OttHet Motorhuis I4£imsteeg dealers Chevrolet boeit met nieuwe collectie Filipijns leger zet prijs op hoofd van verzetsleiders in Nederland VW brengt Passat met Syncro en 1.9 diesel Jeep Cherokee 4WD Auto als nieuw met ruilmotor DONDERDAG 27 JULI 1989 Een terreinvoertuig van weergaloze klas se. .Met de luxe en het comfort die lioren bij een Amerikaan. ,M.et de terreincapa- citeiten van een ecbte jeep. En met de prestaties van een ,00 PK turbodiesel of O-AT een 180 PK ^ezine-inspuitmotor. Maak A m d nu ecn Pr<>efrit. Prijs: v.a. 4q.Qq5,- ie American way to drive B X"W. In de sportwagenklasse is Chevro let al lange tijd aanwezig met de zeer krachtige Corvette. In 1978 en 1984 zijn de laatste twee versies van deze sportwagen uitgekomen. De nieuwe Chevrolet Corvette ZR1 is echter weer heel anders. Deze wa gen met zijn 387 pk vermogen gaat zo snel, dat je bijna overweegt om een extra rijvaardigheidscursus te volgen. De uiterst moderne 32 kleppen V8 motor die door Lotus deskundig is bewerkt, gaat net geen 300 km/h. Maar dat mag de pret niet drukken, wantje weet niet wat er gebeurt als je de 'power-key' hanteert in deze haast niet te temmen wagen. Op de enorm brede en hoge mid denconsole steekt de versnellings bak met 6 standen vooruit, een forse sleutel omhoog. In de stand 'normal power' is er met 225 pk best te leven. 'Full-power' instellen tijdens de rit betekent een sensationele ervaring. Tot 7200 tr/min spetteren de vier uit laten hun staccato's op het natte as falt rond Detroit. Chuck, chef design en techniek heeft zijn best gedaan voor Chevrolet. De 1,5 ton zware racer staat op 275/40 banden voor en achter meten ze liefst 313/35, als je die van dicht bij ziet, lijken het net opgerolde hapgrage krokodillen. Alleen met dat verschil dat deze Goodyears zich vastbijten in het wegdek om het koppel van 509 Nm/4500 tr over te brengen. Dan is het ook mogelijk om binnen 4,3 sec. naar 100 km/h te snellen. Interesse gekregen? Vol gend jaar te koop voor 2 ton. Lumina Iets rustiger van aanzien zijn de va rianten op het thema Lumina. Che vrolet heeft er een sedan, een coupé en een luxe busje van gemaakt. Voorzien van een 2.5 ltr/110 pk of 2.1 ltr/V6 van 135 pk beide uitgerust met een automaat heeft de sedan rij- technisch een prettig voorkomen. Hij ziet er keurig uit, is ruim genoeg en het basismodel is goed voorzien van alle noodzakelijkheden. In de Verenigde Staten aangeprezen als 'the heartbeat of America'. Het is af wachten hoe deze wagen het in Eu ropa gaat doen. Aardiger is het concept dat Ren ault met de Espace heeft ingeluid, waarna Mitsubishi en Nissan uit kwamen met de luxe mini-van en nu Chevrolet het meest in de rich ting van de Fransoos komt met de Lumina APV. Hij heeft zes zitplaat sen, waarvan er vier achterin in di verse configuraties zijn op te stel len. Een grote achterklep die een zeer laagliggende laadvloer afsluit en een ruime schuifdeur rechts, ma ken dit comfortabele personenbus- je heel toegankelijk. De 3.1 ltr/V6 motor levert met 120 pk voldoende vermogen af om er vlot mee weg te komen. Hij is stan daard voorzien van een 3-traps auto maat, heeft stuurbekrachtiging, schijfremmen rondom en loopt op loodvrije benzine. Steekt het voor steven bij de Espace al ver uit, bij de Lumina APV heb je vanaf het stuur zowat een kwart autolengte aan af- legruimte op het dashboard. Dat is het resultaat van een ontwerp dat hoog wil scoren in de aërodyna mische sfeer. De samenwerking met Suzuki en Isuzu onder de naam Geo, heeft er bij General Motors toe geleid dat er in rap tempo nieuwe modellen uit komen in de kleine klasse. Naast de Geo Tracker, Metro, Prizm en Spec trum brengt men in Amerika bin nenkort ook de Apex en Storm uit. De Apex is voorlopig een studiemo del in de kleinere klasse onder de Metro, waar kennelijk in Amerika steeds meer vraag naar is. De Storm met een 1.6 ltr motor is een wat gea vanceerder model, waar met name technische details de boventoon voeren. Beide typen zijn afkomstig van de Japanse firma Isuzu. SIEM LEEUWENKAMP De Geo Storm is een model uit de kleine klasse, die General Motors samen met Suzuki en Isuzu maakt. 