O O Tieners maken gebruik van spanning 'vedetten' Achtervolgingstitel voor Rasch Kokkelkoren uitverkoren Filatelie Bridge. Schaken Dammen LEIDEN - Bij de vrouwen op Roomburg is het woord aan de pubers. Vraag dat maar aan Yvonne der Kinderen en Nicolette Rooimans. De twee volwassen toppers werden gisteren zonder pardon afgeserveerd door respectievelijk Linda Niemantsverdriet (14 jaar) en Pe tra Kamstra (15 jaar). Alsof het niks is, lopen de kleintjes te spotten met de geplaatsten van het A-toernooi. De uitslagen spreken daarbij boekdelen. De 'teenagers' banjeren door het Leimonias ontmoet in de volgende Stephanie Gomperts is de derde deelnemersveld alsof ze jaren op dit ronde Hellas ter Riet. Wellicht dat die in het rijtje thuishoort. Zij kwam spelen. De waarop de zegereeks dan abrupt wordt af- niet in het A-tpernooi, omdat Kam- Kamstra (op de nationale ranglijst gebroken, maar het Leidse toernooi stra haar de weg versperde. Niette- )verigens al deed van Rooimans gaf te denken: 6-0,6-1Even later walste Niemants verdriet (nummer 64) over haar on geveer tien jaar oudere opponente heen met 6-2, 6-1. De 'pupillen* van het viersterren A-toernooi halen nonchalant hun 59) zich ont- heeft de 14-jarige al voldoende zelf- schouders op als'hen wordt ge- tra Kamstra die gisterochtend vertrouwen bezorgd. "Ik heb al weer de nodige punten verzameld tijdens de kwalificatieronden. In en ben dik tevreden' Talent Hetzelfde geldt v spannende pot versloeg de Nederland de toch niet kinderachtige Tjiong. Gomperts speelt net als Nie- de 15-jarige Pe- mantsverdriet voor het Haagse Lei- boekte vraagd naar de geheimen succes. "De vedetten hebben na tuurlijk niks te winnen, wij alles", zegt Niemantsverdriet na haar .vinst op Der Kinderen. nig pardon kende met Nicolette niging al diverse Behal- - het Rotterdamse Victoria uit- Finland en België. "Wij komen in Dat merk komende talent. "Nu maakte ik wei- veel partijen misschien kracht te- je ook een beetje tijdens de wed- nig fouten. Fysiek zijn zij natuurlij- kort, vooral bij de sendee merk je strijd. Zo komen moeilijker in hun ke een stuk sterker. Maar ze spelen het grote leeftijdsverschil goed. gaan dan fouten maken. Ze ook onder een bepaalde spanning Maar ondanks' dat geven n in princi- die wij misschien minder beleven partij. Ik denk dat veel v het Haagse als underdog". spel moeten pe". De speelster LEIDEN - Christiaan Feenstra, de circuit, is verrassend uitgeschakeld door Joost Wijnhoud. Op het ten nispark Roomburg trok de Gelderlander Wijnhoud gisteren in twee verbeten uitgevochten sets tweemaal de winst naar zi hielp het Feenstra, nummer twee op de plaatsingslijst, niet dat hij tussen door één set wel met ruim verschil won: 7-6, 1-6, 6-4. Wijnhoud ontmoet de ge vestigde namen zich er op een gege ven moment bij neerleggen als een jong talent sterker is. Ik keek ook wel eens vreemd op zo gemakkelijk als het soms ging". Selectie Gomperts, Niemantsverdriet en Kamstra zitten in de nationale jeugdselectie tot en met 16 jaar. De Van het Nederlandse Sateliet- tennisbond houdt de vinger aan