TAD LEIDEN Onderzoek oorzaak van slechter slapen ouderen Discipline is de basis voor het succes van Meer samenwerking tussen jongerencentra binnenstad s LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 22 JULI 1989 Studie verricht in slaapldiniek van AZL LEIDEN - Dat mensen bij het ouder worden slechter gaan sla pen, wordt over het algemeen als een normaal verschijnsel ge accepteerd. Het is een van de gebreken die met de ouderdom komen en waaraan verder wei nig is te doen. Prof. dr. A. Wauquier en prof. dr. H.A.C. Kamphuisen zijn het daarmee niet eens. Zij zijn van mening dat een gebrekkige slaap de kwaliteit van het leven aanzien lijk vermindert en dat dus on derzoek daarnaar hard nodig is. Daarnaast denken zij dat met meer kennis methoden ontwik keld kunnen worden om de pro blemen voor ouderen te verlich ten. door Meindert van der Kaaij Wauquier is daarom een groot on derzoek begonnen bij de slaapkli- niek van het Academisch Zieken huis Leiden. Wauquier is sinds 1 april als zogenaamde Boerhaave- hoogleraar begonnen aan dit slaap- onderzoek. Kamphuisen is klinisch neurofysioloog bij het AZL en is be trokken bij de slaapkliniek. Veel slaaponderzoek is tot nu toe verricht bij gezonde jonge mensen, meestal studenten, die helemaal geen problemen kennen met het slapen. De meeste klachten op dit gebied komen echter van ouderen. Die hebben een slaapgedrag waar van nog heel weinig bekend is en daar wilen de twee hoogleraren wat aan veranderen. "Het is verbazend hoe weinig er aan dit soort onder zoek wordt gedaan. Als je nagaat dat we een derde van ons leven ver slapen, dan zou toch ook een derde van de wetenschappers zich aan slaaponderzoek moeten wijden", zegt Wauquier gekscherend. Slecht slapen kan volgens hen op twee manieren worden uitgelegd. Bij het eerste type kunnen menseri moeilijk in slaap komen en worden ook snel wakker. Bij het andere ty pe wordt juist te veel geslapen en op momenten dat het eigenlijk heel on gelegen komt. Bijvoorbeeld tijdens het autorijden, wanneer de prikkels 'Bevoordelen vrouwen voor functie bij reiniging was terecht' van buiten af minder worden. Ook kan het gebeuren dat iemand ge woon even gaat zitten en vervolgens in slaap sukkelt. "In dat geval functioneren men sen overdag niet goed en dat is jam mer", zegt Kamphuisen. Niet dat ouderen dan onmiddellijk weer in het arbeidsproces kunnen worden opgenomen, maar dat ze toch de da gelijkse bezigheden als elke andere oudere kunnen doen. Uit andere on derzoeken is al bij voorbeeld geble ken dat mensen die vinden dat ze slecht slapen, ook veel meer onge lukjes in en rond het huis hebben. Slaapmiddel Wat nu vaak gebeurt is dat bij slaap- klachten de huisarts een slaapmid del voorschrijft. Volgens Kamphui sen geschiedt dat nu juist niet altijd even zorgvuldig. Er is een groot aan tal middelen in de handel om men sen in slaap te krijgen. Maar medi cijnen zijn nietaltijd het beste mid del om beter te gaan slapen. Vaak is er sprake van een verstoring van het slaapritme en dan zijn er niet altijd medicijnen nodig. Het brengen van regelmaat in het slapen vinden zij een kwestie van 'slaaphygiënne'. Een voorbeeld van het ontbreken daarvan vinden Wauquier en Kamphuisen de gang van zaken in inrichtingen en verzorgingstehui zen. "Daar is het om 21.00 uur billen wassen geblazen en om 22.00 uur naar bed. Verplicht wel te verstaan. Opa drinkt al zijn hele leven een pilsje of borrel voor het slapen gaan, maar dat mag niet meer. Andere mensen zijn weer gewend om voor het slapen gaan nog even in het huis te rommelen. Dan wordt gezegd: opa slaapt zo slecht, laten we maar een slaapmiddel