'Feel the difference General Motors makes!' ropeningstijden VONDELLAAN 80, 2332 AH LEIDEN. TELEFOON071 -769313. Maandag t/m vrijdag van 9.00 uur tot 18.00 uur; donderdag, koopavond, tot 21.00 uur; zaterdag van 9.00 uur tot 17.00 uur. De GT Syncro als variant-v i de Volkswagen Passat. ALPHEN A/D RIJN 01720-21521 HILLEGOM 02522-29423 KATWIJK 01718-15141 LEIDERDORP 071-899212 LISSE 02521-19131 OEGSTGEEST 071-173414 VOORSCHOTEN 071-769307 SUBARU heeft voor de Justy ECVT een systeem ontworpen die hem geschikt maakt voor minder validen. Opgenomen in het stuur en de stuurkolom zijn nu de handrem en de gashendel, die door hun nieu we constructie optimaal en ruimte lijk werken. Het bedieningsgemak van de Justy ECVT met zijn continu variabele transmissie met de scha- kelduwband van Van Doorne Transmissies, maakt hem samen met de grote deuropening en de vlakke vloer geschikt voor ombouw voor de minder validen. HONDA krijgt een 20 procent be lang in Rover. Honda bouwt nu een geheel nieuwe fabriek in Swindon waar een nieuwe lijn Honda/Rover modellen wordt gemaakt. Daarbij levert Rover voor beide typen de carrosseriedelen. In Longbridge bouwt Rover de nieuwe R8 (opvol ger Metro) en de Honda Concerto, terwijl Honda in Swindon voor de BMW zal in september in Frankfurt op de IAA de nieuwe 8-serie lance ren, de opvolger van de 6-serie. Op het jaarverslag prijkt al een afbeel ding van het nieuwe 12 cilinder blok en binnenin wordt een tipje van de sluier van de BMW 835i opgelicht. De coupé met veel stijlkenmerken van de Z1 zal o.m. een 300 pk sterke motor krijgen die ruim 260 km/h kan ontwikkelen. De V12 met 48 kleppen staat voor '92/'93 op het programma. Volkswagen heeft de modellen- reeks van de Passat uitgebreid met twee nieuwe versies: de 1.9 diesel en de vierwielaangedreven Syncro. Beide varianten zijn onlangs geïn troduceerd. De 1.9 (normale) diesel opereert naast de bekende 1600 tur bo diesel, waaruit hij overigens is ontwikkeld. Volgens de fabriek beloopt het brandstofgebruik gemiddeld 1 liter op 16,3 kilometer en is de motor bui tengewoon 'schoon'. Hij blijft 50 procent onder de EG-grens voor roetuitstoot, welke grens overigens pas voor de jaren '90 zal gelden. Bo vendien blijft de roetproduktie on der de strenge eisen in de Verenigde Staten. De VW-contructeurs bereikten dit resultaat zonder extra uitlaat gasreiniging. De nieuwe diesel geldt als een zeer stille motor, die 68 pk levert en een topsnelheid haalt van 160 kilometer per uur. Volkswa gen spreekt zelf van een 'fluistermo- tor'. De nieuwe diesel is zowel voor de limousine als voor de Variant (stationwagen) beschikbaar. Syncro Het tweede Passat-nieuwtje is de komst van de GT Syncro G60. Uit de aanduiding blijkt dat het hier om een sportieve uitvoering gaat, die is voorzien van de bekende vierwiel- aandrijftechniek. Daar is nu een nieuw type elektronische werkend sper-differentieel bijgekomen, de EDS. De syncro-variabele 4x4-aandrij- ving is ooit in de VW-bus produktie- rijp gemaakt en werd voor het eerst in de Golf en de Jetta gebouwd. Be langrijkste kenmerk van de syncro is de variabele slipafhankelijk gere gelde aandrijving door middel van een met stroopachtige siliconen- olie gevulde koppeling. De karakte ristiek van de syncro is, dat de aan drijving op de achterwielen wordt ingeschakeld zo gauw er slip op treedt. Zoals bekend zijn de Passats voorwielaandrijvers. Sper-differentieel Het systeem is thans aangevuld met een nieuw ontwikkeld elektronisch sper-differentieel op de voorwielen, dat evenals ABS werkt door middel Deze merken verschillen in om wentelingen tussen beide voorwie len op en corrigeren die. Terwijl