Boktor ondermijnt kerk Zoeterwoude Opleidingsinstituut VAM wil Voorschoten verlaten (g^p Hervormden willen restauratie én cultuur Ben¥: meebetalen aan restauratie Wassenaar vermaant veroorzakers brand LEZERS LEIDSCH/ ALPHBNS; DAGBLAD LET OP! LEIDSCH M DAGBLAD ALPHENS I® DAGBLAD DONDERDAG 27 JULI 1989 ZOETERWOUDE - De bok tor. ook wel bonte knaagke- ver genoemd, weet van geen ophouden meer in de her vormde kerk aan de Zoeter- woudse Dorpsstraat. Het beestje eet zich sinds de vo rige grote restauratie in 1954 een weg door de betimme ring en de balken van de houten kap van de mooist gelegen kerk van het dorp. "Als we dit op zijn beloop la ten, is er een kans op instor ting", zeggen A. Knetsch en mevrouw B. Barendrecht van de commissie culturele activiteiten. door Wim Koevoet Onder het motto 'de boktor eruit, de cultuur erin', binden ze de strijd aan met het diertje en proberen ze het kerkgebouw de plaats te geven in de Zoeterwoudse gemeenschap die het zou verdienen. Hun commis sie maakt deel uit van de restaura tiecommissie en wil de kerk in de schijnwerpers plaatsen. "De kerk moet meer dan alleen zondags wor den gebruikt. Door de goede akoes tiek is ze ideaal voor concerten", zegt Barendrecht. Voor de ingrijpende restauratie is 2,5 miljoen nodig. Subsidie kan al leen worden verkregen als de ge meente - de hervormde dan wel te verstaan - zelf 2,5 ton op tafel legt. Tevens moet de restauratie worden voorgefinancierd met alle rentelas ten vandien. Voor een 150 belijden de gezinnen tellende gemeente in het overwegend katholieke Zoeter woude is dit niet op te brengen. Er moeten dan ook externe geldschie ters worden opgespoord. De ge meente Zoeterwoude bij voorbeeld. En fondsen. Echt eiken "De boktor is een pissebed-achtig insect", weet Barendrecht. "En ei kehout schijnt een zeer smakelijk hout te zijn", merkt Knetsch op. Hij wijst op de gaatjes in de eiken preekstoel. Het injecteren van alle gaatjes zou een gigantisch monni kenwerk zijn, beoordeelt hij de situ- In het verleden heeft men met blauwzuurgas korte metten met de boktor willen maken, vertelt Knetsch. Voor de diensten moest toen naar elders worden uitgewe ken. "Maar het is hier zo tochtig, je houdt het gas er niet in" De bestrijding met vleermuizen zou ideaal zijn. "Maar die zie je hier niet meer", zegt Knetsch. "Het zo veelste voorbeeld van een versto ring van het ecologische even wicht", stelt Barendrecht vast. Bij de restauratie die de hervorm de gemeente nu voor ogen staat, moet het hele dak er af. De houtcon structie moet in ketels worden ge- imprigneerd. Door al die oude am bachten, zegt Knetsch, moet er weer een lange tijd in Ons Huis Wor den 'gekerkt'. Behalve met de boktor moet ook hoognodig met het oprukkende vocht worden afgerekend. Tevens dient de verzakking van het koor te worden tegengegaan. "Het koor helt in de modder, het is er al een heel stuk in weggezakt. De grond is zo zacht. Als er niets aan gebeurt, breekt het koor doormidden". Daarmee zou een gouden kans op een podium verkeken zijn. Ba rendrecht ziet mogelijkheden om met een lichtinstallatie het beste - en eigenlijk enige - podium van hoog niveau in Zoeterwoude te ver wezenlijken. Dan ook kunnen er to neelstukken worden opgevoerd en krijgen een andere vormen van the ater een kans. "Door kleine produk- ties uit het zogeheten derde circuit hier podiumervaring op te laten