Zweden slaan de plank mis 'We horen thuis in wereldgroep' Van Trigt eindelijk voorbij Vink Zweden en Duitsers in finale Davis Cup Siemerink in halve finale gestuit Noordzee Cup verrassend voor Tsjechen Schuilenburg op Roomburg Tennisteam vervult droom in Davis Cup tegen Indonesië MAANDAG 24 JULI 1989 SPORT PAGINA 15 NOORDWIJK - Terwijl hun collega's de vuilspuiterij soms tot kunst verhieven, viel er uit de mond van de Zweedse tennissers in Noordwijk amper een onver togen woord op te tekenen. Toch hadden juist Christian Bergström en Magnus Gust afsson de meeste reden om zich te laten gaan tijdens de Noordzee Cup. Geheel vol gens schema en zonder een verliespartij bereikten ze de finale van het zeslandentoer- nooi op Casino. Als huizen hoog favoriet echter maak ten ze uitgerekend in de eindstrijd een niet ingecal culeerde uitglijer tegen het Tsjechische koppel. De Oos teuropeanen werden daar mee de verrassende winnaar van de met 25.000 gulden ge vulde beker. De Zweden hadden in vier daeen amper de trom geroerd i ten ze de badplaats. Teleurgesteld over de winst die buiten verwach ting uit hun handen was geglipt. Over de rug van de Verenigde Sta ten en Australië werden de twee blonde Scandinaviërs probleem loos groepswinnaar. Hun opponen ten verging het minder soepel op weg naar de eindstrijd. Karei Nova- eek en Marian Vajda moesten pun ten afstaan aan Westduitsland en Argentinië. Hoofdnummer Vroeg op de dag had Vajda de eindstrijd al verrassend geopend door winst op Bergström (7-6, 6-2). Gustafsson wist vervolgens wat hem te doen stond tegen Novacek. De partij tussen de twee internatio nale subtoppers werd het hoofd nummer van de laatste toernooidag, waar het tennisminnende publiek weer in horden aan voorbij ging. Zelfs toen een malse regenbui het strand had schoongeveegd kwam er geen toeschouwer extra naar het Casino Racket Centre. waarop hij zich gedroeg na enkele zijn van de geringe publieke belang- scheidsrechterlijke dwalingen stelling. Aan de toemooileiding gaf die van een dwaas. Het kwam hem hij enkele goedbedoelde aanwijzin- op strafpunten te staan en een anti- gen en tips voor de toekomst. Want Tsjechische stemming op de tribu- dat het evenement verder gaat en nes. Het gedrag van de speler was verder groeit is de steevaste overtui- ongehoord, sommige arbitrale be- ging van de Noordwijkse organisa- slissingen echter evenzogoed. Bal- tie die op eenzame hoogte acteert in len die heel Noordwijk op de lijn de Leidse tennisregio. zag, werd door een 'umpire' uit ge- De absolute wereldtop lijkt niet geven. De koele en zakelijke Gust- haalbaar voor de badplaats, afsson profiteerde handig van de ongecontroleerde bewegingen van de scheidsrechter en de speler: 7-6, Afgekoeld Dat betekende dat de dubbel tussen tuur en lager te sturen. de twee naties uitkomst moest brengen over de eerste winnaar van de Noordzee Cup. Novacek leek in twintig minuten aardig afgekoeld en hervond zich op een fenomenale wedstrijd waarvoor landen - ook Nederland, dat nu ontbrak - een goede ploeg afvaardigen lijkt haalbaar. Nu waren de meeste lan den vanwege Davis Cup-beslomme ringen gedwongen de tweede garni- De ervaren rot Moore denkt dat het beter is acht landen in plaats van zes uit te nodigen met daarbij drie spelers per land. "Verder moet niet om elf uur 's ochtends i Hij werd zelfs de ster van de den begonnen met partijen. Mensen Gustafsson (links) hoogstaande partij, waarbij merk- die later op de dag willen komen, waardig genoeg Gustafsson