Meer vrijheid voor de Baltische staten JE KUNT DE TREIN UIT1839HOC HALEN. Gandhi en Premadasa lijden beiden gezichtsverlies Volgend jaar economische zelfstandigheid Oorzaak ongeluk met DC-10 nog onduidelijk Negatieve reactie Israël op jongste PLO-voorstel Twijfels blijven na uitspraak Palme-zaak VRIJDAG 28 JULI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 MOSKOU (AP) - Het Sovjetrussische parlement, de Opperste Sovjet, heeft gisteren twee resoluties aanvaard die de weg vrijmaken voor de economische onafhankelijkheid van de deelrepublieken Estland, Letland en Litouwen. Die onafhankelijkheid moet volgend jaar ingaan, zo meldde het persbureau Tass. TRIPOLI (AP) - De oorzaak van de ramp met de DC-10 van Korean Air, die gisteren bij de luchthaven van de Libische hoofdstad Tripoli ver ongelukte, is nog niet duidelijk. Ook over het aantal dodelijke slachtoffers bestaat onduidelijk heid Functionarissen van Korean Air zeiden vanmorgen niet te geloven dat de gezagvoerder van de DC-10 iets te verwijten valt. Het toestel verongelukte gisterochtend toen het in dichte mist probeerde te lan den op de luchthaven van Tripoli. Volgens eerste secretaris Chun van de Zuidkoreaanse ambassade in Tripoli waren er geen mechanische problemen met het toestel en kan ook een aanslag worden uitgeslo ten. "We weten niet of de piloot of de verkeerstoren een fout heeft ge maakt", zei hij. Het Zuidkoreaanse persbureau Yonhap citeerde vanmorgen func tionarissen van Korean Air die ver klaarden uit te sluiten dat het onge luk te wijten was aan de gezagvoer der. De piloot, de 54-jarige Kim Ho- jung, heeft meer dan 20.000 vliegu ren op zyn naam en geldt als uiterst ervaren, aldus Yonhap. Kim heeft de ramp overigens overleefd en heeft verklaard zich niet bewust te zijn van enig foutief handelen. De Zuidkoreaanse omroep meld de kort na de ramp dat de piloot had gerept over motorproblemen. Een woordvoerder van McDonnell Douglas, de fabrikant van de DC-10, zei uit de eerste berichten uit Tripoli te hebben begrepen dat de weers omstandigheden een rol hebben ge speeld. De Libische autoriteiten bena drukten vandaag dat de verkeersto ren van de luchthaven goed gehan deld had. Gisteren berichtte het Li bische persbureau Jana dat de ver keerstoren de piloot, voordat het ra diocontact werd verbroken, had ge meld dat ter plaatse dichte mist heerste en het zicht niet meer dan 240 meter bedroeg. Het persbureau voegde daaraan toe dat de piloot van een toestel van Aeroflot een uur eerder om die reden had besloten uit te wijken naar Malta. Over het aantal dodelijke slacht offers bestaat eveneens onduide lijkheid. Jana en de Zuidkoreaanse diplomaat Chun meldden gisteren dat 78 inzittenden van het toestel om het leven waren gekomen. Jana meldde voorts dat vier mensen wa ren gedood toen de DC-10 twee hui zen had geraakt. Functionarissen van Korean Air in Seoul zeiden van daag echter dat 71 van de 199 inzit tenden van het toestel de dood had den gevonden. De Zuidkoreaanse omroep meldde dat veel van de Zuidkoreaanse passagiers werkten aan wegen- en waterbouwprojecten in Libië. De aanvaarding van de resoluties is een grote overwinning voor de Bal tische activisten die jarenlang heb ben geklaagd dat de ministeries in Moskou de natuurlijke reserves van de republieken uitputten en er wei nig voor teruggeven. Ook zou de centrale regering lange tijd onge voelig zijn geweest voor het behoud van het milieu, de oorspronkelijke cultuur en de eigen taal van de be volking in de republieken. Met de eerste resolutie is de weg vrijgemaakt voor de vorming van een economisch systeem in de Bal tische staten dat op basis van winst en verlies werkt, waardoor de drie republieken de mogelijkheid krij gen onafhankelijk handel te drijven met de andere republieken. De tweede resolutie behelst een west- ontwerp voor de economische onaf hankelijkheid van Litouwen en Est land. "De centrale regering in Moskou zal niet langer beslissen hoe hoog de produktie moet zijn en zal ook de controle over de uitgaven overlaten aan de autoriteiten in Estland", zo zei Tarmoe Tammerk, een redak- teur van het weekbad Kodoemaa in Tallinn, de hoofdstad van