071-161488 071-143480 01720-73933 Veel volk, hamburgers, makke paarden en bier Faxnummers Leidsch Dagblad Kombinatie Paardenmarkt in Voorschotense Voorstraat Viervoeters beheersen dag van duizendpoot Het Wedde Fietstas brengt schakelende fietser ten val Dansschool van 't Groot Proffijt naar de Voscuyl 'Meer speelautomaten bij grote inrichtingen' REDAKTIE ADVERTENTIE-AFD. ALPHENS DAGBLAD VRIJDAG 28 JULI 1989 5HeU.Bldl.ldH VOORSCHOTEN - Voor A. van Beest, secretaris van het comité tot in standhouding van de Voorschotense paardenmarkt, is de 28ste juli al tijd een welgevulde dag. Om zes uur loopt de wekker af en is hij direct in functie als organisator: "Ik houd toezicht op het hele gebeuren, be kijk hoe de aanvoer verloopt en hoe alles reilt en zeilt" Om negen uur drinkt hij in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat een kopje koffie met bestuursleden, het college van burge meester en wethouders en juryleden van het standwerkersconcours: "Van daaruit vertrek ik met de burgemeester en enkele marechaussees te paard naar de marktpaal aan de kant van de Treubstraat. Daarin wordt een kruis geplaatst zodat de kruismarkt officieel is geopend". "Na de officiële opening deel ik mee hoeveel paarden er dit jaar zijn aangevoerd en gaan we terug naar het Ambachts- en Baljuwhuis, waar een toast op de markt wordt uitgebracht. Om elf uur ben ik aanwezig bij de uitbetaling van de premies aan de handelaren. Tussen elf en twee uur moet ik nog het een en ander regelen met de jury die de standwer kers beoordeelt. Om twee uur volgt de prijsuitreiking, waarbij Van Beest een praatje houdt. Tussen twee en vier uur kan ik een uurtje naar huis om te eten". Om vier uur is het lid weer present om te kijken hoe het opruimen verloopt. Alles moet immers in gereedheid worden gebracht voor het avondprogramma dat om acht uur begint met een demonstratie van Arabische volbloeds op de Voorstraat. De Voorschotenaar, in het dage lijks leven gemeente-ambtenaar, kijkt toe of alles op rolletjes loopt en regelt de muzikale omlijsting voor de rest van de avond. Om half een kunnen de bands hun instrumenten inpakken en kijken de leden van het comité toe hoe alles wordt afgesloten en opgeruimd. Vervolgens kunnen de organisatoren naar bed, dromen over de volgende paarden markt. VOORSCHOTEN - Iedere toerist die de Voorschotense paardenmarkt niet direct weet te vinden zou eigenlijk met de fiets moeten gaan. Langs de Voorschoterweg en de Leidseweg wijzen paarde- en ponykeutels evenals her en der verspreid liggende strootjes de weg. Het wekt verbazing. Worden de edele dieren niet achter een dure auto in speciale aanhangwagens vervoerd? tekst Dorith Ligtvoet foto's Ellen Martens Even verderop, bij de kruising tus sen Leidseweg en Voorschoterweg wacht de verklaring. Enkele meis jes laat een groepje Shetlandpony's grazen op een stukje groen. "Ze rus ten even uit", verklaart een meisje en kijkt daarbij naar de jonkies die met ma zijn meegekomen. Elke po ny levert een premie op, ook de kleinste. De dieren zijn, zoals wel vaker, niet voor de verkoop. "Een groot deel staat er voor de show", vertelt een handelaar. Toch doet dit geen afbreuk aan de feestvreugde. Op de Voorstraat is het om acht uur 's ochtends al aar dig druk. Eigenlijk is dit de beste tijd. De paardenhandelaren voeren hun show op en niemand raakt be klemd tussen hamburger kauwen de en zuurstok zuigende mensen. Verklappen Rond een schitterende bruine hengst verzamelt zich een aantal toeschouwers. Twee handelaren, op de traditionele klompen en met wandelstok en zweepje, maken zich op voor de verkoop. Tussen de twee ontspint zich een gesprek waar een onwetende toeschouwer geen touw aan kan vastknopen. Er wordt gelet op de benen, het gebit. "Zal