Perlotjes zijn niet om mee te spelen 'Kabinet moet krachtig optreden tegen Aquino' Grote aal: het aloude sleurwerk VISSPORT Dikte en breedte schaven nu ook met handschaafmachine Diefstal-veilige fietsreparatieset 'Horzel voor de Filipijnse regering' Achterstand zwarten op blanken VS blijft groot Bij zware gevechten in Libanon 28 slachtoffers VRIJDAG 2« JULI 1989 PAGINA 9 Bij de visserij op de meeste vissoor ten wordt steeds heel subtiel afge wogen welke materialen het hoog ste rendement opleveren. Vooral in de wedstrijdvisserij gaat het vaak om een verschil in lijndikte van en kele honderdsten van millimeters en de keuze voor een net nog één maatje kleiner haakje al dan niet voorzien van een minuscuul weer- haakje. Veel minder 'fijnmazig' gaat het er toe bij de jacht op grote, zware aal. Hier is ook geen sprake van een afmattende dril zoals we wel ken nen in de karper- of snoekvisserij. Voorop staat dat het kronkelende beest zo snel mogelijk op de kant wordt gehaald. De aal mag niet de kans worden gegund om zijn lenige lijf rond een of ander object onder het waterop pervlak te slingeren, want dan kan de hengelaar het wel vergeten. Nee, vissen op grote aal is het aloude sleurwerk. Grote aal huist in de meest uiteen lopende wateren. Dat kan de vaar geul zijn van een drukbevaren ka naal, waarin zich door een vrijwel continue stroming allerhande voed sel verzamelt waaruit de aal zijn me nu samenstelt. Aal huist ook in de grotere meren vlak in de buurt van rietkragen op nauwelijks een meter water maar wordt ook gevangen op acht, tien meter water door vissers die hun visje hadden uitgegooid voor de snoekbaars. Zelfs in onooglijke en somstijds sterk verontreinigde stadswater- tjes, vijvertjes of smalle slootjes in drukke woonwijken wordt tot ver bazing van iedereen soms paling ge vangen van bijna een meter lengte en de omvang van een pols. De hengelaars die het gemunt hebben op grote aal gebruiken als aas doorgaans een dood of levend visje of een stukje vis. Er zijn er zelfs die er niet voor terugdeinzen om een maatvoorn als aas te gebruiken. Ze gaan ervan uit dat de werkelijke grote exemplaren liever één keer een forse buit pakken dan enkele malen een kleinere. Toch wordt grote aal ook wel aan andere aassoorten gevangen. Bij voorbeeld een blokje geurige kaas, een dotje maden of een flinke worm. Dat laatste aas wordt voor de normale aalvisserij het meest toege past. Maar vaak juist niet bij de jacht op de recordalen. Want de kans dat dit aas wordt gepakt door kleine aal, om nog maar niet te spre ken van witvis, is niet denkbeeldig. Simpel te maken decoraties Over grote aal gesproken. En een kleine pos, grondel of baars is ook niet vies van een lekker vers piertje. Omdat de aal in nachtelijke uren doorgaans de grootste activiteit aan de dag legt en dan ook het meest fourageert zijn de kansen na zons ondergang het grootst. Dat wil ove- .rigens niet zeggen dat er geen grote aal overdag kan worden gevangen. Bij de keuze van de lijn moet je niet al te dun gaan. Aal is een bijzon der krachtige vis en daarom is een lijntje van 25, 28 of 30 honderdste beslist geen luxe. De keuze van een haak hangt mede af van het ge bruikte aas. Meestal komt een flin ke langstelige haak in aanmerking; bij het vissen met dood aas, wordt een visje nogal eens gefleurd, zoals ook wel bij de snoekvisserij ge beurt. DOOR BRAM VAN LEEUWEN De keuze van de hengel is niet zo belangrijk. Het mag gerust een goedkope volglas zijn als er maar een paar goede ogen op zitten. De actie van zo'n hengel speelt ook niet zo'n grote rol, omdat snel binnenha len toch het parool is. Veel meer aandacht dient er te worden besteed aan de werpmolen. Dat moet er eentje zijn die is voor zien van