Jaruzelski: SoKdariteit in regering DIGROS Positie Japanse liberalen wankelt voor het eerst sinds 1955 Geld is struikelblok ruimteplan Bush WEIGER VOOR BIER 63X MEER TE BETALEN! Fitness rage in Afrika breekt met traditioneel mollig schoonheidsideaal Shamir bespreekt met Palestijnen vredesplan Slecht schakelaartje maakt VS-raketten blindgangers ZATERDAG 22 JULI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 Bond wil meerderheid ministers WARSCHAU (DPA/Rtr) - De Poolse president en partijlei der Jaruzelski heeft gisteren bepleit dat Solidariteit de vice- premier en ministers voor een aantal departementen op economisch gebied levert. De vakbond vreest echter straks in een door de communisten gedomineerde regering de ver antwoordelijkheid te krijgen voor de failliete Poolse econo- LUSAKA Twee jaar geleden zou het nog ongehoord zijn voor een Zambiaanse vrouw om in een jog gingpak door het park te hollen. Maar nu zijn joggende vrouwen een dagelijks verschijnsel in de hoofd stad Lusaka. Fitness centra maken gouden tijden door. Voor het eerst in de Zambiaanse geschiedenis heeft slank mollig verdrongen als schoonheidideaal. door Zarina Geloo/IPS De obsessie met de omvang van het lichaam was tot voor kort voor behouden aan de blanke kolonis tenvrouwen of vrouwelijke ontwik kelingswerkers uit Europa. Zij wa- ren vrijwel de enige klanten van de sportscholen voor dames. Silvia Mwanamoto, eigenaresse van een fitness centrum, vertelt dat zij in het begin slechts vijf Afrikaanse gym- sters had. Nu zijn dat er 65 en hun aantal groeit met de dag. In Afrika was dik zijn tot voor kort een teken van welvaart. Hoe dikker zijn vrouw hoe meer de echt genoot met haar pronkte. „Kunnen eten als je geen honger hebt wordt gezien als een teken van welstand en huiselijk geluk. Vrouwen eten vet voedsel. Daarom hebben ze vaak volle heupen en een forse tors", zegt Clotilda Mulenga, een fy siotherapeute met een eigen sport school. „Maar dat verandert alle maal snel", voegt ze eraan toe. Voor al in de steden maakt de moderne, westerse mode opgang. Namwinga is veertig jaar. Ze is ongelukkig met haar lichaam dat is uitgezakt door de vele zwanger schappen, te veel eten en de wens van haar echtgenoot dat zijn een 'comfortabel figuur' met zich mee zou dragen. Ze vertelt dat ze nu zes maanden traint en dat haar lijf stevi- mie. Jaruzelski moet als president straks een voorstel doen wie er premier wordt. De premier verzamelt dan een kabinet om zich heen. Jaru zelski lijkt te willen voorkomen dat de regeringscoalitie waarin de com munisten de grootste partij vormen, straks als enige het economische beleid bepaalt. Dat er toe zou leiden dat de coalitie ook alle kritiek van de bevolking te verduren krijgt. Het kan ook zijn dat hij de inbreng van Solidariteit onontbeerlijk acht om de oppositie in het communistische kamp tegen bepaalde economische maatregelen te overwinnen. Fractievoorzitter van Solidariteit Geremek reageerde meteen dat So lidariteit alleen wil regeren als ze het merendeel van de ministerspos ten krijgt, en de communisten ge noegen zouden nemen met de pos ten van buitenlandse zaken en de fensie. Volgens hem is een regering van nationale eenheid onder leiding van Solidariteit geloofwaardiger voor de bevolking en buitenlandse bedrijven en regeringen. Volgende week woensdag moet de communistische partij beslissen wie de nieuwe partijleider wordt, omdat afgesproken was dat Jaru zelski die functie zou neerleggen als hij president werd. Rakowski