Haringvangst hersteld DE TIJD, VAN TOE Ni Nederlanders vaak bang voor het onbekende' WIE WEET ER IN LEIDEN NOG VAN POTHUIZEN? PAGINA 8 REGIO MAANDAG 24 JULI 1989 Eenzijdige opkomst tijdens 'Gita Malia Jag' ALPHEN AAN DEN RIJN - Mala Jawalapersad kijkt in de Sint Jozefzaal in Alphen teleurgesteld in het rond. De 30-jarige Suri naamse Nederlandse had wat meer 'blanken' verwacht. Het aantal is echter op één vinger te tellen. Ze twijfelt daarom of ze haar le zing over het hindoeisme wel in het Nederlands zal houden, terwijl het toch juist de opzet was om 'geboren Nederlanders' het een en ander uit te leggen over de cultuur en het geloof van de Hindoe- staanse Surinamers. 'Nederlander' is komen opdagen, wordt het doel niet helemaal voor bij geschoten. De 'Gita Maha Jag', een driedaagse geestelijke bijeen- komst met lezingen en offeringen, is ook bedoeld voor de kinderen van toch de Hindoestaanse Surinamers. En te die zijn er wèl. Jawalapersad: "We llen onze kinderen iets overdra- e weten wat onze cul- wat onze godsdienst in- door Jan Preenen Uiteindelijk besluit ze on maar een Nederlandse tekst vooi lezen: "Natuurlijk, anders hoort iemand alleen maar Hindi en be- gen, zodat grijpt hij er niets van. Wij hebben tuur is ook deze meneer uitgenodigd, dus houdt" moeten we wel iets in het Neder lands vertellen". Ondanks het feit dat slechts één Tempel Daaraan wordt grote waarde ge hecht. Of zoals Sewdas Premchand stelt: "Als we dit niet doen, is het ge doemd te verdwijnen. We hebben in Alphen geen eigen zaal of tempel. In de grote steden heb je die wel. In Al phen is het daardoor heel moeilijk om gezamenlijk iets met Hindoesta nen te doen. Thuis doe je wel het een en ander aan het geloof, maar het is toch anders wanneer je de be schikking hebt over een grote ruim te waar je meer mensen kan berei ken". Premchand en Jawalapersad zijn verbonden aan Jai-Hind, de stich ting voor de naar schatting vierhon derd Hindoestaanse Surinamers in Alphen. Jai staat voor vrede, Hind is de afkorting van Hindoestanen. De stichting bestaat tien jaar en houdt jaarlijks het nieuwjaarsfeest 'Phag- wa' en het lichtfeest 'Divali'. Daar naast zijn er thema-avonden, huis.- kamer-lezingen en wordt gestreefd naar één 'Gita Maha Jag' per jaar. Twee jaar geleden is de eerste in Al phen gehouden. Vorig jaar zou de tweede driedaagse plaatshebben, maar kon geen zaal worden gevon den. Premchand: "Dat klinkt mis schien wat vreemd, maar we moe ten een afspraak maken met een priester uit Den Haag. Kan die wel of niet? Verder zijn we afhankelijk van de maanstand. Het moet volle maan zijn willen we deze Jag hou den. Alle goede dingen doen we als het licht is. Dan is iedereen blij en vredig. De volle maan geeft een goe de geur en zuivert onze natuur". Tempel De Sint Jozefzaal is voor deze gele genheid opgefleurd met slingers en bloemen. Op het podium staat een tempel vanwaaruit priester Surin- der Tewari de gelovigen toespreekt. Hij leidt de dienst en de offering aan God. "We slachten niet hoor", zo haast gast-priester Ramkoedre Dewsharen uit Amsterdam zich om een mogelijk misverstand te voor komen. "We zijn alleihaal vegetari ërs. Iedereen moet rein zijn van vlees, vis en eieren. We mogen niet slachten. Je mag anderen geen pijn doen, dus ook dieren niet. Dat zei Mahatma Ghandi ook. Wij leven precies zoals hij. Als wij het hebben over offeren aan God