Klachtenraad voor woningen onnozel' Finnen rammelen aan poort van Europa Half miljoen Russen staakt Manipulatie optiebeurs slechts indianenverhaal Schuldeisers Breevast akkoord met 30 procent Snelle uitbreiding van economische activiteiten in Nederland ZATERDAG 22 JULI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Eigen Huis wil consumenten in arbitragecommissie AMERSFOORT (ANP) De geschillencommissie voor de nieuwbouw van koopwonin gen. maakt er een potje van. De huidige raad van arbitrage voor de bouwbedrijven in Ne derland doet af en toe uitspraken in geschillen tussen aannemers en consumenten waaruit een verbijsterende kortzichtigheid en onnozelheid blijkt. Het is hoogste tijd dat een klach tenorgaan in het leven wordt geroepen waarin ook de consumenten zitting krijgen. AMSTERDAM (GPD1 - "Al die verhalen over de enorme risico's die optiehandelaren deze gisteren zou den lopen en al die verhalen over manipulatie van de beurskoersen door de optiebeurs slaan echt hele maal nergens op". Woordvoerder A.H. van Drooge van de Optiebeurs is duidelijk. Al enige weken is van verschillende kanten gewezen op de alarmerende risico's die de zoge naamde market makers (dat zijn de partijen 'kopen' en 'verkopen') zou den lopen door het enorm hoge aan tal uitstaande contracten in bepaal de series. door Hans Amesz plichting aan om, in dit geval, hon derd aandelen Hoogovens tegen een van tevoren afgesproken koers op een bepaald tijdstip te leveren. Als die afgesproken koers lager ligt dan de beurskoers op het in nog grotere financiële moeilijk heden. Ook de verhalen dat de Optie beurs in hoge mate koersen zou ma nipuleren, verwijst Van Drooge naar land der fabelen. Gisteren was de driemaandelijkse afloopdag Directeur Van Herwijnen van de vereniging Eigen Huis spuide giste ren in een toelichting op het jaarver slag 1988 van de juridische afdeling van deze organisatie van 260.000 huiseigenaren felle kritiek op de raad van arbitrage. Eigen Huis heeft vorig jaar ervaren dat de arbitrage- raad het belang van de meestal on deskundige koper van een nieuw bouwwoning gewoonweg negeert. Zo heeft de arbitrageraad gesteld dat bouwers hun klanten de ko pers van nieuwe woningen geen schadevergoeding hoeven te beta len als het huis bij de oplevering zo danige tekortkomingen vertoont dat het nog niet bewoonbaar is. Daardoor komen veel 'woonconsu menten' voor extra kosten te staan doordat soms de huur al opgezegd is, afspraken gemaakt zijn met stof feerders, extra vrije dagen moeten worden opgenomen enzovoorts. Volgens Eigen Huis is het vlak voor de zomervakantie schering en inslag dat aannemers de door hen gebouwde woningen opleveren ter wijl ze vaak nog niet bewoonbaar zijn. De bouwers ontvangen zo doende de laatste betalingstermijn voor de huizen nog net voor de va kantie. Eigen Huis heeft een aantal keren meegemaakt dat nieuwe koopwoningen op de dag van ople vering nog geen centrale verwar mingsinstallatie hadden, dat deu ren en plinten nog ontbraken of dat er nog geen glas in de ramen zat. Eigen Huis zet vraagtekens bij het verplicht af te geven garantie- certificaat van nieuwbouw koopwo ningen. Een koper die na de opleve ring ontdekte dat zijn deuren niet zoals afgesproken in de technische beschrijving van hardhout maar van vurehout waren, werd in het on gelijk gesteld. Volgens de arbitrage- raad valt dat niet onder garantie om dat het geen gebrek betreft maar een 'onvolkomendheid'. Het komt volgens de vereniging nu al regel matig voor dat aannemers goedko pere materialen gebruiken dan in de technische beschrijving