'Weg met doorgaand verkeer' Belasting flink omhoog voor Zoeterwoudenaren Begroting '90 Zoeterwoude Blijvende strijd tegen aanleg weg door polder PROFRONDE VAN NOORDWIJK Voorschoten krijgt nieuwe voorlichter na ruim jaar Zwembad geen zorgenkindje meer Slechte bruggen in 1990 aangepakt PAGINA 10 REGIO LEIDEN ZATERDAG 22 JULI 1989 ZOETERWOUDE - Zoe terwoudenaren kunnen volgend jaar rekenen op fikse belastingverhogin gen. Het gebruikerstarief van de onroerend-goedbe- lasting stijgt zes procent en de reinigingsrechten tien procent. De ogb-stijging komt volgens de wethou der van financiën, Van der Heijden van het CDA, neer op gemiddeld vijf gulden per huis meer. Over de stijging van de reini gingsrechten schrijven B en W in de aanbiedingsbrief van bij de ge meentebegrotingen voor 1990 - waarmee Zoeterwoude als eerste gemeente uit deze regio klaar is en reeds in september zal worden behandeld door de gemeenteraad - dat deze gezien de stijging van de kosten van het milieubeheer zeker verantwoord is. De wethouder voegt daar nog aan toe dat het dekkingspercenta ge van 69 (het deel van de kosten dat de gemeente de burgers zelf laat betalen) dat de gemeente Zoeterwoude hanteert schamel afsteekt bij andere gemeenten. Zoeterwoudenaren betalen in 1989 114,60 gulden per woning, volgend jaar 126 gulden. Het hogere ogb-gebruikersta- rief verklaren B en W aan de hand van een wetswijziging die op 1 ja nuari 1990 in werking treedt. Die wijziging behelst een aanpassing van de verhouding tussne het ge- bruikers- en eigenarentarief. "De regering is namelijk van mening dat de belastingdruk evenwichti ger over beide categorieën be hoort te worden verdeeld", schrij ven B en W van Zoeterwoude. In de Zoeterwoudse gemeente begroting, waarin bijna 15 mil joen gulden omgaat, wordt reke ning gehouden met een post voor onvoorziene uitgaven van bijna 70 mille. Dat is 12 procent meer dan vorig jaar. Wethouder Van der Heijden heeft al laten doorschemeren voor 1990 rekening te houden met "meer kosten voor onderwijs en gezondheidszorg". Wat de laatste betreft, doelt de bestuurder voor al op het Zoeterwoudse riool. Qua onderwijs staat Zoeterwoude vooral het opknappen van school gebouwen te wachten. Ook houden B en W rekening met de wens van de gemeente raad dat er een mogelijkheid moet komen om nieuwe investe ringen te doen. B en W leggen daarvoor 35.000 gulden opzij. Dat geld komt vrij door een verlaging van rentelasten en afschrijvin gen. Milieu De beleidsruimte is "nihil". De hoogte van de rijksuitkering aan Zoeterwoude is nog niet bekend maar B en W gaan uit van de ten dens dat het uitkeringspercenta ge in de toekomst daalt. Behalve de 35.000 vrij te beste den guldens hebben B en W nog eens een ton gereserveerd voor "milieuzaken". Een halve ton gaat op aan de verdere uitwerking van het hin- derwetuitvoeringsprogramma. Nog eens 30.000 gulden aan de vorming van een rioleringsfonds en de resterende 20.000 gulden kunnen worden besteed aan ad- vies- en andere kosten in het ka der van milieu-aangelegenheden. B en W verwachten in de nabije toekomst veel geld kwijt te zullen raken aan het rioleringsbeheers plan dat ze willen maken. Het rioolstelsel dateert van na de Tweede Wereldoorlog en uitge gaan werd toen van een levens duur van veertig tot zestig jaar, die dus anno 1989 aan het verstrij ken is. "Het gebruik van nieuwe, meer kwetsbare rioleringssyste men en de toenemende "vervui ling" hebben ertoe geleid dat ge meenten thans worden gecon fronteerd met een tot nog toe on bekend probleem: de renovatie van de riolering". ZOETERWOUDE - B en W van Zoeterwoude willen ook de ko mende tijd blijven strijden tegen Zoetermeerse pogingen om Zoe- termeer-Noord (Noordhove) via het Zoeterwoudse open polder landschap