Illegalen Europa in als 'zeelieden' Verslaafde vecht veertiendaags 'dijkverbod' aan Dioxine Noord-Holland onder norm -1 0 MJJ- Mensensmokkel vanuit Sri Lanka Mbo-leerlingen lopen voorop met spijbelen KAMPIOENSCHAP KNIKKEREN Producent blijft gevaar van halcion ontkennen Berging gifvaten uit 'Oostzee' begonnen ■f t S -i y *v VRIJDAG 28 JULI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 ROTTERDAM (ANP/GPD) - Enkele honderden vreemdelingen zijn de afgelopen maanden illegaal Europa bin nengekomen door zich uit te geven als zeelieden die in een van de Europese havens, waaronder Amsterdam en Rotterdam, zouden aanmonsteren op een schip. De smokkel werd georganiseerd vanuit Sri Lanka. De organisa tie daar maakte gebruik van Griekse stromannen. Het hoofd grensbewaking van de Rotterdamse rivierpolitie, H. J. de Geus, heeft dit gisteren bevestigd. Uit onderzoek door de Rotterdamse bassade rivierpolitie is komen vast te staan ven reizen om zich aan te monste ren. Zij hoeven zich bij voorbeeld in eigen land niet te melden bij de am- het betreffende land krijgen die - dat alleen al deze maand groepen eenmaal op de luchthaven aangeko- i respectievelijk 23 en 24 perso- men - uitgereikt. i Amsterdam en Rotterdam te recht zijn gekomen, waar zij vervol gens spoorloos verdwenen. In Nederland werden rederijen scheepsagenten benaderd door de Griekse tussenpersonen met het Volgens De Geus zijn er sinds be- verzoek tegen betaling de belangen gin dit jaar nog meer groepen Ne- te behartigen derland binnengekomen, ook via de den die i haven van Vlissingen. Hij wil hier van geen exacte aantallen geven. Soortgelijke praktijken hebben groepen zeelie- Nederlandse ha vens wilden aanmonsteren op een schip, aldus de Geus. De grensbewaking op Schiphol zich ook afgespeeld in Frankrijk, de werd vervolgens door de rederij of te^ voorkomen Bondsrepubliek Duitsland en Bel- agent die zich garant had verklaard op de hoogte gebracht, waarna de benodigde papieren - veelal een groepsvisum, aldus de Geus - wer den uitgereikt. De "zeelieden" wer den vervolgens door de betrokken Volgens De Geus zijn de betrok ken rederijen en agenten te goeder trouw geweest, al zijn zij in een aan tal gevallen in gebreke gebleven bij het natrekken bij de bevoegde in stanties of het opgegeven schip wel bestond dan wel in de betrokken haven zou aandoen. De Nederland se rederijen en scheepagenten zijn inmiddels per brief gewaarschuwd voor deze praktijken, aldus de Geus. De overkoepelende zeelieden- bond International Tranportwor- kers Federation (ITF) in Rotterdam vreest dat deze smokkel nauwelijks ITF-inspecteur ZOETERMEER (ANP) - In het mid delbaar beroepsonderwijs wordt het meest gespijbeld. Het is bedui dend meer dan in andere vormen van voortgezet onderwijs. Op vele scholen in deze sector maakt men zich daar zorgen over. Dit blijkt uit een onderzoek van de Inspectie van het Onderwijs dat het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen gisteren publiceer de. Staatssecretaris Ginjaar-Maas komt na de zomervakantie met een beleidsnotitie over de bestrijding van schoolverzuim. Op scholen voor het middelbaar beroepsonderwijs blijven per week gemiddeld ruim zes van de honderd leerlingen zonder geldige reden weg. Op de mavo-scholen is dat er slechts eert op de honderd. Veertig procent van de mbo-scholen noemt de situatie zelf "enigszins zorgwek kend". De gemiddelde percentages schoolverzuim bedragen voor het lager beroepsonderwijs bijna drie, meenschappen bijna tweeëneen- scholen. Van de scholen half. Het percentage dat in het mid- lbo. mavo. havo en vwo onderneemt lelbaar beroepsonderwi De inspectie heeft echter de in- len is dat 55 procent druk dat de werkelijke cijfers hoger procent pas uitvallen, omdat de onderzochte pe riode op 237 scholen slechts twee ten opzichte weken van het schooljaar 1987/1988 leeringen, omvatte. Behalve het mbo besteden alle andere scholen in het voortgezet on- Nagenoeg alle scholen registre- derwijs grote