geven. Dat is dui delijk niet goed voor het lijf', be toogt Kamphuisen. Het slechte slapen bij ouderen wil Wauquier kenmerken door de term instabiliteit. De slaap bestaat uit een aantal cycli. Binnen een cyclus die ongeveer 90 minuten duurt, is er een periode die de diepe slaap ge noemd wordt. Die diepe slaap is de enige fase waarbij de hersenen een relatieve rust kennen. Bij jonj^ ge zonde mensen duurt die diepe slaap gedurende de eerst cyclus ongeveer 20 minuten. "Oudere mensen zijn niet in staat dat stadium lang vast te houden en schommelen tussen die diepe en oppervlakkige slaap in. Zij worden ook sneller wakker en rus ten dus minder", aldus Wauquier. "Waarom bij ouderen van die diepe slaap geen hout terecht komt, wil- we uitvinden", zegt Kamphui- Dat gebeurt bij voorbeeld door jur lang te volgen. Zij krijgen gedurende die tijd elektro den op hun hoofd waardoor de her- senactiviteit wordt gemeten. Die elektroden zijn verbonden met een soort walkman waar de gegevens op een bandje terecht komen. De proefpersonen gaan gewoon naar werk of huis en doen wat ze altijd doen. Zo wordt een zo betrouwbaar mogelijk beeld verkregen van de dagelijkse gang van zaken. De gege vens van het cassettebandje wor den verwerkt door een geavanceerd computerprogramma, waarbij een mooie grafiek het uiteindelijke re sultaat is. Afgezien van de hersenactiviteit willen zij gegevens krijgen over de hartslag, spierspanning, tempera tuur en ademhaling. "Het is belang rijk dat we die registraties gelijktij dig krijgen. We kunnen dan verban den gaan leggen tussen de verschil lende lichaamsfuncties en krijgen inzicht in wat de slaap nu precies beïnvloed", aldus Wauquier. Dit be tekent dat het onderzoek multidis ciplinair is, wat wil zeggen dat ver schillende specialismen erbij be trokken worden. Volgens Wauquier is dat ook een reden dat er nog wei nig slaaponderzoek is verricht. Naast de walkman gebruikt het tweetal ook gegevens uit gesprek ken met mensen die met klachten naar de slaapkliniek komen. Er volgt een uitvoerig gesprek en de patiënten moeten een enquête in vullen. "Je moet daarbij vaak erg doorvragen", zegt Kamphuisen. "Uiteindelijk blijkt soms dat ze naast een spoorweg wonen. Ze den ken dan dat de dokter dat al wel wist en leggen geen verband met het slechte slapen". "Dat is natuurlijk geen onwil. Wel is het zo dat mensen zelf de reden van het slechte slapen kunnen we ten. Denk maar aan mensen die in de ploegendienst werken of degene die in het vliegtuig naar de Verenig de Staten reist en te kampen heeft met een jetlag, waardoor het slaapritme helemaal door de war is. Er is dan een vreemd iemand nodig om ze dat te vertellen". Volgens Wauquier is het hard no dig dat er meer kennis wordt ver kregen over het slechte slapen bij ouderen. Hij wijst daarbij op de be volkingsontwikkeling waarbij de gemiddelde levensduur met rasse schreden stijgt. De verwachting is dat in de gezondheidszorg steeds meer aandacht besteed moet wor den aan ouderdomsverschijnselen slecht slapen er een is. De onderzoekers prof. dr. H.A.C. Kamph prof. dr. A. Wauquier. Extra geld Idnderopvang en onderhoud speeltuinen Toekomst pand Ico-Athibu Lammermarkt nog onduidelijk LEIDEN - Projectontwikkelaar De Lange en Van der Plas uit Katwijk kan nog geen uitsluitsel geven over de vraag of de panden van Ico-Athi- bu aan de Lammermarkt worden gesloopt of niet. "We hebben on langs twee architecten aan het werk gezet. Die gaan kijken wat de moge lijkheden van de gebouwen en het terrein zijn. Het is dus nog veel te vroeg om daarop antwoord te ge ven", aldus een woordvoerder van het bedrijf. De Stichting Industrieel