in noordelijke richting te ontsluiten. De afgelopen jaren hebben bei de gemeenten herhaaldelijk met elkaar in de clinch gelegen over deze kwestie. Dat leidde tot Zoe termeerse kroonberoepen tegen het weigeren van ontgrondings vergunningen en tegen de Zoeter woudse weigering om de SW 17 in het bestemmingsplan op te ne- Zoeterwoude op zijn beurt maakte bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland én bij de Kroon bezwaar tegen het opnemen van diezelfde weg in een Zoetermeers bestemmingsplan. Het jongste wapenfeit is de in diening van een Zoetermeers plan tot een ontsluiting in noorde lijke richting met een weg die het tracé van de Gelderswoudseweg volgt en ter hoogte van de Burge meester Smeetsweg op de NI lx aansluit. B en W gaan er bij voorbaat van uit dat de gemeenteraad zich ook tegen deze Zoetermeerse plannen zal keren. Zoeterwoude wil de aantasting van de natuur in zijn polders voorkomen en heeft ook grote bezwaren van verkeerstech nische aard. Niet alleen Peter Winnen, Henk Lubberding, Johan van der Velde, Gerrit Solleveld, Jelle Nijdam, Martin Schalkers, Peter Pieters, Danny Clark, Patrick Tolhoek, Theo Smit, Steven Rooks en de gehele Ne derlandse damesploeg met Monique Knol, maar ook het Leidsch Dagblad promotie-team is aanwezig. Overkoepelend actiecomité bereid harde en langdurige actie voor VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten heeft per 1 augustus een nieuwe voorlichter. Na ruim een jaar is het college van B en W er in geslaagd de vacature voor deze functie opnieuw te vervullen. De nieuwe voorlichter, M. van Bruggen (33) uit Leidschendam, gaat in eerste instantie alleen wer ken als persvoorlichter. De man werkt nu bij een marketingbureau. De vorige voorlichter, J. van den Berge, verliet na krap een half jaar zijn plek in het gemeentehuis. Vol gens gemeentesecretaris H. Over- j bosch kon hij niet goed overweg met de'gemeentelijke cultuur'. Van den Berge was behalve pers- ook publieksvoorlichter. Dat het vinden van een nieuwe voorlichter zo lang geduurd heeft is volgens Overbosch te wijten aan een gebrek aan geschikte kandida ten voor de functie. Politie zoekt getuigen botsing Rijksstraatweg WASSENAAR - De politie van Was senaar verzoekt getuigen van het ongeval, donderdagochtend om 8.30 uur op de Rijksstraatweg, con tact met haar op te nemen. De poli tie heeft getuigen nodig omdat de 27-jarige Haagse vrouw die erbij was betrokken, zich niets meer kan herinneren van het voorgevallene. De vrouw is op een verkeerspaal langs de weg gebotst, nabij het via duct. Ze reed in de richting Amster dam. Ze stuiterde van de paal terug op het wegdek. Daarop volgde een botsing met een door een 29-jarige Voorburger bestuurde auto. DE vrouw liep knieletsel en een hoofdwond op, de man bleef onge deerd. KAS IN BRAND - Een kas van de voormalige handelskwekerij Via- nen aan de Oranjelaan in Rijnsburg is ten prooi gevallen aan een bijna een half uur woedende brand. Een aangrenzend ketelhuis brandde ge heel uit, terwijl een glazen werk ruimte flink werd beschadigd. WASSENAAR - Buurt- en wijk- verenigingen, de Vrienden van Wassenaar en andere maat schappelijke groeperingen heb ben het actiecomité 'Weg met het doorgaand verkeer' opge richt. Het comité start in sep tember een campagne tegen het doorgaande verkeer en wil die actie voortzetten tot na het aan treden van het nieuwe college burgemeester en wethouders, volgend voorjaar. De actiegroep vindt dat de gemeen te zich krachtiger moet keren tegen het doorgaande verkeer en wil de hogere overheden duidelijk maken dat voor de burgerij de maat vol is. "Rijk en provincie moeten onder veel zwaardere druk worden gezet om voltooiing van het hoefijzer rond Wassenaar de hoogste priori teit te geven", heet