Estland. Volgens Tass werden de resolu- Jaruzelski biedt ontslag aan als partijleider WARSCHAU (Rtr) - De Poolse pre sident Jaruzelski, die vorige week door het parlement werd gekozen, heeft gisteren zijn ontslag aangebo den als partijleider. Jaruzelski zal tijdens een voltallige zitting van het Centraal Com'té, die vandaag en morgen wordt gehouden, zijn func tie van eerste secretaris van de com munistische partij neerleggen. De generaal bezette het ambt sinds ok tober 1981 als opvolger van Kania, die werd afgezet omdat hij de op komst van het onafhankelijke vak verbond Solidariteit niet wist te on derdrukken. Jaruzelski wil volledig uit de par tijtop treden want hij zal ook ont slag nemen uit het Politburo en het Centraal Comité. Bij zijn aanvaar ding van het presidentschap zei Jaruzelski dat hij president wil zijn vpn alle Polen. ties door de 412 leden tellende Op perste Sovjet met een overweldi gende meerderheid aanvaard. Vol gens de vice-president van de Sov jetunie, Lukjanov, die de vergade ring leidde, geeft de eerste resolutie de drie Baltische republieken het groene licht om de basis te leggen voor eigen begrotingen. De tweede resolutie is van organisatorische en voorbereidende natuur en keurt de voorbereidingen van een wetsont werp voor de economische onaf hankelijkheid van Estland en Li touwen goed, aldus Tass. Volgens het persbureau roepen de resoluties de Raad van Ministers op wetsont werpen te maken voor de Baltische republieken en deze voor 1 oktober voor te leggen aan de Opperste Sov jet. Het is op dit moment nog niet helemaal duidelijk in hoeverre de resoluties tegemoet zijn gekomen aan de eisen van de Baltische repu blieken. Een westere diplomaat, die niet nader genoemd wilde worden, zei dat als de wetsontwerpen inder daad in de herfst worden geaccep teerd door de Opperste Sovjet, de Baltische republieken veel meer zeggenschap over hun economie krijgen dan eerder door Moskou was voorzien. Volgens Baltische ac tivisten is het van groot belang dat BOMBAY - Onophoudelijke moessonregens hebben grote delen van India onder water gezet. Vooral in de stad de republieken hun eigen begrotin- Bombay is een noodsituatie ontstaan. Mensen waden in de straten tot knie- en soms heuphoogte om levensmidde- gen kunnen gaan opstellen, omdat len te kopen. Veel mensen zijn dakloos geworden. Tot nu toe heeft het noodweer ongeveer 800 doden geëist. de ene republiek meer produceert (Foto epa> en dus welvarender is dan de ande- re. De-huidige kostenberekeningen geven daarom volgens hen geen ac curaat beeld van de handelsbalans van de vijftien republieken. De Opperste Sovjet van Letland is gisteren bijeengekomen om te be- STOCKHOLM spreken of ze zichzelf zou uitroepen tot soeverreine staat. Estland en Li- de 42-jarige Christer Pettersson touwen hebben dit al eerder ge- oordeeld tot levenslange gevange- daan; het Kremlin reageerde toen nisstraf voor de moord op de voor- voorzichtig met de verklaring dat malige Zweedse premier Olof Pal- dit een bedreiging vormde voor de me. De uitspraak was .echter niet eenheid van de Sovjetunie. unaniem. De zes n Voor de bewoners van de Balti- vond de verdachte schuldig, terwijl verdachte te herkennen als de TEL AVIV (GPD) - In Israëlische vredesonderhandelingen met regeringskringen is negatief gerea geerd op het jongste Palestijnse Arabische buurlanden. Er zijn i ..^vjw..&ovw BUI Ui v,,.- schien andere oplossingen, maa desvöörstêY De PLO heeft bekend- geloof niet dat er enige territoriale gemaakt dat ze bereid is akkoord te oplossing bestaat De premier wil- CU1CUCII, Uiddi iC HCCll voorwaarden verbon- d,n6 door de PLO sche verkiezingsplan, gaan met verkiezingen raël bezette gebieden, daaraan den. De inwoners van Oost-Jeruzalem moeten kunnen «stemmen, de ver kiezingen moeten worden worden gehouden onder toezicht van de VN, het Israëlische leger dient zich voor de verkiezingen uit de gebie den terug te trekken en het onder handelingsproces moet uitmonden de vestiging i staat. Maar premier Shamir klaarde gisteren dat Israël onder PLO-voorstel de verder niet ingaan op vrage^ iraardelijke aanvaar- het Israëli- laar hij zei omdat hij er geen