Nieuw onderkomen biljarters De \oscuyl Ik vertrouw geen enkele ambtenaar Protest tegen opslag maakt weinig kans i4eilig-Vuur ludmkwekkende show ALS U UW MARKT WILT VERGRUTEN, DAN HEBBEN WIJ HIER IETS DAT ERG GOED IN UW KRAAM VAN PAS KOMT. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. ZATERDAG 29 JULI 1989 REGIO LEIDEN Riet Dekkers van de stichting Leefbaar Leiderdorp: Actievoerders: iedere gemeente heeft ze. Door de een hooggewaardeerd, door de ander met de nek aangekeken vechten ze voor of tegen de meest uiteenlopende zaken. Tegen een puinstort, tegen een rijksweg, voor graskarpers, voor appelbomen, voor het eigen schuurtje of voor een drempelvrije gemeente. Hun heilig vuur dooft geen moment, ook als resultaat uitblijft. In deze (wekelijks) rubriek doen ze een boekje open over hun drijfveren, overwinningen, ontberingen en tegenstanders. LEIDERDORP - Aan de tuin moet nog het een en ander ge beuren, maar Riet Dekkers heeft er geen tijd voor. De voor zitter van de Stichting Leefbaar Leiderdorp heeft het veel te druk met haar strijd tegen de stortplaats in het Doesgebied, schuin tegenover het St. Elisa- bethziekenhuis. door Erna Straatsma Ze zegt al maanden nergens anders mee bezig te zijn. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat malen rechtszaken, wetsteksten en rap porten door haar hoofd. De dokter vindt dat ze het wat rustiger aan moet gaan doen maar voor Riet Dekkers zijn er geen grenzen. "Zie je die kringen onder mijn ogen? Ik slaap echt veel te kort". Haar gezondheid lijdt er onder maar voor de goede zaak heeft Riet Dekkers veel over. Ze zegt de laatste weken "onder de pillen te zitten" om een beetje te kunnen ont- De stortplaats beheerst het leven van Riet Dekkers. Voor tuinieren heeft ze nauwelijks tijd n spannen. "Het is dat ik ook een do sis humor heb, anders had ik het nooit zo lang volgehouden. Maar nu moet ik het eigenlijk wat rustiger aan doen, want ik word er helemaal beroerd van. Oververmoeidheid gaat op een gegeven moment een rol spelen. Maar ja, dat gaat wel De dagen van Riet Dekkers zijn lang. Na het ontbijt is het tijd voor de post. Stukken nakijken, juridi sche uitspraken bestuderen. Met die zaken is de voorzitter al gauw de hele ochtend bezig. De middag is er voor het uitwerken van reacties. De avonden worden besteed aan het bestuderen van achtergrondinfor matie, zoals wetboeken. De lange reeks bezwaarschriftenprocedures tegen de komst van de puinstort vergt een enorme kennis van zaken. "Sinds maart ben ik ongeveer 17 uur per dag bezig met de stort plaats. Ik kom gewoon niet meer aan leuke dingen of klussen toe. Op zondagen ga ik met lekker weer in de tuin zitten, maar dan heb ik al gauw weer een wetboek in mijn handen. Soms denk ik wel eens aan stoppen. En mijn man zei vorig jaar een keer: 'Je stopt er nu mee, ben jij gek geworden. Je wordt toch pas gewaardeerd als de stortplaats er komt'. En daar heeft hij waarschijn lijk gelijk in. Maar ja, dan gaat je kop weer werken. Die ambtenaren zijn zo onrechtvaardig. Ik vertrouw er niet één". Respect De strijd van Riet Dekkers dwingt bij sommigen respect af, anderen schudden meewarig het hoofd als ze haar naam horen. De Leiderdorp- se heeft geen goed woord over voor de gemeente, die op haar beurt niets meer te maken wil hebben met deze actievoerster van het eerste uur: "Ik vind het niet belangrijk wat ande ren van mij vinden. Laten ze het recht in m'n gezicht zeggen en niet achter mijn rug om. Rancuneus, nee dat ben ik nooit geweest. Het is nogal leuk om steeds voor de rech ter te moeten staan. Ik ga niet strij den als ik weet dat ik ongelijk heb". "We mogen als stichting natuur lijk geen fouten maken waar ze je op kunnen pakken. Daardoor ben ik in Leiderdorp wel een kasplantje ge worden. Ik kan hier echt geen bloe metje langs de kant van de weg plukken. Anderen wel, maar ik niet". Dat gemeente-ambtenaren en raadsleden haar liever niet meer te woord staan, beschouwt Dekkers als een compliment. "Ik heb wel eens schreeuwende ruzies gehad met de afdeling voorlichting van de gemeente. 