'Vergrijsde' Laura overweegt verjongingskuur 'Na een tijdje dacht ik: hé, ze kunnen al lezen' Belangstelling voor paalzitfestijn loopt terug ZATERDAG 22 JULI 1989 ALPHEN AAN DEN RIJN De 82-jarige ('eigenlijk 82 1/2') Gerrit Keijzer uit Ter Aar heeft voorzit ter Jan Volwerk vorig jaar al het advies gegeven om de Alphense rijwielvierdaagse Laura een ver jongingskuur te laten ondergaan: "De Laura vergrijst een beetje. Met z'n allen moeten we er voor zorgen dat dit evenement niet verdwijnt. Daarom moeten er jon geren bij komen. Toen ik een jaar geleden als oudste deelnemer werd gehuldigd, heb ik dat tegen de voorzitter gezegd". door Jan Preenen Geconfronteerd met die tip uit 1988 wijst Volwerk er op dat Keij zer zelf het gemiddelde behoor lijk opschroeft. Dat neemt niet weg dat de voorzitter van de Lau ra 'zijn' veteraan 'voor geen goud' zou willen missen en het advies wel degelijk ter harte neemt. Te meer omdat ook van andere kan ten opmerkingen zijn gemaakt over de gevorderde leeftijd van de deelnemers die gemiddeld onge veer even hoog zou zijn als de Laura oud is: 42. Op 28 augustus komt het be stuur van de Laura bijeen en wordt niet alleen teruggeblikt op de editie die gistermiddag is ge ëindigd. maar wordt vooral ook vooruitgekeken naar 1990. Vol werk: "We willen statistisch vast stellen hoe hoog de gemiddelde leeftijd is. Veertig, vijftig, nog ho ger? Ik heb geen idee, maar het is ook mij wel opgevallen dat er steeds meer ouderen meedoen". Op de vraag hoe die verjonging gestalte moet krijgen, lopen de meningen uiteen. Magda Jeuc- ken van de propagandacommis- sie zou het liefst de (middelbare) scholen intensief willen benade ren: "We betrekken de scholen er nu ook bij, maar alleen door ze raambiljetten te geven. We zou den ze eigenlijk persoonlijk moe Gerrit Keijzer (midden) rust uit ten benaderen. Er moet wat ge beuren. Vergrijzing vind ik een groot woord, maar het accent ligt wel duidelijk op de ouderen. Vo rig jaar zijn we begonnen met het geven van korting voor kinderen. In de voorinschrijving hadden we toen 17 kinderen. Nu 21. Dat tikt niet echt aan. Er is gewoon weinig animo onder de jeugd. Misschien dat we wat kunnen veranderen als we meer reclame maken". Volwerk twijfelt eraan of die methode wel moet worden toege past: "Stel dat zo'n actie aanslaat en dat je volgend jaar met meer kinderen aan 2000 deelnemers komt. Kun je dat als organisatie wel aan en wordt het met zo'n groot veld dan niet erg onper soonlijk? Nu kent iedereen ieder een. Mensen vergelijken de Laura wel eens met de Drentse wieier- vierdaagse, maar dat moet je niet doen. Daar in Drente is het rustig. Hier moet je naar Rotterdam en Amsterdam, nou niet bepaald de stilste plekjes van Nederland. Met de avondvierdaagse hebben we wel eens 3500 deelnemers ge had. Die mensen hebben we met het oog op de veiligheid twee ver schillende kanten moeten op sturen, anders was het een chaos geworden". In tegenstelling tot bijvoorbeeld Keijzer is Volwerk niet bang voor het uitsterven van de Laura, ook al is het aantal vierdaagse-rijders teruggelopen van ongeveer 1700 in het jubileumjaar 1987 naar 1372 dit jaar. Van hen finishten er gis teren ongeveer 1350. Die vermin derde belangstelling is volgens de voorzitter geen reden om in pa niek te raken: "We hebben elk jaar 400 nieuwelingen. Inder daad, vooral ouderen. Een paar weken geleden werd geroepen dat het niets zou worden en dat nog maar zo weinig mensen zich hadden ingeschreven. Ik heb steeds gezegd dat het allemaal wel zou meevallen". Die voorspelling is ook uitge komen. De Laura had iets minder rijders voor de vierdaagse, maar een record-aantal van 474 dagin schrijvingen. Dat waren er vorig jaar maar 342. Tot de nieuwelin gen behoorden Marike Jehee (22) uit Monster en Bauke Witte (26) uit Alphen, die donderdagavond de feestavond in het vogelpark Avifauna voor gezien hielden. Marike: "Er was bijna niemand van onze leeftijd. Wat moeten wij er dan doen? Als ik kijk naar m'n vrienden, dan is toerfietsen niet zo populair onder de