Van den Ende was een dag te vroeg TV 10 in gevaar: hoe het CDA keihard orde op zaken stelde ZATERDAG 22 JULI 1989 PAGINA 19 BIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Er komt definitief commerciële omroep. En de veranderingen in en rond Hilversum voltrekken zich razendsnel. Eerst al die opzienbarende transfers, de aanpassingen van de programma's, de onrust onder de oude omroepen. Dan de politiek: de PvdA legt zich neer bij commerciële televisie, de NOS schrijft geschrokken een SOS-brief aan Den Haag, en ten slotte gaat tot ieders verbijstering ook het CDA overstag. Klap op de vuurpijl: Europa trekt zijn handen af van TV 10 en Véronique, waarna een tweede revolutiegolf dreigt (ook Veronica en de TROS dreigen nu het publieke omroepbestel te verlaten). Maar minister Brinkman had het al voorspeld: de politiek zal de komst van de commerciële avonturiers niet gelaten over zich heen laten komen. Het is niet zoiets als het weer, zei hij. De politiek laat zich niet ringeloren door de Van den Endes en de Hardings, en het machtige CDA al helemaal niet. Er werd vervolgens wat schamper gelachen, en het CDA leek eindelijk een forse tik te moeten incasseren. Maar de christen-democraten pasten zich opnieuw als kameleons aan aan de gewijzigde omstandigheden. Ze sloegen terug. En hoe. Een scenario van hoe het tot dusverre is gelopen en hoe het mogelijkerwijs verder zal gaan. door Wim Meiners Sedert half april begon het ge rucht in Hilversum te circuleren: Joop van den Ende is bezig met een eigen commercieel televisie station. Dat zou wat worden. Hij had immers alle tv-persoonlijkhe- den van naam onder contract. Kijkcijfers? Die wezen steevast en onverbiddelijk in de richting van Aalsmeer. Daar werd het tele visiepubliek bediend. In Hilver sum werd slechts voor de omlijs ting van het dagelijkse televisie avondje j Als Joop van den Ende al die sterren uit Hilversum zou terugtrekken, dan zouden daar de nodige kaartenhuizen ineen storten. Geen Henny Huisman meer bij de KRO, geen Jos Brink meer bij de AVRO. Ron Brandsteder weg bij de TROS, Sandra Reemer weg bij de NCRV, Maartje van Weegen niet meer met een eigen praatshow bij de KRO, ga zo maar door. De Hilver- sumse omroepen zouden dan pas goed merken hoezeer ze zich met huid en haar aan Van den Ende hadden verkocht. Het gerucht bleek waar te zijn. Op 1 mei tekende Van den Ende triomfan telijk zijn TV 10-contract met Peter Jelgersma, de man van de kabels en de guldens. Op de ochtend van 2 mei verscheen het verslag van dat plechti ge moment in geuren en kleuren in de kranten. Een bom onder het omroep bestel. 'Made in Aalsmeer.' Maar op de avond van diezelfde tweede mei viel het kabinet. Cruciaal moment Alles was maandenlang goed voorbe reid. De berekeningen waren solide geweest. De banken waren met kre dieten over de brug gekomen. Adver teerders hhdden binnenskamers laten weten dat ze zouden meedoen. Juris ten hadden de constructie nageplozen en in orde bevonden. Zelfs minister Brinkman was al weken tevoren in grote lijnen op de hoogte gebracht. Van Aalsmeer zou een signaal wor den verstuurd naar Milaan, en van Milaan zou het worden teruggekaatst naar Nederland. Via de satelliet, met een zogeheten U-bocht. Even in Mil aan, een fractie van een seconde. Dan waren ze ineens een buitenlands sta tion. En dan konden ze mooi een lan ge neus maken naar die verkalkte Ne derlandse mediawet. Alles was goed voorbereid, op een juiste taxatie van de politieke situatie in Nederland na. Notabene de WD, de partij waarvan iedere commerciële omroep-avonturier het moest heb ben, liet het kabinet struikelen. Op een cruciaal moment. Begin mei, vlak voor de vakanties. Verkiezingen zou den normaal gesproken in juli of au gustus kunnen worden gehouden, maar eerst moest er nog een Europese verkiezing tussendoor. En boven dien: in de zomer zouden te veel Ne derlanders in een buitenlandse zon liggen. Dus werd het september. Van den Ende en Jelgersma heb ben, evenals Rob Out en Lex Harding van Veronica, lange tijd gedacht dat ze die Nederlandse politiek niet nodig hadden. Want van Den Haag hadden ze in Hilversum al lang tabak. Den Haag, daar praten ze veel te lang, zeg gen ze al jaren bij Veronica, AVRO en TROS. Wie een beetje haast wil ma ken met veranderingen in het om roepbestel, die haalt de finish nooit. Den Haag, daar word je sufgepraat. Niet om het praten alleen, maar om dat te veel politici hun geestverwante omroepen zoals KRO, NCRV en VARA willen