De magie van een supertrein Wurgjournaal Denkwijzer Met 'The Royal Scotsman' door de Schotse hooglanden x jË Onze taal oe. ZATERDAG 29 JULI 1989 PAGINA 23 De glorietijd van de trein kan nog steeds op verschillende plaatsen in de wereld worden herbeleefd. Vaak met veel luxe en comfort, maar ook met stijl en allure. Zoals bijvoorbeeld in The Royal Scotsman: een uniek treinstel dat uit negen wagons bestaat, uitgevoerd in de laat- Victoriaanse en Edwardiaanse stijl. Maximaal kunnen er 28 passagiers mee. En die hebben dan voor hun niet aflatende verzorging een privé- staf van 14 personeelsleden tot hun beschikking. door Haye Thomas De vierentwintig passagiers ston den in de ondergaande zon op het stationnetje van Girvan aan de Schotse oostkust. Rustig, ontspan nen en met een glas in de hand. De ober schonk met vaste hand cham pagne. Mister M. uit Florida had het het eerst ge zien. Rook steeg in steeds dikkere wol ken omhoog langs de ramen van de Sa loon Car. Brand onder de trein, was zijn snelle diagnose. Groot alarm bracht The Royal Scotsman met enkele wilde stoten en schokken tot stilstand. Een klein mankement, veroorzaakt door hete olie op warm gelopen wielassen. De brandblus-apparatuur werkte snel en efficiënt. Elke zweem van bezorgd heid werd onmiddellijk gesmoord in.de mousserende wijn, die fonkelde in de ronding van het glas. De trein der treinen was weer helemaal opgenomen in 's we relds meest exclusieve dienstregeling. We hadden persoonlijk het gevoel dat we de top hadden bereikt. Het allerhoog ste op het gebied van treinrijden, zo'n tocht met 'The Brighton-Belle', tussen Londen en de favoriete badplaatsen aan de Engelse zuidkust. Het was een zoge naamde All-Pullman met fantastische ontbijtvoorzieningen, in teakhouten pri- vé-compartimenten, compleet met ver schillende soorten thee en de beroemde kippers en gerookte haring. Daarover maakte wijlen Sir Laurence Olivier zo'n kabaal toen British Railways de euvele moed opvatte het ziltige en vette geweld van de menukaart te schrappen. De super-acteur zorgde ervoor dat de kippers een triomfantelijke comeback maakten op het vaste ontbijtmenu van de Britse spoorwegen. Maar voor 'The Brighton-Belle' was het succes maar tij delijk. Ze maakte op 30 april 1972 haar laatste rit. Avontuurlijk De glorietijd van de oude luxe trein wordt nog steeds uitgedragen door The Oriënt Express, op haar vaste Europese oversteek naar Istanbul en terug. Minder bekend, maar zeker niet minder avon tuurlijk, is de mogelijkheid om in de stijl van het grote Britse imperium in India oude luxe treinwagons te huren, inclu sief bedienend personeel. De wagons kunnen dan tegen extra betaling aan vas te treinen worden gehaakt, zodat het In diase continent tussen de rails bewon derd kan worden. Maar dat is dan toch weer anders dan de Zuidafrikaanse Blue Train, die tussen Pretoria en Kaapstad op en neer rijdt. Deze staat te boek als de meest luxueuze trein ter wereld. Verdeeld over 16 wa gons met luchtkussenvering kan deze trein maximaal 108 passagiers vervoe ren. In de stijl van een vijfsterren-hotel. De verschillende privécompartimenten zijn allemaal geluidswerend, hebben air conditioning en privébadkamers. Dergelijke luxe en comfort is er niet aan boord van The Royal Scotsman, maar het valt te betwijfelen of er met meer stijl en allure te reizen valt dart in deze unieke trein die1 uit negen wagons bestaat, uitgevoerd in de laat-Victoriaan- se en Edwardiaanse stijl. Want maximaal kunnen er maar 28 passagiers mee. En die hebben dan voor hun niet aflatende verzorging een privé-staf van 14 perso neelsleden tot hun beschikking. Vari ërend van een manager, een chef-kok en een met zorg geselecteerde gids tot en met oberkelners en serveersters. Tussen begin april en half november maakt deze trein met z'n antieke wagens drie-, vier- en