Alleenstaan heeft de toekomst Salvadoraanse boeren vrezen terugschroeven van landhervorming 'Genen-manipulatie bij mens voorlopig verbieden Reportage Platform organiseert congres over alleenstaan in de jaren '90 PAGINA 2 LEIDEN Alleen is maar alleen, zo heet het in de volks mond. Maar hoewel huwelijk en gezin blijkens recent on derzoek nog altijd zeer in trek zijn bij de Nederlandse jeugd, zijn echtscheidingen en gebroken gezinnen aan de orde van de dag. Deze dragen hun steentje bij aan het feit dat 2,5 mil joen Nederlanders op het ogenblik alleen leven, een aantal dat jaarlijks met 100.000 toeneemt. Volgens een CBS-prog- nose zal over 40 jaar het aantal alleenstaanden groter zijn dan het aantal mensen dat in een gezin leeft. Alleenwonen staat heeft voor veel mensen nog altijd iets zieligs. Alleen wanneer de 2.5 miljoen alleenstaanden in Nederland daar actief tegen t gaan, kan dat veranderen. <foto GP „Alleenstaan heeft de toekomst", concludeert sociologe Lucy Plat voet, tevens consulente van het Platform van Organisaties voor Al leenstaanden (PLOA) dat zaterdag in Ede een symposium organiseert over de positie van alleenstaanden in de jaren '90. Het voornaamste doel van 'Solo '90' is om de achter stelling van en vooroordelen over alleenstaanden te verminderen. door Sjaak Smakman De houding ten aanzien van al leenstaanden is in de afgelopen de cennia flink veranderd. In 1905 dacht 60 procent van de Nederlan ders dat gehuwden gelukkiger zijn dan ongehuwden, in 1987 was nog maar 21 procent die mening toege daan. De houding ten aanzien van alleenwonen, LAT-relaties, cen- traal-wonen, samenwonen en com munes is ook aanzienlijk genuan ceerder geworden. Zelfs de opvat tingen dat dat gehuwden voorrang moeten krijgen bij promoties of dat ongehuwde werknemers bij ontsla gen het eerst aan de beurt zijn, be ginnen sterk te veranderen. Volgens wetenschappelijk mede werkster Van Duin van de Nijmeeg se universiteit zullen steeds meer mensen perioden van samenzijn al dan niet noodgedwongen afwisse len met perioden van alleen leven. Van Duin, die onderzoek verrichtte naar onder andere hofmakerij en contactkaders, signaleert dat men sen kennelijk verlangen naar el kaar, maar dat zij ook genoeg van el kaar kunnen krijgen. „Het liefdesi deaal van de Nederlandse jeugd i6 misschien niet aan te bevelen, maar het ideaal van het alleenstaan even min. Het samenleven of alleen zijn valt echter niet zonder meer samen met zich geborgen dan wel eenzaam voelen. Wij zijn niet geneigd alleen te staan, maar om elkaar op te zoe ken", aldus Van Duin. Zielig Misschien wel daarom is het wat zielige beeld van de alleenstaanden nog springlevend. Feit is dat naar schatting zo'n 750.000 alleenstaan den op zoek zijn naar een partner, en dat alleenstaanden zich over al gemeen eenzamer voelen dan men sen die in gezinsverband leven. Maar dan gaat het vooral om pas ge- scheidenen en weduwnaars. Plat voet: "Uit onderzoek blijkt dat zij die nooit gehuwd zijn geweest (on geveer de helft van de alleenstaan den, red.) en zij die al langer alleen staan, veel minder gevoelens van eenzaamheid kennen. Kennelijk is er enige tijd nodig om de juiste hou ding en vaardigheden te ontwikke len". Maar voordelen aan het alleenwo nen zijn er zeker, vindt ze: „Je hebt de vrijheid om je leven helemaal naar je eigen zin in te richten, om je eigen contacten te kiezen, je huis zelf in te richten, je geld te besteden en je tijd in te delen zonder reke ning te moeten houden met een partner. Veel mensen leven in paren vanuit een negatieve keuze: de angst om alleen te staan, de angst om zowel 'mannelijke' als 'vrouwe lijke' vaardigheden te moeten han teren. Je bent als alleenstaande in de unieke gelegenheid om kanten van jezelf te ontplooien die je nooit geoefend hebt, die je in je jeugd, waarin je bent opgevoed tot een ge zin, onthouden zijn". Een belangrijke factor die de mythe van de zielige alleenstaande in stand houdt, is het feit dat de 2,5 miljoen alleenstaanden