het dit konden alleen nog n keer af liet weten. dubbel zien. Misschien moetje die juist het de hele voerd voor het Grand Prix-toer- nooi, heel lang voor het evenement al. Dan komen de mensen wel. Al 'Ik ben in Gstaad geweest. Dat valt of staat je wedstrijd natuurlijk ju aanwezigen kregen daar- den stonden wel een paar keer op zijn hoede heeft ("Omdat jullie hier Zwitserse plaatsje is kleiner dan met grote namen. Wat dat betreft j..wu„i ij 1 *- geen reizende coaches hebben, Noordwijk, maar ze hadden een he- kan Noordwijk misschien iets eer- komt hii naar Australië. Ik ga veel le agressieve reclamecampagne ge- der beginnen met de uitnodigingen Na de eerste set via de tiebreak eerst spelen", aldus de trainer, die (10-8) te hebben verloren (de Zwe- sinds kort ook Tom Nijssen onder door dubbel waar voor hun geld, want de Zweed en de Tsjech maak ten er een boeiend duel van. De Praagse reus begên sterk, maar speelde na de eerste games voorna- laire zin. Met stille trom ook verliej melijk tegen zichzelf. De setpoint) konden de blonde helden van de drie dagen daarvoor geen potten meer breken. Nadat ze in de tweede set twee keer hun service hadden ingeleverd, kwam het nooit meer goed. De Cup met de kleine oren ging daarmee naar de under dog. Dat de finale Zweden-Tsjechoslo- wakije de enige juiste was werd in elk geval gisteren overduidelijk. Aan de hand van de wereldranglijst kon een en ander nog eens worden gestaafd. De vier spelers scoren het LEIDEN Twee outsiders hebben best van alle deelnemers als het gaat verrassend toegeslagen in het B- en de planning. De spelers willen heus wel. Geloof me, veel GP-toer- nooien zouden blij zijn met deze ac commodatie waarop de afgelopen dagen is gespeeld". ROB VAN DER ZANDEN Croese bij vrouwen sterkste in tennistoernooi Hillegom de ATP-lijst. Aan het grote ten- tennistoernooi in Hillegom. Marco nooi. Hij had nog nooit zijn vier jaar uit Essen, die ooit rond de tweehon- nispubliek ging dat alles groten deels voorbij. Het Noordwijkse eve nement is door weinigen op de juis te waarde geschat. Volgens Barry Philips Moore, coach van de Australiërs die geen moment konden imponeren, ligt dat niet alleen aan de zon die de mensen louter naar het strand lokt. Hij denkt dat er andere oorzaken i Trigt won zaterdag voor de eer ste maal in zijn carrière van zijn teamgenoot Marcel Vink en wist vervolgens de sterke Duitser Rohde te kloppen in een drie-setter. Karin Croese zorgde voor een even grote suprise door favoriete Marijke Guyt uit te schakelen en in de finale Nan cy Magielse met tweemaal 6-1 te kloppen. oudere dubbelspelpartner Marcel derdste plaats op de wereldranglijst Vink kunnen verslaan in het enkel spel. Zijn service zonk meestal in het niet bij de sterke returns van Vink. In de halve finale leek Vink i dubbelaars figureerde. Herstel lend van een rugblessure liet de Duitser fraai volleren zien. Ook zijn een ijzersterk wapen dan ook af te stevenen op zijn zesde (drie ace's op zijn tweede service). seerslagen mochten er wezen. De oosterbuur trok zelfs na zijn eigen service-return veelvuldig voortijdig in de aanval, waarna hij een dank baar object vormde voor de zuiver mikkende Van Trigt. De winnaar schreef daarnaast met Ellen de Jong het gemengd dubbelspel (ver liezers Marcel Vink en Madeion als hij wat minder dubbele fouten Verdegaal) op zijn brandstof op en zakte Vinks spel als een pudding in elkaar: 6-2, 3-6, 6-3. de geslagen zou hebben. met Van Trigt liep ech- i met name zijn