Overleg Cyprus uitgesteld na vrouwendemonstratie PLO verzacht eisen inzake verkiezingen Steeds meer bedrijven 'plat' in Estland Huis VS kort budget B-2-bommenwerpers Veel onrust na wijzigingen in Britse kabinet Volgens Israëlische politici NOODWEER IN OOSTENRIJK Bosbranden in Canada verdrijven 27.000 mensen DONDERDAG 27 JULI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 De PLO heeft tot nu toe steeds ge zegd niet over het Israëlische vre desplan te willen praten, zolang Is raël de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook bezet houdt. Die voorwaarde schijnt in het nieuwe PLO-standpunt echter niet langer te worden gehandhaafd. Avraham Burg, parlementslid van de Arbei derspartij, zei gisteren dat hij een Amerikaans regeringsrapport on der ogen had gehad, waarin de ge wijzigde houding van de PLO was vervat. Aryeh Eliav, een ander parle mentslid van de Arbeiderspartij, zei dat twee naaste medewerkers van Arafat het nieuwe PLO-standpunt al naar voren hadden gebracht tij dens een conferentie in de Oosten rijkse hoofdstad Wenen. Deze con ferentie had eerder deze maand plaats en werd bijgewoond door zo wel vertegenwoordigers van de Ar beiderspartij als van het Likud-blok van de Israëlische premier Shamir. In een interview met het blad Mi deast Mirror, dat in Londen ver schijnt, zei PLO-vertegenwoordiger Khaled Al-Hassan dat de PLO de VS met betrekking tot de verkiezin gen een aantal vragen heeft voorge legd. Het hangt volgens Al-Hassan van de Amerikaanse reactie af of de PLO met de verkiezingen zal in stemmen. De woordvoerster van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, Tutweiler, heeft gezegd dat de PLO onder meer eist dat het vre desproces gegarandeerd leidt tot de vestiging van een zelfstandige Pa lestijnse staat. Deze voorwaarde en Tientallen doden in Libanon bij bombardementen BAYRUT (AFP) - In Libanon zijn in de afgelopen nacht ten minste 26 mensen omgekomen en 83 anderen gewond geraakt gedurende ruim ze ven uur durende bombardementen. Dit is vernomen in Libanese zieken huizen. De artilleriebeschietingen tussen het Syrische leger en troe pen van de christelijke generaal Mi chel Aoun waren de langste in de al veertien jaar durende burgeroorlog in Libanon. Zij begonnen elf km ten zuiden van Bayrut bij de frontlinie die de christelijke milities scheidt van de moslims en spreidden zich vervolgens snel uit 'langs de ge- vechtslijnen in en rond Bayrut. Naast zwaar artilleriegeschut wer den verder tanks en raketten inge zet. Sinds Aoun op 14 maart aankon digde een 'bevrijdingsoorlog' te gaan voeren tegen de 'Syrische be zetter', zijn in Libanon ten minste 529 mensen gedood en 2.225 ande ren gewond geraakt. De meesten van deze slachtoffers zijn burgers. Buitenland kort Salmonella In Groot-Brittannië zijn twee men sen overleden aan de gevolgen van salmonella-voedselvergiftiging, zo hebben Britse gezondheidsdien sten meegedeeld. In een ziekenhuis in Chester overleed een 77-jarige man na het eten van vlees dat met de salmonella-bacterie was besmet. Een 47-jarige vrouw overleed in Wirral (Wales) eveneens aan salmo- nellose. Op dit moment zouden 60 mensen besmet zijn door de salmo nella-bacterie. Oorlogsmisdadiger In een ziekenhuis in Thun heeft de Zwitserse politie de voortvluchtige oorlogsmisdadiger Gottfried Weise gearresteerd. Dit heeft het open baar ministerie in Wuppertal be kend gemaakt. Weise is in de Bondsrepubliek tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld wegens moord op drie gevangenen in het concentratiekamp Auschwitz. Goudaders In de regio Mouteh, in centraal Iran, zijn nieuwe goudmijnen ontdekt. Volgens het persbureau Irna heeft het Iraanse staatsmijnbedrijf in een periode van negen jaar tien goud aders ontdekt. De totale capaciteit wordt geschat op 1,2 miljoen ton, wat neerkomt op 4,8 ton puur goud. Een paar honderd