Nijpels wil scherpere dioxinenomi Als het nu niet luktlukt het nooit meer Uitstoot moet tien maal lager Ouders bezetten school in Utrecht na fusieperikelen Moerman-arts geschorst voor behandeling kankerpatiënte Nederland massaal met vakantie Eindhoven wil met camera's uitgaanscentrum beveiligen AVR wil nieuwe afspraken met provincie over chemisch afval Laatste kans voor informatiesysteem videotex 200 OK-SIONS OP 5.000 m MAANDAG 24 JULI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD/ANP) Minister Nijpels (milieu) wil de normen voor de uitstoot door afvalverbrandingsinstallaties aanzienlijk verscherpen. De zogenoemde 'stofnorm' moet volgens Nijpels met negentig procent omlaag, van 50 milli gram tot 5 milligram per kubieke meter. Nijpels probeert met die maatregel de uitstoot van het uiterst giftige dioxine terug te dringen. UTRECHT (GPD/ANP) - Boze ou- ders hebben sinds vrijdag de kleu terafdeling van de Utrechtse Ma- riaschool bezet. Hun actie had zater dagavond veel weg van een kam- peervakantie: aan een lange tafel op de speelplaats zaten ouders en leer krachten gezellig keuvelend buiten koffie of fris te drinken. De speel zaal was met matrassen en slaap zakken ingericht als nachtverblijf. De bezeting is het gevolg van een il lang slepend conflict bij de fusie tussen de Maria- en de Gerardus dat de gefuseerde school voor 100 De bezetters zeggen dat de gefu seerde school het kleutergebouw absoluut niet nodig heeft. „Dat men De ouders vinden het dwaasheid het toch wil hebben, komt machtsmisbruik", vinden de ou- Majellaschool. Het bestuur van de leerlingen 24 lokalen krijgt. „Wij ders. Het schoolbestuur zegt de plan zonder slag of kleuterafdeling nodig te hebben om hoofdgebouw te kunnen eren. De ouders vinden echter de school blijven zitten. We dat dat zonder Honkie-Ponkie ook kan, omdat de school in het hoofd gebouw voor die honderd leerlin- gefuseerde school, de scholenstich- zijn niet ting Joseph, wil het gebouw van de stoot onze kleuterafdeling in han- Majellasschool afstoten en krijgt den van het bestuur te geve r de honderd leerlingen Majellaschool de beschikking 24 lokalen in het complex va i de len •ver doen een beroep op de gemeente de om in te grijpen in deze belachelii- gen dan nog veertien lokalen heeft. Uit protest hebben de ouders hun kinderen opgegeven bij de christe lijke Van Beeck Calkoenschool, die daardoor uit zijn voegen barst. De ouder willen nu dat het katholieke schoolbestuur een aantal lokalen van het Honkie-Ponkiegebouw aan de schristelijke school ter beschik king stelt. De advocaat van het Jo- seph-bestuur heeft de ouders in middels laten weten dat het bestuur vooralsnog niet op hun voorstel in gaat. Morgen praat het bestuur van de Van Beeck Calkoenschool met de Utrechtse wethouder van onder wijs Pot. De ouders verwachten daar echter weinig van, omdat de wethouder al eerder heeft gezegd dat de schoolbesturen de fusieperi- kelen maar onderling moeten uit vechten. Mi lj oenenbrand in bollenschuren DE WEERE (ANP) Een brand op een bollenkwekerij in het Westfrie- se De Weere heeft zaterdag voor tus sen de twee en drie miljoen gulden schade aangericht. De brand brak door nog onbekende oorzaak uit in drie grote bollenschuren, waarvan er twee gedeeltelijk uitbrandden. Met name het verloren gaan van een omvangrijke partij vers geoogste bloembollen is debet aan het grote schadebedrag. De technische recherche stelt naar de oorzaak van de brand een nader onderzoek in. De oude norm dateert uit 1985, maar de minister vindt een nieuwe ver scherping noodzakelijk. Het gaat hem vooral om stofdeeltjes, waar aan dioxine zich kan hechten. De minister geeft de twaalf afvalver werkingsbedrijven tot 1 januari 1992 de tijd de uitstoot binnen de gestelde grenzen te brengen. Lukt durende dat niet, dan worden zij gesloten, laatbare dosis te geven- Op het moment staan er al vijf op de de chemie-ovens van AVR nominatie te worden gesloten of verbranden vervangen (Alkmaar, Amsterdam- Noord, Den Haag, Leiden en Zaan stad). Twee worden gemoderni seerd (Dordrecht en Duiven). De