De kip mag straks meer kip zijn 5Misschien stop ik er wel mee9 Pluimveehouders vrezen zware slag als leshatteriien verdwijnen ZATERDAG 29 JULI 1989 EXTRA PAGINA 19 i Een etagesysteem, het alternatief voor de legbatterij. De kiemen zitten niet meer in kooien, maar kunnen wat rondfladderen en scharrelen. urchieiiotoi Als hel aan minister Braks ligt zullen de legbatterijen in 1994 van het toneel verdwijnen. Kippen hoeven dan niet langer hun leven te slijten in eén piepklein hokje, maar kunnen in de nieuwe opzet een beetje fladderen en scharrelen. Het ministerie van landbouw noemt het nieuwe systeem een diervriendelijk alternatief. Maar dierbeschermers zjjn niet echt enthousiast over de komende veranderingen ("Het blijft een kippenpakhuis"). En de pluimveehouders zelf vrezen de ondergang van hun bedrijf ("Dit is de doodsteek"). door Margot Klompmaker Eerst was er de kip. Een beest dat op het erf een beetje rondscharrelde, heen en weer fladderde en links en rechts een korreltje van de grond pikte. Als tegenprestatie produceer de het beest op gezette tijden een ei. Totdat de techniek de overhand kreeg. De kip werd batterijkip. In immense, ge heel automatiseerde schuren werden de beesten in kooitjes van gaas gestopt met maar één doel: eieren leggen. De kip werd legmachine, de boer haar monteur. Het enige contact tussen mens en dier vond plaats als een kip doodging en uit de kooi verwijderd moest worden. Of bij de jaarlijkse vervanging van alle kippen door een nieuwe lichting. Er rezen protesten bij het publiek, aan gespoord door dierbeschermers: ging dit niet wat al te ver? De scharrelkip beleef de een comeback. Op bescheiden schaal en in aangepaste vorm. De dieren moch ten uit de kooien en een beetje rondlopen in de schuur. Van een vrij verblijf in de buitenlucht was geen sprake, maar er kon in elk geval weer worden geschar reld. Het publiek toonde zich enthou siast. De eieren waren duurder, maar de kip had tenminste een beter bestaan. En al was een scharrelei niet gezonder dan een batterij-ei, het klonk prettiger. Kruising Inmiddels heeft het alternatieve eitje be wezen geen losse flodder te zijn. Toch komt het overgrote deel van de eieren komt nog steeds uit de batterij. De mees te pluimveehouders zweren bij dit sys teem. "Het beste voor de kip en het goed koopste voor de consument". De dagen van de batterij lijken echter geteld. On der jarenlange druk van actiegroepen en de Tweede Kamer heeft minister Braks (landbouw) onlangs bepaald dat alle bat terijen over enkele jaren plaats moeten maken voor het etage-systeem. Simpel gesteld een kruising tussen een scharrel- schuur en een legbatterij. Wat betekent dit in praktijk? De kip krijgt meer bewegingsvrijheid. De con sument krijgt meer ljeus: naast het batte rij-ei en het scharrelei straks het etage-ei. De pluimveehouder krijgt niks. Hij lijkt de grote verliezer. "Dit is de doodsteek voor ons bedrijf', zo valt te horen. De legbatterij. Een immense schuur met zo'n 30.000 kippen op. naast, onder en boven elkaar. De beesten zitten met z'n vieren in kooien van 40 bij 50 centi meter gepropt. Eruit kan niet. Alles is ge automatiseerd: voedsel, drinken, afvoer van eieren en mest. De kooien staan in lange rijen, drie tot vier verdiepingen bo ven elkaar. Wie zo'n schuur betreedt komt ammoniakstank (vanwege de uit werpselen), stof en een hels kabaal tege moet. Destijds, twintig jaar geleden, leek de batterij een ideaal systeem. Het stelde de boer in staat efficiénter, grootschaliger en goedkoper te werken. Ook dacht men dat de gezondheid van de kip ermee ge baat was. Kippen die op de grond rond scharrelen lopen in hun eigen ontlasting te wroeten. Dat geeft parasitaire ziektes, zoals darminfecties. Daarvan heeft een kip op een rooster van gaas ,(waar de troep doorheen valt) geen last. Onvriendelijk Dank zij het batterij systeem is Neder land momenteel een van de grootste eier- producenten en -exporteurs. Ruim 