'Roddelachtige manier van besturen ggiliass Noodfonds: vijf mille voor trieste gevallen BROEIENDE BRADERIE DRUK BEZOCHT Wassenaarse Digros vijftig procent groter Engelsman zwaar gewond bij aanrijding Progressief Zoeterwoude wil gemeenteraad wakkerschudden Automobilist wordt onwel op de snelweg PROFRONDE VAN NOORDWIJK REGIO LEIDEN Aquarellen De expositie van Ger van der Ende's aquarellen in het Leiderdorpse gemeen tehuis begint donderdag en duurt voort tot en met 10 augustus. Van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur en woensdagavond van 18 30 tot 20.00 uur. Griezelen ZOETERWOUDE - Hoe voelde W. Ooijendijk zich toen hij donderdag na een woede-uitbarsting de fractie van Progressief Zoeterwou de (PZ) voorging in een uit tocht uit de raadszaal? "Als de aanvoerder van een voet balelftal dat beter is dan het andere. Maar al onze doel punten werden afgekeurd door een scheidsrechter die de tegenstander voortdu rend ten onrechte penalty's toekent". door Wim Koevoet En: "Zo voelde ik me niet alleen donderdag, zo voelt PZ zich al drie jaar". Ooijendijk liep weg toen twee moties van zijn vierkoppige PZ- fractie over subsidiëring van het kinderdagverblijf 't Waterhoentje en de gemeentelijke aankoop van een 'kindplaats' werden getorpe deerd door CDA en WD en vervol gens nog eens door welzijnswet houder mevrouw Graniewski. PZ heeft al veel reacties op het voorval binnen. De meeste zijn pdsitief. Ook Progressief Warmond kwam met loftuitingen. Muisstil was het tijdens Ooijen- dijks tirade, doorspekt met kracht termen en vloeken, die aan zijn ver trek voorafging. De andere PZ'ers, de vakantievierende mevrouw Ba telaan uitgezonderd, gingen haar voorman na een schorsing van de vergadering achterna. Ringersma: "Het weglopen van PZ is een sig naal richting raadsleden geweest, niet zozeer in de richting van de burgers. Dat komt nog. In ons ver kiezingsprogramma. Helemaal wegblijven tot aan de raadsverkie zingen zullen we nooit doen. We wil den de rest van de raad wakker schudden". Eerder in deze toch al tumultueu ze raadsperiode eiste PZ wegens 'disfunctioneren' het vertrek van de beide wethouders (CDA'er Van der Heijden en WD'er Graniewski) en haalde fractievoorzitter Ooijendijk herhaaldelijk de krant met onver bloemde kritiek. Het rommelt al sinds de raadsverkiezingen van 1986 in politiek Zoeterwoude. Ooij endijk: "Voor Ton (Ringersma) en Annemarie (Kolff) was mijn vertrek een teken en geen verrassirtg. We hebben het hier al tijden over. Van die 'oervragen' komen dan op. Waar doe je het voor? We vechten tegen de bierkaai. Houden we dit nog vol?". Hij bekent: "Liever was ik bij het Gemeente Warmond en kerken storten geld B en W akkoord met plannen WASSENAAR - Als het aan B en W van Wassenaar ligt mag de Digros-vestiging aan de Star- renburglaan het winkelopper vlak met 200 vierkante meter uitbreiden en groeit de parkeer ruimte van 17 naar 34 plaatsen. De inpandige uitbreiding is in strijd met het bestemmings plan, maar het dagelijks be stuur wil daar met een voorbe- reidingsbesluit een mouw aan passen. Na de zomer krijgt de gemeente raad een voorstel met die strekking en mogen bewoners op de plannen reageren. De vestiging zou, na hei vertrek van Hoogvliet en Torro, in een behoefte voorzien. Oneigenlijke concurrentie zou er door de uitbrei ding niet ontstaan. Een zogeheten planologisch onderzoek, betaald door Digros, heeft dat