Holland spreekt een woordje mee Zo reden de kopmannen [Met rugnummer 203: Vergeer wint ondanks val Zes ritzeges en twee truien SPORT PAGINA 13 l'ISLE d'ABEAU (GPD) - Het was één van de weinige keren, dat hij werd gehuldigd, Frans Maassen. Vorig jaar als rodetrui-drager bijna iedere dag op het podium bij de aan komst, voorbije zaterdag bij unieke gelegenheid als winnaar van een speciale sprint, goed voor 10.000 franc (3500 gulden). Nederlands kampioen Maassen was eindelijk eens een keer het peloton ont vlucht, met De Rooy en Mujica. Maar, moest als enige het kopwerk doen, en werd prompt weer ingelo pen. Zo'n tweede Tourjaar, dat is heel wat gecompliceerder dan een eer ste, heeft de midden-Limburger er varen. "Vorig jaar sprong je mee in een ontspanning en lieten ze je be gaan. Dit jaar was het oh, Maassen, Ritwinnaar Fida Nijdam strandt vlak voor meet l'ISLE D'ABEAU (GPD) - Op een decimeter na een derde ritzege voor Jelle Nijdam. De ongekroonde titel van 'rittenkaper' moet hij nu delen met Greg LeMond. Achtervolger Nijdam was zaterdag net niet rap genoeg voor het hele peloton, over gebleven sprinters, inclusief Her mans (vierde). En dat speet hem Nijdam had de pech, dat de weg naar de streep iets opliep. En maak te de fout op zijn eigén zenuwen te trappen door twee keer in volle 'fi nish' om te kijken. Hij kwam 600 meter voor de streep op kop, toen de groep over laatste vluchter Jan Goessens heengolfde. En dat was dit keer net te ver. De streep één meter eerder, en Nijdam is alsnog ritwinnaar; nu gin gen de bloemen naar een dolblije Giovanni Fidanza, een 23-jarige ex- metselaar uit wielersteek Bergamo. Fidanza won in februari twee ritjes in de Ronde van Venezuela, maar kreeg in zijn eigen Giro telkens klop. In de tweede massasprint van de Tour boekte hij wèl succes. "Nijdam moest in één keer voluit sprinten, ik kon twee keer komen", zei Fidanza, die de missie van Cha teau d'Ax naar de Tour ook nu weer succesvol maakte. Tebaldi won eer der de rit naar Montpellier, en het is lang geleden dat er een Italiaan als Bugno zo hoog in het eindklasse ment (elfde) heeft geprijkt. de rode trui van 1988, die zullen we maar even wat extra werk laten op knappen. Meesluipen was er niet meer bij". Dat Maassen aanmerkelijk min der 'in beeld' was dan in zijn de buut-Tour lag uiteraard ook aan de manier van rijden van de Süper- confex-ploeg. Vorig jaar speelden 'de groenen' nog alles op Van Pop- pel, en was het gewoon gunstig als er iemand als afleider dienst deed; de tactiek lag dit jaar minder in het bijeenhouden van de groep. Maassen kwam vorig jaar tot een totaal van elf zeges, dit jaar ging de teller nog niet verder dan één, het veebesproken NK. Hij was blij met die ene, "want anders had ik hier in de Tour helemaal zitten zweten: wanneer gebeurt het nou?" Hij zegt zelf, dat hij in vergelij king met 1988 aanmerkelijk is voor uit gegaan, fysiek en mentaal ster ker is geworden, ook meer van de wedstrijd kent. "Maar succes is on geduldig. Via de pers wordt er heel wat van je verwacht. Maar je hebt dat zelf niet in de hand". "Neem zo'n Tour", zegt Maassen, "bijna 200 renners, die bijna alle maal in topvorm aan de start ko men. Toch kunnen er maar 21 win nen, en dan nog een heel beperkte groep. Ik heb beslist geen slechtere Tour gereden dan vorig jaar, maar wat ik maximaal kon bereiken was een zesde plaats, in Montpellier. Daar begin je naar buiten toe dus- weinig mee". "Maar", houdt hij zich maar vast, "Rooks -en Theunisse waren in hun eerste Tourjaren ook vrij matig, en nu zijn ze de helden". Hij haast zich