Erfgoed Leiden pleitte er deze week voor om de panden van Ico-Athibu te behou den. De stichting is bang dat De Lange en Van der Plas de gebou wen wil slopen. Maar daarmee zou een unieke herinnering aan de eens zo bloeiende textielnijverheid in Leiden verdwijnen. Volgens Indus trieel Erfgoed noemt de panden aan de Lammermarkt overigens een 'ui terst gaaf en harmonieus industrie complex". De woordvoerder van het Kat- wijkse bouwbedrijf stelt dat De Lange en Van der Plas de gebou wen niet hebben gekocht 'om ze zo maar leeg te laten staan'. Hij geeft trouwens te kennen niet bijzonder onder de indruk te zijn van de schoonheid van de panden. "En ik denk dat als je de Leidenaars vraagt wat ze ervan vonden, 80 procent antwoordt dat ze het maar een rom melige bedoening vinden". LEIDEN - De jongerencentra Stats aan de Haarlemmerstraat en 't Breehuys aan de Bree- straat gaan vergaand samen werken. De samenstelling van bezoekersgroepen van beide in stellingen lijken veel op elkaar. Dat komt vooral omdat ook 't Breehuys steeds meer Marok kaanse jongeren binnenkrijgt, zo staat in het ontwerpprogram ma welzijn voor 1990 dat B en W van Leiden gisteren hebben vastgesteld. De twee centra zijn al sinds begin 1989 op experimentele basis aan het samenwerken. Dat beperkte zich in eerste instantie tot het gezamenlijk organiseren van activiteiten, bij voorbeeld in de kerstvakantie, het experiment heeft echter vastere vorm gekregen. Het afgelopen jaar zijn de contac ten verder uitgewerkt en dat heeft geleid tot een overeenkomst waarin wordt afgesproken op welke terrei nen wordt samengewerkt. Het gaat dan vooral om de vakantie-activitei ten en bepaalde projecten. Ook is af gesproken de openingstijden af te stemmen. De samenwerking is een van de vele zaken die staan beschreven in het ontwerpprogramma welzijn voor het jaar 1990. Het ontwerp is toegestuurd aan alle instellingen en zal in oktober definitief worden vastgesteld. Het is voor het eerst sinds jaren dat een programma is vastgesteld door B en W zonder be zuinigingen. Extra aandacht krijgt de kinder opvang waarvoor 80.000 gulden meer is uitgetrokken. Voor het ge handicaptenbeleid is 30.000 gulden extra bestemd, terwijl er voor extra arbeidsplaatsen in het club- en buurthuiswerk bijna een ton meer beschikbaar wordt gesteld. In het programma is veel aandacht voor de versterking van de eigen organi saties van etnische minderheden. B en W willen meer etnische minderheden de welzijnssector. Er zal een plan worden ontwikkeld zoals dat ook bij de gemeente geldt v en etnische minderheden. Bij ver vulling van vacatures binnen de buurt- en clubhuizen wordt dan ook voorrang gegeven aan mensen uit die minderheidsgroepen. Nieuw in het programma is ver der het plan om 60.000 gulden uit te trekken voor het opknappen van de gebouwen van twee speeltuinvere nigingen: het Vijfhovenhuis en Prinses Beatrix. Er is de komende jaren veel meer geld nodig voor het opknappen van de speeltuinen, zo menen B en W. "De meeste vereni gingen zijn om wat voor reden dan ook steeds minder in staat de ge bouwen voldoende te onderhou den. Verwaarlozing leidt tot vanda lisme waar de gemeente vervolgens op wordt aangesproken". Omdat er op dit moment geen geld beschikbaar is voor het op knappen van de gebouwen en om dat verwaarlozing overlast voor de bewoners tot gevolg kan hebben, willen B en W subsidies anders aan wenden. Het gevolg moet zijn dat er meer geld beschikbaar komt voor het onderhoud. Sterbus uit collectieve verzekering van gemeente LEIDEN - De Sterbus mag niet meer worden verzekerd via de collectieve autoverzekering van de gemeente Leiden. Door de