pas- LEIDEN - De ondertitel 'generale van de nationale' heeft steeds min der draagkracht, maar de Open Leidse tenniskampioenschappen gebruiken het thema vanaf vandaag alweer voor de 34ste keer. Op het park van Roomburg komen tot en met zondag voornamelijk spelers op de baan die niet naar de NK gaan. Toch lijkt het deelnemersveld van het A-toernooi (vier sterren) van voldoende gehalte om de tennislief- hebber naar de Kanaalweg te lok ken. Niet alleen vanwege Marcella Mesker, Fred Sauer en Marian van de Torre. Ook voor de Leidse in breng via Kees-Jan Schuilenburg en Margot van Overloop. De twee laatstgenoemden kregen een wild card voor het A-toernooi. Net als Mesker trouwens. Ook Jos Koemans, Tjeerd Bogstra, Armand Custers en de eigen troef Joost van Leeuwen kwamen op deze manier aan een startbewijs voor het toer nooi waarin 21.000 gulden te verdie nen valt. De lijst bij de mannen telt 32 spe lers en \yordt aangevoerd door Sauer die óp Roomburg de hoogste genoteerde speler van de nationale ranglijst is Sauer wordt gevolgd door Feenstra, Van Gelderen. Van Eekeren en Joost Winnink. Ook Mi chael van de Berg maakt zijn op wachting. Bij de vrouwen (16 deelnemers) krijgt de als eerste geplaatste Van de Torre concurrentie van onder an- dere Hellas ter Riet, Nicole Rooi- mans, Judith Warringa, Mariëlle Rooimans, Marcella Mesker en Yvonne der Kinderen. Ook Heieen van der Berg is van de partij. Cory fee Caroline Vis kreeg een wiid card. B-toernooi Het sterk bezette B-toernooi (twee lijsten van 32) brengt een groot aan tal onbekende gezichten naar Lei den. Kees Jan Schuilenburg (De Munnik) wordt als derde geplaatste op de B-lijst voorafgegaan door Stan Groeneveld uit Zandvoort en Albert Baan van Leimonias. Vierde genoteerd staan Marco van Teefe- len uit Apeldoorn. Bij de vrouwen komen zelfs geen regio-tennister bij de eerste vier voor: Petra Kamstra, Linda Niemandsverdriet, Karijn Ketelaar en Marie José Rutten. Vriesekoop gaat het weer proberen LEIDEN - Bettine Vriesekoop heeft besloten haar tafeltenniscar rière te hervatten. De voormalige speelster van het Hazerswoudse Avanti is ingegaan op een aanbie ding van het Italiaanse Ciarm Ragu- sa. De ploeg uit Sicilië wil met een aantal andere versterkingen een- gooi doen naar de titel in de serie A. Het team komt ook uit in de Europa- Cup II. De 27-jarige Vriesekoop trainde de laatste maanden alleen maar af. De aanbieding uit Italië en de 'zin om weer te gaan tafeltennissen' ga ven haar aanleiding om weer te be ginnen. BEST (GPD) Reikhalzend kijkt het Nederlandse toptennis uit naar 22 augustus. Op die dag vindt in München de loting plaats voor de wereldgroep van het Davis-cuptoemooi en rolt ook de tegenstander van bondscoach Frankers nationale selectie uit de koker. Zijn ploeg zorgde zaterdag voor het eerste en misschien wel mooiste cadeau dat de jubilerende KNLTB (negentig jaar) zich kon wensen. De ten koste van het zwakke Indonesië (5-0) bin nengehaalde promotie naar de elite in de meest prestigieuze landencompetitie betekende meteen een historisch hoogtepunt. i het toeval had overgelaten, al gelijke praktijken eens een eind Dat het vervullen van die droom niet meer dan een formaliteit was geweest, daarom maalde uiteraard niemand. Twee keer eerder, in '81 en vorig jaar, liet de Sovjetunie Ne derland hard struikelen over de drempel voor de deur die naar de hoofdgroep leidde. Ditmaal haalde de nationale equipe zelf eens stevig uit. „Het was een kans voor open doel en die hebben we erin