een nage noeg onzichtbare groep vormen in de Nederlandse samenleving. De verklaring van sociaal-psychologe Lenie de Zwaan is dat we om plezie rig te leven een positief beeld nodig hebben van onszelf. We hebben daarom de neiging om de voordelen van onze eigen leefstijl en de nade len van andere leefstijlen te bena drukken. Omdat de meerderheid van de be volking in gezinsverband leeft, wordt die leefwijze eenzijdig posi tief afgeschilderd. Platvoet illu streert: "Uit een onderzoek uit 1987 naar leermiddelen in het onderwijs blijkt dat alleenstaanden daar vrij wel niet in voorkomen, en eenou dergezinnen maar heel zelden. Komt er toch een alleenstaande op de proppen, dan is die zonder uit zondering een raar figuur: een en gerd, een zonderling. Beslist geen mensen om je aan te spiegelen, dus ook geen leefvorm om je aan te spie gelen". En zo verdwijnt de alleenstaand naar de achtergrond. Wie alleen staand is zal - ook al heeft hij/zij het prima naar zijn zin - zijn leefwijze niet al te sterk benadrukken om niet het stempel van zielig opgedrukt te krijgen. Volgens De Zwaan zou dat echter juist wel moeten. Een alleen staande kan het zielige stempel op twee manieren ontlopen: een part ner zoeken of heel bewust de voor delen van de eigen leefvorm bena drukken en opkomen voor de eigen rechten. "Waarom kan iemand wel spreken van een gelukkig huwelijk maar niet van een gelukkige vriend schap? Waarom kunnen gehuwden wel verwijzen naar het schadelijk effect voor hun relatie van bijvoor beeld overwerk, maar kan een al leenstaanden niet verwijzen naar het schadelijk effect voor zijn of haar sociale contacten? Alleen staanden moeten leren hun privé- leven in het gesprek met collega's te benoemen in plaats van weg te mof felen". Alleenstaanden, stelt ze, moeten een eigen (positieve) identi teit ontwikkelen. Politiek Ook buitengewoon hoogleraar in de humanistiek Tielman benadrukt dat de alleenstaanden zich moeten organiseren om het zielige beeld te doorbreken en een gelijkwaardige plaats in de samenleving op te ei sen. Gebeurt dat niet, dan zal vol gens de hoogleraar 'hun positie zr| wel in de privé-sfeer als op groterj schaal verslechteren'. Ze hebben namelijk het politiekj tij nooit meegehad. De overhei] houdt volgens het PLOA nauws lijks rekening met de belangen va| I alleenstaanden. Politieke partijet I staan veelal een gelijke behanda I ling van leefvormen voor, maar ij; I de praktijk respecteren zeker dj confessionele partijen de keuzevril heid van burgers niet. Zij wensen ia dere burger in het door hen ga wenste leefverband van het gezin t| dwingen. Onder de kabinetten Lutl bers I en II is bijvoorbeeld de ai I leenstaandentoeslag voor de belas I ting afgeschaft en zijn er aparte, ft J nancieel ongunstige tabellen vooj de Individuele Huursubsidie geki} men voor alleenstaanden. Bij wei ningbouw wordt nog altijd voora U uitgegaan van het standaardgezin „Daarmee wordt een fundamented mensenrecht geschonden", mee». sc publicist Marcel Bullinga. kl di Vriendenkring hi Een basis voor die emancipatie is ei wel. Niet alleen is het beeld van dé alleenstaande al enorm veranderd. m< in positieve zin, ook neemt Nederl Ga land wat betreft de alleenstaanden- 'n organisaties en het PLOA een tame "e lijk unieke positie binnen Europe'' s" in. Zweden, Noorwegen, Frankrijk. ac en - alleen voor vrouwen - Duitsland va kennen weliswaar verenigingen die sV voor diverse soorten alleenstaand Ul den gezamenlijk werken, maar mis-: zo sen daarbij een overkoepelende or U1 ganfsatie. België, Engeland en w; Luxemburg tellen een beperkt aan- or tal alleenstaanden-organisaties voor specifieke groepen. De ruim vierhonderd landelijké. sc en plaatselijke initiatieven voor all leenstaanden en alleenstaande ou- kt ders in Nederland, zijn ingeschre ven bij het Info-Centrum Alleen- staanden-Activiteiten in Den Bosch (ICAA). Daar kunnen alleenstaan- *e den informatie krijgen over initial tieven en activiteiten in hun omge- h< ving. Naast