Au pair wacht geen zorgeloze vakantie Jongeren hebben vaak een te rooskleurig beeld 'Ik ben een stuk zelfstandiger geworden' 'Het was van beide kanten 'n beetje behelpen' ZATERDAG 22 JULI 1989 EXTRA PAGINA 21 Een tijdje werken als au pair in het buitenland is en blijft populair. Het is een van de goedkoopste manieren om een ander land te leren kennen. Au pair-werk moet echter niet worden onderschat. Er wachtje geen vakantie, maar een baan waarin soms hard moet worden aangepakt. Wie zich flexibel en nuchter opstelt en heimwee naar huis weet te overwinnen kan in korte tijd een aardig stuk levenservaring opdoen. "Je levert een prestatie om u tegen te zeggen". door Margot Klompmaker Het klinkt spannend: in je dooie eentje een half jaar bij een buiten lands gastgezin intrekken om 'je ho rizon te verbreden'. Maar het bedje van een au pair is zelden gespreid Er wacht geen zorgeloze vakantie waarin de tijd kan worden verdreven met luie ren, winkelen, het land verkennen en af en toe de afwas doen. Wie voor het werk als au pair kiest, heeft een vaste taak die bestaat uit de zorg voor de aanwezige kinderen en een deel van het huishou den. Aanpakken dus. Het avontuurlijke element is niet zon der risico. Je kunt terecht komen in een gezin waar de kinderen de cornflakes te gen de muur keilen, de 'gastvrouw'je het bloed onder de nagels vandaan haalt en je zo veel en hard moet werken dat er nauwelijks tijd overschiet voor jezelf. Je kunt het ook treffen met leuke mensen die je genoeg ruimte geven om een talen cursus te volgen of contacten aan te kno pen met andere jongeren. Of het buitenlands verblijf dè ervaring van iemands leven wordt, hangt ook af van de eigen verwachtingen. Een aspi- rant-au pair die beschikt over een flinke portie doorzettingsvermogen, nuchter heid en flexibiliteit komt een heel eind. Gelijkheid Au pair betekent 'op basis van gelijk heid'. Mensen tussen 18 en 30 jaar krijgen als au pair de kans goedkoop een tijdlang in het buitenland te wonen, opgenomen in een gastgezin. In ruil daarvoor krijgt de au pair kost en inwoning en wat zak geld, verricht huishoudelijk werk en ver zorgt de kinderen. Een buitenlands ver blijf duurt tussen de 3 en 12 maanden. Au pairs die een half jaar of langer willen blijven zijn het meest in trek. De werktijden worden vastgesteld in I onderling overleg, waarbij het de bedoe- I ling is dat er voldoende tijd overblijft om I nog iets van het land te leren kennen. Ge middeld werkt een au pair zo'n 30 uur j per week, waaronder ook enkele avon den. De indeling van een werkdag ver schilt van land tot land. In Engeland wordt hoofdzakelijk in de ochtenduren gewerkt, in Italië wordt het dagelijks werk meer verspreid over de dag. Behalve als au pair met een gemiddel de 30-urige werkweek zijn er ook andere werkvormen mogelijk. Een demi pair hoeft minder te werken dan een au pair en is ook niet automatisch kinderoppas. Een au pair plus daarentegen maakt weer langere uren, maar krijgt ook meer geld. Een mother's help gaat nog veel ver der: zij of hij moet vrijwel de gehele dag opdraven van 8 uur 's ochtends tot 6 uur 's avonds. Tijd om naast het werken in~ het gastgezin nog iets erbij te doen (een talencursus bijvoorbeeld) is er niet. Ook in dit geval staat er een ruimere financië le vergoeding tegenover. Voor de nanny- /huishoudster ten slotte, is een beroeps opleiding vereist of moet iemand de no dige ervaring hebben. Bemiddeling De meeste contacten tussen au pairs en buitenlandse gastgezinnen lopen via een bemiddelingsbureau. Het bureau intro duceert jongeren bij een. buitenlands gastgezin, en omgekeerd zoekt het in het buitenland au pairs voor Nederlandse gezinnen. In Nederland zijn zo'n 15 tot 20 particuliere bureaus die zich met dit werk bezig houden, waaronder dat van Ingrid Schippers uit Leiden. Zij opereert onder de naam 'NBA au pair services' en bemiddelt voor vier landen: Engeland, Frankrijk, Italië en Ierland. Ingrid Schippers vermoedt dat het fe nomeen au pair al zo'n vijftig jaar be staat. "Ik krijg dochtêrs van moeders die zelf ook au pair zijn geweest". Vroeger waren het voornamelijk meisjes uit de 'betere kringen'" die als au pair werden uitgezonden, maar dat is inmiddels ver