TAD LEIDEN Koets-o-theek wil voor verhuizing 2,8 miljoen 'Stress in werk wordt nog onvoldoende aangepakt' s LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 28 JULI 1988 Discotheek in onderhandeling over nieuw gebouw LEIDEN - Eigenaar Kamp- hues van de Koets-o-theek aan de Kruisstraat wil van de gemeente een vergoeding van 2,8 miljoen gulden om zijn discotheek te verplaat sen. Waar de 'Koets', die in de wijk d'Oude Morsch veel overlast veroorzaakt, naar toe gaat, is nog niet precies bekend. Voorlopig wordt Stankoverlast Leiden-Zuidwest LEIDEN Bij de politie zijn afge lopen nacht rond twee uur meerde re klachten binnengekomen over stankoverlast, waarschijnlijk af komstig van de rioolwaterzuive ringsinstallatie Zuid-West. Agenten constateerden eveneens een sterke rioollucht in Zuid-West maar kon den de oorzaak niet achterhalen. onderhandeld over drie plekken nabij de binnen stad: het 'bomterrein' aan de Morssingel, het Schutters veld en de panden van Ico- Athibu. Kamphues meent overigens dat de gesprekken over een nieuwe plek voor de discotheek en de verplaat singsvergoeding 'constructief en positief verlopen. Zo constructief zelfs dat hij op het laatste moment een 'kort geding' bij de Raad van State heeft ingetrokken. Met dat kort geding wilde Kamphues het besluit van de gemeente schorsen om de 'Koets' geen hinderwetver gunning te geven. Het geding - of zoals het officieel heet: een verzoek om voorlopige voorziening - had vanmorgen voor de voorzitter van de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State moeten die- Kamphues: "De gemeente is niet van plan om 'rare' dingen uit te ha len met de Koets-o-theek. Dat is me inmiddels wel duidelijk geworden. Ze denkt constructief mee over een oplossing voor de problemen. Om die reden heb ik maar besloten het verzoek om een voorlopige voorzie ning in te trekken". Het hoofd van de directie grond zaken van de gemeente Leiden, W. van der Hoeven, bevestigt dat er wordt gesproken over een nieuwe plek en een verplaatsingsvergoe ding voor de 'Koets'. "Of die ge sprekken positief en constructief verlopen, durf ik niet te zeggen. Het is allemaal nog zo pril.. Ik vind het bovendien moeilijk om te bepalen of wij als ambtenaren ons werk goed of slecht doen. Dat moeten an deren maar beoordelen. Maar er wordt inderdaad aan een oplossing gewerkt, ja", aldus Van der Hoeven. Vraagtekens Het bedrag dat Kamphues heeft ge vraagd voor de verplaatsing van de discotheek, 2,8 miljoen, is volgens hem berekend door het onafhanke lijke bureau Van Kampen. "Daarin is alles opgenomen; de waarde van het onroerend goed, de kosten voor terrein, de inrichting van discotheek, en noem maar op". Volgens Kamphues heeft de gemeente deze 'vraagsom' niet meteen van tafel geveegd. Het hoofd van de directie grond zaken erkent dit. Hij tekent echter wel aan dat de gemeente de nodige vraagtekens plaatst bij dit bedrag. "Het bureau dat hij in de arm heeft genomen, heeft allerlei zaken opge voerd waarmee wij het niet eens zijn. We moeten ons nog eens flink op het hoofd krabben". Van der Hoeven en Kamphues bevestigen beiden dat er over drie plaatsen is gesproken waar de 'Koets' naar toe zou kunnen; het voormalige 'bomterrein' aan de Morssingel, een plek boven de nieu we parkeergarage op het Schutters veld en de panden van Ico-Athibu aan de Langegracht. Ze verschillen echter van mening over de ge schiktheid van de afzonderlijke plekken. De gemeente vindt het Schutters veld - een voorstel van Kamphues - nauwelijks aanvaardbaar. "Dat is 's avonds een verlaten plek, waardoor een goede sociale controle ont breekt", stelt Van der Hoeven. "En dat moet je bij een discotheek