EG: steun overheid aan Volvo dubieus Merkwaardige zomerhausse houdt aan Ook onderzoek naar project Ballast Nedam Commissarissen Text-hte weg wegens 'derde man' Miljarden EG voor wetenschap Tilburg wil werklozen tot leraar economie omscholen Geen overeenstemming over fusie raffinaderijen Vakantie goedkoopst vanuit Nederland en Engeland Z l 1 Z 7 VRIJDAG 28 JULI }989 BRUSSEL (GPD/DPA) De Europese Commissie stelt een onderzoek in naar steun van de Nederlandse overheid aan Volvo Car. De nieuwe steun die de Nederlandse regering wil geven aan de autofabriek Volvo Car bv in Bom zou in strijd zijn met EG-regels. Ook de bouw van de brug tussen Kopenhagen en het Europese vasteland door een consortium on der leiding van Ballast Nedam wordt onder de loupe gelegd. Volgens de Commissie kan sprake voerd bij de commissie in het zijn van concurrentieverstoring bij keerde keelgat is gevallen, de steun aan Volvo Car. Volvo Car is Denemarken zou worden AMSTERDAM (ANP) - President- commissaris Smits was gisteren de aandeelhoudersvergadering van Textlite begonnen met het verzoek "er geen vuurwerk van te maken zoals in de pers is gesuggereerd". Even later was door zijn toedoen de als altijd roerige vergadering een half uur lang zonder een raad van commisarissen. Toen werd uitein delijk de registeraccountant A. van Wasbeek als nieuwe commissaris gekozen, zeer tegen de zin van een aantal kleine aandeelhouders. Wasbeek was door het effecten huis Prudential Bache namens een onbekende grootaandeelhouder naar voren geschoven. Hij moest van deze opdrachtgever de derde van in de raad van commissarissen worden. Maar Smits en zijn collega Wilmink waren het daar niet mee eens en stapten op. Smits: "Wij vin den uitbreiding van onze raad niet nodig en denken dat er met een der de commissaris geen harmonie zal zijn. Dus maken we ruimte voor Van Wasbeek. Die laadt dan wel een grote verantwoordelijkheid voor de continuïteit van Text Lite op zich". Vervolgens sloegen zij zwijgend het verloop van de vergadering gade, die moest beslissen over de nieuwe commissaris Wasbeek. Hoewel de uitslag van de stem ming om Van Wasbeek te benoe men bij voorbaat vaststond werd er toch schriftelijk gestemd. Omdat Prudential Bache zijn opdrachtge ver niet bekend wilde maken con stateerde aandeelhouder Radema ker dat de stemming niet rechtsgel dig was: "Hier is sprake van een stroman en daar zijn in het verleden wel eens vergaderingen ongeldig door geworden". Intussen werden de aandeelhou ders, ondanks herhaald en soms emotioneel aandringen, geen cent wijzer omtrent de identiteit van de grootaandeelhouder. Het raadsel achtige gedrag van de grootaan deelhouder bracht aandeelhouder Brink ertoe te vragen of de verte genwoordiger in de vergadering, de heer Bos, wel gemachtigd was te stemmen. "Of heeft u die aandelen soms op de Amstelkade gevonden", riep hij uit. De identiteit was de directie van Text Lite evenmin bekend. Aan deelhouder Dubbeldam merkte na mens een groep kleine aandeelhou ders op: "En toch gaat u met een on bekende in zee. Dat is toch niet te geloven". Directeur A. Hommel, die de leiding van de vergadering van de afgetreden commissaris Smits Wasbeek (foto A had overgenomen, verzekerde de vergadering ervan overtuigd te zijn dat het de onbekende grootaandeel houder niet te doen is om koers winsten te behalen en dan snel weer uit de onderneming te stappen. het gezamenlijke eigendom 1 Nederlandse staat en van het Zweedse autoconcern Volvo. De staat heeft 70 procent van de aande len, Volvo de resterende 30 procent. Beide hebben Volvo Car tussen 1977 en 1987 renteloze leningen ver strekt. De aandeelhouders willen de te rugbetalingsvoorwaarden voor die leningen nu veranderen. De terug betalingen worden gestort in twee fondsen, die door de staat en Volvo Zweden zullen worden beheerd. Dat geld kan dan weer in de vorm van nieuwe renteloze leningen aan Volvo Car worden gegeven. De twee fondsen zouden niet meer dan 958 miljoen gulden mogen bevat