jeugd. Hon derd kilometer, zoals wij nu heb ben gereden, vinden ze te veel, zestig te weinig. Dat is echt iets voor ouderen, zeggen ze dan. Dat klopt ook wel. Onderweg hebben we ook veel ouderen ingehaald". Bauke Witte concludeert daaruit dat de Laura 'typisch iets voor ou deren is'. Zelf heeft hij de vier daagse gereden als training voor de kwart-triathlon. Tellers Beiden hebben de Laura zonder problemen afgewerkt. In tegen stelling tot een 17-jarige Leimui- denaar die gisteren een paaltje over het hoofd zag, over de kop sloeg en zichzelf later terugvond in het ziekenhuis 't Lange Land in Zoetermeer. Daar werd geconsta teerd dat de schade tot wat schrammetjes beperkt was geble ven. Hij miste echter wel de in tocht, die Gerrit Keijzer gisteren ondanks zijn 82 jaar pas voor de zesde keer meemaakte. "In 1973 ben ik pas begonnen met fietsen. Eerder had ik geen tijd. Als je een eigen bedrijf hebt, kan je niet zo maar een ritje gaan maken. Nu wel. Ik heb inmiddels vijf tellers van tienduizend kilometer. Daar komen er nog wel een paar bij. Ik voel me tenminste nog jong ge noeg". Experimentele leesmethode slaat aan HAZERSWOUDE - Aap-noot- Mies veranderde door de jaren heen in boom-roos-vis, maar het ^oor de onderwijzeres is het jr^het leren lezen bleef voor k'inderen toch altijd een serieuze bezig heid. Niet echter voor de leerlingen van de Hazerswoudse basisschool De Groene Stee. Zij leren het lezen spe lenderwijs. Hun school experimen teert als een van de weinige scholen in de regio met een nieuwe leesme thode van schoolbegeleider Kees de Zo leren Volgens Verkley zijn er ook kin deren die zo snel zijn dat ze met de andere klassen meelezen. "Dat afgelopen jaar wel af en toe behel- vloeit voort uit de manier van leren pen geweest. Zo moest aangeleverd lezen. De kinderen komen i materiaal allemaal worden uitge knipt en geplastificeerd. Een kar- /eitje waarbij veel ouders werden hun recht. Er zijn nu eenmaal grote verschillen in iedere groep. Zelfs al i leeftijd, sommigen zijn bijna een ingeschakeld. Maar hoe opgetogen jaar ouder dan anderen. Klassikaal ze ook is over de methode, het stel- leren lezen gaat meer uit van een de haar wel voor een nieuw pro- middengroep. Ook volgens de wet bleem. "Na een tijdje realiseerde ik moet er individueel worden ge- hé, kunnen al lezen. Toen werkt met kinderen. Maar met de geen geschikte leesboek- bestaande methode kon dat maar Baar. Echt materiaal bestaat er nog jes te zijn. Boekjes die aansluiten bij heel niet van, dat wordt volgend jaar voor het eerst gedrukt. Geen won der, want de resultatenzijn erg goed. door Jacqueline Boting "Het is verbluffend", zegt juf Trees Verkley enthousiast. "De kinderen leren het zichzelf. Na een jaar zijn er kinderen op een vier keer zo hoog niveau dan waar ze zouden zijn ge weest met een traditionele leesme thode. Nu werken ze ook naar hun eigen tempo en niet klassikaal. Kin deren die het al goed begrijpen, le ren zichzelf snel lezen. Daardoor blijft ook meer tijd over om kinde ren te helpen die wèl meer aandacht nodig hebben". Het 'natuurlijk leren lezen' begint in feite al in de kleutergroepen met spelletjes en gaat dan naadloos over in 'echt lezen'. In de Groene Stee gaat dat helemaal gemakkelijk om dat de drie jongste groepen in één klas zitten. Verkley: "De kleuters krijgen letters om mee te plakken. Ze maken gewoon mooie figuren. Later gaan ze ontdekken dat letters, net als in boeken, achter elkaar ho ren. De volgende fase is dat ze mer ken dat letters om te lezen zijn. ze plakken allemaal onzinwoorden aan elkaar die ik dan voor ze moet oplezen. Echte tongbrekers zijn het vaak. Dus dat is meestal lachen sa- "Maar als er soms per ongeluk een echt woord is ontstaan, zijn ze heel trots. Dat stimuleert ze om let ters te gaan herkennen en eigen woordjes te gaan schrijven. De kin deren hebben ook een groeiletter- doos. Geleerde letters gaan daarin. Bij de methode horen ook spèlle- tjes. De kinderen moeten dan bij voorbeeld de vormen van de letters ook met hun hele lichaam