Den Haag verder met nieuw college 'Er vloog van alles van het toestel af 'Als je er maar met wat naalden in prikt' j Venijnige zwanenzang Klein Links Bij kernramp liggen jodiumpillen al klaar PvdA: AVR-rapport snel naar parlement Wraldngsverzoek van Janmaat niet beloond IN DE BAN VAN DE MAAN VRIJDAG 21 JULI 1989 DEN HAAG (GPD/ANP) - De gemeente Den Haag heeft een nieuw college van burge meester en wethouders, dat bestaat uit PvdA, VVD, CDA en D66. Het aantal wethouders is uitgebreid van zeven naar negen: de PvdA heeft vier wethouders, WD en CDA elk twee en D66 één. De installatie werd mogelijk doordat wethouder J. verduyn Lunel van Links Den Haag bekend maakte te zullen opstappen. Met de installatie van wethouders, gisteravond tijdens een extra raadsvergadering, is een einde gekomen aan het linkse colle ge van PvdA, D66 en Links Den Haag dat de stad ruim driejaar heeft bestuurd. Dat college steunde op een minimale meerderheid van 23 zetels. Door interne verdeeldheid binnen de PvdA, in het bijzonder over de bouw van een nieuw stad huis, had het college in de praktijk doorgaans geen meerderheid. Nadat de twee ruziënde PvdA- wethouders Duivesteijn en Van Ot- terloo door hun eigen partij werden gedwongen af te treden, ging de PvdA op zoek naar nieuwe coalitie partners. CDA en WD wilden wel een nieuw college vormen met de PvdA, maar hadden geen behoefte aan D66 en Links Den Haag. Aan vankelijk zouden D66 en Links Den Haag moeten vertrekken, maar na veel soebatten mocht D66 alsnog meedoen. Links Den Haag werd geweerd, .omdat een stad als Den Haag nu eenmaal geen werk heeft voor meer dan negen wethouders; Uiteindelijk kan het nieuwe college nu reken op de steun van 41 van de 45 raadsle den. Links Den Haag weigerde vorige week terug te treden. De fractie wil de eerst overleg met de achterban over de nieuwe politieke situatie. Wethouder Verduyn Lunel van Links Den Haag hekelde gister avond in een venijnige zwanenzang de Partij van de Arbeid, die hij een verrader noemde. "Eigenlijk zou de PvdA zijn vuile werk moeten afma ken en mij via een motie van wan trouwen moeten wegsturen. Maar wij voelen er niets yoor deze schijn heilige situatie nog langer te laten duren. Ik zal dus mijn ontslag indie- DEN HAAG (GPD) - In ons land lig gen in 50 magazijnen op 23 verschil lende plaatsen ruim 42 miljoen kali- umjodaattabletten opgeslagen die bij een kernramp onder de burgers worden uitgedeeld. De voorraad is in 1987 aangelegd door WVC en blijft tien jaar goed. Daarna moeten de tabletten worden vervangen door nieuwe. Minister Nijpels (volksgezond heid) heeft dit de Kamer laten we ten. Door het slikken van jodiumta bietten wordt de opname van radio actieve straling in de schildklier te gengegaan. De tabletten helpen al leen als zij vrij kort na een kern ramp worden ingenomen. Bij een continue blootstelling aan straling moet elke zes uur een tablet van 100 milligram jodium woren ingeno- Volgens Nijpels bestaan er strak ke instructies voor de verdeling van tabletten onder diensten of perso nen. Bij een calamiteit moeten de tabletten vanuit de magazijnen ver deeld worden onder de gemeenten rondom het magazijn. De hele orga nisatie komt op gang via medewer kers van WVC die 24 uur per dag be reikbaar zijn. Ten behoeve van hulpverleners bestaat een aparte voorraad van 145.000 tabletten. De farmaceutische industrie is in staat om op afroep 10 miljoen tabletten per dag te produceren. Nijpels laat weten dat er plannen bestaan om een deel van de voor raad te verdelen onder burgers die in de directe omgeving van kern centrale wonen. Dit als preventieve maatregel. Definitieve besluiten zullen eerst genomen worden na af weging van de voor- en nadelen van een dergelijke actie. Het verstrekken van tabletten aan burgers wordt gezien als een preventieve maatregel bij een kern ramp. Andere maatregelen