zesdaagse tochten door de Schotse hooglanden en langs de oost- en westkust. Afgewisseld met bezoeken aan oude kastelen, landhuizen, abdijen en natuurlijk whisky-stokerijen. In alles wordt gestreefd naar uiterste verzorging. Ook wat betreft het eten, dat elke dag vers wordt aangevoerd en ver volgens in de keukenwagen in gourmet stijl wordt bereid. Tussen de 1500 en 1800 gulden per dag, inclusief al het eten en drinken, betaalt men afhankelijk van de omvang en luxe van de cabine. Kinderen komen niet in aanmerking voor speciale kortingen, hoewel ze welkom zijn. Onberispelijk De bedoeling is rust, stijl en regelmaat aan te brengen in de mobiele cocon van The Royal Scotsman. Het begint alle maal bij de hoofdingang van Edin burgh's statige Caledonian Hotel, waar een onberispelijk geüniformeerde chauf feur het portier van zijn dure Bentley opent voor de rit naar de trein, die op het station van Ayr stond te wachten. Met de hele staf ervoor aangetreden. Onder het toeziend oog van station- master Chris Gibb, waarschijnlijk 's we relds enige stationschef die als teken van zijn waardigheid geen pet maar een bol hoed draagt. En die deze, ter onzer be groeting, met een flitsende beweging even oplichtte. De ouverture van het grote avontuur bestond uit gerookte zalm en champag ne. Kennismaking volgde met de mede passagiers, zoals de A's uit New York, het echtpaar S. uit Washington DC, de J's uit Sydney Australië, mrs C. uit South Carolina en de M's uit Florida. Voor het merendeel zeer welgestelde Amerika nen, die er rond voor uitkwamen dat. de 'trein' hun als iets exclusiefs was voorge spiegeld. De combinatie met Schotland sprak hen aan. In de bijna vijf jaar van zijn bestaan heeft The Royal Scotsman nu een bezet tingsgraad van meer dan 80 procent be reikt. Gezien het succes bij de buitenlan ders mag de eigenares The Great Scot tish and Western Railway Company zich vol trots de winnares van The Queen's Award for Export Achievement 1988 noemen. De jaaromzet van meer dan 5 miljoen gulden is ook niet gering. Al wordt er in tensief gejaagd op meer. Zoals bleek toen wij Clive Panto ontmoetten. Hij zat diep voorover gebogen in de observatie- wagon, die aan het einde van de trein met haar grote ramen uitzicht bood op de wisseling van het Schotse landschap. Nieuwe dimensie De blik van Clive Panto was .gevangen door het mini-tv'tje in zakformaat, dat voor hem op de tafel stond te trillen. "Na- vratilova gaat er aan tegen Graf', sprak Panto somber, terwijl hij gespannen tuurde naar het gekleurde beeld van Wimbledon, dat even fel oplichtte toen de trein door een donkere tunnel raasde. Van Clive Panto wordt verwacht dat hij straks The Royal Scotsman een nieu we dimensie zal geven. Indachtig Agatha Christie's Moord in de Oriënt Express. Niet helemaal origineel, maar wel doel treffend. Clive ziet ongekende mogelijk heden voor een drama met bijvoorbeeld Als er iets is dat me steeds weer gerust stelt, dan is het wel dat er in deze wereld zo ongelooflijk veel domheid is. In zekere zin is domheid zelfs het enige dat me in staat stelt vertrouwen in de mens en de mensheid te houden. Want stel je maar eens voor dat de dingen die we met z'n al len in deze wereld fout doen oorlogen hongersnood, rassenhaat, discriminatie, uitbuiting, verslaving, milieuvervuiling niet het gevolg zijn van onze onwetend heid, van ons gebrek aan inzicht en gees telijke rijpheidmaar van een welover wogen keuze. Dat we ze doen, ondanks het feit dat we heel goed beseffen wat we doen en wat de gevolgen daarvan voor anderen en onszelf kunnen zijn. Dan zou er geen enkel excuus meer te vinden zijn voor alle verkeerde dingen die wij als mensen doen. Opvoeding, voorlichting en alle andere manieren die we hebben om elkaar en onszelf te beïn vloeden, zouden de wereld niet kunnen verbeteren. Maar zolang