bedoelen wij daar bloemen mee die wij aan God geven. Bloemen zijn altijd mooi en plezierig. De meeste mensen die hier komen, nemen ook bloemen Die ceremonie had Mala Jawala persad graag aan meer autochtone Nederlanders willen uitleggen. Bo vendien had ze ook in andere op zichten v/at meer begrip willen kweken. Ze woont zelf vijftien jaar in Nederland, heeft net als de ande re Hindoestaanse Surinamers de Nederlandse nationaliteit, maar wordt nog vaak als buitenstaander behandeld. "Hoe langer je hier woont, des te meer je van Neder land gaat begrijpen. Andersom is er vaak nog weinig begrip. Wij weten meer van de Nederlanders dan zij van ons. Zij gaan er vanuit dat je je maar moet aanpassen. Dat doen we ook wel, omdat je anders helemaal alleen staat". "Toch zien Nederlanders je vaak niet staan. Als je op straat, op school of in de winkel met Nederlandse vrouwen bent, zullen ze tegen ons niets zeggen. Ze kennen ons niet en, denken dat we heel anders zijn. Ne derlanders zijn vaak bang voor het onbekende. Ze zien je bovendien als gebrekkig Nederlands spreken de vrouwen. Zo van: ze weten het toch niet, ze komen hier niet van daan, dus hoef je ze ook niets te vra gen. Alsof wij niet weten wat de schooltijden zijn, wanneer de win kels open zijn en meer van dat soort dingen, Nederlandse vrouwen vra gen het wel aan elkaar, niet aan Hindi Dergelijke problemen komen nu echter niet aan de orde. Door de eenzijdige opkomst blijft het Hindi op de korte verklaring van Mala Jawalapersad na de voertaal: "Ik vind het wel jammer dat hier niet meer Nederlanders zijn. Misschien hadden we meer reclame moeten maken. We hebben nu pamfletten gegeven aan Hindoestaanse Surina mers en gevraagd of ze die ook wil den geven aan Nederlanders die ze kennen. Meer konden we niet doen. Subsidie hebben we niet gekregen. We moesten het doen met het geld dat onder de eigen mensen is opge haald, ongeveer 2500 gulden. Daar moesten ook alle andere dingen van worden betaald". Wekenlang alleen aanvoer van grote haring Het prachtige weer van het afgelopen weekeinde heeft tienduizenden mensen naar de Katwijkse en NoorcLwijkse stranden getrokken. Zowel zaterdag als zondag stonden op de toegangswegen naar heide dorpen lange rijen met auto's. De kustplaatsen boden de gebruikelijke aanblik van overvolle parkeerplaatsen, her en der dreinende kin deren en vele zonaanbidders met zakjes patat en ijsjes. Voor de strandexploitanten was afgelopen weekeinde een goed begin van het hoogseizoen. Volgens de politie van beide kustplaatsen zijn er geen echte problemen geweest. Zondagmorgen tegen 12 uur, toen een fikse regenbui het strandplezier danig bedierf, raakten de uitvalswegen verstopt. Iedereen wilde hals over kop naar huis, en duizenden auto's vormen dan al snel een file. Diegenen die het geduld opbrachten orh in de kustplaats het betere weer af te wachten, werden beloond. Aan het eind van de dag was het op de stranden weer goed toeven. (foto i KATWIJK - De haringhan- del in Katwijk heeft de afge lopen periode te maken ge had met een krappe aanvoer van maatjesharing. Via de importkanalen kwam voor namelijk grote haring bin nen, waardoor onvoldoende voorraad van de door de con sument zo begeerde kleine haring kon worden opge bouwd. In de afgelopen week heeft de aan voer zich hersteld en moesten de be drijven alle zeilen bijzetten om de achterstand weg te werken. Hoewel