aandacht aan de be- strijding van het spijbelen. Zij pro beren het te voorkomen door tus- gië. Het zou voornamelijk gaan Srilankanen, maar ook om "zeelie den" uit Pakistan en India. Volgens De Geus maakte de c nisatie gebruik van faciliteiten die vertegenwoordiger in Europa bestaan voor zeelieden, dergebracht om na enkele dag die van de ene naar de andere zeeha- spoorloos te verdwijnen. (vervolg van pagina 1) DEN HAAG - Patiënten bundelden hun belangen, zodat de Haagse ad vocaat mr.E.J.Dommering in 1982 een dagvaarding tegen Upjohn kon uitbrengen bij de Arnhemse recht bank. Die wees de vordering in 1984 af; het oordeel was dat het in de han del brengen niet onrechtmatig was en dat Upjohn niet tekort was ge schoten bij het geven van waar schuwingen. De eisers gingen in be roep bjij het Arnhemse gerechtshof, dat in juli 1987.uitspraak deed. Het hof stelde toen in een tus- senarrest vast dat er ernstige aan wijzingen zijn dat het tablet van één milligram "gebrekkig en gevaar lijk" was. Aannemelijk werd geacht dat de risico's van zeer ernstige bij werkingen daardoor zijn vergroot. Bovendien moeten producenten van slaapmiddelen, aldus het hof, er rekening mee houden dat patiënten onder bepaalde omstandigheden meer dan de voorgeschreven dosis van een slaapmiddel zullen inne men als ze niet nadrukkelijk voor de gevaren zijn gewaarschuwd. De fabrikant kon weten, zo meld- J.G. Harmsen stelt dat in veel geval len de opvarenden wel degelijk naar Europa komen om via een haven werk te zoeken. "Wij hebben reden om aan te nemen dat toch ook veel opvarenden te goeder trouw zijn. Het is voor hen gebruikelijk om op deze manier werk te vinden op an dere schepen". Volgens Harmens gaat de ITF er van uit dat deze opvarenden naar Europa komen voor werk, maar hij sluit niet uit dat er misbruik wordt gemaakt van internationale verdra gen, dat zeelui zich in havensteden vrijuit mogen bewegen als ze op zoek zijn naar werk. Maar in veel ge vallen is het de organisatie die geld verdient aan deze truc. De opvaren- luwuaciiuvuraicva,- den moeten vooruit twee rpaanden tuele schadevergoeding. Als onder- betalen om een jaarcontract te krijgen. Van hun geld /huisarts tor,u« als„ ze zich in Eu™Pa farmaco- niets autoriteiten overgeven, dus nemen ze de kuierlatten om te proberen hun zaken te regelen en iets van hun geld terug te zien". zoekers moeten loog, een psychiater worden aangewezen. Hoe lang hun onderzoek zal kunnen duren is nog niet bekend. Inmiddels had fabrikant Upjohn, die-er bij herhaling op wijst dat Hal cion verder nergens ter wereld is verboden, een beroep ingesteld te gen het schrappen van het middel uit de registratie. De Raad van State vernietigde in 1985 het besluit van het College ter Beoordeling van Ge neesmiddelen. Het besluit is onvol- DEN HAAG (ANP) - Dat de Amster- NOORDELOOS - Knikkerkoningin Petra Vink uit Noordeloos poseert trots bij dit unieke verkeersbord dat weg gebruikers waarschuwt voor knikkerende mensen. Petra is gastvrouw bij het nationale kampioenschap 'kuiltjes knikkeren' dat vanavond in Noordeloos wordt gespeeld. (foto gpd> te vermijden, de vrijdagna middag vrij van les te houden en de zware en minder zware vakken op het lesrooster af te wisselen. Op vrijwel alle scholen wordt met de spijbelaars gepraat. Meestal vol gen dan lichte sancties: de leerling moet de gemiste stof inhalen, moet nablijven of terugkomen of krijgt een berisping. Maatregelen als schorsing en verwijdering worden slechts incidentieel toegepast. Volgens de scholen laat de mede werking van ouders of verzorgers van de leerlingen aan de bestrijding van het schoolverzuim soms te wen sen over. Het ontbreekt de scholen aan menskracht en tijd om het spij belen afdoende en consequent aan te pakken. Óndanks een wettelijke mel dingsplicht van leerplichtige spij belaars geven de scholen alleen de ernstige gevallen door aan de ge meente. Zij zien meer heil in ge sprekken met de ouders of de leer lingen zelf. Twee slachtoffers