'Kop houden als dat wijf van Dekkers belt', krijgen die van boven te horen. Ik kan het voorlich- Burgerlijke Stand ters ook niet kwalijk nemen dat ze niks mogen zeggen. Maar ja, zo pra ten ze dus over me". "Ik ben ook vaak bedreigd. Dan bellen ze midden in de nacht op. anoniem, en zeggen ze dat ze je gaan vermoorden. Je kunt de hoorn er dan natuurlijk wel naast leggen, maar dan kan niemand anders op bellen. Dus nu nemen we twee tele foons. Een voor privé-gebruik en een voor de stichting". Verspild De enorme hoeveelheid tijd en geld lijkt nauwelijks op te wegen tegen de succesjes die Dekkers met haar stichting haalt. Veel mensen den ken dat de komst van de stortplaats niet meer is tegen te houden en vin den verder tegenstribbelen dus ver spilde energie. "Energie verspillen, nee zo zie ik dat niet. Als je niks doet weet je ze ker dat die stortplaats er komt. We vechten al jaren tegen de stort maar als 'ie er komt is het voor mij over. Denk je dat ik dan nog ga kijken? O nee hoor. Dan lig ik er geen nacht langer van wakker. Of ik dan teleur gesteld ben? Nee hoor, dat ben ik nooit. We hebben dan in ieder geval voor een volgende keer een hoop geleerd, een hoop wijsheid opge daan. En dan komen we ook einde lijk eens aan ons gewone werk toe toe. Burgers helpen bij hun aan vraag voor een bouwvergunning en De juridische stappen die de stichting onderneemt tegen de komst van de stortplaats kosten handenvol geld. In de afgelopen ja ren is ongeveer 40.000 gulden opge gaan aan allerlei procedures en bij komende kosten. De ongeveer 1200 donateurs kunnen de kosten van de stichting niet dekken. Daarom moet in huize Dekkers wel eens wat worden verkocht. "Dan is het fijn als je antiek hebt, dat is tenminste nog wat waard, ha ha. Gelukkig hecht ik niet zo aan die dingen. Kristal, zilver, sieraden, ik heb nog wel wat liggen. In de loop der jaren heb ik denk ik voor 15.000 gulden gespaard en verkocht. Ik kan nog veel meer verkopen, heb een hoop erfstukken. Dan kunnen we weer verder als dat moet". Toch is de woning aan de Van Poelgeestlaan niet echt leeg. In de huiskamer staat een grote kast die van top tot teen is gevuld met rap porten en andere paperassen. Daar-' naast ligt nog een grote stapel lees materiaal op de grond. In de andere hoek van de tafel staat een groot bu reau dat voor het werk van de stich ting wordt gebruikt. "Boven heb ik nóg wat staan", zegt de Leiderdorp- se. "De belangijkste dingen leggen we in de kluis, want stel je voor dat er ingebroken wordt, dan ben je al les kwijt". Fragment uit de show met de volbloedsarabier, een multi-functioneel paarderas, waarmee gisteravond op de Voorschotense Voorstraat een punt achter de paardenmarkt werd gezet. ooto Henk Bouwman) VOORSCHOTEN - De demonstra tie door de vereniging Arabische Volbloeds, waarmee gisteravond op de Voorstraat de Voorschotense paardenmarkt is afgesloten, bracht veel Voorschotenaren en 'buitenlui' op de been. Dank zij de volbloedsarabier, die in paardennummers van circussen wordt gebruikt vanwege zijn schoonheid en plooibare karakter, zijn er Engelse renpaarden en kon den tal van paarderassen worden veredeld en verbeterd. Evengoed is de volbloedsarabier een veelzijdig en sober gezinspaard. In de demonstratie van de vereni ging Arabische volbloeds kwamen al die facetten van deze multi-func- tionele viervoeter uitvoerig aan bod. Er was een oosters ge kostumeerde show