er dit jaar over het alge meen minder kleine haring in de Noordzee te vangen blijkt te zijn dan vorig jaar, is de Katwijkse ha ringhandel optimistisch voor de ko mende weken. Verwacht wordt dat uiterlijk half augustus de geplande voorraad binnen is. De aanvoer draait weer volop. Voorzitter L. Ouwehand van het nationale haringcomité en een van de directeuren van de gelijknamige haringhandel in het Katwijkse, heeft dan ook geen reden om alar merend te doen. Het komt vaker voor dat er een week of langer wel eens minder aanvoer is dan te doen gebruikelijk, meldt hij geruststel lend. "De haring vertoont niet ieder jaar een identiek gedrag. De vangst verloopt nu weer prima, zowel vanuit Denemarken waarvandaan veel wordt aangevoerd, als van onze eigen vloot die in eerste aanzet wat langzaam op gang kwam". Directeur T. Hoek van de gelijk namige grote haringhandel in de kustplaats heeft een week achter de rug waarbij er van 's morgens vier tot 's avonds elf keihard is gewerkt. "De eerste twee weken van juli wa ren schaars in de aanvoer. Alleen bij Schotland en de Shetlandeilanden werden nog voldoende kleine ha ringen omhoog gehaald", weet hij te vertellen. "We hebben wat dat be treft een paar weekjes rust gehad, maar het is niet problematisch ge weest. Ik heb me althans geen grote zorgen gemaakt. Maar begin vorige week is het weer op gang gekomen en zaten we volop in het werk". Grover Hoek heeft de indruk, op grond van de binnenkomende vangsten, dat de haring in de Noordzee dit jaar groter en grover is dan vorig jaar. "De haring is een natuurprodukt. De natuur kun je nu eenmaal niet dwingen. Wat er biologisch gezien onder de zeespiegel gebeurt, kun je niet zien. Zelfs de biologen moeten nog wel eens gokken. Daardoor is het elk jaar weer anders en daar heb je nou eenmaal mee te leven". Het Katwijkse bedrijf heeft nu tachtig tot negentig procent van de 5. W. van Oosten, 9. Het Stedelijk Samenspel uit Peronne 1. Anders-Straathof, 2. J. van Rijn, 3. T. Lagenvey, 4. De Combinatie Gr., 5. F. t Bour- gcs. 1. J. Broelman, 2. De Combinatie Gr., 3. F. Sanders, 4. N. Wijfje. 5. T. Lagerwey. APS 't Centrum uit Peronne. 1. D. Göbel, 2. C. Bouthoorn, 3. A. Gor don, 4. H. Sassen en Zn., 5. J. Heinen. APS 't Centrum uit Bourges. 1. N. Wijfje, 2. Gebr. Heinen, 3. H. Sas sen en Zn., 4. H. Heinen, 5. J. den Hartog. Postduivenvereniging Leiderdorp, jonge duiven uit Peronne: 1. J. van Laar Zn., 2. W. v; A. Petit, 4. D. van Seggelen, i Oosten, 7. E. Broug, 8. W. v« D. van Seggelen, 10. Cmb. B. en u. Postduivenvereniging Leiderdorp, ou de duiven uit Bourges: 1. J. van Laar Zn.. 2. G. Hendrikse, 3. D. van Seggelen. 4. G. Hendrikse, 5 E. Broug, 6. D. van Seggelen, 7. G. Hendrik se, 8. P. Sloos, 9. R. v.d. Nieuwendijk, 10. E. Broug. P.V. De Zv/aluw uit Moeskrocn: 1. 6 en 9. H. v.d Kooij, 2 en 3. P. v. Leeu wen, 4. P. Verhoork, 5 en 10. P. v. Wissen, 7. S. de Groot, 8. W. v. Ommen. P.V. De Zwaluw uit Bourges: 1, 2, 5 en 10. J. v. Wissen, 3. 6, 7 en 8. J. Hoogervorst, 4 en 9. H. v.d. Kooij. L.P.C., jonge duiven uit Moeskrocn: 1. A. Witteveen, 2. Vehagen-Witteveen, 3. P. de Haas, 4. J. v.d. Hoogt, 5. F. Gijsman. 6. C.J. v.d. Horst. 7. G. Kerkman, 8. W.L. Onstenk, 9. M. Staffeleu, 10. J. v.d. Hoogt. L.P.C., jonge duiven uit Pcrronne: 1 en 2. A. Witteveen,-3. W. Schouten, 4 en 5. J. Staffeleu, 6. Vehagen-Witteveen, 7. r.d. Hoogt. 