TAD LEIDEN Opknappen clubhuizen speeltuinen kost tonnen' Grote vreugde over uitspraak rechter speciaal onderwijs Toch vakantie voor arme éénoudergezinnen LEIDSCH DAGBLAD Speeltuin Stevenshof mogelijk pas in 1990 s DONDERDAG 27 JULI 1 Penningmeester Van Schaik van LBS: LEIDEN - Voor het opknap pen van clubgebouwen van speeltuinverenigingen in Leiden is de komende jaren een investering van zeker enkele tonnen noodzakelijk. Veel speeltuinverenigingen zijn niet of nauwelijks meer in staat onderhoud te ver richten aan de clubgebou- gingen die zelf een gebouw hebben, le speeltuinen over goede speeltoe stellen". Een groot aantal speeltuinvereni gingen deelt een onderkomen met het buurt- en clubhuiswerk. "Met die verenigingen zit het over het al gemeen wel snor wat het onderko men betreft. De gebouwen zijn meestal van de gemeente en die draagt ook zorg voor het onder houd. Nee, het gaat c den. "We proberen het nog één keer. We krijgen nu weer geld om de speeltuin op te knappen. Gaat het weer mis, dan zal het bestuur over wegen om die speeltuin af te stoten. Dan krijgt de gemeente de grond te rug". Bij andere speeltuinverenigingen betreft het vooral klachten omtrent het onderhoud. Er is sprake van lek- LEIDEN - Het ziet er niet naar uit dat de speeltuin in de wijk Ste venshof nog dit jaar van de grond komt. Penningmeester W.S.M. van Schaik van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen heeft er geen vertrouwen in dat de ge meente Leiden er in slaagt op kor te termijn de beoogde grond nabij het gezondheidscentrum in de wijk beschikbaar te stellen. Hij verwacht dat pas in het voorjaar 1990 met de aanleg ervan kan worden begonnen. Van Schaik vindt het teleurstel lend dat door oorzaken buiten de schuld van de speeltuinvereni ging in Stevenshof om dit jaar waarschijnlijk niet kan worden begonnen met de aanleg van een speeltuin. De kinderen in de wijk zijn volgens hem het slachtoffer van problemen rond de bouw van woningen vlakbij de plek waar de speeltuin moet komen. Die wo- ningbouw begon al later dan was gepland en werd nog extra ver traagd door een juridisch conflict tussen gemeente en tandarts Van der Grijp. De gemeente verwacht overi gens wel dat nog dit jaar met de bouw van de accommodatie kan worden begonnen, zo schrijft zij in het onlangs verschenen ont- werp-programma welzijn 1990. Met de verwezenlijking van de speeltuin is een bedrag van ruim 400.000 gulden gemoeid. De ge meente betaalt twee ton voor de inrichting van de speeltuin (grondwerk, hekwerk, drainage, speelattributen). Een bedrag van 110.000 gulden legt de gemeente op tafel voor de bouw van een clubhuis. Daarvoor krijgt de speeltuinvereniging een kaal (casco) gebouw. Met de inrichting ervan, op kosten van de speel tuinvereniging, is naar schatting een bedrag van 110.000 gulden ge moeid. Volgens Van Schaik zijn tal van instanties aangeschreven met het verzoek subsidie te geven, maar zijn daarover nog geen toezeggin gen binnen. Voorlopig kan de speeltuinvereniging die 110.000 gulden niet op tafel leggen. Daar om wil de vereniging in Stevens hof voorlopig minder speelattri buten plaatsen. Door zelfwerk zaamheid verwacht het bestuur nog eens ruim 20 mile te bespa ren. Daarnaast mag de speeltuin vereniging een bedrag van 50.000 gulden aanwenden die was be stemd voor een portiersloge. Om dat er een clubgebouw komt is die portiersloge niet nodig. Op die wijze schraapt de speeltuinvere niging de 110.000 gulden voor het clubgebouw bij elkaar. De Leidse Bond houdt een bedrag van 30.000 tot 50.000 gulden achter de hand om bij te springen. Als er van instanties later subsidies bin nenkomen, kunnen daarmee meer speelattributen worden ge kocht. dat meestal al jaren geleden door vrijwilligers is neergezet. Omdat steeds minder mensen bereid zijn hun handen uit de mouwen te ste ken, worden de verenigingen ge confronteerd met achterstallig on derhoud. En als een vereniging