bij neerstorten van vliegtuigje APELDOORN (GPD) - Een van de twee vliegtuigen die de regionale brandweer Oost-Veluwe inzet voor het opsporen van bosbranden is gis termiddag bij Harderwijk neerge stort. De twee inzittenden zijn daar bij om het leven gekomen. Het is de eerste keer sinds de instelling van de vliegende brandweer in 1976 dat zich een ongeval met een toestel heeft voorgedaan. De eenmotorige Cessna was voor de gebruikelijke luchtsurveillence vanaf vliegveld Teuge opgestegen. Gistermiddag vloog het toestel in de richting van Putten omdat daar een bosbrand zou zijn gesignaleerd. Door nog onbekende oorzaak werd plotseling het radiocontact verbro ken en bleek het vliegtuigje in het Veluwse bos te zijn neergestort. Het hoofd van de regionale brandweer Oost-Veluwe A. Heij- nen: "In de dertien jaar dat wij vanuit de lucht surveilleren, zijn er nooit ongelukken gebeurd. Het is voor ons een raadsel wat zich heeft afgespeeld. We hebben geen enkele aanwijzing dat het ongeluk te wij ten zou zijn aan een technisch man kement". De Rijksluchtvaartdienst stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. doende zorgvuldig tot stand geko- damse politie men. Wel werd bepaald dat de ge- overlast veroorzaakt, vo volgen van dit besluit in stand ble- de toegang tot het hartje verslaafde, die acht uur n de bin nenstad ontzegt is inmiddels vrij- Gevolg hiervan is dat de fabrikant wel door iedereen geaccepteerd, mag een dergelijk "dijkver- Hij maakte groot bezwaar tegen de uitbreiding van het oude dijkver- Advocaat G. Hamer en de belan- bod dat al sinds enige jaren geldt: genvereniging van drugsgebruikers bij dreigende overlast voor de buurt Amsterdam vinden stuurt de politie junks weg en zij opnieuw registratie aanvroeg, zien deze gang van zaken. Gesteund bod" ook voor veertien dagen door buitenlands onderzoek heeft den opgelegd? Upjohn steeds gesteld dat er geen sprake is van problemen. Ook voer de de fabrikant aan dat de besluit vorming in Nederland op mens de door een verbod getroffen mogen zich dan acht uur niet junk Louitje verzochten zij gisteren vertonen in de omgeving. Samen reden om iemand die vijf maal in vier maanden op een strafbaar feit wordt betrapt, dan maar twee we ken te weren. Dit nu leidt volgens Hamer tot onaanvaardbare aantas- De gemeente keerde de argumen ten van Hamers echter om: deze op somming toont precies de concen tratie van het drugscircuit in de bin nenstad aan, met alle overlast t ting i de de beweigingsvrijheid dien, aldus de vertegenwoordiger Burgemeester Van Thijn vindt in wel en de politie legde sinds april van dit jaar in zijn naam dan de Raad van State op te heffen. Volgens Hamers is er geen enkele objectieve rapportage over de over last van junks in de binnenstad. de maatregel met andere maatregelen als messenverbod, een alcoholverbod en een verbod op samenscholing met meer dan dijkverbod bedoeld de junks. de het arrest, dat de werkzame'stof emotionele, gronden wetenschappelijke, voornamelijk ook 23 junks een 14-dagen verbod "Wie in Amsterdam leeft moet niet overlast v triazolam in dit middel (een zogehe ten benzodiazepine) bijwerkingen kan hebben, waarvan de ernst sa menhangt met de sterkte en dosis van het middel. Er rqoest rekening mee worden gehouden dat artsen door onbekendheid met de risico's voorzorgsmaatregelen tegen bij werkingen achterwege zouden la ten. De kwaal waar het om gaat (sla peloosheid) is in het algemeen niet zo ernstig dat zware bijwerkingen moeten worden geriskeerd. In dit tussenarrest werd al gesteld dat drie deskundige hoogleraren moesten worden aangewezen die 'bij elk van de 26 patiënten in kwes tie moeten nagaan of de gemelde bijwerkingen het gevolg waren van het gebruik van halcion. Maar dit onderzoek kon niet beginnen, om dat Upjohn in cassatie ging bij de Hoge Raad. Het hoogste rechtscol lege van ons land heeft nu bevolen dat zo'n onderzoek wel moet wor den gehouden. Afhankelijk van de uitkomsten van dit onderzoek zal moeten