ver meld. Van Herwijnen zegt dat de bouw wereld inmiddels met hem van me ning is dat er één geschillencom missie voor de woningbouw moet komen. Naast de arbitrageraad fun geert ook het Garantie-Instituut Woningbouw als zodanig, maar het nadeel van die organisatie is vol gens Van Herwijnen dat het lang duurt voordat er een uitspraak ligt. Een groot nadeel van de arbitra geraad is dat een particulier vrijwel nooit naar de raad zal stappen met Het verhaal dat het meest de ron de deed was dat er zoveel call-opties Hoogovens waren verkocht, dat de market makers alleen maar op straf fe van failliet gaan aan hun verplich- een klacht omdat hij enkele duizen- tingen zouden kunnen voldoen, den guldens als waarborgsom moet Een market maker die een call-optie storten. Wie net een huis heeft ge kocht, opnieuw heeft ingericht en is verhuisd, is financieel meestal 'los' en heeft niet nog eens een dergelijk bedrag liggen om een klacht behan deld te krijgen, aldus Eigen Huis. Van Herwijnen: "Zo is het makke lijk voor de raad om te zeggen dat er weinig klachten binnenkomen over de kwaliteit van nieuwbouwwonin gen". De vereniging heeft in 1988 30.000 (juridische) adviezen verstrekt aan haar leden, 8000 meer dan in 1987. Dat is een stijging van 36 procent. Het ledental nam toe" met 10.000, een stijging van 4 procent. De ad viesaanvragen werden behandeld door zeventien medewerkers. verkoopt, gaat namelijk de voldoende aandelen Hoogove heeft gekocht en de koers zeer fors oploopt (wat bij Hoogovens even het geval was), is hij dus genood zaakt aandelen Hoogovens tegen een hogere koers in te kopen. Die vraag stuwt de koers wederom om hoog. Market makers die dan nog voor dekking moeten zorgen, raken UTRECHT (ANP) - Crediteuren van Breevast hebben gisteren mas saal ingestemd met een door be windvoerders aangeboden ak koord. Dit houdt volgens bewind voerder mr. A.L. Leuftink in dat de volgens de wet gelijkwaardige cre diteuren 30 procent van hun vorde ringen van in totaal 233 miljoen gul den terugkrijgen. Koffie-export groeit MEXICO-STAD (IPS) - De export van koffie uit Mexico is in de perio de mei-juli verdrievoudigd, zo heeft het Mexicaans Instituut voor Koffie (Inmecafe) meegedeeld. De verho ging van de export is een direct ge volg van de buiten werking stelling van export beperkende maatrege len door de internationale koffie-or- ganisatie ICO begin deze maand. In de eerste twee weken van juli exporteerde Mexico ruim anderhalf het akkoord miljoen zakken koffie van 69 kg. Als Ter toelichting daarvan zal het koffieakkoord nog in werking tember was geweest, had Mexico in dezelf de periode maar een half miljoen zakken mogen verkopen. De prij zen voor de kofie zijn gekelderd tot 87 dollar (187 gulden) per honderd pond, 43 dollar onder in het koffie akkoord vastgestelde prijs. Qua inkomsten maakt het voor Mexico weinig uit. Onder de quota regeling moest Mexico hoge kosten maken voor opslag van overschot- koffie die niet mochten Zodra de Utrechtse rechtbank het akkoord formeel heeft goedge keurd naar verwachting op 10 au gustus zal de surséance van beta ling eindigen. Onmiddellijk daarna zal de Amsterdamse effectenbeurs worden verzocht de officiële note ring van de diverse Breevast-fond- sen te herstellen. Hangende het uit stel van betaling worden de aande len, certificaten en verschillende soorten obligaties Breevast name lijk op het niet-officiële deel van de effectenbeurs verhandeld. Volgens de bewindvoerders is de saneringsoperatie, die drie jaar ge leden begon, hiermee afgesloten. Als zelfstandige ter beurze geno