kilometer ten zui den van Teheran werd eveneens goud aangetroffen. Aidspatiënten In de Japanse stad Osaka hebben zeven hemofiliepatiënten de staat en vijf importeurs van medicijnen aangeklaagd wegens nalatigheid omdat zij Amerikaans bloed toege diend kregen dat was besmet met het aidsvirus. Een zegsman zei dat de zeven bijna 12 miljoen gulden schadevergoeding eisen. De hemo filiepatiënten kregen besmet bloed toegediend dat in de Verenigde Sta ten niet volgens de regels was gere gistreerd. andere condities in verband met de uitkorpst van de vredesbesprekin gen, waarvan de PLO haar steun aan verkiezingen afhankelijk maakt, zijn vöor de VS "niet aan vaardbaar". Volgens het oorspronkelijke Is raëlische vredesplan zou door mid del van verkiezingen in de bezette gebieden een Palestijnse delegatie moeten worden samengesteld, die met de Israëlische regering moet onderhandelen over beperkte Pa lestijnse autonomie. Zodra hierover overeenstemming is bereikt, zou verder moeten worden gepraat over de definitieve status van de bezette gebieden. Israëlische functionarissen lieten gisteren echter doorschemeren dat zowel Israël als de Palestijnen over wegen de leden van de delegatie niet te laten kiezen, maar aan te wij zen. Andere Israëlische bronnen zeiden dat de PLO al heeft voorge steld een delegatie van tien inwo ners van de bezette gebieden en van twee Palestijnse Amerikanen te be noemen, die met de Israëlische re gering over de voorwaarden voor het verkiezingsplan zouden moeten onderhandelen. Binnen de Israëlische Likud-par- tij is grote onrust ontstaan over de NICOSIA Het is deze zomer vijf tien jaar geleden dat er op Cyprus oorlog uitbrak. Het Turkse leger viel het eiland binnen om een eind te maken aan een door Griekenland georganiseerde staatsgreep. Een verdeeld eiland waar Grieks- en Turks-Cyprioten zich achter hun ei gen grenzen terugtrokken, was het gevolg. Elke twintigste juli wordt dat herdacht met lange politieke toespraken aan beide kanten van de Groene Lijn die het land verdeelt. door Hettie Lubberding Zo ook dit jaar. Maar ditmaal pakte de herdenking geheel anders uit dan de voorgaande jaren. Honder den vrouwen uit het Griekse zuiden probeerden terug te keren naar hun huizen in het Turkse noorden. Ge frustreerd door het gebrek aan con crete resultaten in de jarenlange po litieke onderhandelingen die tot doel hebben het eiland te hereni gen, braken zij door de scheidings lijn. Het was ook de eerste keer dat het noorden politie en leger inzette om de demonstranten op gewelddadige wijze terug te slaan. 110 vluchtende Grieks-Cyprioten werden gearres teerd. Het merendeel van hen werd aanhoudende geruchten dat pre mier Shamir gesprekken heeft ge voerd met zes Palestijnse PLO- sympathisanten uit de bezette gë- bieden. De drie Likud-ministers die tegen het vredesinitiatief hebben ge stemd beraden zich op nieuwe stap pen. Een van hen, Modai, dreigde gisteren met een breuk in de partij in het geval Shamirs bijeenkomsten met Palestijnen uitlopen op onder handelingen. Premier Shamir en minister van buitenlandse zaken Arens blijven ondertussen volhouden dat Israël geen contacten onderhoudt, direct noch indirect, met de PLO. Arens herhaalde zijn opvatting dat de PLO een terreurorganisatie is "die nog steeds doorgaat met het bedrij ven van de meest verschrikkelijke terreurdaden die de wereld ooit heeft aanschouwd". Het duo Shamir-Arens heeft het er overigens niet gemakkelijker op gekregen, doordat onderminister van financiën Beilin gisteren in het parlement verklaarde dat Israël al enige tijd indirecte contacten on derhoudt met de PLO. Beilin is een partijgenoot en vertrouweling van vice-premier en Arbeiderspartij-lei- der Peres. na vijf dagen vrijgelaten, maar tien mannen, onder wie journalisten, een bisschop, een arts en een ver pleger, zaten gisteren nog steeds vast. Ook werden