ik hem aan je verklappen?"zegt de oudste. De ander aarzelt nog. Hij vindt het dier eigenlijk te duur. "Ik wil hem alleen hebben als-ie mak op de weg is", zegt hij dan. "Tuurlijk is-ie mak op de weg", verzekert de ander, ter wijl het briesende paard er inmid dels voor zorgt dat alle toeschou wers op veilige afstand blijven. Na enige discussie worden de mannen het eens. Ondanks het vroege tijd stip vertrekt het dier naar de wagen. Om aan de markt te mogen deel nemen betaalt elke handelaar een symbolisch bedrag aan marktgeld dat varieert van één tot twee kwart jes. Het geld wordt geïnd door ge meente-ambtenaren die zich strate gisch hebben opgesteld aan het be gin van de Voorstraat. Voor de aan voer van elk paard krijgen de han delaren later een premie, variërend van tien tot vijftien gulden per dier. De dieren moeten dan wel tot tien uur op de markt blijven staan, want de toeschouwers willen ook wat. Toch heeft Sjaak van Leeuwen, een van de gemeentemedewerkers die bijhoudt hoeveel paarden er bin nenkomen, geen moeite met het feit dat sommige dieren alvast worden ingeladen. "Een hengst kan wild worden. Ik heb er geen probleem mee als ze zo'n dier alvast weghalen is verkocht. We moe- Paarderuggen en nog eens paarderuggen in de Voorstraat. Dit jaar v den handelaren 150 paarden en pony's aan. ten geen risico nemen. Als je zo'n dier tóch op de markt wil houden moet een handelaar er de hele tijd bijblijven". Ontbijt Dat de handelaren na de verkoop liever iets anders doen dan toezicht houden op verkochte paarden, ma ken de volle terrasje duidelijk. Met een koud glas bier toasten de heren op de verkoop. Voor de cafés en res taurants is de achtentwintigste juli elk jaar een topdag. Het Wapen van Voorschoten heeft dit jaar een gat in de markt ontdekt door heel vroeg een ontbijtje te serveren. In een ge baksdoos bevinden zich twee bolle tjes met kaas en ham, snijkoek, een cracker en een ei. "Het is een succes, we doen het volgend jaar zeker weer", zegt me dewerkster Els. "Van de honderd pakketten die we hebben gemaakt, zijn er nog maar vier over. Dat is niet zo gek, want wij zijn al om ze ven uur begonnen. Met zo'n ontbij tje hebben de mensen ook een bo dempje in hun maag. Ze hoeven niet met een lege maag rond te lo pen". Even verderop kunnen kinderen ponyrijden. Een klein blond meisje wil per se op een wit-bruine gevlekt exemplaar rijden. "Wil je nu deze?", vraagt haar moeder bij het achtste rondje. Met ernstige ogen bekijkt de kleine de dieren. Ze wil namen we ten. "Tweety", vertelt een van de be geleidsters bereidwillig. Na een kl,ein halfuurtje zit de kleine meid nog steeds op een pony. Nancy, een van de talrijke ver zorgsters, is de gelukkige bezitter van een eigen pony. "Die witte daar", wijst ze trots. Ook andere ver zorgsters hebben hun eigen vier voeter. Ze slepen op de markt een premie in de wacht. Anderen ver zorgen de pony's van handelaren en dromen van een eigen beestje. Gezellig Om tien uur is het zo druk dat je over de hoofden kunt lopen. Vele mensen hebben zich verzameld rond het Ambachts- en Baljuwhuis waar burgemeester Cannegieter een korte toespraak zal houden. De burgemeester bedankt de aanwezi gen alvast voor hun komst en spreekt de hoopt uif dat het verder een gezellige dag zal worden. Aan de markt was dit jaar een loterij ver bonden voor de paardenhandela ren. Eén handelaar valt zowaar twee keer in de prijzen. "Geen slechte dag. De aanvoerpremie en nu nog twee prijzen. Mijn dag kan niet meer stuk", glundert de man. Even later plaatst de burgemees ter een kruis in de paal in de Treub straat. De vrijmarkt is geopend. Wie buiten de palen een misdrijf heeft begaan en binnen de kruisen weet te geraken kan vandaag niet meer worden opgepakt. Wie