uitgewezen Aan de Starrenburglaan, vlak ach ter het oude centrum, heeft Digros de beschikking over 800 vierkante meter. Op dit moment is de helfl van die ruimte winkelruimte, na de verbouwing is de winkel 600 vier kante meter groot en behoort het tol de middelgrote Digros-vestigingen Digros vestigde zich in 1981 in Wassenaar-noord en kwam vier jaar later in aanvaring met het gemeen tebestuur. Het bedrijf had, zonder toestemming te vragen, de achter wand naar achteren verschoven om een grotere winkel te creëren. B en W stuurden een 'lastgeving' en de winkel werd in oude, kleine staat hersteld. De relatie bekoelde sterk en eerdere aanvragen om een uit breiding maakten geen kans, De wrevel sleet en bovendien kreeg het gemeentebestuur steeds sterker het idee dat de vestiging zichzelf heeft bewezen. Een recente aanvraag werd serieus bekeken en een planologisch onderzoek werd gestart. Digros draagt de kosten van dit 'routinematige' onderzoek. Expositie Schilder Theo den Boon exposeert in de expositieruimte van het Wassenaarse raadhuis De Paauw zijn 'landschappen van kleurig ritme'. De tentoonstelling is op werkdagen geopend van tien tot vier uur en op zondag van een tot vijf uur. Bridge De Leiderdorpse bridgeclub organiseert donderdagavond een zomerdrive in het clubgebouw aan de Bernhardstraat 3. Aanmelden vóór kwart voor acht. Vol gende week maandag wordt in hetzelfde gebouwtje een crashdnve georgani seerd. Ook dan aanmelden voor kwart voor acht. Glas In de tentoonstellingsruimte van het Voorschotense Ambachts- en Baljuw huis is vanaf 25 juli glas te zien dat na 1917 is ontworpen door bekende ontwer pers van de glasfabrieken Leerdam en Kristalunie. Er zijn unica en serica te zien van ontwerpers als A.D. Copier, Willem Heesen, Floris Meydam, K.P.C. de Ba zel, Cornelis de Lorm, W.J. Roozendaal, Piet Zwart, Eissenloefel, W Verboeket. H.P Berlage en S. Valkema. De tentoon stelling is dagelijks van twee tot vijf uur geopend en heet 'door-en-door modern' 'Griezelen' noemt de Leiderdorpse bi bliotheek de kleurwedstrijd voor kinderen tot en met zeven jaar en de recepten wedstrijd voor kinderen vanaf acht jaar. Donderdag beginnen de wedstrijden. Op 31 augustus volgt de prijsuitreiking. Ringsteken De Warmondse ondernemers houden zaterdag hun jaarlijkse ringsteek-wed- strijden. Het draait hier om ringsteken per boot. De ringen hangen ter hoogte van de brug naar Koudenhoorn. Na elke ron de vaart de boot harder en wordt de ring kleiner. De ondernemers zorgen voor een boot. Aanvang 19.00 uur Vakantiekampen In de door het Wassenaarse jongeren centrum Time Out geregelde jeugdkam pen is nog plaats. Kosten 120 gulden per kind. Telefoon: 01751-189773 Zowel het kinder- als het tienerkamp spe len zich dit jaar af in en rond een kamp huis in de bossen van de gemeente Hui zen (Utrecht). De kinderen van 7 tot 12 jaar zijn daar van 19 tot en met 26 augus tus, tieners van 12 tot 17 jaar gaan van 26 augustus tot en met 2 september op kamp. Vervoer per touringbus. SASSENHEIM - Bij een ongeval op het kruispunt Hoofdstraat/Van Pallandtlaan in Sassenheim is van morgen een 24-jarige fietser, afkom stig uit Engeland, zwaar gewond ge raakt. De man werd aangereden door een bestuurder van een motor of bromfiets, die zich na het ongeval uit de voeten maakte. "Het was mijn schuld niet", zou die tegen de ge wonde fietser hebben gezegd. De Sassenheimse politie verzoekt