al over vrijwilligers kan beschikkken, zijn het vaak mensen die onvol doende kennis van zaken hebben reparaties te kunnen verrich- Vandalisme wen. Dat komt vooral door dat steeds minder mensen bereid zijn vrijwilligerswerk te doen. Hoeveel geld er precies nodig is, weet penningmeester W.S.M. van Schaik van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen niet. Daar naar wordt thans onderzoek gedaan door de gemeente. Maar hij schat ten", licht penningmeester Van dat toch zeker enkele honderddui- Schaik toe. zenden guldens nodig zijn om de ac commodaties van de verenigingen op te kalefateren. Problemen zijn er volgens het be- Van Schaik zou die investeringen stuurslid van de Leidse Bond bij de het liefst binnen vijfjaar doen. "Dat speeltuinverenigingen Ons Eiland is voor een aantal onderkomens van (Kortenaerstraat), Oosterkwartier verenigingen sowieso noodzakelijk. (Ambonstraat), Noorderkwartier Bovendien is zo'n periode van vijf (Anna van Saksenstraat), Prinses jaar te overzien. Voor het verbete- Beatrix (Schubertlaan) en De Vijf ren van de speelattributen in Leidse Hoven, die 'tuinen' in beheer heeft speeltuinen hebben we ook zo'n pe- aan de Hoflaan en de Aaltje Noorde- riode gesteld. Dan blijkt dat er in wierlaan/Jacques Urlusplantsoen. een paar jaar tijd veel mogelijk is. Daarnaast heeft ook speeltuinvere- Inmiddels beschikken nagenoeg al- niging Rondom de Maredijk (Mare- dijk) met onderhoudsproblemen te Actie tegen onkruid ^Voor-De Vijf Hoven aan de Hof- LEIDEN De gemeente gaat een laan en 'Prinses Beatrix' aan de actie houden om het onkruid in de Schubertlaan heeft het gemeente binnenstad te verwijderen. Tussen bestuur nu extra geld uitgetrokken. 1 en 10 augustus worden Oude Sin- De vereniging aan de Schubertlaan gel en Oude Vest onder handen ge- krijgt een nieuwe portiersloge, ter- nomen. In die periode zijn steeds wijl ook geld is uitgetrokken voor verschillende delen van die straten verbetering van dak, gevel en schil- (vervolg van pagina 1) plaatsen en liet de ouders van de T T leerling tegen dit besluit in beroep LEIDEN - De gemeente Lei- gaan bij de Raad van state. Die be den en de oudervereniging sloot - tot vreugde van de gemeente Balans zijn zeer gelukkig Leiden- dat de jongen op de school met de u.tspraak in het kort m^^~arna vo,dat geding over net speciaal on- de uitspraak van de Raad van State derwijs. "Ongeveer 1600 kin- slechts voor Bert Kemper gold, en deren in Nederland, die met voor a"e vergelijkbare geval- recht hebben op speciaal on- 'e" uch,ole,n "u hun roosters i opstellen, besloot Leiden samen oerwijs maar nu nog op met de oudervereniging Balans een wachtlijsten staan, kunnen uitspraak te forceren en stapte naar eindelijk worden geholpen", de president de Haagse rechtbank, stelt mevrouw A. Poot, voor- Di- h?eft semeente en Balans afgesloten. Claus in Leiden LEIDEN - Prins Claus woont don derdag 24 augustus in het Rijksmu- derwerk voor het onderkomen speeltuinvereniging aan de Hof- laan. Daarnaast krijgt de speeltuin aan de Aaltje Noordewierlaan een nieuwe portiersloge. Zowel Oosterkwartier als De Vijf de werkzaamheden Het onderkomen van speeltuinvereniging Rondom de Maredijk moet op korte termijn worden hersteld. Het dak lekt en ook de kozijnen zijn slecht. (foto Jan Holvast) dan ook onderhoudsarme materia- niet. Dat is concurrentie met de ho len die natuurlijk een stuk duurder reca. Maar het moet wel om de zaak zijn. Het is dan wel de bedoeling dat draaiende te kunnen houden. Dat kages, rottende kozijnen en achter stallig schilderwerk. Volgens be stuurslid G. Logeman van 'Rondom de Maredijk' is het hoog tijd dat het speeltuinverenigingen die zelf gebeurt ook bij andere verenigin- dak wordt vernieuwd: "Ik schat dat plaatsen, maar zelfs daarvoor volledig in het gelijk gesteld. C. Klein, medewerker van de di rectie onderwijs van de gemeente Leiden, zegt zeer tevreden te zijn over de