ten, waarvan 73 procent (698 mil joen) geld van de Nederlandse staat Het ministerie van economische zaken ziet hier geen verkapte steun aan Volvo in, maar volgens de Com missie is dat wel het geval, omdat het geleende geld dat is gebruikt om Volvo Car tien jaar geleden te red den, nu in het bedrijf blijft. Andere Europese autofabrikanten beschik ken niet over zo'n pot om de con structie van nieuwe auto's te finan cieren en daarom denkt de Europe se Commissie dat dit tot concurren tieverstoring zou kunnen leiden. Brug De Europese Commissie wil Dene marken voor het Europese Hof van Justitie dagen omdat het land bij de inschrijving voor de bouw van de brug over de Grote Belt tegen de EG-regels heeft gezondigd. In EG- kringen in Brussel is gisteren ver nomen dat vooral de eis van de Deense regering dat het project door Deense arbeiders wordt uitge- Economie kort plicht voor het project i inschrijving te houden. De afgelo pen week heeft de regering in Ko penhagen min of meer toegegeven dat er bij de inschrijving fouten zijn gemaakt. Toen liet zij ook duidelijk weten dat van een nieuwe aanbeste ding geen sprake kan zijn. De brug tussen Kopenhagen en het Europese vastelaind wordt met 6,6 kilometer de langste brugver- binding in Europa. Voor de bouw ervan is het consortium European Storebaelt Group gevormd dat on der leiding staat van Ballast Nedam, dat ook orders voor 100 miljoen gul den uit dit project krijgt. De kosten van het project bedragen ongeveer een miljard gulden. De spoorver binding via de brug, die 63 pijlers krijgt, moet in 1993 klaar zijn. De Gasunie boort voorlopig niet in zoutlagen DEN HAAG (GPD) - De Gasunie mag voorlopig geen proefboringen verrichten in de ondergrondse zout lagen bij het Groningse Oostwedde. De Raad van State heeft gisteren de bedrijven boorvergunning vernietigd die het ministerie van economische zaken daarvoor eerder had verstrekt. De Gasunie wil onderzoeken of in de zoutlagen gas opgeslagen kan wor den. Opvallend genoeg is zowel de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, die de rechts zaak had aangespannen om de ver gunning onderuit te halen, als de Gasunie tevreden over de uit spraak. Dat komt doordat beiden de den uitspraak in hun voordeel uitleggen rjjen zij kunnen dat ook omdat de uit- derdag niet BRUSSEL (DPA/GPD) De Eu- puters en telecommunicatie. Dan is Het is de bedoeling dat de Eu ropese Gemeenschap moet voor de ruim 6 miljard gulden bestemd voor ropese ministerraad het nieuwe on-, periode 1990 toten met 1994 18 mil- de biotechnologie, voor het onder- derzoeksprogramma nog voor het jard gulden meer uittrekken voor zoek naar een schoner milieu, naar einde van dit jaar goedkeurt. Maar wetenschappelijk en technologisch produktiemethoden die het milieu het is niet zeker dat dat ook gebeurt, onderzoek op hoog niveau. Voor- niet aantasten, en naar nieuwe zui- Er is daarvoor eenstemmigheid no- stellen van commissaris Pandolfi nige energiebronnen. De resterende dig, maar Groot-Brittannië, West van onderzoek pleiten voor de ont- 2 miljard zijn nodig voor de oplei- duitsland en Nederland hebben de wikkeling van moderne technieken ding van jonge wetenschappers en nodige twijfels over dit soort groots als micro-elektronica en telecom- uitwisseling van onderzoekers uit opgezette wetenschappelijke on- municatie, onderzoek naar milieu- de twaalf EG-landen. derzoeksprogramma's. bescherming, gezondheid en scho- energiewinning. Voor het lopende onderzoekspro gramma (van 1987 tot en met 1991) is bijna 15 miljard gulden uitgetrok ken. Dat geld is evenwel op. Pandol fi toonde zich er optimistisch over dat er binnen de gemeenschap nog^ dit jaar overeenstemming.over een* nieuw onderzoeksprogramma kan TILBURG (ANP) Werkloze lera- worden bereikt. Het nieuwe pro- ren worden omgeschoold tot do- De zogenaamde 'flexi-coker' van Esso is één van de vele olieverwerkende de Rijnmond, waar de fusie tussen twee raffinaderijen van Texaco uiterst moeizaam tot stand