belangstelling voor heeft. De Amerikaanse regering heeft zich ingenomen getoond met de PLO-verklaring. Volgens Washing ton is vrede "nog nooit zo dichtbij geweest". Maar binnen de Israëli sche regering, en met name binnen geen het jongste Palestijnse de Likud-partij, heeft goed woord geen voorwaarde ook i timeter bezet gebied zal opgeven. Volgens Shamir is de pertinente - weigering grondgebied te ruilen dat de reactie voor vrede niet in strijd met het be- Arafat laat vorderen van een vredesproces. "Ik zie geen enkel territoriaal element in de permanente oplossing na de (GPD) - Een tersson heeft steeds ontkend enig Pettersson. die Zweedse rechtbank heeft gisteren aandeel te hebben gehad in de hij aan alcohol moord. Voor de zes juryleden woog de ge tuigenverklaring van de weduwe in zichzelf zegt dat drugs verslaafd is, werd in het verleden in inrichtingen opgenomen. Volgens de Zweedse pers heelt dit zwakke vonnis niet de nationale aanwezig zijn. Dergelijke wond', die de Palme-zaak heeft ver- oorzaakt. Daarvoor bewezen de vijf weken durende rechtszaak niet overtuigend de schuld van de 42-ja- sche republieken vormt de onaf- de twee rechters het hankelijkheid een gevoelig onder- met de meerderheid van de recht- werp, omdat velen zeggen dat de an- bank. Zij pleitten voor vrijspraak, nexatie door de Sovjetunie onrecht- De bewijslast in handen van justi- matig is geschied. De Sovjetunie tie heeft van het begin af aan als lijfde de drie republieken in 1940 in zwak gegolden. Er is geen móord- krachtens het Hitler-Stalinpact dat wapen gevonden, en de veroordeel- een jaar eerder in het geheim was de had geen duidelijk motief om de aanraking geweest ondertekend. toenmalige premier te doden. Pet- oordeeld, onder m( De twee juristen Palme bijzonder zwaar. Lisbet sprake is van een 'grote onzeker- rige. "In afwachting van een moord tellende jury Palme zei met grote stelligheid de heidsfactor' bij de getuigenverkla- wapen of een bekentenis moet Zwe- verdachte te herkennen als de man ringen. Zij menen dat Lisbet Palme den blijven leven met het trauma die haar echtgenoot doodschoot op zich kan hebben vergist. Hoewel ook de jury erkent dat sommige ge- 28 februari 1986, toen zij de bioscoop naar huis liepen. Pettersson werd begin december vorig jaar gearresteerd. Hij is ver scheidene keren met de politie in 63 maal ver voor moord. raadselachtige moord op premier. En met de vraag of er eind maken tuigenverklaringen onzeker zijn, recht is gesproken of dat stelt zij dat "de gezamenlijke indruk schien een onschuldige achter tra- er geen twijfel over laat bestaan dat lies hebben gezet", aldus een kran- Christer Pettersson het echtpaar tencommentaar. Palme opwachtte bij de bioscoop Grand en daarna vervolgde tot aan de moordplaats". De advocaat van Pettersson, Lil- jeros, heeft aangekondigd in hoger beroep te zullen gaan. Buitenland kort Bombrief Op een sorteerafdeling van de Fran se posterijen in Marseille zijn giste ren een dode en twee gewonden ge vallen toen een bombrief explo deerde. Volgens de politie zat de bom verstopt in een klein postpak ketje met een buitenlandse bestem ming. Voor welk land het pakketje was bestemd en vanwaar het was opgestuurd liet de politie onver meld. Algen Tussen de Westduitse Waddenei landen Borkum en Wangerooge is de Noordzee voor ongeveer 60 pro cent bedekt door algen. De algen- groei is sterk toegenomen door het grote aantal zonuren en de relatief hoge temperaturen van deze zomer. De algen vormen geen gevaar voor de volksgezondheid, maar wel voor het ecologisch systeem in het zee water. Burma In Burma zijn gisteren drie mannen door een militaire rechtbank ter dood veroordeeld. Ze werden schuldig bevonden aan het plegen van een bomaanslag op 7 juli op een olieraffinaderij, even ten noorden van de hoofdstad Rangoon. Bij de aanslag vielen twee doden en raakte een persoon gewond. De mannen zijn lid van de grootste oppositie groep van Burma, het Nationaal Verbond voor Democratie. Arrestatie De Filipijnse veiligheidstroepen- hebben een vooraanstaand lid van de verboden communistische partij CPP gearresteerd. Een woordvoer der zei dat het gaat om Satur Ocam- po, van