ge schopt. Maar ook bij dergelijke mo gelijkheden heb ik mensen naast zien schieten", aldus een even ver heugde als opgeluchte Michiel Schapers, die samen met Tom Nijs sen Indonesië na het dubbelspel al op een onoverbrugbare 3-0-achter- stand had gezet. De lange Rotterdammer wilde kwam zoiets gezien het kaliber de tegenstand misschien wat ridi cuul over. Ondanks dat de plaatse- de invoering lijke brandweer het dak Brabantse Vrijetijds-centrum zater- vlak i werd gemaakt. Veel regels zijn middels al gewijzigd (onder andere de tie-break, met uitzondering van de vijfde set), 'trucs' met de speelvloer wor- de beslissende dub- den nog steeds toegestaan. bel nat spoot met duizenden liters water, steeg de temperatuur in de hal andermaal naar tropische waar den. Indoortennis bij strandweer voor een paar honderd dappere toe schouwers, op het Davis-cupfront is alles mogelijk. Kunstgreep Gezien ook de kunstgreep die onder meer de Zweden meermalen toe pasten - 's winters een hal volstorten met gravel om het thuisvoordeel slechts mee aangeven dat de merk- maximaal uit te buiten - zou het de waardige ambiance in de verstik- internationale tennisfederatie kende broeikas van Best hem koud (ITF), waaronder de landenstrijd zijn 'mentale manipulatie' ook liet en dat Nederland terecht niets ressorteert, sieren wanneer aan der- grote afstand. Net als tegen Portugal twee maanden terug spon ook Nederland daar dit weekeinde garen bij op het snelle tapijt in Best, waardoor bondscoach Stanley Franker zijn 'geestelijke invloed' weer kan aan wenden. Op 10 mei woonde hij in Londen hoogstpersoonlijk de loting bij voor de promotieronde en prompt kwam Indonesië als ideale opponent naar voren. „Ga er 22 au gustus maar weer heen, Stan", rie pen Schapers en Nijssen in koor, maar de Amsterdammer bevindt zich dan in Amerika. Wellicht werkt MUNCHEN (DPA/RTR) - Voor de tweede opeenvolgende keer treffen Zweden en de Bondsrepubliek el kaar in de finale van het toernooi om de Davis-beker. De Verenigde Staten waren in de halve finale, zon der de geblesseerde John McEnroe, niet opgewassen tegen het West- duitse geweld, dat met name door Boris Becker werd ontketend, 3-2. In de andere halve eindstrijd bleek Zweden te sterk voor Joegoslavië, 4-1. Het was opnieuw Becker, die als inspiratiebron fungeerde. De num mer twee op de wereldranglijst bracht de Verenigde Staten zater- Voorkeur Vast staat in ieder geval dat Neder land te maken krijgt met één van de acht naties in de hoogste divisie die dit seizoen hun eerste Davis-cupdu- el wonnen: Zweden, Joegoslavië, Spanje, Frankrijk, Tsjechoslowa- kije, Verenigde Staten, Westduits land of Oostenrijk. De voorkeur van Franker gaat uit naar een ontmoe ting met laatstgenoemd land, waar Davis-bekerwed- hij voorheen werkzaam was. Scha pers en Nijssen zouden, ondanks de wereldgroep opeenvolgende strijden. Steeb, die zijn eerste krachtme- het grote Dr ting tegen Gilbert verloor, bracht weer snel vaarwel te moeten zeg- zondag de 12.000 toeschouwers de Olympische Arena in München duitsers treffen, in extase door Agassi in twee uur en zeventien minuten zijn tweede en beslissende nederlaag in twee da gen te bezorgen. Rotterdamse laatbloeier, die zijn ei- spild. Stel dat je van een achturige gen rol niet onderschat. Schapers werkdag de helft besteedt aan trai- heeft zichzelf al eens bestempeld als ning, dan kun je de rest bijvoor- een 'voortrekker' en denkt dat (jon- beeld volmaken met het kijken naar gen, in hun hart het liefst