beschermen. Taai Zoals al eerder zo vaak gebeurd is, hebben ze in Hilversum toch weer buiten de taaie kracht van de politiek gerekend. En met name de taaie kracht van het CDA. Op cruciale pos ten zit een CDA-er. In het Catshuis, om maar eens een niet onbelangrijke functionaris te noemen. Op WVC. Op Buitenlandse Zaken. En ook op Eu ropese Zaken: staatssecretaris Van Voorst tot Voorst. Dat kwartet schermde eerst be kwaam de grenzen af. Jawel, buiten landse zenders mogen gewoon in de Nederlandse huiskamers binnenko men. Tegen een Europese richtlijn Joop van den Ende temidden van uit 'Hilversum' weggekochte sterren: de eerste klap lijkt geen daalder waard te zijn. van die strekking zou Nederland zich niet verzetten. Vanzelf niet, want er waren op dat vlak al voldoende uit spraken van Europese rechters. Re clame, desnoods ondertiteling, het mocht allemaal, mits in volume stro kend met de beperkingen die ook aan Nederlandse zenders werden opge legd. Weliswaar droegen de CDA-ers er toe bij dat de Europese richtlijn nog even op zich laat wachten, door bij stemmingen in Brussel te aarzelen en te talmen, maar het uitzicht dat ze bo- den was duidelijk: buitenlanders zijn welkom. Slechts één beperking wilden ze la ten aantekenen. Buitenlandse zen ders zouden dan ook écht buitenlands moeten zijn. Dus geen U-bocht con structie. Wie vanuit Aalsmeer en Hil versum uitzendt, via Milaan of Luxemburg, om louter en alleen de Nederlandse huiskamers te bereiken, die is geen buitenlandse maar een Ne derlandse zender. Dat vond de Europese Commissie in Brussel ook. De Europese minis ters hebben er weliswaar nog geen formele uitspraak over gedaan, maar dat zit wel snor, hebben de CDA-ers geconstateerd. Van den Ende en Har ding blijven Nederlanders, want Brussel zegt het. En dus hadden de commerciële avonturiers ineens geen Europa meer om op terug te vallen. Ze moeten het derhalve in Nederland zien glad te strijken. Tactiek En zie, ook daar vinden ze de CDA-ers op hun weg. Natuurlijk, de christen democraten zijn niet ziende blind. Ze voelen in hun hart niets voor commer ciële omroep, maar een vreemde in Jeruzalem zijn ze ook weer niet. Overal in de wereld rukt de commer cie op, dus is het proces ook bij ons niet te stuiten. Had hun eigen minis ter Brinkman dat al niet veel eerder toegegeven? Had hij niet zijn topamb tenaar Andries Overste een nota laten schrijven waarin die onvermijdelijk heid doorklonk? Overste is inmiddels door Joop van den Ende weggekocht, maar dat wil niet zeggen dat Elco Brinkman daarmee ineens zijn ver stand verliest. Voor de vorm heeft het CDA zo lang mogelijk geroepen dat er beslist geen commerciële omroep in Nederland mag worden bedreven, maar dat was meer tactiek. Tijdrekken. Eerst Euro pa veiligstellen, dan komt Nederland vanzelf wel, bedachten ze binnen het CDA, met de sluwe wijsheid die ruim zeventig jaar onafgebroken regeren met zich meebrengt. Lekker gemaakt Het Nederlandse publiek is intus sen lekker gemaakt met beloften van avonden vol shows en spelletjes, met ontbijtprogramma's en veel sport, met films en lekkere meiden, iedere dag opnieuw. Zonder dat de kijker één cent hoeft mee te betalen, want de adverteerder neemt alles voor zijn re kening. Moet de burger dat speeltje weer worden afgenomen? Vlak voor de verkiezingen? Nee, zo gek zijn ze bij het CDA niet. Commerciële omroep, vooruit dan maar, maar het tempo willen ze wel graag zelf bepalen. En de regels ook. En bovendien hebben ze nog wel een appeltje te schillen met die lawaaipa- pegaaien die dachten dat ze Den Haag beentje konden lichten. Dus als er er gens nog een stok tussen de spaken kan worden gestoken, dan zou het CDA het niet laten. Afgelopen zatercjag voltrok zich de meesterzet, in Bussum, na de dag waarop in het kabinetsberaad de WD-ministers puur getalsmatig wa ren 'overruled' over de aanpak van Europa. De WD woedend, maar ge regeld was het. En nu gaf het CDA zich over. Com merciële omroep mag, naast de be staande publieke omroep. Maar dan wel met duidelijke en desnoods stren ge regels. Niet meer dan zoveel pro cent reclame, niet louter shows en spelletjes: dat soort zaken. En zoda nig geregeld dat de publieke omroe pen een royale levenskans overhou den. Een nieuwe Mediawet dus. daartoe verklaarde het CDA zich bereid. Kun nen ze daar niet op wachten bij Van den Ende en Harding? Jammer dan. Hadden ze maar niet zo hard van sta pel moeten lopen. En niks geen scha declaims, want minister Brinkman