'Klein postkantoor moet open blijven' Jong fonds ruimt puin ingestorte koffie- en tinmarkt ABN vijfde bank Chicago Britse spoorwegen en metro in Londen opnieuw plat Handel met China trekt weer aan Oprichting internationaal grondstoffenfonds in Amsterdam vindt plaats onder ongunstig gesternte DONDERDAG 27 JULI 1989 Consumentenbond vreest achteruitgang service PTT CNV beschuldigt Filipijnse Philips van disciminatie mers die lid van een vakbond wil den worden door Philips ontslagen. Tevens zou er in het algemeen de slechte arbeidsverhoudingen het sprake zijn van onderbetaling. Vol- werk inmiddels neergelegd. Het be- gens het CNV betaalt Philips in Ma- drijf in Manilla telt 250 werknemers. nilla de werknemers ongeveer 12 De Filipijnse vakcentrale FFW gulden per dag terwijl een gezin met UTRECHT (ANP) - De Philips- vestiging op de Filipijnen heeft het volgens het CNV niet begrepen op vakbondsleden. Die worden op al lerlei manieren onder druk gezet en gediscrimineerd, zo schrijft het CNV in een boze brief aan de Phi- lips-directie in Eindhoven. Volgens de vakcentrale hebben de werknemers van de betrokken vestiging in Manilla uit onvrede met heeft een waslijst van klachten op gesteld waaruit onder meer blijkt kinderen minstens 15 gulden per dag nodig zou hebben om rond bond door de Philips-leiding stel- den tegengewerkt, len. Voorts werden enkele werkne- Bij Philips was de CNV-brief gis- woordvoerder LONDEN (AFP/DPA/Rtr) - Het treinverkeer in Groot-Brittannië lag gis teren stil. Voor de zesde keer in zes weken tijd staakte de bond van spoor wegarbeiders (NUR) gedurende 24 uur. Het verkeer in Londen wordt ver der bemoeilijkt door de zestien de staking in twaalf weken van het perso neel van de metro. dat actieve vakbondsleden worden te komen. Het CNV meldt dat ook overgeplaatst of weggepromo- bij de Philips-vestiging in Hong- veerd. Ook krijgen vakbondsleden kong sprake is van arbeidsonrust DEN HAAG (GPD) - De Consumentenbond vreest dat de service van de PTT onaan- minder loon dan ongeorganiseer- Daar zou de oprichting van een vak- vaardbaar achteruit zal gaan, wanneer het bedrijf echt besluit honderden postkantoren te den en moeten ze het zonder toesla sluiten. Vooral in kleine dorpen betekent zo'n sluiting de verdergaande afkalving van de gj1 onmisbare instellingen. "Het postkantoor heeft een functie die veel verder gaat dan het kopen van een paar postzegels", aldus Kees Hoogkamer van de Consu mentenbond. "Als dat verdwijnt, betekent dat meestal dat de bakker, de slager en de groenteman snel vol gen. Dat geldt niet alleen voor dor pen, ook afgelegen stadswijken hebben daar last van". Hij is het dan ook niet eens met de simpele bedrijfseconomische bena dering van de PTT. Die stelt dat sluiting van postkantoren in de ko mende jaren onvermijdelijk wordt. Door de toename van het elektroni sche betalingsverkeer en de geldau tomaten zal het aantal geldhande lingen aan de loketten met 35 pro cent afnemen en zijn sommige kan toren straks niet meer rendabel ge noeg om open te houden. Volgens Hoogkamer bevordert de PTT daarmee een proces dat zo langzamerhand onomkeerbaar wordt: "In sommige dunbevolkte gebieden, bijvoorbeeld in Fries land, moeten mensen nu al kilome ters rijden om bij elementaire voor-1 zieningen als winkels, banken en scholen te komen. Daar verdwijnt dan straks ook nog het postkantoor. Zo blijft er niets meer over en zullen steeds meer mensen besluiten dat ze dan maar liever in de stad gaan wonen, dicht bij de supermarkt". Hij pleit ervoor dat de PTT waar mogelijk op zijn minst een agentschap handhaaft, zodat sen in ieder geval voor een deel de PTT-handelingen nog in hun gen dorp terecht kunnen. Voor deren, maar ook voor moeders kleine kinderen, wordt de gang teren nog niet binnen. Een woord- /->, 1 voerder van het concern ze. in een Geeil Ontslagen UI