wandelen, dansen, thea-: terbezoek is er ook informatie te krijgen over gespreksgroepen of Een bemiddelingsbureau voor re- C1 laties is het ICAA beslist niet, bena- drukt Platvoet: „Onze doelstelling!. h; is gewoon anders. We willen de indij viduele leefvorm niet opheffen, r maar haar juist versterken en de P1 mogelijkheden ervan uitbreiden. Contactzoekenden die gebruik ma- P ken van onze activiteiten zijn meer 6' uit op uitbreiding van de vrienden- S( kring. Het vinden van een geschikte v' partner speelt nog wel een rol, maar ir is toch meer naar de achtegrondl verdrongen. Rolt er uiteindelijk een P inttiemere relatie uit, dan is dat) meegenomen". SAN SALVADOR (AP) - Felix Lo pez onderbreekt het houthakken om te vertellen hoe zijn leven is ver beterd sinds zijn coöperatieve boe renbedrijf negen jaar geleden werd afgenomen van een steenrijke grootgrondbezitter. Orlando de Sola zit in zijn stra lend witte landhuis en beklaagt zich erover dat ziin land hem, net als honderden andere landeigenaren, is afgenomen en weggegeven aan 'klaplopers'. De twee mannen verpersoonlij ken het dilemma waarvoor de sinds een maand geïnstalleerde Sal vadoraanse president Alfredo Christiani zich gesteld ziet: hoe moet zijn regering zich gedragen ten opzichte van een historisch landhervormingsprogramma dat haar rechtse achterban een gruwel is, maar dat reeds te diep is gewor teld om zomaar uit te rukken. Sinds 1980 is dankzij het pro gramma bijna 30 procent van de Salvadoraanse landbouwgrond in handen gegeven van coöperaties. Zo'n 120.000 boerenfamilies hebben geprofiteerd van het programma, dat door Amerikaanse wetenschap pers is uitgedacht, en door Ameri kaanse politici naar voren gescho ven als een middel om revolutionair links de wind uit de zeilen te ne men. En hoewel nog onzeker is hoe het programma economisch uit pakt, heeft de landhervorming ge durende de tien jaar burgeroorlog tussen het linkse verzet en de door de VS gesteunde regering altijd een belangrijke politieke rol gespeeld. Boerenorganisaties, de Christen democratische partij van oud-presi dent Duarte en linkse partijen be schuldigen Christiani's Republi keinse Nationalistische Alliantie (Arena) ervan de landhervorming te willen terugschroeven, zonder dat met zoveel woorden toe te geven. Christiani en zijn minister van landbouw Cabrales ontkennen dat, en zeggen slechts een "hervorming van de hervorming" na te streven door de voormalige landarbeiders individueel zeggenschap te geven over de grond. Terwijl Felix Lopez zich schrap zet om zijn coöperatie te behouden, vindt De Sola dat de regering lang niet ferm genoeg optreedt om de hervorming ongedaan te maken. Hij noemt Christiani een 'slapja- Eenentwintig voormalige groot grondbezitters proberen hun land terug te krijgen door de overwe gend conservatieve rechterlijke macht in te schakelen; in de vijf za ken die tot nu toe zijn voorgekomen heeft de rechter de landeigenaren in het gelijk gesteld. Een van de zaken betrof de coöperatie van Lopez. "We hebben tonnen geld voor haar verdiend", zegt Lopez over Victoria Amada Sol, de vroegere ei genares van Hacienda Nueva, en een telg uit het kleine groepje fami lies van landeigenaren dat de agrari sche sector in handen had voordat hervormingsgezinde militairen in 1979 een staatsgreep pleegden. Voordat de landhervorming werd doorgevoerd was meer dan de helft van de Salvadoraanse landbouw grond in handen van 2 procent van de bevolking. "Nu gaat het ons re delijk goed", zegt Lopez, terwijl hij de verbeteringen opsomt die zijn doorgevoerd sinds het bedrijf in 1980 een coöperatie werd. "Ik heb dit land 40 jaar lang bebouwd. On der 'la patrona' beulden we ons af voor een kwartje per dag. Dat was genoeg om van te eten. Maar kleren of schoenen, vergeet het maar". Hoewel hij nu schoenen kan ko pen loopt de 68-jarige Lopez ge woontegetrouw nog altijd op blote, verweerde voeten. Maar elk van de stenen huisjes met strooien of tin nen daken die de 600 gezinnen van de coöperatie