en een dres- sjaurktir op muziek, een rendemon- stratie en een vierspan voor een Ro meinse strijdwagen. Even later kwamen hengsten, merries en veu lens, meegevoerd aan de hand, rus tig voorbijgeparadeerd. Het oosters gekostumeerd rijden is in het verleden geïntroduceerd door vrouwen die geïnteresseerd raakten in de historische en culture le achtergronden van het Arabische volbloedspaard. Er ontstond een 'authentic-klasse' die demonstra ties verzorgde op "zuiver oosterse grondslag". De rendemonstratie in de Voor schotense Voorstraat mag dan als een bijzonderheid worden aange merkt; in Rusland en Polen is het traditie dat staatsstoeterijen fokma- teriaal op hardheid, snelheid en uit houdingsvermogen selecteren. Rustige paardenmarkt Voorschoten VOORSCHOTEN - De Voorscho tense paardenmarkt is gisteren en vannacht rustig verlopen. In tegen stelling tot voorgaande jaren werd er amper gevochten en bleef het bij enkele incidenten. In café Landzicht aan de Molen laan drukte een man rond twee uur vannacht een ruit in toen de aanwe zigen hem niet wilden binnenlaten. De politie rukte uit met twee wa gens en agenten praatten met suc ces in op de man. Met een bloeden de hand ging hij rustig naar huis en beloofde hij de schade te zullen ver goeden. De eigenaar van het café zag vervolgens af van een aangifte. Een half uur later ontmoette een groep Wassenaarders in de Voor straat een groep Voorschotenaren en viel er volgens een woordvoerder van de politie "hier en daar een klap". Agenten begeleidden de 10 tot 12 Wassenaarders naar hun ei gen gemeente, maar noteerden geen namen. Eerder die nacht trapten twee feestgangers in de verspreid liggen de glasscherven in Schoolstraat en Voorstraat. Een dokter heeft de snijwonden gehecht. het Voorschotense Sint Nicolaespad Voorschoten DEN HAAG/VOORSCHOTEN - Het protest van omwonenden tegen de opslag en verwerking van afval op een terrein aan het Sint Nicolaespad in Voorschoten zal waarschijnlijk worden afgewezen. Dat bleek gisteren tijdens een zitting bij de Raad van State. De mend voorzitter van de afdeling bestuursgeschillen van de Raad va mr. B. Veldkamp, maakte duidelijk dat zelfs de bewoners er niets i schieten als hij de vergunning voor de opslag zou schorsen. "Als ik uw verzoek toewijs, bent u nog verder van huis", zei mr. Veld kamp tegen de woordvoerder van de omwonenden. Hij doelde daarmee op het feit dat in de vergunning nu in elk geval voorwaarden zijn opgenomen waaraan de exploitant van de al langer bestaande opslag zich moet hou den. Als die vergunning wordt geschorst is de exploitant niet aan die voor waarden gebonden. Weliswaar kan het gemeentebestuur dan optreden te gen een stortplaats die zonder vergunning in gebruik is, maar dergelijke procedures kunnen zeer lang voortslepen. De woordvoerder van de omwonenden, E. Brussee. kon hier weinig te genin brengen, zodat de beslissing van mr. Velkamp voorspelbaar is. Die beslissing wordt waarschijnlijk binnen een week bekend gemaakt. Overigens liet Brussee wel weten dat een dergelijk afvalbedrijf eigenlijk helemaal niet op die plaats thuishoort. Volgen hem zijn elders in de ge meente veel betere locaties te vinden. i State, Oegstgeestenaren zien af van kogelronde hal op rond fundament OEGSTGEEST - Van een rond gebouw hebben de bil jarters van het Oegstgeester sportpark De Voscuyl afge zien. Toch was dat vanwege het ronde fundament wel de bedoeling. "Rondbouw is vrij kostbaar. We hebben de knoop doorgehakt en een rechthoekig gebouw neerge zet. Dat kostte 4,5 ton en daar zit geen gulden gemeentegeld bij", verklaart A.L. van Ingen Schenau. Hij' is de voorzitter van de Stich ting Biljartcentrum Oegstgeest, die het gebouw van zes Oegst geester biljartclubs beheert. Ook