teerde onerneming zal Breevast haar binnen- en buitenlandse activi teiten kunnen voortzetten en uit breiden. Het ligt in de bedoeling in sep tember de schuldvorderingen om te zetten in aandelenkapitaal, zoals in overeengekomen. sep- tussentijds bericht ver schijnen. Uit Engeland uitgeweken schip niet behandeld AMSTERDAM (ANP) - Werk nemers van het Amsterdamse overslagbedrijf Verenigd Carga doorskantoor weigeren om het vrachtschip 'Echo Trader' te la den met een hoeveelheid papier, die als gevolg van de Britse ha venstaking in Amsterdam te recht is gekomen. Dat heeft een woordvoerder van de Vervoers- bond FNV gisteren bekendge maakt. Het is voor het eerst tij dens de huidige Engelse haven staking dat lading in een Neder landse haven door werknemers besmet wordt verklaard. De lading papier werd enige dagen geleden aangevoerd door een Fins vrachtschip met de be doeling het in kleinere vracht schepen, zogeheten 'feeders', over te laden met als bestem ming Groot-Brittannië. Nadat al een schip geladen met papier was vertrokken naar een Engel se haven waar niet gestaakt wordt, kwamen de werknemers er achter dat het hier om lading gaat die normaal gesproken niet via Nederland zou zijn vervoerd. Daarom hebben de werkne mers besloten het tweede schip dat met papier geladen moet worden aan de VCK-terminal aan de Amsterdamse Vlotha- ven, de 'Echo Trader', niet te be handelen. De woordvoerder van de Vervoersbond FNV kon niet zeggen welke haven het Finse \frachtschip oorspronkelijk zou aandoen. Bij de directie van VCK was niemand beschikbaar voor commentaar. PROKOPJEVSK (AP) - Ongeveer een half miljoen Russische mijn werkers heeft gisteren hun staking voortgezet om extra beloften los te krijgen van de regering. Door hun actie ligt de halve kolenindustrie van de Sovjetunie plat, en worden de hoogovens en andere takken van industrie in hun bestaan bedreigd. In Siberië zijn de totaal 150.000 mijnwerkers die op 11 juli het start schot gaven voor de ernstigste ar beidsonrust in de Sovjetunie sinds de jaren twintig, gisterochtend al len weer aan het werk gegaan. Onderminister van kolenindus trie Alexander Fisoen zei dat in het grootste mijnbouwgebied van de Sovjetunie, het Donetsk-bekken in het oosten van de Oekraïene, zeker 300.000 mijnwerkers staakten. Van de 121 mijnen in het gebied lagen er inmidddels 94 plat, zei hij. In Kara- Het komt erop neer dat ruwweg de helft van de één miljoen werkne mers in de kolenindustrie van de Sovjetunie het werk heeft neerge legd. Ook in het noordelijke kolen bekken Petsjora, in het west-Oek- Dnjeprbekken in de steden gen tak van industrie, gaan de e Tsjernovograd en Lvov en in zuid- Rusland langs de rivier de Don zijn nog stakingen aan de gang. Izvestija maakte duidelijk dat de stakers de afspraken die eerder de- ders ganda in de zuidelijke republiek pakket toegevoegd. Zij willen dat leid concludeert dat Kazachstan, het derde kolenwin- op korte termijn plaatselijke verkie- gepubliceerd advies gen alle 26 mijnen stil. Volgens de hun onwelgezinde functionarissen regeringskrant Izvestija hebben de het Sovjet-parle- vertrouwen', zegt de raad. den verkocht, aldus Imcafe, Mexico verwacht dit jaar bijna vijf miljoen balen koffie te verkopen. Economie kort Zeescheepvaart Demissionair minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft 50 miljoen gulden uitgetrokken voor verlaging van de loonkosten van zeevarenden. Het gaat om de ver lenging van een tijdelijke regeling, in afwachting van een nieuwe wet die volgend jaar van kracht wordt. Door de verlenging en straks de nieuwe wet