heeft ze nog zo gewaarschuwd. Rustig aan heren, had hij in mei geroepen. Misschien kunt u niet in oktober al van start gaan. Uw kansen? Vijftig procent op z'n hoogst. De risico's zijn, kortom, geheel voor de avonturiers. Een nieuwe Mediawet, dat gaat tijd kosten. Plichtmatig beweert het nisterie van de demissionaire minis ter Brinkman, dat het overleg Van den Ende en Harding alvast start mag gaan, maar véél verande ring zal dat niet brengen. Een wordt door het parlement vastge steld, en totaan de verkiezingen parlement krachteloos. Daarna dan Ook niet, althans niet meteen, eerst hebben de fracties de hande vol aan het formeren van een kabinel In die formatie wordt de Mediawet vanzelfsprekend een hoofdpunt van beraad. Hoe moet de toekomst van Hilversum en omgeving er uitzien Wat voor garanties krijgen de be staande omroepen? Hoeveel geld mag het allemaal kosten? Welke ruimte krijgen de commerciële omroepen Allemaal zaken die eindelijk voor lan gere tijd moeten worden vastgelegd want ze willen in Den Haag na jarenlange gezeur weieens een ander onderwerp bespreken dan radio levisie. Een kabinetsformatie is geen kwestie van een paar dagen. In Den Haag houdt men er rekening mee dat het wel december wordt voordat een nieuwe coalitie is gevormd (vermoe delijk CDA en PvdA) die ook op me dia-terrein het dichtst bij elkaar staan. Pas daarna kan serieus met wetge ving begonnen worden. December, januari, volgens het gunstigste scena rio. Raad van State, Tweede Kamer, Eerste Kamer: dat wordt maart of april op z'n vroegst, voordat een in grijpend herziene Mediawet van kracht kan worden. Al die tijd geen Van den Ende op de kabel, en vermoedelijk ook geen Har ding, ook al heeft Véronique een an dere, meer buitenlandse constructie bedacht dan TV 10. Ook niet via de ongeschreven wet van het gedogen. Wat moet er gedoogd worden? Dat ze alvast beginnen met reclame? Daar zal de Kamer zich over willen uitspre ken. Een tijdelijk 'herenakkoord' over commerciële televisie, dat is niet lou ter een kabinetszaak. Daar heeft de Kamer ook een woordje in. En het CDA zal zeggen: nee, nu niet. Te con troversieel. Net zoals de WD onlangs niet over een wijziging van de Media wet wilde discussiëren. Ook te con troversieel. Er komt commerciële televisie in Nederland. Daar is geen ontkomen aan. Alle grote partijen hebben zich nu akkoord verldaard. Maar de eerste commerciële zender zal heel mis schien Véronique, en zoals het er nu uitziet in ieder geval niet TV 10 heten. Die heeft zich voor miljoenen guldens in de schulden gestoken. Tal van ster ren aangetrokken die salaris moeten ontvangen, zonder dat ze mogen uit zenden. Dus geen advertentie-inkom sten. Juist in die eerste maanden, van oktober tot januari, had Joop van den Ende zijn slag willen slaan. Die eerste klap, die daalder, daarmee had hij het fundament voor de toekomst willen leggen. Zoals het er nu uitziet wordt er hele maal geen fundament gelegd. Tot vol gend voorjaar, misschien zelfs tot vol gende zomer, kan zo'n 'organisatie niet wachten. Alleen maar uitgaven en geen inkomsten, dan gaat men nor maal gesproken failliet. En al die sterren dan? Al die grote namen? Voor een aantal van hen komt volgend jaar opnieuw de kans. als de wet herzien is, bij een nieuwe avonturier. De TROS? Ze hadden daar al een slimme en vooral veilige samenwerking met Van den Ende ge regeld, waardoor André van Duin en Brandsteder behouden bleven en Henny Huisman zijn opwachting kon maken. De TROS wil wel commer cieel, en ziet zich plotseling in de rol van lachende derde geplaatst. Maar al zonder baan in dienst ne- Velen zullen terug willen naar hun oude baan, maar daar zijn vaak al nieuwe krachten benoemd. Het zal hoe dan ook een gespartel van jewel ste worden, want ineens dringt door dat ergens een reusachtige beoorde lingsfout is gemaakt. In de wolken De politiek, het versmade Den Haag, de commerciële avonturiers de den er de laatste weken een beetje la cherig over. Hadden ze eindelijk die tijdrekkers eens beet. En inderdaad, het was bijna gelukt. Als de WD, de kampioen van de commerciële om roep, het kabinet niet ten val had ge bracht. Dan had het allemaal deze zo mer nog geregeld kunnen zijn. Maar op de dag dat het kabinet viel liep Joop van den Ende al met zijn hoofd in de wolken. Een dag wachten, 'n dag langer ge duld, en hij had zijn tempo kunnen aanpassen. Vermoedelijk kunnen ze in Aalsmeer wel janken.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21