in deze categorie zijn onder meer evacuatie en schuilen. Uit berekeningen is ge bleken dat een evacuatie van men sen rondom de kerncentrale Bors- sele twee uur voorbereiding nodig heeft. Binnen een uur daarna kun nen alle mensen voor wie dat nodig is uit het gebied gebracht worden. grote an stralings- ns 12 andere Ten aanzien van evacuaties op zich stelt Nijpels dat opleiding en oefening een zeer belangrijk onder deel vormen. De wijze van evacua tie wordt nu verder ontwikkeld. Dat gebeurt aan de hand van bestaande evacuatieplannen en ervaringen die elders zijn opgedaan. De bewinds man sluit niet uit dat er in de toe komst bij wijze van proef een echte evacuatie wordt doorgevoerd. Dat zal echter niet voor begin 1991 zijn. Nijpels bericht ook dat er bij het academisch ziekenhuis Utrecht een medisch team is samengesteld dat bijstand en ondersteuning moet ge ven aan ziekenhuizen waar slacht offers van een kernramp worden binnengebracht. In ons land zijn 4 ziekenhuizen met ee ring op het terrein slachtoffers. In nog e ziekenhuizen kennis voorhanden. De eerste me dische opvang kan overigens in elk ziekenhuis plaatsvinden, aldus Nij pels. Inmiddels is besloten 1,5 miljoen gulden per jaar te besteden aan een meetnet voor radioactiviteit in de atmosfeer. Het meetnet zal bestaan uit 300 posten, waarvan er 256 val len onder verantwoordelijkheid van Binnenlandse Zaken en 44 onder het Rijksinstituut voor volksge zondheid en milieuhygiëne (RIVM), onderdeel van VROM. Fagel UTRECHT (ANP) - In de nacht van de moord op de 43-jarige restaurant houder Gerard Fagel of mogelijk al daarvoor blijken enkele gouden sie raden te zijn gestolen uit Fagels res taurant De Hoefslag in Bosch en Duin. Zes ringen en een armband, sommigen voorzien van de merk naam "Le Chic" zijn uit een ver koopvitrine in het restaurant ver dwenen. Rond het tijdstip van de moord is in de omgeving van het restaurant ook een donkerblauwe Mercedes 200 of 300 (model 1980) gesignaleerd. DEN HAAG (ANP) - Het PvdA- Tweede-Kamerlid Melkert wil dat minister Nijpels (milieu) het rap port van de regionale inspectie voor de Volksgezondheid en de dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond over Afvalverwerking Rijnmond (AVR) onmiddellijk naar de Kamer z^ndt. Hij wil weten of bij AVR che misch afval is verbrand in ovens die bestemd zijn voor verwerking van huisvuil. Uit onderzoek van de beide in stanties is gebleken dat AVR zich bij verwerking van chemisch afval in een aantal gevallen niet heeft ge houden aan wettelijke voorschrif ten. Tot nu toe heeft het ministerie van VROM niets over de inhoud van het rapport willen zeggen, erop wij zend dat het rapport nu in handen van Justitie is. De AVR zou onder meer 200 ton chemisch afval, waarin concentra ties aan pcb's tot 6.000 milligram voorkwamen, in huisvuilovens heb ben verbrand. De toegestane norm is 50 milligram. Bij verbranding van pcb's ontstaan dioxines. Melkert wil van Nijpels weten welke stappen hij tot nu toe heeft ondernomen om herhaling te voor komen en of hij een mogelijk ver band onderkent met de dioxine vervuiling in het weidegebied bij de AVR-installaties. Culemborg De provincie Gelderland gaat nu ook een onderzoek instellen naar het eventueel vrijkomen van dioxine bij de kabelbranderijen in Culemborg. Eerder was al gebleken dat bij het verbranden van kabels grote hoeveelheden zware metalen vrijkomen. Omwonenden is daar om afgeraden groenten en fruit uit eigen tuin te eten. Volgens de provincie wordt het onderzoek uitgevoerd naar aanlei ding van de recente ontwikkelingen bij vuilverbrandings-inStallaties. Tornado van Britse RAF neergestort SCHIPHOL (ANP) - De koninklijke marechaussee stelt een onderzoek in naar de Tornado-straaljager van de Britse luchtmacht RAF die gister middag in Bergen in Limburg is neergestort. Vooralsnog is over de oorzaak van het