toch wel hebben, menen wij". Een oor deel over de andere twee plaatsen wil Van der Hoeven nog niet geven. "Daarvoor is de zaak nog niet ge noeg uitgekristalliseerd. Wat gaat het de gemeente kosten bijvoor beeld. Dat is nog niet bekend". Kamphues op zijn beurt denkt dat de panden van Ico-Athibu geen reële oplossing zijn. "Ik heb die panden bedragen horen nóe men van drie tot vier miljoen gul den. Dat valt ver buiten de begro ting". Het Schuttersveld er Morssingel - onder of boven de par keergarage die daar mogelijk word gebouwd - vindt Kamphues op zich zelf aardige plekken. "Er is doende parkeerruimte in de buurt en dat is voor een discotheek tuurlijk belangrijk". Van der Hoeven durft nog niet te zeggen wanneer de onderhandelin gen kunnen zijn afgerond. Kamp hues gelooft daarentegen dat de zaak al over enkele maanden in kan nen en kruiken kan zijn. Optreden op podium zonder vergunning LEIDEN De politie heeft afgelo pen nacht rond half één na klachten over overlast een einde gemaakt aan een live-optreden van een band bij Annie's Verjaardag. Voor het op treden was geen vergunning ver leend. Man (72) preekt in NZH-bus LEIDEN De politie heeft gis termiddag rond half zes passa giers van een NZH-bus verlost van de preken van een 72-jarige Katwijker. De man verkondigde in de bus hel en verdoemenis en sprak zijn mede-passagiers daarbij op een dusdanige wijze aan, dat een aantal van hen de bus uitvluchtte. De politie heeft de man, die aan één stuk door bleef praten, overgebracht naar het bureau. Na een gesprek met het Riagg, waaruit bleek dat de man vrij wel zeker aan een vorm van godsdienstwaanzin lijdt, is hij heengezonden. LEIDEN Nu de aanleg van een passantenhaven aan de Haven nog even op zich laat wachten, hebben de wa tersporters hun eigen haven gecreëerd aan de Zijlsingel. Iedere avond liggen daar tientallen bootjes van water toeristen die een bezoek brengen aan Leiden. De gemeente wil uiteindelijk een haven voor watertoeristen tot stand brengen aan de Haven. Tot nu toe stuit dat echter op bezwaren van rondvaartbedrijf Slingerland. De eigenaar van dit bedrijf stelt dat zijn rondvaartboten niet meer kunnen afmeren indien daar een haven wordt aangelegd. (foto Jan Holvast) Auto opengebroken LEIDEN - Uit een auto aan de Cle- veringaplaats zijn woensdagavond drie koffers met belichtingsappara- tuur, een groot statief en een kabel haspel met een gezamenlijke waar de van zo'n 5000 gulden gestolen. Een ruit werd uit de zijdeur ge haald. Ginjaar Maas teleurgesteld over uitspraak speciaal onderwijs DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Ginjaar-Maas van onderwijs is bijzonder teleurgesteld dat de Haagse rechtbankpresident Wijn- holt woensdag de bevriezings maatregel (personeelsstop) in het speciaal onderwijs buiten wer king heeft gesteld. Het ministerie heeft dit gisteren meegedeeld. Het kort geding was aangespan nen door de gemeente Leiden en de oudervereniging Balans nadat de staatssecretaris een soortgelijk vonnis van de Raad van State naast zich neer had gelegd. Ginjaar-Maas vreest vooral de personele gevolgen van de uit spraak. Scholen die in het verle den extra personeel in dienst had den, lopen nu het risico deze kwijt te raken, waardoor perso neelsleden moeten worden ont slagen. De mogelijkheid van ho ger beroep houdt Ginjaar-Maas nog in beraad. Volgens het minis terie is deze stap echter niet erg waarschijnlijk omdat het voor scholen veel onduidelijheid zal veroorzaken. De staatssecretaris gaat nu eerst met minister Ruding van fi nanciën overleggen over de finan ciële gevolgen. Ook zal zij praten met de bonden en besturenorga nisaties en de Tweede Kamer over hoe de