Babbelen en zorgen dat ze 'n bed nemen' 'Vuile lucht, hard werk en niets in de winkels' Een dagje meedraaien als ober in een strandtent 'Met Gods hulp en glasnost verdtvijnen de problemen PAGINA 2 VRIJDAG 28 JULI 1989 SCHEVENINGEN - Het lijkt een veelbelovende dag te worden. Al om acht uur die ochtend geeft de thermometer op de Pier 21 graden aan. De lucht is strak blauw en er waait een verkoelend windje. Dat laatste doet Peter, de eigenaar van het Scheveningse strandpaviljoen, veel deugd. Hij verwacht die dag een behoorlijke omzet in de ver huur van windschermen. Mijn col lega's-van-die-dag, Ed, Jeffrey en Jeroen, zijn al bezig met 'het strand uitzetten', zoals dat in het jargon heet. door Jos Heymans Het is de vervelendste klus, waar mee ik die dag word opgezadeld. Twee aan twee moeten de bedden en stoelen over een breed stuk strand worden uitgezet. Niet al te ver van elkaar, want hoe meer meu bilair hoe meer omzet. Een bed le vert zeven gulden 50 op; een stoel en een windscherm elk vijf gulden. Jeroen en ik beperken ons tot de bedden, want met de stoelen kun nen we absoluut niet overweg. Als in een slapstick neemt de stoel aller lei vormen aan, behalve de juiste. Jeroen studeert aan de middelba re hotelschool in Den Haag en ziet zijn werk op het strand als een leuke stage in het kader van zijn oplei ding. Hij zit in het laatste jaar en hoopt daarna een baan te vinden. Doorstuderen aan de hogere hotel school ziet-ie niet zitten. "Dan ben ik 28, voordat ik echt aan de slag kan. Dat is veel te oud. zeker in dit vak. ik heb dan nog geen enkele er varing opgedaan". Lanterfanten Ons gesprek wordt onderbroken door een schreeuw van Peter, die in de loop van de dag steeds vaker laat blijken dat zijn personeel voortdu rend attent moet zijn op nieuwe badgasten. Lanterfanten is er niet bij. "Zodra de mensen van de boule vard de trap afkomen, ga je op ze af. Meteen gaan babbelen en zorgen dat ze een ligbed nemen. Als je niet snel bent, lopen ze door en dat kost ons zeven-en-een-halve gulden". Ed, een ervaren rot in de begelei ding van de badgasten, geeft me en kele tips. "Je moet hier op het plan kier gaan staan. Dan kunnen ze niet langs je heen en gaan automatisch het strand op. En dan meelopen en zorgen dat ze een bed nemen". Ik ben er niet goed in. De toon slaat klaarblijkelijk niet aan, want Honderden jongens en meis jes werken in de zomer maanden in een strandtent om hun vakantiegeld te ver dienen. Ze staan achter de bar, bedienen op de terras sen en het strand en verhu ren bedden, ligstoelen en windschermen. Werken op het strand heeft iets avon- de meeste gasten lopen voorbij zon der me een blik waardig te keuren. Mensen die in noordelijke richting willen doorlopen, moet ik zien te stoppen. Het is daar kouder, is me gezegd. Sommige gasten zien de hu mor van de grap niet in. Maar de meesten luisteren niet eens geluis terd naar wat ik zeg. Pas na het mid daguur lukt het me om twee stellen naar een bed te praten. Een gevoel van trots welt in me op. De bediening gaat me heel wat beter af. "Als iemand een kopje kof fie bestelt, moetje meteen vragen of die appeltaart wil. En het liefst met slagroom", heeft Peter me inge prent. Dat blijkt in de meeste geval len wonderwel te lukken. Ook de truc met het bier gaat op. Het be drijf waarvoor ik werk, verkoopt al leen normale glazen en halve liters. Er is me gezegd dat ik altijd moet vragen of iemand een klein of een groot biertje wil. De meeste mensen denken dat een kleintje ook echt klein is en kiezen voor een grote. De drie Duitse toeristen die om tien uur om bier vragen, hebben geen moei te met de halve liters. Fooien Het is zaak om de klanten zo snel mogelijk aan te schieten, voordat een collega je voor is. Het loon be draagt zeven procent