bewonen heeft een grote betonnen wasbak met stro mend water. Allemaal hebben ze elektriciteit. De coöperatie heeft een school met twee onderwijzers en een arts die praktijk houdt in een kliniek in het op anderhalve kilo meter gelegen Lourdes, 20 km ten westen van de hoofdstad San Sal vador. Golvende heuvels met koffie- planten worden afgewisseld met percelen mais en suikkerriet. In de zomerse regentijd vertoont het land alle schakeringen groen die er maar bestaan. Het is een prachtig en overvloe dig land, en mevrouw Sol wil het te rug. Ze stapte naar het Hoogge rechtshof, dat bepaalde dat zij ten onrechte was onteigend, en dat het land haar moest worden teruggege- Ook in de vier andere zaken die aan zijn oordeel werden onderwor pen stelde het conservatieve ge rechtshof de eisers in het gelijk. De landeigenaren hadden betoogd dat hun gebied de in de landhervor- mingswet gestelde limiet van 500 hectaren niet te boven ging. "De uitspraken worden nu gedaan, omdat het klimaat voor een eventu ele teruggave met Arena aan de macht beter is geworden", zegt Se- gundo Montes, hoofd van de socio logische faculteit van de Centrale Amerikaanse Universiteit. De Christendemocraten, die het land de vijf voorafgaande jaren heb ben bestuurd, hebben de landher vorming altijd als een van hun be langrijkste successen naar voren geschoven. De nu regerende Arena lijkt, ondanks de recente uitspra ken van het Hooggerechtshof, niet zonder meer bereid het parade paard van zijn politieke tegenstan ders af te breken en de politieke prijs te betalen van gedwongen ont ruiming. "Het land is veranderd. Opvattin gen zijn veranderd", zegt Cabrales. "De landbouwhervorming is een feit". Alleen in het geval van Ha cienda Nueva heeft het Hoogge rechtshof een ontruimingsbevel af gegeven. Hoewel dat op 23 juni van kracht is geworden, heeft de rege ring nog geen actie ondernomen. "We zullen nog geen kluit modder opgeven", zegt coöperatielid Gloria Montcya. Christiani en Cabrales hebben ge zegd dat er geen geweld zal worden gebruikt. Men probeert thans een oplossing te bedenken: misschien een extra schadeloosstelling van mevrouw Sol door de overheid, of een ruil waarbij de coöperatie wordt overgeplaatst naar andere grond. Advocaten van de voormalige landeigenares zeiden geen com mentaar te kunnen geven op de zaak, en Sol zelf, die in Miami woont, reageerde niet op pogingen met haar in contact te treden. Onder de Salvadoraanse landher vorming zijn in totaal 469 grote be zittingen geconfisceerd, tegen een schadeloosstelling die volgens veel eigenaren ontoereikend was. De bedrijven werden omgevormd tot coöperaties, waarvan er inmid dels vijftig over de kop zijn gegaan, hetzij door economische proble men, hetzij doordat ze in oorlogsge bied lagen. Volgens Cabrales is slechts tien procent van de overige bedrijven rendabel, en het economisch succes van deze bedrijfsvorm is een voort durende bron van discussie. Critici zeggen dat de coöperaties de pro- duktie hebben verminderd en slecht worden bestuurd door boe ren die geen kaas hebben gegeten van bedrijfsvoering. Bijna alle waarnemers zijn het er echter over eens dat het programma, ondanks het voortduren van de burgeroor log, is geslaagd in zijn primaire poli tieke en sociale opzet: het wegne men van de steun voor de linkse re volutie. Arena heeft in zijn campagne ge pleit voor het omvormen van El Sal vador tot een modern kapitalistisch land. Als het particulier initiatief maar ruim baan krijgt, zal het land daarvan profiteren, is de redenatie. Op het gebied van de landbouw wil Arena dat realiseren door de coöpe raties op te delen in kleine stukjes land voor individuele boeren. 