uitspraak van rechtbank president mr. Wijnholt. "We hebben er gedurende acht maanden ontzet tend veel tijd en geld in gestoken. En dat blijkt nu niet voor niets te Oudheden de opening bij Hoven aan de Aaltje Noordewier. de tentoonstelling 'Een verhaal *aan hebben veel last van vandalis me. Volgens een woordvoerder van Oosterkwartier wordt herhaaldelijk het hekwerk vernield en kan de ver eniging het nauwelijks meer op brengen om al die schade te herstel len. Ook aan het clubgebouw moet het nodige herstelwerk worden ver richt. Aan de Aaltje Noordewierlaan loopt het, aldus secretaris mevrouw Van der Horst, helemaal de spuiga ten uit. Wat daar ook wordt neerge- Von Siebold LEIDEN - Ten onrechte stond in de ze krant van gisteren vermeld dat de collectie van de Duitse wetenschap per jhr. dr. Phillipp von Siebold me de de basis is geweest voor de stich ting van het Rijksmuseum van Oud- heden. Dat is niet juist. Daar had ^t, binnen dê°kër?teWkèren het Slopers storten vuil in de Rijn LEIDEN Slopers aan de Rijndijk hebben gisteren vuil gestort in de Rijn. Een omwonende heeft hier over zijn beklag gedaan bij de Leid se politie. Die heeft de slopers daar over onderhouden. De werklui zeg den toe na afloop van de werkzaam heden de walkanten uit te bag geren. Adviesbureau onderzoekt vervuiling aan Levendaal LEIDEN Een adviesbureau gaat onderzoeken wie de veroorzaker is van de verontreiniging van het grondwater onder de nieuwe garage van Janson aan het Levendaal. De voormalige eigenaar van het pand, Oudshoorn, wil het grondwater pas op zijn kosten laten reinigen als vaststaat dat hij de veroorzaker is. Al eerder is de bodemvervuiling op die plaats weggehaald. Gedeputeerde Staten (GS) ant woorden dit op vragen van het sta tenlid J. Steegh (PSP-CPN-PPR). In het antwoord wordt verder ge steld dat de gemeente Leiden eerst naar een vrijwillige sanering van de vervuiling streeft. Als dat niet lukt, dan schakelt de gemeente de pro vincie in om reiniging van het grondwater te realiseren op grond van de Interimwet Bodemsanering. Steegh had GS verder gevraagd of het juist was dat de grond bij de sanering van de bodemvervuiling in brand is gevlogen. Dit is door om wonenden geconstateerd. GS ant woorden dat de grond niet in brand is gevlogen, maar dat bij laswerk- zaamheden een vonkje is overge sprongen naar een niet goed afge dekte benzinetank. De provincie stelt verder dat de verontreiniging snel moet worden verwijderd, maar dat er geen sprake is van een 'zeer ernstige vervuiling'. vernield. Volgens haar bestaat er in de wijk bijna geen animo om een speeltuin in stand te helpen hou- Vrijwilligers Was de belangstelling van mensen al niet groot om op basis van vrijwil ligheid mee te werken aan het in standhouden van een speeltuin en de daarbij behorende accommoda tie, het lijkt er volgens Van Schaik van de Leidse Bond op dat het nóg moeilijker wordt behulpzame men sen te vinden: "En ook daardoor moet er extra geld worden uitgege ven aan speeltuinen. Er zijn nauwe lijks nog mensen die bij voorbeeld speeltoestellen onderhouden en op knappen. Tegenwoordig kopen we 5 geen Gebrek a ook dat er i geen permanent toezicht gen De Leidse Bond van Speeltuin- vrijwilligers betekent verenigingen heeft de problemen al ;en aantal speeltuinen herhaaldelijk aangekaart bij de ge meente. Penningmeester Van moeten zijn i op toezien dat anderen uit de c geving de boel niet slopen. Maar in sommige buurten werkt het zo niet". Verscheidene woordvoerders zeggen dat hun speeltuinaccommo- wijk; ouders die leid zat daar niet achter. De gemeen- bezig de zaken op een rijtje te zetten". De Bond krijgt jaarlijks een be drag van ongeveer 80.000 gulden voor de aanschaf van speelattribu- de Leidse speeltuinvc zitter van Balans Het kort geding is aangespannen door de gemeente Leiden en de ou dervereniging, omdat staatssecreta ris Ginjaar-Maas zich niet neer wil de leggen bij de uitslag