van de omzet die je maakt, plus de fooien. Dat lijkt niet veel, maar volgens mijn doorgewinterde collega's is het per centage bij alle strandtenten onge veer gelijk. "Het varieert van zeven tot tien procent", zegt Jeroen. "De genen die wat meer betalen, hebben meestal een kleiner terras, dus min- tuurlijks, en als het meezit soms zelfs iets romantisch. De bruingebrande jonge ober met de vlotte babbel heeft al gauw succes bij de tienertoer-meisjes, die een dagje zon komen doen. Va kantieliefdes bloeien op en sterven weer af. Het lijkt voor velen de ideale manier om je geld te verdienen, ook al heb je geen idee van de in komsten die je die dag te wachten staan. Onze ver slaggever meldde zich bij de eigenaar van een strandtent in Scheveningen en werkte een dagje mee. der gasten. Het blijft dus allemaal hetzelfde". Om twee uur 's middags heb ik nog geen tweehonderd gulden om gezet, dus nog geen veertien gulden verdiend. "Maar dat wordt straks wel beter", troost Jeroen me. "Da delijk komen de eters en dan haal je gauw veertig tot vijftig gulden om zet per klant. Bovendien zijn de fooien dan veel groter". Even later is het geluk met me. Twee Franstalige badgasten vragen om mineraalwater en om de kaart. Ze bestellen sate van de grill en een fles huiswijn. Mijn omzet stijgt zo waar met 52 gulden. Ik verheug me al op de fooi bij het afrekenen. Dat is toch gauw tien procent. Maar de Fransman legt een briefje van vijf tig, een gulden en vier kwartjes neer, dankt me uitermate hartelijk voor de uitstekende maaltijd en ver laat met metgezel het terras, nage staard door de verbijsterde ober. Yoghurt Duitse meisjes - een bed raak ik niet aan ze kwijt maar ik heb ze wel op het terras - vragen om de meest exotische vruchtensapjes. Ik voorzie een interessante omzet (die drankjes zullen wel duur zijn), maar helaas, we hebben ze niet. Ik pro beer yoghurt met vruchten aan ze te slijten, maar ze willen eerst zien hoe dat eruit ziet. Het wordt een bijna tien minuten durende excursie langs de koelkasten achter de bar, terwijl ondertussen nieuwe klanten aan mijn neus voorbijgaan. Uitein delijk kiezen de meiden voor mine raalwater (mit Sprudel, bitte!); om zet vijf gulden en geen fooi. Van de fooien moet ik het niet hebben. Om een of andere reden weigeren de klanten mij hun gul heid te tonen. Af en toe schuift een klant een kwartje af, maar de mees ten zien geen reden om meer te be talen dan het bedrag van de kassa bon. Alleen een collega van de krant, die niet de kans voorbij wil laten gaan om één keer door mij te worden bediend en zich daarvoor naar het Scheveningse strand heeft gespoed, legt met een groots gebaar twee gulden 25 aan fooi op tafel. Ik neem mij voor drastisch te bezuini gen op mijn eigen fooienbeleid. Mijn collega-obers boeren heel wat beter. Marco, een twintigjarige avonturier van Amerikaanse af komst die enkele maanden lang met veel succes zomerhuisjes heeft ver huurd in El Salvador ("Ik ging daar weg omdat de strijd tussen leger en rebellen steeds dichter m de buurt kwam"), babbelt de fooien moeite loos uit de zakken van de toeristen. "Hij heeft flair", weet eigenaar Pe ter. "Je moet voortdurend aandacht geven aan je klanten, in de buurt blijven, vragen of alles naar wens Baas Ik houd het er maar op dat ik bedui dend ouder ben dan alle andere obers en dat de klanten mij daarom vermoedelijk aanzien voor de eige naar van het bedrijf. En aan de baas geef je geen tip. Aan het einde van de dag, na elf arbeidzame uren, heb ik moeizaam 28 gulden fooi bijeen gezwoegd. Ze steken schril af bij de 125 gulden, die Marco (pas 's mid dags begonnen!) heeft gekregen. Mijnwerkers in Sovjetunie zijn het zat ROTTERDAM - Toezeggingen tussen de 3 tot 5,5 miljard roebel (9,5 miljard tot 18 miljard gulden) heeft