anderd, aldus Schippers. "Ik krijg aan meldingen uit alle lagen van de bevol king, vanuit de stad en het platteland. Ik kijk ook niet naar schoolopleiding. Vaak zijn 'gewone' meisjes met een eenvoudi ge lhno-opleiding nog het meest ge schikt. Die hebben ook geen problemen met aanpakken van huishoudelijk werk en dergelijke". Ingrid Schippers bemiddelt niet voor iedereen. "Ik ben niet echt streng, maar ik pleeg wel een kleine voorselectie. On dernemend zijn is een voordeel, maar ook verlegen mensen schrijf ik in, als ik vermoed dat een buitenlands verblijf goed voor hen kan uitpakken. Iemand moet ook flexibel zijn en zelf zaken kun nen oplossen. Wij kunnen als bureau niet alles regelen, veel wordt van de au pair zelf verwacht. Als ik van tevoren ver moed dat iemand problemen gaat geven, begin ik er niet aan". Schippers is zelf een halfjaar au pair in Engeland geweest. "Ik vond het een fijne tijd en heel goed voor mijn algemene ont wikkeling. In korte tijd doe je een hoop levenservaring op. Het maakt je zelfred- zaam, wantje zit toch maar in je eentje in een vreemd gezin". Schoonmaken Het werk van een au pair bestaat uit (licht) huishoudelijk werk en het verzor gen van de kinderen. Is een au pair eigen lijk niet gewoon een veredelde huishou delijke hulp? Schippers: "Ik vind van niet. Je hebt voornamelijk de zorg voor de kinderen van je gastgezin. En dat is iets anders dan de werkster spelen. Bo vendien is het niet de bedoeling datje da gelijks grote schoonmaakklussen ver Ondanks een gedegen voorbereiding kan het mis gaan. Een au pair kan in een gastgezin terecht komen waar zij het ge voel heeft uitgebuit te worden. Het voor deel van uitzending via een bureau is dat een au pair in een dergelijk geval een be roep op de bemiddelaar kan doen. Een au pair is namelijk niet vogelvrij. Door de Raad van Europa zijn algemene regels opgesteld met betrekking tot de rechten en plichten van au pairs èn gastgezinnen. Bemiddelingsbureaus dienen er op toe te zien dat beide partijen deze regels na komen en kunnen hen daarop aanspre ken. Betrouwbaar Voordat een au pair 'in dienst treedt' wordt een overeenkomst getekend met het gastgezin waarin de wederzijdse rechten en plichten vermeld staan. Beide partijen dienen zich aan die regels te houden. De overeenkomst geeft au pair en gezin het recht om bij problemen het bemiddelingsbureau in te schakelen. Schippers: "Ik kan niet genoeg bena drukken hoe belangrijk het is dat au pairs bij problemen meteen actie onder nemen. De ervaring leert dat ze meestal veel te lang wachten met aan de bel trek ken. Het bureau wordt pas ingeschakeld als de zaak al vreselijk geëscaleerd is". Veel excessen heeft Ingrid Schippers niet meegemaakt "Het komt weinig voor. We proberen zo zorgvuldig moge lijk te plaatsen en geven au pairs een zo duidelijk mogelijk beeld van wat ze kun nen verwachten. Dan is de teleurstelling ook minder groot". Toch heerst nog alom het idee dat au pairs worden uitgebuit. De sappige ver halen over arme meisjes die in verschrik kelijke gezinnen terecht komen waar ze dag en nacht moeten sloven tegen een minimale vergoeding doen het nog altijd beter dan het feit dat veel buitenlandse verblijven tot tevredenheid van beide partijen verlopen. Problemen zijn echter nooit uit te sluiten. Een betrouwbaar be middelingsbureau kan in geval van nood een au pair te hulp komen. Maar wat is een betrouwbaar bureau? Een aantal bemiddelaars rommelt maar wat aan, zo blijkt. De bonafide bu reaus ergeren zich daaraan, want het brengt het bemiddelen in opspraak en geeft elke keer opnieuw voedsel aan de verhalen over uitbuiting. Schippers: "In ons vak komt veel beunhazerij voor. Vrouwen die ergens een nichtje in Enge land hebben en met z'n tweeën een bu reautje beginnen. Leuk hoor, maar als zo'n vrouw vier weken op vakantie gaat sta je als au pair voor een dichte deur. Een professioneel bemiddelingsbureau moet voor noodgevallen continu bereik baar zijn". Kwaliteit Om de kwaliteit van het bemiddelings- werk te verbeteren en de malafide colle ga's te weren heeft een aantal bureaus onlangs besloten een vereniging op te richten. Initiatiefneemster is José Hen- driksen van Au pair International in Gro ningen. De vereniging