horen, ga je voetballen en zeker niet basketballen. Basketbal is en blijft een inner-city sport. Een grote stad-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25