de regering in Moskou moe ten doen, om aan de eerste eisen van stakende mijnwerkers tege moet te komen en daarmee hun acties deels te breken. door Aly Knol Nog niet eerder zijn er in de ge schiedenis van de Sovjetunie der gelijke massale werkonderbre kingen geweest als de afgelopen tijd. President en partijleider Mi- chail Gorbatsjov sprak over "de grootste test tot nu toe voor het vier jaar oude perestrojka-be- leid". Hij zei dat de bezem door de plaatselijke besturen gehaald moet worden,' omdat die er vaak schuldig aan waren dat het her vormingsproces stagneerde. De stakingen hebben de econo mie een zware slag toegebracht, maar "de economische hervor mingen zullen resultaten te zien geven". In de Sovjet- en de inter nationale pers zijn in loop van d afgelopen weken talloze mijnwer kers en andere betrokkenen aan het woord geweest. Wat zij te zeg gen hadden, vertelt veel over het in de praktijk gebrachte socialis me anno 1989. Alexander Nazarov, docent aan het Instituut voor Metallurgie in de mijnstad Novokuznetsk gaf als verklaring voor de stakingen: "Er kwamen drie dingen bij elkaar. De lucht is vuil, het werk is zwaar en nu is er ook niks in de winkels. De mijnwerkers verwachten een betere beloning voor hun werk in Siberië". Vladimir Gvosdev, voorman in een mijn in Mezjdoeretsjensk en parlementariër, stelde op 7 juni in de vergadering van het Congres van Volksafgevaardigden: "De le vensstandaard van de mijnwer kers wordt steeds lager. Zelfs aan de eenvoudigste dingen, zoals kleding en schoenen is gebrek. In de mijnsteden is zelfs het water gerantsoeneerd. Sommige le vensmiddelen zijn helemaal niet meer te krijgen. Zo leeft men niet alleen in de Koezbass, zo leeft men in heel ons rijke Siberië. De ministeries spugen op de sociale nood van de Siberiërs. De diagno se is nu gesteld, de skalpel moet ter hand worden genomen en de operatie moet beginnen. We heb ben geen tijd te verliezen als wij willen overleven". In maart wass premier Nikolaj Ryzjkov op bezoek in Novokuz netsk. Emilia Kalasjnikova, plaat selijk correspondent voor radio en tv: "Hij begreep dat er enorme problemen waren, vooral met het milieu. Hij hoorde en zag het uit de eerste hand. Dat was in maart. De mensen verwachtten dat er concrete beslissingen zouden worden genomen. Maar er ge beurde niets". "Toen begon het Congres van Volksafgevaardigden. De arbei ders verwachtten dat er iets con creets zou worden besloten. Wij waren al dat wachten op iets be langrijks moe. Iedere dag keken de mensen naar de televisie. Zij zagen hoe er gepraat werd en ge praat werd en dat er geen beslis singen vielen. Ze hadden er ge noeg van". Alexander Polvetko, 35, mijn werker beschreef zijn onvrede als volgt: "Het leven is slechter en slechter geworden. Je werkt de hele dag, 500 meter onder de grond, je longen komen vol te zit ten met rotzooi, er zit vuil in iede re huidplooi en dan kom je zeven uur later naar boven en kun je niet eens een stuk zeep krijgen om je te wassen. Ik weet niet hoe ik moet zeggen hoe vernederend dit allemaal is". Emilia Kalasjnikova: "De helft van de mensen leeft in bouwvalli ge gebouwen. Wij noemen ze ba rakken. Ze werden in de jaren dertig als tijdelijk onderkomen gebouwd en ze worden vandaag de dag nóg gebruikt". Een kompel uit Prokopjevsk: "k werk sinds twintig jaar onder de grond en ik woon nog altijd in een barak, waarvan het dak ieder moment kan instorten. Iedere dag riskeer ik mijn leven bij het werk in de Bchacht. Het ontbreekt er nog maar aan dat ik straks in mijn eigen huis de boel op mijn kop krijg". Zakken Een andere mijnwerker uit Pro kopjevsk beklaagde zich over de afwezigheid van zelfs maar het eenvoudigste lineoleum voor op de vloer. Een winkeljuffrouw raadde zijn vrouw onlangs seri eus