LEIDSCH DAGBLAD vamm Hoge Raad wil onderzoek te koop m naar (bil Iwerkmg halcion EXTRA Spoedberaad in Sri Lanka LEIDSCH DAGBLAD Filipijnse regering ontkent moordoproep Verboden slaapmiddel nog steeds /I 1 11* buitenland X J/ *4* rmJ Rotterdam evacueert 700 mensen voor gif in haven MEUBEL-OPRUIMING Ie meubelpromenade katwijk Justitie in actie tegen smokkel van mensen Ontslag 2.300 werknemers bij Chrysler Israëlisch commando ontvoert shf ietenleider VRIJDAG 28 JULI 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38996 Prijs fl. 1,25 Moeder Vincent van Gogh ligt in Leiden begraven LEIDEN Leiden kan een rol gaan Spelen in het internatio nale Vincent van Gogh-jaar (1990). Uit naspeuringen is ge bleken dat de moeder van Vin cent van Gogh op het kerkhof aan de Groenesteeg ligt begra ven. Ook heeft zij hier enige tijd gewoond, onder andere in het pand waar nu het restau- De gemeente denkt aan het opknappen van haar grafsteen, 'de VVV zal Anna Cornelia Van Gogh-Carbentus (1819-1907) opnemen in het lijstje van 'Leidse' beroemdheden. "Na Bush, nu ook van Gogh", aldus directeur Hugens. En Jan La Grand heeft al een voortreffe lijk Van Gogh-menu in zijn ge dachten en wil zijn pand be hangen met een Van Gogh-ge- denksteen. Meer hierover op kunstpagi- MANILA (AP) - De Filipijnse rege ring heeft vanochtend ontkend dat een beloning is uitgeloofd voor de gene die vier in Nederland verblij vende Filipijnse verzetsleiders 'dood of levend aan de autoriteiten zou overdragen'. Woordvoerder Adolfo Azcuna van president Aquino zei tevens dat de regering geen stappen zal onder nemen tegen de vier, Luis Jalando- ni, het echtpaar Juliet en Jose Maria Sison en Sixto Carlos. Volgens het Filipijnse leger zijn de vier hoge functionarissen van de verboden Filipijnse communistische partij. De Nederlandse regering heeft ambassadeur Peter Koch in Manila opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar een mogelijke moordoproep. De Nederlandse po litie houdt de woningen van de vier extra goed in de gaten. Azcuna zei dat premies tot 1 mil joen peso's (zo'n 100.000 gulden) waren uitgeloofd voor de arrestatie van de vier en van vijftig anderen. De 'dood of levend' berichten ont kende Azcuna. "Er is nooit een op dracht geweest die sprak over dood of levend". Wel gaf de woordvoer der toe dat het Filipijnse leger een prijs wil betalen voor informatie die leidt tot de arrestatie van rebellen leiders. V' DEN HAAG (GPD) - De Hoge Raad der Nederlanden wil een onafhankelijk deskundigenonderzoek naar de (bij)wer- king van het slaapmiddel halcion. Over dit medicijn, dat niet meer in de handel is, ontstond in 1979 opschudding in ons land vanwege tal van schadelijke bijwerkingen. Patiënten begonnen een. juridische procedure en in 1980 werd halcion officieel verboden. In andere lan den is het nog steeds verkrijgbaar. Sedert 1982 vecht een groep patiën ten voor schadevergoeding. Drie hoogleraren gaan nu onder zoeken of fabrikant Upjohn ernstig in gebreke is gebleven. De eis was van meet af aan dat nagegaan moet worden of halcion gevaren oplevert. Patiënten klaagden over zelfmoord neigingen, geheugenverlies, pani sche angsten, ernstige hoofdpijnen. Dergelijke bijwerkingen stonden niet op de bijsluiter. Halcion was sedert 1977 op de Ne derlandse markt. In juni 1979 publi ceerde de Haagse psychiater dr. C. van der Kroef een geruchtmakend artikel in het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde. Hij meldde ernstige bijverschijnselen die bij zijn patiën ten waren geconstateerd, zoals ka rakterveranderingen, angsten en depressies. Publiciteit (onder meer een tv-uitzending) leidde tot 750 re acties van halciongebruikers. Daar over werd een rapport samenge steld, dat een negatief oordeel vel de. Ook kwamen veel meldingen van artsen binnen over bijwerkingen van het middel. Een en ander leidde ertoe dat het College ter beoorde ling van Geneesmiddelen de regi stratie in februari 1980 schrapte. Se dertdien is het middel niet meer in de handel gekomen. Fabrikant Up- john heeft alle beschuldigigingen over nalatigheid steeds ontkend. De fabrikant