uitdruk- het leesniveau passen weer niet bij zulke kleine kinderen. Gelukkig is ook daarvoor weer materiaal ge maakt". Het experiment dat ook elders in het land wordt gehouden, vindt bin nenkort wel navolging in de regio. De belangstelling om in Noordwijkerhout aan het wereldkam pioenschap paalzitten deel te nemen wordt minder. Kreeg de orga nisatie tot voor enkele jaren de palen in het Oosterduinsemeer zeer gemakkelijk gevuld en moest er zelfs een groot aantal belangstel lenden worden afgewezen, dit jaar gaven zich uiteindelijk 16 per sonen op. De Noordwijkerhoutse VW-direc- trice Mary Bon, tevens lid van het organisatiecomité, heeft geen ver klaring voor de teruggelopen be langstelling voor het evenement, waarbij in 1988 naar schatting 130.000 toeschouwers een kijkje kwamen nemen. "De oude garde is nog steeds enthousiast van de par tij, maar voor anderen is de aardig heid er wellicht af', zo probeert zij een reden te vinden. Overigens werd het paalzitten dat op dinsdag 25 juli begint en zon dag 30 juli eindigt ook van een an dere zijde bedreigd. De bv Maat schappij tot Exploitatie van Gron den Veenenburg-Elsbroek in Hille- gom wil van de sportieve evene menten rond het meer af. De Hille- gomse exploitatie-maatschappij is één van de eigenaren van een deel van het meer. "Maar wij hebben toe stemming van het provinciebe stuur, de andere eigenaar. De pro vincie verzekerde ons dat wij rustig met de voorbereidingen verder konden gaan en niet hoefden te vre zen dat er een kink in de kabel zou komen", aldus Bon. Inmiddels is de Hillegomse beheersmaatschappij akkoord gegaan met het evenement dit jaar. Idee Het Noordwijkerhoutse evenement staat dit jaar voor de negende keer op het programma. De aanleiding in 1981, toen het paalzitfestijn voor de eerste keer werd gehouden, was het 750-jarig bestaan van de gemeente. "Een commissie onder leiding van wethouder P. Heemskerk kwam met het idee", weet de VW-direc- trice. "Samen met Cees Noorder- meer was ik een jaar eerder in Roelofarendsveen geweest, waar in die tijd het paalzitten enorm 'popu lair was. Wij zagen er ook wel wat in voor onze gemeente. Dat was beslist geen misvatting. Want vanaf het be gin is het een enorm succes in Noordwijkerhout". Wat de motivatie van de deelne mers is om zo lang op die palen tc gaan zitten, kan Bon ook niet hele maal inschatten. "Het is vreemd omdat als organisator te zeggen, maar je moet toch een beetje gek zijn. Toch zijn het doodnormale mensen die eraan beginnen. Kenne lijk is het toch de uitdaging om te kijken hoe ver men gaan kan". De 16 deelnemers beginnen dins dagavond om tien uur aan hun strijd tegen de elementen. Het is de bedoeling dat wordt doorgegaan tot zondagmiddag drie uur. Dan heb ben de deelnemers die uiteraard dan nog op de palen vertoeven er 113 uur opzitten. Een uur langer dan vorig jaar en dat levert zoals gebrui kelijk bij dit evenement een nieuw wereldrecord op. Als gedeputeerde Ted Jansen dinsdagavond met een oud kanon het startschot geeft, zit ten ook de twee huidige wereld kampioenen Harry Dijker uit Lisse en de Purmerender Harry Reijers weer op de paal. Ook José Turk-De Jong uit Noordwijk, die in 1987 tot de besten behoorde, is wèer van de partij. Vorig jaar viel zij op een gege ven van pure uitputting van de paal. TV-opnamen Voor het evenement bestaat tradi tiegetrouw veel belangstelling. Niet alleen van het publiek, maar ook van de media in binnen- en buiten land. Zo komt dit jaar de Hessische Rundfunk televisie-opnamen ma ken en komt ook een Japans came rateam naar Noordwijkerhout. Ook Veronica's Will Luikinga maakt drie uur live-radio vanaf het meer. "Kortom het dorp komt gedurende die dagen weer volop in de schijn werpers te staan", merkt Bon op. De Noordwijkerhoutse VW-di- rectrice schat dat de kosten van het evenement ongeveer 50.000 gulden bedragen. Een bedrag dat hoofdza kelijk door sponsors wordt opge bracht. Maar ook hier geldt dat het steeds moeilijker wordt om bedrij ven te vinden, die tegen betaling re clame mogen maken. Bon