8. R. v.d. Heyden, 9. J. Boe- voorraad binnen en bij zijn collega's is het naar de indruk van de direc teur niet veel anders. "Vergeleken met vorig jaar zijn we ietsje achter, maar uiterlijk half augustus moet alles binnen kunnen zijn", aldus Hoek. Na die tijd is de haring min der aantrekkelijk voor de industrie, omdat de vissen dan veel voedsel gebruiken ter voeding van hun na geslacht. De vis is dan minder vet. Voor wat betreft de aanvoer van klein haring zijn de Nederlandse visverwerkende bedrijven voor een flink deel afhankelijk van de Deen se aanvoer. De stagnatie van de aan voer was dan ook vooral vanuit dit land merkbaar, bevestigt Ouwe hand. De Nederlandse haringvloot vangt momenteel ook weer volop, zowel grote als met kleine haringen. Veel daarvan wordt diepgevroren en wordt pas na de 'oogst' van klei ne, verse haring verder verwerkt. De kleine haringhandel Parlevliet aan de Prins Hendrikkade in Kat wijk heeft, aldus de gelijknamige directeur, niets gemerkt van een stagnatie in de aanvoer gedurende de eerste weken van deze maand. "Ik weet wel dat de prijzen elke dag veranderen. Ik heb niets gemerkt van een mindere* aanvoer. Maar voor problemen moetje bij de grote jongens zijn", zegt hij schertsend. De meeste 'grote jongens' in Kat wijk waren echter op zakenreis en niet bereikbaar voor een toelichting op de gevolgen van de achtergeble ven haringaanvoer. 1. A. Witteveen, 2. J. de Wolf, 3. P. de Haas, 4. A. Witteveen, 5. P. de Haas, 6. F. Gijsman, 7. P.J. Schlagwein, 8. K. Lefe- bre Zn., 9. J. Staffeleu, 10. P.J. Schlag- L.P.C., oude duiven uit Bourges: 1. V.d. Meer-Halewijn, 2. P. de Haas, 3 en f J. Staffeleu, 5. W.L. Onstenk, 6. P. de Haas, 7 en 8. P.J. Schlagwein, 9 en 10. J. Staffeleu. Postduivenver. De Blauwkras uit Bourges: 1,2,7 en 8. Comb. Nieuwendijk, 3,5 en 10. Comb. Blom, 4. P. Landensbergen, 6. H. Koome, 9. F. v.d. Wetering. Postduivenver. De Blauwkras uit Peronne: 1. W. v.d. Wijngaard, 2. R. Verhoogt. 3 en 4. F. v.d. Wetering, 5. Comb. v.d. Blom, 6. J. Schouten, 7 en 10. H. Koome, 8. A. v. Polanen, 9. A. Houweling. P.V. Het Oosten uit Bourges: 1. J. Verbaan, 2,3,4 en 5. S. v. Hoven, 6. J. Verbaan, 7 en 8. P. v. Duyl, 9 en 10. Comb. Putten v. Weeren. P.V. Het Oosten, jonge duiven uit Peronne: 1. J. Verbaan, 2. Comb. Putten v. Weeren, 3. J. Verbaan, 4. T. de Groot, 5 en 6. P. v. Duyl, 7. T. de Groo, 8. R. v. Duyl, 9. T. v. As, 10. C. v.d. Berg. Postduivenvereniging De Vrienden club uit Peronne: 1. W. Ravensbergen, 2. F. Ladan, 3. W. Vijlbrief, 4. A. v. Diggelen, 5. L. Koop man, 6. F.J. Compier, 7. C.P. Gijsman, 8. W. v.d. Kooy, 9. F.J. Compier, 10. P.H.J. Bink. Postduivenvereniging De Vrienden club uit Bourges: 1. F. Ladan, 2. F.J. Compier, 3. A. Siera, 4. Th. Dongelmans, 5. Comb. Bodijn en Zn. 6. W. Vijlbrief, 7. W. v.d. Kooy, 8. Comb. Bodijn en Zn. 9. W. v.d. Kooy, 10. F. Lad- P.V. De Rijnklievers, oude duiven uit Bourges: 1. J. v.d. Wal, 2. H. Sladek, 3. Th. Kraan, 4 en 9. G. v.d. Poel, 5. J. Zevenhoven, 6. P. Veelenturf, 7. B. v. Mil, 8 en 10. J. Kok. P.V. De Rijnklievers, jonge duiven uit Peronne: 1, 3, 5 en 8. J. Kok, 2. H. Sladek, 4. Aijan v.d. Velden, 6. J. Akerboom, 7 en 9. G. v. Goozen, 10. A. de Vries. l LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Het begrip pothuis is voor heel wat Leidenaars iets onbekends. Erkend moet worden dat het aan tal ervan zo klein is dat men