de pols bij de talenten uit Den Haag i Rotterdam. Het drietal is op voor- zich toe. Daardoor, dracht van de bond binnengeko men op Roomburg. Ze kwamen net uit het buitenland waar ze met de anmiddag de Fries Tjerk Bogstra, die opvallend weinig moeite had met jeugdselectie vertoefden en konden zijn boomlange opponent Bernt Lenten: 6-3, 6-3. De favoriet, Freddie Sauer, presteert voorlopig naar verwachting. In de kwartfinale liep zijn tegenstander, Willem Bruin, tegen een ruime 6-3, 6-1 nederlaag op. De winnaar van vorig jaar treft in de halve eindstrijd Ar- mand Custers. In zijn partij met Mark twee games af: 6-1, 6-1. De mannen van de B-lijst zijn al in de finale belandt. Marcel Reuter (Am- stelpark) sloeg de laatste hoop van het Leidse district aan flarden. Erik Bakker (Dekker) had van te voren nog belooft in ieder geval een driesetter uit het vuur te slepen, maar moest zich neerleggen bij een simpel 6-3, 6-4 verlies. Ook in de dubbel wist hij met broer Jan Arie evenmin tot een vol- gende ronde door te dringen. Van der Capellen en Tönjann stonden de Bakker-broers in de weg: 6-0, 6-3. ■enement als de Open Leidse prima gebruiken als vervolg. yoorlopig zetten de toppers in spé hun schoolopleiding nog op de eerste plaats. "Het is wel leuk om ta- Eekeren stond Custers slechts lent te zijn. Maar wie garandeert ons dat we echt doorbreken", zegt Nie mantsverdriet die dubbelt met Kamstra en les krijgt van Frits Don. "Dan kun je beter zorgen datje een opleiding hebt". Haar twee leef tijdsgenoten reageren op dezelfde manier. Gomperts: "Ik wil dolgraag prof worden, maar ik denk toch dat ik eerst mijn vwo afmaak". Kamstra is ook zeker van plan om eerst haar mavo-diploma te halen ZATERDAG 29 JULI 1989 Programma Roomburg Zaterdag worden er partijen ge speeld tot 19.00 uur. Mannen A, halve finales: 13.00 uur: Wijn houd - Bogstra en 15.00 uur: Sauer - Custers. Vrouwen A, hal- finales: 13.00 uur: Niemants verdriet - Ter Riet en Kamstra - Warringa. Zondag: finale vrou- n A om 11.00 uur, na afloop volgt de mannenfinale. Wöhrmann zet opmars voort STUTTGART (SID/DPA) - Het Westduitse tennispubliek heeft er bij het met ruim zeven ton gedoteer de toernooi in Stuttgart in de per soon van Jens Wöhrmann een lieve ling bijgekregen naast Boris Bec ker. De Wimbledon-kampioen zag niéts in het evenement, de onbeken de Wörhmann met de dag meer. De nog overgebleven Westduitser trok zich niets aan van reputaties, schakelde en passant de Zwitserse favoriet Jakob Hlasek uit en bereik te gisteren zelfs de halve finales. Hij hielp de organisatoren opnieuw van een geplaatste speler af, maar daar maalde niemand om. Guillermo Pe- rez-Roldan werd enthousiast uitge zwaaid, zijn bedwinger via 6-3, 6-3 nog veel luidruchtiger begroet bij de laatste vier. Wöhrmann treft in de halve eindstrijd de Argentijn Martin Jai- te, die het allerminst gemakkelijk had tegen de Spanjaard Jordi Arre- Goran Prpie en Sergio Bruguera ALKMAAR (ANP) - Patrick Rasch heeft zijn eerste achtervol- gingstoernooi met de nationale ti tel afgesloten. Overtuigend. De 20-jarige renner