onmiddellijk er aan toe te voegen: "Maar zij kunnen klimmen, en ik niet. Ik dacht toen ik overkwam van de amateurs, dat ik meer een ronde renner zou worden dan een klassie ker specialist. Dat heb ik dus be hoorlijk moeten bijsturen. Ik kom omhoog, maar lang niet bij de eer sten". Toch hoopt Maassen op een selec tie voor het zware wereldkampioen schap. Ondanks zijn magere zege- referenties dit jaar. "Ik heb de uitda ging bewust wat hoger gelegd, ik wilde in de klassiekers goed rijden. Opnieuw ritjes in de Ronde van Va lencia - dan zou ik stil zijn blijven staan. Milaan-Sanremo ging goed, daarna heb ik alleen maar pech ge had". Mocht hij door de WK-selectie ko men, dan offert hij zijn eigen ambi ties volledig op aan die van Theu nisse en Rooks. "Je moet reëel zijn, die hebben de beste kans. Ik hoop alleen, dat er een wat plezieriger sfeer rondom de ploeg wordt (ge schapen dan vorig jaar. Dat er op z'n minst een beter hotel is. In Ronse hebben we vier dagen op kamertjes zonder tv, zonder telefoon, zonder barretje, zonder iets gezeten. We kregen 15 gulden zakgeld per dag. Zwart, dat nog wél... Ze vonden het gek, dat we niet gemotiveerd wa- PARIJS (GPD) Hoe is het in deze Tour de France de kopmannen vergaan? De renners met in elk geval één cijfer 1 achter op hun tricot gespeld. Een beknopt overzicht van rugnummer 1 tot en met 211. hij de achterstand op Fignon Miniem verschil PARIJS (ANP) De acht seconden die de nummer één Greg LeMond overhield op de nummer twee Lau rent Fignon is het kleinst mogelijke verschil uit de historie van de Ron de van Frankrijk. Overzicht klein ste verschillen nummers één en twee: 1989: Greg LeMond (VSt) - Laurent Fignon (Fra) 8 seconden 1968: Jan Janssen (Ned) - Herman van Springel (Bel) 0.38 1987: Stephen Roche (Ier) - Pedro Delgado (Spa) 0.40 mond Poulidor (Fra) 0.55 1966: Lucien Aimar (Fra) - Jan Jans sen (Ned) 1.07 1985: Bernard Hinault (Fra) - Greg LeMond (VSt) 1.42 1914: Phillippe Thys (Bel) - Henri Pélissier (Fra) 1.50 De verschillen tussen de num mers één en twee waren vanaf de proloog bijzonder klein. Na de zes tiende rit stond LeMond 53 secon den voor op Fignon; Groter was het gat nooit. Ritwïn Gele trui 2e klasse Verschil Prol Breukink Breukink Fignon 0.06 le et DaSilva DaSilva Lilholt 011 2e et Super U DaSilva Lilholt 0.26 Earley LeMond Fignon Millar Fignon LeMond Tebaldi Fignon LeMond 0.07 Barteau Fignon LeMond 0.07 Nijdam Fignon LeMond 0.07 Rooks LeMond Fignon 0.40 Richard LeMond Fignon 0.53 Theunisse Fignon LeMond 0.26 Fignon Fignon LeMond 0.50 LeMond Fignon LeMond 0.50 Fignon 1. Pedro Delgado (Reynolds) De Spanjaard liep, na zijn domme valse start in Luxemburg, steeds achter de feiten aan. Kwam nog wel van (heel) ver goed terug in koers, zonder echter de grote vorm van vo rig jaar te bereiken. Vooral op zijn specifieke terrein - het gebergte - viel Delgado tegen. Vandaar ook dat deze ronde zonder ritzege aan hem voorbijging. 11. Steven Rooks (PDM) De Noordhollander van PDM reed een goede wedstrijd, maar bleef desondanks in de schaduw van zijn maatje Theunisse, die het PDM-vaandel in de Alpen overnam. Opmerkelijk genoeg gaf de super- verrassende tijdritzege op Orcières- Merlette Rooks niet de verwachte vleugels en moest hij met een rol op het tweede plan genoegen nemen. Hij heeft wel zijn vorig jaar tot stand gekomen doorbraak als Tourvedet te bevestigd. 21. Fabio Parra (Kei- me) De Colombiaan kon zijn favorie- tenrol bij lange niet aan. Volkomen afgebrand, evenals zijn ploeg. Die was halfkoers (na eff etappes) reeds geheel van het toneel verdwenen. Parra verliet zelf als laatste het zin kende schip. Zere knieën, luidde de officiële reden van zijn opgave. 