wordt de concurrentie positie van de Nederlandse vloot en de werkgelegenheid verbeterd. Zoetermeerlijn Via meer toezicht door de spoor wegpolitie, extra controleploegen, videocamera's, het opknappen van stations en andere maatregelen gaan de spoorwegen het zwartrij den en het vandalisme op de Zoeter meerlijn (Den Haag-Zoetermeer) te lijf. Met de maatregelen is 2,7 mil joen gulden gemoeid, zo blijkt uit het NS-blad De Koppeling. Ziekenhuiswezen De vereniging Verplegenden en Verzorgenden in Opstand (WIO) wil dat een extern bureau de organi satie van de Nationale Maatschap pij voor Verpleegkunde (NMV) gaat onderzoeken. De resultaten daar van zullen bepalend zijn voor vorm en inhoud van de toekomstige sa menwerking tussen de twee organi saties voor verpleegkundigen en verzorgenden. De WIO en de NMV praten al enige tijd over samenwer king. Uitkeringen Het Verbond van Nederlandse On dernemingen betreurt het kabinets voorstel om de uitkeringen op 1 ja nuari met negentiende procent te verhogen. Die automatische verho ging, doordat een bevriezingsvoor- stel achterwege blijft, "kan slechts eenmalig zijn", aldus het VNO. DEN HAAG Liftenbouwer Star- lift en papierfabrikant Fardem zijn sinds kort in Finse handen. De kunstmestpoten van DSM en Esso Chemie zijn dat al wat langer. En nu onderhandelt Stork Werkspoor Die sel over een overname met een scheepsbouwgigant uit alweer Fin land. Het lijkt een Finse, maar dat is toeval. Het is de tijd van het jaar. "De bedrijven hebben onlangs hun jaarcijfers gepresenteerd. Dan wordt bepaald of er wordt ge kocht", legt Esko Haavisto uit. Hij is eerste secretaris handelsaangele genheden bij de Finse ambassade en verantwoordelijk voor de con tacten tussen Nederlandse en Finse bedrijven. door Pieter Couwenbergh Dat neemt niet weg dat de Finse in vesteringen in ons land in vier jaar tijds zijn doorgeschoten van 140 miljoen in 1984 tot een half miljard in 1988. Het aantal Finse vestigin gen is meegegroeid, van (toch al) 62 in 1984 naar 120 vorig jaar. We zul len snel moeten wennen aan namen als Wartsila (scheepsbouw), Kemira (kunstmest), Rauma Repola (pa pier) en Nokia (elektronica). Sinds 1984 zijn de Finse investe ringen, veelal in de vorm van over nemingen, in de EG verzesvoudigd tot ruim 6 miljard gulden in 1988. Dat is bijna de helft van de totale buitenlandse investeringen van het land van de duizend meren. Het meest in trek bij de Finnen zijn Westduitsland en Engeland. Neder land is een goede vierde. De reden voor deze interesse is te rug te vinden in de handelscijfers. De EG is opgeklommen tot de be langrijkste handelspartner en neemt 42 procent van de Finse ex port en 44 procent van de Finse im port voor zijn rekening. De Europe se Vrijhandels Associatie, de tegen hanger van de EG (met ondere an dere Oostenrijk, Zweden en Noor wegen), volgt met een bescheiden 22 procent. Geen wonder dat grote als Nokia en Enso Gutzeit Finnen nemen bedrijven in Nederland over. Zoals bij DSM, dat het deel )an het bedrijf dat kwistmest produceerde aan de Noordeuropeanen ver- vaste voet op Westeuropese bodem proberen te krijgen, al is het alleen maar om de verkoop te stimuleren en de service te verzorgen. Satelliet Maar daarmee is niet alles gezegd. Het in een hoekje van Europa gele gen Finland probeert al enige tijd uit het (geografische en econo misch) isolement te komen. Niet voor niets zegt Haavisto met klem: "Wij horen bij Westeuropa. Helsinki is een moderne Europese stad". Dat zijn opmerking met enige verbazing en een vragende blik wordt beant woord, bevestigt zijn oordeel over