komt. gramma moet vooral een einde ken aan de huidige versnippering van het technologisch onderzoek. Momenteel zijn er maar liefst 37 ver schillende onderzoeksprogram ma's, onder Esprit, Brite en Race. De Commis sie wil dat er uiteindelijk zes hoofd programma's overblijven. pen bij mavo, havo en vwo met 25 procent toegenomen. Bij het hoger Tilburg. De afde- beroeps onderwijs gold recentelijk Universiteit Brabant gaat met het arbeidsbureau in die stad werkzoekende docenten omscho- e- of bedrijfseconomie. De opleiding begint 1 september s opgezet op verzoek de Katholieke dat 35 procent van de lessen marke ting door onbevoegden werd gege- Omscholing van werkzoekende als Eureka, len tot eerstegraads leraar algeme- docenten kan volgens de Tilburgse de landbouwuitgaven en de nisterie van onderwijs en weten- ten voldoen universiteit ook voor dit probleem oplossing bieden. De deelne- het scholingsproject moe- ROTTERDAM (ANP) - Vakbon- de directies van de raffinade- Texaco zijn spraak niet zo heel eenduidig i stemming te bereiken over de onvoldoende, aldus Janssen. De directies hebben voorgesteld don- het netto-salaris tot 90 procent aan te vullen. De vakbonden willen 95 procent en willen daarbij dat de GPD) regionale steun wordt op de EG-be- schappen. Tijdens de opleiding zijn groting nergens zo veel geld aan uit- de cursisten vrijgesteld van ver- gegeven als juist aan wetenschap- plichtingen (zoals de sollicitatiep- voegd te zijn pelijk orjderzoek. Sinds 1987 be- licht) verbonden aan hun uitkering, staat al een Europees kaderpro- Dat heeft de Tilburgse universiteit gramma voor technologisch onder- gisteren meegedeeld, zoek waar de twaalf meer dan 13 Ondanks de werkloosheid onder miljard gulden in hebben gestoken, docenten is er een aanhoudend te- Het meeste geld, bijna 10 miljard kort aan leraren natuur- en wiskun- gulden, moet gestoken worden in de en economie. In de voorbije jaren de informatie-technologie, dus het is het percentage onbevoegd lesge- onderzoek op het gebied van com- ven in de economische wetenschap waarden: ze dienen ingeschreven te staan bij het GAB, onderwijsbe- De Waddenvereniging is 'heel ie gevolgen van de voorgenomen fu- guliere loonstijgingen ook worden Werkloosheid De werkloosheid in de 24 lidstaten van de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) zal dit jaar uitkomen op zeven procent, het laagste per centage sinds 1981. In 1990 zal de werkloosheid weer iets toenëmen. Dat staat in rapport van de OESO over de vooruitzichten voor de werkgelegenheid. Nederland zit op acht procent. Werkweek De vakcentrale FNV en aangesloten bonden willen de cao-onderhande lingen in 1990 vooral benutten om aan te sturen op de 35-urige werk week in uiterlijk 1993. Hoewel de FNV per sector of bedrijf 'maat werk' wil leveren, verdient het ma ken van één grote stap naar 35 uur veelal de voorkeur boven een aantal kleine atv-stappen, aldus de giste ren gepubliceerde coördinatienota arbeidsvoorwaarden 1990. Vrijwel alle grote cao's (onder meer metaal industrie en -nijverheid, bouw, Phi lips, Hoogovens en j\kzo) lopen eind dit jaar dan wel voorjaar 1990 af. Sovjetunie De economische groei in de Sov jetunie loopt ver achter bij de doel stellingen. De lonen stijgen veel sneller dan de produktiviteit en daardoor dreigt het land in een in flatie-spiraal terecht te komen. Vol gens de vice-voorzitter van het Rus sische staatsbureau voor de statis tiek Nikolai Belev zijn in de eerste helft van dit jaar de lonen op jaarba sis met 10 procent gestegen terwijl de produktiviteit met maar 2,7 pro cent is toegenomen. De groei van de economie heeft in de eerste helft van dit jaar op jaarbasis 3,5 procent bedragen. Brazilië Volgens berichten in de Braziliaan se financiële pers heeft de regering van Brazilië haar schuldeisers laten weten dat de rente over leningen die in september verschuldigd is voor lopig niet zal worden betaald. Het gaat om een bedrag van 2,3 miljard dollar. De maatregel is genomen