doen, snijdt het mes aan twee kan ten. Wij halen dat soort gezelschap pen tussen de schuifdeuren van daan en Zoeterwoude krijgt een echt podium". Met de akoestiek is het al dik in orde in het gebouw. De NOS maakt er graag opnamen van concerten en musici, vooral zangers en blaasin- strumentalisten, vragen na afloop van hun optredens wanneer ze weer in de kerk mogen spelen. Geluid draagt erg ver in de Zoeterwoudse Dorpskerk maar, anders dan in veel andere kerken, ontbreekt een klankbrij veroorzakende galm. ZOETERWOUDE - B en W van Zoeterwoude steken in de aanbie dingsbrief bij de gemeentebegro ting voor 1990 de kerkvoogdij van de hervormde gemeente van Zoe terwoude de helpende hand toe. De kerkvoogdij heeft becijferd dat van alle restauratiekosten van de Dorpskerk 750.000 gulden voor eigen rekening komt, inclusief de 250.000 gulden die nodig is om sub sidie in de wacht te kunnen sle pen. Aan de gemeente Zoeterwoude is gevraagd 375.000 bij te dragen. B en W geven gehoor aan die oproep. 'De Dorpskerk is van een dusdani ge cultuur-historische waarde voor onze hele gemeente dat een bijdrage aan het behoud er van gerechtvaardigd is', schrijven zij. B en W stellen de gemeenteraad voor gedurende een aantal jaren veertig mille uit de pot stads- en dorpsvernieuwing te bestemmen tot het gevraagde bedrag is be reikt. De kerkvoogij is niet onte vreden over dit plan, maar nog niet vrij van alle zorgen. Ze moet de restauratie immers voorfinan cieren. De subsidies van het Rijk volgen pas in tweede instantie. Dat betekent dat de kerkvoogdij wordt opgescheept met rentelas ten. B en W houden in het voorstel aan de raad de mogelijkheid open het restauratiefonds versneld aan te vullen. Dorpskerk Barendrecht zegt dat de Dorpskerk nu alleen in naam nog maar een dorpskerk is. "We moeten bena drukken dat de kerk hoort bij het gezicht van heel Zoeterwoude zodat ook anderen dan gemeenteleden er naar toe gaan. De kerk moet iedere Zoeterwoudenaar aan het hart gaan". Eerdere pogingen om met cultu rele evenementen ook niet-gemeen- teleden de kerk binnen te lokken, zetten weinig zoden aan de dijk. De jeugdraad van de hervormde ge meente organiseerde in het verle den klassieke concerten. Toen was geldelijk gewin niet het doel, en treegelden werden dan ook niet ge heven. Het ging de jeugdraad er om jongeren in de gelegenheid te stel len in hun eigen dorp klassieke con certen bij te wonen. Op verzoek van de restauratiecommissie werden er later wél entreegelden geheven. "Die concerten waren van een heel hoog niveau maar brachten weinig geld in het laadje omdat ze niet zo'n breed publiek trokken". Barendrecht en Knetsch ontkennen dat de entreegelden tot een teruglo pend bezoek hebben geleid. Hoe dan ook, de twee willen het nu over een andere boeg gooien. De toekomstige activiteiten zullen ge schikt zijn voor alle leeftijdsgroe pen en worden voor een deel in Ons Huis afgewerkt. In september wordt met een Zuidamerikaanse avond met muziek van de Colum- biaanse Marco Antonio Sanchez en zijn band die nieuwe koers ingezet. Barendrecht ziet het er nog wel van komen dat de hervormde ge meente popgroepen contracteert. Knetsch onmiddellijk: "Dat betwij fel ik ten zeerste. Er moet sprake blijven van een zekere piëteit. Denk aan het kerkhof'. Barendrecht: "Ik bedoel ook niet in de kerk. En niet alle popconcerten en -groepen zijn hetzelfde. Als