uit Uitgeest was in iedere ronde van het toernooi, met uitzondering van de halve fi nales, veruit het snelst. Rasch, net niet goed genoeg voor de wegselectie van Piet Kuys, heeft via de baan in ieder geval afvaardiging naar de we reldkampioenschappen „ver diend". Zijn finaletijd van 4.53,62 op de Alkmaarse baan is een pres tatie die aan de voorwaarden vol doet die coach Eric Geserick had gesteld. Rasch trouwens, bijna klaar met zijn studie MTS wegen bouw in Beverwijk, reed in de voorgaande ritten constant 4.56, ook in de halve finale toen winst op zich voldoende was. Met Den Braber als tegenstan der had hij het trouwens het best getroffen. Danny Nelissen en Leo Peelen moesten tot op de bodem gaan om een plaats in de finale te bereiken, Nelissen was, met een paar meter verschil, het sterkst. Het stayerskampioenschap was een stukje voor twee heren. Éen renner en één gangmaker, Jan de Nijs en Bruno Walrave. De Nijs won zijn zesde titel. Etienne Vergeer behaalde de eerste plaats in de klassements wedstrijden in de categorie tot en met 16 jaar. De Warmonder ein digde na zestig ronden als eerste. de Elmar Gerth (Leeuwenbergh) slaagde er wederom niet in een finale1 een Leids B-toernooi te bereiken. Hij verloor voor de tweede maal in deze alvorens zich te concentreren op week van Sander van Gelder en zal zeker nogmaals in de regio moeten aan- een tennisloopbaan. Het talent treden wil hij doordringen tot de Leidse Masters. krijgt vandaag te maken met Judith Warringa. Laatstgenoemde zorgde In de dubbel-A wist Michael van der Berg met partner Huib Troost zich gisteren voor een verrassing door te kwalificeren (4-6, 6-4, 6-1) voor de halve finale ten koste van Koemans- de /Bitter, maar Margot van Overloop legde het met Sely in het vrouwendub- bel af tegen het koppel Gomperts/Ketelaar. Marcel Vink blijft heersen in het B-toernooi in Voorhout. Hij versloeg Ruud Warmerdam met 6-4, 6-3. Ook Waldo Jansen en Marco Visser (beide OLTC) wonnen hun partij. In de C overleefde Erik de Graaf (Voorhout) drie matchpoints op 2-5, voordat hij die beslissende set alsnog met 7-5 naar zich toe trok. Mischa Wijffelman verraste in D door favoriet Remco Canter Visscher met 6-0, 6-3 hardhaiidig van de baan te slaan. i het toernooi - Marian van der Torre - uit te scha kelen. De favoriete kampt met een slepende rugblessure en kon niet vrijuit spelen tegen Warringa die aan een soort come-back bezig lijkt. Hellas ter Riet bereikte vrij sim pel de volgende ronde. In twee sets (6-1,6-4) elimineerde ze Carola Vis. ROB VAN DER ZANDEN LEIDEN - Martien Kokkelkoren uit Noordwijkerhout behoort tot de vier renners die wielerbondscoach Piet Kuys heeft aangewezen voor de amateurwegploeg die deelneemt aan het wereldkampioenschap in Chambéry.Ook Nederlands kam pioen Maarten den Bakker, Robert van der Vin en Eddy Bouwmans zijn al verzekerd van deelname op zaterdag 26 augustus. Voor de twee resterende plaatsen komen Antho ny Theus, Raymond Meys en Pierde Duin in aanmerking. Het kwartet voor de 100 km ploegentijdrit be staat uit Jos Bol, Erik Cent, Richard Luppes