er haast over moet stuikelen alvo rens zich te realiseren dat dat een van die pothuizen was. Een pothuis is een uitbouw van doorgaans een hoekhuis, meestal niet veel hoger dan een meter en met een of meer ramen er in. Het is dus eigenlijk een verlengstuk van de kelder onder dat huis. Met name bij hoekpanden die bij de oprit van een brug gelegen waren, was de grondslag wat hoger en kon er gemakkelijk een kelder onder het huis gemaakt worden, waarvoor dan een lichttoelating via een pothuis wel handig was. Het alternatief is meestal een soort koekoek, dus een gemetseld gat in het trottoir voor dat kelder raam, doorgaans met een rooster op het gat om ongelukken te voorkomen. Overigens zijn er in Leiden talloze keldergaten zon der rooster, zodat er blijkbaar maar weinig ongelukken gebeu- Populair Pothuizen werden ineens erg po pulair rond 1640. Voordien zijn er natuurlijk ook wel soortgelijke optrekjes geweest, meestal van hout, maar vanaf toen werden ze vooral van steen gebouwd. Spe ciaal hoekpanden hadden vaak te kampen met ruimtegebrek en het volbouwen van een binnenplaats je was er dan niet bij, want hoek panden hebben vrijwel nooit een binnenplaats. Heel wat panden hadden al trapjes met een bordes je of een kelderingang en een pot huis ligt dan in het verlengde. Hoewel sinds 1586, toen de stad de zorg voor de bestrating op zich nam, ondubbelzinnig alle eigen domsrechten op de straat vóór de rooilijn bij de stad berustén, was het stadsbestuur niet ongenegen de eigenaren van panden die daarom verzochten een bouwsel- tje voor de voorgevel toe te staan, of het nu een bordes, een kelder gat, een pothuis of een stoep met palen of een hek was. Wel moest daarvoor vergunning worden ge vraagd en die werd alleen ver leend als de huiseigenaar wilde erkennen dat hij een gunst genoot en daarvoor een kleine jaarlijkse erkentenis zou betalen. Sommige van die erkentenissen uit de 16e of 17e eeuw (nu precariorechten genoemd) zijn eeuwenlang be taald. Afbreken Tussen 1639 en 1680 werden er zo'n 100 vergunningen voor het maken of in steen vernieuwen van pothuizen afgegeven. Na 1680 -liep het aantal sterk terug en na 1700 was het verstrekken van een vergunning voor een pothuis een zeldzaamheid. Vanaf die tijd vindt men eerder vergunningen voor het afbreken ervan. Dit pro ces van afbraak is steeds verder voortgeschreden en nu zijn er nog maar enkele pothuizen, die. dan ook wel waard zijn behouden te blijven. Het bekendste is wel dat op de Oude Varkenmarkt naast Groenhazengracht 5, dat in 1951 maar net ontsnapte aan verbou wing tot een garage en toen ingrij pend werd gerestaureerd. Ook nu is het weer uit de stellages en op nieuw in alle glorie te bewonde ren. Verder is er een in de Pieters kerkstraat op de hoek van de Lan ge Diefsteeg, twee (achter elkaar) in de Rijnstraat naast Hogewoerd 132, een kleintje in de Kraaier- straat naast Hogewoerd 117 en aan een schuin gemetseld gevel tje en erg naar voren stekende schoorsteen. Op de hoek Lange- brug/Korte Diefsteeg westzijde is te zien dat daar vroeger ook een pothuis is geweest. Mogelijk kun nen oplettende lezers nog -wel meer overblijfsels van pothuizen in de binnenstad ontdekken. Pothuizen werden gebruikt als verlengstuk van de kelder onder een huis. De naam pothuis wijst op een vrij vaak voorkomende be nutting als opslag van potten, waarbij dan gedacht moet wor den aan grote