'Janmaat knoeit weer met lijsten' Nijpels: gebruik landbouwgif lager AYR wil dioxine-schade voorlopig niet vergoeden Waardevolste deel Veluwe bedreigd SOLA RUIMTOP! I Zinkafval voorlopig opgeslagen in duwbak Nederlander in Tsjechische cel na hulp vluchtpoging Voorwaardelijke straf voor ontucht met moeder en oma DONDERDAG 27 JULI 1 Klachten bij Bureau Racismebestrijding UTRECHT (ANP) - De Centrumdemocraten van Janmaat knoeien net als bij de vorige kamerverkiezingen op grote schaal met de kandidatenlijsten. Uit het hele land komen klachten binnen bij het Landelijk Bureau Racismebestrij ding (LBR) dat de partij onder valse voorwendselen steun- handtekeningen ontfutselt. Bovendien zouden de Centrumde mocraten inmiddels alle onderteke naars van de kandidatenlijsten een 'intimiderende brief hebben gezon den om hen te bedanken voor hun steun en hen ervan te weerhouden actie te ondernemen. In die brief van partijsecretaris Schuurman staat letterlijk: „Het is evenwel niet uitgesloten dat u binnenkort be zocht wordt door mensen, die zich uitgeven als 'Anti van alles en nog wat'. Zij zullen u mogelijkerwijze onder druk zetten om een door hen voorgelegde verklaring te laten te kenen. In die verklaring zal waar schijnlijk staan dat u vals bent-voor- gelicht bij het zetten van uw handte kening op onze kandidatenlijst". Verder stelt Schuurman dat on dertekenaars die besluiten een klacht tegen de Centrumdemocra ten door processen voor de arron dissementsrechtbank en gerechts hof voor 'hoge kostenveroordelin- gen' komen te staan. Volgens het LBR is dat volstrekt onjuist en is in het verleden juist de Centrumpartij, de eerste partij van Janmaat, finan cieel ten onder gegaan door de rechtszaken die ondertekenaars hadden aangespannen. De klachten komen behalve uit Leiden ook uit Amsterdam, Maast richt. Haarlem. Den Bosch, Tilburg, Lelystad en Zwolle. Daar zouden partijleden voor steunhandtekenin- gen de boer opgaan. Zo zijn er men sen die meenden te tekenen tegen verlaging van de wao of voor meer inspraak. Het LBR zal nu. samen met de plaatselijke anti-discriminatiebu reaus, juridische stappen zetten. Ook kan elke stemgerechtigde bij het desbetreffende hoofdstembu reau een klacht indienen. De Raad van State heeft echter in 1986 ver klaard dat een eenmaal geplaatste handtekening niet meer terugge draaid kan worden. De hoofdstem bureaus kunnen in dat geval niet anders dan ook lijsten van Janmaat goed te keuren als die vergezeld gaan van 25 handtekeningen. Janmaat stelde in een reactie dat beschuldigingen als van het LBR te pas en te onpas worden geuit. De d^^en l«nd^dat^yst van^e^Cen- ROTTERDAM <GPDI - De 1000 trudemocraten plaatsen, zetten die ton zinkafval, die gisteren rond het ook nog op een verklaring waaruit middaguur in de Rotterdamse ha- blijkt dat ze ook weten wie ze steu ERDENK1NGSDANS Janmaat, om de mensen te bescher men tegen de mogelijke financiële gevolgen van juridische procedu res. AMSTERDAM - Jongeren Po +'f' 4' Tibetan Youth Association in Euro- rvGCtlllCBtlC pe deden gisteren Amsterdam aan Zijn partij is vanmorgen door de ti jdens een Europese rondreis ter ge- Haagse rechtbank veroordeeld tot tegenheid van de 30ste verjaardag het rectificeren van twee uitlatin- van de Tibetaanse opstand tegen de gen in tv-spotjes voor de Eurover- Chinese bezetting waarbij ruim een kiezingen. Ze legden toen een ver- miljoen Tibetanen om het leven band tussen het aantal vreemdelin- kwamen. De Amsterdamse wethou- gen in ons land en de stijgende