de loop er maar een maal in zit. De gemeente zal Popconcerten motiveert dat je jongeren op deze wijze wel het behoud kunnen veel geld in het laadje bren gen. Hoe ver ga je? Voordeel var popconcerten is dat je de jongen e, oude gebouwen. We moeten Zoeterwoude niet de stad achter- i gaan, waar al het oude tegen de generatie er bij betrekt. Misschien grond gaat". WASSENAAR - De gemeente Wassenaar gaat binnenkort praten met de twee mannen die dinsdagavond betrokken waren bij de brand in een loods aan de Wittelaan. B en W willen voorkomen dat hun illegale plaatwerkerij op een andere plek in de gemeente \yordt voortgezet. Het onderzoek naar andere illegale werkpraktijken, dat gisteren is be gonnen, is nog niet afgerond. De gemeente wil weten of elders in Wasse naar ook gevaarlijke stoffen illegaal worden opgeslagen. Bij de brand in de loods werden enkele, deels gevulde, gasflessen aangetroffen. Volgens gemeentevoorlichter W. Issendonck is het niet eenvoudig om als gemeente illegale activiteiten te weren: "We kunnen als gemeente zul ke praktijken niet zo maar verbieden. Maar we proberen er wel een halt aan toe te roepen. Probleem is ook dat er bij dit soort dingen vaak sprake is van een soort woekeringsproces. Wordt ergens iets verboden dan verplaatst het zich naar een andere plek". De brand in de loods aan de Wittelaan werd maandagavond veroorzaakt door het lassen in de buurt van een grote bak thinner. Vonken van het las sen zetten de brandbare vloeistof in brand. De schade bedroeg enkele tien duizenden guldens. De twee mannen liepen brandwonden op aan hun ar- Gemeente Burmik benaderd als mogelijke vestigingsplaats VOORSCHOTEN •- De VAM, het opleidingsinstituut voor het motorvoertuig- en tweewieler- bedrijf, heeft plannen om Voor schoten te verlaten. De stich ting heeft al een informatief ge sprek gehad met de gemeente Bunnik in Utrecht. Het insti tuut zou ook andere gemeenten hebben benaderd voor zijn loca tie-onderzoek. Volgens de VAM is nog onduidelijk of de verhui zing zal doorgaan. De stichting verzorgt vanuit het pand tegenover het NS-station be roepsopleidingen en examens voor het tweewieler- en motorvoertui genbedrijf. Daarnaast organiseert ze vakopleidingen voor onderne mers die een motor-, (brom)fiets of autobedrijf willen opzetten. De VAM leidt keurmeesters op en geeft bijscholing. Het opleidingsinstituut is erkend door de overheid en is het enige in ons land waar de aanstaande onder nemers in het motorvoertuig- en tweewielerbedrijf hun examens kunnen afleggen. De stichting heeft een eigen drukkerij en een uitgeve rij die zich richt op het uitgeven van technische boeken. Naast de VAM is er ook nog een zusterstichting die de opleiding van jongeren via het leerlingstelsel verzorgt. P.L. Leuser, hoofd algemene za ken van de gemeente Bunnik, heeft vernomen dat de VAM met een lo catie-onderzoek bezig is. Zijn ge meente heeft een eerste gesprek met het bedrijf gehad. Maar dat wil nog niet zeggen dat de VAM zich daadwerkelijk in de centraal gele gen gemeente zal vestigen. "Als een bedrijf zich elders wil gaan vesti gen, volgt een heel onderzoek waar bij wordt bekeken waaraan een nieuwe vestigingsplaats moet vol doen. Wij zijn beslist niet de enige gemeente die door de VAM is bena derd", zegt hij. Welke gemeenten de stichting nog meer heeft benaderd kan hij niet zeggen. Meegaan Het is onduidelijk