gevolgen van het von nis het beste kunnen worden op gevangen. De scholen en de Tweede Kamer krijgen zo snel mogelijk bericht over de stand van zaken. B en W houden voet bij stuk: geen meubelzaak in Fiat-garage LEIDEN - De vestiging van een meubelzaak in de voormalige Fiat- garage aan de Korevaarstraat blijft voor het college van burgemeester en wethouders uit den boze. In ant woord op vragen van de Leidse CDA-fractie, die het college om her ziening van zijn standpunt had ge vraagd, schrijven B en W dat voor een nieuw standpunt geen enkele aanleiding is. Een meubelzaak in de garage bijft volgens het college in strijd met het bestemmingsplan Le vendaal-West. De afdeling Rechtspraak van de Raad van State bepaalde in maart van dit jaar eveneens dat in de voor malige garage, eigendom van A. J.A. Verberg, volgens het bestemming plan geen meubelhandel mag ko- Werknemer uit balans door toenemende mentale druk LEIDEN - Het verschijnsel stress krijgt steeds meer aandacht maar van een volwaardig stressmanagement is in het bedrijfsle ven nog nauwelijks sprake. Dat komt, zegt de Leidse wetenschap per F. Marcelissen, omdat de oorzaken van stress legio zijn en het verschijnsel vaak persoonsgebonden is. "Behalve dat het een zeer veelomvattend probleem is, weten we er in de praktijk nog onvol doende van af om een goed plan te ontwikkelen", zegt Marcelis sen. Het onderzoek naar oorzaken en op lossingen van stress is teveel op het individu of zuiver wetenschappe lijk gericht. Op vele plaatsen hou den deskundigen zich bezig met stressmanagement maar een inte grale aanpak is nog nergens van de grond gekomen. Onderzoekers heb ben te weinig begrip voor de positie van het bedrijfsleven terwijl dat be drijfsleven op zijn beurt onvoldoen de op de hoogte wat er aan stress ge daan kan worden. door Gert Visser Toch is er alle reden voor een ge degen bestrijding van stress in werksituaties. Hoewel niet exact kan worden becijferd wat stress het bedrijfsleven en de maatschappij kost, mag worden aangenomen dat het om grote bedragen gaat. Voor zichtige schattingen gaan er vanuit dat stress in de Verenigde Staten jaarlijks 150 miljard kost als gevolg van produktiviteitsverlies, verzuim en medische behandelingen. Voor Nederland ontbreken be dragen maar Marcelissen weet wel indicaties te geven. Van de 700.000 WAO-ers in ons land zou zeker een kwart door stress uitgeschakeld zijn voor regelmatige arbeid. Een andere indicatie is dat onderzoek uitwees dat dertig procent van de mannen die zich in verband met psychische problemen bij het RIAGG vervoegde, met stress te maken had. Beroepsziekten Het wetenschappelijk onderzoek naar stress en de bestrijding ervan heeft ondermeer plaats bij het aan TNO verbonden Nederlands Insti tuut voor Preventieve Gezond heidszorg in Leiden. Marcelissen is er werkzaam als bedrijfspsychloog, hij verrichtte diverse onderzoeken naar stress en schrijft nu in. op dracht van het Ministerie van Socia le Zaken een handboek voor bedrij ven om te komen tot stressmanage ment. Dat boek wordt begin vol gend jaar uitgebracht en is bedoeld voor mensen in het bedrijfsleven die verantwoordelijk zijn voor een personeels- en sociaal beleid. Aan belangstelling heeft dit on derwerp geen gebrek, constateert Marcelissen. Dat heeft te maken met het feit dat het werk in algeme ne zin ingrijpend is veranderd. De automatisering en het gebruik van moderne technologieën hebben tot gevolg gehad dat de eisen die aan werknemers gesteld worden meer op het mentale dan op het fysieke vlak liggen. Daarmee ligt het voor de hand dat beroepsziekten meer dan vroeger van psychische aard zijn. Efficiency staat hoog geno teerd