we nog kunnen geloven dat veel van de misstappen die we begaan het gevolg zijn van domheid, kunnen we ook blijven geloven dat er nog iets te verbeteren valt. Dat we van onze wereld ooit een oord kunnen maken, waar mensen de macht en invloed die ze hebben pas zullen gebruiken als ze heb ben vastgesteld dat ze het welzijn van an deren er niet nodeloos door zullen aan tasten. Helaas is het nog lang niet zo ver. Dat werd me weer eens duidelijk toen ik on langs naar een uitzending van het NOS journaal zat te kijken, waarin het item (zo noemen ze dat in Hilversum) wurgsex werd gebracht op een manier waarbij de klompen me uitvielen. Blijkbaar hadden de makers even vergeten dat televisie een monster is dat je constant in de gaten moet houden, wil het geen onnodige slachtoffers maken. In de afgelopen jaren is er het nodige als titel 'Murder, my Lord?'. En de heren van The Great Scottish and Western Railways zijn het helemaal met hem eens. Daarom bevond ook hij zich in het reisgezelschap. Met de nederlaag van Navratilova aan staande, wilde hij er wel over praten. Zijn felle ogen keken ons onderzoekend aan. "Je moet het plot rustig opbouwen. Er zijn maximaal slechts 28 passagiers, maar natuurlijk kan ook één van de staf leden de moordenaar zijn. Niettemin een beperkt gezelschap. Dus we beginnen met cyaankali. Een van de personeelsle den is het eerste slachtoffer. Iedereen kan het gedaan hebben". "Maar dan werk ik de intrige en span- ning verder uit. Bijvoorbeeld door mid del van twee beeldschone actrices die ik heb ingehuurd en die zich in het gezel schap bevinden. Zij moeten voor onder linge haat en verdachtmakingen zorgen. Het begin van nieuwe en vooral lugubere ontwikkelingen. Compleet met messen, revolvers en veel toneel. Wie is de schul dige? Wie is de vreselijke engerd die zich aan boord van The Royal Scotsman be vindt?". Clive Panto legt omstandig uit dat hij begin november gezelschappen in groe pen zal verdelen om onder zijn leiding in de trein als pseudo-inspecteur Poirot de dader te ontmaskeren. Klimmer Buiten viel de schemer over Loch Long en verschenen de scherpe contouren van Ben Arthur, bijgenaamd 'The Cobbler*, een grote favoriet van de Schotse berg beklimmers. In de bibliotheekwagen had mrs. C. haar grijze hoofd te ruste ge legd tegen de gehaakte antimakkassar, gespreid over de rugleuning van haar stoel. In de Dining Car (LNWM 5159) uit 1891, die tijdens de Eerste Wereldoorlog onderzoek gepubliceerd over de effecten die televisie kan hebben op gewelddadig en risicovol gedrag bij kijkers en vooral bij jeugdige kijkers. Daaruit komt duide lijk naar voren dat op bepaalde gebieden met name gedrag als zelfdoding of po ging daartoe en aanverwant zelfbescha- digend gedrag televisie een dramati sche invloed kan uitoefenen. Een voorbeeld. In 1981 zond het tweede Duitse net een documentaire uit onder de titel 'Dood van een scholier' waarin de hoofdrolspeler, een 19-jarige jongeman, zich het leven beneemt door voor de trein te springen. In 1982 werd de serie her haald. Twee van mijn Duitse collega's stelden vervolgens vast dat het aantal jongeren dat zichzelf het leven benam door voor de trein te springen, in periode tussen de eerste uitzending en eind 1981 met 200 procent was toegenomen. Een soortgelijke toename vonden ze in de pe riode tussen de tweede uitzending en het einde van 1982. In totaal stierven door een sprong voor de trein zo'n 60 jongeren meer dan normaal het geval zou zijn ge weest. In een recente bublikatie van de We reld Gezondheidsorganisatie (WHO) met de veelzeggende titel 'Zelfdoding en Pre ventie: Over de Rol van Houding en Imi tatie' wordt dit onderzoek samen met een hele reeks van andere onderzoekingen be sproken en wordt de conclusie getrokken dat televisieuitzendingen over dit soort onderwerpen bepaald niet zonder