31. Steve Bauer (Helvetia) De Canadees heeft, in tegenstel ling tot vorig jaar (vierde plus ritze ge), een onopvallende Tour achter de rug. Nog wel bij de beste twintig, maar daar is alles ongeveer ook mee gezegd. Zijn vechtershart lijkt een beetje van slag na het beruchte WK- incident met de Belg Criquielion. 41. Laurent Fignon (Super U) Eén van de smaakmakers van de ze Tour. Viel aan waar mogelijk en is daarom ook terecht uitgeroepen tot de strijdlustigste renner. Een schrale troost voor de Fransman, die zo dicht bij zijn derde Tourzege was. Aan bluf had hij geen gebrek, wel aan pure klasse. In het zuiverste onderdeel dat het cyclisme kent. het tijdrijden, werd hij bij het slui ten van de markt terechtgewezen door LeMond. Een nederlaag die hem nog lang zal heugen. 51. Luis Herrera (Café de Colom bia) Gewogen en te licht bevonden. Voor de zoveelste keer. 'Het tuin mannetje' lijkt versleten. 61. Eric Boyer (Z-Peugeot) - Als coming-man van de Franse wielersport dit seizoen voor flink wat geld ingekocht door ploeglei der Roger Legeay. De belofte van een jaar geleden (vijfde in de Tour) kon hij echter niet inlossen. Hield het na twaalf etappes voor gezien. Geblesseerd, volgens de officiële opgave. 71. Alvaro Pino (BH) Liet zich alleen in de Pyreneeën eventjes zien. Daarna nauwelijks nog in beeld. Kortom, een kleurloos optreden. 81. Erik Breukink (Panasonic) De 'jeune premier' van Post be gint zo langzamerhand een eeuwig talent te worden. Hij begon veelbe lovend in Luxemburg, waar hij de eerste gele trui kreeg uitgereikt. De bergetappes waren hem echter di rect al veel te machtig. Lichamelijk verzwakt en volledig gedemorali seerd haalde hij vlak voor Marseille (13de rit) een streep door zijn derde Tour. 91. Claude Criquielion (Hitachi) De man die zich moreel wereld kampioen noemt was in deze ronde wereldkampioen verstoppertje spe len. 101. Andrew Hampsten (7 Eleven) Voor de Amerikaan geldt hetzelf de als voor Herrera. Te licht voor dit zware werk. Hampsten zakte in de laatste week, toen het erop aan kwam, volledig door het ijs. Een plaats buiten de top-20 (23ste) was het ontluisterende gevolg. 111. Marino Lejarreta (Paterni- no) Deze Baskische kilometervreter (32 jaar) overtrof zichzelf met zijn knappe vijfde plaats. Had na de Vuelta en de Giro nog opvallend veel puf om met de toppers mee te gaan. Het was Lejarreta's beste prestatie in een grote ronde na zijn zege in de Ronde van Spanje van 1982, die hij overigens pas won na dat zijn landgenoot Angel Arroyo was gediskwalificeerd. 121. Urs Zimmermann (Carrera) Deze Zwitser lukt het, gelijk Breukink, ook maar niet verwach tingen in te lossen. Moet eens een kerel worden. Wellicht dat een an dere ploeg(leider) hem daarbij van dienst kan zijn. Haakte na de 16de etappe af. Officiële opgave: blessu- 131. Charly Mottet (RMO) De aanvoerder van de wereld ranglijst is strijdend ten onder ge gaan. De laatste loodjes waren voor hem te zwaar. Het winnen van de Tour lijkt voor hem een utopie te worden. 141. Creg LeMond (ADR) De grote openbaring. Is sneller te rug van weggeweest dan hij zelf voor mogelijk had gehouden. Leek in de Alpen verslagen, maar met de mentaliteit die Amerikanen eigen is, deelde hij in de laatste kilometers de beslissende klap uit voor Fig- nons eigen publiek. LeMond schreef een fantastisch stukje Tour historie. Belangrijker misschien nog voor de Yank is de wetenschap, dat de sponsors weer voor hem in de rij staan. Zwaaiend met 'dikke' cheques. 