stelt strenge eisen aan haar leden. Een bureau moet in Ne derland zijn gevestigd (er zijn veel Engel se bureaus die in Nederlandse bladen ad verteren), ingeschreven staan bij de Ka mer van Koophandel en volgens de offi ciële regels bemiddelen. Belangrijkste doel van de vereniging is te zorgen dat au pairs deskundig en be trouwbaar worden geïnformeerd over hun toekomstig buitenlands verblijf. Ook is er een geschillencommissie in het leven geroepen waar au pairs hun klach ten over bepaalde bureaus kunnen depo- De vereniging moet een schifting aan brengen tussen de betrouwbare bemid delaars en collega's die er een rommeltje van maken. Hendriksen: "Ik schat dat van de 15 tot 20 bureaus in ons land zo'n zeven of acht maar wat rotzooien. Ze lichten mensen niet goed voor, sturen ze zonder visum naar een land, waardoor de au pairs in de grootste problemen kun nen komen. En bij moeilijkheden moe ten de jongeren het zelf uitzoeken". "Een au pair moet voorbereid, verze kerd en voorzien van alle nodige papie ren en adressen kunnen afreizen. Een be middelingsbureau moet zijn taak niet onderschatten. Het zijn immers jonge mensen met wie je te maken hebt. Dat is een hele verantwoording". Hendriksen geeft toe dat zelfs bij goe de informatie excessen niet uit te sluiten zijn. "Meisjes onderschatten vaak wat hun te wachten staat. Het valt voor een 18-jarige ook niet mee om een huishou den draaiende te houden en voor kinde ren te zorgen. De meesten komen bij moeders pappot vandaan. De verwach tingen van een gezin en de au pair kun nen flink verschillen". Struikelblokken Een au pair kan veel struikelblokken op haar weg vinden. "Het kan niet klikken met het gezin, het werk kan erg tegenval len, de kinderen kunnen heel vervelend zijn, heimwee kan iemand opbreken", somt Hendriksen op. "Au pair zijn is niet zo simpel als het lijkt. Er wordt veel van je gevraagd, en niet alleen in het gastge zin. Je moet allerlei zaken zelf regelen. Het volgen van een talencursus bijvoor beeld of het leggen van contacten met andere jongeren. Als je al deze barrières -neemt, lever je toch een prestatie om u tegen te zeggen". richt. Het kan eens een keer voorkomen- dat je de keuken moet dweilen. Het hangt er van af of een au pair daarover moeilijk moet doen. Het is een kwestie van geven en nemen". De problemen liggen volgens Schip pers ook niet in de eventuele uitbuiting van een au pair. "De moeilijkheden ont staan meestal door botsende karakters: een au pair die niet kan opschieten met de gastvrouw bijvoorbeeld. Dan is alles al gauw te veel en gaan zaken als schoon maken irriteren". Ingrid Schippers constateert een toe nemende behoefte van jongeren om een tijd in het buitenland te wonen en te wer ken. "Ik vind het een verrassende ont wikkeling. Als ik mensen vraag waarom ze graag naar het buitenland willen, noe men de meesten het leren van de taal. Dat is de grootste drijfveer". Nederlandse meisjes zijn gewild in het buitenland, omdat zij doorgaans de taal van hun gastgezin al spreken. Het plaat sen van buitenlandse meisjes in Neder landse gezinnen is een stuk lastiger. Schippers: "Probeer maar eens iemand te vinden die een beetje Nederlands spreekt". De meeste au pairs zijn meisjes. Jon gens komen nauwelijks aan de bak. "Gastgezinnen accepteren ze wel, maar er heerst toch een enorm vooroordeel", constateert Schippers. "Het gaat over het algemeen goed met de jongens die in een gastgezin zijn geplaatst. Ze zijn ook hier komen meteen zo duidelijk moge lijk te informeren over wat ze kunnen verwachten. De meesten hebben toch nog te veel een idee van 'een beetje wer ken, in da tuin zitten, veel rondkijken en winkelen'. Zo'n oriënteringsgesprek kan heel ontnuchterend zijn. Jongeren staan er niet bij stil wat het betekent om 30 uur per week te werken. Ze vergeten dat ze leven en werken in een gezin". Om ingeschreven te worden moet de au pair een formulier met personalia in vullen, pasfoto's en een gezondheidsver klaring overleggen, alsmede enkele refe rentiebrieven van een schoolleraar, op- pasgezin of werkgever. Ook moet de au pair een 'persoonlijk visitekaartje' afge ven door zichzelf in een brief voor te stel len aan zijn of haar toekomstige gastge zin. Inschrijving