si TAD LEDEN Leids muziekkorps K&G opnieuw wereldkampioen Snelle uitbreiding Leids politiekorps Onenigheid over weghalen inboedel bij Broadway Bewoners van Marnixstraat eisen drempel Man (26) valt van balkon Bush Adest Musica tweede bij showwedstrijden LEIDSCH m DAGBLAD Groot aantal mensen koopt goedkoop zwemabonnement LEIDEN - De Leidse politie is blij met de brief van minister Van Dijk (binnenlandse zaken) waarin het korps 21 extra agenten krijgt toege wezen. De toewijzing met onmid dellijke ingang loopt vooruit op de totale herverdeling van agenten over de politiekorpsen. Uiteindelijk moet Leiden in 1993 58 mensen er bij krijgen. Katwijk, Noordwijk en Alphen leveren agenten in, het Was- senaarse korps breidt iets uit. Het Leidse korps mag per 1 juli jongstleden nu officieel 225 politie mensen hebben, maar in feite werk ten er op die datum 199 agenten. Door de vervroegde uittreding is het korps de laatste maanden fors ingekrompen. Daarom is Leiden druk bezig met het werven van nieuwe mensen. Er zitten 19 men sen op de politieschool, maar dan nog is er een tekort. "De werving wordt dan ook met volle kracht voortgezet. We hebben nu al 7 plek ken open", aldus politiewoordvoer der Graveland. "Maar het duurt 19 maanden voordat deze mensen van de school af zijn". De hoop van het Leidse korps is ook een beetje gericht op agenten uit andere gemeentelijke korpsen die moeten inleveren. Al zal dat aan bod zeer gering zijn, meent Grave land. "De meeste agenten zullen via de vut of op een andere wijze af vloeien", vermoedt de politie woordvoerder. Korpsen die mensen kwijtraken, zijn onder meer Katwijk en Noord- wijk. Bij deze korpsen heeft minis ter Van Dijk onmiddellijk het volle dige aantal agenten geschrapt. Als het aantal politiemensen in een korps stijgt, gebeurt dat stapsge wijs. De meeste korpsen hebben nu een derde van het aantal erbij gekre gen. Maar zowel Katwijk als Noord- wijk leveren met ingang van 1 juli LEIDEN - Bij de failliete disco theek Broadway is vrijdag onenig heid ontstaan tussen mensen die in opdracht van de curator spullen weghaalden en de eigenaar. De dis cotheek werd op 12 april failliet ver klaard. Op verzoek van een Rotterdams bedrijf waren twee mannen de in boedel van de disco aan het inladen, toen de eigenaar zich ermee be moeide. Er ontstond een woorden wisseling, waarop de politie werd ingeschakeld. Nadat de gemoede ren waren gesust, bleek dat de cua- tor aan het Rotterdamse bedrijf schriftelijk opdracht had gegeven de spullen te verwijderen. De poli tie heeft de discotheekeigenaar ge adviseerd de zaak verder door zijn advocaat te laten behandelen. LEIDEN - Bewoners van de Mar nixstraat hebben afgelopen zater dag actie gevoerd voor een ver keersdrempel in hun straat. Zij leg den om vier uur een aantal planken op het wegdek in een poging het verkeer af te remmen. Volgens de Marnixstraat-bewo- ners is er sprake van verkeersover last in hun wijk. Op last van de poli tie werden de planken kort na het begin van de actie verwijderd. De politie adviseerde de bewoners con tact op te nemen met de gemeente en daar hun verzoek voor verkeers- remmende maatregelen in te die- LEIDEN - Een 26-jarige Leidenaar is zondagmorgen rond half zes aan de Havikshorst van een balkon van de derde verdieping gevallen. De man is met een verbrijzelde elle boog en inwendig letsel opgeno men in het Academisch Zieken huis. Het slachtoffer was met zijn vriendin naar een feestje geweest en had nogal wat gedronken. Zijn vriendin ging naar bed, hij besloot nog even het balkon op te gaan om 'af te koelen'. Eenmaal in bed hoor de de