bij het bedrijfsleven wat de druk op de werknemers kan verho gen. Het probleem van stress is dat het niet eenduidig verklaard kan wor den. Stress is een verzamelnaam voor alle vage, niet verklaarbare ge zondheidsklachten. Een onderzoek onder de werknemers van 21 bedrij ven gaf wel een aantal duidelijke in dicaties. Marcelissen: "Je kan zeg gen dat stress altijd ontstaat wan neer mensen onvoldoende kunnen voldoen aan de eisen die aan hen ge steld worden. Een belangrijke aan leiding voor stress is wanneer men sen de controle over hun eigen situ atie verliezen". "Dat stress een managersziekte zou zijn, is een vooroordeel. Juist in ho gere functies zijn mensen zelfstan diger en hebben ze daarmee een be tere controle over hun eigen werk. Lagere functies blijken veel stress- Leidse wetenschapper F. Marcelissen: "Stress ontstaat i sen die dan hen gesteld worden". i onvoldoende kunnen voldoen c gevoeliger te zijn. De kans op stress neemt toe naarmate de opleiding en het beroep 'lager' is". "Een hoge belasting en een lage graad van controle over het eigen werk bieden de meeste kans op stress. In die zin is lopende-bandar- beid zeer stressgevoelig. Een hoge belasting en een grote mate van controle hoeft niet tot stress te lei den, dan heb je gewoon een uitda gende baan". De gevolgen van stress zijn ge noegzaam bekend en van directe in vloed op het functioneren van de werknemer in het bedrijf. Hoofd pijn en maagklachten op de korte termijn en in het slechtste geval een hartinfart wanneer het probleem niet wordt opgeheven. Ziektever zuim is vaak het gevQlg en een indi catie dat er wat mis is. "Stress is vaak een wisselwerking tussen de organisatie die te hoge ei sen stelt en de persoon die niet aan die eisen kan voldoen. Dat betekent dat je stress op twee manieren kan aanpakken. Of de inhoud van het werk en de omstandigheden veran deren of proberen de mogelijkhe den van de persoon te vergroten", aldus Marcelissen. Hoe kan een bedrijf stress effectief bestrijden? Stressmanagement moet volgens Marcelissen zowel be drijfsgericht als persoonsgericht zijn. "Er vanuitgaande dat slechte werkomstandigheden de kans op stress vergroten, kunnen deze om standigheden met behulp van een enquête onder de werknemers in kaart worden gebracht", aldus Mar celissen. Deze werkomstandighe den omvatten een breed scale van factoren variërend van herrie op de werkvloer en te korte pauzes tot la ge beloning of onzekerheid over het carrièreverloop binnen het bedrijf. Het meten van persoonlijke om standigheden is lastiger omdat deze voor een bedrijf slechts een be trouwbaar beeld geven wanneer een vergelijking met andere groe pen werknemers mogelijk is. On derzoek hiernaar kan gebeuren door fysieke klachten als hoofd- en maagpijn te inventariseren. Een stap verder gaat het medische on derzoek naar de fysieke conditie van werknemers waarbij gekeken wordt naar verschijnselen als hoge bloeddruk of afwijkende hormoon- spiegel. De meest simpele methode is het meten van het ziekteverzuim. "Als er ergens problemen ontstaan, treedt er een verandering op in het ziekteverzuim. Tussen die twee is een feilloos verband", zegt Marce lissen. Afhankelijk van de oorzaak geeft Marcelissen drie methoden aan om stress in bedrijfsverband aan te pakken. De meest voor de hand lig gende is de functie zodanig te ver anderen dat mensen de problemen die zich voordoen, kunnen oplos sen. Een betere beloning of sociale ondersteuning behoren ook in deze categorie. Een andere aanpak richt zich op het vergroten van de mogelijkhe den van de individuele werknemer zodat deze het werk dat hij moet doen beter aankan. Mooier gezegd, wordt gestreefd