ongeluk niets be kend. De twee vliegers van de Tornado konden zich met hun schietstoel in veiligheid stellen. Doordat het vlieg tuig in een weiland aan de rand van de gemeente Berg neerstortte, was er ook op de grond geen gevaar voor persoonlijke ongelukken. Vol gens een woordvoerder van de ma rechaussee had het toestel geen ra ketten of andere springstoffen aan boord. Het Britse militaire vliegtuig is volledig uitgebrand. De brandweer van de gemeente Bergen en van de Britse militaire vliegbasis in het Westduitse Laarbruch, slechts enke le kilometers van Bergen gelegen, hebben het vuur gistermiddag ge blust. (foto ANP) GENNEP (GPD) - John (26) en Mau rice (24) Linders, die met hun vader Wiel (54) in het Limbjurgse Bergen een melkveebedrijf (66 hectare) be stieren, zijn blij dat ze het kunnen navertellen. De boerenzonen waren op het moment dat de tweemotori- ge Duitse Tornado nauwelijks hon derd meter verder uit de hemel viel, net bezig een regenhaspel te ver plaatsen. Het bedrijf heeft aardig wat scha de opgelopen. De afrastering van vier weilanden kapot, een topkoe naar de noodslachter en twintig an dere gewond. Het neergestorte toe stel scheerde dwars door de kudde van 100 koeien die op dat moment in het weiland graasde. "Ik keek op en zag direct dat er iets fout zat. De straaljager kreeg niet voldoende hoogte", vertelt Maurice, terwijl de politie de getui genverklaringvan zijn broer opte kent. De RAF-basis in Laarbruch ligt op pakweg drie kilometer van hun boerderij. "Het toestel zwaaide wat en toen zag ik dat de cockpit er af ging en de twee piloten schoten er uit. Het vliegtuig had net zo goed op de hoeve kunnen vallen", zegt moe der Linders met tranen in de ogen. Haar zoons zagen dat het toestel op de grond viel en honderden me ters in lichterlaaie door de weilan den ploegde. "We konden de hitte van de brandende kerosine goed voelen", zegt Maurice, die toen meteen in de eerste de beste sloot dekking zocht. "Er vloog van alles van het toestel af. Het vliegtuig raasde dwars door de kudde koeien die door het kabaal al op hol was geslagen. Ik snap niet dat er niet meer zijn omgekomen. Toen het vliegtuig stil lag, heb ik de kudde meteen naar huis gehaald en in de stal gezet". De koeien staan er een uur later nog mistroostig-bij. Vele dieren lij den. De zwartbonten zijn ook op de witte plekken zwart van de verbran dingen. Sommige hebben ook flin ke verbrandingen aan uiers en spe nen. Die moeten droog gezet wor den. Linders kon deze dieren giste ren in elk geval niet meer melken. Vele dieren hebben bloeduitstortin gen aan de uiers. "Maar het is niet uitgesloten dat er ook een aantal flinke kneuzingen hebben opgelopen. Maar dan zijn we er nog niet. Het kan goed zijn dat er enkele over twee, drie maanden verwerpen", aldus Maurice die vooral treurt, omdat enkele 'top- koeien' gewond zijn geraakt. 'Cu- nera 191' bij voorbeeld, die vorig jaar Limburgs kampioen werd in Sevenum is er nog het ergst aan toe. "Ze heeft een lactatiewaarde van 125 plus. Elke melkveehouder zegt dat genoeg" .licht Maurice toe. De met kerosine vervuilde wei landen zullen volgens vader Lin ders hoogstwaarschijnlijk afgegra ven moeten worden. De koeien kunnen er in elk geval dit jaar niet meer op grazen. De strook grond die met vliegtuigbrandstof verontrei nigd is, heeft een lengte van enkele honderden meters bij honderd me ter breed. DEN HAAG (ANP) - Vice-president mr. P. Offers van de rechtbank in Den Haag heeft in een kort geding een wrakingsverzoek van lijsttrek ker Janmaat van de Centrumdemo craten naast zich neergelegd. On danks de bewering van Janmaat dat er "persoonlijke vijandschap" tus sen hem de vice-president zou heer sen zette Offers de zitting toch door. Janmaat had r de belangen van bui- werd de suggestie gewekt als zou- s land. Zij eisten dat den alle problemen in dit land de