Van Gogh's moeder begraven in Leiden Graf dreigt te vervallen op begraafplaats Groenesteeg KIJK-UIT Exposities Concerten Den Haag Amsterdam Treurdichten Prinsengrachtconcert Raad voor de kunst overbelast VRIJDAG 28 JULI 1989 KUNST PAGINA Leiden Koninklijk Penningkabinet - Rapenburg 28, dubbelexpositie: 'Revolutionair geld' en 'Schepen met gëld', tot 1/10; di. za. 10-17 uur, zon- en feestd. 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steen straat, 'Turkana, de herders van Noordwest Kenia', t/m 27/8; 'Afghanistan, een nieuw begin', t/m 29/10; 'De kunst van'het versie ren' t/m 30/7; di t/m za 10-17 uur, zo 14-17 Rijksmuseum van Oudheden - Rapenburg, 'Egypte hertekend', t/m 13/8kdi t/mza 10-17 uur, zo 12-17 uur. Stedelijk Museum De Lakenhal - Oude Sin gel 28-32, 'De automatische verbeelding, Nederlandse surrealisten', t/m 10/9; di t/m za 10-17 uur, zo 13-17 uur. Pieterskerk - Pieterskerkplein, een selectie van foto's van een bezoek aan Tsjecho-Slo- wakije door leden L.A.F.V., t/m 10/8; dag. 13.30-16 uur. 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3, permanente tentoonstelling van werk Leny Noyen, vr. 14-16 uur en za. en zo. van 12-16 uur. Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, permanen te expositie; Vijf eeuwen mode in miniatuur, di. t/mza. 10-16 uur. Nutsspaarbanken - Doezastraat 35/37 en Oude Rijn 56, exposities van leden van de Grafiekwinkel Inkt, o.a. etsen, litho's en houtsnedes. Signaal, Studio voor vormgeving - Groenesteeg 10, ontwerpers en vormge vers tonen diverse ontwerpen, tevens pre sentatiemappen, do, 12-21 uur, vr. 12-18 Stichting Beeld en Grafiek - Stationsweg 243, werk van Feng, Erik-Jan Kuiper en Cees van den Oever, nadere informatie tel: 146024. Sociëteit Quintus - Korte Mare 34, tentoon stelling van leden van Quintus in de vorm van schilderij, druk, foto, tekening of beeld. Galerie Time is Art' - Nieuwstraat 10, Hen- nie van Ulden, werken op papier en Yvonne Kleinveld, keramiek, t/m 30/7. Expositieruimte Caecilia - Caeciliastraat 18, linosneden van Coccie van Duyn, tekenin gen van Marjolein Groustra, poëtische land schapscollages van Arna Loonstra en teke ningen en olieverfschilderijen van Alex Ver- duyn, t/m 5/8. Holiday Inn - Haagse Schouwweg 10, in de Blauwe gang: Paul Leur, glas-in-lood spie gels en aquarellen van Anne-Marie van den Brink-Dekkers, t/m 31/7; Hans Mannee, landschapschilder, van 1/8 t/m 31/8. Praktijk Bos - Morsweg 18, Coby Wieringa- Bus met gemengde technieken op papier, tot eind juli; ma 15-17 uur, ma en wo avond 19.30-22 uur. Fotogalerie 'De Kleine Klup' - Nieuwe Rijn 1 'Erfgoed' portretten van de Leidse fotograaf Mare de Haant/m 3/8; ma t/m za 10-22 uur, zo 12-22 uur. AZL Galerie - Rijnsburgerweg (gebouw 1), 'Kunst voor het AZL', recente aankopen, t/m 31/8; dag. 10-17 uur. Atelier Jeanmarie Mersman - Oude Rijn 89, Frank Borst, Robin Akkerman en Jean Ma rie Mersmans, verschillende technieken, el ke eerste zondag van de maand open. Antiquariaat L. van Paddenburgh Dief- steeg 14, Joke Dallinga met zeefdrukken en tekeningen, t/m 31/7; woe t/m vr 13-18 uur, do 19-21 uur. za 12-17 uur. Blijenberg lijsten - Breestraat 113, Bernie Autsema met olieverfschilderijen, t/m 5/8; di t/mza9-18uur, do 18-21 uur. Galerie Stelling Burgsteeg 14, tentoonstel ling1 The Ultimate View', door diverse kun stenaars, t/m 3p/7. Hazerswoude/Rijndijk 'leerlingen' van Margreet Holtkamp, t/m 30/7; dag. (beh. zo) 9-12.30 uur. 13.30-17 uur, 20-23 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder, aquarellen van Ger van der Ende, t/m 10/8; ma t/m vr 8- 17 uur. Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat, Frida Kerckhaert-de Bakker met tekeningen, tot eind juli; wo t/m ma vanaf 12 uur. Openbare Bibliotheek - Cor Gordijnsingel, Tekenen en schilderen als hobby', werk van tekenares/ontwerpster Marija Gasile en enkele schilderijen van mevr. Koops en de heer van den Oever (uit Leiderdorp), tot eind aug. Elisabeth Ziekenhuis (restaurant) - Simon Smitweg, pentekeningen en olieverfschilde rijen van Dick Bakhuizen van den Brink, t/m 11/9. Verpleeghuis 'Leythenrode' - Hoogmadese- weg 55, aquarellen van Herman van Reijn, tot 30/8, dag. 10-20 uur. Lisse Hotel De Nachtegaal van Lisse - Heerewèg 10, J.J. Mooijman met strand en zeegezich ten, Henk Roosink met houtsnij- en beeld houwwerk, tot eind augustus; dag. 9-23 uur. Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vliet- weg 6, permanente tentoonstelling 'De an dere Middeleeuwen'; thema tentoonstelling: 'Nederland in Bedrijf - Handel in Rijnsburg', vr. 19-21 uur, za. 10-16 uur. Vogelenzang De Tiltenberg - Zilkerduinweg 375, - fototen toonstelling over Boeddhisme en Christen dom, t/m 8/10; dag 9-12 uur en 14-17 uur. Voorschoten Ambachts- en baljuwhuis - Voorstraat 12, 'Poor- en Door Modern', expositie van glas van bekende kunstenaars uit Leerdam en Maastricht, tot 4/9; dag 14-17 uur. Warmond Vereniging Het Oude Raadhuis - Dorps straat 36, Ivet Thunnissen met keramiek en Ella Schimmel met gemengde technieken, t/m 17/8; di 19-21 uur, wo, do, zo 14-16, za 11-16 uur. Galerie De Pomp - Dorpsstraat, Gerda Wij mans met keramiek en Ted Kistemaker- Teroo met aquarellen, t/m 17/8; di 19*21wo 10-12, wo. do. za. zo 14-16 uur; tot eind sept. kleur in de werkkamer: zwart/wit, .met vele kunstenaars. Boerderij Meerrust - Dorpsstraat 5, foto-ex positie 'De Bruine Vloot', cibachromes van Hans Westerweel, t/m 8/8; dag. 11-16 uur. Wassenaar Hotel Wassenaar - Katwijkseweg 33, Da- niëlle Orelio met aquarellen en gemengde technieken, t/m 30/9; 9-21 uur. Raadhuis De Paauw - Raadhuislaan 22, werk van Theo de Boon, landschappen van kleurig ritme, t/m 27/8; in het park rond het raadhuis de tentoonstelling van ruimtelijk werk: 'Paradise Lost', tot 1/10. Galerie Bianca - Gravestraat 1tentoonstel ling ,Zwart-Wit' van Theo de Haan tekenin gen en schilderingen, Arnold Hoogendorp foto's, t/m 20/8, do, vr en zo van 14-17 uur, za van 12-17 uur, vr koopavond. Klassiek Nico de Raad verzorgt vanavond het vijfde concert van de K&O-orgelserie in de Pieter skerk. De Katwijkse organist zal werken ver tolken van Franck, Andriessen, Aiain, Brahms, Reger en J.S. Bach. Het program ma vóór de pauze is derhalve voor een groot deel gewijd aan romantische orgelwerken en daarna aan composities van Johann Se bastian Bach. Aanvang 20.15 uur. De Franse meester-organist Jean Guillou bespeelt vanavond het orgel van de Nieuwe Kerk in Katwijk aan Zee. Hij brengt o.m. een eigen bewerking ten gehore van Mouss- orgski's 'Schilderijen van een tentoonstel ling'. Guillou zal ook werken van Handel er) Brahms tot klinken brengen. Aanvang 20.15 Het orgel van de Hooglandse kerk wordt za terdagmiddag bespeeld door Theo Visser. Aanvang 13.30 uur. Pop Vanavond in het LVC de laatste swingavond van het seizoen. In het zoldercafé zal de zelfde avond de Leidse band Black Outs op treden. Aanvang 23.30, Breestraat 66, Lei den. (in verband met de verbouwing is het LVC dit seizoen gesloten van 29 juli