vrouw een klap en krakende takken. Toen zij ging kijken, lag haar vriend in het struikgewas on der het balkon. Zeven Syriërs stranden in 'Stad van vluchtelingen' LEIDEN - Een gezin van zeven Sy riërs, officieel door de Nederlandse regering uitgenodigd om hier als vluchteling te komen, is zondag ge strand in Leiden. Omdat de Leidse politie geen enkele instantie kon be reiken die zich met vluchtelingen werk bezighoudt, is de Syrische fa milie voorlopig ondergebracht in een hotel. Een medewerker van Amnesty International werd door de afdeling vluchtelingenhulp van het ministe rie van justitie gevraagd de Syriërs af te halen van Schiphol. Hij deed dat en kwam, zoals gebruikelijk, langs bij de politie. Daar was nie mand op de hoogte van de kpmst van de vluchtelingen. Ook bij de Leidse afdeling van de Vereniging Vluchtelingenwerk Ne derland was niemand op de hoogte. Naar later bleek heeft het ministerie van justitie verzaakt de Leidse in stanties op de hoogte te stellen van de komst van de familie. De Leidse afdeling van WN zou vandaag pro beren het gezin in Leiden onder te brengen. Politiewoordvoerder Dick Grave land reageerde vanmorgen ver baasd op de kwestie. "Het is toch vreemd dat in Leiden, op dit mo ment 'Stad van vluchtelingen', nie mand op de hoogte is van de komst van deze familie", aldus Graveland. Lezers Schrijven Naar aanleiding van het bezoek van president Bush aan onze stad, zou den wij het volgende willen opmer ken. Op donderdag 13 juli jl. ontvingen wij het verzoek van de burgemees ter om met leerlingen langs de route te gaan staan. Afspraak was: vervoer van een naar school per bus naar de Mors singel, alwaar plaats gereserveerd was voor de scholen. Ieder kind zou een vlaggetje krijgen. Realiteit was: de bussen arriveer den veel te laat en de capaciteit was lang niet voldoende. Bij aankomst was er geen plaats gereserveerd en agenten ter plekke waren over deze afspraak niet geïnformeerd. De feestvreugde voor de kinderen werd ook nog eens getemperd door het ontbreken van voldoende vlag getjes, iets dat voor de kinderen toch essentieel is. De terugreis was niet georgani seerd. Jammer dat dit evenement, door onzorgvuldige coördinatie, voor de kinderen slecht tot zijn recht is gekomen. Team basisschool De Spring plank, Sumatrastraat 195, Leiden. LEIDEN K G is tijdens het Wereld Muziek Concours (WMC) in Kerkrade wereldkam pioen op het onderdeel mars ge worden. 'Kunst en Genoegen' haalde bij de show-wedstrijden een vierde plaats. Daarmee kreeg het WMC voor K G ei genlijk een onverwacht ver loop. Want vooraf had het Leid se korps zich betere kansen op 'de show' toegedicht. Instruc teurs Vuyk, De Jeu en Peters toonden zich na afloop van het concours toch tevreden. "Het komt zelden voor dat een orkest op beide onderdelen meer dan 90 punten scoort". Vuyk voegt daar aan toe dat het orkest in Kerkrade "boven zichzelf is uit gegaan". door Wim Dragstra en Willem Spierdijk Bij de showwedstrijden eindigde het Pasveerkorps uit Leeuwarden op de eerste plaats. De Friezen ble ven op dit onderdeel juist Adest Musica uit Sassenheim voor. De Sassenheimers, die vorige week zondag in Kerkrade optraden, wa ren wèl met twee bussen naar Lim burg afgereisd om de einduitslag te horen. In de voorbije drie weekeinden traden meer dan tachtig muziek korpsen op in het Kerkraadse ge meentelijk sportpark. Ze kwamen uit België, Frankrijk, Engeland, Ca nada, Ihdonesië, Polen, Hongarije, Duitsland, Thailand, Australië, Spanje, Noorwegen Oostenrijk, Ier land, Joegoslavië en Tsjechoslowa- kije, maar vooral uit Nederland. Hoogtepunt Gistermiddag was het