ging ook niet ak koord met de voorwaarden die de geneesmiddelenautoriteiten stel den voor toelating. Halcion zou toe gelaten worden in een dosering van 0,5 milligram (in plaats van 1 milli gram) op voorwaarde dat in de bij sluiter dan mogelijke bijwerkingen zouden worden vermeld. Upjohn weigeren hieraan te voldoen, waar op het middel van de markt in ons land verdween. (zie verder pagina 3) Vanochtend werd druk gewerkt aan het leeghalen van de in brand gevlogen container. (foto anp> ROTTERDAM (GPD) - Ruim 700 mensen zijn gisteravond Iaat geëvacueerd uit de Rot terdamse Waalhaven nadat een in brand gevlogen contai ner zeer gevaarlijk zoutzuur- gas bleek te verspreiden. Het was de grootste evacuatie operatie in de geschiedenis van de havenstad. Pas vanochtend om vijf uur konden de gecvacueerden te rugkeren naar hun schepen en bedrijven. De container was inmiddels per dieplader ver plaatst naar het bedrijf Booy Clean in het Botlek-gebied. In het Rotterdamse stadhuis kwam het rampenbestrij- dings-team bijeen- Brand weer, politie, Dienst Centraal Milieubeheer, basisgezond heidsdienst en de havendienst richtten een commando-post nabij de Waalhaven. Rond half twaalf gister avond werden alle betrokken diensten in staat van alarm ge bracht, omdat ernstig reke ning werd gehouden met een ramp. De ziekenhuizen in Rot terdam en omgeving werden op de hoogte gebracht van de situatie en ambulances wer den gereed gehouden. De eerste melding over de brandende container bij het bedrijf Unit Center kwam gis teravond rond 10 uur binnen. Uit metingen bleek dat de hoe veelheid zoutzuurgas 15 maal hoger dan de norm lag. Mensen uit de directe omgeving wer den ondergebracht in het GEB- en Shell-gebouvv. De politie reed met geluids wagens rond op de Heijplaat om bewoners te adviseren ra men en deuren gesloten te houden. Negen bewoners meldden zich in de loop van de nacht bij ziekenhuizen met klachten over een zere keel. De brand in de container is vermoedelijk ontstaan in de houten bodem. Omdat de brandweer het blussen ter plaatse te riskant vond, werd besloten de container over te brengen naar het bedrijf Booy Clean. Op last van de brand weer werd het verkeer in de Waalhaven en dat over de Al5 richting Europoort stilgelegd. Ook het trein- en scheepvaart verkeer was enige tijd ge stremd. VOORSCHOTEN - In Voorschoten werd vandaag weer de jaarlijkse paardenmarkt gehouden. Het is een van de oudste in ons land. Vanmorgen vroeg was het al erg druk. Hondervijftig paarden en pony's werden dit jaar aan gevoerdevenveel als vorig jaar. Hoewel de handel in paarden niet meer zo voorop staat als vroegerblijft de tra ditie bestaan. (foto Ellen n Dreigende confrontatie met India SINGAPORE (GPD) - Het Srilankaanse kabinet is vanochtend in spoedberaad bijeengekomen om een dreigende diplomatieke en mi- Politie vervangt karabijn door machinepistool VOORBURG (ANP) - De politie krijgt in de toekomst de beschik king over machinepistolen als ver vanging voor de „vooroorlogse ka rabijnen", aldus vandaag een woordvoerder van de algemene in spectiedienst van de rijkspolitie. De Winchester karabijnen waar mee nu gewerkt wordt, zijn volgens hem nog meegebracht door de Amerikanen bij de bevrijding. Het gebruik ervan is daarna door de Ne derlandse korpsen overgenomen. De MP5 machinepistolen die de karabijnen gaan vervangen zijn praktischer, onder meer doordat dezelfde munitie gebruikt kan wor den als voor de dienstpistolen Wal- ther P5 die bij de korpsen in ge bruik zijn. De aanschaf en het gebruik van het nieuwe wapën moet nog offi cieel worden goedgekeurd door de minister van justitie. Vrij zonnig Vrij zonnig, vooral in het noorden ook wolkenvelden en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur omstreeks 15 graden, middagtemperatuur van 20 graden op de Wadden tot 27 graden in het zuiden van het land. Zwakke tot matig zuidelijke wind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: zondag onweersachtig, daarna onstandvastig en koel met mid dagtemperatuur rond 19 graden. litaire confrontatie met India te voorkomen. Eerder is vóór het hele land een