de Nederlandse visie op Finland. "Te veel mensen zien ons nog als een satelliet van de Sovjetunie, die handelt in hout, papier en wat sche pen. En dat terwijl we actief zijn in de high-tech en de elektronica. Bo vendien gaat slechts 15 procent van onze export naar de Sovjetunie". Overigens is het land daarmee wel de grootste individuele klant. De Finse opmars in Europa en in mindere mate de Verenigde Staten is een absolute noodzaak om de le vensaders van haar economie niet te laten dichtslibben. De binnen landse markt is met een inwonertal van nog geen 5 miljoen eenvoudig te klein als afzetgebied. In de begin jaren tachtig kwam bovendien de klad in de handel met de traditione le afnemer de Sovjetunie. De Sov jets werken nog steeds met het ho peloos verouderde ruilhandelsys teem, waarbij zij de Finse ijsbrekers en machines betalen met olie en gas. Modernisering De belangrijkste reden voor de Fin se expansie is de snel doorgevoerde modernisering in opnieuw de jaren tachtig. De weinig florissante voor uitzichten voor de bosbouw- en pa piersector en de ingezakte scheeps- markt stelde de Finnen in die jaren voor de keuze: of doormodderen of moderniseren.' De nadruk kwam te liggen op specialisatie in kernactivi teiten, waar zij van huis al m uitblin ken. De papierindustrie, met Enso Gutzeit en Kymmene, concentreert zich nu op allerlei soorten verpak kingsmateriaal; van milieuvriende lijke papieren zakken tot vetvast pa pier, waardoor hamburgers hun smaak behouden. Volautomatische lasrobots doen het lastige werk bij het bouwen van schepen op de di verse Europese werven. De snelst groeiende sector is zon der twijfel de high-tech en electro- nica, waar vooral het conglomeraat Nokia met een omzet van 42 miljard gulden en 44.000 werknemers de scepter zwaait. De mobiele autote lefoons van Mobira komen van No kia, net als de Salora tv's en hoog waardige medische apparatuur. Juist in deze sector staat het vizier op het buitenland gericht. Nokia heeft vestigingen in 22 landen en heeft onlangs de computerafdeling van het Zweedse Ericsson overge nomen. Maar ook de papier-, kunst- ment dat de optie afloopt, zal de veel optieseries en er was in ieder market maker in het algemeen dus geval niet te merken dat de Optie- moeten leveren. Maar daarvoor beurs de koers van Philips behoor- moet hij aandelen Hoogovens heb- lijk kon drukken. Ook het verhaal ben. Als nu, is de redenering, de dat de koers van Hoogovens om- market maker niet op tijd genoeg hoog zou spuiten omdat de market makers die bepaalde call opties hadden verkocht, op het laatste mo ment massaal aandelen Hoogovens ter dekking van hun verplichtingen moesten kopen, is gisteren niet uit gekomen. Blijft de vraag waarom al die dra matische verhalen in de wereld zijn gekomen? Het antwoord daarop is ment pleitten zij ervoor de gemeen teraadsverkiezingen te vervroegen van het voorjaar naar half novem- de stakers over het algemeen om meer levensmiddelen en con sumptiegoederen. De tot nu toe laatste plaatselijke verkiezingen in het Koeznetsk-bek- week met hun collega's in het ken vonden twee jaar geleden plaats, voordat Sovjet-leider Gor- batsjov mogelijkheden schiep voor telijke onderhandelingen over de 50 democratischer verkiezingen, eisen van de Donetsk-stakers voor uitgang hadden gebracht, maar maakte niet duidelijk welke eisen al wel en welke nog niet zijn ingewil ligd. Ondanks de werkhervatting LANGDURIG WERKLOZEN - 70 tot 80 procent van de 200.000 men sen die al langer dan twee jaar werk- Koeznetsk hebben de stakingslei- loos zijn, heeft kansen op een