of alle onderde len van het bedrijf voor een verhui zing in aanmerking komen. Leuser heeft echter begrepen dat het waar schijnlijk zal gaan om het kantoor gedeelte, dat nu aan de Rouboslaan is gevestigd. Het is onwaarschijn lijk dat de drukkerij, die op dit mo ment nieuwbouw pleegt aan de Rouwkooplaan, zal vertrekken. Bunnik is op dit moment bezig met de inrichting van twee bedrijfster reinen. Het ene gedeelte ligt langs de snelweg, bij het Postiljonhotel. Het andere deel ligt bij het station en is bestemd voor de bouw van kantoren. Een bedrijf als de VAM zou daar goed passen. De Voorschotense wethouder L.L. Marselis (economische zaken) zegt 'geruchten' te hebben vernomen over de verhuizing. "Eerst hoorde ik dat het bedrijf in zijn geheel zou verhuizen, toen hoorde ik weer dat een gedeelte weg zou gaan. Maar een officiële bevestiging heb ik niet gehad. Ik kan het verhuisbericht dan ook niet bevestigen". Bij de VAM werken ongeveer 135 mensen, voor een groot deel men sen uit deze regio. Zou de gemeente pogingen doen om het bedrijf voor Voorschoten te behouden als de verhuisplannen in daden worden omgezet? Wethouder Marselis kan het zich moeilijk voorstellen. "Je hoort wel eens dat ?en gemeentebe stuur te hoop loopt, wanneer een bedrijf uit de gemeente dreigt te verdwijnen. Maar ik zie daartoe in dit geval weinig redenen. Mensen kunnen meegaan naar de nieuwe vestiging. Bij de Zilverfabriek lag dat toentertijd anders. Daar was sprake van een bedrijf dat in moei lijkheden was geraakt en daar stond werkgelegenheid op de tocht. Ik heb bij de VAM niets vernomen over saneringsplannen. Mocht de vestiging geheel of gedeeltelijk worden verplaatst, dan zouden mensen kunnen meegaan naar de nieuwe vestiging. Van verlies aan werkgelegenheid lijkt me geen sprake". Paarden centraal in Voorschoten en Stompwijk STOMPWIJK - Het hoogtepunt van de Stompwijkse Paardedagen vormt dit jaar een demonstratie met vierspan van wereldkampioen IJs brand Chardon tijdens de korte- baandraverij om het kampioen schap van Zuid-Holland. De korte- baandraverij zal maandag 31 juli om 13.30 uur worden verreden. De Harddraverijvereniging 'Nooit Ge dacht', die het feest elk jaar organi seert, zal dit jaar van 28 tot en met 31 juli haar 80-jarig bestaan vieren en is bijzonder verheugd over de komst van Chardon. De paardedagen beginnen mor gen, op de dag van de Voorschoten se paardenmarkt, 's Avonds om zes uur is er een feestelijke optocht waaraan fanfarekorps Juliana, de landelijke Rijvereniging en Pony club De Blesruiters meewerken. De optocht start bij de Kniplaan. Aansluitend is er op het feestter rein een prestatieloop. Later die avond verzorgt disco Firefly in de grote feesttent een discoshow, afge wisseld met optredens van „angers Paul Ferry en Rob van Holland, ver maard door hun optredens tijdens wintersportvakanties in Oostenrijk. De disco zal overigens ook zaterdag, zondag en maandag aanwezig zijn. Zaterdag 29 juli is er om 13.00 uur in de feesttent een optreden van showmaster en goochelaar Eelco Alexander. Een pony- en spring- paardenwedstrijd met als inzet de Cor Jansen-wisseltroffee begint om 14.30 uur. 