is hij voorzitter van de Oegstgees ter Sportraad. Het was zijn idee om op de fundamenten, op het zo geheten oxydatiebed, van de voormalige rioolwaterzuiverings installatie een nieuw gebouw te laten verrijzen. Dat gebouw is op nog wat kleinigheden na gereed en wordt reeds gebruikt voor de sport met de fijne afstoot. De bil jartclubs, met 170 overwegend oudere leden, wilden om twee re denen gebruik maken van de fun damenten. Een: de fundamenten hebben een enorme draagkracht. Volgens de dubbele voorzitter "kun je er wel een toren op bou wen". Twee: al zou men de onder grond willen verwijderen, dan kan dat niet anders dan met ex plosieven ("Een kostbare zaak"). Met de bouw van het nieuwe onderkomen werd in april begon nen. Na vijf maanden staat het er. Op 23 augustus zal de accommo datie officieel worden geopend. Van Ingen Scheanu merkt op dat er tussen het ontstaan van het idee en de verwezenlijking ervan twee-en-een-halfjaar liggen. Voor de financiering heeft de stichting een lening afgesloten waarvoor de gemeente zich garant heeft ge steld. Ook heeft de gemeente de biljarters recht van opstal ver leend. Dankzij het nieuwe, grotere ge bouw - het voormalige onderko men ligt op een steenworp af stand en is thans in gebruik bij een dansschool - kunnen de bil jartclubs hun ledenstops beëindi gen. Volgens Van Ingen Schenau wordt op korte termijn een groei van 170 naar 250 verwacht. Over het bezettingspercentage maakt hij zich weinig zorgen. De teller staat nu al op 70 procent. De voor zitter maaakt er verder geen ge- hiem van dat de stichting het be halve van de huuropbrengsten ook van de baromzet zal moeten hebben. Ook is er nu plaats voor meer tafels. In het vorige gebouwtje, dat eerder .dienst deed als nood- school en Rode Kruis-gebouw, stonden vier met groene lakens bespannen tafels. Daar zijn nu twee grote matchtafels bij geko men waardoor de clubs kunnen deelnemen aan de landelijke competitie Driebanden-groot eer ste klasse. "We kunnen nu alles", vat de voorzitter samen. "Nee, geen snooker, daar doen wij niet aan mee. Er zijn al zo veel snookerzaken. Wij zien daar geen heil in en houden ons sec bij bil jarten. Aanvankelijk waren de plannen met de oude rioolwater zuivering veel grootschaliger. De Oegstgeestenaar dacht aan een modern sportcentrum, compleet met bowlingbanen. Afscheid van dat plan heeft hij niet genomen. "Als er één schaap over de dam is, volgen er meer. Er is nog een heel groot terrein over met een aantal bouwsels erop. Wij hebben bewezen dat je hier kunt bouwen. De fundamenten zijn van een heel hoge kwaliteit en met wat creativiteit kun je veel doen. Ik heb begrepen dat de schietvereniging al belangstel ling heeft getoond. Misschien wil len er nog meer clubs een gokje wagen", klinkt het uitnodigend. Als adverteren ergens geschikt voor is, dan is het wel voor het bewerken van nieuwe marktgebieden. Ook hier kan het LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD u prima van dienst zijn. Samen met 6 andere kwaliteitskranten zijn wij namelijk verenigd in GROOT DAMIATE. En dat GROOT DAMIATE voor u één van de interessantste stukjes Nederland kan bereiken, is geen holle advertentiefrase maar een keihard gegeven. Wat denkt u van het aantrekkelijke, aaneengesloten gebied van Zaanstad/Purmerend door Haarlem en omstreken heen naar Leiden, ook wel bekend als de koopkrachtige gordel rond Amsterdam? Met 723.200 regionale dagbladlezers bieden wij u een marktgebied met mogelijkheden. Temeer daar statistisch is vastgesteld dat dit gebied gewoon wat méér financiële armslag heeft. Interesse?? Bel 071-161400 en wij vertellen u graag alles over deze vérstrekkende manier van adverteren Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 10