eerste reactie echter dat er van on- derbetaling op de Filipijnen geen Kiinmnnn nil sprake is. Volgens de Philips rUJIimOnCl DIJ woordvoerder worden de Philips- 1 werknemers ter plekke zelfs beter IUSie ranmaClenieil betaald dan in de nationale indus trie gebruikelijk is en kan de belo ning ook een vergelijking met ande- ROTTERDAM (ANP) - De fusie re multinationals op de Filipijnen tussen de raffinaderijen van BP en ruimschoots doorstaan. Texaco in de Rijnmond Raffinade- Dat er sprake zou zijn van dicri- rij kan toch zonder ontslagen. De di- minatie of tegenwerking van vak- recties van beide raffinaderiien bondsleden achtte de woordvoer- hebben dit het personeel gisteren der eveneens hoogst onwaarschijn- meegedeeld, lijk. "De lokale directies van de Phi- lips-vestigingen in de diverse lan- Eerder weigerden zij een dergelij- den voeren hun eigen beleid maar ke garantie af te geven. Door de fu- in het algemeen streeft Philips naar sie worden volgens de directies 200 goede verhoudingen met de werk- van de ruim 1000 arbeidsplaatsen nemers, ook met de vakbondsleden overbodig. Dat zou onder meer onder die werknemers", aldus de moeten worden opgevangen v het concern. Volgens de Consumentenbond moet de PTT postkantoren aantrekkelijker maken, bijvoorbeeld door beter wat post- doen aan de lange rijen aan de loketten. (fotoANP) aan de service doen. Een veel ge hoorde klacht zijn bijvoorbeeld de lange wachttijden voor de loketten, moeders met De Consumentenbond is onlangs met een onderzoek begonnen naar erg be- de bevinden op grote schaal geldautomaten, bank staan, maar in hun bedrijf e maar is zeer voorzichtig met het in de grond steekt des te r sluiten van kantoren, juist omdat Volgens een woordvoerder afloeiingsregeling voor 58-jarigen. De mededeling komt aan de voor avond van een nieuwe overlegron de tussen directies en bonden. Be stuurder P. Janssen van de Indus triebond FNV zei in een reactie dat de directies hiermee kennelijk pro beren de bonden "wat de wind uit de zeilen te nemen". Het overleg heeft tot nu toe een moeizaam karakter gehad. De bon den willen dat bij de nieuwe raffina derij een cao gaat gelden, maar daar wil de BP-directie niet echt aan. Bij de raffinaderij van BP, met ruim 600 werknemers de grootste van de fu- Intussen wordt in Londen geprobeerd alternatieven te bieden aan de siepartners. bestaat al jaren geen mensen die getroffen worden door de stakingen. Zo heeft de gemeente cao. Bij de Texaco-raffinaderij geldt 12.500 extra parkeerplaatsen geschapen, onder meer in de parken. wel een cao. De staking voor onbepaalde duur in 60 van de 162 havens, die op 10 juli Daarnaast twijfelen de bonden er door 9400 havenarbeiders werd uitgeroepen, heeft tot nu toe vooral gevol- aan of de nieuwe raffinaderij wel gen gehad voor de handel. Het tekort op de Britse lopende rekening van de kan draaien met 800 werknemers, betalingsbalans steeg in juni tot 1,49 miljard pond sterling (5,2 miljard gul- Dat is volgens Janssen te weinig, den). Het handelstekort is volgens het het Britse.ministerie van handel en Het zou er volgens hem op neerko- industrie hoger uitgevallen als gevolg van registratiemoeilijkheden door men dat de nieuwe raffinaderij de havenstakingen, die nog steeds gaande zijn. Ook heeft de staking geleid straks gaat werken met oproep- tot versnelde import en export. krachten. Bank voor 900 miljoen overgenomen haar dochter in het Amerikaanse teiten in de VS omvatten dan Chicago, LaSalle National Corpora- kapitaal van 28 miljard gulden, 2800 i de vrijgekomen tijd gebruikt de PTT bestaat overigens geen ge- het postkantoor zwaarlijk als dat in een andere ge- ten met de geprivatiseerde onder- meente ligt. Uitbreiding van het neming. Volgens Hoogkamer is al duidelijk dat veel te laag vinden, aantal postagentschappen gens een van de maatregelen die de PTT zelf