hoogtepunt. Niet alleen stond de WMC-kam- pioen 'show' van 1985 voor de poort van het stadion, namelijk de Bristol Unicorns uit Engeland, ook de Cal gary Stampede Show Band uit Ca nada, met 135 muzikanten, was pre sent. De Nederlandse hoop was ge vestigd op Kunst en Genoegen uit Leiden en Pasveerkorps uit Leeuwarden. Daarnaast vertrouw de Nederland ook nog op het mu ziekkorps Adest Musica uit Sassen heim dat vorige week zondag al een prima show liet zien en het klasse ment in die catagorie dan ook aan voerde met 91 van de honderd maximaal te verdienen punten. In de marswedstrijden was Kunst en Genoegen de beste. "Het mars optreden van het Pasveerkorps uit Leeuwarden, was al erg showachtig op de sintelbaan, maar er moet na tuurlijk wel onderscheid zijn tussen mars en de show", meende jurylid Jaap Koops (Inspecteur der militai re muziek der Krijgsmacht in Ne derland). Het Leidse orkest bracht achter eenvolgens de bekende marsen Einzug der Gladiatoren van J. Fu- cik en Abscheid, der Gladiatoren van Blankenburg ten gehore. Beide werken zijn speciaal voor K G be werkt door muzikaal leider Nico de Jeu. De jury kon de arrangemene- ten bijzonder waarderen en stelde die tot voorbeeld aan andere orkes ten. Met 91.4 punten versloegen de Leidenaars de Red Hackle Pipe Band (een doedelzakband uit Ant werpen, België). Vanaf het eerste weekeinde hadden de •doedelzak blazers bovenaan gestaan in het klassement van de marswedstrij den met 90 punten. Klassiek Op het showonderdeel deed K G vrij klassiek, strak en robuust. Het korps gaf eigenlijk in z'n eentje een wervelende taptoe ten beste, met brede figuraties, knap marcheer- werk en een fijne 'sound'. Als hoog tepunt van de show door het of- kest zelf als de beste uit het bestaan Evenals vier jaar geleden behaalde K&G ook zondag een wereldtitel in Kerkrade. (fot LEIDEN Ruim 700 mensen met een uitkering hebben gebruik ge maakt van de mogelijkheid om voor 25 gulden een gezinsabonnement voor de Leidse zwembaden aan te schaffen. Het normale tarief voor zo'n abonnement bedraagt 150 gul den. Uitkeringsgerechtigden konden een zwemabonnement aanvragen bij de sociale dienst. Deze manier van aanvragen heeft er volgens wet houder De la Mar (sociale zaken) toe bijgedragen dat veel mensen van de regeling gebruik hebben gemaakt. "Niemand hoefde dus zelf bij het zwembad om korting te vragen". De la Mar sluit niet uit dat vol- gend jaar nog meer mensen van de kortingsmogelijkheid gebruik ma ken. "Nu is de regeling pas in iuni i de grond gekomen. Als die der was gerealiseerd, waren er nog meer abonnementen verkocht". De kosten van de regeling zijn voor de gemeente overigens vrijwel nihil. Het is zelfs niet uitgesloten dat deze vorm van minima-beleid de gemeente geld oplevert. De ge meente hoeft immers nauwelijks extra kosten te maken. De la Mar: "Met het bedrag van 25 gulden heb ben we een drempel willen opwer pen. Het is wel de bedoeling dat mensen die het echt willen, van dé regeling gebruik maken". Volgens wethouder De la Mar zit ten er meer maatregelen voor men sen «net een uitkering in de pen. Het najaar worden deze regelingen be kend gemaakt. Honderden fans wachtten gisteravond op de aankomst van de wereldkampioenen. ren gekomen. De jury vond de En gelse en Canadese shows wel goed, maar de muziek niet. "Terug naar het repetitielokaal en eerst nog eens goed de muziek instuderen", zei het Engelse jurylid Rodney Parker (di recteur van de muziekkorpsen van het Engelse Rijnleger). Zijn Amerikaanse collega David Maker (hoofd afdeling muziek Uni versiteit van Connecticut) had voor namelijk kritiek op de