ge tuigen van de aanrijding zich te mel den (02522-12048). Het ongeval ontstond toen de En gelsman het kruispunt overstak en werd geschept door de motor- of bromfietsbestuurder die vanuit de richting Lisse linksaf de Van Pal landtlaan wilde inslaan. De Engels man, die de trottoirband raakte, is met ernstig hoofdletsel overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. WATEROVERLAST Als gevolg van een breuk in de waterleiding kwam de Brahmsstraat in Lisse gis teravond blank te staan. De weg werd tussen 21.00 en 23.00 uur voor het verkeer afgesloten. Het water leidingbedrijf slaagde erin binnen twee uur de breuk te repareren. agendapunt over het raadhuis weg gelopen dan bij die over 't Water hoentje. Maar dan hadden CDA en WD een veel groter deel van de agenda zonder ons kunnen afhan delen. Ik vind het wel tekenend dat als ik donderdag in de raadszaal be toog dat de burgers dubbel worden gepakt door de verbouwing van het gemeentenhuis, ik zaterdag al in de krant lees dat de belastingen hier fors omhoog moeten". Nijntje De PZ'er vindt het absurd dat CDA en WD akkoord zijn gegaan met het krediet van drie miljoen gulden voor een nieuw gemeentehuis. "Er is geen heiplan, geen bestekteke ning, niets. Alleen een prentje. Moet je zien wat een simpele tekening, geen maten, niets. Wel is er een bal konnetje voor de kamer van de bur gemeester getekend. Dat valt hele maal in het niet bij de rest van deze schoenendoos. Mijn dochtertje ziet er het ziekenhuis van Nijntje in. Het lijkt inderdaad of Dick Bruna aan het werk is geweest". De PZ'ers benadrukken dat Ooij- endijks weglopen niet zo maar een incident was. Al drie jaar knokken ze tegen "de arrogantie van de macht" van CDA en WD. "Hoewel wij 30 procent van de kiezers verte genwoordigen hebben WD en CDA het helemaal voor het zeggen. Als ze iets van ons overnemen, is dat alleen maar omdat het in hun kraam te pas komt. En PZ? PZ kan - om met Wiegel te spreken - puinrui- Ton Ringersma brengt een drie deling aan in die arrogantie van de macht: "Het college van B en W gaat heel arrogant om met de gemeente raad. Die laat gewoon met zich sol len. Dan is er nog het gemeentebe stuur als geheel dat de burgers als een voetveeg behandelt en ten der de de manier waarop de raadsmeer- derheid van WD en CDA zich je gens Progressief Zoeterwoude ge draagt". Annemarie Kolff: "Nu is het na tuurlijk altijd zo dat als er twee frac ties in het college van B en W zijn vertegenwoordigd de derde daar niet bij zit. Maar die arrogantie zit 'm in de manier van besluitvor ming. PZ heeft voortdurend ideeën. Soms zijn WD en CDA daar dank baar voor en pikken ze er wat uit, zij het in een heel verbasterde vorm. PZ heeft steeds minder invloed op de gebeurtenissen". Roddelachtig Volgens PZ gaat het in Zoeterwou de zo: Ben W maken al dan niet in samenwerking met de ambtenaren een plan dat in eerste instantie met "de betrokkenen" wordt bespro ken. In die gesprekken worden reeds toezeggingen gedaan. "Er wordt soms al geld beloofd", aldus Ooijendijk. WARMOND - Voor 'schrijnen de gevallen' willen Ben W van Warmond samen met de kerken een noodfonds instellen. Een bedrag van 5.000 gulden is uit getrokken om mensen met klei ne schulden te helpen. Mensen die niet in aanmerking komen voor andere financiële regelin gen kunnen een beroep doen op dit fonds. Wie in aanmerking zal komen voor LEIDERDORP - Een 70-jarige auto