ook al heeft aangekondigd. Voordat de PTT tot sluiting van kantoren besluit, kan het bedrijf vesteert. Banken doen dat ook. De volgens Hoogkamer beter eens wat Rabobank beheert bijvoorbeeld al persoonlijke advies postkantoor-klan- de klanten. "Banken realiseren zich heel goed dat je geen dertig kilometer minimale dat postkantoren helemaal c tion, de in diezelfde stad gevestigde werknemers Exchange Bancorp Inc. over. De winst herneming van deze bank kost de bereikbaar zullen worden. De PTT ABN ongeveer 900 miljoen gulden is wettelijk verplicht een bepaalde (420 miljoen dollar). 2,4 keer de i stand te hou- boekwaarde en 12,2 keer de netto- je klanten moet gaan zitten, den- Bovendien wordt komende winst. w want dan komen ze niet", zegt tüd °°k onderzocht of de postkan- De feitelijke transactie geschiedt Daarom lijkt het hem logischer Hoogkamer. "En vergeet niet, op toren andere diensten kunnen gaan pas begin volgend jaar, omdat nog serviceverbetering in- het platteland zit een kapitaalkrach- aanbieden, opdat het aantal tig deel van de bevolking, al hebben dabele kantoren tot ze dan vaak niet zoveel geld op de wordt teruggebracht. EG in gevecht met subsidies BRUSSEL (Rtr) De Europese Commissie gaat in de landen van de EG de strijd aanbinden tegen de overheidssubsidies die concurrentievervalsend werken en de eerlijke handel verstoren. Gisteren verklaarde de commis sie, dat alle steunprogramma's in de afzonderlijke EG-landen aan een nader onderzoek wor den onderworpen, vooral de in vesteringspremies en de export subsidies. Uit de jongste gegevens blijkt dat er in 1986 in de EG voor hon derd miljard ecu (233 miljard gulden) aan subsidies is ver strekt. Mét het naderen van de Europese markt zonder bin nengrenzen zijn de afzonderlij ke EG-landen geneigd meer staatssteun te geven nu andere vormen van bescherming gaan verdwijnen. AMSTERDAM/PEKING (IPS/UPI) ste best om de situatie zo normaal woon voort, z De handel met China trekt aan en mogelijk te doen lijken door actief ministerie va: westerse zakenlieden in Hong Kong de nderlandse bedrijven te bezoe- zijn optimistisch over een verdere ken. De Amro bank heeft geen en- groei. Dit schreef het Nederlands kele vertraging meer in het beta- Centrum voor Handelsbevordering lingsverkeer. Het Chinese kantoor (NCH) deze week in een geruststel- van Stork doet momenteel goede lende notitie aan de bedrijven die zaken. Ook Akzo China is zeer te zaken doen met China. spreken over de afwikkeling van Na het bloedig neerslaan begin betaling en contracten. De bela- juni van de massale protesten in Pe- dingsgraad van de schepen van king heeft de idylle van de onme- Pakhoed die op China varen is nu telijke groeimarkt China niet ver- veel groter dan eerder dit jaar. stoord. Dit najaar komt er alweer een Chinese handelsdelegatie naar China bekommert zich niet om de Nederland. economische sancties van de Wes- handel bij de demonstraties De Chinezen betalen zelfs stipter terse landen en zet zijn 'open-deur- dan ooit tevoren en doen hun uiter- beleid' op economisch gebied ge- China blijkt in de eerste helft 1989 toch een handelsoverschot te 17,75 dollar. de formele toestemming van onder meer De Nederlandsche Bank, de Federal Reserve System en de aan deelhouders van Exchange Ban corp nodig is. Mr.P.J. Kalff, lid van de raad van bestuur van ABN, zei gisteren echter zeker te weten dat de overneming doorgaat. "Met de belangrijkste aandeelhouders, die een kwart van het kapitaal verte- genwoordigen, is al overeenstem ming bereikt", aldus Kalff. "De deren zullen zeker volgen, omdat le- 24 dollar die ze per aandeel krijgen een mooie prijs is". Op de Nasdaq (de elektronische beurs van New York) deden de aandelen gisteren begrote jaar- ljoen dollar. Het midden-westen, waarin Chi cago ligt, is een van de meest welva rende en economisch snelst groei