31 miljoen kippen slijten hun bestaan in een legbatterij. Slechts een slordige 2 miljoen zijn scharrelkippen. Gemiddeld legt een kip 300 eieren per jaar. Dat levert in totaal zo'n 10 miljard eieren op, waar van het grootste gedeelte over de grens gaat Met name de Westduitsers consu meren menig Hollands eitje. Het ideale systeem bleek echter voor het dier zelf uiterst onvriendelijk. Het be staan van een batterijkip is kort maar he vig. Met twaalf weken verwisselen de jonge kippen de kooi van de fokker voor de kooi van de pluimveehouder. Ruim een jaar mogen ze aan de lopende band eieren produceren. Daarna wordt de hele batterij en masse vervangen door nieuwe leghennen. De afgedankte kippen eindi gen hun leven in de soepfabriek of in de kroket. Gekooid krijgt het beest nauwelijks de kans zich als kip te gedragen, waardoor batterijkippen van tijd tot tijd uit pure frustratie in hysterie uitbarsten. Kippen zijn gewend rondscharrelend op de grond hun voer op te pikken. Af en toe nemen ze een 'stofbad' om hun vleugels te ontdoen van ongerechtigheden zoals luizen. Het leggen van een ei is een heel ritueel, dat bestaat uit afgezonderd in een hoekje zitten en wat kakelen. Na een minuut of tien is het ei gelegd en stapt de kip triomfantelijk weg. In een batterij zitten de kippen met el kaar in een kleine kooi. Scharrelen, stof bad, in alle rust een ei leggen: dit alles is onmogelijk. Het legproces van een batte rijkip duurt veel langer en gaat gepaard met angstig gekakel (aldus dierweten- schappers) en verwoede pogingen uit de kooi te komen. Ook het 's avonds op stok gaan, de favoriete manier van de kip om te slapen, is er niet bij. Rangorde Onder kippen heerst een bepaalde rangorde: er zijn belangrijke en minder belangrijke kippen. Een kip die haar meerdere niet uit de weg gaat loopt de kans te worden gepikt. Dicht op elkaar gezet kunnen ze nergens heen, met als gevolg dat ze in verwoede gevechten ver wikkeld raken. Om deze excessen te voorkomen hebben pluimveehouders de gewoonte snavels van batterijkippen af te branden. Dat gebeurt op niet zachtzin nige wijze. (Voor alle duidelijkheid: ook wanneer veel scharrelkippen bij elkaar zitten worden de snavels afgebrand). De verwachting dat een batterij een einde zou maken aan allerlei ziektes is in de loop der jaren niet geheel bewaarheid. De parasitaire ziekten verdwenen, maar er kwamen andere kwalen voor in de plaats. Leverafwijkingen, luchtwegin fecties, darmontstekingen en niet te ver geten 'batterijmoeheid', waarbij de die ren door verzwakking letterlijk door hun poten zakken en afgemaakt moeten wor den. Uit een vorig jaar gehouden, voorlo pig onderzoek is zelfs gebleken dat bij een vergelijking tussen de gezondheid van scharrelkippen en batterijkippen de eerste groep beter scoorde. Het etage-systeem dat nu als alterna tief voor de legbatterij op tafel ligt, is door pluimveehouders gekraakt. Maar ook dierbeschermers, zoals de actie groep Lekker Dier, plaatsen de nodige kanttekeningen. Vijftien jaar heeft Lek ker Dier zich verzet tegen de legbatterij. Dat er iets anders voor in de plaats komt stemt de groep allerminst tevreden. "Het etage-systeem is een zinnig alternatief en een belangrijke stap voorwaarts", meent woordvoerder Paul Schaap. "Maar het blijft een kippenpakhuis. Echt diervrien delijk is het systeem niet". Op stok Schaap schetst de verschillen tussen een batterij en het nieuwe systeem. In de bat terij zitten de kippen vast in kooien. Uit werpselen en eieren vallen door de bo dem van de kooi op lopende banden of komen terecht in speciale gootjes (de eie ren) en op de grond (de poep). In het eta gesysteem (ook wel volièresysteem) ge noemd, zijn de kooien weg. De kippen kunnen vrij rondfladderen van verdie ping naar verdieping en ook op de grond rondscharrelen. Op bepaalde verdiepin gen is voedsel en drinken en kunnen ze hun ei leggen. Op de bovenste stellage kunnen ze 'op stok gaan'. Schaap: "Het klinkt heel mooi, maar ideaal is anders. Er zitten per stal nog net zo veel kippen op een vierkante meter als in een legbatterij. De kip heeft iets meer ruimte, omdat hij heen en weer kan flad deren. Je schrikt je te pletter als je zo'n stal binnenkomt. Alles krioelt door el kaar heen. Daar moet je als pluimvee houder ook maar zin in hebben. Het is heel onoverzichtelijk. In de chaos kun je zieke of dode kippen niet op tijd signale- "Uit proeven blijkt bovendien dat de beesten massaal op de grond poepen. Door die mest ontstaat ook veel meer ammoniakvorming, waardoor het milieu zwaarder wordt belast. Ook kunnen pa rasitaire ziekten weer de kop opsteken", vreest Schaap. "Het mooiste is kippen buiten te laten rondscharrelen. Dat is voor ons het beste alternatief. Maar daar wil de boer niet aan. Pluimveehouders willen graag een technisch systeem". Het belangrijkste vindt Schaap dat de kip straks meer kip mag zijn, al kan het beest nog steeds niet echt normaal leven. "Dit nieuwe systeem is een gigantische stap. Een legbatterij is het rotste systeem datje je maar kunt voorstellen. Dat daar in nu verandering komt is een succes voor de dierenbeschermers èn de consu ment. Want als die geen scharreleieren had gewild, was het nooit zo ver geko- Het etagesysteem is ontwikkeld op 'Het Spelderholt', het Centrum voor Onder zoek en Voorlichting voor de Pluimvee houderij. Het centrum heeft geëxperi menteerd met 6500 kippen. In legbatte rijen zitten gemiddeld 30.000 tot 40.000 kippen. Om een indruk te krijgen of het nieuwe systeem ook op grote schaal werkt wil Het Spelderholt bedrijven een paar jaar ermee laten proefdraaien. Het streven is de experimenten vóór 1994 af te ronden. Dan moet de politiek een defi nitieve beslissing nemen. De pluimveehouderij heeft de plannen van minister Braks neergesabeld. Dat er wat moet gebeuren aan de excessen in de legbatterijen, akkoord, maar niet op deze manier, vindt men. Simpel weergegeven komt de kritiek hierop neer: het nieuwe systeem is een ramp voor de gezondheid en de portemonnee van de pluimveehou der. Voorzitter Boonnen van de Nederland se Organisatie voor Pluimveehouders re kent voor wat een eierboer moet inleve ren. Een etage-ei kost acht tiende van een cent meer dan een batterij-ei. Dat lijkt een verschil van niks. Maar, doceert de voorzitter, een etage-kip die zo'n 300 eie ren per jaar legt, kost de boer straks 2,50 extra. Uit omzetcijfers over het af gelopen jaar blijkt dat de pluimveehou der gemiddeld zo'n 2 gulden per kip heeft verdiend. Kortom: de boer gaat er alleen maar op achteruit. Boonnen: "Begrijp ons goed, we wil len best meewerken aan andere huisves ting voor de kippen. Maar laten we het dan in Europees verband regelen. Ik be grijp de haast van minister Braks niet. Goed, de bewindsman is gebonden aan een uitspraak van de Tweede Kamer uit 1984. Daarin is hem opgedragen dit jaar met een alternatief voor legbatterijen te komen. Maar inmiddels is de batterij ook op Europees niveau onderwerp van dis cussie. Over een paar jaar komt een rap port van de Europese Commissie hier over. Waarom wacht de minister daar niet op? Waarom komt hij met zo'n vol strekt eenzijdige maatregel? Andere lan den produceren straks goedkopere eie ren dan wij. En wat krijg je dan? Dat ie mand bij het ontbijt een Frans batterij-ei tje neemt". Onzekerheid De aangekondigde plannen brengen de pluimveehouders in grote onzekerheid. Boonnen: "Het ministerie wil eerst de re sultaten van de experimenten met het nieuwe systeem afwachten. Dat duurt nog zo'n drie jaar. Intussen zitten de pluimveehouders voor het blok. Wat moeten ze doen als hun installatie aan vervanging toe is? Afwachten? Toch maar een nieuwe batterij kopen met het risico dat ze over een paar jaar de boel wéér moeten vernieuwen? Niemand weet waar hij aan toe is". Evenals Lekker Dier wijst ook Boon nen op de extra milieubelasting van het etage-systeem. "We zijn technisch