mobilist werd gistermiddag om streeks half drie onwel op de rijks weg A4. Na enige tijd slingerend op de linkerrijstrook richting Den Haag gereden te hebben kwam de man uit Delft tegen de vangrail tot stilstand. De achteropkomende au to van een 45-jarige man uit Zoeter- meer botste tegen het voertuig op. Beide auto's raakten zwaar be schadigd. De drie inzittenden van de Zoetermeerse chauffeur werden, vermoedelijk met enkele beenbreu ken, overgebracht naar een zieken huis in Zoetermeer. De Delftenaar kon na een korte medische behan deling met een taxi naar huis. een bijdrage uit het fonds is nog on duidelijk. Selectiecriteria zijn er niet. Wethouder C.A. van Schagen zegt dat de beoordeling 'afhankelijk is van het geval'. "Als er aanvragen binnenkomen kijken we daar in ge zamenlijk overleg met de kerken naar. Iedere aanvraag is weer an ders. We hebben er natuurlijk geen ervaring mee". Hoe veel schrijnende gevallen Warmond kent kan wethouder Van Schagen niet zeggen. "We verwach ten een toename omdat veel men sen gedurende lange tijd op een be staansminimum leven". Het hulpfonds is bedoeld voor uitgaven die niet door sociale zaken vergoed kunnen worden. Stel: je hebt een minimumuitkering en je wasmachine gaat kapot. Dan kun je een beroep doen op het noodfonds. Dat de kerken ook een bijdrage leveren aan het noodfonds vindt Van Schagen niet bijzonder. Om welk bedrag het gaat is nog onbe kend. "De katholieke kerk doet dat al jaren. Maar het is niet zo dat ze ons gevraagd hebben om financiële steun. Het beschikbaar stellen van die 5.000 gulden is een initiatief van onze kant". Aan de raadscommissie welzijn wordt maandag 28 augustus advies gevraagd over het voorstel. BOOT TERUG - Een maand gele den gestolen kajuitjacht is gister avond terug gevonden. De Leider dorpse eigenaar zag zijn boot liggen bij de Spanjaardsbrug aan de Zijl- dijk in Leiderdorp en waarschuwde de politie. WARMOND - De braderie in de Warmondse Dorpsstraat is zaterdag, ondanks de hitte, druk bezocht. De organise rende Ondernemersvereniging Warmond schat dat 5000 mensen zijn langsgeweest. Volgens T. Hoek, penning meester van de vereniging, ligt het gemiddelde rond de 5 en 6.000 bezoekers maar was het vorig jaar een stuk rusti ger. Het weer was toen slecht en ditmaal hoopten de organisatoren dat het 's morgens zou regenen en later de dag zou opklaren. Het weer ging zijn eigen gangetje, maar het succes was niet minder. Alles is zeer bevredigend verlopen. De braderie was gezellig en goed bezocht", zegt Hoek. Kort nadat de middenstandsvereniging in 1983 werd omgezet in een ondernemersvereniging, besloot ze jaar lijks een braderie te organiseren aansluitend aan de Kaagweek. Om dit mogelijk te maken werd de speciale sub commissie 'braderie' opgericht, die jaarlijks met 5.000 gulden moet rondkomen. Sommige leden gaat het bij de braderie alleen om de omzet, anderen zoeken het in reclame en naamsbekendheid. Het grootste deel van de leden doet mee aan de braderie, samen met enige niet-leden en middenstanders van buitenaf. "De uitkomsten van die gesprek ken gaan een eigen leven leiden en nog steeds is het plan niet in de raadscommissies, laat staan in de gemeenteraad besproken. Wij moe ten van burgers horen welke afspra ken B en W met ze hebben ge maakt". Ooijendijk kan bij wijze van spre ken burgemeester A. Houdijk ho ren zeggen dat diens deur altijd openstaat. Hij vindt dat