het ABS-systeem de remdruk tijdens blokkeren terugbrengt, remt het EDS juist het doorslippende wiel af. Een en ander is gecombineerd met een veiligheidsschakeling, waar door fouten in de functionering zijn uitgesloten. Het EDS schakelt bo ven de 40 kilometer per uur automa tisch uit. Mocht het EDS defect ra ken, dan blijft het ABS gewoon doorwerken. De motor van deze syncro-versie is uitgerust met de G-lader, een me chanisch aangedreven compressor, die evenals de turbo's een betere ci lindervulling bewerkstelligen. De Syncro is er voor de limousine en voor de Variant (topsnelheid res pectievelijk 215 en 210 kilometer per uur). NOL VAN BENNEKOM <§roenert^ LEIDEN Wat is eigenlijk een ruilmotor? Ruilmotoren worden op diverse manieren geprepareerd. Bij een behoorlijke ruilmotor kun je in het meest extreme geval uitgaan van 80 tot 90 procent nieuwe on derdelen. Die zogeheten revisie van de motor begint met een veel al zeer geautomatiseerd proces van meten en testen van de ge schikt gebleken onderdelen. Zui gers, kleppen, klepgeleiders, pak kingen, keerringen, V-snaren, distributiekettingen, lagers en pakkingen vallen meteen af om te worden gereviseerd. Die gaan meteen de schroothoop op. Kruk- en nokkenas worden na- gehard voor meer slijtvastheid en verlengd gebruik. Cilinderkop en -blok worden nagezien op scheur tjes en zonodig gelast op een spe ciale zeer temperatuurgevoelige manier, waardoor de spanning gelijkmatig blijft. Nadien wordt dit onderdeel van de revisie met ultraviolet licht gecontroleerd. Uiteraard wordt elk onderdeel zeer zorgvuldig gereinigd, ieder stukje met aparte schoonmaak- procedés om het materiaal zo min mogelijk aan te tasten. Lagervlak- ken worden gepolijst, de krukas wordt gebalanceerd, de cilinders gehoond (dat is het precies op maat brengen) en van de ge wenste oppervlaktestructuur voorzien voor het optimaal glij den van de zuigers. Het opmeten en elektronisch wegen van drijfstangen en zuigers garan deert gelijksoortige sets naar ge wicht in de vernieuwde motor. De oliepomp wordt geheel uit elkaar gehaald en met nieuwe onderde len weer gemonteerd en gecon troleerd op oliedruk en -op brengst. Als dat gehele proces voorbij is gaat de ruilmotor op de testbank en wordt bij verschillende toeren tallen en wisselende belastingen ingelopen. Hierbij wordt vooral gelet op geluidsproduktie en lek kage. 'Schone' ruilmotoren moe ten verder nog getest worden op uitlaattemperatuur, compressie- druk en doorblazen van gassen naar het carter. Een begrip op het gebied van ruiimotoren is VEGE. In 1936 ge sticht door Versteeg en Van Gen- deren, groeide deze fabriek uit tot een van de grotere in Europa. Na de oorlog waren motoren veel eer der aan revisie toe dan nu en kost ten veel meer aan onderhoud en reparatie. Om snel bij de garages over een gereviseerde motor te kunnen beschikken startte VE GE het ruilmotoren-systeem. Men bracht de oude motor en on der aftrek van een bedrag voor deze ingeruilde motor werd de als nieuw gemaakte verkocht. In Nederland zijn drie vestigin gen die vooral voor Opel, Ford, VW, Volvo en Mercedes werken. Uit de vestigingen in Tunesië en Mexico komen respectievelijk Ci- troën/Renault en Amerikaanse V8 ruilmotoren. Van de 54.000 ruilmotoren vorig jaar was meer dan 95 procent voor de export be stemd. Nu auto's door de APK beter wor den onderhouden en de inruil- prijzen zijn gedaald, neemt de vraag naar ruilmotoren hand over hand toe. Steeds meer wordt in gezien dat het economischer is om meerjaren dan vroeger het ge val was met de auto te doen. Ruim een jaar geleden waren bijvoor beeld minstens twee op de vijf au to's zes jaar of ouder; in 1975 lag die verhouding nog op een op de vijf auto's. Om de levensduur van een auto te verlengen is de montage van een ruilmotor niet alleen tech nisch zinvol maar vooral finan cieel. Een rekenvoorbeeld bij een beetje behoorlijke