om de deviezenreserve van het land te sparen. Eerder deze maand liet het land weten een bedrag van 812 mil joen dollar aan rente niet te zullen betalen. Meubelcao Er is een principe-akkoord voor een nieuwe cao voor de 10.000 werkne mers in de detailhandel in meube len en woningtextiel en het woning- inrichtingsnbedrijf. Het akkoord voorziet ondermeer in een loonsver hoging van 1,2 procent in augustus 1989 en 1 procent in januari 1990. Bovendien krijgen de werknemers in juli 1990 nog eens 1 procent loonsverhoging die als voorschot dient op de prijscompensatie die ze per 1 januari 1991 krijgen. Voorts krijgen de werknemers die het mi nimumjeugdloon verdienen een toeslag van vijf procent. blij' omdat de rechter de vinger beide raffinaderijen in de doorberekend de 1020 banen te heeft gelegd op het onzorgvuldig Rijnmond Raffinaderij. Door de fu- onderzoek van het ministerie en de boorvergunning heeft vernietigd, De Gasunie is 'voorlopig niet onte- vreden' en heeft op haar beurt goe- weken de hoop dat de boringen uiteinde lijk wel door kunnen gaan. De Raad van State heeft de ver gunning namelijk in een nogal sum- uitspraak vernietigd omdat komen 200 vervallen. De directies gaan de komende aantal een aantal punten der onderhandelen met de Onder- draaien. Volgens de bonden nemingsraden. De resultaten daar- aantal te weinig, hetgeen erop van en het resultaat van gisteren komt dat worden volgens bestuurder P.Jans- worden ingehuurd. "Daar zijn wij degenen die ge bruik maken van de regeling. De directies weigeren verder met de vakbonden te praten over het 820 werknemers waar- raffinaderij gaat BRUSSEL (AFP) Wie in Europa bij Nederlandse en Britse reisorga- ~i vakantiereis boekt doet er goed nisaties. de Industriebond FNV be- tegen", aldus Janssen. de prijzen in de diverse landen de Europese Gemeenschap op rijtje te zetten, aldus de BEUC, straks personeel moet de overkoepelende instelling van EG-consumentenorganisaties. De BEUC noemt als voorbeeld een tweeweekse vakantie in een ap partement in Benalmadena aan de Spaanse Costa del Sol. Bij het Ne- een onderzoek tot de derlandse reisbureau D-Tours moet het ministerie fouten heeft gemaakt gjn september aan de werknemers Volgèns Janssen hebben de di- conclusie gekomen dat bepaalde daarvoor ongeveer 880 gulden bij de verlening van de vergunning, voorgelegd, zoals het uit- recties opnieuw geweigerd te ga- Over de rechtmatigheid van de bo- ziet volgens Janssen vermoedelijk randeren dat bij de i die in Amsterdam of Londen den betaald, terwijl de Westduitse Hoop op regen DEN HAAG (ANP) - De Neder landse landbouw kan wel een buitje gebruiken. De droogte kan tot problemen leiden bij het binnenhalen van produkten. Bij het rooien van aardappelen kun nen de harde kluiten de aardap pels ontvellen. De veehouders moeten hun dieren al bijvoeren, want het gras groeit niet of nau welijks meer. De helft van de boeren maakt om die reden nu gebruik van een regeninstalla tie. Over de opbrengst valt nog niet veel te zeggen, maar meestal valt deze in een droog jaar mee. De boeren wachten met spanning af, want boven de 160 miljoen ton moeten zü een extra heffing betalen. derij ringen zelf is niets gezegd, dat be- teknt dat de onzekerheid over de uiteindelijke afloop van de kwestie iopen via een vut-regeling voor 58- pas sprake blijft voortbestaan. Een langdurig jarigen, zo hebben de directies tij- derheid met een negatief FNV-advies. De fusie zal zonder ontslagen v raffina- worden geboekt bijn gaat gelden. De direc- ten van dezelfde •- ties stellen dat hiervan eventueel of Parijs worden gereserveerd, de helft kos- ITS-Reisen voor hetzelfde arrange- Bonn ment 1586 vraagt. Er kleven wel nadelen juridisch steekspel ligt In de helft van de gevallen lopen boeken de prijzen veertig procent uiteen, land, zo waarschuwt de BEUC. Zo de dens het overleg de bonden toege- wenst. Bij de BP-raffinaderij, met Over het algemeen zijn de Westduit- zal het moeilijk zijn in geval v; Einde aan