151. Stephen Roche (Fagor) LEIDEN De Warmondse wiel renner Etienne Vergeer heeft met vallen en opstaan de Ronde van Zwanenburg gewonnen. Samen met zijn medevluchters Mark Var- kevisser (Rijnsburg) èn Ger Schole naar (Amsterdam) reed Vergeer naar een grote voorsprong. Tien ronde voor het einde ging het mis. De renners werden overvallen door een fikse regenbui en Varkevisser (die woensdag nog een bergcriteri- um in Groesbeek won) ging in de bocht onderuit. Voor Vergeer en Scholenaar was er geen houden aan en ook zij kwamen in aanraking met het wegdek. Vergeer was de eerste die weer op de fiets zat en reed al leen richting finish. De voorsprong was van korte duur omdat de Warm- onder even later weer ten val kwam. Het geluk kwam hem toch nog toe- gemoet toen Mark Varkevisser een lekke band kreeg. Voor Etienne Vergeer was het toen niet moeilijk om dé zege te grijpen. Mark Varke visser werd toch nog zesde. In een tweedaagse wedstrijd in Luxemburg behaalde junior Pascal Vergeer een vierde plaats in de eer ste etappe. Amateur Frank van Vee- nendaal werd vierde in de Ronde van Noord Limburg. De Sassenhei- mer kwam vier seconden achter winnaar Tonny Akkermans over de eindstreep. In de Ronde van Lex- mond kwam Stan Paardekooper niet verder dan de zevende plaats. Kokkelkoren maakt selectie voor WK waar LEIDEN - Amateurwielrenner Martin Kokkelkoren heeft de Belgi sche koers Zottegem-Strijpen op zijn naam geschreven. De 20-jarige Noordwijkerhouter ontsnapte op 15 kilometer van de finish uit een kop groep van acht renners en werd niet meer bedreigd. Met zijn overwinning bevestigde Kokkelkoren zijn goede vorm, waaraan hij zijn onverwachte selec tie voor het wereldkampioenschap voor amateurs te danken heeft. Eind augustus gaat de renner naar het zuidfranse Chambéry. PARIJS (GPD) Geen beter vermaak dan leedvermaak. Ook in de Tour de France. Het gebeurde herhaaldelijk dat vertegenwoordigers van de Nederlandse media meewarig en spottend spraken over hun Belgische collega's. Hardwerkende vakbroeders, die hun co- pystroom - doorgaans goed voor een paginaatje of drie - slechts sporadisch konden opvro lijken met goed nieuws voor het thuisfront. Zo bar en boos als vorig jaar, toen er geen enke le Belg ook maar een rit kon winnen, was het niet. Etienne de Wilde hielp in Bordeaux onze zuiderburen, nog altijd idolaat van wielrennen, van de hatelijke nul af. Zij het (hoe schrij nend) dat er wel een Nederlander aan te pas moest komen om die score helpen te realise ren. Want zou Jelle Nijdam er niet alles aan gelegen zijn geweest de naar de concurrentie (Post) overgelopen Jean-Paul van Poppel van diens geliefde massasprint af te houden, dan. hadden de Belgen weer met lege handen gestaan. Ze zeggen het niet, de Belgische journalisten, maar ze zijn best een beetje jaloers op hun Nederlandse confraters. Die kregen weer heel wat 'positieve" stof tot schrijven aangereikt. Met zes ritzeges, achter eenvolgens van Erik Breukink, Jel le Nijdam, Mathieu Hermans, weer Nijdam, Steven Rooks en last but not least Gert-Jan Theunisse, sprak Holland weer een geducht woordje mee. Zoals steeds de laatste jaren. Geen land haalde in deze Tour meer dagprijzen. Een bewijs dat het met de vaderlandse wielrennerij, alle sombere voorspellingen van enkele jaren geleden ten spijt, nog immer voor de wind gaat. De 'gouden' generatie van Zoete melk, Kuiper, Raas en Knetemann is sneller van spraakmakende op volging voorzien dan voor mogelijk is gehouden. De nieuwste wieler- held heet Gert-Jan Theunisse, die het (berg)koningschap van