middenklasser laat zien dat je maandelijks al gauw ƒ300,- bespaart door geen nieuwe auto te kopen. De af schrijving van ongeveer 20.000 gulden in de eerste 'levensfase' van de auto is zo groot dat de in vestering van ongeveer 3 mille voor een ruilmotor alleszins is te overwegen. Nog afgezien van de financieringskosten die er vaak bijkomen voor degenen die een nieuwe auto op die manier moe ten bekostigen. BUITENLAND BINNENLAND ECONOMIE UTRECHT (GPD) - Het Filipijnse leger heeft een premie van ruim 100.000 gulden per persoon gezet op de hoofden van vier in Utrecht woonachtige Filipijnen die contac ten onderhouden met het linkse verzet in dat land. Dit blijkt uit pos ters die in Manilla zijn opgehangen en uit een artikel in het in de hoofd stad verschijnende dagblad 'The Daily Inquirer'. De militaire autori teiten in Manilla zoeken in totaal 31 verzetsstrijders, van wie de mees ten ondergronds in de Filipijnen ac tief zijn. Voor hun aanhouding dood of levend heeft stafchef Renato de Villa een bedrag van 47 miljoen pesos uitgetrokken, ruim viereneenhalf miljoen gulden. door Louis Engelman Onder de gezochten is Luis Ja- landoni (53). Deze tot Nederlander genaturaliseerde Filipijn leidt in Utrecht het kantoor van het Natio nal Democratie Front (NDF), een koepelorganisatie voor de veertien verzetsgroepen die de regering Aquino in de Filipijnen bestrijden. Vanwege de zeer hoge beloning maakt Jalandoni zich bezorgd om de veiligheid van zijn gezin en van de drie in Utrecht woonachtige poli tieke vluchtelingen Sixto Carlos, prof. José Sison en diens vrouw Juillette. "Dit is een open land. Ik werk in het openbaar, dus is het niet zo moeilijk mij te vinden", zegt hij. De Utrechtse politie heeft de vier bedreigde Filipijnen inmiddels eni ge politiebescherming toegezegd. Jalandoni noemt de uitgeloofde premie een grove schending van het internationale recht. "Ik protesteer hier krachtig tegen". Hij heeft de Nederlandse regering vandaag ge vraagd stappen te ondernemen te gen 'deze vorm van internationaal terrorisme'. Ook de mensenrech-' tenorganistie Amnesty Internatio nal is ingelicht. Volgens Jalandoni doet het Utrechtse kantoor van het NDF niets illegaals. De Utrechtse advocaat mr. B. Tom- low, raadsman van de Nederlandse vestiging van Nationaal Democratie Front (NDF), vergelijkt de actie van het Filipijnse leger met de premie die de inmiddels overleden Iraanse geestelijk leider Khomeini op het hoofd zette van de Britse schrijver Salman Rushdie. "Dit wordt kenne lijk een nieuwe vorm van interna tionale politiek bedrijven", zegt hij, "niet argumenteren maar doden". ontvoeren of te doden uiterst seri eus. "We hebben de politie om be scherming voor de gezinnen ge vraagd". Volgens de politie is voor lopig besloten tot extra surveillan ce. "We zullen vandaag overleggen of er nadere maatregelen moeten worden getroffen". Luis Jalandoni nieuws van de op zijn hoofd gezette premie gisteren via familieleden in Manilla. "Zij belden op dat er pos ters waren opgeplakt met onder an deren mijn naam erop. Via de te lefax hebben ze ons ook een copie van The Daily Inquierer toege stuurd, zodat we het verhaal met ei gen ogen konden lezen". Jalandoni is verbijsterd over de actie van legerchef Renato de Villa. "Het is nog nooit voorgekomen dat er zo'n hoge beloning is uitgeloofd voor het aangeven van verzetsstrij ders. Zeker voor Filipijnse begrip pen is 1 miljoen pesos per persoon een astronomisch bedrag. Boven dien is het voor het eerst dat er men sen op de lijsten zijn gezet die volle dig in de openbaarheid in het bui tenland werken". De NDF-vertegenwoordiger zegt ervan overtuigd te zijn dat presi dent Aquino met het uitloven van de premie heeft ingestemd. "De Vil la zou dit nooit op eigen houtje kun nen doen". Hjj vreest echter dat de in Neder land verblijvende Filipijnen net zo veel gevaar lopen als de gezochte re bellen in zijn