grote risico's zijn. Het risico lijkt vooral groot als in een uitzending aan de ene kant wordt getoond hoe je iets (gevaarlijks) moet aanpakken en als aan de andere kant iets op een romantische of lustop- wekkende manier wordt gebracht. Men sen, die geneigd zijn tot risicovol, 'thrill- seeking' gedrag worden daardoor ge makkelijk in verleiding gebracht. Ado lescenten, en dan met name jongens, heb- dienst deed als veldmaarschalk Earl Haig's mobiele hoofdkwartier in Frank rijk, hadden de Australiërs alvast plaats genomen aan tafel. De dames keurig in het lang en de heren in smoking. Op het menu: haggis, Aberdeen Angus Beef met een Schotse mosterdsaus, en een soufflé van hete peertjes. De trein vervolgde in rustige cadans zijn weg. Door Glen Croe naar Inverary; het land van de Camp bells. The Royal Scotsman wordt als regel getrokken door een gehuurde dieselloco motief van British Railways. Maar op be paalde trajecten wordt die vervangen door een echte stoomlocomotief. Een Stanier Class V uit 1934, zoals wij het za gen op het stationnetje van Aviemore, fi fT Terwijl 'de trein der treinen in voor de gasten. ben die neiging sterk, en het is deze leef tijdsgroep die het vaakst onder de televi sie-slachtoffers wordt aangetroffen. Het wurgsex item van het NOS-jour- naai had precies de genoemde ingrediën ten. Het gaf een beknopte instructie, op gesierd met seksueel stimulerende beel den zoals softsexbladen en een scène uit de Japanse speelfilm 'Het Rijk der Zin nen', waarin werd getoond hoe een mooie meid een man aan zijn gerief helpt door wurging. Aan het einde van het item werd nog wel even gezegd dat de methode behoorlijk linke soep is, maar de werke lijk risicobeluste wellusteling was toen natuurlijk al lang op weg naar de touw slager. Zonder de profeet te willen uithangen, was mijn voorspelling dat als we nog geen wurgsex hadden in Nederland, dat gemis met deze uitzending meteen was geregeld. Voordat ik inga op het punt dat die voorspelling nog zo gek niet lijkt te zijn geweest, eerst wat informatie over dit verschijnsel. Wurgsex is een wat on plezierig woord voor wat psychiaters en psychologen in hun jargon auto-erotische asphyxie of verstikking noemen. De meest algemene omschrijving van auto- erotische asphyxie is: zelfophanging waarbij zelfbevrediging plaatsvindt. Veelal hangt de beoefenaar ervan zijn hoofd in een strop gemaakt van touw, een een pelgrimsoord vol nostalgie en heimwee naar de puffende en tuffende mastodonten uit het stoomtijdperk. Het vastkoppelen en vervolgens lang zaam maar zeker optrekken van The Royal Scotsman onder stoom is telkens een van de hoogtepunten van de tocht. De trein verhuld in dikke wolken rook uit de schoorsteen van de locomotief. Het is op zulke momenten dat de machi nist van The Royal Scotsman glorieert als geen ander. Tweeëntwintig jaar is de dokterszoon Andrew Smith. Maar al vijf jaar is hij volleerd stoker, die zich met niet te blussen enthousiasme overgeeft aan zijn grootste hartstocht: het opvoe ren van het vermogen in een oude stoom locomotief. Onderhoudsbeurt Andrew Smith vertelde ons dat de vurige wens van The Royal Scotsman het bezit van een eigen actieve stoomlocomotief is. Maar tot nu toe zijn de natuurbescher ming en brandgevaar onoverkomelijke hindernissen. Alleen op kleine particu liere trajecten kan ermee gereden wor den. Voor langere afstanden is er geen toestemming. Daarom moet Andrew Smith zich voornamelijk tevreden stellen met het repareren van de oude antieke wagens die hij telkens na november een grote on derhoudsbeurt geeft. Met extra zorg voor het chassis en de wielen. "Wat stuk is en niet meer deugt, vernieuwen we. Op deze manier kan je ze eindeloos in stand hou den", verduidelijkte de jonge machinist, die toegaf dat hij een complete treinenfa- naat is. "Mijn vader denkt dat ik gek