er drie buiten landse journalisten opgepakt. Onkruid Het was een emotioneel moment voor de wat oudere, in het zwart ge klede yiayia's, de oma's, die voor het eerst weer konden bidden in de Ayios Georgios kapel, die overwoe kerd door onkruid in de bufferzone uit elkaar staat te vallen. Maar van de Turkse kant rukten tientallen politiemannen op, ge volgd door de ME en een hele leger eenheid gewapend met schilden, wapenstokken en geweren met op gestoken bajonet. De ongeveer 20 vredesbewakers van de VN-macht die in de zone patrouilleren, konden ze maar heel even tegenhouden. In paniek sloegen de vrouwen op de vlucht. Een aantal werd gearres teerd. Pas later werd bekend dat een journalist gewond was geraakt: een bajonetsteek in zijn been, een ge broken teen en kneuzingen over zijn hele lijf. Hij beweert dat er nog harder op hem ingeslagen werd toen hij zei een journalist te zijn. Overal werden mensen wegge sleept, aan hun haren, armen en be- WINNIPEG (Rtr/AFP/AP) - De na tuur is gisteren de brandweerlieden in Canada te hulp geschoten bij het blussen van de enorme bosbranden die al 27.000 mensen in de noordelij ke provincie Manitoba uit hun hui zen hebben verdreven. Regenbuien en koeler weer hielpen de brand weerlieden even om op adem te ko men. Door de regen wordt de rook ontwikkeling minder. De branden die tot nu toe naar schatting 1,7 miljoen hectare land in as legden in drie provincies, werden door de wind aangewakkerd rich ting Labrador. Sinds vorige week donderdag, toen de eerste dorpen werden ontruimd, zijn er tien ont vangstcentra ingericht. In Winni peg zijn 2.600 mensen, voor het me rendeel indianen, ondergebracht in hotels, scholen en ijsbanen. Het mijnstadje Thompson, dat 15.000 inwoners telt, heeft 4.000 mensen opgenomen. In de stad hangt zo'n dichte rook dat de autoriteiten de inwoners heb ben aangeraden een natte doek voor MOSKOU (AP/AFP/Rtr.) - Een sta king van etnische Russen in de Bal- tische Sovjet-republiek Estland heeft zich gisteren uitgebreid. Een stakingsleider zei dat 19 bedrijven door de staking waren lamgelegd, terwijl het staatspersbureau Tass sprak van "ongeveer tien" bedrij ven, waaronder twee scheepswer ven, een radiofabriek en het plaatse lijk kantoor van de Sovjet-lucht vaartmaatschappij Aeroflot. De stakers willen dat het Estische parlement een wetsontwerp intrekt waarin wordt bepaald dat iemand pas kiesrecht krijgt als hij langer dan twee jaar in Estland woont. Wie zich voor een publiek ambt verkies baar wil stellen, moet zeker vijfjaar in zijn kiesdistrict of tien jaar in Est land hebben verbleven. De Sovjet-televisie meldde dat de arbeiders in sommige Estische be drijven besloten weer aan het werk te gaan terwijl met de leiders van de nen. De paniek werd onbeschrijfe lijk toen de ME ook het kerkje bin nenviel waar iedereen dacht weer veilig te zijn. Hysterische Grieks-Cypriotische vrouwen werden uit de kerk ge sleurd, zo'n 500 meter, weer terug langs de school en verder naar de Turks-Cypriotische kant. Daar had zich inmiddels een menigte joelen de mensen verzameld, die de vrou wen schopte en in het gezicht spuw de. Uiteindelijk werden de vrouwen naar een gymzaal gebracht en opge steld in rijen van vijf, zodat ze geteld konden worden en gefilmd door het leger. Van daaruit naar het politie bureau, waar de groep 18 uur later werd overgedragen aan vertegen woordigers van de Amerikaanse ambassade. De zone, die ook hier meestal Groene Lijn wordt genoemd, scheidt de Turks- en Grieks-Cyprio tische bevolkingsgroepen van el kaar en deelt de hoofdstad Nicosia in twee delen. Op vele plaatsen is die zone kilometers breed, maar in Nicosia stonden de wachthoudende Grieks- en Turks-Cypriotische sol daten hier en daar slechts op meters afstand van elkaar. Dat leidde tot in cidenten waarbij jonge en nerveuze soldaten elkaar verwondden en een aantal malen