cri- der Jonker nam een petitie in ont- minaliteit, terwijl met de suggestie vangst waarin de jongen hun af- dat asielzoekers behandeld kunnen schuw over het Chinese 'schikbe- orden als 'dat wat in het riool te- wind' uitspreken. Ze gaven ook een DEN HAAG (ANP) - Het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw wordt binnen enkele ja ren sterk teruggedrongen. Het Meerjarenplan Gewasbescherming (MJG) zal over een paar jaar tot con crete resultaten leiden, heeft minis ter Nijpels (milieu) gisteren geant woord op vragen vanuit de Tweede Kamer. In het plan zal de minister binnenkort aangeven op welke ma nier chemische bestrijdingsmidde len substantieel worden vermin derd. Momenteel wordt gewerkt aan een verbetering van spuittechnie- ken en een jaarlijkse controle van spuitapparatuur, aldus de minister. Daardoor is veel winst te halen, om dat naar schatting slechts 2 procent van de gebruikte hoeveelheid gif precies het doel treft. Verder wor den binnen vijf jaar de meeste be strijdingsmiddelen die doorsijpelen naar het grondwater stapsgewijs verboden. Ook het gebruik van sproeivlieg- tuigen wordt beperkt. Dit zal een belangrijke bijdrage leveren aan de rechtkomt'. Dat is aanzetten tot ra cisme en discriminatie, aldus de rechtbank. Hij moet deze uitlatin gen rectificeren tijdens de zendtijd voor politieke partijen die hem voor de komende kamerverkiezingen is toegewezen. dansvoorstelling op de Dan De groep doet na Amsterdam ook Utrecht. Delft, Den Haag en Rotter dam aan. Ze willen donderdag een protestpetitie aanbieden bij de Chi nese ambassade in Den Haag. (foto ANP) ROTTERDAM (GPD/ANP) Afvalverwerking Rijnmond (AVR) is niet van plan ding te geven a stoot gedupeerde boeren. Minister Braks (Landbouw) maakte gisteren bekend dat de overheid de directe De Pro Americana kwam gisteren in Rotterdam uit Brazilië aan. De 1000 ton zinkafval zal waarschijnlijk in een duwbak wachten op de uitspraak van de Rotterdamse rechtbank waar het uiteindelijk heen moet. (foto anp» schade aan de boeren zal vergoe den. De overheid acht zich daartoe al schadevergoe- echter niet verplicht, en wil de scha- door dioxine-uit- de op de veroorzakers kunnen ver halen. Bijna twee weken geleden werd bekend dat de melk van koeien die in het Lickebaert-gebied grazen, onder de rook van de AVR, teveel dioxine bevat. Onderzoekers van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne achten de AVR daarvoor verantwoordelijk. Volgens AVR-directeur Nales staat nog steeds niet vast dat de af valverbrandingsinstallatie verant woordelijk is voor alle dioxine die in de koeiemelk terecht is gekomen. Bovendien heeft de AVR steeds ge handeld volgens door de overheid verleende vergunningen. „Wij zijn niet verantwoordelijk voor eventu eel in de vergunning gemaakte fou ten," aldus Nales. Volgens is het nog maar de vraag of de AVR verantwoordelijk kan worden gesteld, gezien het feit dat het bedrijf zich aan de regels heeft gehouden. ,,Er zijn twee redenen om wel te betalen. Namelijk als de rechter dat beveelt, dan is elke dis cussie uitgesloten, of als je je moreel verantwoordelijk acht voor het pro bleem. Maar over dat laatste moeten de aandeelhouders beslissen", al- rlnc Maloc De Tweede Kamer zal de kwestie sink vraagt verder of er andere ver oorzakers van dioxine-uitstoot zijn dan de vuilverwerkingsinstallaties. indering van de verspreiding van bestrijdingsmiddelen via de lucht. Door het sproeien met vlieg tuigen treedt namelijk verwaaiing op. Doordat er ook in sterke mate