Afgelopen dinsdag werd gelijke wraking over president wel gehonoreerd. Deze verdaagde de zaak tot gisteren en wees mr. Of fers aan als zijn plaatsvervanger. Volgens Janmaat zou ook tussen w opkomen v andere rechter tenlanders de Centrumdemocraten tijdens de schuld zijn van buitenlanders, al- Dder- komende Kamerverkiezingen niet dus de advocaten van de organisa- Janmaat tegen- opnieuw op zouden roepen tot dis- ties. M.R. Wijnholt criminatie en racisme. Er werd behalve een verbod op Tijdens de recent gehouden Eu- nieuwe uitzending van deze spotjes ropese verkiezingen zond de partij dan ook een rectificatie geëist in de via tv en radio spotjes uit in de zend- eerstkomende uitzending van de tijd voor politieke partijen. Volgens Centrumdemocraten. Op elke Wijnholt en hem "persoonlijke vij- de belangenorganisaties zijn de e hitte van de afgelopen dagen drink je veel, dus moet er afe i het Kralingse Bos in Rotterdam gisteren dit tafereeltje op. andschap" heersen. Het kort geding was aangespan- len door diverse organisaties die daarin vermelde cijfers en feiten over buitenlanders onjuist: onder stellen, het mom van kritiek op de regering Volgens uitzending wilden de advocaten dwangsom van 25.000 gulden Binnenland kort Vermoord De politie van Rotterdam heeft woensdagavond laat na een tip op de Maasvlakte het stoffelijk over schot van de 55-jarige R.J.J. de Waal uit Rotterdam aangetroffen, die sinds 13 juli na een brand in zijn wo ning aan de Middelharnisstraat werd vermist. De man bleek te zijn vermoord, aldus de woordvoerder van de Rotterdamse politie. Giste ren zijn twee verdachten aangehou den, allebei uit Rotterdam. Celstraf De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 20-jarige man veroor deeld tot zeven jaar gevangenisstraf wegens het plegen van vijf bank overvallen en bedreiging met ge weld. De officier van justitie had acht jaar cel tegen de man uit Hil versum geëist. De man pleegde de overvallen, waarvan de buit in to taal zo'n 266.000 gulden bedroeg, in Bussum en Hilversum samen met een yriend die nog moet voorko- Moord De Amsterdamse officier van justi tie mr. W. Asser heeft gisteren bij de rechtbank twaalf jaar gevangenis straf geëist tegen een 2.9rjarige man wegens moord op een 63-jarige sex- club-eigenaar in Amsterdam op 1 ja nuari van dit jaar. Tegen een 28-jari- ge ex-werkneemster yart de sex- clubeigenaar eiste de officier acht jaar cel. Haar werd geen moord maar diefstal met geweld met de dood als gevolg ten laste gelegd. Maastrichtenaren ontzenuwen werldng van acupunctuur MAASTRICHT - "Acupunctuur flauwekul noemen vind ik net iets te veel van het goede: het is alsof je zou zeggen dat de mensen zich niet beter zouden voelen na een behandeling. Ze voelen zich vaak wel beter, al is het dan door de suggestieve werking die uitgaat van de behandeling", zegt Ger- ben ter Riet. De jonge arts (28), die een promotie-onderzoek verricht aan de Rijksuniversiteit Lim burg, kwam gisteren met het op zienbarende nieuws dat acupunc tuur "niet werkt, maar wel helpt". door Theo Sniekers Sinds twee jaar onderzoekt hij sa men met Jos Kleijnen (26) en on der leiding van professor Paul Knipschild (42) van de vakgroep Epidemiologie en op basis van li teratuurstudies of alternatieve, geneeswijzen werken. Knip schild wist hiervoor van het mi nisterie van WVC subsidie los te weken met als argument dat scheppen vol geld bespaard kun nen blijven door al in het buiten land verricht onderzoek niet nog eens dunnetjes over te doen in ei gen land. De subsidie loopt in au gustus af, maar het project zal waarschijnlijk met twee jaar wor den verlengd. De resultaten waren deels ont luisterend en haalden de voorpa gina's van de kranten. De mythe dat vitamine C verkoudheid zou kunnen voorkomen of genezen, werd ontzenuwd. Iriscopisten (mensen die menen iemands ziek ten te kunnen achterhalen