zijn vriend en ploegmakker Steven Rooks heeft geërfd. Evenals Rooks bewees Theunisse zijn meester schap in de cols door de Koningin- nerit naar Alpe d'Huez te winnen. En hoe? De manier waarop deed denken aan de goede oude tijd van Gaul en Bahamontes, klimmers die in het gebergte ook imponeerden met solonummers om van te water tanden. Of in Theunisse echter een toekomstig Tourwinnaar schuilt, dient te worden betwijfeld. Wil hij een kans maken, dan zal hij eerst een goede vlakke tijdrit moeten le ren rijden. In Rennes, eindpunt van 73 kilometer knokken tegen het uurwerk, moest Theunisse bijna ze ven minuten prijsgeven op Del gado. Zeker, er waren verzachtende omstandigheden voor dit doorslag gevende verlies (de inmiddels be faamde gekneusde ribbenkast) aan te geven. Niettemin: als tijdrijder heeft Theunisse een zwakke con duitestaat. Begeleiding Rooks trouwens ook. Des te opval lender was zijn triomf in de klim- tijdrit naar Orcières-Merlette. Een eer die niet louter en alleen op Rooks afstraalt. De grootse daden van het duo Rooks en Theunisse slaan voor een niet onbelangrijk deel terug op de begeleiding. Niet zomaar wordt het technisch- en me disch kader van de PDM-ploeg wel eens geprezen als de 'meesters van Record voor Kelly PARIJS (ANP) - Sean Kelly bracht voor de vierde keer in zijn loopbaan de groene trui in Parijs. De 33-jarige Ier boekte daarmee een récord voor de Tour de France. Drie andere renners wonnen het punten klassement drie keer: de Neder lander Jan Janssen (64-65-67), de Belgen Freddy Maertens (76- 78-81) en Eddy Merckx (69-71- 72). Kelly's rijtje is: 82-83-85-89. Greg LeMond werd winnaar van de 76ste Ronde van Frank rijk met een gemiddelde snel heid van 37,478 kilometer per uur. Daarmee is de afgelopen Tour de op twee na snelste uit de historie. In 1981 eindigde Ber nard Hinault op een gemiddelde van 37,987. Vorig jaar werd voor Pedro Delgado het record van 39,909 km/u genoteerd. de preparatie'. Als geen ander weet ploegleider Gisbers, daarbij terzijde gestaan door een imponerende me dische staf Co.a. acupuncturiste en - hoe bedenk je het - een osteopaat), zijn renners op scherp te zetten als het wezen moet. De 'oude' Ier Kelly heeft de laatste jaren nog nooit zo'n goede Tour gereden, terwijl ook de Mexicaanse nieuwkomer Alcala (etappewinst in Francorchamps) precies op tijd in vorm was. Met vier man bij de eerste tien van het eind klassement en, op de gele na, bezit ters van alle truien, is het PDM- team met afstand het succesvolst geweest van de Nederlandse ploe gen. Met twee overwinningen van Jel le Nijdam mag Jan Raas redelijk te vreden zijn. De Zeeuw had er ook twee op zijn begroting staan. Wel licht had er voor zijn ploeg iets meer ingezeten, als men in de eerste week niet te veel aandacht had voor het laten verliezen van Jean-Paul van Poppel. De jonge Patrick Tolhoek was bij SuperConfex een 'lekker brutaaltje'. De kersverse nationale kampioen Frans Maassen trad min der op de voorgrond dan redelijker wijs mocht worden verwacht. Vol gens Raas fietste de Noordlimbur ger verre van slecht, maar ontbrak het hem aan een tikkeltje geluk. Dramatisch Dramatisch verliep de Tour voor Peter Post. Niet de eerste keer de laatste jaren. Het wordt hoog tijd dat de Amstelveense directeur- sportief zijn aureool van 'onaantast bare wielergrootheid' weer eens ca chet geeft in de praktijk. Een voet baltrainer zou nooit zo lang óp zijn goede naam kunnen teren. Duide lijk is dat er eens een frisse wind door het ooit veelgeroemde Panaso nic-team moet waaien, zoals ook routinier Henk Lubberding