verdamping optreedt bij het ge bruik van grondontsmettingmidde-1 len moeten ook hier spuitappara tuur en technieken worden verbe terd. Het gebruik van sommige vluchtige grondontsmettingmidde- len wordt verder aan banden ge legd. Bestrijdingsmiddelen vormen een probleem voor de drinkwater voorziening. Op een aantal plaatsen hebben bepaalde bestrijdingsmid delen reeds hun weg naar het drink water en het diepe grondwater ge vonden. In een aantal gevallen bete kent dit dat gedurende vele decen nia een uitgebreide zuivering moet worden toegepast, aldus Nijpels. Maar ook is door die verontreini ging een verdergaande controle van de drinkwaterkwaliteit noodzake lijk geworden. In Nederland zijn in de landbouw 107 onkruidbestrijdingsmiddelen. 83 insektenbestrijdingsmiddelen en 70 voor de schimmelbestrij dingsmiddelen toegelaten. De tota le omzet bedroeg vorig jaar tegen de 20 miljoen kilogram. Met de huidige toepassingsme thoden en de apparatuur is het ech ter niet mogelijk de werkzame stof alléén op die plaats te brengen waar zij nodig is. Ook is het niet mogelijk dat in een hoeveelheid te doen die precies genoeg is om het juiste ef fect te bereiken. Uit berekeningen blijkt dat bij bespuiting hoogstens 2 procent van de toegepaste dosis biologisch functioneel is, aldus Nij pels. DEN HAAG (ANP) Een Neder- Een woordvoerder van het minis- landse zakenman uit Hoornaar zit terie van buitenlandse zaken ver- sinds enkele maanden vast in de klaarde gisteren dat de zaak op het Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag, hoogste r binnen het departe- i dit jaar heeft hij geprobeerd ment wordt behandeld. Ook r vanuit Tsjechoslowakije een be- ter Van den Broek is erbij betrok- vnend Roemeens echtpaar met be hulp van Nederlandse paspoorten Oostenrijk te laten vluchten. ken. Hij heeft de kwestie begin juni aan de orde gesteld tijdens het be zoek van zijn Tsjechoslowaakse col- De poging mislukte, zij werden alle lega Johanes. Volgens de woord drie gearresteerd. voerder zetten het ministerie De Nederlander werd op 19 april ambassade in Praag zich niet alleen veroordeeld tot 3,5 jaar gevangenis straf, wat in hoger beroep werd ver minderd tot twee jaar. Het Roe de Nederlandse zakenman, ook voor de Roemenen Om de zaak geen schade toe te brengen echtpaar Mihai en Emanu- wilde hij er verder niet op ingaan. ela Mocanli kreeg acht maanden ge vangenisstraf en komt volgende volgens Groot week vrij. De christelijke stichting meegewerkt Hulp aan Gewetensvervolg De Nederlandse zakenman heeft de vluchtpoging een vrienden dienst. Hij kwam jaren achtereen in den, die de zaak in de openbaarheid hotel Intercontinental heeft gebracht, vreest dat de Roe hoofdstad Boekarest. De Centrumdemocraten heb ben volgens Janmaat de onderteke naars inderdaad een brief gestuurd. Janmaat vindt de brief geen intimi datie. Hij is alleen bedoeld als dank voor de steun en tegelijk als een waarschuwing. Dat laatste, aldus arriveerde met het vrachtschip landsadvocaat bij wijze Pro Americana, zal tijdelijk worden voelen niets voor een eventuele af- zal het daar niet verder mogen v voer van de 2000 ton zinkresidu den vervoerd of verwerkt, naar .Oost-Duitsland, zoals ken. Op 22 augustus houden de te kamercommissies voor milieube heer, voor landbouw en voor volks gezondheid een mondeling overleg met de betrokken bewindslieden, teur Groot baseert die de gevangenispoort zul- Mihail Mocanli werkte. Daar heb- len worden opgewacht door Roe- ben zij het plan voor de vluchtpo- veiligheidsfunctionarissen