vele ritten in de binnenstad, de vrijwillige chauffeurs en de haast om mensen tijdig te be stemder plekke te brengen ge beuren er zoveel kleine aanrij dingen dat de verzekeraar de korting voor alle gemeentelijke auto's dreigde te schrappen. De duurdere verzekering leidt tot een verhoging van de ge meentelijke subsidie van enkele duizenden guldens. De gemeen te heeft het bestuur van de Stichting Sterbus gevraagd maatregelen te nemen om het aantal schades te beperken zo dat de subsidie weer omlaag kan, zo blijkt uit het ontwerp programma welzijn voor 1990. LEIDEN - De commissie 'Gelijke behandeling' meent dat de voor keursbehandeling van vrouwen voor een functie bij de gemeenterei niging niet in strijd is met de wet. De commissie was ingeschakeld toen twee Leidenaars niet door de reiniging als 'reiniger algemene dienst' werden aangenomen, nadat zij enkele maanden als uitzend kracht hadden gewerkt. Beide man nen dienden een klacht in bij de kantonrechter die de zaak ter afhan deling aan de commissie voorlegde.' De beide Leidenaars hadden in hun klacht gesteld dat de in sector waarin zij wilde werken geen spra ke is van ondervertegenwoordiging van vrouwen. "Het gaat om doel groepen die laag gekwalificeerd en (relatief) laag betaald werk verrich ten. Juist in die sector lijkt er geheel geen sprake van achterstand van le den van etnische minderheden of vrouwen. Vrouwen zijn bij uitstek vertegenwoordigd in deze sector (te denken valt aan alle schoonmakers en verpleeghulpen). In laag gekwa lificeerde functies wordt vrouwen geen strobreed in de weg gelegd". (officieel geheten 'Commissie gelijke behandeling beid in de burgerlijke openbare dienst') is het met die stelling niet eens. Zij stelt vast dat vrouwen in de functie 'reiniger algemene dienst' ondervertegenwoordigd zijn en er dus sprake is van een feitelijke achterstand. Daarom is een voor keursbehandeling gerechtvaar digd, meent de i Volgens het college van B en W blijkt uit deze uitspraak dat het ge voerde vrouwenvoorrangsbeleid brede steun heeft gekregen. Leids orkest naar Kerk rade, hèt hoogtepunt van het jaar LEIDEN Voor muziekvere niging Kunst en Genoegen, beter bekend als K G, staat morgen weer het vieij aarlij ks hoogtepunt op het program ma: het Wereld Muziek Con cours (WMC) in Kerkrade. De Leidse muziekvereniging ver dedigt dan de Nederlandse ti tel die vier jaar geleden werd behaald. Een, niet zo gemak kelijke opgave, want het Sas- senheimse Adest Musica sleepte afgelopen zondag in Limburg een zeer hoog pun- tenaantal in de wacht. door Willem Spierdijk "Voor de vereniging K G is het WMC gewoon een van de evene menten in een seizoen. De andere gebeurtenissen zijn ook belang rijk, vooral om de zaak financieel draaiend te houden. Voor de deel nemers is het Wereld Muziek Concours hèt hoogtepunt van het jaar, het is het enige evenement waar je je internationaal kan me ten", zegt Rik Boelee, zakelijk lei der en pr-functionaris van het or kest. De sterkte van de buitenlandse inbreng loopt nogal uiteen. Van keer tot keer varieert de deelna me uit het buitenland nogal. Vori ge editie van het WMC in 1985 ver- schenen er maar liefst acht Ame rikaanse orkesten op het appèl. Dit keer is er maar één deelnemer uit de Verenigde Staten. "De Amerikaanse orkesten zijn vaak erg sterk. Het zijn vaak leerlingen Vooruitlopend op het wereldkampioenschap is er flink geoefend door de medewerkers van K&G. Zuyderduin) Combinatie Het Wereld Muziek Concours telt eigenlijk twee onderdelen: de marswedstrijden en de showwed strijden. Bij het laatste onderdeel gaat het om de combinatie tussen muziek en show, de synchronisa