en Bart Voskamp. Etienne Vergeer is in Alkmaar kampioen van Nederland geworden op het onderdeel klassementrit. De jonge Warmonder versloeg Jeremy Eilander (Apeldoorn) en Matijs van Bon (Apeldoorn). Petra de Bruin pakte het brons bij de vrouwen. Pascal Vergeer reed 1.13,24 op de 1 km tijdrit bij de junioren. Robin van. Kessel uit Ter Aar werd zesde in de afvalrace. De Rijnsburgse nieuweling Mark Varkevisser won de Ronde van Wa teringen door Brabander Koos Moerenhout in de eindsprint te ver slaan. Rik van Wetten (Noordwij kerhout) werd derde. Kaiserlautern opent met zege KAISERSLAUTERN (SID/DPA) - Stefan Kuntz heeft het eerste doelpunt van de 27e competitie in de Bundesliga gemaakt. Voor zijn nieuwe club Kaiserslautern opende hij na 65 seconden de score tegen Borussia Mönchengladbach. Het was vbor bijna 30.000 toe schouwers de aanzet tot de zege van 2-1 voor Kaiserslautern. Kuntz zorg de via een strafschop ook voor 2-0. Effenberg (strafschop) scoorde te gen. LEIDEN, Roomburg MEA: J. Wijnhoud - C Feenstra 7-6, 1-6, 6-4, i Custers - M. van Eekeren 6-1, 6-1, F. Sauer - V T. VEA: P. Kamstra - ringa - M. van der Torre 6-3,6-2, H. ter Riet - C. Vis 6-1, 6-4. L Niemandsverdriet - Y. der Kinderen 6- 2, 6-1. MDA: Claasen/Van der Sanden - Blom- /Schuilenburg 2-6,6-3,7-5, Sauer/Bruin - Van Gel deren/Van Eekeren 4-6, 6-1, 6-2, Van der Berg- /Troost - Bitier/Koemans 4-6, 6-4, 6-1, Bogstra- /yvinnink - Wijnhoud/Van Gelder 6-3, 6-2. VDA: Gomperts/Ketelaar - Sely/Van Overloop 6-2, 6-3. MEB: M. Reuter - E Bakker 6-3, 6-4, S. van Gel der - E. Gerth 6-3,6-4. VEB: L. Niemantsverdriet - H Wieling 6-0, 6-1 MDB: Van der Sanden,Blom- Lammers/Guinau 6-1,6-4, Van der Capellen/Tön- iann - Bakker/Bakker 6-0, 6-3, Van Leeuwen/Van Marwijk - Van Beurden/Reuter 6-4. 3-6.6-4. VDB: Langelaan/Lembeck - Ketelaar/Venekamp 7-5,6- 3 GDB: Nelis/Groeneveld - Jünger/Gelevert 6-3, 1-6, 7-5. MEC2: M. Ladeur - H. Saïdi 6-2, 6-2. MDC1: Chin A Fung/Janzen - Cats/Van der Lippe 6-4, 6-1. MDC2; Schuyt/Fasel - Smit/Bergsma 6- 4.6-3. GDC1: Van der Hoeve/De Sevaux - Wes- terhout/Bierling 7-5, 6-1. GDC2: De Bruyn/Van Oest - Van Harten/Van Geen 7-5,6-3. VOORHOUT MEB: M. Visser - A. J. van der Meer 6-4.6-3, W. Jansen - P. Verdegaal 5-7, 6-2, 6-3, M. Vink - R. Warmerdam 6-3, 6-4. MEC1: E. de Graaf - P. Kleian 6-0, 4-6, 7-5, J. van der Geest - E. Lange- laan 6-2,6-3, G. J. Bakker - J. Manuputty 6-3, 4-6, 6-3. MDC: Van der Geest/Zwemstra - Zimmerma- n/Ooms 6-2, 6-4, Damen/Janssen - Ruisenaars- Rey 6-16-2. GDC: Van der Meer/Van der Geest - De Vries/Van Leeuwen 6-0,6-1. Abd Allah/Azmy - MELKHUISJE Enkelspel, kwartfinales: Emilio Sanchez (Spa-2) - Davin (Arg) 6-7 (5-7), 6-1, 6-3; Cane (lta-5) - Tsjesnokov (Sov-3) 7-5, 1-6, 6-4. Dubbelspel. kwartfinales: Carbonell/Perez (Spa/Uru) - Skoff/Visand (Oos/Sov) 6-16-1Koe- vermans'Haarhuis (Ned) - Oosting/Vekemans (Ned) 7-6 (8-6), 7-6 (8-6). NK BAAN ALKMAAR Vroywen, puntenkoers (derde c omniumkampioenschap): 1. Greupink (Leusden) 69 punten, 2. Petra de Bruin (Nieuwkoop) 60. 