ging gemaakt. Zij hebben dat uitgevoerd met be hulp van de paspoorten van een Ne derlands echtpaar dat bespre- die het tweetal regelrecht r vaderland zullen terugbrengen. De stichting zegt dat hen daar op nieuw een straf te wachten staat en dat hun leven gevaar loopt. Direc- Tsjechoslowakije werd gearres- op de teerd. Dat echtpaar werd c wetenschap dat Roemeense solda- lijk tot zes maanden e De FNV vindt dat export van che- uiterste misch en radio-actief afval, die i ten premies krijgen als zij vluchten- roep tot vijf maanden gevangenis- opgeslagen in een gehuurde duw- principe wil de Staat het afval terug bak. Het Rotterdams Havenbedrijf sturen naar de afzenders. heeft voor de lichter een openbare ligplaats in de Rijnhaven beschik baar gesteld. De bedoeling is dat het zinkafval in ieder geval tot 16 augus tus wordt opgeslagen. Die dag doet de Rotterdamse rechtbank uitspraak in het kort ge ding dat de staat deze week tegen de Amsterdamse metaalhandel Mag- International aanspande. De noodoplossing heeft voorgesteld. In Nederlandse havens naar Derde- Wereldlanden plaatsvindt, defini tief aan banden moet worden de landgenoten schieten en c plaatsvinden. straf veroordeeld. Dit tweetal heeft zijn straf uitgezeten en is inmiddels weer terug in Nederland. legd. De overheid dient adequaat op de FNV vinden te treden tegen bedrijven, die ook dat de 2000 ton chemisch afval de r de Nederlandse en Eu- de producenten in ropese wetten gebruik maken en Italië, Denemarken en België. De dergelijke ladingen over de hele we- milieubeweging ontving gisteren reld afzetten, aldus de bond. Het on een brief van de minister van milieu juist aanmelden van een lading m Brazilië, waarin hij meldt dat de moet strafbaar worden gesteld en er Braziliaanse eigenaar het materiaal dient nauwkeurig te worden aange- verken. Mocht deze la- geven wat de chemische samenstel de ministers Nijpels (milieu), Braks (landbouw) en staatssecretaris Dees (volksgezondheid). CDA-kamerlid Lansink, specialist op het gebied van zowel volksgezondheid als milieu, heeft de bewindslieden al vast bestookt met een aantal schrif telijke vragen. Lansink wil onder meer weten of er verschil van opvatting bestaat tussen de ministers Nijpels en Braks. De laatste hield publikatie van de dioxinevervuiling een paar UTRECHT (GPD) weken tegen. Hij wil ook ophelde- onduidelijke redenen heeft ring over de vraag waarom het in jarige jongeman uit Nieuwegein v 1984 aangekondigde onderzoek rig jaar ontucht gepleegd met zijn rechtspsychiater is de scheiding Om nog altijd invloed geweest van heroïne en co- Busongeluk Negen Nederlanders zijn gisteren lichtgewond geraakt bij een buson geluk op de autosnelweg Toul-Nan- cy in Noordoost-Frankrijk, aldus de ANWB in Lyon. Zij zijn na controle in een ziekenhuis in Nancy in een bus richting Brussel gestapt. De Belgische maatschappij, waartoe de verongelukte bus behoorde, had die onmiddellijk ter vervanging ge- ELSPEET (ANP) stuurd. waardevolle deel Vervoersbond FNV en Greenpeace ding teruggaan naar Brazilië, dan ling van het vervoerde materiaal i moeder en zijn grootmoeder. Poli- zijn ouders funest geweest v tierechter Rothuizen veroordeelde de jongeman. Hij kwam al snel i: Verzuring door landbouw vernietigt flora en fauna hem gisteren daarvoor tot waardelijke gevangenisstraf vier maanden. In juni vorig jaar gooide de jonge- als man zijn grootmoeder op het bed en eiste dwong haar tot het dulden Het meest de soorten roofvogels en reptielen de Veluwe