binnen de palen een misdrijf begaat, kan wél worden ingesloten. Er blijken 150 paarden en pony's te zijn aangevoerd, hetzelfde aantal als vorig jaar. "Geen slechte score, maar ik had op meer gehoopt", ver telt A. van Beest van het comité tot instandhouding van de Voorscho tense paardenmarkt even later. "Volgend jaar streven we weer naar Op de Schoolstraat is het stand werkersconcours inmiddels in volle gang. Een welbespraakte man pro beert de toeschouwers er van te overtuigen dat ze zijn speciale borstels moeten kopen om het tapijt of het zeil te reinigen: "Dan ligt er weer vuil, dat we er met onze zweet voeten nog eens fijn instampen". In de Voorstraat worden onder tussen dampende paardevijgen ver trapt door de talrijke voeten en hoe ven. Zou die mar* het comité van middag niet de helpende hand kun nen bieden? Wanneer hij de Voor straat in een oogwenk kan schoon- borstelen, zou hij de hoofdprijs van het standwerkersconcours verdie- In de raadsvergadering van mei 1989 viel het besluit dat het zwem bad Het Wedde in Voorschoten wordt overgedragen aan Sportfond sen NV. De officiële overdracht vond plaats op 18 juli 1989, men had het zelfs nodig geacht er een feeste lijk tintje aan te geven. Geluisterd hebbende naar de betogen van de fracties van de WD en het CDA en van de betreffende wethouder op bovengenoemde raadsvergadering kan ik mij niet aan de indruk ont trekken dat deze zaak door genoem de fracties niet voldoende is onder zocht. De opmerking van betrokken wethouder (Marselis, red.) dat er in Voorschoten geen deskundige zijn om een zwembad te is beslist onjuist. Jarenlang is er op gewezen dat diverse zaken anders moesten - zaken die nu wel gebeuren - maar het was praten te gen dovemansoren. Waarom werd het voorstel van de PvdA/PPR-fractie zonder mper van tafel geveegd? Uit het betoog van de heer Both kwam duidelijk naar vo ren dat zijn fractie zich wel had ver diept in de materie van het zwem bad. Misschien was het beter ge weest om ook eens een commissie van onderzoek in te stellen, zoals de fracties van de VVD en het CDA nu willen bij de bouw van de woningen in Boschgeest. Of is dat een politie ke stunt? Het doek is gevallen en de personeelsleden zijn daar het slachtoffer van geworden. Oud-badmeester instructiebad, A.L. Benningshof Raadhuislaan 41 Voorschoten Excursie Wandelen door het landschap rond het Warmondse Huys te Warmont, beter be kend als het bos van Krantz, en tekst en uitleg krijgen. Dat kan dank zij de stich ting Zuidhollands Landschap die een ex cursie heeft georganiseerd voor morgen. Terreinbeheerder P. Spaander is de gids in dit kasteelbos met zijn eeuwenoude taxusbomen en moerascypressen. Ver- trekkert vanaf 14.00 uur bij de ingang van het bos aan de Herenweg. Demonstraties De Koninklijke Marechaussee bestaat dit jaar 175 jaar en viert dat morgen onder meer met festiviteiten en demonstraties in attractiepark Duinrell te Wassenaar. Behalve een rupsvoertuig waarmee kin deren worden vervoerd is er ook een in formatiestand en geeft een promotie team acte de presence. Bovendien be staat de mogelijkheid om op vastgestel de tijdstippen met één van de pantserwa gens mee te rijden. ZOETERWOUDE - Een Zoeter- woudse wielrenner van middelbare leeftijd is gisterochtend licht ge wond geraakt. Hij reed op de Hoge Rijndijk en wilde met zijn derailleur zijn fietsketting op een ander tand wiel leggen. Net op dat moment kwam zijn fietstas tussen de spa ken. De man kwam ten val. Hij heeft daarbij enkele schaaf wonden opgelopen. Een hulp bie dende huisarts vond het raadzaam de man naar het ziekenhuis over te laten brengen. Daar werd geconsta teerd dat de Zoeterwoudenaar ver der niets mankeert. OEGSTGEEST - De dansschool van Nico en Joke de Jong heeft bin