aan: "Leg zakken op de vloer, die kan je man wel stelen op het bedrijf van je man. Of neem Af ghaanse tapijten, die zijn er op het ogenblik toevallig wél". Voor de prijs van vier maandlonen. De mijnwerkers hebben zich ook zeer kritisch uitgelaten over de bureaucratie. Alexander Kusaimov, mijnwerker in de Be- lovo-mijn in Kemerovo, Oekrai- ne: "Uiteindelijk is voor ons de tijd gekomen om met de bureau craten in de slag te gaan. In de mijnen zijn bureaucraten nutte loos. Het enige dat ze doen. is ne-» men, nemen, nemen. En wij wer ken tot wij er dood bij neervallen en waarvoor? We horen iedere dag over hervormingen in Mos kou, maar in Kemerovo merken wij er niets van. Alles is op de bon. Je kunt niet eens een verdomde lucifer krijgen om je sigaret aan te steken. Als je al sigaretten hebt kunnen vinden". Joeri Yesterov, 43, mijnwerker in Kemerovo: "Wij strijden tegen het bureaucratische apparaat dat ons op de nek zit; tegen de men sen die niet werken en beter leven dan alle anderen". Valeri Sjerbakov, een invalide mijnwerker in het stakingscomi té in de Koezbass: "Wij willen het mes zetten in de bureaucratie, vanaf de mijnen hier tot'in de top van de ministeries. Die hele ket ting moet doorbroken worden. De schakels in de ketting zijn overbodig. Dat is waar het ieder een in de kolenmijnen om gaat". Georgi Safroniev, mijnwerker in de Donbass: "Momenteel wordt alles in Moskou gepland. Zij vertellen ons wat we moeten doen. Maar wij weten wat wij kunnen doen^ Als het plan niet wordt gehaald, vervalt onze bo nus. Wat wij ze proberen duide lijk te maken, is dat wij mensen zijn. Zij zien ons alleen maar als een middel om het plan te uitge voerd te krijgen". Huiveren Anatoli Rybakov. schrijver van de bestseller 'Kinderen van de Ar- bat': "Onze arbeidersklasse laat zien dat zij een werkelijke macht op het politieke toneel is. Deze ontwikkeling kan de bureaucra ten alleen maar doen huiveren". De eerste secretaris van de Communistische Partij in de mijnstad Kisseljov, Siberië: "Al les leek zo normaal en nu plotse ling deze uitbarsting. Het lijkt wel een natuurramp". De staking heeft verder de on werkbaarheid van de officiële vakbonden aangetoond. Een lo- kaal-tv programma in Tsjervono- grad: "De staking heeft de totale Incompetentie en de onverschil ligheid van de vele vakbonds functionarissen laten zien. De voorzitter van het lokale vakver bond kwam helemaal niet opda gen. Hij was met vakantie in een kuuroord en bleef daar tijdens de hele staking". Georgi Safroniev: "Wat de di rectie beslist, is wat de vakbon den zeggen. Dat is al 70 jaar zo. De top van de vakbond is voorname lijk gekozen door de bazen. Onze vakbonds vertegen woord iger stond niet eens achter deze sta king. Wij willen hem kwijt". Vakbondsvoorman Stepan Sjalajev: "Het officiële vakbonds wezen in de Sovjetunie is mede verantwoordelijk voor de ar beidsonrust. De vakcentrale heeft de gerechtvaardigde verlan gens van de arbeiders niet op tijd onderkend en daar geen oplos sing voor geboden. Wij moeten lessen trekken uit de stakingen". Joeri Rudolf, vice-voorzitter van een regionaal stakingscomité in de Koezbass: "Wij willen niet als de oude vakbonden zijn. Onze vakbonden zijn een macht van de traagheid geweest". Hoewel de stakers zeer tevre den zijn over het bereikte ak koord, zijn zij toch somber ge stemd over de toekomst. Pjotr Menayev uit Prokopjevsk: "Het is een overwinning op het systeem dat we in de laatste 70 jaar in de Sovjetunie hadden. Een systeem, waarin we hard werkten maar heel weinig terug kregen". Dena Shelobodin, mijnwerker: "Ik zie het probleem. Gorbatsjov wil aan onze eisen voldoen, maar waar moet het geld vandaan ko men? De economie is een rotzooi tje, voor iedereen. Als ze ons loonsverhogingen geven, zal dan niet