een goede harde lijngelei- der, terwijl de inhaalsnelheid hoog moet zijn. Met één draai van de slin ger moet er toch zo'n 70 a 80 centme ter lijn op de spoel gezet kunnen worden. Voor het landen van een grote pa ling is een diep zeer fijnmazig lan- dingsnet nodig. Een pannet zoals bij de wedstrijdvisserij wel wordt gebruikt voldoet niet want daar kruipt de aal in recordtempo uit en kun je opnieuw beginnen. Er zijn hengelaars die zich gespe cialiseerd hebben op de vangst van grote alen en net als bij de jacht op zeeroofvis, als haai, een soort ruby duby maken. Dat is een zakje met stukjes vis, soms wat bloed en ver mengd met wat olieachtige en visi- miterende geurstoffen waarmee de paling naar de stek wordt gelokt. Tenslote nog iets over de beetre- gistratie. Dat kan heel simpel door het vissen op de top van de hengel. Overdag gewoon met het oog, 's avonds en nachts met een belletje, een stukje fluorescerend folie of een breekstaafje. Verder komen natuurlijk de ver schillende wakers in aanmerking of een gewone pen. En niet te vergeten de traditionele rij kleine rood-witte balletjes waarmee de aanbeet van een aal prachtig kan worden ge volgd. Nadeel van dit specfieke aal- tuig is dat het nogal wat weerstand geeft en vooral in de periode dat de aal zeer traag aast, en ook dat komt voor, snel tot loslaters zal leiden. Over het algemeen laat de aan beet van de aal niets aan duidelijk heid te wensen over. Een hevige zwiepende top is geen uitzondering en wie met de pen vist ziet die vaak met grote snelheid uit het zicht ver dwijnen. Wil je grote aal voor de consump tie gebruiken, dan is het vaak aan te bevelen om de vis eerst een tijdje in schoon leidingwater te laten rond zwemmen. Zeker deze wat oudere aal heeft in de meeste wateren een nogal gronderige smaak wanneer hij direct wordt opgegeten. Verder verdient het aanbeveling om alleen paling te eten uit schone wateren. Perlotjes, kleine poppetjes en genoemd naar de maakster Marianne Perlot, zijn zuiver decoratief bedoeld en niet om mee te spelen. Ze zijn heel simpel te maken en kosten weinig. Voor rond de 2,50 aan materiaalkosten maakt u al zo'n sierpoppetje. Heel leuk dus, ook als cadeautje. Een Perlotje heeft een lijfje van chenilledraad of pijperagers met daaraan voor het hoofdje een wat grotere houten kraal (hier 30 mm doorsnee) en als handjes en voetjes kleine houten kralen. Het pakje maakt u volgens een eenvoudig patroontje en de haardos van een pompoentje van katoen of van gekleurd dons. Verder hebt u ook nog wat watten of fiberfill nodig om het lijfje (dat wil zeggen het pakje) op te vullen. De maten van het popje kunt u vari ëren. Knip uit een lapje stof van bij voorbeeld 17 x 27 cm het patroon van het pakje, mét een klein naadje extra. Stik de naden van onderarm en buitenbeen en dan de binnen been naden. Draai het pakje bin nenste buiten: geef daarvoor eerst een klein knipje in de naad van kruis en oksel. Pers de naadjes plat. Draai van chenilledraad of pijpe ragers een lijfje. Vouw de benen en het linkerarmpje plat naar beneden en schuif zo het pakje over de rech terarm en benen. Vul het lijfje losjes op met watten of fiberfill. Vouw de armsgaten en broekspijpen een klein stukje naar binnen, rijg met een dubbele draad langs de randen en trek de draad strak aan, zodat de mouwen en pijpen leuk opbollen. Let erop dat het chenilledraad een stukje uitsteekt, waaromheen u dan het garen windt. Doe in de kleine kraaltjes een druppel lijm en schuif ze over het draad, tot aan de stof. Maak een kraag van een reep stof van 9 x 40 cm, stik daarvan het korte naadje dicht en vouw het lapje dub bel met de goede kant naar boven. Rij een dubbele draad door de onaf gewerkte randen, duw het kraagje