'Ver kaveling', noemt Arena dat. Vol gens Cabrales staan kleine bedrij ven gafant voor grotere produktivi-j teit, maar zijn tegenstanders gelo-| ven dat de verkaveling alleen maar bedoeld is om de adel haar greep op het land terug te geven. "Als de coöperaties al zwak zijn,| als zij moeilijkheden ondervinden bij het verkrijgen van kredieten en technische adviezen en bij het ver kopen van hun produkten, dan zal de individuele campesino op zijn kleine stukje grond alleen maar veel! zwakker zijn", zegt Marco Tulio Li ma, voorzitter van de Federatie van Coöperatieve Verenigingen. "Bin nen vijf a tien jaar gaan ze over de kop, en raken ze hun land kwijt aan de bank, of ze moeten het verkopen. En wie heeft het geld om het te ko pen? De vroegere eigenaars". De familie van De Sola is door dei landhervorming - "door de VS op gelegd socialisme", zegt hij cynisch - een gebied van 4.200 hectare kwijt geraakt. "Natuurlijk werden de landarbeiders uitgebuit. Uitbuiting i is een van de menselijke gedragin gen. Maar verdeling van welvaart is I in El Salvador niet aan de orde. Aan de orde is de opmars van het com munisme", zegt de onteigende grootgrondbezitter. Hij zegt datj rechts meer had verwacht van Christiani. Een voorlopig verbod op expe rimenten met manipulatie van menselijke erfelijkheidsmole culen. En een grondige bezin ning op ethische richtlijnen op dit terrein. Daartoe heeft de Wereldraad van Kerken opge roepen in een reeks aanbevelin gen aan de lidkerken. Gevraagd wordt om bij regeringen, we tenschappers, universiteiten, ziekenhuizen en bedrijven aan te dringen op strikte controle op wat er in de biotechnologie plaatsvindt. Hoewel biotechnologie tot veel positieve resultaten kan leiden, wijst de wereldraad vooral op de vele gevaren die dreigen. De ker ken moeten zich goed op de hoog te stellen van de ontwikkelingen en waar mogelijk aandringen op strikte controle en pastorale aan dacht voor mensen die ermee te maken krijgen. Het centrale comité (bestuur) van de wereldraad nam de aanbe velingen op de laatste dag van zijn vergadering in Moskou aan. Dat gebeurde op grond van een gedegen rapport van een interna tionale groep deskundigen. De wereldraad wil een verbod op het gebruik van genetisch on derzoek bij geslachtskeuze, en wijst óp het gevaar van misbruik bij de selectie van personeel en in onderwijs, gezondheidzorg en het verzekeringswezen. Ook wordt stelling genomen tegen ciele vormen van draagmoeder schap en de handel in ei- en zaad cellen, embryo's en foetussen. Experimenten waarbij nieuwe dierlijke levensvormen worden gekweekt, moeten uitgebannen worden. Tot enige discussie leidde het voorstel om regeringen een ver bod te vragen op de meeste vor men van embryo-onderzoek. De Britse anglicaanse Jean Mayland wilde van dit 'nee, tenzij' een 'ja, mits' maken omdat embryo-on derzoek van groot belang kan zijn voor medische doeleinden. Haar motie werd met 54 tegen 41 stem men verworpen. Secretaris-generaal dr. Emilio Castro toonde zich tijdens een persconferentie na afloop van de vergadering verheugd over de po sitieve veranderingen die zich in de Sovjetunie voltrekken. Hij prees de toegenomen godsdienst-, vrijheid, maar zei ook dat er nog veel moet gebeuren. Daarbij wees hij op de vele kerken die nog als museum of voor andere niet-ker- kelijke doeleinden gebruikt wor den. "We hopen van harte dat de Sovjetunie op de ingeslagen weg voortgaat". Voor de wereldraad betekenen perestrojka en glasnost dat er meer openhartige relatie kan ont staan met de Russische kerken. Daarin zal volgens Castro ook plaats zijn voor kritische vragen over ontwikkelingen die de We reldraad minder gunstig voorko- Gevraagd naar zijn mening over de niet erkende Oekrains- Katholieke Kerk, zei Castro dat er zowel kerkelijke, politieke als pastorale aspecten zitten aan die kwestie. De wereldraad zal aan dringen op gesprekken tussen al le betrokkenen: de regering, de Russisch-Orthodoxe Kerk, de Rooms-Katholieke Kerk en de Oekrainse groepen die voor er kenning van hun sinds 1946 on dergronds functionerende kerk strijden. Hij uitte respect voor de Oekrainers die demonstreren voor de teruggave van kerken en in enkele gevallen zelfs in honger staking gaan. Een conflict binnen de kerke- raad van de Vrije Oud-Gerefor meerde gemeente in het Veluwse