moederland. "Wij kun nen hier moeilijk ondergronds gaan. Ik moet bovendien het kan toor open houden. Nee, we kunnen het beste openlijk luid protesteren tegen deze bedreiging in de hoop dat Aquino deze maatregel onder internationale druk terugdraait". Vluchteling Luis Jalandoni kwam in 1976 als po litiek vluchteling uit de toen nog door dictator Marcos geregeerde Fi lipijnen naar Nederland. In zijn jeugd had hij als zoon van een groot grondbezitter in Negros voor het priesterschap gekozen. Maar gaan deweg was hij zich gaan interesse ren voor de povere omstandighe den van de suikerrietarbeiders in zijn geboortestreek. In 1972 trad Jalandoni toe tot de groepering 'Christenen voor Natio nale Bevrijding' en werd hij lid van de koepelorganisatie NDF, waartoe ook de communistische partij CPP behoort. In 1973 zat hij een jaar ge vangen en vervolgens legde hij het priesterambt neer om ondergronds te strijden. Toen het NDF in 1976 besloot een internationaal vertegen woordiger in Europa aan te stellen werd Jalandoni daartoe uitgeno digd. Hij vestigde zich in Neder land, kreeg politiek asiel en liet zich in november 1985 tot Nederlands staatsburger naturaliseren. Sindsdien is de NDF-voorman di verse keren in het nieuws geweest. De bevelhebber van het Filipijnse leger, generaal Fidel Ramos, uitte veelvuldig beschuldigingen aan het adres van het NDF-kantoor in Utrecht. Hij stelde onder meer dat het NDF geld uit de DDR naar het communistisch verzet op de Filipij nen zou doorsluizen. Ook beschul digde hij Jalandoni van wapenhan del. In februari 1987 voerde Luis Ja landoni namens het NDF in Manilla onderhandelingen met de regering Aquino over een staakt het vuren. De verzetsorganisaties verklaarden zich daartoe wel bereid, mits de Amerikanen op termijn met hun nucleaire wapens uit de Filipijnen verdwijnen. Maar president Aquino wees dit voorstel af. Ook later wer den soortgelijke voorstellen gene geerd. De rebellen hadden twee jaar ge leden van de onderhandelingen meer verwacht. Te meer daar Aquino, toen zij in 1986 aan de macht kwam, alle politieke gevan gen vrijliet, onder wie José Sison. Deze vertrok toen naar het buiten land om in oktober 1988 in Neder land politiek asiel aan te vragen. WD-Kamerlid Weisglas vindt de Filipijnse maatregel de perken ver te buiten gaan. Hij vraagt de rege ring stappen te ondernemen. Ne derlandse diplomaten wezen er vanochtend op dat het uitloven van prijzen voor gezochte mensen op de Filipijnen gebruikelijk is. In het ge val van Jalandoni is waarschijnlijk over het hoofd gezien dat hij Neder lander is geworden. Vanochtend is in Manila een vooraanstaand lid van de verboden communistische partij CPP gear resteerd. Het gaat om Satur Ocam- po, lid van het politburo van de CPP. Ook zijn vrouw is opgepakt. Volgende week werkonderbreking in bejaardenzorg UTRECHT (ANP) - De AbvaKabo heeft ook voor volgende week ac ties in de bejaardenzorg aangekon digd. Op verschillende dagen zullen werknemers van bejaardenoorden in Rotterdam en omgeving het werk enkele uren onderbreken, zo heeft de AbvaKabo meegedeeld. De afdelingen Zuid-Holland Zuid en Noord van de vakbond, hebben 4 september uitgeroepen tot actie dag. De bedoeling van de afdeling is dat er op die dag in het hele land ac tie zal worden gevoerd. De werkgevers hebben de bon den op 4 september uitgenodigd voor voortzetting van de cao-onder handelingen. Tot op heden heeft de AbvaKabo gezegd daar niet aan te zullen deelnemen, zolang de werk geversvereniging VNB niet rea geert op de eis de loonruimte te ver groten met 5 procent. De werkge vers willen eerst de financiële mo gelijkheden onderzoeken alvorens uitspraken te doen over de moge lijkheden voor extra ruimte voor verbetering van de arbeidsvoor waarden. De werkgeversvereniging denkt eind augustus met een defini tief standpunt te komen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9