naar een evenwicht tussen belasting en belastbaarheid. Bijscholing is hierin een belangijke component. De derde methode laat de stress situatie in stand maar moet het stressgevoel bij de werknemer weg nemen. "Stresssituaties zijn nu een maal niet altijd op te heffen", zegt Marcelissen: "Maar zo'n situatie kan tijdelijk zijn of misschien een middel voor de werknemer om in het bedrijf vooruit te komen". Prak tische hulpmiddelen zijn ontspan ningstrainingen of mensen te leren de eigen mogelijkheden of beper kingen en de werkproblemen rea listisch te beoordelen. Marcelissen: "Efficient stres- smanagament houdt in dat het soci aal beleid zodanig is dat stresssitua ties worden voorkomen of snel wor den opgelost. Hoewel een goed be leid nooit zal kunnen verhinderen dat er in een bedrijf stressproble men ontstaan". Dat betekent ook dat niet altijd de oorzaken behoe ven te worden aangepakt, soms kan symptoombestrijding afdoende zijn. Het NIPG heeft vorig jaar uitge zocht op welke wijze stressmanage ment het meeste kans van slagen heeft. Duidelijk werd dat een anti- stressprogramma in ieder geval aan twee voorwaarden moet voldoen. Er moet een duidelijke analyse van de situatie in het bedrijf aan ten grondslag liggen. Als belangrijke tweede eis kwam naar voren dat alle betrokkenen - van hoog tot laag - overtuigd moeten zijn van het be lang van een dergelijk programma. men. Meubelhandelaar J.W. van Dolder wilde in de garage een zaak beginnen. De gemeente stuurde, nadat ze op de hoogte kwam van de plannen, direct een brief naar het tweetal met de mededeling dat een meubelzaak in dat pand niet zou worden toegestaan en de opening desnood met poitiedwang zou wor den verhinderd. Verberg en Van Dolder vroegen de Raad van State vervolgens - tevergeefs - schorsing van het gemeentelijk besluit. Het college schrijft de CDA-frac tie dat de gemeente wel contact heeft met Van Dolder over een alter natieve vestigingsplaats, maar dat dat tot nu toe zonder resultaat is ge bleven. Meeuwen neergeschoten LEIDEN Op het terrein achter een bedrijf aan de Rooseveltstraat heeft de politie gisteravond elf dode en een stervende meeuw gevonden. Zij zijn vrijwel zeker neergescho ten. De bijna dode meeuw is uit zijn lijden verlost. Omwonenden klagen al lang over de aanwezigheid van meeuwen in de buurt. De gemeente overweeg nu zelfs in september een havik in te zetten om de dieren te verwijderen. Verldezingslijn ongeveer 2000 keer gebeld LEIDEN (ANP) - Ongeveer 2.000 belangstellenden hebben de verkie- zingslijn gebeld sinds die twee we ken geleden van start ging. Dé Leid se Stichting Burgerschapkunde, de organisator van deze service, ver wacht de komende weken een flin ke stijging van het aantal bellers omdat de meeste politieke partijen deze maand beginnen met hun ver kiezingscampagnes. De verkiezingslij n is het telefoon nummer (071-141644) waarop 24 uur per dag informatie wordt gegeven over actualiteiten rond en achter gronden van de Tweede-Kamerver kiezingen op 6 september. Partij programma's worden onder meer op hoofdpunten vergeleken. Alle lijsttrekkers van de politieke partijen gaven bovendien hun per soonlijke stemadvies. Die adviezen zijn iedere zaterdag (vanaf 12.30 uur) en zondag te beluisteren. LVC Over het nieuwe cursusaanbod van het LVC is een brochure te krijgen bij het LVC, het stadhuis en de bibliotheek. Het cursusprogramma bestaat uit onder meer lessen en workshops gitaar, saxo foon, PA-techniek, tekenen en volksdan sen Inschrijven kan vanaf 31 juli. Infor matie en inschrijven tijdens kantooruren bij het LVC aan de Breestraat 66. tele foon 146449. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11