nenkort een eigen onderkomen in Oegstgeest. Na twee jaar les te heb ben gegeven in multifunctioneel ge bouw 't Groot Proffijt en Taberna betrekt het echtpaar in september een eigen pand aan de plaatselijke Voscuyl. De dansschool wordt onderge bracht in het oude onderkomen van het biljartcentrum dat enige tijd ge leden is verhuisd naar een groter pand aan de Voscuyl. Het echtpaar De Jong is inmiddels begonnen met de verbouwing. Nico de Jong: "We hebben eigenlijk heel veel geluk ge had met dit gebouw, dit is een unie ke plek. We kunnen nu het totale dansgebeuren aanbieden in plaats van een uurtje les per week". Joke de Jong: "We hebben veel mede werking gehad van de gemeente". De toegangsdeuren die bij het bil jartcentrum midden in de voorge vel zaten, worden een stuk opge schoven en ook binnen wordt het nodige veranderd. Nico de Jong: "Van een verenigingsgebouw wordt het een pure horecavoorzie- ning, met een parketvloer, zitjes en een grote dansruimte". De dansschool van het in Leider dorp wonende echtpaar begon in 1987 met slechts dansavond per week. Na een jaar kwam er een uit breiding tot twee lesavonden per week. In het nieuwe gebouw aan de Voscuyl hopen de De Jongs min stens vier avonden per week te kun nen vullen. De dansschool van De Jong is de enige dansschool in Oegstgeest. Be halve veel plaatselijke leerlingen bezoeken ook veel Rijnsburgers de school. Joke de Jong: "We hebben nu al veel Rijnsburgse leden. Onze nieuwe school ligt ook vlakbij deze gemeente, eigenlijk tegen veiling hal Flora aan". Naast cursussen voor stijl- en rock roll-dansen begint de school volgend jaar ook met een kinder- en een discodansgroep. Commissie Leiderdorp steimt Temi Bowl LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp moet de laatste helft van dit jaar bekijken of grote horeca-gelegenheden als Tenn Bowl meer dan één kans spelautomaat en één behendigheidsautomaat mogen hebben. Tot 1 januari 1990 kan de gemeente Tenn Bowl toestemming geven voor het hebben van twee kansspelautomaten. Dat adviseert de commissie voor beroeps- en be zwaarschriften. Het bowling-, tennis- en partycentrum boven de Winkelhof telt 5.600 vierkante meter en had sinds 1984 een vergunning voor vier speelautoma ten. De vergunning.was voor onbepaalde duur verleend, maar eind 1988 moest de onderneming een nieuwe vergunning aanvragen. De commissie voor beroeps- en bezwaarschriften concludeert uit de stukken dat het nieuwe, striktere beleid op het moment van de aanvraag 'geformuleerd noch vastgesteld was'. Tenn Bowl kon eenvoudigweg niet weten dat de aanvraag getoetst zou worden aan het nieuwe gegeven dat plaatselijke horeca-ondernemers maar één kansspelautomaat en één behendigheidsautomaat mogen heb ben. De commissie had het zorgvuldiger gevonden wanneer de aanvraag beoordeeld zou worden aan de hand van' bestaande regels en niet aan de hand van toekomstige regels. De algemene beginselen van behoorlijk be stuur zouden dat vereisen. Dat het college het aantal speelautomaten aan banden legt, kan de com missie billijken en ze verwijst daarbij naar gokverslaving en het verstoren van de openbare orde. De commissie vindt wél dat alle gevestigde exploi tanten van speelautomaten tijdig ingelicht hadden moeten worden over de beleidswijziging. Ze hadden zelfs betrokken moeten worden bij de tot standkoming van die wijziging. Secretaris A. van Beest van het comité tot instandhouding i Voorschotense paardenmarkt: "..Volgend jaar meer paarden.." Wa£ angstig kijkt een met paardestaart getooide peuter Maar haar moeder stelt haar snel gerust. pony. houden de i Paardenhandelaren peinzen over vraag- en aanbodprijzen. Toch ontgaat hen oer nauwlettend in de gaten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13