de West- ge) Nederlandse collega's nog het video's van jezelf en lezen over goe- nodige van zijn zelfbewuste, profes- de voeding of blessurepreventie. „Maar dan wel thuis", benadrukt de Nederlandse kopman, die in ge dachten op een 'EK-effect' hoopt i sionele instelling kunnen opsteken. Dat klinkt misschien wel streberig Vink samen won hij de dubbel Bulters/Ludlage. Bij de vrouwen verraste Karin Croe se. Tot in de districtskampioen schappen duurde de toernooien voor deze 17-jarige Aerdenhoutse nog niet langer dan een enkel rond je. Vorige week presteerde ze echter al uitstekend in Aalsmeer en dit maal bleek ze overtuigend de sterk ste. "Omdat het zo slecht ging maakte het op een gegeven moment niets meer uit. Toen ging ik voor mijn plezier spelen, raakte ik mijn zenuwen kwijt en ging het plotse ling veel beter, aldus de gelukkige winnares. Achtereenvolgens gin gen Marijke Guyt, Cindy Berkhout en Nancy Magielse ten onder aan de dadendrang van de herboren speel ster van Dekker-2. Perry Paauw won zijn zoveelste C-toernooi in de finale van de thuis- speler Maurice de Lijster. In tegen stelling tot de districts-eindstrijd stond Paauw hier echter een set af: 6-0, 3-6,6-3. Saskia Paauw (De Mun nik) kon het daarentegen niet bol werken tegen Petra Bos (WOC): 6-7, 6-3. Op de uitgebreide D-lijsten toonde Bertel Swart zich de sterk ste bij de mannen. Hij versloeg Stefan Beek met 6-4, 6-4. Op het ho gere leeftijdsniveau won Gerard Glas (De Boekhorst) het mannen- enkelspel en was Wil van der Meer de beste vrouw. Noordwijk De Duitse badgasten overheersten het C-toernooi in Noordwijk. In Duitsland kent men geen indeling in A, B of C-spelers en de finale tus sen R. Jegodzinski en C. Gohlke had ook voor een goede B-partij door kunnen gaan. Na een spannen de strijd trok Jegodzinski met 7-5,7- 6 aan het langste eind. Erika Wijs man (OLTC) en Petra Guyt (Zee en Duin) hadden veel minder te verdu ren van buitenlandse inbreng. In de finale won Wijsman met ruim ver schil: 6-1, 6-0. REMMELT OTTEN Nederlanders in Brussel onderuit BRUSSEL (RTR) - Radka Zrubako- va heeft gisterren het tennistoer nooi van Brussel gewonnen. Dè als tweede geplaatste Tsjechoslowaak- se won de finale in twee sets van Mercedes Paz. De Argentijnse, als zevende gerangschikt, had zaterdag in de halve finale Manon BoHegraf in drie sets verslagen. Zrubakova had in de andere halve eindstrijd Nicole Jagerman van een fina- „Juist in .de Daviscup, als je of perfectionistisch, maar zo ben ik leplaats afgehouden. eenmaal. Ik wil geen middel- De Joegoslaaf Goran Prpic bleef zich in het duel met Zweden eveneens tegenover Boris Becker." Met zonder zege. Na kansloos van Wi- voor Schapers betekent de Davis- lander te hebben verloren, bleek op cuppromotie een persoonlijke ge- aantal dagen intensief met elkaar maat, ik wil de top. Dat vereist disci- bomvol Ahoy' al waant optrekt, leer je dagelijks nieuwe dingen. En zo hoort het. Maar ik zie ook nog te veel dat er tijd wordt ver- JEROEN TE NUIJL twee sets. In het dubbelspel zegevierde Ma- non Bollegraf met haar partner Mer cedes Paz in de finale over Karin Bakkum en Simone Schilder in dag al een zware slag toe door eerst sende set beschikte Svensson t i de vijfde en beslis- goed presteren in de Grand Slams i: vijf sets te verslaan. Het was in feite de beslissende partij na het verlies van Steeb in het eerste enkelspel tegen Gilbert. Becker verloor de eerste twee sets in de tie break en Duitsland was heel dicht bij een kansloze