wor- Beroofd Een 30-jarige man uit Nigeria is gis teren op het NS-station Den Haag Centraal beroofd van dollars ter waarde van 700.000 gulden. De man zat in de trein die naar Schiphol zou vertrekken, toen hij werd aange sproken door een man. Een tweede man griste de koffer van de Nigeri- aan uit het bagagerek waarop de twee verdwenen. Dat heeft een NS- woordvoerder meegedeeld. Condoom Een kwart van de mannen die pros- tituées bezoekt, gebruikt daarbij nooit of niet altijd een condoom. Ongeveer de helft van de klanten heeft een vaste partner, maar in bij na alle gevallen weet de vrouw of vriendin er niets van af dat de man 'naar de hoeren gaat'. Cocaïnebaas Een 36-jarige man uit Eindhoven is gisteren door de rechtbank in Den Bosch veroordeeld tot zestien jaar gevangenisstraf en tot betaling van bijna twee miljoen gulden aan de Staat of 6 maanden cel. De man wordt beschouwd als één van de grote bazen van een internationaal drugssyndicaat. Celstraf De rechtbank in Den Haag heeft gis teren een 32-jarige portier veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf. De man schoot in februari van dit jaar tijdens een vechtpartij voor dis cotheek Endless in Rijswijk een 19- jarige bezoeker dood. De 2^-jarige broer van het slachtoffer werd in het bovenbeen geraakt. Tegen de portier was zeven jaar geëist. genomen. De procedure loopt inmiddels nog. bij elke ciale maatregel g de hij. gen. "Zij zijn voor hun hele sociale le- •n en medische begeleiding aan- het gewezen op de binnenstad, daar zit- de drugs- ten alle instellingen, daar kunnen ze de buurt terug te drin- spuiten omwisselen, daar vergadert de junkiebond, daar is het leger des ar door", aldus de BRUNSBUETTEL (AP) - In de ha ven van de Westduitse stad Bruns- buettel, aan de monding van de El be. is vanochtend begonnen met de berging van de gifvaten op de Ne derlandse vrachter 'Oostzee'. Dat heeft de havenmeester van Bruns- buettel, Horst Dietze, gezegd. De 'Óostzee' ligt in de Elbe-mon- ding voor anker, op ongeveer 3 kilo meter uit de kust. De lekgeslagen gifvaten zullen in grotere vaten wor den overgeladen en naar het chemi sche bedrijf Dow Chemical in het Noordduitse Stade worden ver voerd, waar ook epichloorhydrine wordt geproduceerd. Bij de berging zullen voortdurend twee artsen aan wezig zijn, zo zei een woordvoerder van de crisisstaf in Brunsbuettel. Dinsdag al was besloten de lekken de vaten uit veiligheidsoverwegin- staat volgens deskundigen geen tijdens de zitting van donderdag. Volgens hem kunnen de junks ook buiten de binnenstad wel terecht voor allerlei diensten. "Het zijn geen onmondige mensen, ze kun nen toch voorzich zelf opkomen en dingen regelen". Op de vraag van staatsraad Kap- teyn of er nog meer uitbreidingen te verwachten zijn ("van acht uur naar 14 dagen, als dat niet helpt, ligt een maand dan niet erg voor de hand, waar houdt het op",), antwoordde de vertegenwoordiger van de ge meente dat daar op dit moment niet aan gedacht wordt. De gemeente stelde verder dat er alleen een 14-daags verbod wordt opgelegd als er sprake is van vijf strafbare feiten, die te maken heb ben met de drugsoverlast. Het fiet sen zonder' achterlicht op de Zee dijk leidt niet tot een verbod, her haaldelijk overtreden van het mes senverbod wel. Voor "verboden" junks die in de binnenstad werken of wonen worden routes aangewe zen waarlangs zij zich mogen ver plaatsten. de lading van 4.000 vaten zeer giftig en licht ontvlambaar epichloorhy drine. In een zware storm op de Noordzee, vorige week dinsdag, zijn circa 300 vaten gaan schuiven. Geschat wordt dat zeker 120 vaten zijn lekgeslagen, waardoor zich een zwaar giftige damp in het bewuste ruim verspreidde. Het is echter nog onduidelijk hoeveel vaten zijn lek geslagen. Bij metingen in het schip bleek dat op sommige plaatsen de concentratie gif honderd maal ho ger dan de grenswaarde was. Uwe Thomas, de staatssecretaris voor milieuzaken van de deelstaat Schleswig-Holstein en voorzitter van de