3. Van Gaaien (Delft) 39, 4. Van Verseveld (Apel doorn) 27. Amateurs, achtervolging (4000 m): Halve finales: 1. Nelissen (Sittard) 4.53,52, 2. Peelen (Elden) 4,54,13; 1Rasch (Uitgeest) 4.56,16. 2. Den Bra ber (Rotterdam) 4.59,82. Finale: 1. Rasch 4.53,62, 2. Nelissen 5.04,70. Eindklassement: 1. Rasch, 2. Nelissen, 3. Peelen, 4. Den Braber. Stayers, finale (50 km)-1De Nijs (Diemen, gang maker Walrave) 48.56,3, 2. Jeletich (Loenersloot, Fack) op 3 ronden en 100 meter, 3. Elen ('s-Gra- venmoer, Stakenburg) op 3 ronden en 190 m, 4. De Caluwé (Terneuzen. Zijlaard) 3 ronden en 240 m. 5. Mingko Sun (Den Helder, Jonker) uit de strijd na 40 km, 6. Botman (Warmenhuizen, Jagtenberg) gestaakt na 37 km.. WK LASER AARHUS Vrouwen, zevende race: 1. Bollweg (Ned), 2. Cor- nu (Zwi), 3. Antonsson (Zwe), 11. Koning (Nad), 12. Sleeuwenhoek (Ned), 20. Verbeek (Ned), 31. Kranenburg (Ned). Eindklassement: 1. Bollweg 16,50 punten, 2. Carnet (VSt) 16,75,3. Antonsson 32.75,12. Koning 66,20. Verbeek 113,22. Sleeu wenhoek 128, 30. Kranenburg 164. Mannen, zevende race: 1 Holst (Den), 2. Gil (Cub), 3. Gowers (GBr). 19. Zielhuis (Ned). 20. Du- etz (Ned). 27 Steven Schraffordt (Ned) 58. Lam- bnex (Ned). 76. Gruis (Ned). Eindklassement: 1. Bourke (Aus) 43,75,2. Duetz 61,3. Ellis (Aus) 77, 27. Schraffordt 187,36. Zielhuis 22152. Lambriex 294, 85. Gruis 391. id=*i door Tón Schipperheyn ONGEVEER twee jaar geleden stuurde Frankrijk naar alle postadministraties in de wereld een brief waarin werd ver zocht postaal aandacht te besteden aan de 200-jarige herdenking van de Franse Revolutie. Nederland is niet op dit ver zoek ingegaan, omdat een dergelijke her denkingszegel niet zo goed past in het Nederlandse uitgiftebeleid. En ook niet in het programma, want daar zit doorgaans, omdat ook nationaal altijd veel valt te herdenken, weinig speelruimte in. Wil men tenminste het programma niet Uitbreiden en dat wil de PTT terecht niet. Toch zijn veel landen op het Franse verzoek ingegaan. Maar dan toch altijd landen die meer ruimte in hun program ma hebben, landen/postadministraties (bv. Jersey) die een nauwere band met Frankrijk hebben en niet te vergeten lan den die graag "revolutie en vrijheids strijd" op zegels vastleggen. Zo n laatste land is bijvoorbeeld de DDR. Daar verschenen 4 juli drie mooi getekende zegels "Ffanse Revolutie": 5 pf., de beschieting van de Bastille op 14 juli 1789,20 pf., sans-culottes en vaandel dragers en 90 pf., de bestorming van de Tuileriën op 10 augustus. Verschenen deze zegels op 4 juli, in de afgelopen twee maanden bracht de DDR nog wel iets meer op de markt. Op 16 mei werd een van de belangrijkste klassieke Duitse beeldhouwers uit de jaren rond 1800 met twee zegels herdacht: Johann Gottfried Schadow (1764-1850): 50 pf., en 85 pf. Eveneens op 16 mei verschenen twee zegels met tussenveld (in samendruk ter gelegenheid van "100 jaar Carl-ZeisS- Stichting Jena". 