milieufederatie vindt het niet terecht dat de aandacht zich mo menteel rond Rotterdam helemaal concentreert op de huisvuilovens van de Afval Verwerking Rijn mond. Weliswaar komt daar jaar lijks ongeveer 80 gram dioxine vrij - voldoende om 1 miljoen mensen ge- jaar de maximaal toe- ook in bij het chemisch afval door Shell en Akzo komt dioxine vrij, zo stelt de mileufederatie. Bij Shell-Chemie zou dat kunnen oplo pen tot enige tientallen grammen dioxine per jaar. Bedrijven waarvan verondersteld het technisch mogelijk is de uit stoot zo ver te beperken als de mi nister wil. De bedrijven reageren nogal sceptisch op Nijpels' verlan gen de norm voor het verbranden als die van 1985. De Zuidhollandse Milieufedera tie heeft laten weten dat de maatre gelen tegen dioxine-uitstoot zich niet moeten beperken tot vuilver brandingsinstallaties. Vooral i de afvalver- betwijfelen of kan worden dat vorming dioxine plaatsvindt zijn volgens de Zuidhollandse milieufederatie ver werkers van afvalolie, zoals Tanker Cleaning Rotterdam, Booy Clean en Paktank. Dé milieufederatie pleit bij andere bedrijven dan alleen ver brandingsovens voor huisvuil. Een woordvoerder van het Shell- concern wijst de beschuldiging van de Zuidhollandse milieufederatie over de dioxine-uitstoot andere hand. „Er is geen sprake van dioxine- dioxine-uitstoot, althans niet meet- uitstoot plaatsvindt, terwijl er te- baar", aldus de woordvoerder. Hij vens bedrij ven zijn die in dit opzicht noemt de beschuldigingen van de verdacht zijn, aldus de federatie. milieufederatie teleurstellend. DEN HAAG (GPD) - Nederland het afgelopen weekeinde massaal den zich echter niet met vakantie gegaan. Naar schat ting een miljoen mensen stapten tiles voor, grote problemen de- :r niet voor. Lange fi les ontstonden wel in de Bondsre publiek, bij de grensovergang Salz- het vakantieadres burg. Nederlandse vakantiegangers binnen-of buitenland te rijden, kregen daar gezelschap De provii Zeeland kreeg de duitsers, die eveneens op weg DEN HAAG (GPD) Het Medisch kwaadaardig Tuchtcollege in Eindhoven heeft de vervolgens voorzitter van de Dokter Moerman stichting, een huisarts, voor vier maanden geschorst. De arts bleef daar hoefde tegen alle medische voorschriften in een kankerpatiënte met de om streden Moerman-therapie behan delen, ook toen bleek dat alleen be straling of een operatie haar nog kon redden. De arts kreeg al eerder een berisping voor een soortgelijk geval. De klacht tegen de a#s werd inge diend door de echtgenoot van de kankerpatiënte, die stelde dat hij verantwoordelijk was voor de dood van zijn vrouw. Ze werd vanaf 1983 door Schram behandeld voor een knobbeltje in haar linkerborst. De arts meende dat het knobbeltje niet grootste drukte te verwerken. De campings stroomden snel vol en sommige campinghouders moesten file zelfs nood-standplaatsen inrichten. Ook Schiphol beleefde zaterdag Rond een van de drukste dagen van het le wet jaar doordat tienduizenden mensen met het vliegtuig naar hun vakan tiebestemming vertrokken. De chartermaatschappijen vlogen zo veel mogelijk 's nachts om het druk ke vliegverkeer in het zuiden van Europa te mijden. Zaterdagochtend liepen de vertragingen desondanks op tot gemiddeld een uur, terwijl 's middags drie maal zo lang geduld het zuiden. Bij de grens overgang Salzburg ontstond zo een liefst vijftig kilometer. opgelost. De ANWB kreeg het afgelopen weekeinde veel vragen te ken over de bosbranden rond Bor deaux. Hoewel de situatie onder controle lijkt, is het risico van op nieuw oplaaiende bosbranden niet verdwenen. De ANWB adviseert reizigers dan ook het gebied ten westen van Bordeaux te mijden. ras. Hij schreef haar streng dieet volgens moest worden geoefend. Vooral zigers naar Italië, Griekenland Joegoslavië werden de dupe. de Moerman-therapie Ze kreeg daarna haaruitval, maar zich volgens de arts geen zorgen over te maken. Toen kwamen er echter knobbeltjes in de linker oksel en hals van de vrouw. De arts bleef echter haar bezorgd heid wegwuiven. Zij ging daarop in behandeling bij vier andere artsen. Maar het was al te laat, in 