verbaast zich daar steeds meer over. "Onlangs kreeg ik het Automoti ve News uit de Verenigde Staten onder ogen. Daarin stond een ad vertentie van People, en blad dat wekelijks in vele miljoenen gezin nen wordt gelezen. Maar zij adver teerden met een foto van het paalzit ten en daarop flinke recklame van Heineken. Op die manier krijgt de bierbrouwerij voor betrekkelijk weinig, geld extra reclame", zegt zij wervend. "En zo zijn er nog wel meer voorbeelden te geven. Ten slotte worden de foto's van ons paal zitten wereldwijd verspreid". Miss-verkiezing Overigens komen de vele belang stellenden niet alleen voor de paal- zitters naar de boorden van het meer. Ook het 'randgebeuren' trekt vele kijkers. Zoals bijvoorbeeld de traditionele miss-verkiezing. Trots is Bon op het feit dat de huidige Miss Universe, de Nederlandse An gela Visser twee jaar geleden in Noordwijkerhout heeft meegedaan. "Je kunt de miss-verkiezing in Noordwijkerhout dus een leuke springplank naar de roem noe men", zegt zij schertsend. Liefheb bers die willen meedoen kunnen zich nog opgeven bij de Noordwij kerhoutse VW. Daarnaast is er onder meer nog een soundmix-show, een kermis met vele attracties, een mini-play- backshow voor de jeugdige bezoe kers, de zogenoemde vroege paal- zitloop op zondagmorgen voor atle ten en trimmers en een modelvlieg show. Al deze activiteiten worden gepresenteerd door de bekende en tertainer Hans Versnel. Om het evenement mogelijk te maken zijn er gedurende die dagen zo'n 40 vrijwilligers actief. Onder wie een medisch team van negen personen en een groep die de ver zorging van de paalzitters voor haar rekening heeft genomen. Bon: "Die mensen nemen speciaal voor het paalzitten een week vakantie en zonder die inbreng zou het ook on- mogelikk zijn om iets dergelijks te organiseren. Zij doen dat puur uit liefhebberij. Het enige dat zij krij gen is een gezellige avond afloop van het evenement". Alphenaar van tent naar flat ALPHEN AAN DEN RIJN - Jos Heur is gisteren verhuisd van zijn tent aan het Topaasplantsoen in Al phen naar een flatwoning. De Alp henaar heeft die woonruimte gekre gen van de Woningbouwvereniging Alphen (WVA) als tijdelijke oplos sing voor zijn huisvestingspro bleem. De komende weken wordt ge zocht naar een definitief onderko men voor Heur. Zijn zes pittbull-ter- riérs zijn ondergebracht in een die renasiel in Alphen. De 37-jarige Heur was eerder deze week dakloos geworden. Hij moest zijn fiat aan het Topaasplantsoen verlaten omdat de woning op naam stond van zijn broer die per 1 juni de huur heeft 'opgezegd en inmiddels is verdwenen. Uit protest tegen de huisuitzetting heeft Heur met zijn honden een paar dagen doorge bracht in een tent voor de fiat aan het Topaasplantsoen. ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer. Van Leeu wen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Jans sen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: Y. Groeneveld, tel. 218661, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: J.H. de Ruiter, tel: 125096, Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- H.J. Klaasen. tel: 213546, Prinsenstraat 5. zo 8 uur tot 24 uur M.Th. Bergmeijer, tel: 226201, Oude Singel 76. Groep 3 - Pleiter. Smit, Lely, W. de Bruyne, J. lVgn de Bruyne, tel 134345. 32. Lekstraat 91a. zo 8 uur tot 24 u de Lt. de Kanter Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn. Bé- mt, Nieuwenhuis. Horn, Van der Waardt. J G. Zaayer en R E Zaayer, de Kanter en Lodder za 8 uur tot zo 8 uur D.R van Wingerden, tel: 310047, Boshuizerkade 31. zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr, tel 120347, Zoeter- woudsesingel 11 Groep 5 - Jasperse. Wiersma, Crul. Kooyman, De Jong, Prince. Reinders. D. Hammersteinen A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Reinders, tel: 760947, Gerard Brandtstraat 29. zo 8 uur tot 24 uur. D. Hammerstein. tel: 720936, Robiinstraat 2b. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: dokterstelefoon 071-122222 ki welke arts dienst heeft. Leiderdorp za en zo: mevr. M L. Stoffels, tel 217592; bei de dagen spreekuur (uitsluitend voor spoedge vallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Hoofdstraat van za 8 uur tot ma 7.30 uur J.W de Haan. Oranjelaan 26. tel: 170605. Voorschoten za. J. Baars. R. Wagnerlaan 63. tel: 2520; zo: W. van Dam. Palestinalaan 29. tel: 3960. Warmond Praktijk Hoornweg/Sleeboom, Prof. Aalberse- laan 2. Voorhout, tel: 02522-11393. Wassenaar za: E. Op 't Land, tel: 13056, Middelweg 21zo: G. Schaepman, tel 14561, v.Z.v.Neijevelt- straat 42. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- terwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, j welke huisarts de weekenddienst APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 21/7 tot vr. 28/7 door: Apotheek Luifelbaan, Vijf-Meiplein 3-5, Leiden, tel: 071-315048, Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest. tel: 890405 Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Lei den, tel 071-764058 Voor de praktijk van Duijn, Brandt Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst- 156161; of D.J. Brandt, Homans- Rijnsburg, tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door W.F. Beerman, Pnncessekade 1, Leiden, tel 142100, spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk S. Freeke. Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar R. Crul, Rozeveldiaan 14, Wassenaar, tel: 11792 WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59. tel 120144; na 17.00 uur en .n het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging "Hart van Hol land'. werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen bui ten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951 ZATERDAG 22 JULI Alkemade vakantiespelen: vissen Cultu reel Centrum Nieuwe Wetering en het dorpshuis Rijpwetering, an- vang 9.30 uur. zomerslotfeest Splotsz, Roe lofarendsveen, 19.30 uur. Hazerswoude optreden 'Chris Koene cover band'. aanvang 21.00 uur in de ling (alle leeftijden) 'Andermans Averij', van Nationaal Trottoir Ge zelschap, aanvang 11.00 uur in hel Haarlemmermeerse bos Katwijk duinwandeltocht Lions over di verse afstanden. Start van 9.00 tot 13.00 uur bij strandpaviljoen 'Zee stoomtreinritten doe duinen, vertrek ieder 10 00 en 17.00 uur Vnesche Wei. open huis bij Hoorn ver. vanaf 11.00 uur. r de Zuid- vanaf De muziek door 'de Straatklinkers' in het centrum, van 14.00 tot 17.00'uur. groot vuurwerk op de Boule vard t.o. Oude Kerk, aanvang 35 of 65 km, start van 8.30 tot 9.30 uur bij clubhuis Swifttoer, Room- burgerweg. orgelconcert 'Muziek in de Pan gang 13 30 uur in de (salsa). in Droomfabriek, Noordwijk kindermarkt en ballonnenwed strijd rond thema: Engeland, vanaf 12.00 uur op het Vuurtorenplein. optreden 'Grafschafter Fanfa ren Trompeter' uit Moers (Duits land), aanvang 13.00 uur op het Vuurtorenplein. Noordwijkerhout wandeling onder deskundige leiding door de Amsterdamse Wa terleidingduinen. 6.00 uur op hel parkeerterrein Joppeweg 1, De Zilk. braderie met o.a. demonstra ties en muziek, in de Havenstraat, Dorpsstraat en Zeestraat, van 11.00 tot 17.00 uur. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde. Veurseweg, om 14.00 Warmond zomerkunstmarkt op het plein tje bij de Pomp, van 11.00 tot Wassenaar voorstelling High Diving Team The American Eagles, ieder uur van 12.30 tot 16.30 uur in park ZONDAG 23 JULI Katwijk slalomwedstrijden op zee voor het Zeehospitium, aanvang 11.30 zoek aan het stadhuis, olv VVV- gids, vertrek om 14.00 uur vanaf het stadhuisplein. Noordwijk toeristische markt met levende muziek, van 12.00 tot 18.00 uur op het Vuurtorenplem. Wassenaar voorstelling High Diving Team The American Eagles, ieder uur tussen 12 30 en 16.30 uur in park Duinrell. MAANDAG 24 JULI Katwijk biljarten bij Hoornes/Rijnsoe- ver, aanvang 14.30 uur. Leiderdorp zomerdrive Crash, Leiderdorps Bridge Centrum, Bernhardstraat. inschrijven tussen 19.00 en 19.30 Noordwijk rondleidingen in het botenhuis KNZHRM. Bosweg, van 19 00 tot 21 00 uur

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13