gisteren een pleidooi ge houden voor een spoedig loslaten van de prijscontroles in de land bouw. Over deze maatregel wordt nog overlegd met de vakbonden. Volgens experts zou het loslaten van de prijscontroles onder meer neerkomen op een prijsverhoging van 300 procent voor vleesproduk- ten. Door subsidies op lonen en pensioenen zou de prijsverhoging weer weggewerkt moeten worden. Over deze vorm van prijscompen satie wordt nog gediscussieerd in een bijzondere commisse van het parlement. Prijsverhogingen op vlees doorvoeren plegen in Polen gelijk te staan aan een poging tot politieke zelfmoord. Maar het is de vraag hoe lang de regering de voed selsubsidies nog kan volhouden. Het zouden deze subsidies zijn die de laatste maanden het begrotings tekort hebben opgedreven naar on geveer vier miljard zloty. ger is geworden. Daar is ze erg te vreden mee. Leonisa Matanda, 30 jaar, woog 120 kilo en ze is nog klein ook. Tot haar gruwel draagt ze haar leven lang al de bijnaam Rolly-Polly. Geen van de mooie kleren die ze in de etalages in de paar chique win kels van Lusaka zag hangen pasten haar maar bij benadering. Een vriendin raadde haar aan op aero bic-dansen te gaan. In het begin was het afzien, vertelt Matanda, die ge wend was om zelfs naar de kruide nier op de hoek nog de auto te pak ken. In drie maanden raakte ze tien kilo kwijt en ze is vastbesloten tot een gewicht van zeventig te zakken. De fitness centra schieten als pad destoelen uit de grond. Trainen in sportclubs met moderne instru menten is alleen voor de elite weg gelegd. Maar ook onder de vrouwen zonder veel geld heeft de koorts om af te slanken toegeslagen. Myra Mulobezi heeft haar slaapkamer omgebouwd tot gymzaaltje. Je kunt er voor tien kwacha (1,25 gulden) een uurtje komen trainen. Elke zondag komen zes groepjes van tien vrouwen bij haar aerobic dansen, het enige hulpmiddel is een videoband met discomuziek van Ja ne Fonda. Mulobezi heeft geen op leiding gehad. Ze leerde de dans- techniek uit een boek. Ze voelt zich een stuk fitter en verdient boven dien een zakcentje van 600 kwacha per maand. WASHINGTON (Rtr/ANP) - De plannen die president Bush don- De huidige premier Rakowski derdag lanceerde om een Ameri- schijnt momenteel even veel kans kaan op Mars te zetten, lijken voor op het leiderschap van de partij te lopig te stuiten op geldgebrek. Be- hebben als de voorzitster van het halve het begrotingstekort zit de centraal comité Orzechowski. Tij- president met een Congres, dat eer- dens overleg in het kabinet heeft der geld wil voor gezondheidszorg en onderwijs. Daarnaast zijn er kostbare projecten, variërend van de Stealth-bommenwerper en het SDI-schild tegen vijandelijke raket ten in de ruimte alsmede een red dingsplan voor de noodlijdende kredietsector. Volgens een schatting van de be grotingscommissie van het Congres i vorig jaar zou het plan Kaderakkoord Tchad en Libië over grensgeschil ALGIERS (AFP) - De Libische lei der Gaddafi en president Habré van Tchad hebben gisteren in de Mali- nese hoofdstad Bamak® besloten het grensgeshil tussen beide landen voor de leggen aan het Internationa le Hof van Justitie in Den Haag. Dat staat in het kaderakkoord dat beide leiders ondertekenden. Het was voor het eerst dat ze bij elkaar kwamen om te praten over de annexatie van Libië in 1973 een mineraalrijk gebied bisch-Tchadische grens. Dit con flict leidde verscheidene keren tot gewapende acties. Beide landen on dertekenden in 1987 een staakt-het- vuren. De