tot 12 oktober. Zaterdagavond heeft de Droomfabriek een optreden van de Kimbara Brothers georga niseerd met jazz uit de jaren '30 en '40. Twee gitaren en een bas begeleiden de stem van Clair Chaventre bij de speciale Hot Club de France Muziek. Aanvang 21.30 uur, Oude Singel 56. Leiden. Circustheater vr 28, za 29, zo 30, 20.15 uur; The Rocky Horror Show', met o.a. Jonathan Kiley. di 1, wo 2, 20.15 uur; Broadway Produktie: musical 'A Chorus Line'. Carré dag. (beh. ma.) 20.30 uur; spectaculaire dansshow: Tango Argentino'. Concertgebouw vr 28, 20.15 uur; concert Nieuw Sinfonietta Amsterdam: werk van o.a. Mendelssohn. Muziektheater di 1wo 2, do 3, 21.00 uur; Peter Zegveld: 'Pas de deux'. Nieuwe de la Martheater di 1. wo 2, do 3, 21.00 uur; De Nieuwe Snaar: 'La La'. RAI vr 28. za 29. zo 30.20.15 uur; musical: 'Har lem Swing'. za 29, 21.00 uur; Peter Zegveld: 'Pas de deux'. Stadsschouwburg zo 30. 20.15 uur; Groep Seksi Belanda: ■Wolken'. LEIDEN - De moeder van Vin cent van Gogh, Anna Cornelia Van Gogh-Carbentus (1819- 1907), stierf in Leiden en is daar ter aarde besteld op de begraaf plaats Groenesteeg. Onder een door onkruid overwoekerde, nauwelijks meer leesbare, steen. In een graf 2e klasse. Dat zij in Leiden begraven ligt, is een feit dat tot nu toe nog nooit is belicht. In 1990 wordt de dood van Vincent van Gogh wereldwijd herdacht. Elke lap waaraan de schilder zijn penseel heeft afge veegd, zal, bij wijze van spre ken, worden gekoesterd als een relikwie. Misschien dat de stad Leiden in die herdenking nog wel eens een rol zou kunnen gaan spelen. door Cees van Hoore Dat Vincent van Gogh banden met Leiden had, was bekend. In het gasthuis alhier, nu het Academisch Ziekenhuis Leiden, is Christien Hoornik, de Haagse vrouw met wie hij een korte tijd een verhouding heeft gehad, bevallen van een zoon. Vincent leerde 'Sien', zoals hij haar noemde, kennen in Den Haag. Ze was verlaten door een man die haar zwanger had gemaakt en verdiende de kost als prostituee. De verhouding met Sien stuitte bij de familie van Vincent op veel weerstanden. Zijn broer Theo was aanvankelijk van mening dat Vin cent door haar werd 'verneukt'. Maar de schilder bleef Sien onder houden van zijn krappe financiële middelen. Hij schreef aan Theo: 'Zij en ik zijn twee ongelukkigen, die el kaar gezelschap houden en een last samen dragen, en juist daardoor wordt het ongeluk in geluk veran derd, en wordt het ondragelijke dra gelijk'. Er mogen niet veel gelukkige mo menten in het leven van Vincent van Gogh zijn geweest, in Leiden heeft hij minstens één zo'n moment beleefd. Op 2 juli 1882 schrijft hij aan zijn broer Theo: 'Zoals ik u gis teren schreef, ben ik naar Leiden geweest. Sien is gisterennacht be vallen, heeft een zeer moeilijke ver lossing gehad, maar is er goddank evenwel levend afgekomen, en een bijzonder aardig klein jongetje ook. Haar moeder en kindje en ik waren samen ernaartoe gegaan, gij kunt denken dat wij in grote spanning waren, niet wetende wat wij horen zouden, toen wij in het gasthuis aan de oppasseres naar haar vroegen. En ontzettend blijde waren, toen wij hoorden: 'Vannacht bevallen- ,4.maar gij moogt niet veel met haar spreken. Ik zal 'ge moogt niet veel met haar spreken' niet licht verge- ten, want dat was 'gij kunt nog met haar spreken'. Theo, ik was zo ge lukkig toen ik haar weer zag, en zij lag vlak bij 't raam, dat op de tuin vol groen en zon uitzag, en in een Soort dommeling van uitputting tussen slapen en wakker zijn in, en