staking Britse spoorwegen zegd. Maar de vakbonden vinden de 600 werknemers de grootste fusie door de directies voorgestelde fi- partner, geldt al jaren geen nanciële invulling van die regeling Texaco wel. touroperaters 'het duurst, ge- bij volgd door de Franse. Het goed- te krijgen koopst vallen vakanties te boeken schillencommissie. afdoende compensatie LONDEN (AP/Rtr) - De grootste buitenlandse ge- spoorwegenvakbond in Groot-Brit- AMSTERDAM - Tot op de laatste dagen van dejulimaand behield het internationale effectenbeurswezen voor de aandelenmarkten een krachtige weerstand tegen allerlei van buiten afkomstige ongunstige impulsen, want alle vrees ten spijt voor recessie, voor rentestijging, voor onrust in de valuta en voor bin nenlandse politieke instabiliteit wordt elke lichte daling na enige da gen opgevolgd door een krachtig herstel. Een herstel dat zelfs meteen over gaat in nieuwe hoogterecords van de aandelenkoersen. Dat was deze maand aanhoudend het geval op de meeste Europese effectenbeurzen, in Wall Street en zelfs op de beurs van Tokyo. De daar opgelopen grandioze verkiezingsnederlaag van de beursvriendelijke LDP en het veld ruimen van de pas benoem de premier Uno werd beantwoord door een nieuwe historische top van de Nikkei-index. Maar ook in Wall Street werd in juli meer dan eens een nieuwe beurstop sinds de grote krach van oktober 1987 aangeslagen. Deze week woensdag kwam de Dow Jo nes Index met een sprong van der tig punten op 2613, de beste score in 21 maanden. Op deze wijze doet zich dit jaar een merkwaardige zomerhausse voor, want de hortend en stoten^ opgaande lijn wordt niet gedrageh dooreen groot koperspubliek. Door de vakanties zijn de dagelijkse beursomzetten overal vrij gering. Eerder is de aarzeling om terug te vallen een gevolg van weinig verko pers, waardoor de koopmarkt dun blijft. Elke geringe klimaatsverbe tering heeft dan een scherpe sprong voorwaarts tot gevolg. Krap De geldmarkt in ons land zet nog al tijd de voet dwars naar een ontspan ning aan het rentefront, want die wordt opzettelijk krap gehouden door de Centrale Bank om de gul den in het gareel van de Duitse mark te krijgen. Daarvoor moest vo rige week zelfs de beleningsrente nog iets worden verhoogd tot 7,1 I 1 W E E K De nieuwe hoogterecords die de beurs in Tokyo deze week bereikte lieten de handelaren niet onbedroerd. procent en ligt daarmede dus hoger dan de 7 procent die de laatste staatslening op de coupon uitbe taalt. Voorlopig lijkt hier de piek wel bereikt en is het wachten op de verdere ontwikkeling van de dollar. Nu de julimaand vrijwel is beëin digd is ook de laatste rustige beurs- maand van deze zomer voor Am sterdam voorbijgegaan. Augustus komt in het teken te staan van de halfjaarcijfers van niet alleen de grote multinationals, maar ook van de grotere nationale bedrijven. De ze publikaties veroorzaken altijd de nodige emoties en vaak zelfs onrust. Al dan niet gepaard gaande met al lerlei geruchten. Volgens de Nederlandse beleg- gingsanalysten die door een Ameri kaans bureau zijn benaderd zal de winst per aandeel voor 69 grote Ne derlandse ondernemingen in 1989 gemiddeld met 18,9 procent stijgen. Volgend jaar zal die stijging teruglo pen tot 10,9 procent, maar ook nog zeer behoorlijk zijn. Alle tegenwerking vanuit de ren tesector ten spijt bleef de aandelen markt in Amsterdam toch omhoog kruipen. Gisteren bereikte de alge mene beursindex van het Centraal Bureau Statistiek zelfs een nieuwe historische top. Maar de indexstij ging sinds eind vorige week was na vier dagen handel nauwelijks een half puntje. De internationals lagen daar nog een half puntje beneden. Maar kenmerkend voor de lokale markt kon die index in vier dagen bijna drie punten oplopen. Toch moest Amsterdam begin de ze week een grote teleurstelling ver werken door het onverwacht afket sen door het bestuur van Gist-Bro- cades van de fusie met ACF. Aan deelhouders van ACF liepen hier door tot hun woede bijna 10 procent