ende gebieden in de Verenigde Sta ten, aldus Kalff. "Met name vesti gen zich er veel middelgrote en klei nere bedrijven in de high-tech- sfeer, een marktsegment waarin Exchange Corp sterk is". De ABN, die zo'n zevenhonderd filialen in Nederland heeft, opende in 1829 zijn eerste buitenlandse tiging in wat nu Jakarta heet. De bank heeft nu, verspreid over de he- DEVENTER (ANP) Het r le wereld, 260 kantoren. Pas in 1941 baar- e opende de ABN, i P. Kalf, raad van bestuur ABN Verzet bond TDV ïiddel- hoger personeel bij het ver- New York, haar pakkingsconcern TDV weigert mee eerste Amerikaanse kantoor, nadat te werken aan het plan voor de ont eerst de markten van het Verre Oos ten, het Midden-Oosten en Zuid- Midden-Amerika waren betreden. inteling van het TDV-hoofdkan- toor in Deventer, omdat hierdoor arbeidsplaatsen zullen verdwijnen. Nu heeft de Algemene Bank Neder- De MHP. de vakorganisatie land buiten de activiteiten in het middelbaar- en hoger personeel, hebben geboekt. Het overschot be droeg 2,29 miljard dollar. De export opgaan bleef onveranderd op 19,76 miljard ration, De Exchange Bancorp zal geheel LaSalle National Corpo- ook de naam van midden-westen tien kantoren Verenigde Staten. Wat betreft de vestigingen i ropa kon Kalff gisteren nog melden dat met de recente toestemming Jde heeft dit gisteren bekend gemaakt. Begin deze week adviseerde een Eu- adviesbureau na een onderzoek de centrale staven van het con- Continental Can Europa, wa dollar, terwijl de import met 11,8 de procent groeide tot 17,47 miljard. De huidige topman van Exchange Volgens het ministerie zakte de Bancorp, John Rau, krijgt de lei bij de demonstraties in mei ding over de nieuwe combinatie, herstelde die weer begin ju- die met een balanstotaal van ruim 6 miljard dollar en 28 vestigingen een i het Portugese Lissabon een bank toe TDV behoort, het hoofdkantoor te mogen openen, de ABN enige bank is die kantoren heeft alle EG-landen. De ABN-bankf de TDV naar Hannover of Brussel te verplaatsen. De bond is hier te gen en wijst op de recente reorgani- 170 miljard satie die juist zijn vruchten begint af te werpen. Hoeveel banen zullen verdwijnen is nog niet bekend. Cuba Een schrijnend tekort aan deviezen legt de economie van Cuba lam. Be drijven kunnen vaak maar de helft van de grondstoffen, onderdelen en machines importeren die zij nodig hebben om redelijk te functioneren. Dat blijkt uit een verslag van het Cubaanse staatsbureau voor statis tiek (CEE). De invoer uit het Westen wordt tot het uiterste beperkt. Het gaat vaak orri chemicaliën en ande re grondstoffen, onderdelen en goe deren voor de toeristensector. Schoenen Voor de Nederlandse schoenenin dustrie is de groei van de import van leren schoenen uit landen bui ten de Europese Gemeenschap en in het bijzonder uit het Verre Oos ten de grootste bedreiging. De in voer van leren schoenen uit Zuid- oost-Azië is de laatste vier jaar bijna verviervoudigd, zo meldt het jaar verslag van het bedrijfschap voor de schoenenindustrie. Mosselen De Zeeuwse mosselkwekers den ken dit jaar ongeveer honderd mil joen kilo mosselen aan te voeren. Deze enorme aanvoer, waarvan het grootste deel wordt geexporteerd, zorgt ervoor dat de prijs flink is ge daald ten opzichte van vorig jaar. De gemiddelde veilprijs per kilo be draagt momenteel 1,10 gulden te gen 1,75 gulden vorig jaar. Afrika De top van Afrikaanse leiders heeft gisteren tijdens de jaarvergadering van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) opgeroepen tot de instelling van een Afrikaanse Eco nomische Gemeenschap. De rege ringsleiders en staatshoofden van 49 Afrikaanse landen keurden aan het slot van de vergadering een ont werpplan goed dat onder meer voorziet in een tijdschema van tien jaar voor de instelling van een ge meenschappelijke Afrikaanse markt in 1998. AMSTERDAM (IPS) - Na