dorp Oldebroek is zo hoop opge lopen, dat de wereldse rechter gisteren gevraagd is om een uit spraak te doen. Dominee A. van Houselt en twee ouderlingen staan tegenover een ouderling en drie diakenen, die de predikant de toegang tot de kerk onmoge lijk hebben gemaakt door nieuwe sloten op de kerkdeuren te laten zetten. Van Houselt en de ouderlingen eisten gisteren voor de rechtbank in Zwolle weer toegang tot de kerk. Bovendien willen zij dat de kerkelijke en financiële admini stratie aan hen wordt overgedra gen. De problemen zijn drie maan den geleden ontstaan, toen een ouderling door een mede-ouder ling en de drie diakenen wegens openbare dronkenschap werd ge schorst. Dit besluit wordt door de betrokken ouderling en de predi kant bestreden, omdat het niet rechtmatig zou zijn. Volgens hen hadden de diakenen niet mogen stemmen, waarbij zij zich beroe pen op de Dordtsche Kerkorde ning uit de zeventiende eeuw. Bo vendien ontkende de ouderling dronken te zijn geweest. De tegenpartij brengt daarte gen in dat in de kerkeraad de di akenen altijd hebben mogen stemmen. Bovendien vinden zij dat een vrije kerk niets met de Dordtsche Kerkordening te ma ken heeft. Een voorstel van de president van de rechtbank om een com missie van wijze mannen een uit spraak te laten doen, haalde het niet. Van Houselt verzette zich daartegen, omdat hij tot de uit spraak van de commissie geen kerkdiensten zou mogen leiden. Van Houselt gaat sinds twee maanden voor in een schoolge bouw. Zijn tegenstanders maken gebruik van de diensten van an dere predikanten. De Chinese Raad van Kerken heeft in een verklaring "vastbe sloten elk besluit van het centraal partijcomité van de communisti sche partij" goedgekeurd. De Raad van Kerken beveelt al le christenen aan de toespraak te lezen van Deng Xiaoping van 9 ju ni, waarin deze de afrekening met de 'contra-revolutionaire rebellie' in China verantwoordt. Deze rede is een van de teksten die op last van het ministerie van onderwijs op de scholen moeten worden be studeerd om de leerlingen een 'beter onderscheid tussen goed en kwaad' bij te brengen. Tegenover kerken en kerkelij ke organisaties in het buitenland hebben Chinese kerkleiders hun diepe bezorgdheid over het bloedige neerslaan van het stu dentenprotest naar voren ge bracht. Tegelijkertijd toonden zij zich ervan overtuigd dat 'Gods gerechtigheid en de democratie van het volk zich staande zullen houden'. In mei verspreidde de voorzitter van de raad, bisschop K.H. Ting, een verklaring waarin hij 'van ganser harte' de acties van de studenten steunde. Vertraging. De Poolse rege ring heeft de RK Kerk in het land ervan beschuldigd de overplaat sing van het karmelietessen klooster in Auschwitz bewust te hebben vertraagd. In een verkla ring zegt de regering dat de lei ding van de kerk pas op 10 maart een vergunning heeft aange vraagd voor de bouw van een nieuw klooster buiten het terrein van het voormalige concentratie kamp. Op 15 juni heeft het ge meentebestuur van Oswiecim, de Poolse naam voor Auschwitz, de vergunning verstrekt, aldus de re gering. Op 22 februari, zo had de RK Kerk twee jaar eerder be loofd, zou het klooster ontruimd zijn. Moker. De uitzending van de kerkelijke omroep Moker van vanavond (van zeven tot half acht) besteedt aandacht aan de Quakers, Max Havelaar-koffie en een bezoek aan Roemenië door een Leidse groep. Ontvangst via FM 105.7 of op de kabel FM 88.1. Beroepen Hervormde Kerk: aangenomen tot pastoraal medewerker te Giet erveen (per 15 augustus) G. Koen- ders Leeuwarden, toegelaten tot de evangeliebediening mevr. T. de Vlieger-Kofman, Spijtbroeks- burgwal 10 1601 BE Enkhuizen; toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar J. Ariessen Van Lidth de Jeudestraat lObis 3581 GH Utrecht, mevr. H. R. van Heil Zusterplein 12a 3703 CB Zeist, M. A. Hogendorp Zuster plein 12a 3703 CB Zeist. Christelijke Geref. Kerk: beroe pen te Naarden W. van Zorge Rijnsburg.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2