het in een pers bericht. Het hoefijzer moet bestaan uit de omleidingsweg rond Valkenburg, de Verlengde Landscheidingsweg en de rijksweg Al 1-west. De eerste weg wordt nu aanlegd en de tweede weg zal er in de jaren '90 komen. ZOETERWOUDE - Mevrouw E. Bax uit Zoeterwoude heeft gistermorgen uit handen van burgemeester A. Hou- dijk een fiets ontvangen. Ze won het rijwiel door mee te doen aan een loterij onder de 'klanten' van de chemocar. Gedurende de maanden mei en juni kregen alle mensen die bij de chemocar klein chemisch afval inleverden een lot. Ongeveer 400 Zoeterwoudenaren deden mee aan de loterij. De Roteb, eigenaar van de chemocar, stelde de fiets beschikbaar. "De Roteb wilde een beetje reclame maken", zegt milieuambtenaar B. Boelders. De gemeente is overigens niet ontevreden over de mate waarin Zoeterwoudenaren gebruik maken van de ophaaldienst. "Vergeleken met een paar maanden geleden is er sprake van een lichte stijging van het aantal klanten. Ten opzichte van drie jaar gele den is het gebruik zelfs verdrievoudigd". (foto Holvast) Over de '11' door Voorschoten en langs Stevenshof moet nog het no dige worden gesproken. De Tweede Kamer heeft de weg in het verleden op de lange baan geschoven, maar in de plannen van het ministerie van verkeer en waterstaat is de rijksweg onlangs weer opgedoken. Naast de aanleg van randwegen, heeft het comité drie andere sugges ties. Het doorgaande verkeer moet "uit alle macht" uit Wassenaarse woonbuurten worden geweerd; nieuwe instituten of bedrijven die verkeer aantrekken, dienen elders hun heil te zoeken en het verkeer op de Rijksstraatweg moet afnemen, niet groeien. De actievoerders wil len deze drukke weg dusdanig aan passen dat Wassenaar "weer één wordt als dorp". Ondergrondse ge deelten zouden van die wens werke lijkheid maken. Welkom Het hoofd van de Wassenaarse afde ling projectontwikkeling, Van den Bergh, is blij met iedere groep die voor de komst van rijksweg All- west strijdt. De andere actiepunten ziet hij wat minder zitten. Het ver diepen van de Rijksstraatweg zou vele miljoen vergen en de aanleg zou de burgers oneindig veel over last bezorgen. Het verkeer dat nieu we instituten en bedrijven aantrek ken noemt hij "een druppel op de gloeiende plaat". Volgens tellingen van de gemeen te rijden dagelijks gemiddeld 100.000 automobilisten door de ge meente, waarvan 60.000 over de Rijksstraatweg. De rest neemt sluiproutes als de Jagerslaan/Groot Haesebroekseweg, Schouwweg/S- torm van 's Gravesandeweg en Schouwweg/Backershagenlaan- /Prinsenweg. Deze routes worden op de nodige punten smaller ge maakt en ook op de toeleverings routes is het nodige veranderd. De Kokshornlaan is versmald en op de Oostdorperweg moeten auto mobilisten die uit de richting van Katwijk komen, meermalen bij slui zen wachten waar tegenliggers voorrang hebben. De stoplichten bij de Van Zuylen van Nijevelt- straat en de Rozenweg staan zo af gesteld dat het verkeer dat Wasse naar inrijdt, veel minder groen heeft dan vroeger. Uit tellingen bij kt dat Het Zoeterwoudse zwembad Haasbroek. Na een zorgelijk jaar zorgt het r ZOETERWOUDE - Het Zoeter woudse zwembad Haasbroek, eind 1988 in de nota 'Houden we het droog in 1989' afgeschilderd als een zorgenkind, zit flink in de lift. In een toelichting bij de begro ting melden B en W dat in de maanden mei en juni 1989 een be drag van 40 mille aan entreegel den is binnengekomen. Ter ver gelijking: in de seizoenen 1987 en 1988 bedroegen die opbrengsten 37 respectievelijk 27 mille. B en W: "Natuurlijk is de hoog te van de opbrengst mede te dan ken aan het mooie weer. Niette min zijn er in de voorverkoop 1989 1090 abonnementen ver kocht". Dat zijn 160 en 405 abon nementen meer dan in 1987 en Behalve aan het mooie weër