crisisstaf, zei gistere dat de HAARLEM (GPD) - Als gevolg bevolking zich geen zorgen hoefde de Van Gogh-roof schroeven musea Beveiliging musea strenger Een veiligheidszone r Leningrad bestem- worden. hun beveiliging op of stellen zij strengere eisen aan de beveiliging van door hen uitgeleende schilderij en. De begroting voor de internatio nale Frans Hals-expositie die in 1990 in Haarlem wordt gehouden moeten valt daardoor bijna een kwart mil joen gulden hoger uit. Vlees en zuivelprodukten mogen weer verhandeld worden ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) Het ministe rie van wvc heeft gisteren alle be perkende maatregelen en voor schriften voor boeren in de regio Amsterdam-Noord, die halverwege deze maand waren genomen we gens mogelijke dioxine-besmetting van het gebied, ingetrokken. Uit on derzoek van het Rijkinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne blijkt dat de uitstoot van dioxine door de Afvalverwerkingsinrich ting Amsterdam-Noord ver onder de toegestane norm ligt. Het RIVM verricht ook onder zoek naar het dioxinegehalte in ge bieden rond de overige afvalver brandingsinstallaties in ons land. De resultaten daarvan komen zo snel mogelijk beschikbaar, wellicht nog voor 22 augustus wanneer de Tweede Kamer debatteert over de ze kwestie. Analyses van melk in het gebied rond de Afvalverwerkingsinrich ting Amsterdam-Noord hebben vol gens het ministerie aangetoond dat zich in het produkt geen concentra ties dioxinen bevinden die hoger zijn dan de tijdelijke norm van 6 pi- cogram per gram melkvet, waarop de Warenwet zich bij maatregelen baseert. "Het RIVM onderzocht in totaal acht melkmonsters in de regio Am sterdam-Noord. Die bleken", aldus een woordvoerder van het ministe rie. "een factor twee tot drie lager te zijn dan de vastgestelde norm van zes picogram per gram melkvet. Zes van de acht onderzochte monsters bleven zelfs onder de dioxine-ach tergrondbelasting". Het ministerie heeft daarop gis termiddag de maatregel dat melk en zuivelprodukten uit de polder tus sen Landsmeer en Broek in Water land ten noorden van Amsterdam niet verhandeld mogen worden, in getrokken. Ook beperkende maat regelen ten aanzien van vlees en veevoer in het gebied zijn komen te vervallen. Veertien dagen geleden besloot het kabinet consumptie van melk en vlees afkomstig uit het gebied tussen Vlaardingen en Maassluis te verbieden nadat daar verhoogde concentraties dioxine in dc melk was gevonden. De in de buurt gele den Afvalverwerking Rijnmond wordt verantwoordelijk gesteld. Uit voorzorg werd besloten ook zo'n verbod af te kondigen voor de regio ten noorden van Amsterdam, om dat de overheid de kans groot achtte dat ook de afvalverbranding in Am sterdam-Noord teveel dioxine zou uitstoten. Niet alleen de betrokken boeren toonden zich gisteren opgelucht over de uitslag van het onderzoek, ook de gemeente Amsterdam is te vreden. "Wij hadden deze uitslag wel verwacht, gezien de maatrege len die de afgelopen jaren zijn geno men om de dioxine-uitstoot zo laag mogelijk te houden", aldus een woordvoerder. "Het blijkt nu dat de maatregelen van de overheid een beetje voorbarig zijn geweest en voor onnodige onrust hebben ge zorgd onder de boeren". Het RIVM en het ministerie van landbouw hanteren overigens ver schillende normen voor de maxi maal toegestane concentraties dioxine. De grens die Landbouw hanteert om melk in beslag te ne men, ligt op zes picogram dioxine per gram melkvet. Het RIVM gaat uit van een maximaal toegestane norm van vier picogram per kilo gram lichaamsgewicht als uiterste grens van de dagelijkse menselijke consumptie (over een lange perio de). Het verbod op consumptie van melk en vlees geldt nog steeds voor het gebied tussen Vlaardingen en Maassluis. Gerard Joling presenteert en signeert Op zaterdag 29julia.s. in onze vestiging Leiden van 11.30-12.30 uur zijn nieuwste plaatwerk. No more Boleros LP of MC*19.95 CD 39.95

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3