negen jaren van onderling gekrakeel en van tegenslagen als het instorten van de grondstofprijzen, is nu dan eindelijk het Gezamenlijk Fonds voor Grondstoffen (CFC) van de grond gekomen. Vorige maand rati ficeerden westerse landen samen, met landen uit de Derde Wereld in Genève een verdrag, waarin al jaren geleden een regeling werd vastge legd voor een billijke handel in een aantal belangrijke grondstoffen. Billijk wil onder meer zeggen dat de prijzen stabiel zijn, niet te laag zodat producenten (Derde Wereld) be hoorlijke inkomsten krijgen en ook niet te hoog zodat de noodzakelijke grondstoffen voor consumenten (het Westen) niet te duur worden. door Karei Berkhout geboorte van het grondstoffenfonds, dat zijn hoofd kwartier in Amsterdam zal krijgen, had echter nauwelijks onder een ongunstiger gesternte kunnen plaatsvinden. Alle afzonderlijke grondstofakkoorden (ICA), die moeten worden samengebald in het nieuwe fonds, zijn namelijk juist nu vrijwel allemaal ingestort. Vorige maand nog viel het internationaal koffie-akkoord in scherven en wer den de produktiequota (vaste hoe veelheid van te produceren grond stof) opgeheven. Dat heeft inmid: dels geleid tot een forse toename van de koffie-export uit Midden- Amerika en dus een scherpe daling van de koffieprijs. Het rapport van de economische commissie voor Latijns-Amerika en de Cariben (Cepal) geeft verder nog het volgende overzicht: het Interna tionaal Tin Akkoord is ingestort. Nieuwe onderhandelingen over uit breiding van het suikerakkoord met economische maatregelen zijn nog niet begonnen. De onderhande lingen over een nieuw cacao-ak- koord zijn afgebroken en opge schort. De ontwikkelingsakkoor- De angst voor besmetting met de ziekte AIDS heeft het gebruik i rubber is daardoor flink aangetrokken. condooms flink doen toenemen. De n Br tropisch hout en jute zijn tionaal grondstofakkoord. Daarin dood spoor beland. werden dan afspraken gemaakt Als bij slechte oogsten (weinig aanbod, veel vraag) de prijzen de hoeveelheden die elk land hoog dreigen te gaan, kan het fonds mogen produceren en welke extra voorraden op de markt bren gen. In het geval dat de prijzen da len (veel aanbod, weinig vraag) kan het fonds juist voorraden opkopen. Het fonds en de akkoorden ma ken deel uit van het Integrated Pro gram for Commidities (IPC), het Geintegreerd Programma Deze akkoorden regelden tot voor kort grotendeels de handel in grondstoffen, die zich voornamelijk prijs de industrielanden daarvoor gen. In het geval dat de prijzen da afspeelt tussen ontwikkelingslan- moesten betalen. De bedoeling was -«--J - den en de industrielanden. Van alle niet alleen de exporterende landen] koffie komt 92 procent uit de Derde te beschermen tegen dalende in- Wereld. Voor rubber ligt dat cijfer komsten maar ook de markt van de op 96, voor cacao op 93, voor tin op importeurs stabiel te houden. 78 en voor suiker op 77. Veel grond- Het Gezamelijke Fonds heeft nu stoffen producerende landen zijn de taak om alle ICA's onder hoedje te vangen en bovendien Grondstoffen, dat in 1976 met alge- stemmen werd aangenomen hun exportinkomsten enkel produkt afhankelijk en zijn nieuw leven inblazen. Het Fonds, daarom zeer gevoelig voor schom- waarbij 102 landen zijn aangesloten, tijdens een VN-conferentie in Nai- melingen van de prijzenmarkt. zal een betrekkelijk klein werkkapi- robi.