achterstand. In een slopende partij, waarin Agassi last moet hebben gehad van het irrite rend chauvinistische Duitse pu bliek herstelde Becker het even wicht. Zaterdag werd de vijfde set gespeeld en ook door de Wimble- don-winnaar binnen gehaald. Een uur later stond hij weer op de baan met Eric Jelen tegen het duo Ken Flach en Robert Seguso. De Ameri kanen speelden na de eerste set niet best. Het werd de eerste nederlaag voor het Amerikaanse duo in tien dat altijd één van mijn doelen ge- de meeste controle, 6-3. Het laatste weest. Ik vind dat we zo langzamer- duel tussen Wilander en Ivanisevic, hand ook in de wereldgroep thuis- met twee keer 6-3 gewonnen door horen". Zowel Schapers als Fran- de Zweed, was op een stand van 3-1 ker beseft dat die stap grote gevol- van geen waarde meer. Voor de gen kan hebben, vooral op langere achtste keer, zeven maal in succes- termijn. Dat was de belangrijkste sie, drong viervoudig Davis-beker- winnaar Zweden door tot de finale. Belgie heert zijn promotiewed strijden voor de Davis Cup met 5-0 gewonnen van Griekenland. Giste ren versloegen de Belgische tennis sers Bart Wuyts en Dennis Langas- AMERSFOORT (ANP) - Sander Groen heeft gisteren het Masters- toernooi van het Nederlandse Satel liet-circuit gewonnen. In de finale, die wegens de overvloedige regen val drieënhalf uur moest worden In de eindrangschikking van het circuit kon Groen Christian Feen stra (deze week te zien op Room burg) niet meer achterhalen. Feen stra hield aan de vier toernooien 55 punten over. Dat leverde hem voor Stimuleren uitgesteld, won hij in drie sets van de ATP-lijst 23 punten op, waardoor Richard Krajicek. Laatstgenoemde hij op de wereldranglijst rond de „Het zal ongetwijfeld andere jon- Rijnsburger Jan Siemerink 450e plaats terecht komt. gens stimuleren om hun „stinkende de finale bereikt (7-6, 5-7, 6-4). best" te doen, om ook tot de selectie kens hun Griekse collega's in de te willen horen. Dit trekt het peil twee overblijvende wedstrijden het enkelspel. Jacco Eltingh had geluk en werd als lucky looser ook toegelaten tot het hoofdtoer nooi, dat met Eltingh mee vijf Ne derlanders telt. Haarhuis, Davids en Dogger kregen van de organisatie een wild card. Nijssen werd direct in het spelersveld opgenomen. Paul Haarhuis heeft het bij de lo ting voor de eerste ronde van 't Melkhuisje niet getroffen. De Ne er als enige Ne- derlandse speler, die van de organi- de hele linie omhoog. De Da- de eerste set in de tiebreak aan zijn viscup moet een .katalysator' zijn Westlandse opponent laten. Daarna De 21-jarige Eindhovenaar moest deflander in geslaagd via het kwali- satie een wild card kreeg, werd ge- Wuyts haalde het in drie sets (6-3, voor het Nederlandse tennis. Je gaf hij Krajicek geen kans meer. 4-6, 6-1) van Giorgos Kalovelonis Langaskens versloeg Costas Efrai- moglou in twee sets (6-3,6-2). komt nu tegenover landen te staan Groen verdiende met zyn zege ruim waar je je aan kunt optrekken en 1600 gulden, Krajicek moest het ook elkaar kunt prikkelen", weet de doen met 1000 gulden. ficatietoernooi een plaats bij de strijd om het open Nederlands ten niskampioenschap op de banen het Melkhuisje te bemachtigen. Hij koppeld aan de Zweedse favoriet Kent Carlsson. Ook Tom Nijssen had pech. Hij kreeg de als tweede geplaatste Spanjaard Emilio San- de laatste ronde in drie sets chez als eerste tegenstander. Paul i de Zweed Nyborg. De laatste Dogger treft diens broer Javier.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15