's Avonds is er vanaf 18.30 uur een bromfietsrace. Zondagmiddag worden de natio nale ponyrennen gehouden. Het gaat om drie koersen waarbij het zo genaamde knock-out systeem wordt gehanteerd. Aanvang een uur. Rond half drie, tussen de twee de en derde ponyrace door, verzor gen tien jeugdleden van de Stomp wijkse blesruiters en de merrie Ran dall van B. van der Meer een de monstratie. Om half vier is er een dressuurshow door de twee arabi- sche volbloedhengsten Garwolin en Nizni. 's Avonds staat een nieuw spel op het programma. Het tradi tionele katknuppelen is uit het ker- misprogramma geschrapt en ver vangen door het Stomwijkse ker misklantenkampioenschap. Teams van gemiddeld vijf personen doen hierbij mee aan aan spelletjes die een duidelijke overeenkomst heb ben met het totale kermisfeest. Aan vang 19.30 uur. Maandag 31 juli staat de korte- baandraverij op het programma waarbij Nederlands beste korte- baandravers aanwezig zullen zijn. Naast een prijzenpakket van 10.000 gulden zijn er een aantal fraaie ere prijzen te verdienen. Na de tweede omloop zal Chardon met zijn vierspan op het strijdtoneel ver schijnen. De paardedagen worden rond 23.00 uur besloten met een groots vuurwerk waarna in de feest tent nog een tijdje gelegenheid is voor een afzakkertje. Programma paardenmarkt Voor schoten, vrijdag 28 juli: Aanvoer paarden en pony's van 06.00 tot 10.00 uur, Treubstraat, 10.00 uur: opening paardenmarkt door burgemeester Mr. P. Cannegieter. Hij plaatst het marktkruis in de marktpaal. Voorstraat, 11.00 uur - 12.30 uur: Koekslaan, Schoolstraat, 09.00 - 14.00 uur: Standwerkersconcours, Dorpskerk, 11.00 - 13.00 uur: To renbeklimming, Treubplein, 09.00 - 15.00 uur: Paardentram, Prins Bernhardlaan, 13.30 - 18.00 uur: Korte-baandraverij, Voorstraat, 20.00 - 21.00 uur: de monstratie door de vereniging Ara bische Volbloeds, Voorstraat, 21.00 - 00.30 uur: mu zikaal onthaal, Parkeerterrein bij sporthal De Vliethorst, 9.00 - 24.00 uur: kermis. Noodlokalen voor Jan Baptistschool WASSENAAR - Drie noodlokalen worden in augustus geplaatst op de hoek van de Terweerlaan/Van Cra- nenburghlaan. De lokalen komen nabij het huidige Salvatorgebouw en zijn bestemd voor leerlingen van de St. Jan Baptistschool. Bij deze school aan de Anemo- nenweg wordt op dit moment nieuwbouw gepleegd. De leerlin gen zullen het nieuwe gebouw ech ter niet voor maart 1990 in gebruik kunnen nemen. Tot die tijd heeft de gemeente de kinderen onderge bracht in de Salvatorschool aan de Terweerlaan en het schoolgebouw aan de Twickelstraat. Voor deze laatste plek heeft de ge meente al geruime tijd woning bouwplannen, maar de subsidie liet op zich wachten. Onlangs kreeg Wassenaar toch toestemming voor de bouw van 34 woningen en moet de oude school snel worden afge broken. Voor de leerlingen heeft de gemeente een noodoplossing ge zocht in de vorm van de noodloka len. De lokalen zullen vanaf septem ber in gebruik zijn. De leerlingen zullen er verblijven tot de nieuw bouw gereed is. Ons nieuwe HezersservicestempeV betekent voor u vaak vele guldens korting! Regelmatig selecteren wij, specjaal voor onze lezers, aantrekkelijke activiteiten. Of het nu gaat om lezersreizen, entree bij evenementen, speciale treinkaarten of andere zakenvoor lezers van het Leidsch/Alphens Dagblad valt er altijd wel voordeel te halen. A Knetsch (links) en B Barendrecht in de Zoeterwoudse Dorpskerk waarvan de eikehouten kap door de boktor wordt opgepeuzeld. "De Dorpskerk moet iedere Zoeterwoudenaar aan het hart gaan". (foto Henk Bouwman)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13