en in de beken leven nog altijd voor dreigt onherstelbaar te vervuilen Nederlandse begrippen vrij zeldza- Diefstal als gevolg van de intensieve land De officier van justitie bij de recht- bouw. Het gaat om het landgoed bank in Amsterdam, mr. J. Al heeft Staverden, drie kilortieter ten wes- gisteren tien en acht maanden voor- ten van Elspeet. waardelijke gevangenisstraf geeist Het 700 hectare grote landgoed is tegen twee PTT-postbestellers we- volgens de stichting Het Geldersch tot het uitrijden van mest en activi- De Veluwe is voor een belangrijk deel een beschermd natuurgebied. In grote delen geldt bijvoorbeeld stringent beleid met betrekking gens het stelen van girobetaalkaar- Landschap het soortenrijkste ten. De postbodes zouden volgens tuurgebied van de Veluwe. Bij i de officier tweehonderd en honder- recente telling kwam de stichting denvijftig uur dienst moeten verle- op ruim 300 plantensoorten. Daar- nen. Volgens de officier hielden de naast woont in het gebied een enor- beide postbodes in 1987 zo'n hon- me verscheidenheid aan vogels, derd-en-vijftig sets girobetaalkaar- zoogdieren, reptielen, insecten en ten achter. vissen. Vogels De laatste dagen komen op de stran- de vervuiling van de beken op de den van de waddeneilanden veel Noord west-Veluwe. Dat komt vol- jan van genten aan die zeer ver- gens Het Geldersch Landschap zwakt zijn. Op Terschelling werden door de verontreiniging teiten op het gebied van bebouwing en recreatie. Toch dreigt het meest waardevol le natuurgebied volgens Het Gel dersch Landschap aan de land bouw ten onder te gaan. „Terwijl de overheid de burger graag wil doen geloven dat de Veluwe stringent bechermd is, blijkt het meest waar devolle deel daarvan helemaal niet goed beschermd te zijn", aldus de stichting. Veehouderij gisteren drie van deze vogels weg gehaald en op Schiermonnikoog twee. De vogels werden naar voge- lopvancentra gebracht. Het vreem de is dat de vogels niet met olie zijn besmeurd. Het lijkt, aldus een vo- gelman, veel op de tragedie die zich in de zomer van het verleden jaar af speelde. Toen trad er een geheim zinnige sterfte op onder de aalschol- Lozing Bij Hoogovens IJmuiden is veront- waardigd gereageerd op de nota Sa- neringsprogramma Waterbodem Rijkswateren 1990-2000. Volgens een woordvoerder is het niet juist dat het staalbedrijf regelmatig-kan kerverwekkende PAK-stoffen in het water loost. Ook de uitstoot van de cokesfabriek heeft weinig met de vervuiling van de Buitenhaven te maken, zo stelt het bedrijf. grondwater als gevolg van de bio- Het zijn vooral de intensiev industrie in een betrekkelijk klein houderijen in de omgeving v deel van het landgoed. Het grond- landgoed die de vervuiling water komt terecht in de beken. De vervuiling gaat niet alleen ten koste van de planten- en diersoor ten, maar heeft inmiddels al een be langrijk deel van laatste grote beek vernietigd. In deze beek de bovenloop Staverdense Beek het g veroor zaken. Kalveren, varkens en pluim vee produceren enorme hoeveelhe den mest waarvan het grootste deel oe- in de directe omgeving wordt uitge- de reden. De zandbodem is sterk door- Nederland latend en de nitraten, kalium en fos faten komen in het grondwater en -ervolgens in de beken terecht. Op verdwenen. Deze vissoort heeft het gevolg volgens Het Geldersch Landschap ten. af moeten leggen tegen de vervui- ling. Op geen enkele plaats op de Velu we is er volgens de stichting zo'n grote variatie dieren en planten. Er groeien zeldzame orchideeën en