baan. De Harmonisatieraad Welzijnsbe- i gisteren de rege- de Sovjetunie, la- zingen worden uitgeschreven zodat ring. Een essentiele voorwaarde het slagen van scholingspro- kunnen worden weggestemd. In jecten gericht op herinpassing op onderhoud met een zestal afge- de arbeidsmarkt is 'het terugwin- mest- en scheepssector breiden hun produktie-capaciteit en kennis snel uit door overnemingen in Europa. Niet alleen om nieuwe markten aan te boren, maar ook om niet kopje onder te gaan tegenover de concur rentie uit Azae. Proeftuin Als een olievlek spreiden de Finse bedrijven zich uit over de wereld. Eerst bij de vertrouwde buren Zwe den, Noorwegen en Denemarken, vervolgens naar de andere EVA-le- den Oostenrijk en Zwitserland en nu naar de EG. In de sprong naar het Westen neemt Nederland niet de minste plaats in. De investerin gen in ons land zijn die in Denemar ken, toch een traditionele handels partner van Finland, gepasseerd. Nederland is volgens Haavisto een perfecte proeftuin voor de Fin se produkten. "Het land is goed ge organiseerd en niet te groot. We hoeven dan niet meteen een te grote produktie-capactiteit op te bouwen. Omdat Nederland een open econo mie heeft, hebben we veel concur rentie. Als we hier slagen, dan kun nen we de Duitse markt op". Dan blijkt ook het tweede voor-' deel van een vestiging in Neder land. "Nederland is een goede uit valsbasis voor verdere expansie in Europa", erkent Keijo Suila, mana ger van Leaf International (van Sportlife). Eigenaar Huhtamaki be sloot dan ook vier jaar geleden het hoofdkantoor van Leaf Internatio nal over te plaatsen van Helsinki naar Amsterdam. Is al die activiteit niet toch met het oog op Europa 1992, wanneer de grenzen tussen de EG-landen weg vallen en een gemeenschappelijk buitentarief wordt gehanteerd? Haavisto ziet geen problemen, want de handelsbelemmeringen over en weer zijn in 1984 afgeschaft. "Bo vendien liet Nederland zich in de ze ventiende eeuw evenmin afschrik ken door protectionisme", stelt de eerste secretaris. We zullen nog wel horen van de Finnen, want weini gen zijn in staat in eigen land ver vaardigde Engelse thee te verkopen aan de Britten en Emmenthaler kaas uit Finse melk aan de Zwitsers. niet eenvoudig te geven. Voor de hand liggend is natuurlijk dat de op- tiehandel kennelijk maar moeilijk te doorgronden is. waardoor 'velen niet weten waar ze over praten'. Maar het is niet uitgesloten dat die verhalen zijn opgehangen door lie den die daarvan dachten voordelen te plukken. Immers, als maar ge noeg mensen denken dat de koers van Hoogovens wel omhoog moet vanwege dramatisch veel open staande optiecontracten, dan zullen veel mensen Hoogovens willen ko pen en gaat de koers ook omhoog, althans op de korte termijn. Iemand die dat van tevoren kon bedenken omdat hijzelf een 'onzinverhaal' in omloop heeft gebracht, kon van die kennis natuurlijk profiteren. Dit verhaal zou opgaan als de market makers inderdaad ongelimi teerd ongedekte posities zouden kunnen innemen. Als ze dus bij voorbeeld maar door zouden kun nen gaan met het tegen een aantrek kelijke prijs verkopen van call op ties Hoogovens in de vaste overtui ging dat de koers van Hoogovens toch omlaag zal gaan en er dus hele maal niet hoeft te worden ingedekt. Want als de beurskoers lager is dan de uitoefenprijs van de optie, zal niemand de aandelen Hoogovens tegen die uitoefenprijs willen ko pen als ze goedkoper op de beurs zijn te krijgen. AbvaKabo boycot cao-overleg voor bej aardenoorden UTRECHT (ANP) - De AbvaKabo wil niet mee onderhandelen over een nieuwe cao-bejaardenoorden