schrijven B en W de opleving Haasbroek ook toe aan de maatre gelen die de gemeenteraad des tijds nam. Het buitenbad werd de hele week opengesteld, openings tijden werden verschoven en er kwam een wervingsactie ten be hoeve van de abonnementenver koop. ZOETERWOUDE - 1990 wordt in Zoeterwoude een 'bruggenjaar'. Bij een recente inventarisatie zijn er in het dorp 45 oeververbindin gen geteld, in alle soorten en ma ten. 21 daarvan liggen er beroerd bij en B en W willen in 1990 en la tere jaren het achterstallig onder houd inhalen. Een aantal van die beroerde bruggen wordt "direct al meege nomen in het reconstructieplan van de weg waarvan ze deel uit maken", aldus B en W in de toe lichting bij de begroting. Dat is het geval bij de brug met klap hekken op het Gelderswoudse kerkpad en de brug in het plan Bloemenweide. Voor de andere bruggen zal een onderzoek wor den gehouden waarbij de onder- houdsurgentie moet worden vast gesteld. Nu de Weipoortse en de Omme- dijkseweg in Zoeterwoude zijn gereconcstrueerd en nog net v de bouwvak zijn opengesteld, verwachten B en W de rest 1 deze zomer "gunstige effecten op de verkeerssituatie in Zoeterwou- de-Rijndijk". Bovendien biedt het vrijliggende fietspad nog deze zomer de- 'kwetsbare' verkeers deelnemers de mogelijkheid om via een veilige route Zoeterwou- de-dorp of Zoeterwoude-Rijndijk te bereiken. Het Wassenaarse knooppunt Den Deyl. De doorgaande route Leiden-Den Haag (van links r kruist hier de oost-westroute: Lange Kerkdam/Van Zuylen van Nijeveltstraat. dergelijke aanpassingen de groei remmen of stoppen op de wegen in kwestie, maar nieuwe problemen oproepen op andere wegen. Zo nemen steeds meer automobi listen de westelijke parallelweg langs de rijksweg A44. Om die ont wikkeling te keren, wil Wassenaar deze weg in de ochtendspits in Haagse richting afsluiten. De ge meente heeft inmiddels overlegd met Rijkswaterstaat en de gemeen te Leiden. Overeenstemming lijkt binnen handbereik. Actiegroepen Bewoners van de sluiproutes lijken minder tevreden en de actiecomi- té's en belangengroeperingen scho ten de laatste jaren als paddestoelen uit de grond. Bekendste groeperin gen zijn het algemene 'Hart voor Wassenaar' en 'Oost-west-thuis- best', dat zich concentreert op de Oostrwestroute (Lange Kerkdam- /Van Oldenbarneveltweg/Van Zuy len van Nijeveltstraat). Alle actie voerders zijn voor de All-west, maar verder is er ook veel verdeeld heid. Wil de oost-west-groep druppels en echte versmallingen op de Van Zuylen van Nijeveltstraat, het Hart voor Wassenaar heeft juist een he kel aan dergelijke ingrepen. Die maatregelen zouden het landschap pelijke karakter van Wassenaar aan. Belijningen, voorrangsborden en 'onvriendelijke' verkeerslichten zouden beter helpen. En verder zijn er de nodige burgers die niet veel verder dan hun eigen straatje kij ken. Burgemeester Schoute heeft deze versnippering nooit zo zien zitten en vroeg de stichting Vrienden van Wassenaar begin maart per brief of zij de bevolking wil mobiliseren voor de aanleg van rijksweg 11- west. Toen de eerste burger vervol gens een verzoek afsloeg om op een jaarvergadering van de Vrienden een betoog af te steken over het ge voerde verkeersbeleid, lieten ze we ten dat ze er niets voor voelen om een handtekeningenactie te organi seren vóór de '11'. Uiteindelijk gaf de stichting toch de aanzet tot het actiecomité. Bibliotheek in Zoeterwoude beperkt open ZOETERWOUDE - De Zoeter woudse bibliotheek aan de Schenkelweg is gedurende de va kantieperiode beperkt open. Van 24 juli tot en met 3 septem ber is de boekenuitleen alleen op dindag van 19.00 tot 21.00 uur. woensdag van 14.00 tot 16.30 uur en donderdag van 19.00 tot 21.00 uur geopend.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 12