Grafsteen van Anna Cornelia Van Gogh-Carbentusde moeder v graafplaats Groenesteeg. zo'n zestien jaar overleefd - stierf ze in het huis aan de Zoeterwoudsesin- gel. Ze werd ter aarde besteld op de begraafplaats Groenesteeg. De begraafplaats Groenesteeg maakt een vervallen indruk. Sinds het complex in 1978 op de monu mentenlijst is geplaatst, is er nog niet veel aan gebeurd. Er moest vol gens wettelijke bepalingen eerst tien jaar worden gewacht, voor men iets mocht doen. Het lijkt erop alsof hier een geest met een moker heeft rondgewaard: de meeste grafstenen zijn gebroken. Op het spoor gezet door de toe- zichthoudster van de begraafplaats, mevrouw N. van Hooven, ('De moe der van Vincent van Gogh moet hier nog liggen'), kunnen wij in een jungle van onkruid met veel moeite het graf van de moeder van Vincent ontdekken. Het ligt aan de oostelij ke zijde van de begraafplaats. Nog flauwtjes zijn de naam en de jaartal len te lezen op de kleine steen: Anna LEIDEN - In het artikel over treurdichten op Leidse begraaf plaatsen, dat eergisteren in deze krant verscheen, is een fout ge slopen. De Frans Coenen, die op het kerkhof aan de Groenesteeg ligt begraven, is niet de schrijver Frans Coenen, maar diens va der, die musicus was. Al op zijn twaalfde jaar genoot hij bekend heid als violist. Tussen 1848 en 1854 ging hij op tournee door Amerika, waar hij enorme suc cessen oogstte. Hij leefde van 1826 tot 1904 en sleet zijn laatste levensjaren in Leiden, in een huis aan de Plantage. toen keek zij op, en zag ons allen. Ah, kerel, zij keek zo en zij was zo blij ons te zien'. Moeder In 1988 schreef P.J.M. de Baar, me dewerker van het Gemeente-archief Leiden, in de Leidenaar een artikel, waarin hij Vincents connecties met de stad Leiden op een rijtje zette. Hij concentreerde zich in dat stuk op het feit dat de moeder van de schilder, Anna Cornelia Carbentus- Van Gogh, een tijd in Leiden heeft gewoond, ja, er zelfs is gestorven. Maar dat zij hier ook begraven ligt, en wel op de begraafplaats Groenesteeg, vermeldde dat artikel niet. De Baar: "Ik wist dat niet en verder ging mijn belangstelling, op dat moment althans, niet. Ik heb nog wel iets uit de rouwadvertentie geciteerd. Daar stond onder andere in: 'Bezoeken kunnen niet worden afgewacht'. De begrafenis heeft dus kennelijk met niet al te veel tamtam plaatsgevonden. De moeder van Vincent heeft van 1889 tot 1893 ge woond aan de Herengracht 100. Sa men met haar twee dochters. Een van die dochters, Anna Cornélia, is toen getrouwd met Joan Marius van Houten, een lid van de firma Van Houten en Ledeboer, een kalkbran-, derij. Ze woonden in Leiderdorp. Of' Vincent zijn moeder op de Heren gracht wel eens heeft opgezocht, ben ik niet te weten gekomen". Vincents moeder verhuisde in 1889 van Breda naar Leiden. Ze be trok, inderdaad, het pand aan de Herengracht 100. In 1893 verhuisde ze naar Den Haag. Maar Leiden bleef haar trekken. In de maand mei van het jaar 1905 komt ze weer naar deze stad terug en betrekt ze er een huisje aan de Zouterwoudsesingel 46b. "Misschien", zo zegt P.J.M. de Baar, "is die terugkeer naar Leiden niet zo vreemd. Haar dochter Anna Cornelia woonde immers dicht bij Leiden in de buurt, in Leiderdorp, en bovendien had ze nauwe relaties met de familie Borger, die in Leiden een grofsmederij bezat. Theo was met een dochter uit dit gezin ge trouwd". Twee jaar later, in 1907 - ze was Herengracht 100. In dit pand heeft moeder Van Gogh gewoond van 1889- toen 88 jaar oud en had