Keulse potten. In die donkerbruin of grijsblauw ge glazuurde potten werden voorra den bewaard, vooral etenswaar, om in de zomer of winter ver bruikt te kunnen worden. Maar alleen opslag hoeft natuurlijk niet. Zeker waar bij grote woning nood zelfs kelders als volwaardi ge woonruimte dienst deden, ge bruikte men het pothuis als een soort erker en werd daar vaak een wulf heen de bagger op de bodem - te kunnen verwijderen. Het was blijkbaar erg donker en Van Mie ris struikelde over het puin en viel dusdanig hals over kop in het gat dat hij amper om hulp kon roepen. Maar, volgens de schrij ver van biografiën van schilders, Arnold Houbraken, aan wie we dit verhaal danken. Een schoen lapper zat in zijn pothuis, dus laat nog te werken en een deuntje te zingen. Zijn vrouw, die hem ge zelschap hield met iets te naajen of te stoppen, hoorde eenig ge stommel en geroep, waarop'zij tot haar man zeide: "hou op, hou op met zingen, ik hoor ymand als in nood roepen". Voorts nam zy de lamp, liep op het gerugt aan, daar zy hem dus deerlyk in de modder gezonken zag; riep haar man, die ambacht uitgeoefend. Vooral werk waarvoor men niet al te veel materiaal of gereedschap nodig heeft, leenden zich ertoe in een pothuis te worden uitgeoefend. In het bijzonder kleermakers en schoenmakers huisden vaak in pothuizen. Wat die laatste be roepsgroep betreft is er een aardi ge anecdote bekend over de be roemde kunstschilder Frans van Mieris. Deze was eens op een avond een borreltje gaan drinken bij zijn collega Jan Steen in diens kroeg in de Gekroonde Liefde- poort aan de Langebrug (de vroe gere uitgang van het Politiebu reau, waar nu nieuwbouw ver rijst). Hoewel Van Mieris een be hoorlijke innemer was en dus wel tegen een stootje moest kunnen, had hij die avond wellicht toch iets te diep in het glaasje gekeken. De Langebrug werd af en toe opengebroken om door het ver in aller haast toeschoot en hem daar uit redde. Bakkersnering Dat er in pothuizen werd gewerkt blijkt ook uit het verzoekschrift dat Jeremias Pijl in 1686 indiende om naast zijn pand aan de Groenhazengracht een pothuis te mogen maken. Dat is het nog be staande aan de Oude Varken markt. Hij verklaart irt zijn pand de bakkersnering te doen, maar dat het soo geweldig kleyn ende naeuw is dat hij zijn werk nauwe lijks kon verrichten. Dat had hij zich overigens wel eerder mogen realiseren, want hij had dat pand nog maar heel kort voordien ge kocht. Hij verzocht om een pot huis aan de kant van de Oude Var kenmarkt (toen nog "het Zand" geheten) te mogen maken, lang 8 voet (2.51 m) en hoog 3'/2 voet (1.01 m), in dier voege als het voor dese ...aen sijn gebuyren wel is geac- MAANDAG 24 JULI Leiderdorp zomerdrive Crash, Leiderdorps Bridge Centrum, Bernhardstraat, inschrijven tussen 19.00 en 19.30 Noordwijk rondleidingen in het botenhuis KNZHRM, Bosweg, van 19.00 tot 21.00 uur. Nocrdwijkerhout open dart-kampioenschappen, inlichtingen- tel: 76226, inschrij ven 19.00 uur, aanvang 19.30 uur, BSr de Smederij, Zeestraat. Oegstgeest zomerbridge voor niet-rokers, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. DINSDAG 25 JULI Alkemade vakantiespelen: huttenbouwen Sotaweg/Googermolenweg, Alphen croquetmiddag in Diensten centrum Driehoorne, Sterrenlaan, van 14.00 tot 16.30 uur. vdiiy i j.ou uui. klaverjassen en joke Koestal/Ovefduin, 20.00 i er-rekreal.w gevolgd ang 14.00 l_. paviljoen Willy Zuid. baech-arobic (vanaf 16 jaar), van 19.00 tot 20.00 uur bij pavil- welijk in Solo', aanvang 15.00 uur, Rijksrryjseum voor Volkenkunde. Steenstraat. oecumenisch avondgebed in de Ou-Katholieke kerk, Zoeter- woudsesingel. 