in staat om met behulp van apparatuur iets te doen aan het mestoverschot en de am- moniakuitstoot. Dat kost geld. En wie garandeert een pluimveehouder dat hij straks allerlei dure investeringen zal te rugverdienen?". Niet alleen de eierproducenten, de he le branche staat op haar achterste benen. Drs. Arissen van het Produktschap Pluimvee en Eieren: "Met het nieuwe systeem gaat het dier er op vooruit. Maar economisch gezien is het onverant woord. Deze nieuwe opzet kan niet con curreren met de legbatterij. De pluim veehouder verliest er alleen maar op". Ook Arissen kraakt de eenzijdigheid van de maatregel. "De minister had moe ten wachten op besluitvorming binnen EG-verband". Volgens hem kan het nieuwe eitje straks de positie van het scharrelei ondermijnen. "Vorig jaar was het aanbod van scharreleieren groter dan de vraag. De prijs daalde flink, dus schar- relkiphouders haden alle moeite het hoofd boven water te houden. Met het etage-ei komt er weer een concurrent bij. Daar zullen deze mensen niet blij mee zijn". Welzijn Het nieuwe systeem komt wellicht het welzijn van de kip ten goede, maar wie bekommert zich om de gezondheid van de pluimveehouder, vraagt Arissen zich af. "Alle kippen lopen en fladderen straks los in de schuur. Elke controle is weg, een boer kan zijn bedrijf niet meer overzien. Hij moet vaker in de stal ko men voor inspectie. Het is er droog en stoffig. Hij moet over de grond kruipen om eieren te rapen. Er is geen rekening gehouden met het welzijn van de pluim veehouder". Wat vindt de pluimveehouderij dan wèl een zinnig alternatief voor de legbat terij? "Eerlijk gezegd weet ik het niet", verzucht Boonnen. "Bij het nieuwe sys teem doen zich dezelfde problemen voor als met de legbatterij. Dat blijkt ook uit de ervaringen in Zwitserland, waar men al langer met het etage-systeem werkt. Het klinkt vervelend, maar alles op een rij gezet kom ik maar tot één conclusie: het batterijsysteem is nog het beste". Er bestaat volgens de pluimveehou ders geen systeem dat vriendelijk is voor mens èn dier. Het is de kip of de boer. Een van de twee moet inleveren. Een tus senweg lijkt er 'niet te zijn. Dus laat de kip dan maar lijden, aldus de eierboeren. Paul Schaap van Lekker Dier vindt het logisch dat boeren zo redeneren. "Het is heel begrijpelijk dat deze mensen veel meer bezig zijn met de efficiëntie en pro- duktie van hun bedrijf dan het welzijn van een kip. Een boer heeft het tegen woordig ook niet gemakkelijk. Een boe renbedrijf vraagt veel investering met grote risico's". Het heeft nooit echt geboterd tussen de pluimveehouderij en de actievoer ders. Daarvoor lopen de meningen te veel uiteen. Schaap: "Je hoort steeds het zelfde argument: onze kippen leggen zo veel eieren, dan moeten ze zich wel goed voelen. Onzin. Kippen kunnen niet an ders dan eieren leggen, daarop zijn ze ge fokt. Een kip zal eieren produceren tot dat ze erbij neervalt". "Pluimveehouders hebben een heel andere denkwereld. Ik ben een weten schapper die met onderzoekjes werkt. Zij zitten dagelijks tussen de kippen. Veel pluimveehouders vinden de batterij nog steeds een prima systeem. Ik kan ze niet van het tegendeel overtuigen". Pleun van der Ende (38) uit De Lier noemt zichzelf met z'n legbatterij van 10.000 kippen een kleine pluimveehouder. Maar de man uit het Westland doet meer: hij heeft ook 3000 scharrelkippen lopen en drijft in het dorp een poelierszaak die loopt als een trein. Zijn bedrijf ligt temidden van kassen met fruit, groente en bloemen. Van der Ende werd bij toeval pluimveehouder. Zijn vader had een bedrijf met melkkoeien, varkens en kippen. Toen vader Van der Ende zijn weidegrond aan de gemeente kwijt raakte, nam zijn zoon de boedel deels over en besloot een legbatterij op te zetten. In een later stadium kwamen de scharrelkippen en het poeliersbedrijf erbij. Vers Van der Ende heeft maar weinig grond tot zijn beschikking. Op het terrein bij zijn woonhuis