twee landen herstelden in oktober vorig jaar ook hun diploma tieke betrekkingen, maar eerdere vredesbesprekingen in Gabon vori ge maand dit jaar mislukten. Royement In Joegoslavië zijn enkele tientallen leden van de Communistische Liga van Kosovo uit de partij gezet. Het persbureau Tanjug meldde dat in totaal 86 mensen uit de autonome provincie van de deelrepubliek Ser vië uit de partij zijn gezet. Onder hen zijn zeer veel intellectuelen zoals hoogleraren van de universi teit van Pristina en ondertekenaars van een petitie waarin het parle ment enige maanden geleden werd opgeroepen af te zien van een grondwetsherziening in Servië. Dolfijn Vier dagen nadat een 3 meter lange spitssnuitdolfijn in ondiep water was geraakt bij Long Island is het dier overleden in het New York Aquarium. De doodsoorzaak is waarschijnlijk de grote hoeveelheid plastic tassen en vuilnis die in de maag van het dier is aangetroffen, meldden de plaatselijke autoritei ten. De maag van de vrouwtjesvis was geheel gevuld en gedeeltelijk geblokkeerd door plastic afval dat het dier in de oceaan had gecon- summeerd. jecten uit te stellen tot het midden missies van de jaren negentig, zo meent het hoofd van het Instituut voor het Ruimtevaartbeleid van de George Washington Universiteit John Logsdon. De Amerikaanse Nationale Com missie voor Ruimtevaart ontvouw de al in 1986 in eenrapport een plan gelijk aan dat van Bush, maar dit plan was onmiddellijk geheel van de baan na het ontploffen van het ruimteveer Challenger in januari dat jaar, waardoor de Ameri JERUZALEM (AP) - De Israëli sche premier Shamir heeft twee keer met Palestijnen uit de bezette gebieden gesproken, sinds zijn Li- kud-blok twee weken geleden be perkingen verbond aan het door hem gelanceerde vredesplan, zo is gisteren bekend geworden. Zijn woordvoerder ontkende gisteren dat hij van plan is minister van han del Sharon te ontslaan na een forse ruzie afgelopen woensdag. Het vredesplan van Shamir be helst verkiezingen in de bezette ge bieden, waarbij de Palestijnen ver tegenwoordigers moeten kiezen die met Israel over beperkte autonomie van de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever moeten gaan praten. Twee weken geleden slaagde Sharon erin Likud te bewegen be perkingen op te leggen aan het vre desplan van Shamir met de opzet het voor de Palestijnen onaanvaard baar te maken. Een woordvoerder onder voorwaarden te accepteren van Sharon bevestigde dat gisteren, voordat Sharon de beperkingen er- De woordvoerder van Shamir door drukte. De PLO zou zelfs heb- ontkende echter berichten dat de ben voorgesteld dat een delegatie, premier van plan is Sharon uit de ondermeer bestaande uit twee Pa- regering te zetten. „Als Sharon zijn lestijns-Amerikaanse professoren, eigen weg blijft gaan en problemen met Israe'lische functionarissen in het Likud-blok blijft veroorza- rond de tafel zouden gaan zitten om ken, zal er misschien niets anders over de verkiezingen te praten, overblijven dan hem te ontslaan, De door Likud aanvaarde amen- maar nu is dat niet erg praktisch". dementen van Sharon stellen onder Israëlische dagbladen meldden meer dat de verkiezingen in de be- gisteren dat twee vooraanstaande zette gebieden pas worden gehou- Likud-politici, minister van huis- den wanneer de Palestijnse opstand vesting Levy en minister van econo- hier is beëindigd. Bovendien wordt 2003 een bemande missie om mische zaken Modai, Shamir don- de stichting van een Palestijnse Wat bemande Marsmissies be- Mars