50 en 85 pf. De inauguratie van de dichter Friedrich Schiller (1759-1805) 200 jaar ge leden aan de universiteit van Jena werd op 23 mei eveneens met twee zegels met tussenveld (in samendruk) herdacht: 25 pf. en 85 pf. Dan werd op 13 juni met een blokje waarin twee zegels de Lutherse dominee en ornitholoog Christian Ludwig Brehm (1787-1884) en diens beroemde broer, de "dieronderzoeker" Alfred Edmund Brehm (1829-1884) geëerd. Alfred staat op de zegel links (50 pf.) en Christian rechts (85 pf.). Tot slot kwam wat de DDR betreft op 18 juli een serie van vier zegels uit ter ge legenheid van het 40ste internationale congres van paardefokkers in Berlijn: 10 pf., 20 pf., 70 pf., en 1,10 mark. ZWITSERLAND - De vorig jaar be gonnen themareeks in de jaarlijkse Pro- Patriaserie "700 jaar kunst en cultuur" is op 23 mei voortgezet met daarop afbeel dingen ontleend aan beeldkronieken: 35 15 rp., 50 20 rp., 80 40 rp. en 90 40 rp. door Rinie Kuijf Nederland kent een rijke traditie in het toernooiwezen. Het Hoogovenstoernooi en het Amsterdamse Ohra-toernooi (het voormalige IBM-toernooi) prijken reeds decennia lang als internationale toptoer nooien op de agenda. Qua publiciteit kunnen beide evenementen daarbij op een uitverkoren positie bogen. Terwijl de bezetting door de overvolle agenda en een tekort aan sponsorgelden niet langer de absolute wereldtop waarborgt, krij gen deze evenementen toch de aandacht alsof dit nog altijd het geval is. Voor de desbetreffende evenementen en de schaaksport is dat uiteraard een goede zaak, maar de keerzijde van deze over waardering is wel een onderbelichting van nieuwkomende toernooien. Die vaak wel op een veel sterkere bezetting mogen rekenen. Het afgelopen World- Cup toernooi in Rotterdam is een goed voorbeeld van deze trend. Vrijwel de ge hele wereldtop vocht hier een verbeten strijd uit, met bovendien nog uitsteken de prestaties van de Nederlanders Jan Timman en John van der Wiel. In diverse kranten las men daar echter vaak bitter weinig van terug. Voor de moeizaam bij eenverzamelde sponsoren en het op de valreep nog uitkomst brengende auto matiseringsbedrijf Swift, dat in het Rot terdamse World-Trade center voor een uitstekende entournage had gezorgd, no digt dat uiteraard niet direct uit tot door gaan. Een ander toernooi dat inmiddels al een decennium lang een topgebeuren in stand houdt maar in de pers ook wat on derbedeeld naar voren komt, is het Til- burgse Interpolistoernooi. In de begin tijd was men in Tilburg steevast verze kerd van een bezetting waarin praktisch geen topper ontbrak. In hun streven naar een absolute topbezetting heeft het duo Rennigs-Vael inmiddels wel wat water bij de wijn moeten doen. Nog altijd ech ter spant het gebeuren de andere Neder landse toernooien naar de kroon. Het af gelopenjaar zocht de organisatie zijn heil daarbij in een dubbelrondige achtkamp, waarin Anatoli Karpov voor de zoveelste maal superieur was. De vice-wereldkam- pioen voelt zich in Tilburg altijd uitste kend op zijn gemak en won hier maar liefst zesmaal. Opmerkelijk zijn dan ook de rand-faciliteiten van het toernooi. De spelers kunnen daardoor onder optimale omstandigheden renderen. Als enig eve nement houdt het Interpolis-toernooi er ook een speciale gastgrootmeester op na. Deze biedt zijn diensten niet