1987 stierf In eigen land viel het me lengte van de files. Op de wegen naar Zeeland, bijvoorbeeld In totaal brengen dit jaar 5,5 mil joen Nederlanders de vakantie door in eigen land, 3,5 miljoen trekken naar het buitenland. De vertragin gen bij het vliegverkeer moet vol gens Martinair-directeur Schroder op Europees niveau worden opge lost. Meer deskundigheid en meer personeel zijn volgens hem de enige oplossing. Doordat het luchtruim zo vol is, dienen vliegtuigen er voor de start van verzekerd te zijn dat zij' kunnen landen op de plaats van be- met de stemming. Langdurig rondcirkelen boven de luchthaven, in afwachting - toestemming om te landen, bij Breda, en de kust kwamen welis- moet daarmee worden voorkomen. Binnenland kort Vermist De politie zoekt nog tot morgen door naar een 19-jarige jongen uit Hulst die al sinds vorige week dins dag in de Pyreneeën wordt vermist. Hij vertrok toen van een camping in het Franse Escot om foto's te maken vanaf een tegenoverliggende berg top, de ruim 1600 meter hoge Pic du Roumendares. Toen hij 's avonds nog niet terug was sloegen zijn twee vrienden, met wie hij kampeerde, alarm. Sindsdien is onder meer met terreinwagens en helikopters ver geefs naar hem gezocht. Verdronken Een 18-jarige jongeman uit Apel doorn is gisteren op weg naar de camping op het Kampereiland ver dronken. Omdat hij de afslag naar de camping miste, reed hij achter uit, raakte in de berm, sloeg over de kop en belandde vervolgens in de naast de weg gelegen vaart. Een me de-inzittende auto heeft nog ge tracht het slachtoffer, dat bekneld achter het stuur zat, van de verdrin kingsdood te redden. Verdronken Een 8-jarig Rotterdams jongetje zaterdag verdronken se Verlaat die niet kon zwemmen, mocht zijn moeder met een vriendje en een paar familieleden naar het zwem bad gaan, maar in plaats daarvan ging men naar het Kralingse Bos. Toen het jongetje vermist werd, ver telde zijn vriendje dat beiden in het vater waren gesprongen. Na enige Volgens Zegveld De therapie van de inmiddels overleden Vlaardingse arts Moer man is omstreden. Volgens deze therapie kunnen kankerpatiënten genezen door een streng natuurlijk dieet te gebruiken, met veel vitami nen en fruit. Operaties worden al leen in uiterste nood toegestaan, omdat ze de natuurlijke weerstand van het lichaam zouden breken. De traditionele wetenschap vindt ech ter dat het kankergezwel gericht be streden moet worden, omdat het ge vaar kan opleveren voor de rest van het lichaam. Volgens profesoor Gribnau van de Gezondheidsraad ontmaskert deze veroordeling de 'bijzonder griezelige kanten van de Moerman- therapie'. De therapie van Moerman geeft alleen het idee beter te wor den. „Dat kan een positief effect hebben, maar alleen in samenhang met de traditionele medische we tenschap"', aldus Gribnau. De arts heeft aangekondigd in beroep te zullen gaan tegen de uitspraak van het Medisch Tuchtcollege. EINDHOVEN (ANP) De politie van Eindhoven is van plan het uit gaansgebied Stratumseind te gaan bewaken met videocamera's om de criminaliteit en het geweld daar terug te dringen zonder extra surveil lance. Het videocameraplan vormt, met het loslaten van het sluitingsuur en nog veertien andere aanbevelingen, samen een rapport dat de werk groep Beheersbaarheid Stratumseind onlangs heeft aangeboden aan het Eindhovense gemeentebestuur. Het plan kan op zijn vroegst eind dit jaar kunnen van start gaan. Stratumseind, van deur tot deur café, wordt al jarenlang vooral door jongeren bezocht en is geregeld tafereel van vechtpartijen. „Het is ze ker niet de bedoeling op iedere hoek van de straat een camera te plaat sen", zegt korpschef Van den Bergh, „maar ik vind wel dat de politie in staat moet worden gesteld efficiënt te kunnen optreden. Daarbij moet gebruik kunnen worden gemaakt van technieken die er nu eenmaal zijn". Bij het plaatsen van camera's op de openbare weg zijn volgens Van den Bergh, uit oogpunt van privacy de nodige kanttekeningen te ma ken. "Maar het plan is al wel zo ver dat het op praktische en juridische haalbaarheid is getoetst. Nergens