een ge meentebestuur niet zo hoort te functioneren en memoreert het tu mult dat ontstond toen CDA-frac- tievoorzitter Hogenelst liet weten als eerste en als enige een tekening van het nieuwe gemeentehuis te hebben gezien. "De burgemeester ontkende glashard dat er ook maar één tekening was gemaakt". En: "Het is toch ook te dol voor woor den als je je als gemeentebestuur der voor informatie tot het ambte lijk apparaat moet wenden. En maar kijken wat er allemaal op die bureau's ligt. Er ontstaat dan een roddelachtige manier van bestu- Hij vervolgt: "Het is een regen tenmentaliteit. 'Wij weten wat goed voor jullie is', dat roepen ze. En als B en W dat niet weten, zoals bij het plan over de verkeersveiligheid, dan weten ze qua inspraak van geen ophouden meer. En dat is dan alle maal weer uit angst voor het nemen van impopulaire maatregelen tegen automobilisten". Ereburgerschap Het dagelijks bestuur van de ge meente legt volgens de PZ'ers een ongebreidelde voorkeur "voor zichtbare dingen" aan de dag. Voor uiteenlopende faciliteiten voor de voetballers en tennissers van het dorp doen de burgemeester en wet houders "twee stapjes harder". Za ken die geen "aanwijsbare persoon lijke belangen dienen", laten ze vol gens PZ versloffen. "Kijk eens naar de kademuren in Zoeterwoude en naar de riolering. Nu pas gaan we daar een fonds voor vormen". "Om iedereen te vriend te houden worden er voortdurend cadeautjes weggeven. En als dat niet meer kan, dan hebben ze het ereburgerschap nog achter de hand" Ooijendijk vervolgt: "Ik wil met dat laatste aangeven dat het gek is geworden in Zoeterwoude als je iets niet doet. Neem het gemeentelijke sportpark. Wij waren ook een op knapbeurt, maar we wilden dan wel Ier aangehouden HILLEGOM - De Hillegomse poli tie heeft zaterdagavond een 26-jari- ge Ier aangehouden die op de Van den Endelaan in het bollendorp en kele auto's had vernield. De man werd op heterdaad betrapt bij het afbreken van spiegels en antenne's van langs de weg geparkeerde voer tuigen. een andere exploitatie. Wat doen B en W? Die gaan met 'ons' kunstgras veld op de loop. Dat doen ze cadeau aan de sporters en wij moeten vech ten om er een huurverhoging door te krijgen. Weer zo'n verbasterd overgenomen idee". Volgens Ringersma is de huidige crisis niet alleen het probleem van PZ. Het raadslid stelt "de kwaliteit van de gemeenteraad" aan de orde. "Als de fracties van WD en CDA zich eens wat minder als leden pop pen opstelden, veel sterker zouden zijn, dan zouden B en W zich veel minder streken kunnen veroorlo- Ringersma stelt dat een verdere groei van PZ bij de komende raads verkiezingen niet voldoende is: "We hebben ook goede wethouders no dig. Dan kan de portefeuilleverde ling worden veranderd en hoeft openbare werken niet langer door de burgemeester te worden gedaan maar door een gekozen bestuur- •der". De uit de raads vergadering weg gelopen W. Ooij endijk, A. Kolff en T. Ringersma van Progressief Zoe terwoude: "Vech- ten tegen de bier kaai". (foto Henk WOENSDAG 26 JULI A.S. (BOULEVARD) Niet alleen Peter Winnen, Henk Lubberding, Johan van der Velde, Gerrit Solleveld, Jelle Nijdam, Martin Schalkers, Peter Pieters, Danny Clark, Patrick Tolhoek, Theo Smit, Steven Rooks en de gehele Ne derlandse damesploeg met Monique Knol, maar ook het Leidsch Dagblad promotie-team is aanwezig. f U KOM'

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9