en het Marsmaantje Phobos te derdag hadden gedreigd het kabi- staat in de bezette gebieden reso- treft menen Sovjetdeskundigen dat verkennen. Fase 2 is de bemande net te zullen verlaten als Sharon luut verworpen, het technisch mogelijk moet zijn in landing op Mars in 2005, fase 3 vesti- wordt ontslagen. Levy en Modai De beperkingen hebben geleid het jaar 2020 zo'n ruimteschip te ging van een vast sterrekundig steunden Sharon bij zijn geslaagde tot hevige kritiek van de Verenigde sturen, maar gezien de hoge kosten - waarnemingsstation op de maan poging de beperkingen op het plan Staten en tot de dreiging van de coa- ook in 2005 en fase vier deze basis erdoor te krijgen. litiepartner van het Likudblok, de gebruiken als springplank voor de Arbeiderspartij, om uit de regering vestiging van een post op Mars in Volgens het dagblad Jeruzalem te stappen, een stap die tot r 2015. Post was de PLO bereid het plan verkiezingen zou leiden. LE PORGE/DEN HAAG Een blusvliegtuig stort in het Gironde-gebied in zuidwest-Frankrijk tonnen water uit over het bos om de vlammen te bedwingen die inmiddels al meer dan 5000 hectare in as hebben gelegd. Bij de ANWB-alarmcentrale hebben zich al tientallen gedupeerde Nederlanders gemeld, ndere keren terug naar huis. De ANWB in Frankrijk raadt de vakantiegangers in het gebied aan te vertrekken vanwege het nog altijd niet gewe ken bosbrandgevaar. De SOS-alarmcentrale zendt dezer dagen in verband daarmee een aantal caravans en ten ten naar getroffen landgenoten zodat die hun vakanties kunnen voortzetten.- (foto epai r Mars en Venus. Moskou spreekt men over 250 miljard dollar - achten zij deelne ming van andere ruimtevaartlan- den een absolute voorwaarde. Het Amerikaanse ruimtevaartbu- au NASA bestudeert een scenario fasen om kort na het jaar ADVERTENTIE kaanse ruimtevaart drie jaar stil 2000 voet op Mars te zetten, een sce- kwam te liggen. president verder niets over eventu- bVmande Mars" e*e samenwerking met de Russen bemande missie naar i maanbasis en het r testation Vrijheid, samen al gauw Mars- Volgens_deskundigen zullen een verdrievoudiging betekenen proeven met van de jaarlijkse begroting ruimtevaartbureau NASA, thans omgerekend ruim 36 miljard gulden per jaar opslokt. Anderzijds heeft Bush een tijd pad gekozen dat het de regering mo- gelijk maakt ingrijpende financiële k" beslissingen voor ambitieuzere pro- sterke raket- het ten die daarvoor nodig zijn in de VS dat pas beginnen over vijf a tien jaar. De Russen hebben inmiddels wel al een raket ontwikkeld, Energija, die zou kunnen worden gebruikt voor waaraan Bush kennelijk refe reert. Ook NASA spreekt daarbij tot dusverre niet van samenwerking met wie dan ook. Hoofdprobleem voor bemande landingen op de Ro de Planeet is volgens het bureau dat daarvoor veel nieuwe technologie moet worden ontwikkeld. In de eer ste plaats moet vooraf een moeder- /tankschip in een baan om de pla neet worden gebracht. Fase 1 van het NASA-scenario is Abchaziërs roven wapens bewakers MOSKOU (AP) Abchazische op standelingen hebben gisteren een grote hoeveelheid wapens buitge maakt bij overvallen op gewapende bewakers bij verscheidene fabrie ken en een politiebureau. In het dis trict Kaspsky vielen ze het departe ment van binnenlandse zaken aan en in de stad Samtredja werden ge wapende bewakers in een aantal fa brieken aangevallen. Radio Moskou meldde gisteren dat alle industriële en openbare diensten waren lamgelegd. WASHINGTON (UPI) Een nooit getest schakelaartje