wie men aanneemt dat hij lid is van het politburo van de CPP. De woordvoerder zei verder dat ook Ocampo's echtgenote, Carolina Ma lay, is opgepakt. Daklozen Het Leger des Heils heeft in Londen 75.000 daklozen geteld die in ver waarloosde onderkomens en slech te hotels verblijven of op straat le ven. Het werkelijk aantal daklozen ligt waarschijnlijk veel hoger en be draagt mogelijk 130.000, zo .schrijft de organisatie. "De Londense slop penwijken zijn net zo groot als die in Latijns-Amerika, maar zi.i zijn verborgen", aldus het rapport. De Spoorwegen van Nederland bestaan 150 jaar. Dat vieren we met een unieke jubileumshow. Waarbij je als toeschouwer een heel "actieve rol kunt spelen. Zo kun je de stoelen voor onze toekomstige stoptrein testen. Onze scb ikdempers en remmen op de proef stellen, de machinistentest doen, tentoonstellingen bekijken en concerten bijwonen. Genieten van mimespelers, clowns en poffertjes. Je kunt zelfs op de stoomtrein uit 1839 stappen en 'fluitend' een rondritje maken. Kom naar Treinen door de Tijd' op de laar- beurs en Utrecht CS t/m 6 augustus. OPENINGSTIJDEN: Dl. T/NI ZO. VAN 10-18 UUR. MA. VAN 13-18 UUR. TOEGANGSPRIJS 10,- EN VOOR KINDEREN T/M II JAAR 5,-. TREINREIZIGERS: TERUGREIS GRATIS. Minister voor Arabische aangele genheden Olmert (Likud), een ver trouweling van premier Shamir, zei van PLO-voorzitter dat deze falikant te gen verkiezingen is. Olmert: "Het verkiezingsplan is niet iets kunst matigs. Er is geen sprake van een Palestijnse staat en er is geen enkele mogelijkheid dat er ooit zo'n voor waarde kan worden gesteld". "De eis dat het Israëlische leger zich terugtrekt voor de verkiezin gen is belachelijk. Zolang de perio de van zelfbestuur duurt zullen er Israëlische soldaten in de gebieden zijn bewijs dat Arafat de zaak niet neemt. Hij probeert alleen maar struikelblokken op te werpen zodat het proces niet door kan gaan. Daarom moeten we doorgaan met gesprekken met plaatselijke Pales tijnse vertegenwoordigers, in de hoop dat de Verenigde Staten een de dialoog met de PLO, die nergens toe leidt". Volgens Olmert moeten de Pales- tijnen hun kans grijpen. "Als ze het nu niet doen, dan kunnen ze het de eerste jaren wel vergeten. Het is geen invitatie voor onbeperkte t(jd en Arafat staat buiten spel". De drie tegen het Israëlische vre desplan rebellerende Likud-minis- ters, onder leiding van Sharon, heb ben gisteren vergaderd over de te volgen koers. Uit de schaarse mede- lingen na de bijeenkomst kon wor den afgeleid dat ze met actie willen wachten tot na het komende bezoek van een Amerikaanse delegatie aan Isrpël. Modai, een van de drie: "De delegatie zal vragen stellen en ik hoop dat wij inzage krijgen in de antwoorden en naar aanleiding daarvan zullen we tot actie over gaan als dat nodig is". Binnen de Arbeiderspartij ver klaarde minister Van defensie Ra bin dat hij tegen onderhandelingen is met 'de PLO-Tunis', zolang die or ganisatie staat op de vestiging van een Palestijnse staat in 'de gebieden en Jeruzalem' en aandringt op het recht van terugkeer voor de vluch telingen. Liever bij Brunswijk PARAMARIBO (ANP) - Het Jung lecommando heeft gisteren een lijst met de namen van vijf gevangenen aan de prefect in Frans-Guyana overhandigd. Deze lijst moet, zoals vastgelegd in het vredesakkoord van Kourou, worden afgegeven aan de Surinaamse regering. Drie van de gevangenen hebben gezegd dat zij bij het Junglecommando willen blijven, twee willen naar Neder land. SINGAPORE - De dreiging van een militaire en diplomatieke con frontatie tussen Sri Lanka en India komt op een moment, dat de aanwe zigheid van de 45.000 Indische troe pen het derdejaar in gaat. Morgen is het precies twee jaar geleden dat In dia en Sri Lanka een vredesakkoord sloten over beëindiging van het sle pende Tamil-conflict. De Indische troepen opereren sinds juli 1987 krachtens dit akkoord op Sri Lanka. door Bob Mantiri De Indische premier Rajiv Gandhi heeft zich tot dusver hardnekkig verzet tegen de door president Pre madasa geeiste terugtrekking van zijn troepen. Zolang de Tamil-rebel- len hun wapens niet hebben neerge legd en er geen regeling is getroffen over een