zelfs dood schoten. het gezicht te binden als zij naar buiten gaan om vergiftiging te voor komen. Mensen die in de open lucht werken hebben maskers gekregen. In een natuurreservaat ten wes ten van de Griekse hoofdstad Athe ne is de brandweer sinds dinsdag in de weer om een brand onder contro le te krijgen die reeds een kleine 530 hectare pijnbos in as heeft gelegd. Er dreigt geen gevaar voor in de buurt gelegen dorpjes. Ook een NAVO-basis aan de zuidwestzijde van Berg Parnis, waarvan wordt aangenomen dat er tactische kern wapens liggen opgeslagen, wordt niet door het vuur bedreigd, zo meldde de brandweer. In het noorden van Portugal pro beert de brandweer al sinds dinsdag met man en macht een zware brand te bestrijden die woedt in de bossen van de Serra do Arestal. Een andere bosbrand die woedde in het natuur reservaat Peneda-Geres, eveneens in het noorden van Portugal, werd gisteren bedwongen. Baltische republiek wordt onder handeld over het nieuwe ontwerp van kieswet en over een wet die van het Estlands de officiële taal maakt. Terwijl de staking in Estland zich uitbreidde, berichtte Tass dat de kompels in slechts 24 mijnen in het Donetsk-bekken, de belangrijkste mijnstreek van het land, nog voort- staakten. Op het hoogtepunt van de mijnstaking waren de helft van de 1 miljoen kompels in de Sovjetunie in staking voor betere loon- en ar beidsvoorwaarden. In de Sovjetu nie bleven dinsdag in totaal nog 79 mijnen gesloten, maar Tass meldde dat dat aantal gisteren was gedaald tot 31. Hoewel de actie van de etnische Russen in Estland veel kleiner in omvang is dan de dinsdag beëindig de massastaking van de mijnwer kers in de Oekraine en Siberië, kan het protest wel nieuwe etnische WASHINGTON (AP/Rtr) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren besloten de voorgenomen produktie van de B-2 bommenwerper te vertragen. Het wapenprograma wordt echter niet geschrapt uit de defensiebegroting voor het komende jaar. Met 257 tegen 160 stemmen aan vaardde het Huis een amendement waardoor de regering van president George Bush in 1990 en 1991 slechts geld krijgt voor de aanmaak van twee B-2 bommenwerpers, bijge naamd de "stealth" of "stieke merd". Het Pentagon had in die pe riode acht exemplaren van het revo lutionaire gevechtsvliegtuig willen bestellen. Het gisteren goedgekeurde amen dement van het Huis raakt niet aan het onderzoeks- en ontwikkelings geld voor de B-2, maar bevriest wel tot nader order de aankoopfondsen voor het gevechtsvliegtijg dat in staat is vijandelijke radars te ontwij ken, aldus Les Aspin, de voorzitter van de commissie voor de strijd krachten in het Huis. Woordvoerder Jay Cooper van het Witte Huis verklaarde dat Bush zou blijven pogen om zijn B-2 be groting heelhuids door het Congres te loodsen. Tijdens het debat in het Huis noemden de tegenstanders van de B-2 bommenwerper het tuig over dreven duur en overbodig. De voor standers verklaarden dat het toestel de spanningen tussen Oost en West zou verminderen omdat het, in te genstelling tot een raket, kan wor den teruggeroepen na de lancering. Expres President Bush heeft het groene licht gegeven voor verder onder zoek rond de 'ruimte-expres' X-30, een ruimtevliegtuig dat in de 21ste eeuw met een snelheid van 25 maal het geluid vaste lijnverbindingen moet gaan onderhouden tussen de VS en Europa en Japan. De ruimte-expres is het geestes kind van Bush' voorganger Reagan, die in 1986 met het idee kwam om supersnelle ruimtevliegtuigen te bouwen, die de afstand tussen bij voorbeeld New York en Tokyo in 'Hard antwoord op mafia-geweld' ROME (Rtr) - De Italiaanse premier Giulio Andreotti heeft gisteren be loofd dat zijn nieuwe regering de mafia op alle fronten zal bevechten. Vorige week waarschuwde één van de Italiaanse top-mafiabestrijders dat de mafia is uitgegroeid tot een complexe internationale organisa tie