over de hals heen en trek de draden strak aan, zodat het kraagje mooi gerimpeld valt. Zet de grote houten kraal ook met een tipje lijm vast. Maak van katoen een pompoentje en lijm dat op de grote houten kraal. U kunt ook kiezen voor gekleurd Perlotje zijn grappig als decorat dons als haartjes, en zelfs een open gevouwen satijnen bloem kan heel sjiek staan. Een leuke puntmuts van dezelfde stof als het pakje, of een sportief gehaakt mutsje kan het geheel completeren. Kortom, ver sier het Perlotje 'harmonieus' in kleertjes en accessoires die passen bij uw eigen woonstijl of bij die v wie u het poppetje maakt. Veel meer leuke Pcrlot-ideetjes vindt u in het zojuist bij Cantecleer ■erschenen boekje 'Sierpoppetjes Als je onderweg een mankement aan je fiets krijgt, is het altijd handig een 'noodsetje' bij de hand te hebben. Er is nu een reparatieset die uitstekend bestand is tegen diefstal. Het is een slank gevormd 'doosje' dat op het fiets- frame wordt bevestigd. De schroeven waarmee dit gebeurt zijn van buiten af onbereikbaar. Het doosje, van onverwoestbare kunststof, wordt niet een sleutel afgesloten. In de set zitten een fietspomp, bandelichters, twee fietssleutels, reserve- lampjes, ventieltjes en bandenplakspullen. Dit nieuwe produkt, Cycle-Safe geheten, kost 75,-. Informatie: Verta, Vught, 073 - 579130. De stille droom van vele dhz-hout- bewerkers is het bezit van een sta tionaire (vast opgestelde) schaafma chine die niet alleen een gaaf opper vlak oplevert maar waarmee ook balken en latten in dikte en breedte geschaafd kunnen worden. Wat zo'n droom in de weg staat is het prijskaartje dat aan zulke pro fessionele machines hangt: het loopt al gauw in de duizenden gul dens. Bovendien is zelfs een klein type meestal te groot om in een dhz- werkplaatsje onder te brengen. Een unieke oplossing is bedacht door fabrikant Bosch. Die heeft een schaafinrichting (ADV 82) ontwik keld die van een elektrische hand schaafmachine een compacte 'vlak- vandiktebank' maakt. Slechts 40 cm lang, 12 cm breed, goed voor het bewerken van hout met een maxi male breedte van 8 cm en een dikte tot 7 cm. De vereiste maten kunnen traploos ingesteld worden, zodat elk formaat (binnen de maxima) ui terst nauwkeurig uit de machine komt. Een belangrijk voordeel is dat de bezitter van zo'n uitrusting het goedkopere ongeschaafde hout kan kopen om het daarna zelf 'strak en vlak' op maat te schaven. Gewoon thuis in je knutselschuurtje. Je plaatst de schaafinrichting met twee lijmklemmen op de werkbank en bevestigt daarop de handschaaf machine. Zes verschillende Bosch schaafmachines zijn geschikt om in combinatie met de ADV 82 gebruikt te worden. De richtprijs van dit nieuwe stuk gereedschap (een primeur van klas se) is 284.- Naast de meegeleverde toebehoren zijn ook nog extra ac cessoires verkrijgbaar: een parallel geleider, een adapter voor spaanaf- voer naar een stofzuiger, en lijm klemmen. Informatie: Electro-Staal. Huizen, tel. 02152-83211. Oproep tot moord op verzetsleider veroordeeld UTRECHT (GPD) De met moord bedreigde Filipijnse verzetsleider Jalandoni heeft een oproep gedaan aan de Nederlandse regering om krachtig op te treden tegen de moordoproep. Het Filipijnse leger heeft in opdracht van president Aquino een premie van ruim honderdduizend gulden per per soon gezet op de hoofden van vier in Utrecht woonachtige Filipijnen, die contacten onderhouden met het linkse verzet in dat land. BUITENLAND BINNENLAND ECONOMIE De oproep tot moord noemt Ja landoni, die de Nederlandse natio naliteit bezit, 'een uitbreiding van het geweldsniveau op de Filippij nen'. "Misschien is het bluf van de militairen in Manila, maar iedere dwaas zou nu het idee kunnen krij gen om de moord