iedereen hetzelfde willen? Uiteindelijk moet de perestrojka algehele welvaart voor iedereen brengen, zodat we allemaal beter kunnen leven. Zonder dat zullen we er allemaal heel slecht aan toe zijn". Valeri Dimidov, 34, stakingslei der in Novokuznetsk: "We heb ben besloten de staking tijdelijk op te schorten, maar we zullen hem hervatten als dat nodig is; als onze eisen niet volledig worden vervuld, zoals is beloofd". •Stakende mijnwerkers in de Sovjetunie: nog niet eerder zulke massale werkonderbrekingen. (foto ap) "Een leven zonder problemen is geen leven. Met Gods hulp, perestrojka en glasnost zullen we al onze problemen kunnen oplossen". Rabbijn A. S. Saje- vitsj van de grootste van de twee Moskouse synagogen be hoort evenals de meeste reli gieuze leiders in zijn land tot de aanhangers van de grotere openheid. "Voor het joodse ge meenteleven is het veel beter geworden". Volgens Sjajevitsj zijn er meer internationale contacten moge lijk, waar de gemeenschap die ja ren in het isolement heeft geleefd, grote behoefte aan had. Verder kan de gemeente nu ongehinderd religieuze literatuur en kosjer voedsel ontvangen. Er zijn plan nen voor diaconaal werk onder de vele bejaarden. Er komt een Joods Historisch Museum waarin zeer belangrijke manuscripten uit de Sovjetunie worden ten toongesteld. Ook mogen de (buitenlandse) joden voor het eerst de graven be zoeken van hun voorouders die twee tot drie eeuwen geleden werden begraven in de verafgele gen dorpjes waarheen ze als joden varen verbannen. Sjajevitsj verheugt zich over de rpimere uitreismogelijkheden >r Sovjet-joden, maar be schouwt de problemen van de jo den die willen emigreren, niet als zijn taak. Emigratie valt onder het overheidsbeleid, waarin hij zich zelf hulpeloos noemt. Hij beschouwt het als 'niet rea listisch' dat alle Sovjetjoden het land willen verlaten. Zelfs als zou de helft van de naar zijn schatting 1.8 miljoen joden in de Sovjetunie weg willen, dan blijven er nog bij na een miljoen joden over. "Die hebben een rabbijn, een sjocheet (kosjer slachter) en chazzan (voor zanger) nodig. Daar zie ik mijn taak". De Russische joden hebben ze ventig jaar in een atheïstisch land geleefd. Als gevolg daarvan is een groot gedeelte van de joden dan ook a-religieus. Sjajevitsj gelooft niet dat zelfs als de aangekondig de vrijheid van godsdienst werke lijkheid wordt, velen naar de'sy- nagoge zullen terugkeren. Doordat de jongeren zo weinig van het religieuze leven afweten, beseffen ze niet waarom er be paalde regels zijn, zoals het dra gen van een keppeltje. Van groot belang vindt hij dat er een half jaar geleden onder auspiciën van de Academie van Wetenschappen een faculteit voor Judaica is geopend, die on der leiding van rabbijn A. Rab- binovitsj staat. Document Seoul De Wereldraad van Kerken heeft alle 306 lidkerken gevraagd commentaar te geven op een do cument dat de basis moet vormen voor de wereldwijde bijeenkomst over gerechtigheid, vrede en be houd van de schepping, volgend jaar maart in Seoul. In het 29-pa- gina's tellende rapport worden de problemen van de wereld breed uitgemeten. De kerken zouden zich geza menlijk moeten afwenden van de 'machten van de dood', zo staat in het document wkarop de kerken tot 15 oktober kunnen reageren. De wereld wordt bedreigd door schending van de mensenrech ten, de 'zonde van het seksime', de 'hardnekkigheid van het racis me', oorlog en bewapening, milieuvervuiling en de 'verwron gen waarden van de media', aldus de verklaring. Kerken en christe nen worden opgeroepen berouw te tonen over hun medeplichtig heid. Het document voor het voorlo pige sluitstuk van het zogenoem de conciliaire proces biedt vol gens Wereldraad-functionaris Preman Niles geen 'systematisch theologische benadering' van