alleen aan de spelers aan, maar voorziet ook de pers van deskundig commentaar. Dat ook het toernooiboek garen bij deze optimale condities spint ligt voor de hand. Het is uitstekend verzorgd, met diepgaande analyses van de spelers zelf en talrijke illustrerende diagrammen. New in Chess-medewerker Dirk-Jan ten Geuzendam lardeerde het met boeiende rondeverslagen en daarbuiten ook nog enkele interviews met de spelers. Slechts voor de wat minder fanatieke schaker/lezer vormen de Engelse voer taal (ten behoeve van het internationale schaakpubliek biedt dat uiteraard een grotere markt) en de wat late verschij ning na het toernooi een minpuntje. Raf- felwerk is echter anderzijds zeker in de schaaksport niets waard en wordt op de ze manier in elk geval vermeden. Uit het boek alvast een diagramstelling. Ondanks de materiële achterstand van toren en loper tegen de dame beschikt zwart over een comfortabele positie. Hoe zwart op een bepaald opmerkelijke wijze tot de winst kwam, leest u volgende week. In de wedstrijd tegen Hongarije tijdens het Europees kampioenschap hadden Frans Borm en Anton Maas de keus uit twee kleuren om slem te spelen. Ze ko zen aanvankelijk de verkeerde, maar werden vervolgens door de tegenpartij op het goede paard gezet. De niet te mis sen winstgang werd er gratis bijgeleverd (diagram 1): Borm als zuid opende 1 Ha, noord 3 KI, zuid 3 Ha, noord 4 KI, zuid 4 Ru (ruiten controle, accepteert klaveren als troef), noord 4 Sch (controle in schoppen), zuid 4 SA (azen vragen). Noords antwoord van 5 KI toonde nul of drie azen volgens de 'vijf azen conventie', waarbij troef- heer (KI H) als aas wordt meegeteld. Zuid bood daarop 6 KI en nu kwam west tot le ven. Hij zag oost natuurlijk graag met harten starten, een wens dié hij kenbaar maakte door te doubleren. Een zoge naamd Lightner doublet, oost vragend zuids kleur te starten. Dat doublet hoor de zuid evenwel ook en die retireerde wijstelijk naar 6 Ha. De schoppenstart was voor Sch A; schoppen na voor zuids heer. Zuid stak over naar Ru A en wetend dat west ren once harten had (waarom zou west an ders hebben gedoubleerd?), sneed hij di rect op Ha V. Klaveren naar KI A en een 9 (?32 OAB9 4» AH108764 V108632 N V10762 O W C V9 Z A54 C?V864 OH843 *B3' HB7 C>AHB10975 O 5 52 tweede hartensnit bracht het contract vervolgens thuis. De klaveren vielen twee-twee, maar 6 Ha wordt ook ge maakt met de klaveren drie-een ver deeld. De driekaart klaveren moet in dat geval in dezelfde hand zitten als Sch V (leuk om eens uit te zoeken). In alle wedstrijden werden dezelfde spel len gespeeld en dat bood leuk vergelij kingsmateriaal. Het slem werd meerdere malen geboden maar lang niet altijd ge maakt. Zonder de informatie over de har tenverdeling speelde zuid als regel eerst Ha A, met de bedoeling in tweede instan tie te snijden, en dat ging mis. W/OW 4» AH10 PH O AHB84 4» AHV5 B7 N V9654 VB8643 0 n <^>A97 V6 O w u 010732 B43 4» Z 4» 10 832 1052 O 95 4» 98762 In Finland was veel te doen rond de 'gele' systemen, waarbij met minder dan 12 punten wordt geopend, terwijl met ope