ten uitvoeren te brengen. Het gevaar kan van alle kanten komen. Er zijn op de Filip pijnen minstens tweehonderd vigi- lanten-organisaties (vrijwillige, pa ramilitaire burgerwachten). Krachtig protest van de kant van mensenrechtenorganisaties en van de zijde van de Nederlandse rege ring is nodig, aldus Jalandoni, "om te voorkomen dat deze politiek een trend wordt". Volgens de NDF-ver- tegenwoordiger is het Utrechtse kantoor hinderlijk voor president Aquino, omdat het informatie ver strekt over de voortdurende schen ding van de mensenrechten in de Filippijnen. Hij vermoedt dat de Fi lippijnse autoriteiten om die reden hebben besloten tot 'legalisatie van dit criminele voorstel'. De militaire autoriteiten in Manil la zoeken in totaal 31 verzetsstrij ders, van wie de meesten onder gronds in de Filipijnen actief zijn. Voor hun aanhouding - dood of le vend heeft stafchef Renato de Villa een bedrag van 47 miljoen pesos uitgetrokken, ruim vieren eenhalf miljoen gulden. Jalandoni blijft strijdlustig: "We hebben er geen seconde over ge dacht ons kantoor in Utrecht te slui ten. Dan zouden we toegeven aan de bedreigingen en intimidatie vanuit Manila. We moeten ons daarjuist te gen verzetten", aldus de leider van het Filipijnse National Democratie Front (NDF), een koepelorganisatie van veertien verzetsbewegingen op de Filippijnen. Na het WD-kamerlid Weisglas hebben ook de volksvertegenwoor digers Stemerdink (PvdA) en Bei- nema (CDA) hun afschuw uitge sproken over de oproep tot moord. "De ambassadeur van de Filippij nen in ons land moet onmiddellijk op het matje worden geroepen en te horen krijgen dat wij niet gediend zijn van dit soort praktijken", zei Stemerdink vanmorgen. Beinema vindt dat er sprake is van een ongewenste inmenging in het Nederlandse rechtsstelsel. "Als een buitenlandse mogendheid vindt dat in Nederland verblijvende mensen strafbaar zijn, dan dient de ze via de normale juridische weg contact op te nemen. Dit lijkt op de manier waarop de ayatollahs in Iran te werk gaan. De regering moet on middellijk duidelijk maken dat zij hiervan niet is gediend". ROTTERDAM (GPD) Wat het Filipijnse leger en de regering wel heeft bewogen om een prijs op Ja- landoni's hoofd te zetten, blijft enigszins gissen. Maar het lijkt erop dat zij in hun wanhopige strijd te gen het gewapend verzet de jacht hebben geopend op alle linkse leiders, ook die als gematigd bekend staan. Net als de woensdag gearresteerde communisten leider Satur Ocampo is Jalandoni een 'zichtbaar' kopstuk en dus een gemakkelijke prooi. Beiden tre den op als woordvoerders van het Nationaal Demo cratisch Front, de politieke arm van dat verzet. Bei den zijn betrokken geweest bij vredesonderhande lingen met de regering-Aquino en volgens bronnen in Manila stond Ocampo onder permanente bewa king. Jalandoni ondernam begin van dit jaar uit zijn kantoor in Utrecht nog een poging om de partijen rond de tafel te krijgen, maar tevergeefs. "Aquino zal geen agenten sturen om hem in Ne derland te pakken. Hij loopt alleen gevaar als hij te rugkeert in de Filipijnen", meent Elvis Sadia, redac teur van de Manila Chronicle. Het is niet te verwach ten dat een horde premiejagers naar Nederland zal afreizen om hem neer te schieten. Hoewel voor een Filipijnse arbeider, die gemiddeld nog geen negen gulden per dag verdient, 100.000 gulden een enorm Jalandoni hehoort beslist niet tot de haviken bin nen het NDF-collectief, waarin verscheidene pro gressieve en communistische groeperingen zijn ver enigd. Hij heeft juist de 'hard-liners' ervan weerhou den de guerrilla-oorlog op te voeren en meer dan eens in eigen gelederen gepleit voor een politieke op lossing. Maar voor de Filipijnse regering is de inter nationaal