staat de legbatterij. Elders in De Lier heeft de Westlander z'n scharrelkippen lopen. Naast de legbatterij is nog net plaats voor een nieuwe schuur met scharrelkippen, die binnenkort moet gaan draaien. Om een zo gevarieerd mogelijk aanbod in eieren te hebben heeft Van der Ende kippen van verschillende leeftijden. Dagelijks zet hij zo'n 10.000 stuks om, die in een aparte ruimte worden gesorteerd. Te grote ofte kleine exemplaren vallen af. Deze tweede keus wordt verkocht voor verwerking in produkten, zoals koekjes en cakes. Zelfs kapotte eieren hebben hun nut. Van der Ende gooit de drab in een centrifuge. De schillen blijven achter, het struif wordt opgevangen en gaat naar de lijm- en verfindustrie. De scharreleieren worden voorzien van een controlestempel en apart verpakt. Daarbij gaat de pluimveehouder uit van een bepaald gemiddelde, meer verpakt hij niet. Alle scharreleieren die over zijn gaan voor verkoop bij de batterij-eieren. "Het moet vers blijven", verklaart de eierboer. Over het waarom van een batterij is Pleun van der Ende duidelijk. "Het leek destijds het meest ideale systeem. Je kan op een kleine ruimte veel meer dieren houden. En je investeringen zijn Pluimveehouder Pleun van der Ende: "Watje ook doet, het gaat altijd ten koste van iets of iemand: de kip of de pluimveehouder". «toto cees zom/GPD) relatief minder groot. Ook ziektes zijn in de batterij beter in de hand te houden". Dat laatste vindt de pluimveehouder nog steeds een groot voordeel. Hij merkt het aan zijn scharrelkippen, die hem veel meer werk bezorgen. Van der Ende kan zich de weerstand tegen batterijen wel voorstellen. Na al die jaren zegt hij nog steeds niet volmondig ja tegen het systeem. Maar hij kijkt er wel nuchter tegenaan. "Ik vind niet dat ik bezig ben met het martelen van kippen". Hij noemt de meeste burgers te sentimenteel met dieren. "Ik krijg hier mensen die een paar kippen komen kopen. Om ze mee te kunnen nemen stop ik ze in een krat of doos. Moetje de i horen. Zielig, vinden ze het. Maar voor boeren is het een heel normale manier om kippen te vervoeren". Wie een nuchtere aanpak van dieren niet gewend is, oordeelt volgens hem vaak te emotioneel. "Dan wordt er geroepen: zo moet het niet. Terwijl men niet weet hoe het dan wèl moet". In de loop der jaren heeft Van der Ende genoeg dierbeschermers over de vloer gehad. "Ze komen fel binnen, maar gaan meestal toch iets gematigder weg", is zijn ervaring. "De meeste mensen weten ook niet waarover ze het hebben. Er was laatst een actiegroep in het dorp die beweerde dat er tien kippen in één hok zaten. Ik heb ze uitgenodigd om maar eens langs te komen". Het etagesysteem dat de batterij moet vervangen vindt Van der Ende maar niks. "We gaan er alleen maar op achteruit. In de schuren is het veel stoffiger, er is meer ammoniakvorming en je moet overal naartoe kruipen om de eieren te rapen. Ik zie dat niet zitten". Verplichtingen Er is geen enkele pluimveehouder die het systeem omarmt, aldus Van der Ende. Hij vreest dat het verbod op de batterij het einde van de commerciële pluimveehouder zal betekenen. "Je kunt niet jaren met een systeem werken en dan zeggen: en nu maar eens wat anders. Pluimveehouders hebben financiële verplichtingen". Een bedrag wil Van der Ende niet noemen, maar zijn maandinkomen zit volgens hem onder het gemiddelde. "Ik verdien momenteel meer aan mijn poeliersbedrijf dan aan de eieren". Toch, als de politiek vindt dat er iets anders voor de batterij in de plaats moet komen, zal Van der Ende zich daarbij neerleggen. "Ik denk alleen niet dat ik een etagesysteem aanschaf. Misschien ga ik wel helemaal op de scharrelkippen over. Of ik stop ermee". En wat dan? Van der Ende schudt het hoofd. "Ik weet het niet. Ik zie geen oplossing. Watje ook doet: het gaat altijd ten koste van iets of iemand, de kip of de pluimveehouder. Eigenlijk is het tragisch".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19