aan koersschade op. Een ook aan deelhouders Gist-Brocades schoten er weinig mee op. Verder boekten de hoofdfondsen van de beurs deze week nauwelijks enige koersstij ging van betekenis. Van de lokale markt wisten Grblsch, Geveke en Nutricia rond 5 procent in koerswaarde op te lopen, terwijl NKF 10 procent steeg. KLM kwam door goede vooruitzichten 5 procent vooruit. Staal Bankiers daalde 10 procent. Hoogtepunt Na de opvallende inflatiedaling in juni in de Verenigde Staten, waar de kosten van levensonderhoud vrij wel niet meer zijn gestegen, meldde de Duitse Bondsrepubliek voor de junimaand zelfs enige prijsdaling. Daar lieten de kosten van levenson derhoud een daling zien van 0,1 pro cent. Dat was voor het eerst in twaalf maanden en wijst erop dat de inflatie over zijn hoogtepunt heen lijkt te zijn. Met spanning werd dan ook ge wacht op een nieuw belangrijk cij fer, namelijk de economische groei in het tweede kwartaal in de VS. Ge ruchten dat de groei die in het eer ste kwartaal nog boven de 4 procent lag nu zou zijn teruggelopen tot minder dan 2 procent, deden Wall Street deze week woensdag na een slecht begin fors herstellen. Want aan een zekere conjunctuurdaling wordt altijd onmiddellijk een goede kans op rentedaling gekoppeld. De verwachtingen bleken gisteren goed ingeschat, want de econmomi- sche groei kwam in het tweede kwartaal inderdaad niet verder dan 1,7 procent, een formidabele terug slag. De Europese Optiebeurs boekte vorige week vrijdag de eerste dag van de nieuwe werkweek een top- omzet van 131.000 contracten, de hoogste omzet van dit jaar en nau welijks beneden de grootste dag omzet aller tijden van 143.000 con tracten op 15 oktober 1987, de dag voor de beurskrach. Daarna ging het deze week bergafwaarts, maar in totaal kwam het toch nog tot een omzet van 320.000 contracten, iets minder dan de 337.000 van de voor gaande werkweek. Onbetwiste kop loper was Philips met een enorme vraag naar call-opties. Goede twee de waren achtereenvolgens Hoog ovens, Koninklijke Olie en de KLM. tannië heeft gisteren een einde ge maakt aan de stakingscampagnde van 24-urige werkonderbrekingen. De Nationale Unie van Spoorweg arbeiders (NUR) besloot alsnog ak koord te gaan met een salarisverho ging van 8,8 procent. Twee kleinere vakbonden, de ASLEF en TSSA, waren vorige week al akkoord ge gaan met dit bod van de spoorweg directie van British Rail. De NUR eiste aanvankelijk een loonsverhoging van 10 procent, maar de spoorwegdirectie wilde niet verder gaan dan 7 procent. De afgelopen weken" heeft het spoor wegpersoneel zes maal het werk voor steeds 24 uur neergelegd, waardoor duizenden reizigers gedu peerd raakten. Elke dag dat de trei nen stilstonden betekende voor de spoorwegen een verlies van 35 mil joen gulden. Er zijn aanwijzingen dat ook de staking van de dok werkers in de haven Tilbury aflo pen. Supermarkt wil verpakking zo mogelijk pvc-vrij DEN HAAG (GPD) - Albert Heijn wil vanaf 1 januari volgend jaar zo veel mogelijk pvc-verpak kingen uit de winkel gaan weren. Vooral de huismerken zullen zo veel mogelijk in pvc-vrij materiaal worden ver pakt. Ook voor pvc-houdende af dekfolies worden alternatieven ge zocht. Eerder haalde de super marktketen al materialen met de voor de ozonlaag schadelijke cfk s uit de winkel. De nieuwe maatregel heeft alleen betrekking op het huis merk. Albert Heijn wil om verscheidene redenen van de kunststof pvc af. Uit een onderzoek van de Consumen tenbond is gebleken dat vinylchlo- ridedeelfjes uit het verpakkingsma teriaal over kunnen gaan op de in houd. Bovendien belast pvc het milieu. Bij vuilstort breekt het ma teriaal niet af en bij verbranding komt dioxine vrij. Pvc-verpakkin- gen zijn onder meer medeverant woordelijk voor de dioxine-vervui ling van melk uit de buurt van ver brandingsovens. Desondanks wordt pvc door fabrikanten op steeds grotere schaal gebruik, om dat het produkten het beste houd baar maakt.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7