vertegenwoordiger, die Europa in ruime mate van informatie voorziet over de schaduwzijden van het beleid van Aquino, een buitengewoon verve lende horzel. De president heeft twee weken geleden bij haar bezoek aan Europa enkele bittere pillen moeten slik ken. In de Bondsrepubliek kreeg ze te horen dat Bonn wel bereid was om met extra financiële steun over de brug te komen, maar dan moest de situatie van de mensenrechten wel verbeteren. Bij haar te rugkeer liet Aquino zich dan ook verbitterd uit over de kritische ontvangst in het Westen, die volgens haar te wijten was aan de eenzijdige berichtgeving in de pers. Jalandoni heeft als ambassadeur van het verzet en de armen op het platteland daaraan zijn bij drage geleverd. Ook al eerder is geprobeerd hem het zwijgen op te leggen. De Filipijnse opperbevelhebber Fidel Ra mos verklaarde twee jaar geleden dat het NDF-kan- toortje van Jalandoni in Utrecht een dekmantel was voor wapenhandel. Maar hij is nooit met bewijzen over de brug gekomen. Een onderzoek van het Ne derlandse ministerie van buitenlandse zaken op ver zoek van Manila heeft geen enkele van de Filipijnse beschuldigingen waargemaakt. Jalandoni houdt zich niet bezig met geweren, maar met het wapen van het woord. Omdat dit ook heel bedreigend kan zijn voor een regering-in-nood, staat op zijn hoofd een flinke prijs. Een klein Libanees meisje speelt met de restanten van een raket die giste ren in grote hoeveelheden op woonwijken in west-Bayrut werden afge vuurd. foto <EPA> BAYRUT (AP) - Bij gevechten tus sen christelijke troepen en Syrische schutters in de Libanese hoofdstad Bayrut zijn in de nacht van woens dag op gisteren 28 mensen gedood en 80 anderen gewond geraakt, zo maakte de politie bekend. Hiermee is het totale dodental sinds de her opleving van de burgeroorlog op 8 maart gestegen tot 481. «De beschietingen van woensdag nacht waren de hevigste sinds 14 maart, toen 39 mensen gedood wer den en 96 mensen gewond raakten. Volgens de politiewoordvoerder vielen de meeste slachtoffers in isla mitisch West-Bayrut. Hij zei onmo gelijk te kunnen zeggen wie er met de beschietingen was begonnen. In het acht uur durende duel kwamen 60 granaten en raketten per minuut op woonwijken terecht. Na de be schietingen waren de straten be zaaid met gebroken glas stonden overal uitgebrande auto's. Volgens de politiewoordvoerder beschoten de christelijke troepen Syrische posten in West-Bayrut, de heuvels ten zuidoosten van de hoofdstad en de oostelijk gelegen Bekaavallei. Via deze vallei voeren de Syriërs nieuwe voorraden uit Da mascus aan. Syrië heeft 40.000 militairen in Li banon gelegerd die daar naartoe wa ren gehaald als vredescorps onder een mandaat van de Arabische Liga in 1976. Volgens de christenen ver vullen de Syriërs deze rol niet meer sinds ze ze zich aan de zijde van de moslims hebben geschaard in de Li banese burgeroorlog. WASHINGTON (Rtr/VS) - De le vensomstandigheden van de zwar ten in de Verenigde Staten zijn de afgelopen vijftig jaar aanmerkelijk verbeterd, maar zij blijven nog steeds ver achter bij die van de Amerikaanse blanken. Dat blijkt uit een groot opgezette studie naar het leven van de zwarten in de Verenig de Staten sinds 1939, waarvan de re sultaten gisteren zijn bekendge maakt. De studie is uitgevoerd door de Nationale Academie van Weten schappen, een particuliere organi satie, in opdracht van het Ameri kaanse Congres voor de regering. In de studie wordt afgerekend met het idee dat zwarten hun inferieure po sitie aan zichzelf te wijten hebben door een geringere werklust dan hun blanke landgenoten. Volgens de onderzoekers is dat een vooroor deel dat door hun bevindingen wordt weerlegd. De Academie concludeert in een 608 