beperkte autonomie voor de Tamil-minderheid in het noor den en oosten, zoals in de overeen komst is afgesproken, blijven de militairen waar zij zijn, aldus Gand hi. Premadasa heeft gedreigd de In dische troepen in zijn land in de VN, de organisatie van ongebonden lan den en andere internationale fora aan de kaak te stellen als een 'bezet tingsmacht'. Hij wil de zaak ook voor het Internationale Hof van Justitie in Den Haag brengen. De Srilankaanse regering heeft eerder gewaarschuwd dat als de Indiërs niet voor 29 juli zijn verdwenen, de Srilankaanse troepen, die tot dus ver in de kazernes zijn gebleven, naar het noordoosten zullen wor den gestuurd om de Indiërs te ver drijven. De twee leiders hebben in de af gelopen weken elkaar zoveel drei gementen en beschuldigingen naar het hoofd geslingerd, dat zij hun woorden niet meer kunnen terug nemen zonder hun gezicht te verlie zen. Voor beiden betekent het een deuk in hun prestige. Zowel Premadasa als Gandhi worden op het thuisfront zwaar on der druk gezet. De Tamil Tijgers weigeren een vredesbestand met Colombo zolang de Indische troe pen in het land zijn, terwijl de Singalese JVP-rebellen een totale oorlog voeren tegen de regering uit protest tegen de aanwezigheid van dë Indische troepen. De Singalese rebellen noemen Premadasa een "marionet van de Indische hegemo- nisten", hetgeen in strijd is met de realiteit. Premadasa was toen hij premier was onder president Jayawardene al een fel tegenstander van het vre desakkoord en de aanwezigheid van de Indische troepenmacht. In een rede voor de VN noemde hij dat "schending van de soevereiniteit van Sri Lanka". Dit standpunt hul digt hij nog altijd. Rajiv Gandhi anderzijds staat voor parlementsverkiezingen, die eind dit jaar, wellicht in november, worden gehouden. Gevolg geven aan de eis van Sri Lanka zal als zwakte worden gezien en worden uitgebuit door de oppositie. Dat zou zijn politieke ondergang kunnen betekenen. Het conflict is zo hoog opgelopen, dat een diplomatieke en militaire confrontatie onvermijdelijk lijkt. Er wordt nu gespeculeerd dat presi dent Premadasa, volgende week, wanneer de troepen nog op Srilankaans grondgebied zijn, de betrekkingen met India zal op schorten en een spoedvergadering zal vragen van de VN-Veiligheids- raad. Zo'n stap zou India's interna tionale reputatie en zijn regionale leiderschap in discrediet brengen. Het conflict heeft er al toe geleid dat de conferentie van ministers van buitenlandse zaken van het Zuidaziatische regionaal samen werkingsverband (SAARC), waarin India. Sri Lanka. Bangladesh, Pakistan, Nepal, Bhutan en de Mal- diven zitten, moest worden uitge steld. Pakistan, Bangladesh en Nepal staan achter Sri Lanka. Premadasa Maar met de terugtrekking van de troepen is het probleem voor de Srilankaanse regering nog helemaal niet opgelost. Gevreesd wordt dat de Tamil Tijgers de gematigder Ta- mil-verzetsbewegingen en de Singalese bevolking in het noorden en oosten zullen uitroeien, wanneer de Indische troepen het gebied de rug toekeren. Dat zou betekenen dat de regering een groot deel van de Srilankaanse troepen naar dat gebied zal moeten sturen voor de bescherming van de gematigde Ta mils. In het verleden is gebleken, dat het 35.000 man sterke Srilankaanse leger niet opgewassen is tegen de Tamil-rebellen. Het inzetten van de Srilankaanse troepen in de noordelijke en ooste lijke provincies heeft tot gevolg dat de Singalese rebellen van het JVP, die er op uit zijn om de regering ten val te brengen, de ruimte krijgen om in het zuiden hun gewelddadige acties voort te zetten. De JVP-rebel len hebben in de afgelopen weken landelijke stakingen georganiseerd die het economisch leven totaal hebben stilgelegd. De enige oplossing om de druk van de ketel te halen, is dat beide partijen het met elkaar eens worden over een schema voor een geleidelij ke terugtrekking van de troepen. Als symbolisch gebaar zou Gandhi op korte termijn al een gedeelte van zijn troepen kunnen terugtrekken. Het koortsachtig diplomatiek over leg dat op het ogenblik gaande is, zou aansturen op een dergelijke re geling.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5