^Het'programma werd geinspi- Daarom sloten de afnemers en de taal krijgen van 470 miljoen dollar, producenten eens in zoveel jaar (af- Met dat geld kan het fonds de markt toen hankelijk van het produkt) een zo- stabiel houden door buffervoorra- nis ei geheten International Commodity den aan te leggen van belangrijke slaagde de consumenten in het Wes- reerd door de oliecrisis van 1974, r het eerst in de geschiede- i kartel van producenten erin Accord (ICA) oftewel een interna- grondstoffen, ten zijn wil op te leggen. Dat was de tijd, dat de prijzen voor grondstoffen nog hoog waren en regulering voor beide partijen aantrekkelijk leek. Begin jaren tachtig daalden de grondstofprijzen echter sterk en de producenten in de Derde Wereld kregen harde klap pen. Zelf geconfronteerd met grote economische problemen voelden de Westerse landen er niets voor vrijwillig meer voor grondstoffen te betalen dan volgens het vrije spel van vraag en aanbod noodzakelijk De inflatie steeg sterk en de rente volgde genadeloos, wat in 1982 en 1983 leidde tot de schuldencrisis. De grondstoffenproducenten had den immers geld geleend met het idee de leningen terug te kunnen betalen met het geld uit de export. Nu moesten ze hun economieën aanpassen om nog in aanmerking te kunnen komen voor verdere lenin gen van het Internationaal Monetair Fonds. Om mèer te kunnen verdie nen, verhoogden zij hun produktie, waardoor de prijzen op de markt nog verder daalden. Door deze ontwikkelingen sneu velden stuk voor stuk de ICA's, zelfs de Internationale Tinraad, het paradepaardje dat vanuit Londen de handel in tin reguleerde. Zolang de vraag naar tin groot was kon de raad de handel zonder moeite in de hand houden. Maar toen de markt begon in te zakken moest de raad steeds meer krediet aantrekken om tin te kopen en de prijs op peil te houden. Uiteindelijk liep de zaak in 1985 stuk. De Tinraad viel uit elkaar onder het gewicht van een tot 110.000 ton tin gegroeide buffer voorraad en een schuld van onge veer 700 miljoen pond (2,4 milard gulden). De Economische Commissie voor Latijns-Amerika en de Cariben (Ce- pal) stelt dan ook terecht: "Markt technische overwegingen zijn van grotere invloed op het handelen van de industriële economieen, dan overwegingen van samenwerking". Dat geeft weinig hoop voor de toe komst van het net opgerichte fonds, dat nu juist wel moet gaan regule ren. Het Tweede-kamerlid J. Pronk Afgezien problemen i maat niet zi tachtig v ooit als ontwikkelingsdeskundige werkzaam bij de Verenigde Naties, verwacht dan ook niet dat het grondstoffenfonds een succes zal worden. 'an de economische ook het politieke kli- gunstig. Begin jaren immers een ideologi sche ommeslag in de Westerse we reld, waar Reaganomics en That- cherisme het voor het zeggen kre gen met hun afkeer van elke vorm van ingrijpen in het marktmecha- [nisme dus ook van grondstofak koorden. Toen in 1980 werd beslo ten tot oprichting van het fonds, bleven de Verenigde Staten, die 20 procent van alle grondstoffen ter wereld opslokken, aan de kant. Ook nu lijkt Washington, dat niet min- dèr dan 15,7 procent van de aande len in het fonds zou nemen, niet be reid tot ratificatie. Daarmee lijkt het hele fonds een doodgeboren kindje, maar er zijn wat lichtpuntjes. In 1987 kondigde de nieuwe Sovjet-partijleider Mi- chail Gorbatsjov aan dat Moskou het verdrag zou ratificeren. In het kielzog van het Kremlin volgde de afgelopen jaren een hele serie Der de Wereld landen die nog niet had den getekend. Pronk: "Het is poli- tiek van groot belang dat de Russen j wel meedoen. Dat kan de Amerika nen ertoe brengen ook mee te doen." Ook een ander politiek belang kan een rol gaan spelen. De Ameri kanen zullen zich misschien aan sluiten omdat regulering van de grondstoffenhandel de stabiliteit in belangrijke landen in de Derde We- reld kan vergroten. En dan is er nog het welbegrepen eigenbelang, dat een rol gaat spelen wanneer er wel vraag is naar een be paalde grondstof. Een voorbeeld is het rubberverdrag, dat jarenlang een kwijnend bestaan leidde door een geringe vraag naar natuurrub ber. Maar als gevolg van het geste gen condoom-gebruik ter voorko ming van aids, is rubber weer een gewild produkt geworden en heb ben ook de consumenten alle be lang bij marktregulering.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7