zolang een inhoudelijke reactie van de werkgeversvereniging VNB op de looneisen van de bond achterwe ge blijft. AbvaKabo-onderhande- laar P. van Loon heeft dit gisteren meegedeeld. De VNB heeft de bon den onlangs uitgenodigd om de be sprekingen over een nieuwe cao be gin september voort te zetten. De AbvaKabo eist een loonruim te van 5 procent, waarvan 4 procent voor loonsverhoging en 1 procent voor onder meer de financiering van een sociaal plan. De invoering van een nieuw systeem van functie waardering wil de bond nadrukke lijk uit andere middelen financie ren. Met acties in de bejaardenhui zen wil de AbvaKabo aan die eisen kracht bijzetten. De werkgeversorganisatie wil nog niet reageren, omdat een en quête onder de aangesloten instel lingen naar de financieringswijze van het nieuwe functiewaarderings systeem nog niet is afgerond. De re sultaten van dat onderzoek zullen ook niet voor de eerstvolgende on derhandelingsronde worden be kendgemaakt. De christelijke centrale CFO zal begin september wel aanschuiven aan de onderhandelingstafel. De re sultaten van de besprekingen zijn echter ook voor de christelijke bond hoogst onzeker, omdat zijn loonei sen gelijk zijn aan die van de Abva Kabo. De VNB heeft die eisen eer der 'in feite waanzinnig en volsla gen uitgesloten' genoemd. Geldens overleden DEN HAAG (ANP) - Op 57-jange leeftijd is vorige week dinsdag in Hanover in de Amerikaanse staat New Hampshire Max Geldens over leden. Geldens leed aan een onge neeslijke ziekte. De begrafenis in Hanover heeft op zijn verzoek in be sloten kring plaats gevonden. Geldens, Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, was de op richter van het internationale orga nisatie-adviesbureau McKinsey Company, waar hij ruim 25 jaar aan verbonden is geweest. In 1984 werd hij voorzitter van de inmiddels op geheven Stichting Olympische Spe len Amsterdam 1992, die tevergeefs probeerde de Spelen naar de hoofd stad te halen. NS behandelen asbest-treinen toch niet zelf UTRECHT (ANP) - De Nederland se Spoorwegen besteden de behan deling van 114 oude treinstellen met asbest uit aan een gespecialiseerd bedrijf in Woerden. Deze zoge naamde 'hondekoppen' zijn rijtui gen die eigenlijk zijn afgedankt, maar door een dreigend gebrek aan capaciteit nog tot 1993 meemoeten. De vakbonden hebben zich heftig vezet tegen behandeling van de treinstellen in de NS-werkplaats door NS-personeel. De rijtuigen uit de jaren vijftig be vatten kankerverwekkend asbest dat in de treinen wordt gebruikt als isolatiemateriaal. Als het spul goed vast zit, zo zeggen de NS, hoeft het personeel niet met de gevaarlijke stof in aanraking te komen. De NS kunnen het karwei zelf niet klaren omdat de eigen werk plaats de handen vol krijgt aan de revisie van 142 andere rijtuigen van het zelfde, verouderde type trein stel. Over die revisie ontstond des tijds een hoop deining omdat de vakbonden aanvankelijk eisten dat de revisie pas kon gebeuren als eerst het asbest geheel uit de trei nen was verwijderd. Volgens NS is dat echter veel te duur. Na veel geharrewar kwamen bon den en NS uiteindelijk overeen dat er een 'proefrevisie' zou komen. Voor die proef werden in de loods waarin het karwei moet worden ver richt voor zeven ton verbeteringen aangebracht (waaronder een nieu we afzuiginstallatie). De resultaten van de proef worden in de loop van volgende maand bekend, aldus NS. Overigens was de animo om aan de proef mee te doen onder de NS'ers zo miniem dat het bedrijf van bui ten werknemers moest inhuren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7