van een 'proefproces' dat Leiden eerder bij de Raad van State had uitgelokt. De gemeente had dat proces tegen zich zijn geweest", laten aanspannen omdat een groot Mevrouw Poot, voorzitter van Ba- aantal kinderen in de problemen lans, roemt de duidelijkheid van de kwam doordat er geen plek voor beslissing. "Mr. Wijnholt stelt klip hen was op speciale scholen. Om de en klaar dat de regeling, die voor de voortdurend toenemende kosten bezuinigingen gold, weer moet wor- voor het speciaal onderwijs in de den ingevoerd. Bovendien zegt hij hand te houden, had staatssecreta- dat het rijk de extra kosten voor ris Ginjaar-Maas vorig jaar besloten personeel, ongeveer zeven miljoen dat dergelijke scholen geen extra gulden, voor zijn rekening moet ne- leerkrachten meer in dienst moch- men. Daar kan de staatssecretaris niet onderuit' Deze maatregel bleek echter niet afdoende te zijn om de groei te stop pen. Omdat verschillende pleidooi- de maatregel in te trekken Het ministerie van onderwijs overweegt nog om in beroep te gaan tegen de uitspraak van de recht bankpresident. Klein geeft Ginjaar- door het organiseren van bingo- den betaald. Daarnaast heeft de avonden. De heer Logeman Bond nog een potje waaruit kleine 'Rondom de Maredijk': "Dat verhu- vergoedingen worden betaald ren voor feestjes bij voorbeeld mag portiers van speeltuinverenigingen. Succesvolle actie brengt 60 Leidenaars in Zuid-Limburg LEIDEN De eerste groep van circa 30 Leidenaars ver trekt komende zaterdag voor een vakantie van een week naar Houthem in Zuid-Lim burg. De vakantieweek is be stemd voor éénoudergezin nen, die te weinig geld heb ben om zelf een vakantie te bekostigen. Het zevendaagse verblijf in Limburg is het re sultaat van een actie die is ge houden door het Steuntpunt Vrouwen in de Bijstand en het Steunpunt Mannen in de Bijstand. Overigens gaat een week later een tweede groep van 30 mensen op vakantie. Beide organisaties kwamen vorig jaar eigenlijk toevallig met elkaar in contact. Nico Vermeer was be zig met het opzetten van een pro ject, terwijl ook Conny Mast bezig was met de vakantieweek in Lim burg. De twee steunpunten beslo ten daarop gezamenlijk te probe ren een vakantieweek op poten te zetten. Conny Mast: "De eerste aanzet werd eigenlijk gegeven door Hen- ny Groenen, die voor elkaar kreeg dat kerkelijke organisaties 2000 gulden beschikbaar stelden. Van daaruit zijn we verder gegaan om geld bijeen te krijgen". Grootste klapper maakte de or ganisatoren met het houden van een feestavond. Mast en Vermeer kregen daarbij steun van de Leid se zangeres Wies Cavé, die een aantal Leidse artiesten wist te strikken voor een gratis optreden in het Antonius Clubhuis. De ar tiesten zorgden voor een uitver kocht huis en dat bracht nogal wat geld in het laatje. De steunpunten klopten ook aan bij de 3 October-Vereeniging voor een bijdrage. Die liet weten geen subsidies te verschaffen soort initiatieven, maar wel symphatiek te staan tegenover de actie van Vermeer en Mast. De vereniging wil daarom de moge lijkheden onderzoeken voor het gratis bezoeken van kermisat tracties. Conny Mast: "We moe ten bekijken hoe we dat in het vat kunnen gieten. Het kan natuur lijk niet zo zijn dat mensen met kaartjes gaan lopen, waaraan je kan zien dat ze die gekregen heb ben omdat ze zelf geen geld heb ben". Uit andere hoek kregen de bei de steunpunten wel financiële bijdragen voor de vakantieweek in Limburg. Links Leiden zegde 400 gulden toe, de gemeente stel de 500 gulden beschikbaar en ook de PvdA beloofde financiële steun. Alleen de sociale dienst kon geen bijdrage verschaffen. "Het bleek dat iedere deelnemer afzonderlijk dan met de billen bloot moest. Daar voelden we niets voor". Het zette nogal wat kwaad bloed bij Vermeer en Mast. "Tijdens de actieweek 'Lei den tegen de armoede' was er een optreden van theatergroep 'Schoppen Vrouw'. Dat kostte 850 gulden. Zo'n stuk hadden wij ook