ben. Maar gelukkig, mijn moeder begrijpt me. Met haar kan ik erover praten". Hij zei het met een onweerstaanbare glimlach. Daaraan moesten we terugden ken toen we hem even later bij het los koppelen van de stoomlocomotief gade sloegen. Fluitend en sissend tussen zijn tanden. Treingeluiden a la carte van een pure liefhebber op het stationnetje van Aviemore. Terug in de Saloon Car liet Clive Panto zwaaiend met zijn mini-tv'tje opgewon den weten dat Boris Becker Wimbledon had gewonnen. Mister M. uit Florida speelde achteloos met zijn rode plastic brandweerautootje, dat hem door de manager was uitgereikt omdat hij in Gir van als eerste de rook onder de 'Diner' had ontdekt. Mr. en mrs. S. uit Washing ton DC legden een kaartje. Colin, de oberkelner, serveerde een Bloody Mary. Met tabasco ter plaatse naar behoeven toegevoegd. "Vanavond een heerlijke Loin of Lamb op het menu", sprak hij op rustige toon. We leunden intens tevreden achterover. The Royal Scotsman zette zich weer in beweging. handdoek, een laken of iets dergelijks, waardoor de nek wordt afgekneld en zo doende de bloedtoevoer naar de hersenen wordt verminderd. Dat geeft gevoelens van lichtheid in het hoofd, een wat duize lige uitgelatenheid en opgewondenheid. Hoewel de meeste liefhebbers van seksuele asphyxie uitgebreide voorzorgs maatregelen nemen, in de vooronderstel ling dat ze geen gevaar lopen zolang ze ervoor zorgen niet te stikken, kan het toch heel gemakkelijk gebeuren dat ze in een onbewaakt ogenblik van seksuele opge wondenheid te veel druk op hun nek uit oefenen, bewusteloos raken, daardoor he lemaal los aan het touw of doek komen te hangen, stikken en sterven. De meeste mensen beseffen absoluut niet hoe ge makkelijk het is om het bewustzijn te ver liezen door druk in de nek. Er is een ui terst gevoelig gebied van de carotis, de halsslagader, waardoor het bloed naar de hersenen wordt gevoerd. Iemand kan het veertig keer goed doen, maar de een enveertigste keer maakt ie een verkeerde beweging, en het is afgelopen. Uit het onderzoek dat tot nu toe is uitge voerd naar auto-erotische ongelukken en dat is niet heel erg veel blijkt het vol gende. Op de eerste plaats zijn het meestal jonge heteroseksuele (en dus niet homoseksuele, zoals veel kranten schre ven) mannen die slachtoffer worden. Het enige mij persoonlijk bekende geval be trof een 74-jarige man. De slachtoffers zijn bepaald niet ab normaal te noemen, in de psychologische betekenis van het woord. Tenminste niet abnormaler dan degenen die aan hun ge rief proberen te komen door onverant woorde snelheden uit hun auto of motor te halen. Of het moest zijn dat nogal wat slachtoffers worden gevonden met vrou wenkleren aan, meestal overigens zonder dat ze als travestiet kunnen worden ge brandmerkt, en dat ze vaak een hele han del aan seksuele prikkels om zich heen hebben, zoals erotische foto's, vibrators, spiegels om zichzelf bezig te kunnen zien, en meer van dat soort zaken. Sommige onderzoekers geloven dat er een zeker seksueel masochisme in het spel is, wat af te leiden zou zijn uit de combi natie van vrouwenkleren en ophanging, waarmee de wens om vernederd en ge kleineerd te worden uitgedrukt zou wor den. Andere onderzoekers menen dat die combinatie juist aangeeft dat de persoon in kwestie zich schuldig voelt over zelfbe vrediging. Beide interpretaties zijn ver moedelijk maar zeer ten dele waar, want wurgsex wordt soms ook in gezelschap of met hulp van een partner uitgevoerd. Feit is ook dat mensen al heel lang gele den deze seksuele 'delicatesse' ontdekt hebben, want de markies de Sade maakt er al melding van in zijn boek 'Justine' uit 1791. Waarschijnlijk heeft het optre den van erecties bij mensen die door op hanging terecht werden gesteld onze toe kijkende voorouders op het idee ge bracht. Net zoals het naar alle