avondklok ingesteld. Het Indische Hoge Commissari aat in Colombo wordt bewaakt door speciaal uit New Delhi overgeko men commando's. Een vliegdek- schip van de Indische marine ligt voor anker ter hoogte van Colombo. Indische diplomaten zijn voor hun veiligheid overgebracht naar hotels. De Srilankaanse minister van buitenlandse zaken, Wijeratne, ver klaarde dat president Premadasa het ultimatum aan India om voor 29 juli zijn troepen weg te halen uit het noorden en oosten van Sri Lanka, heeft ingetrokken. Daarvoor in de plaats eist hij nu dat de Indische troepen hem als opperbevelhebber erkennen. Maar de Indische pre mier Gandhi heeft eerder beide ei sen van tafel geveegd. Premadasa heeft een uitnodiging van India om minister Wijeratne naar New Delhi te sturen voor be sprekingen, van de hand gewezen. De Srilankaanse president is daar toe alleen bereid, wanneer India een flink gedeelte van zijn troepen te rugtrekt en een staakt-het-vuren af kondigt. (pagina 5: Gandhi en Premadasa lij den beiden gezichtsverlies) Politie betalen voor vals alarm ZOETERMEER (GPD) - Banken en. bedrijven in Zoetermeer krijgen vanaf 1 augustus een rekening ge- presenteerd als de politie meer dan eens moet uitrukken bij vals alarm. De eerste twee keer zijn gratis. Bij een derde melding van loos alarm berekent de politie 53 gulden per uur per ingezette politieman. Voor zover bekend is Zoetermeer de eer ste gemeente in ons land die bedrij ven laat betalen. De politie hoopt dat daarmee het aantal meldingen van vals alarm kan worden teruggedrongen. Van de 1135 alarmeringen die het Zoe- termeerse korps in 1988 binnen kreeg, waren er 1107 vals. Volgens de politie ga^n veel alarminstalla ties veel te gemakkelijk af. bijBAALBERGEN Katwijk en Leiderdorp IDaar verdient U nu vlug een flink brok van Uw vakantiegeld (terug. Op 11.000 vierkante meter, de grootste keus uit de i randstad. meubelplein leiderdorp Te weinig snelheid LEIDERDORP - Een poging van een 75-jarige mevrouw uit Hoorn om haar personenauto met een snelheid van 30 kilome ter per uur in te voegen op de rijksweg 4, ter hoogte van Lei derdorp, mislukte gistermiddag faliekant. Een achteropkomende auto, bestuurd door een 22-jarige Am sterdamse, botste op de Hoorn- se. Geen van beiden raakten ge wond. Wel raakten de voor- en achterkant van de auto's zwaar beschadigd. DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van justitie heeft maatregelen getroffen om illegale grensover schrijding van vreemdelingen die zich voordoen als zeelieden, tegen te gaan., De afgelopen maanden zijn honderden vreemdelingen Europa binnengekomen door zich uit te ge ven als zeelieden die in een Europe se haven, waaronder Amsterdam en Rotterdam, zouden aanmonsteren op een schip, maar vervolgens spoorloos verdwenen. Volgens de rivierpolitie in Rotterdam gaat het om een smokkel, die vooral vanuit Sri Lanka wordt georganiseerd. Het ministerie van justitie heeft de rederijen inmiddels gevraagd zich niet klakkeloos garant te stel- lieden, maar terdege te onderzoe ken of die inderdaad van plan zijn aan te monsteren. Ook moet de ma rechaussee op Schiphol voortaan voorzichtiger zijn met het verstrek ken van zogeheten 72-uursvisa. Bij buitenlanders die zich als zeeman voordoen, moet bovendien gecon troleerd worden of het schip waar op zij zeggen te zullen aanmonste ren, inderdaad op korte termijn een Nederlandse haven aandoet. De Srilankaanse ambassade in Colombo is gevraagd strenger te controleren bij het verstrekken van (zie verder p i 3) DETROIT (RTR) - De Amerikaanse autoproducent Chrysler wil nog dit jaar 2.300 werknemers ontslaan. Dat is ruim 7 procent van het totale personeelsbestand van 31.000. De maatregel maakt deel uit van een groot bezuinigingsplan, waarmee het concern rond 1 miljard dollar wil besparen De vermaarde Chrysler-topman Lee Iacocca maakte vandaag be kend dat werknemers van 55 jaar en ouder vervroegd met pensioen gaan en dat overtolligen 'een gouden handdruk' krijgen. Als gevolg van de inzakkende vraag in de VS en de verhevigde concurrentie moeten de Ameri kaanse autoproducenten hun klan ten