in de wet staat dat bewaking met ca mera's niet mag". Momenteel zet de Eindhovense politie in Stratumseind in het week einde tien tot twaalf agenten in. Dat kunnen er volgens Van den Bergh in de toekomst vier worden. Bij de grensovergang met Duitsland viel de vertraging door de soepele opstelling i grensovergang in Salzburg ontstond echter een file van 50 kilometer. afspraken maken met de provincie ker zijn van de te hoge dioxme-con- over de verwerking van chemisch centraties. Tijdens de vergadering afval. Het blijft onmogelijk alle af val voor verbranding te controle ren. Dat heeft de plaatsvervangend heer en de regionale inspectie a commissaris van de AVR, de Rot- de volksgezondheid terdamse wethouder van financiën Linthorst gezegd tijdens een spoed- Volgens de resultaten vergadeiyng van de commissies be drijven en milieu damse raad. De commissies kwamen bijeen naar aanleiding van de dioxine-af- de orde. het door de twee diensten ingestelde onder- de Rotter- zoek heeft de AVR ernstige fouten gemaakt tijdens de verwerking van chemisch afval. Zo zou 200 ton zwaar verontreinigd afval op te lage DELFT Videotex, een systeem waarbij via een personal computer, de telefoon, de tele visie of een speciale Videotex-terminal in formatie kan worden opgevraagd, gaat hoogstwaarschijnlijk in januari van start. Al dus vooriztter Zegveld van de Raad van Toe zicht van Videotex Nederland. „Het wach ten is nu alleen nog op een definitieve beslis sing van de investeerders", aldus Zegveld, de Kraling- De invoering van het informatiesysteem, dat Rotterdam. De jongen, lijkt op het Franse Minitel, gaat in totaal zo'n 100 tót 120 miljoen gulden kosten. infor- Nederland in te voeren', li rijp voor. Als het nu niet de nabije toekomst niet door Theo Dersjant de potentiële inves- uren dreggen werd zaterdagavond teerders - beleggingsmaatschappijen en ban ken - deze maand nog de beslissing of ze met het project in zee willen gaan. De PTT, die rond de dertig procent van de aandelen i het stoffelijk overschot gevonden. Verdronken Een 34-jarige Belgische sportduiker de onderneming zou moeten gaan beheren, zaterdagmiddag verdronken de Oosterschelde bij de oostelijke nitief besluit havendam van Wemeldinge. De vertrouwen man was samen met e collega-sportduiker op van 29 meter, toen hij te kennen gaf dat er iets mis was. De collega-dui- matiesysteem. ker slaagde erin beiden binnen en kele minuten boven water te krij neemt waarschijnlijk deze week al een defi- ver Videotex. „Ik heb er alle dat het een positieve beslis- 56-jarige sing wordt", zegt Zegveld. Binnen vier jaar diepte moeten zo'n 700.000 huishoudens, bedrijven instellingen zijn aangesloten op het infor- gen, maar reanimatiepogingen hoofddirecteur Volgens Zegveld, in het dagelijks leven mochten niet meer baten. informatie v Videotex 'de ultieme poging matiesysteem „Nederland is i lukt, lukt het Zekerheid Diverse bedrijven zijn in Nederland in het verleden bezig geweest om een systeem in te voeren, waarbij klanten op elektronische manier informatie konden opvragen. Die plannen zijn voor een groot deel mislukt om dat financiers nooit de zekerheid hadden dat er binnen een redelijke termijn genoeg klan ten zouden zijn om het systeem commercieel aantrekkelijk te maken. Bovendien waren er verschillende systemen in voorbereiding. Leveranciers wachtten liever af welk sys teem uiteindelijk het best zou blijken te zijn. Aan die onzekerheid komt volgens Zeg veld een einde, nu de diverse bedrijven de handen ineen hebben geslagen om gezamen lijk Videotex te introduceren. PTT, Telema tica Infrastructuren in Noord'Brabant, Del takabel, Kabelexperiment Zuid-Limburg en Infodam zijn de bedrijven die samen Video tex op de markt willen brengen. Videotex heeft gekozen voor een voor de hand liggende oplossing. Al naar gelang de situatie in een huishouden of op een bedrijf kan een toekomstige gebruiker zelf een sys teem uitkiezen. Er zijn momenteel drie mo gelijkheden om Videotex te realiseren. De eerste mogelijkheid gaat via een pc. Mensen die daar gebruik van willen maken moeten