haar beide 1893. Nu Jan La Grand, die het Van Gogh-menu al in zijn gedachten heeft. zoons Theo en Vincent inmiddels (foto Henk Bouwman) Leiden, "u heeft gelijk, als die jaar tallen en die naam kloppen (en die kloppen -red.), ligt daar inderdaad de moeder van Vincent. Ik zie hier in de grafboeken dat haar graf het nummer 754 gekregen. Het is een tweede klas graf'. C. Jochemsen (afdeling Groen van de Gemeente Leiden) is ervan op de hoogte dat er nogal wat 'be roemde' namen liggen op de be graafplaats Groenesteeg, maar dat de moeder van Vincent van Gogh daarbij is, is hem niet bekend. "We zijn al wel bezig, maar we moeten nog serieus gaan inventariseren. We gaan er zeker iets aan doen, aan De Groenesteeg, het is nu tenslotte een monument. Maar hoe we een en an der zullen aanpakken, is nog niet helemaal duidelijk. Met het op knappen van de graven zou je kun nen denken aan een meerjarenplan. Overigens, denk ik niet dat we al leen maar de graven met 'beroem de' namen zullen nemen, het graf van een gewone man kan natuurlijk ook erg interessant zijn, het ligt er maar aan hoe het er uitziet. Het zal nog een 'heidense' klus worden, als ik het eens oneerbiedig mag uit drukken. En we moeten met beleid te werk gaan, zorgen dat het monu ment straks niet onbeheersbaar wordt. Maar toegegeven, het is op zijn minst curieus dat de moeder van Vincent van Gogh daar ligt". Ook voor Cees Hugens directeur van de VW in Leiden is het een ver rassing dat moeder van Gogh hier begraven ligt. "We zullen daar vol gend jaar zeker aandacht aan beste den. Leiden wordt steeds 'beroem der'. Na Bush nu ook Van Gogh. Schitterend". r moeder van Gogh vanaf 1905 tot aan haar Menu Jan La Grand van het gelijknamige restaurant aan de Herengracht 100, destijds het pand waar Anna Corne lia Van Gogh-Carbentus een tijd heeft gewoond, is verrast door de mededeling dat de moeder van de grote schilder op een steenworp af stand begraven ligt. "Nee", zegt hij, "dat wist ik niet. Ik wist wel dat ze hier, in het pand waar wij nu zitten, heeft gewoond. Mijn plan is om, met het oog op het herdenkingsjaar, een plaquette met wat gegevens over haar op de gevel te laten aanbren gen. En ik heb al een speciaal Vin- cent-van-Gogh-menu gepland voor die tijd. Het lijkt me zeker aardig als de VVV er melding van zou maken dat Vincents moeder hier heeft ge woond en dat zij op het kerkhof Groenesteeg begraven ligt". Hij betreurt het dat hij niet een paar doeken van Vincent op de zol der van zijn pand heeft gevonden. Dat de schilder inderdaad wel eens wat werk naar de Herengracht 100 heeft gestuurd, is hem niet bekend. Een en ander blijkt uit een brief van Vincent aan Theo, een brief met de datum: 25 oktober 1889. Daarin schrijft de schilder: 'Thuis zullen ze verhuisd zijn (van Breda naar Lei den - red.); ik zal aan de volgende zending zes doeken voor hen toe voegen. Is het nodig ze te laten in lijsten? Misschien niet, want het is niet de moeite waard'. Het is weer het oude liedje: uit zo'n opmerking komt weer eens naar voren dat de schilder in de ver ste verte niet heeft kunnen denken dat zijn schilderijen op de kunstvei lingen nog eens zulke astronomi sche bedragen zouden opbrengen. Maar goed, terug naar het graf van Vincents moeder. Voordat, door de wind, ook nog haar steen is begra ven, is het, met het oog op het Van Goghjaar in 1990, misschien niet zo'n gek idee als er eens wordt ge dacht aan restauratie. Leiden mag best trots zijn op Anna Cornelia Van Gogh-Carbentus. Zij schonk