van een paar tientjes voor de ontsteking van vrijwel alle niet-nucleaire raketten van de Amerikaanse krijgsmacht deugt niet. Dit bleek al tijdens de aanval op Libië in 1986, toen een kwart van alle Harpoon- en Harm-raketten niet ontplofte. De schakelaar zit ook in de Phoenix, Sidewinder en Sparrow en andere conventionele raketten. Een rapport van het Amerikaanse ministerie van defensie beschul digt fabrikant Asher Engineering ervan de ontstekingsschakelaar ge durende zeven jaar van produktie niet te hebben getest volgens de mili taire eisen. Er is niet alleen gerechtelijk onderzoek ingesteld tegen As- her, maar ook tegen de firma Micronics, die de installatie verzorgde. Volgens een rapport van de marine valt geen enkel betrouwbaar heidspercentage te geven en bestaat er ook ernstig gevaar voor perso neel, vliegtuigen en raketten zelf. Controleren van alle aangebrachte schakelaars zou miljarden guldens kosten, aldus voorzitter van de commissie van onderzoek en congreslid Dingell. MERK-BIERBROUWERS DICTEREN FORSE PRIJSVERHOGINGEN SINGAPORE - In Japan koerst de aangrijpen om hun onvrede te uiten regerende Liberale Democratische over hun tweederangs-positie in de Partij (LDP) van premier Sosuke Japanse samenleving. Boos zijn ze Uno af op een nederlaag bij de ver- ook over de verbruikersbelasting kiezingen voor een gedeelte van het van drie procent, die zij moeten be- 252 zetels tellende Hogerhuis. Deze talen, elke keer als zij gaan winke- verkiezingen voor 126 zetels wor- len. den zondag gehouden. Als de voor- Zij hebben zich ook druk ge- spellingen kloppen betekent dit dat maakt over een opmerking van een er na 34 jaar een einde komt aan de minister, die beweerde dat de machtspositie van de liberale de- vrouw niet in de politiek thuishoor- mocraten. De LDP bepaalde de na oorlogse politiek van Japan. door Bob Mantiri de, r 1 de keuken. Geweld De talrijke schandalen rondom de partij zal de LDP parten gaan spe len. De LDP kwam in opspraak door het omvangrijke Recruit-Cos- mos beursschandaal, waarbij de top van de partij betrokken was. De op schudding hierover was nog niet' In gevangenissen en werkkampen weggeëbd, toen Uno in de publici- in de Sovjetunie komt steeds meer teit kwam door zijn buitenechtelij- geweld voor, zo heeft het hoofd van ke escapades met geisha's. Ook de het departement voor penitentiaire nieuwe verbruikersbelasting en li- inrichtingen Katorgin gisteren ge- beralisering van de landbouwim- zegd. Gijzelingen zijn dit jaar al 48 porten droegen niet bij tot de popu- keer voorgekomen, driemaal zo lariteit van de partij, vaak als in heel 1988. Tegen 114 be- Verwacht wordt dat de boeren, de waarders werd geweld gebruikt, traditionele LDP-stemmers, de par- waardoor 14 van hen gewond raak- tij de rug zullen toekeren, alsmede ten en één overleed. Het geweld de vrouwelijke kiezers, die de helft moet verminderen door betere uitmaken van de 88,9 miljoen kie- maaltijden en meer bezoek.zers. Zij zullen deze kans wellicht Peilingen Opiniepeilingen wijzen op een forse overwinning van de Socialistische partij onder leiding van de energie ke mevrouw Takako Doi, een voor malig hoogleraar in constitutioneel recht. Als dat zou gebeuren worden vrijwel zeker vervroegde algemene verkiezingen gehouden, waar schijnlijk nog voor het eind van het jaar. Ook wordt erop gespeculeerd dat premier Uno zal moeten aftre den. Zijn verkiezing tot opvolger van voorzitster Takako Dm van de socialistische partij zwaait ..H. «u», h u