19.00-19.30 uur. Leiderdorp gymnasteik voor aanstaande moeders olv gediplomeerd docen te, van 19.30 tot 20.30 uur in gym lokaal Lijnbaan, inlichtingen tel: 071-090535. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 en-door modern', aanvang 20.00 uur in het Ambachts- en Baljuw huis. WOENSDAG 26 JULI Alkemade vakantiespelen: huttenbouwen in Roelofarendsveen. Boskoop kindervakantiewerk: kinderdis co om 14.00 uur in Het Praathuis, kinderbingo om 14.00 uur in Ons Jeugdhuis, Julianastraat. Katwijk duinwandeling olv een bos wachter, start om 10.00 uur tegen over de Soefitempel. Sportlaan. biljarten bij Hoornes/Rijnsoe- ver, aanvang 20.00 uur. woensdai de Kerk, 20.00 uur. zomer-rekreatie kamp', tienkamp met atletiekvor- men voor 6 tot 16-jarigen, op het strand, aanvang 13.30 uur bij pa viljoen Willy Noord. Leiden 'Parkentocht', over 5 of 10 km, art om 9.00 uur op het Stadhuis plein. film: 'Bali verbrandt een vorst', 15.00 upr in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat. informatiepunt gemeenschap- i. Gerestraat 20, tel: 121554. Noordwijk wielergala Noordwijk met diver se onderdelen, v.a. 17.00 uur op de Kon. Wilhelmina Boulevard. kinderbal voor jongelui tot 12 jaar, van 18.00 tot 20.00 uur in Grand Hotel Huis ter Duin. woensdagavondzang mmv Katwijks Christelijk Mannenkoor de Kerk. Hoofdstraat. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 Het bekendste pothuis van Leiden is wel dat op de Oude Varkenmarkt, naast Groenhazengracht 5, dat in het begin van de jaren '50 ternauwernood ontsnapte aan een verbouwing en toen ingrijpend werd gerestaureerd. Ook nu is het weer net uit de stellages en opnieuw in alle glorie te bewonderen. (foto cprdeerd. Dat klopt, want in 1658 had de bewoner van het pand op de hoek Oude Varkenmarktwest- zijde/Groenhazengracht, het be kende snoepwinkeltje, toen ei gendom van Claes Jacobsz. War- mont, al een dergelijke vergun ning gekregen. Zonder veel vij ven en zessen kreeg Pijl zijn ver gunning, zij dat wat de breedte van het pothuis betreft de tresorier-extraordinaris (te verge lijken met de directeur van Ge meentewerken) zijn oordeel zou moeten geven. Tenslotte mocht de straat niet al te zeer vernauwd worden. Wanneer men daar bang voor was, ging er vaak een hele deputatie uit het stadsbestuur de situatie eens in ogenschouw ne- Zes stuivers Dit gebeurde bijvoorbeeld in 1657, toen drie deskundigen en de stadssecretaris even naar de Pie terskerkstraat liepen om daar een blik te werpen op de stoep van Amelis Fransz. de Winter, tim merman, die daar een eenvoudig houten pothuis wilde bouwen. Hij kreeg de gevraagde toestem ming, mits hij ieder jaar zes-stui- vers zou betalen. Hetzelfde be drag werd ook geëist voor de toe stemming voor een pothuis naast Hogewoerd 132, toen de bakker Pieter Claesz. Boutcan daar een pothuis wilde maken. En dankzij dit soort beslissingen weten we nu wanneer die pothuizen ge bouwd zijn. En ook al onttrekken latere manipulaties met pothui zen zich aan onze waarneming, wat er over bekend is mag vol doende zijn om ze in ieder geval te behouden. P.J.M. DE BAAR

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8