natuurlijk wel een personal computer met een modem hebben. De tweede mogelijkheid bestaat uit de com binatie van de televisie met een telefoon met een druktoétstoestel. De vragen die op het televisiescherm verschijnen kan de klant be antwoorden met zijn of haar telefoontoestel. Voor deze eerste twee mogelijkheden hoeft een gebruiker nauwelijks te investeren (als hij of zij tenminste een pc of een tv en een te lefoon heeft). Bij de derde mogelijkheid moet de klant een Videotex-terminal kopen van Videotex. Deze terminal gaat naar schat ting 600 gulden kosten. Volgens Zegveld kan iedereen die Video tex wil krijgen zelf beslissen met welk sys teem hij of zij wil werken. „Er zijn momen teel al zo'n 800.000 pc's in Nederland. Dat be tekent dat mensen - in vergelijking met een aantal jaren geleden - al behoorlijk ver trouwd zijn met een computer. Ik denk dan ook dat de tijd nu rijp is om met Videotex te starten". Een toekomstige gebruiker gaat betalen per vraag die hij of zij aan het informatiesys teem stelt. De prijs is afhankelijk van het soort vraag. „In Videotex kan iemand bij voorbeeld de beurskoersen opvragen. Om die koersen actueel te houden moet veel ge ïnvesteerd worden. Zo'n vraag zal dan ook duurder worden". In het Franse Minitel-sys teem kunnen de kosten van een vraag wel oplopen tot een paar gulden. De gebruiker krijgt aan het eind van de maand via de tele foonrekening de kosten gepresenteerd. Zegveld vindt dat er voor gewaakt moet worden dat mensen nog in de gaten kunnen houden hoeveel geld ze onmerkbaar uitge ven aan diverse vragen ^of spelletjes, want die komen hoogstwaarschijnlijk ook in Vi deotex). Over drie of vier jaar zou Videotex Neder land het „break-even-point" bereikt moet hebben. Vanaf dat moment kan er door Vi deotex geld verdiend worden. En door de le veranciers van informatie, want die stoppen natuurlijk niet voor niets hun gegevens in het Videotex-systeem. Klanten Welke bedrijven nu al hebben toegezegd hun informatie in Videotex te stoppen, wil Zegveld nog niet meedelen. Maar het ligt - gezien de toekomstige participatie van de PTT - voor de hand dat bijvoorbeeld alle tele foongidsen van Nederland in het systeem gaan. Giraal geldverkeer zou ook via Video tex kunnen lopen. „Het is natuurlijk de kunst om op het moment dat je start al een ïnterresant pakket diensten aan te kunnen bieden. Wij denken dat we dat hebben". Op de vraag hoe Zegveld denkt mensen zover te krijgen dat ze gebruik van Videotex gaan maken, zegt hij„Je moet je toekomstige klanten overtuigen met actualiteit en com fort. We hebben natuurlijk onderzocht of mensen bereid zijn geld te betalen voor in formatie. Met de uitkomst van dat onder zoek in de hand hebben wij er alle vertrou- Volgens de wethouder zijn de conclusies van het rapport in drieën te verdelen. Fouten bij de admini stratie zijn volgens Linthorst een voudig op te lossen; de verbranding van bepaald chemisch afval samen met het huisvuil is volgens Linthorst al jaren bekend; de soms gebrekkige controle van het aange leverde chemisch afval noemde hij het ernstigste feit. Volgens de wethouder valt op dat gebied wel het een en ander te ver beteren. Hij zei daarbij te denken aan een grotere laboratorium-capa citeit en uitbreiding van personeel. „Maar het is onmmogelijk om alle afval voor honderd percent te con troleren", aldus Linthorst. „Dat is ongeveer hetzelfde als van de doua ne verlangen dat zij alle containers in de haven gaat onderzoeken. Tota le controle zou een onwerkbare si tuatie creëren". Ook woordvoerder Nap van de AVR zei in een reactie dat het volslagen onmogelijk is om al het aangeboden afval te controle ren en dat het bedrijf er niet over denkt om dat te gaan doen. Linthorst zei in augustus met de provincie te willen praten over de vergunningen, waarvoor milieu-ge- deputeerde Van der Vlist verant woordelijk is. Die heeft de AVR-di- rectie uitgenodigd voor een gesprek op 21 augustus. ADVERTENTIE vanaf 5.000,- met Garantie! ÜÜÜHet Motorhuis VONDELLAAN 80, LEIDEN 071-769313

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3