gentianen, in het gebied leven edel herten, reeën, wilde zwijnen, i de overdaad litra- Toch is volgens Het Geldersch Landschap de vervuiling op een eenvoudige manier op te lossen. Maar het duurt dan nog zo'n 25 jaar voordat de beken weer smetteloos zijn en de beekforel en beekprik te rug komen. De Stichting pleit voor eenzelfde beleid als in bedreigde dassen en marters, verschillen- drinkwatergebieden op de Veluwe. Boeren krijgen daar een schadever goeding als ze maatregelen nemen om de verontreiniging van het grondwater te voorkomen. Ze krij gen bijvoorbeeld een vergoeding voor het transporteren van drijf- mest naar andere - minder kwetsba re - gebieden. Vuilnisbelt „De samenleving zou deze kosten voor haar rekening dienen te ne men", aldus de stichting, „want er wordt in brede lagen van de bevol king geprofiteerd van het economi sche succes van deze bedrijfstak die voordelig vlees kan produceren". Volgens de stichting gaat het in het landgoed Staverden om de keuze tussen natuur en economie. „Het gaat om de vraag of we materieel zo welvarend mogelijk willen leven op een vuilnisbelt, of wat soberder in een schone en gevarieerde omge ving." De Stichting Het Geldersch Landschap heeft inmiddels de pro blemen op het landgoed Staverden bij de gemeentelijke, provinciale en landelijke overheden aan de orde gesteld. Gepleit wordt voor een snelle sanering van de beken door een veel strenger milieubeleid voor de boeren. Direct verantwoordelijk voor het milieubeleid is de provincie Gelder land. Volgens een woordvoerster van de provincie zal het provinciaal bestuur ongetwijfeld positief reage ren op het initiatief van Het Gel dersch Landschap om het landgoed te beschermen. In hoeverre de provincie bereid is om een strenger milieubeleid te gaan voeren, kon de woordvoerster woensdag niet zeggen. In verband met de vakantie van ambtenaren en gedeputeerden duurt het delijk tot na de zomer voordat de provincie een definitief standpunt inneemt. ternaten en is vervolgens drugs geraakt. De officier omschreef de ontucht 'afschuwelijke ervaring' en s maanden waarvan vier voorwaardelijk. Dit mede omdat de de zitting niet duidelijk maken. Wel der sterk rekening dat de twee v kwam naar voren dat deze twee ge- wen aangifte hadden ge beurtenissen geen incidenten zijn hoop dat de (klein)zoon z geweest. Hij was bij zijn oma onder geholpen. Komplete cassettes zilverwit edelstaal model Constance 6 pers model Constance 9 pers model Perla Rom. 6 pers model Prelude 6 pers model Old Dutch 6 pers model Provence 1 2 pers model Fiesta 9 pers model Odessa 6 pers adviesprijs opruimprijs 40 dig I 409.-f 199,- 105 dig. f 1.215.-595,- 40 dig. f 739,-f 420,- 40 dig. f 710,-f 395,- 40 dig. f 956,-f 625,- 135 dig f 1.530,- f 695,- 105 dig. f 1.475,-f 599,- 40 dig. f 409.-f 235,- zwaar verzilverd (basis 100) model Hollands Glad 6 pers 40 dig. f 1 980,-f 990,- model Haagsch Lofje 9 pers. 105 dig. f 3.995,- f 1.997,50 Etui-artikelen Nu voor ongekend lage prijzen i-Duplo kookpannen tot 70% korting Losse bestekartikelen Porselein en kristal Larigenthal Porselein e Nu tot 50% korting sende koopjes. Wacht niet te lang. Sola Fabriek, Van Reenenweg 155 te Zeist. Openingstijden ma. t/m vrij van 9.00-17 00 uur, iedere zaterdag van 10.00-16 00 uur. Voor alle inlichtingen, route beschrijving of uitgebreide Sola dokumentatie kunt u bellen 03404-23364 of schrijven naar Sola fabriek. Antwoordnummer 105, 3700 VB Zeist (postzegel niet nodig)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3