zater dag aangaf. Gevraagd of hij er vol gend jaar, voor de 14de keer bij zal zijn, antwoordde de man uit Voorst: "Dat weet ik niet. Maar ik denk dat het nu tijd is om de ploeg te verfris sen met jonge, talentvolle renners". Misschien dat Teun van Vliet in dat geval ook nieuwe inspiratie krijgt. Als één van de dure, falende krach ten bij Post mag (moet) hij zich het Panasonic-debacle persoonlijk aan trekken. En Breukink? Een mooie uitdaging voor Post**om een jonge kopman van de dreigende onder gang te redden. Een ploegleider van niveau moet daartoe in staat zijn. Blijft over de zogeheten 'vierde' Nederlandse profploeg, die van TVM. Daarin overtuigde in feite al leen de Fries Eddy Schurer, die als debutant niet schroomde initiatie ven te nemen. Zijn naam dook op in diverse nevenklassementen. Een keer (in Futuroscope) was er een mooie tweede plaats voor hem. De Deen Skibby was in de eerste week een van de smaakmakers. Daaren tegen was er voor Priems kopman Phil Anderson geen eer meer te be halen. Wil Priem zijn ploeg meer uitstraling geven, dan zal er toch flink wat versterking moeten ko- Van de Nederlanders in buiten landse dienst was Mathieu Her mans het succesvolst. 'Mateo', zoals hij in zijn 'werkland' Spanje wordt genoemd, behaalde in Blagnac ein delijk de triomf waarnaar hij jaren lang had uitgekeken. Dat hij als ro de lantaarn-drager gisteren de Champs Elysées opreed, doet ver der niet ter zake. Onbelangrijk voor een sprinter. Peter Stevenhaagen en Henri Manders vertolkten een achtergrond-rol bij het Zwitserse Helvetia. Jos van Aert (Hitachi) is het duidelijk geworden dat een re velatie in de Giro niet automatisch ook een revelatie in de Tour wordt. Maarten Ducrot greep zijn rentree in La Grande Bouclé aan om te be wijzen dat hij, na een mindere perio de, best nog een stukkie kan fietsen. Voor hem een*ruime voldoende, in tegenstelling tot Adrie van der Poel. De kopman van Domex verzaakte dit seizoen andermaal. Het deed aan de Nederlandse Tour-glorie geen afbreuk. Waar LeMond wel kwam, bleef Roche weg. Terwijl de voortekenen toch het tegendeel deden vermoe den. Roche kon zijn hoopgevende progressie van het voorseizoen geen vervolg geven. Harde strijd deed bij hem al na negen ritten het lijntje breken. Officiële opgave: spierscheuring in dijbeen. De vraag is of nog over deze nieuwe tegenslag heen komt. 161. Luc Roosen (Histor) Met een 27ste plaats de beste Belg in het eindklassement. Gaat voor een klimmer door, maar wat heet? Zelfs de knechten van Merckx gin gen beter naar boven. 171. Gianni Bugno. (Chateau d'Ax) De Italiaan reed naar vermogen. Bivakkeerde geruime tijd bij de beste 10 van het klassement. Viel in de Alpen terug. Volgens (Italiaanse) insiders wegens een chronisch te kort aan mentale hardheid. 181. Laurent Bézault (Toshiba) Hét grote talent (23 jaar nog slechts) van Frankrijk moest in zijn debuutjaar bij de profs - tegen zijn zin - meteen aan de 'bak' als rempla- cant van de beoogd kopman Jean- Francois Bernard. Die vertoeft al maandenlang in de lappenmand. Bézault (43ste) doorliep in alle rust een goede leerschool. 191. Adrie van der Poel (Domex) De Brabander, toch al geen uitge sproken Tour-liefhebber, kan de kar (van zijn nieuwe ploeg) maar niet uit een hele lange, donkere tun nel trekken. Hij is bezig aan zijn slechtste profseizoen. Op weg naar Luchon, tijdens de tweede Pyre- neeënrit, hield hij het voor gezien. Op een voor een 'kampioen van het karakter' onwaardige manier. 