stemmen terwijl •emier Takeshita. die als eevole """hangers in Nagoya. Zij is de gedoodverfde winnares van de verkiezin- „s a Vrouwen Favoriet bij de kiezers is op het ogenblik de Socialistische partij, die bij tussentijdse verkiezingen de LDP op eigen terrein, op het conser vatieve platteland, versloeg. In het LDP-bolwerk Niigata bezorgde de vrouwelijke kandidate van de socia listische partij de lijsttrekker van de LDP een fikse nederlaag. Bij de ge meenteraadsverkiezingen in Tokyo verloor de LDP twintig zetels, maar bleef het met 43 zetels de grootste partij, op de voet gevolgd door de socialisten die hun zetels verdrie voudigden tot 36. Volgens de laatste opiniepeilin gen kan mevrouw Doi's partij reke nen op 27,8 procent van de kiezers, hetgeen 2,1 procent hoger is dan in peilingen een maand geleden. Daar staat tegenover de 25,8 procent voor de LDP, wat een terugval van 7,1 procent betekent. 27,3 procent van de vrouwelijke haar ondervraagden ze6* voor de l de LDP t het e 1 het andere schandaal rolt. premier Takeshita, die als gevolg van zijn betrokkenheid bij het gen 71 mor9Qn< beursschandaal moest aftreden, is in de top van de partij niet van gan- het oog op de inmiddels gehouden ser harte gegaan. Vooral na de ont- topconferentie van zeven geindus- hulling van een part-time geisha dat trialiseerde landen in Parijs en de zij een goed betaalde verhouding Hogerhuis-verkiezingen. Door alle o met hem had, werd de druk op Uno schandalen die de LPD teisterden, verkiezingscampagnes te laten de LDP dit aantal niet zal halen. Er om af te treden groter. waarbij Takeshita, ex-premier Na- deelnemen, betekent wel dat men wordt op gespeculeerd dat deze par- Maar de partijleiding besloot Uno kasone, partijchef Abe en nog vele hem op de lange termijn heeft afge- tij misschien nog net veertig zetels voorlopig nog aan te houden, met anderen tot over hun oren betrok- schreven. binnenhalen. 21,5 procent de voorkeur geeft de LDP. De LDP bezet op het ogen- oio pi kiik 142 zetels in het Hogerhuis. Zij ken waren, waren er bovendien moet 54 zetels van de 126 zetels, die geen andere kandidaten beschik- 0p het spel staan, winnen om de baar. Maar het feit dat de partijtop meerderheid te kunnen behouden, besloten heeft om Uno niet aan de Politieke waarnemers geloven, dat De socialisten hebben in het Ho gerhuis 42 zetels en hopen dit aantal op zestig te brengen. Een totale overwinning van de Socialistische Partij wordt evenwel onwaarschijn lijk geacht. Aangenomen wordt dat deze partij in het Hogerhuis een co alitie zal vormen met twee centrum partijen, Komeito en de Democrati sche Socialistische Partij, waarmee zü samen een einde kunnen maken aan het machtsmonopolie van de LDP. Zeker is, dat deze coalitie alles zal doen om te verhinderen, dat wetsvoorstellen de Senaat passe ren. Veto Krachtens de Japanse grondwet is een tweederde meerderheid in het meer invloedrijke Lagerhuis (te ver gelijken met de Tweede Kamer) vereist om een veto van het Hoger huis nietig te verklaren. De LDP zal geen tweederde meerderheid in het Lagerhuis kunnen vinden en zal daardoor worden gedwongen om het parlement te ontbinden en ver vroegde algemene verkiezingen uit te schrijven. Anderzijds is te verwachten, dat de regerende partij, wanneer zij de meerderheid kwijtraakt, pogingen in het werk zal stellen om samen te werken met onafhankelijke of met kleine oppositiepartijen, om toch nog een werkbare meerderheid te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5