die controle uitoefent op een uit gebreid netwerk van banken en die banden onderhoudt met guerrilla bewegingen in Italië en het Midden- Oosten. Andreotti benadrukte dat "het antwoord op het beledigende mafia-geweld hard moet zijn en on onderbroken". spanningen in de Baltische repu bliek veroorzaken. Daarnaast moet worden afgewacht hoe de regering in Moskou reageert op de nieuwe staking. Die deed na inwilliging van de meeste eisen van de kompels een klemmend beroep op alle werkne mers in de 15 Sovjet-republieken om niet te staken en verdere schade aan de economie te voorkomen. Estland heeft vorig jaar het voor touw genomen onder de 15 repu blieken in het streven naar grotere economische en politieke zelfstan digheid. De Esten beklagen zich overigens over het grote aantal etni sche Russen die naar hun republiek zijn gekomen om grote bedrijven te leiden. Zij beschuldigen er de Rus sische minderheid van hun taal en cultuur te vernietigen. In de Opperste Sovjet in Moskou vonden gisteren stormachtige de batten plaats over een voorstel van Estland en Letland voor economi- twee uur zouden kunnen overbrug gen. Het idee dreigde echter in een bureaula te verdwijnen, omdat het Pentagon, dat het project met de ruimtevaartorganisatie NASA moet financieren, terugschrok voor de hoge kosten. Met de verklaring van Bush dat het vliegtuig "een nationale inspan ning van hoge prioriteit" is komt het project weer tot leven. Op de de fensiebegroting zal weer geld wor den uitgetrokken voor het project. LONDEN (GPD) Premier That chers kabinetswisseling, die drie dagen geleden nog binnengehaald werd als een aardig succes, wordt nu afgedaan als een farce. De Britse premier gaf gisteren een verklaring uit om de geruchten, als zou ze haar twijfels hebben over minister van binnenlandse zaken Douglas Hurd, het hoofd te bieden. Een boodschap uit Downing Street liet weten dat mevrouw Thatcher juist alle ver trouwen in minister Hurd heeft. De premier zag zich genoodzaakt tot het verzenden van schriftelijke complimenten, na de speculatie dat ze de baan van minister Hurd aan vankelijk aan sir Geoffrey Howe had toegezegd. Minister Hurd, die gemeend had dat zijn positie veilig was, vernam van de pers dat zijn baan aan de oud-minister van bui tenlandse zaken was beloofd. Howe zag overigens van de baan op bin nenlandse zaken af. Premier Thatchers boodschap aan Hurd slaagde er niet in Conser vatieve parlementariërs gerust te stellen. Een aantal zei meer garan ties te willen over de functies van Howe omdat Thatchers woordvoer der had laten weten dat het vice- premierschap niet meer is dan een titel. Andreotti (Foto ap> sche autonomie. Sommige parle mentsleden noemden dat voorstel ongrondwettelijk, maar de Estische afgevaardigde Michail Bronstein waarschuwde dat, als de Opperste Sovjet het voorstel niet in overwe ging neemt, de kwestie zou worden overgenomen door "andere krach ten". CHINA - De Chinese autoriteiten hebben besloten het aantal Chinese studenten en wetenschappers dat elk jaar wordt uitgezonden naar het buitenland dit jaar drastisch te ver minderen van gemiddeld 8.000 tot 3.000. Dit heeft een woordvoerder van de staatscommissie voor onder wijs verklaard. De woordvoerder zei dat China studenten en weten schappers blijft uitzenden, maar voegde daaraan toe dat deze wel worden geselecteerd op grond van de behoeften van het land. leek er met behulp van de Verenig de Naties een belangrijke door braak te zijn gemaakt, toen einde lijk overeenstemming werd bereikt over een gedeeltelijke terugtrek king van militairen uit delen van de bufferzone. De gevolgen van de gebeurtenis sen voor de toekomst van het ei land, en met name de hereniging van Cyprus, zijn voorlopig nog niet te overzien. Nieuwe besprekingen die gisteren hadden moeten begin nen tussen Vassiliou en Denktash zijn al uitgesteld tot volgende