tie. Bij het WMC '85 behaalde K G hierop de nationale titel. Het muzikale aspect voert bij de mars wedstrijden de boventoon. De zakelijk leider van K&G noemt het Pasveerkorps uit Leeuwarden, 'Beatrix' uit Hilver sum en Advendo uit Sneek we derom de belangrijkste concur renten, naast nu natuurlijk Adest Musica uit Sassenheim. Boelee: "Maar ook door een band uit Noorwegen zijn al hoge scores ge maakt". De muziekvereniging uit Lei den draait al jaren aan de top mee. "Vaak zie je dat orkesten zich twee, misschien drie jaar, aan de top handhaven en dan terugzak ken. Er zijn maar weinig bands die de hoge kwaliteit weten te handhaven", meent Boelee. Dat een terugval K&G niet is overkomen, daar bestaat volgens Boelee maar één verklaring voor: discipline. "De buitenwereld kijkt nogal eens negatief tegen K G aan: 'het zijn druktemakers, ze maken veel poeha', wordt er dan gezegd. Aan de andere kant weten onze leden juist veel disci pline op te brengen. Bij een repe titie, twee Weken geleden, kwam het water met bakken uit de he mel. Dan wordt er toch gewoon doorgewerkt, van tien tot vijf', zegt Boelee. Dat discipline zo hoog in het vaandel staat bij het Leidse or kest is verklaarbaar. De drie in structeurs van K&G, Rinus Vuyk (choreograaf, slagwerk), Jo Peters (instructie hout), Nico de Jeu (muzikaal leider) zijn alle drie beroepsmilitairen. Boelee: "K G heeft eigenlijk altijd de instruc teurs van de Marinierskapel van de Koninklijke Marine". 'Mooie show' De inzet van 'Kunst en Genoegen' moet komende zondag worden beloond. De verwachtingen bij K G zijn hooggespannen. Boelee: "We hebben nog nooit zo'n mooie show gehad, we moeten de score van Adest Musica dan ook kun nen verbeteren". Toch waagt de zakelijk leider zich niet aan voor spellingen. "Het gaat erom dat onze show goed gelopen wordt, dat is het belangrijkste. Als we niet op de eerste plaats eindigen, is dat op zich niet teleurstellend. Het is teleurstellend wanneer het programma slecht wordt uitge voerd". Grootste verschil met het WMC' 85 is dat de Leidse band steeds moeilijker werken is gaan spelen. De arrangementen voor de muzikale nummers worden al le door muzikaal leider Nico de Jeu geschreven. Hij heeft er in middels bijna 300 op zijn naam staan. "Er staat voor een orkest als K&G geen noot op papier. De samenstelling is namelijk nogal apart. Het is qua opzet een harmo nie-orkest, met picollo's en flui ten in plaats van klarinetten. Wij kunnen daarmee meer techiek maken, ingewikkelder werken spelen. Veel orkesten hebben zo'n houtgroep niet", zegt de trombonist van de Marinierska pel der Koninklijke Marine. Ook muzikaal leider Nico de Jeu noemt discipline een van de peilers van K&G. "De prestatie drang is erg groot, zowel bij de le den als bij het instructieteam". De Jeu ziet het WMC van komend weekeinde met vertrouwen tege moet. "Ik zie het niveau iedere week omhoog gaan". Belangrijk is volgens De Jeu dat de leden en de instructeurs, nimmer tevreden mogen zijn over de eigen prestaties. "Het kan al tijd beter. Het is daarbij zeker niet zo dat de mening van Nico de Jeu daarbij zaligmakend is. De jon gens hebben vaak ook verbluf fend goede ideeën. Ze komen vaak zelf met swingende mars muziek. Een zacht moppie vin den ze eigenlijk maar niks". De Jeu wil zich evenmin wagen aan een prognose voor komend weekeinde. "De juru zal het uit maken. Er worden soms wel eens vraagtekens gezet bij een jury-uit slag. De juryleden zijn echter alle maal beroepsmensen, met een ja renlange ervaring. We moeten ook niet blind zijn voor de presta ties van andere orkesten". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11