de wereldproblemen. Wel wordt de kerken een uitgebalanceerde 'theologie van het engagement' aangereikt, waarmee ze aan de slag kunnen. Het is de bedoeling dat de ker ken zich in Seoul bereid verkla ren op een aantal fronten actie te ondernemen. Het centrale comité (bestuur) van de Werelraad van Kerken besloot afgelopen week in Moskou dat het schulden- vraagstuk, het militarisme en het broeikas-effect prioriteit zullen hebben. Graham Billy Graham verblijft momen teel in Hongarije, waar hij morgen in Budapest een evangelisatie campagne zal leiden. In het sport- stadium in de Hongaarse hoofd stad wordt gerekend op zo'n hon derdduizend belangstellenden. Daarmee zou dat volgens mede werkers van Graham de grootste evangelisatie-meeting zijn die ooit in Oost-Europa is gehouden. Er wordt gefluisterd dat dit wellicht de laatste campagne zal zijn, die de inmiddels 70-jarige Graham zal leiden. Deze maand zag hij er wegens gezondheidsre denen van af om een bezoek te brengen aan het evangelicale we- reldzendingscongres in Manila van het Lausanne Comité, waar voor hij indertijd het voortouw had genomen. Graham, die in de tijd van de 'Koude Oorlog' zich een echte 'communistenvreter' toonde, er kende bij zijn aankomst in Bud apest dat hij een paar jaar geleden niet had durven dromen dat hij in Hongarije zou kunnen voorgaan. Ook de grote medewerking van de Hongaarse kerken had hem verrast. De dienst zal rechtstreeks worden uitgezonden op de radio. Overigens is er met name onder de Hongaarse gereformeerden, die zich sterk maken voor de Roe meense vluchtelingen, nog steeds grote ergernis over Grahams uit lating in 1985 in Roemenië, dat volgens hem het probleem van de vrijheid van de minderheden was opgelost. Graham wuift deze be- i weg. Achter gesloten deu ren heb ik toen ook de nodige din gen gezegd, aldus de opwek kingsprediker. Zuidafrika De rooms-katholieke bisschop pen in Zuidafrika zien de toe komst van hun land hoopvol tege moet. In een pastorale brief over de verkiezingen van 6 september spreken zij wel van 'grote span ningen', maar ook van 'tekenen van verandering, tekenen van hoop'. De brief contrasteert met het protest dat anti-apartheidsorgani saties woensdag hebben laten ho ren tegen de aanstaande verkie zingen. De bisschoppen schrijven dat zij niet zullen oproepen tot een boycot van de verkiezingen, waarvan de zwarte bevolking is uitgesloten. "Het is niet aan ons bisschoppen om mensen met stemrecht voor te houden of ze wel moeten gaan stemmen". De tekenen van hoop zien de katholieke bisschoppen in het groeiend aantal groeperingen dat pleit voor een politieke oplossing van Zuidafrika's problemen, in het onafhankelijksproces in Na mibia en in de vredesonderhan delingen in Angola. Tsjechoslowakijke. De paus heeft vier nieuwe bisschoppen voor Tsjechoslowakije benoemd. De regering heeft met de benoe mingen ingestemd. Daarmee hebben na lange onderhandelin gen tussen het Vaticaan en de Tsjechoslowaakse regering zes van de dertien bisdommen weer een bisschop. In april liep het ge sprek nog vast op de eis van de re gering dat de nieuwe bisschop pen lid zouden moeten zijn van de regeringsgezinde, door het Vati caan afgewezen, beweging Pa- cem in Terris. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Middelharnis (toezegging) J. P. Nap Huizen; tot predikant voor bijzondere werkzaamheden R. L. Algera kand. 's-Gravenhage; be dankt voor Wouterswoude Tj. de Jong Garderen. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Biddinghuizen-Swif- terbant (herv.-geref.) drs. H. E. van der Zwaag kand. Wapenveld. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Nunspeet voor mis sionaire dienst in het Izi-gebied te Nigeria G. J. Aalst Benthuizen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2