choreografie, die niet geheel vloeiend was. De Ca nadezen kregen voor hun show 90.2 punten en de Engelsen uit Bristol maar 87.1. Dat deed de Engelsen wel pijn. Niet alleen werd het kam pioenschap niet geprolongeerd, ook werd verloren van aartsrivaal de Stampede Band. Erevaandel Het Wereld Muziek Concours werd gistermiddag in het sportpark te Kerkrade voor wat betreft het mars en showgedeelte (in de Rodahal werden de concertwedstrijden ge houden) met een kleurrijke slotma nifestatie besloten. Burgemeester Mans van Kerkrade reikte aan de tamboer-maïtre Tjeerd Haasbroek van Kunst en Genoegen het ere vaandel uit dat verbonden is aan de wereldtitel. Voor K&G, dat werd vergezeld door 350 supporters, was het feest overigens nog niet voorbij. Eerst trok het orkest door Kerkrade, later volgde in Leiden bij het muziekver- zamelgebouw aan de J.C. de Rijp- straat nog een huldiging. Om half tien gisteravond hadden vele sup porters zich op de brug bij de Lage Rijndijk verzameld. Onder luid ge juich marcheerde het orkest even later naar het clubgebouw. Daar werd door de instructeurs het eigen optreden nog eens kri tisch onder de loep genomen. Zo wel Rinus Vuyk als Nico de Jeu wa ren tot de conclusie gekomen dat het tempo aan het begin van de show eigenlijk iets te hoog had gele gen. Erg veel maakte dat overigens ook weer niet uit. "Het programma duurde tijdens de repetities 10 mi nuten en 25 seconden, tijdens het WMC deden we dat vier seconden sneller", stelde De Jeu vast. De instructeurs volgden het op treden van hun orkest met het zweet in de handen. "We zien soms ook dat er dingetjes fout gaan, je kan alleen maar hopen dat de jury ze niet ziet". Volgens Vuyk had de jury een bijzonder zware taak. "Er traden in Kerkrade veel bands op die eigenlijk qua samenstelling niet met elkaar te vergelijken waren". Vuyk dent dat de druk op K G door de wereldtitel veder is toege nomen. "Toen we vier jaar geleden Nederlands kampioen werden, dachten we dat we een volgende keer alleen maar konden verliezen. Een wereldtitel leek onbereikbaar. Nu we dit binnen hebben, lijkt het erg moeilijk om weer een nieuwe uitdaging te vinden". De instructeurs noemen het suc ces tijdens het WMC ook zakelijk belangrijk voor K&G. "We zullen nu aanbiedingen krijgen voor goed betaalde optredens in binnen- en buitenland". Na het vorige WMC zag het orkest nogal wat leden afha ken. De instructeurs zijn daar deze keer niet zo bang voor. "De gemid delde leeftijd ligt laag, ik denk dat de meesten nog wel een tijdje door gaan". Het winnende optreden van K en G gisteren in Kerkrade. gekwalificeerd werden duiven losgelaten, die het luchtruim kozen toen K&G het stadion uit mar cheerde. Het Pasveerkorps uit Leeuwar den verraste met een speelse show in een stijlvolle jas. Het korps mar cheerde op allerhande verschillen de ritmen, liep even gemakkelijk op een 7/8-maat als op de vierkwarts maat en wisselde om de haverklap van tempo. Daarbij kwamen de moeilijke figuraties die men had uitgedacht en een spannende cho reografie. Soms leek het wel alsof twee mu ziekkorpsen tegen elkaar in mar cheerden. De show van de pijpers en tamboers van het Pasveerkorps deed op sommige momenten den ken aan de Spaanse rijschool van de Lipizaner-paarden in Wenen. Stijl vol, kunstig, verfijnd. Met 94 pun ten werden alle eerdere prestatie in de schaduw gezet. Met 90,5 punten voor de show bleef K&G onder Adest Musica uit Sassenheim, maar versloeg toch ook nog de Canadezen en Engelsen, die met op Amerikaanse leest ge schoeide shows naar Kerkrade wa STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7