pagina's tellend boek: "Uit vrij wel alle verzamelde statistische ge gevens inkomen en levensstan daard, gezondheid en levensver wachting, politieke en sociale parti cipatie blijkt dat het welzijn van zowel zwarten als blanken aanmer kelijk is toegenomen de afgelopen vijftig jaar. Uit vrijwel al die gege vens blijkt echter ook dat zwarten wezenlyk achterblijven bij blan ken". De jaren veertig en zestig waren de perioden dat de zwarten er het meest op vooruit gingen. "Maar sinds beginjaren zeventig is er spra ke van een stagnatie of zelfs ver slechtering van de economische po sitie van zwarten," aldus de studie. Toen de economische groei in 1973 begon te horten, werden de mensen met de laagste inkomens en oplei dingen het zwaarst getroffen en dat zijn nog steeds voor het overgrote deel zwarten. Er zijn 30 miljoen zwarten in de VS, dat is meer dan 12 procent van de bevolking. Binnen 20 jaar zullen zij 15 procent van de bevolking uit maken. In de studie komt naar voren dat de grote verbeteringen voor de zwarten die in de jaren 60, ten tijde van de burgerrechtenbeweging, werden bereikt de laatste tijd in een steeds langzamer tempo worden doorgevoerd. Als dit niet verandert voorspelt de Academie dat de situa tie slecht en zelfs alarmerend kan worden. Zo voorziet het rapport dat de groei van de zwarte middenklasse weer zal afnemen. Eenderde van de zwarten zal arm blijven, de lonen van zwarte mannen zullen achter uitgaan en de werkloosheid onder zwarten zal groeien. "Drugs en mis daad, kindmoeders, slechte onder wijsmogelijkheden en werkloos heid zullen grote aantallen arme en bijna arme zwarten in hun greep blijven houden". De Academie verwacht ook dat er meer gescheiden woonwijken voor zwarten en blanken zullen ontstaan. "De VS worden geconfronteerd met het vooruitzicht van een voort durende grote ongelijkheid tussen blank en zwart, en een verdergaan de sociale verdeeldheid onder de zwarten onderling". In het verslag wordt aangegeven dat de inbreng van zwarten op veel terreinen, variërend van sport, poli tiek en amusement is verbeterd, maar het tekent daarbij aan dat maar weinig zwarten een leidende positie hebben. En de Academie merkt op: "Wij kunnen niet genoeg benadrukken hoe ernstig het is dat elk jaar nog meer dan tweevijfde van alle zwarte kinderen onder ar moedige omstandigheden leeft nu de jaren 1980 bijna voorbij zijn". Nederlanders 'in' voor les geven in Groot-Brittannië AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer 80 onderwijzers hebben gisteren in Amsterdam een voorlichtingsbij eenkomst bijgewoond van het Ge westelijk Arbeidsbureau in die stad en de Londense onderwijsorganisa tie ILEA. ILEA zoekt 800 leerkrachten wer ven. In Groot-Brittannië en vooral in Londen bestaat namelijk een te kort van 2000 onderwijzers vooral in het lager onderwijs. De Europese leerkrachten zouden volgens woordvoerder T. Smith van ILEA vooral komen te werken in de oude stadswijken van Londen waar veel etnische minderheden wonen. Smith zei gisteren in Amsterdam dat de taal voor Nederlandse onder wijzers in Groot-Brittannië geen probleem hoeft te zijn: "Juist omdat het veelal gaat om kinderen die niet de Engelse taal als hun moedertaal hebben is het goed dat de leerkrach ten dat probleem kennen". Volgens Smith is het nu de goede tijd om in Engeland te komen wer ken omdat per 1 september een nieuwe onderwijswet van kracht gaat die, ook voor het Brits onder wijzend personeel, veel veranderin gen met zich mee zal brengen. Het salaris van de onderwijzers zal rond de 2000 gulden netto per maand komen te liggen. Begin au gustus worden in Amsterdam de eerste gesprekken met sollicitanten gevoerd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9