ningswaarde eerst wordt gepast, de om gekeerde wereld dus. Lastig voor de te genpartij, die het eigen bieden voortdu rend moet aanpassen, vaak leuk voor het publiek. Een spectaculair spel (diagram 2) van de Duitsers Ludewig en Bitschene. West pas, noord pas! (13+ pt), oost'pas, zuid 1 KI (0-7), noord 2 Ru (sterk), zuid 2 Ha (0- 4), noord 3 KI (echt), zuid 5 KI en noord nog 6 KI! Gemaakt! door Hans Vermin Afgelopen weekeinde is ondergetekende voor de tweede achtereenvolgende maal kampioen van Zwitserland geworden. "Geen kunst", zullen sommigen wellicht zeggen, maar met een score van 20 pun ten uit 10 wedstrijden waaronder 2 over winningen tegen Cazemier, daar mag men toch wel een beetje trots op zijn. Mijn beste overwinning behaalde ik in de vijfde ronde tegen de ex-Nederlander Jan Cazemier (wit). 1. 34-29 17-22 2. 40-34 11-17 3. 45-40 6-11 4. 50-45 1-6 5.31-2616-21 6.32-28 19-23 7. 28x19 14x23 8. 35-30 10-14 9. 30-25 14-19 10. 25x14 9x20 11. 37-32? Wil wit interes sant spel dan is 29-24 geboden b.v. 20x29 33x24 19x30 35x24 4-10 38-32 15-20 25x14 10x19 met grootscheepse omsingeling. Wil zwart solide spel dan is 38-32 gebo den b.v. 4-9 42-38 21-27 32x21 22-28 etc. De tekstzet is echter minder goed. 22-28! 12. 33x22 17x37 13. 41x32 4-10 14. 26x17 11x22 15. 46-41? Wit had zich beter van zijn schijf op 29 kunnen ontdoen door 29- 24 19x30 34x14 10x19, ondanks de daar- 1 2 3 4 5 i I:*1 m tl I'll II1' II I'll1 1 ill 1 III (HP m 1 o 'PI p O1' V! o; IÖ o; ;i: 1 11 door ontstane tempi achterstand. Schijf 29 blokkeert het witte spel in het verdere venoop nl. behoorlijk. 10-14 16. 41-37 6- 11 17. 37-31 11-17 18. 32-27 7-11 19. 31-26 22x31 20. 36x27 20.17-22 21. 38-32 22x31 22. 26x37 11-17 23. 32-27 17-22 24. 43-38 22x31 25. 37x26 12-17 26. 38-32 8-12 27. 49-43 3-9 28. 47-41 5-10. Wit kan slechts afwachten wat zwart gaat doen, zelf kan hij geen winstplannen organiseren, ter wijl zwart verschillende ideeën tot zijn beschikking heeft, waarbij het doorzet ten van 20-24 29x20 15x24 zijn belangrijk ste troef is. 29.41-36 2-7 30. 36-31 7-11 31. 31-27 17-22 32. 43-38 22x31 33. 26x37 20- 24! 34. 29x20 15x24 35.32-27 24-29 36. 27- 21, vrijwel gedwongen vanwege 11-16 en 12-17. 29-33! 37. 33x24 11-16 38. 42-38 16x27 39. 29-24, anders 14-20! 19x30 40. 34x25 23-28 41. 39-34 12-17 42. 40-35 18- 22 43. 48-42 14-19 44. 45-40 (na 34-30 was ook de partij zet gevolgd) 28-33! 45. 38x29 27-32 46. 37x28 22x24 47. 44-39 9- 14! 48. 34-30 13-18 49. 39-33 18-23 50. 42- 37 10-15. Het is slechts een 6 tegen 6 posi tie maar toch totaal verloren! 51. 37-32 17-22 52. 33-28 22x33 53. 32-27 33-38 54. 27-21 38-43 55. 21-16 43-48 56. 40-34 48- 37 en wit gaf op: Tot mijn grootste aange name verrassing blijkt de match Sij- brands-Gantwarg met als inzet wie de uitdager gaat worden van de huidige we reldkampioen Alexei Tsjizov, toch te zul len doorgaan. En wel vanaf 11 september in Nederland. De match gaat over 6 par tyen en indien het dan nog gelijk staat nogmaals 6 partyen. De prijzenpot bestaat uit 25.000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14