wel kunnen opvoeren. Dat geld had veel beter besteed kun nen worden". Toch zijn er volgens Vermeer altijd wel mensen die dit soort ac ties wèl willen steunen. "Dat is hartverwarmend. Tijdens een rommelmarkt in de Groenoord- hallen kreeg ik zomaar honderd gulden in de hand gedrukt van een onbekende, iemand anders gaf een gouden ketting weg, weer een ander stelde een plant be schikbaar die bij opbod moest worden verkocht. En van de Groenoordhallen hoefde we het staangeld niet te betalen. Eigen lijk verkochten we haast niks tij dens die rommelmarkt, maar De initiatiefnemers door de giften was het nog leuk". Dank zij de opbrengst van de ver schillende acties en dank zij de giften hoeven de deelnemers aan de vakantieweek uiteindelijk slechts 35 gulden per persoon te betalen plus een kleine bijdrage voof het avondeten. De reiskos ten konden laag blijven omdat het Alphense bedrijf Keessen voor een gering bedrag bussen beschikbaar stelde. Deelnemers voor de vakantie werden aange dragen door tal van instellingen zoals de sociale dienst, het Insti tuut Burgerraadslieden en het Fiom. Het regelen van de vakantie week heeft de organisatoren wel voldoening geschonken. Ver meer: "Maar eigenlijk is het schandalig dat je dit werk moet doen in dit rijke Nederland. Ons land lijkt op een rotte appel. Aan de buitenkant lijkt het nog wat, maar als je de schil eraf haalt is-ie niet hielpen, gooide de gemeente Maas echter weinig kans. "Ze heeft Leiden begin dit jaar de knuppel in voor de Raad van State ongelijk ge- het hoenderhok. Ze weigerde de kregen, en nu ook weer in dit kort Leidse jongen Bert Kemper op de geding". Een eventueel beroep Dr. Van Voorthuijzenschool te heeft volgens Klein voorlopig wei nig effect voor de speciale scholen. "Zo'n procedure kan nog wel een tijdje duren. En zo lang daarin geen uitspraak is gedaan, geldt de voor het speciaal onderwijs gunstige re geling". Klein verwacht dat de toevloed van leerlingen naar het speciaal on derwijs - in Leiden staan rond de 30 kinderen op wachtlijsten - gemak kelijk kan worden opgevangen. Ook directeur P C. Hooft van de prof. dr. Leo Kannerschool uit Oegstgeest denkt met een uitbrei ding van het aantal lesuren door parttimers de 10 tot 12 leerlingen die hier op een plek wachten, te kunnen helpen. Hooft vreest overi gens wel dat Ginjaar-Maas met nieuwe bezuinigingsmaatregelen komt. In Alphen aan den Rijn zullen scholen helemaal geen problemen ondervinden omdat daar ondanks de personeelstop nog geen wacht lijsten waren ontstaan. Poging tot diefstal LEIDEN Twee vrouwen hebben gisteren geprobeerd een woning binnen te dringen aan de Bach- straat. Zij vroegen de bewoonster om een briefje te schrijven omdat zij zeiden zelf niet te kunnen lezen of schrijven. De vrouw was bereid dat te doen, maar zag hoe dat de vrou wen achter haar aan de woning bin nenkwamen. Zij wist hen echter weer de deur uit te krijgen. Toen de bewoonster aan de ach terzijde van haar flatwoning ging "kijken, zag zij dat daar een derde vrouw stond, kennelijk met de be doeling om voorwerpen op te van gen, die de vrouwen naar buiten zouden werpen. Bedreigd inet kapot bierglas LEIDEN Een cafébezoeker heeft gisteren in Malle Babbe aan de Nieuwe Beestenmarkt een 32-jarige Leidenaar aangehouden die hem bedreigde met een kapot geslagen bierglas. De cafébezoeker slaagde er evenwel in de man te overmeeste ren en droeg hem later over aan de politie. Wat de reden was voor het dreigement, is onduidelijk. rot". Conny Mast voegt daar aan toe: "Het is fijn om mensen die schulden hebben met zelf moordplannen rondlopen, een weekje uit de puree te helpen". De organisatoren denken zelfs al aan een vakantieweek voor vol gend jaar. Vermeer: "Het plan is om dan een week te houden dat de ouders apart van de kinderen op stap gaan. Een groep bestaat dan uit ouders, de andere uit kin deren". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11