het le ven aan een van de grootste schil ders van deze eeuw. AMSTERDAM (ANP) - Het 'Prin sengrachtconcert' wordt dit jaar op 25 augustus gehouden. Dit open luchtoptreden is deze keer gewijd aan het 'belcanto'. Solisten zijn on der anderen de sopraan Eva Lind, de bas Harry Peeters en de tenor Luca Canonici, die werken ten ge hore zullen brengen van Verdi, Mo zart en Rossini. Zij worden door Ro nald Schneider aan de piano bege leid. Zoals gebruikelijk wordt het podium ingericht op een aantal ty pisch Amsterdamse dekschuiten, die zijn afgemeerd ter hoogte van de Prinsengracht 315-331. Aanvang 20.30 uur. Het evenement trekt elk jaar duizenden muziekliefhebbers. De twaalfde Amsterdamse Uit markt vindt dit jaar tussen 25 en 27 augustus plaats. Tijdens dit groot scheepse evenement kan het pu bliek genieten van voorproefjes van het komende culturele seizoen. Twaalf podia in de openlucht en in theaters rond de Dam, Damrak, Ro- kin en in de Nes bieden ruimte aan duizenden artiesten die daar optre den met een deel van hun nieuwe repertoire. Vorig jaar trok de mani festatie ruim een half miljoen be zoekers. DEN HAAG (GPD) - De Raad voor de Kunst komt niet voldoende toe aan beleidsadvisering, omdat hij zich teveel met ad hoe subsidieaan vragen moet bezighouden. De over belasting moet worden opgelost door uitbreiding en versterking van het secretariaat. Afstoting van ta ken moet worden voorkomen. Dit blijkt uit een rapport van on derzoeksbureau Berenschot over het adviesorgaan van minister Brinkman van WVC. Het bureau heeft onderzoek verricht naar de positie van de Raad ten opzichte van het departement, de taakstel ling, en de organisatie van het secre tariaat. Vooral de nieuwe werkwijze van beleidsvoering op het ministerie van WVC, via vierjaarlijks op te stel len Kunstenplannen, heeft de werk druk doen toenemen. "Een gezag hebbende Raad voor de Kunst is een noodzakelijke voorwaarde voor een goed kunst- en cultuurbeleid in ons land, maar deze zal aan gezag in boeten als de werkwijze niet wordt aangepast", stellen de onderzoe kers. Als remedie tegen de overbelas ting wordt aanbevolep het secreta riaat uit te breiden. Overheveling van advisering over subsidie-aan vragen naar aparte fondsen wordt onraden. De herkenbaarheid voor en de bekendheid met het gehele kunstenveld moet bewaard blijven. Ook een verbetering van de com municatie tussen de Raad en het de partement wordt van fundamenteel belang geacht. Nu laat de effectivi teit van die samenwerking nogal Om de kwaliteit van de adviezen te verbeteren, zou de Raad een gro tere invloed moeten krijgen op de eigen samenstelling, door de bena dering van 'uiterst gekwalificeerde personen'. De Raad zou daartoe een bindende voordracht moeten kun nen doen voor een derde deel van het aantal te benoemen leden. Nu selècteert een aparte adviescom missie de kandidaten. De Kernraad, het bestuur van de Raad waarin de voorzitters van de verschillende afdelingen zitting hebben, is tevreden over de aanbe velingen en heeft gepleit voor een snel besluit van minister Brinkman, omdat verder tijdverlies zou de vier jarige kunstenplanprocedure in ge vaar te brengen. De nieuwe manier van werken die het ministeriële plan voor het kunstbeleid 1988-1992 van de Raad eiste, had eigenlijk al per 1 septem ber moeten worden ingevoerd. Maar dit bleek niet mogelijk zonder een grondig onderzoek naar de in terne organisatie en het functione ren van de Raad.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17