kost bij Ingrid Schip pers een kleine 100 gulden. Bij een ge slaagde bemiddeling komt daar nog eens 200 gulden bij. Het pakket gegevens gaat naar een be middelingsbureau in het land van aan vraag. Dit agentschap combineert de au pair met een gastgezin in hun buurt. V/or den de gastgezinnen van tevoren nog 'ge screend' om excessen te voorkomen? Nauwelijks, zo blijkt. Schippers: "Het is onmogelijk alle gastgezinnen persoon lijk te bezoeken om een indruk te krij gen. De meeste mensen leer je uiteinde lijk wel kennen omdat ze al jaren in het systeem zitten. De enige selectie gebeurt op grond van het aanvraagformulier". ontzettend gemotiveerd, waarschijnlijk omdat het zo moeilijk is iets voor ze te vinden". Veel jongeren hebben een te rooskleurig beeld van het werk als au pair, ervaart In grid Schippers. "Ik probeer mensen die Ingrid Schippers van het Leidse NBA au pair servicesin gesprek met een aspirant-au pair: "Je moet jongeren zo duidelijk mogelijk informeren". (foto Henk BoufKman) DE AU PAIR Ingrid Groenewegen (22) uit Leider dorp heeft van september vorig jaar tot april dit jaar als au pair in Londen ge werkt, "Ik deed uitzendwerk, had geen vaste baan en dacht: nu of nooit. Hele maal gerust was ik niet, het kan immers fout uitpakken". Ingrid besloot de gok te wagen en vertrok naar Londen via een bemiddelingsbureau. Ze kwam te recht in een gezin met een kind van drieëneenhalf. Zij was er vooral om het jongetje te verzorgen. Ook moest zij wel eens koken en schoonmaken. Ingrid vindt dat zij geluk heeft ge had. "Ik had tijd genoeg om een cursus Engelse taal te volgen en kwam daar door ook in contact met andere buiten landse au pairs. Zij hadden soms heel slechte ervaringen. Ik moet erbij zeg gen dat deze meisjes op goed geluk naar Engeland waren gekomen. Ik was veel beter voorbereid". Ingrid kon met haar gastgezin goed opschieten en had betrekkelijk veel vrijheid. De financiële beloning voor haar diensten het 'z'akgeld' viel haar tegen. "Ik kreeg ongeveer 100 gul den per week. Dat lijkt.veel, maar als ik een avondje uitging was het zo op". Waar ze het meest tegen opzag was het alleen zijn. "Ik ben vrijwel meteen naar die talencursus gegaan. Daar vond ik snel aansluiting bij anderen. Als dat niet zo was geweest, had het wel eens heel moeilijk kunnen worden". Ingrid beschouwt haar buitenlandse verblijf als een leuke ervaring die haar een stuk zelfstandiger heeft gemaakt. "Ik durf nu tenminste ook alleen op va kantie te gaan. Vroeger dacht ik: wat moet ik in m'n eentje op een hotelka mer? Nu heb ik gemerkt datje snel ge noeg contacten kunt leggen met andere HET GASTGEZIN De familie Feltzer (man, vrouw en twee kinderen van zeven en viereneenhalf) uit Wassenaar heeft een halfjaar een Engels meisje als au pair over de vloer gehad. Mevrouw Feltzer: "Mijn'man en ik zijn veel weg. Een oppas voor overdag en 's avonds bleek te veel een lapmiddel. We wilden graag iemand permanent in huis. Omdat veel mensen in onze omgeving een au pair hebben, dachten we: misschien is dat ook wat De Feltzers hebben 'hun' Rhian (22) gekregen via een bemiddelingsbureau. "We moesten vrij lang wachten voordat er iemand beschikbaar was. Ik wilde ook per se iemand uit Engeland. Het leek me dat Engels de minste taalproblemen zou geven". Even zo goed waren er toch taalbarrières. Het Nederlands van Rhian was minimaal, het Engels van de kinderen idem. "Het was van beide kanten 'n beetje behelpen. De communicatie verliep moeizaam, maar er zijn geen rampen gebeurd". Dank zij Rhians cursus Nederlands en het Engels dat de kinderen snel oppikten loste het taalprobleem zich vanzelf op. Van Rhian werd verwacht dat zij de kinderen opving en verzorgde en af en toe wat huishoudelijk werk verrichtte. "Ze hoefde van mij niet dagelijks het huis schoon te maken of zoiets. Ik vind dat geen taak voor een au pair". De ervaringen van de Feltzers zijn positief. En Rhians bevindingen? Mevrouw Feltzer: "Ik geloof dat ze het wel naar haar zin heeft gehad. Maar ik durfde er eerlijk gezegd niet steeds naar te vragen. Ik betwijfel of je wel een eerlijk antwoord krijgt. Zo'n meisje bevindt zich toch in een afhankelijke positie".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23