week. Volgens sommige Grieks-Cyprio tische kranten zijn de anti-Turkse sentimenten aan de Griekse kant de afgelopen week toegenomen, voor al toen vrijgelaten vrouwen zich be klaagden over de slechte behande ling aan de andere kant van de Groene Lijn. Het gevaar bestaat dat Turks-Cyprioten nu ernst gaan ma ken met hun dreigement om inter nationale erkenning voor hun mini staatje in het noorden te zoeken. Maar president George Vassiliou benadrukte het belang van de voortgang van de dialoog en zei dat dit incident de Cyprioten niet moest afleiden van het uiteindelijke doel: een vreedzame oplossing voor de problemen op Cyprus. En het doel van de dialoog was dezelfde als die van de vrouwen, zo zei hij, namelijk de hereniging van het eiland. George Vassiliou In de jaren '50 voerden de Grieks- Cyprioten een bloedige guerril laoorlog voor 'enosis' oftewel aan sluiting bij Griekenland. In plaats da£rvan kregen zij in 1960 onafhan kelijkheid, die in feite slechts drie jaar duurde. In 1963 werd al de basis gelegd voor de latere verdeling van het ei land, toen aartsbisschop en presi dent Makarios de Turks-Cyprioten voor het blok zette en hen min of meer dwong uit de regering te stap pen. Vanaf dat moment hebben de twee bevolkingsgroepen veelal ge scheiden van elkaar geleefd. Vanaf de Griekse kant kun je op de achtergrond de Turkse vlag zien wapperen. Sinds 1983 hangt daar naast ook de vlag van de TRNC, de Turkse Republiek Noord Cyprus, die Rauf Denktash in november dat jaar in het noorden van Cyprus uit riep en die internationaal alleen door Turkije wordt erkend. De sluwe raspoliticus Denktash is de leider van de Turks-Cyprioti sche gemeenschap en vertegen woordigt zo'n 18 procent van de to tale bevolking. Zijn tegenspeler is George Vassiliou, een miljonair en zakenman die anderhalf jaar gele den door de Grieks-Cypriotische gemeenschap tot president van Cy prus gekozen werd en daarvoor ook internationale erkenning kreeg. De twee mannen hebben respect voor elkaar en in het afgelopen jaar leken de onderhandelingen over de hereniging van het verdeelde eiland meer vooruitgang te boeken dan ooit na 1974. Ondanks de grote me ningsverschillen over de uiteinde lijke oplossing werd gewerkt aan een blauwdruk voor een uit twee re publieken bestaande federale staat, waarin Turks- en Grieks-Cyprioten in de toekomst vreedzaam naast el kaar moeten leven. Nog geen twee maanden geleden JERUZALEM (AP/GPD) - De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO is bereid het plan van de Israëlische regering voor verkiezingen in de bezette gebieden onder bepaalde voor waarden te accepteren. De PLO stelt met name dat Israël het principe van 'land in ruil voor vrede' moet aanvaarden en dat ook in Oost-Jeruzalem verkiezingen moeten worden ge houden. Dit hebben vooraanstaande Israëlische politici gisteren gezegd. Een Canadese militair helpt een vrouw bij het uitstappen uit een trans portvliegtuig tijdens evacuatie-activiteiten ten gevolge van enorme bos branden in het noorden van Canada (Foto epa) SALZBURG - Hevig onweer heeft grote schade veroorzaakt in een popu lair vakantiegebied in de buurt van de Oostenrijkse stad Salzburg. De au toriteiten van de regio's Radstadt en Filzmoos kondigden gisteren de alarmfase af. Straten, huizen en kampeerterreinen liepen schade op door het water en lawines van modder en stenen zoals ook blijkt uit de foto waar een uitspanning in Filzmoos zo'n meter onder water staat. Volgens eerste meldingen is niemand gewond geraakt. Noodweer gepaard met overstromingen in India, China en Zuidkorea deden de aantallen slachtoffers in de duizendtallen oplopen. Alleen al in India kwamen de afgelopen dagen zeker 800 mensen om het leven terwijl er zo'n 2000 mensen worden vermist. (Foto anp> Stakers eisen intrekking van nieuwe kieswet

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5