201. RolfGölz (SuperConfex) Evenals Van der Poel bleef ook de Westduitser in gebreke. In de tocht naar Alpe d'Huez gaf Gölz er de brui aan. Volgens officiële lezing wegens ziekte (diarree) 211. Phil Anderson (TVM) De geest wil nog wel bij de Australiër, maar de benen niet meer zo. De jaren (31) beginnen bij hem zo zachtjes aan te tellen. Temeer omdat hij met zijn agressieve wijze van koersen altijd veel extra energie heeft verbruikt. Anderson deed zo wel in de etappe naar Villard-de- Lans als zaterdag naar l'Isle d'Abe- au nog een desparate -poging om voor TVM een dagprijs te pakken, maar kwam er al snel achter dat de Tour de France geen Ronde van Ita lië (waarin hij wel een rit meepikte) is. Mag blij zijn dat hij bij Priem fi nancieel goed onder dak zit. Longo en Knol verdelen buit PARIJS (GPD) - De kribbige ko ningin van het hooggebergte en de aimable alleenheerseres op het vlakke vormden een paar apart in de Tour Féminin van 1989. Zonder enig gevoel van medelijden, zonder scrupules dat ze het vrouwenwiel- rennen bijna ongeloofwaardig maakt en ook zonder een gramme tje vet te veel op haar lijf: Jeannie Longo was de sterkste wanneer het traject over berg en dal voerde. Zon der mededogen, met de twaalf als zwaarste versnelling, met moeite over de cols, maar met vier etappe zeges, met twee gele truien en met de Connie Meyer-trofee stapte Mo nique Knol gisteravond ook aller minst ontevreden in haar bed. In de bergen met een fikse achter stand op de uit Grenoble afkomsti ge Longo kwam Knol, na de etappe successen in de eerste twee ritten, tot het laatste weekeinde van de zes de Tour Féminin nauwelijks meer in beeld. Dat bondscoach Piet Hoekstra de olympisch kampioene op het vlakke echter 'voor een bood schap kan sturen' liet de Amers- foortse de laatste dagen opnieuw blijken. In het onpersoonlijke in dustriestadje L'Isle d'Abeau en op de bruizende Champs Elysées bracht de blonde sprintster haar to taal op vier zeges in twaalf ritten. "Ik blijk dus nog altijd veruit de snelste. Mijn Tour kon na de eerste twee zeges en die twee gele truien al niet meer stuk, maar met dit week einde erbij, is het natuurlijk einde loos. Op een zege hoop, of eigenlijk reken je. Maar vier...". Dank zij het perfect uitgevoerde ploegenspel kon Knol de Connie Meyer-trofee in ontvangst nemen. De beker, ter nagedachtenis aan de vorig jaar augustus overleden drie voudig Tour-etappewinnares uit Vlaardingen, kwam tot opluchting van Knol, die het kleinood als etap pewinnares in L'Isle d'Abeau kreeg, in Nederlandse handen. Samen met de vijf ritzeges van Je annie Longo bleef daardoor maar weinig voor de concurrentie over. Jutta Niehaus verraste Knol, vorig jaar nog de eerste geletruidraagster, in de proloog en de Amerikanen pikten via Katrin Tobin en Bunky Bankaitis-Davis een graantje mee. Hoekstra: "De Amerikanen zijn me niet meegevallen. Het is een sterk blok, maar ze hebben Longo niet kunnen aanvallen. En in de etappes die Monique heeft gewonnen heb ben ze het ons ook niet moeilijk ge noeg kunnen maken. Ik weet niet wat voor spelletje zij spelen, maar mijn systeem is het niet. Ze rijden in mijn ogen tactisch heel slecht". Door de suprematie van Knol bin nen de nationale ploeg heeft Hoek stra, die begin dit seizoen Rinus Verboom opvolgde, een moeilijke aanloopfase achter de rug. "Als er één in beeld is, krijg je natuurlijk al gauw afgunst. Ik speel echter op ze ker en speel dus alleen de kaart van Monique Knol. Aan dat systeem- Knol maak ik de anderen onderge schikt. Ze kunnen daar wel mis bruik van maken door alleen aan de eindstreep te komen. Anders niet".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13