waarschijnlijk heid de journaaluitzending (in combina tie met de daaropvolgende actualiteiten rubriek) is geweest die in ten minste twee gevallen die mij gerapporteerd werden, de prikkel vormde tot wurgsex met dode lijke afloop. Genoeg reden om op verder onderzoek uit te gaan. En ook al zullen we de journaalredactie uiteindelijk niet van boze opzet kunnen betichten, gege ven wat we nu al weten over televisie en gedrag, blijft het adembenemend dom. voortraast, schenkt de oberkelner champagne eu. ui. DOOR JOOP VAN DER HORST Sinds kort is er een nieuw woordenboek om de herkomst van onze woorden in op te zoeken. Het heet Van Dale Etymolo gisch Woordenboek en is samengesteld door P A F. van Veen. Het is geschreven voor iedere geïnteresseerde Nederlan der (en Vlaming) en het kost 125 gulden Dat is niet niks. maar het zou zijn geld na tuurlijk dubbel en dwars waard kunnen zijn. De enige eerlijke vergelijking is die met een al langer bestaand gelijksoortig boek: het etymologisch woordenboek van J. de Vries en F. de Tollenaere (vroe ger een aulapocket; nu als Prisma Woor denboek nr, 27, prijs 14,90). Het nieuwe boek is drie keer zo dik, schitterend gebonden maar meer dan acht keer zo duur. Interessanter is een vergelijking van wat erin staat. Het eerste wat opvalt is dat in het nieu we etymologische woordenboek veel meer woorden behandeld worden. Ik heb ze niet geteld, maar het zijn er misschien wel tien keer meer. Dat betekent overi gens niet dat het tien keer beter is. In de Prisma-pocket worden eigenlijk alleen die woorden behandeld waarover de au teurs iets interessants te zeggen heb ben. terwijl Van Veen de dikke Van Dale genomen heeft en in principe van elk woord de herkomst wil verklaren (sa menstellingen en afleidingen niet mee gerekend). De Prisma-pocket begint onder de let ter E met eb, ebbehout, echo, het nieuwe Van Dale etymologisch woordenboek heeft eagle, eau, eau de cologne, eb, ebaucheren, ebbehout, ebenist, ebo- lakoorts, eboniet, ebullioscoop, eburine, ecade, écaillé, ecarté, ecarteren, ecchy- mose, ecclesia, ecclesiastes. schampe ren, échange. échappade. scharperen, echaufleren, echec, echel, echelle. echelon, echeveria, echinieten, echino- coccus, echinus, echo. Dit verschil is typerend. In het nieuwe etymologisch woordenboek staan wel veel meer woorden, maar het meerdere bestaat grotendeels uit geleerde vakter men. Het is nog maar de vraag of de ge middelde gebruiker daarmee een dienst bewezen is. Méér is niet altijd beter Het tweede wat opvalt is dat bij de wèl behandelde woorden de Prisma-pocket dikwijls interessanter is. Zo wordt daar bijvoorbeeld verteld dat het woord echo voor het eerst in 1599 is aangetroffen en ebbehout voor het eerst in 1579. En dat ebbehout in een bijbelvertaling van 1526 nog zó onbekend was dat het uit het Duits werd overgenomen als hevenhout. Hoewel het nieuwe Van Dale etymolo gisch woordenboek aantoonbaar veel heeft overgeschreven uit de Prisma-poc ket. zijn dikwijls ook interessante gege vens weggelaten Het derde wat opvalt is de grotere voorzichtigheid van de Prisma-pocket. Van Veen kent weinig twijfel, terwijl we bij De Vries en De Tollenaere vaak kunnen lezen dat de herkomst van een woord niet zo zeker is. In al zijn beknoptheid heeft de Prisma-pocket beslist meer ni veau. Van Dale BV geeft graag mooie dikke dure boeken uit. Dat is heerlijk voor wie van mooie dikke boeken houdt en een hoop geld heeft. Voor wie iets weten wil en voor wie iets minder dik in de slappe was zit, liggen de zaken anders. Het nieuwe Van Dale Etymologisch Woor denboek is niet zo apert slecht als het Van Dale Spreekwoordenboek, maar ge zien de inhoud onevenredig duur. Wie belang stelt in de herkomst van woorden, heeft al voor 14.90 een goed etymolo gisch woordenboek. door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23