allerlei voordeeltjes bieden om hen tot kopen aan te zetten. Zo zijn er fabrikanten die hun klanten fi nanciering bieden met een renteta rief van 0 procent. Tegelijkertijd is de concurrentie met de Japanse branchegenoten heftig. De omzet van Japanse auto's op de Ameri kaanse markt is dit jaar met 18 pro cent toegenomen. De winsten bij General Motors en Ford Motor zijn in het tweede kwar taal met 3,5 en 15,4 procent gedaald. Chrysler dat maandag zijn winstcij fers presenteert heeft dit jaar al 14,8 procent minder personenauto's ver kocht dan in dezelfde periode vorig jaar. len r bepaalde buitenlandse z SEOUL - Een Zuidkoreaanse vrouw huilt als ze de naam van haar echtge noot tegenkomt op de lijst van slachtoffers die gisteren om het leven kwa men bij de ramp met de DC-10 boven Libië. De lijst werd gistermiddag op gehangen in het kantoor van Korean Air in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul. Overigens is het precieze aantal slachtoffers nog niet bekend en wordt ook nog in het duister getast over de oorzaak van het ongeval. Inmid dels zijn wel ruim 70 slachtoffers geborgen. Zie verder pagina 5: Oorzaak ramp met DC-10 nog onduidelijk. (Foto epa> Noord-Holland wijst rijverbod bij smogalarm af HAARLEM (GPD) - Commissaris van de Koningin in Noord-Holland R. de Wit zal ook bij zware smog geen rijverbod voor het verkeer uit vaardigen. Hij zal alleen een ver zoek doen het gebruik van de auto zoveel mogelijk te beperken. Volgens De Wit is uit overleg met ■de inspectie van de volksgezond heid gebleken dat niet duidelijk is, wat de gevolgen van smog voor de gezondheid van de mens precies zijn. Zolang de inspectie geen .ondub belzinnig advies' kan geven, acht De Wit het niet op zijn plaats een in grijpende maatregel als een rijver bod in te stellen. Hij vindt het dan ook niet nodig een draaiboek te la ten opstellen, waarin verkeersmaat regelen bij smog worden uitge werkt. Zaterdag 29 juli ip: 05.57 uur. zon onder: 21.35 uur; j op: 01.41 uur, maan onder: 20.02 Waterstanden te Katwijk hoog water: 00.48 en 13.39 i vatcr: 08.36 en 21.16 uur. 20 PAGINA'S BAYRUT (AP) - Een Israëlische commando-eenheid heeft vanoch tend in zuid-Libanon sjeik Abdul Karim Obeid ontvoerd. Obeid (29) is een prominente shi'ietenleider en laag geestelijk leider van de Hezbollah- militie. Zijn naam is in het verleden herhaaldelijk genoemd in verband met ontvoeringen van westerlin gen, al ontkende hij dat laatste al- msm tijd. Bij de actie viel een dode. ii dat een Is- onge- De Libanese politie 2 raëlische legereenheid veer 12 man om 1 uur vannacht met een helikopter was geland buiten Jibchit. Ze omsingelden het huis' van Obeid. Een Arabisch sprekende man klopte aan en de Israëliërs drongen naar binnen toen een familielid de deur opendeed. Bewapend met pistolen met geluiddemper hielden ze sjeik Obeid, zijn neef Ahmed Obeid en Majid Fashs, een bezoeker in bedwang. De echtgenote van de sjeik werd vastgebonden en in een kamer opgesloten. Toen de commando's en hun ge vangenen het appartement verlie ten, kwam een buurman toesnellen. De man werd door het hoofd ge schoten en was op slag dood. Zijn familie waarschuwde de 1 rende Amal-militie die het dorp controleert. Voordat die was gemo biliseerd was de helikopter al ver dwenen. Een van de inwoners van het dorp vertelde dat de hele actie binnen een half uur was afgelopen. De Is raëlische radio meldde vanochtend dat een lijfwacht van de sjeik was doodgeschoten. JLJ ZATERDAG-BIJLAGE VAN HET LEIDSCH LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Morgen: Op zoek naar de geest van Woodstock De kip krijgt straks meer vrijheid Amerika loopt warm voor WK voetbal '94 DfiM JA, IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M'N EIGEN STUK DUIM VAN NEDERLAND Ik neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proef voor maar 26,50 Noteer mij voor een kwartaalabonnement 72,40 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (Aankruisen wat van toepassing is) Naam: Adres: Telefoon: 1 Opsturen in envelop (zonder postzegel) naar: Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1