door hem of haar in de ogen te kijken) werden door Knipschild volledig in hun hemd gezet. Voor de stelling dat het inne men van vitamine E hart- en vaat ziekten zou kunnen voorkomen, werd geen bewijs gevonden. Wel werden positieve effecten.gecon- stateerd bij de werking van gin seng tegen vermoeidheid en fut loosheid bij ouderen. Ook knof look en teunisbloemolie lijken positieve effecten te kunnen héb ben. Studies over de werking van andere vitaminen en van homeo pathie staan op de rol. Tenen Acupunctuur lijkt nu toch wel een forse slag te zijn toegebracht. De vraag of acupunctuur geen en kel medisch effect heeft, beant woordt Ter Riet waarschijnlijk al leen niet met een volmondig ja om niet onnodig mensen op de te nen te trappen. "Hoe zal ik het netjes zeggen. Nep-aeupunctuur heeft dezelfde werking als acu- punctuur. Als je er maar een naald in prikt of zelfs maar de suggestie wekt". Acupunctuur dan maar in een rariteiten-kabinet opbergen, wil len de onderzoekers niet. Ter Riet: "Het heeft geen zin om ons dat soort vragen te stellen. Als je je verplaatst in iemand die chro nische pijnen heeft en alle regu liere medische behandelingen al heeft ondergaan, kun je acupunc tuur moeilijk afwijzen". Om die conclusie te kunnen trekken zijn eerst goede onderzoeken nodig, vult Kleijnen aan. Bovendien heeft acupunctuur geen negatie ve bijwerkingen. Kleijnen is af komstig uit Heerlen en wordt be taald door WVC. Hij stak een half jaar van zijn tijd in het onderzoek. Voor een deel van de mensen die bij een acupuncturist terecht- komen is deze alternatieve gene zer een 'laatste strohalm' op hun lange lijdensweg. Voor hen en voor alle acupuncturisten en aan hangers van de alternatieve ge neeswijzen zal het onderzoek van de RL niet als een blijde ver rassing komen. De alternatieve geneeswijzen maken momenteel een grote bloei door in Neder land. Op grond van gegevens van het CBS wordt geschat dat in 1987 bijna 12 procent van de bevolking een alternatieve genezer (een en kele huisarts inbegrepen) heeft geraadpleegd. In 1981 was dit per centage nog 6,4. In 1987 waren er 12,6 miljoen 'alternatieve contac ten'; de helft daarvan kwam voor rekening van huisartsen. Na de manuèle en homeopathi sche geneeswijzen neemt de acu punctuur de derde plaats in voor wat betreft het aantal alternatieve contacten. Aan de effectiviteit van acupunctuur wordt door ve len niet getwijfeld. Ziektekosten verzekeraars nemen acupunctuur steeds vaker in hun pakket op. Met het nu uitgebrachte onder zoek zal op dat laatste mogelijk een rem worden gezet. De Maast richtse onderzoekers hebben ove rigens maar een van de twee hoofdstromingen op het gebied van de acupunctuur onderzocht, en wel de richting die er vanuit gaat dat er voor ieder kwaal een bepaalde plaats in het lichaam is waar de naald moet worden inge stoken. Deze stroming wordt wel laatdunkend de 'formule-acu punctuur' genoemd. Over de 'traditionele' acupunc tuur iedere patiënt moet op an dere punten worden behandeld bestaat zo goed als geen litera tuur, zegt Ter Riet, afkomstig uit Enschede. "Over de werking van die behandelingswijze kunnen wij dus niets zeggen, maar de mensen die die richting aanhan gen dus ook niet", meent de jonge onderzoeker. Mand Kleijnen en Ter Riet beseffen dat hun onderzoeken deels ontluiste rende resultaten hebben. Ze be nadrukken echter dat ook veel za ken die in de 'reguliere' medische wetenschap als vanzelfsprekend worden aanvaard, bij nader on derzoek wel eens door de mand zouden kunnen vallen. Boven dien benadrukken zij dat zij de suggestieve effecten van bepaal de alternatieve geneeswijzen po sitief beoordelen. Geloven zij dat dat hun onder zoek over de acupunctuur veel patiënten, die hun heil zoeken in alternatieve geneeswijzen en daarvoor vaak even de grens met de Bondsrepubliek overwippen, van hun geloof zal doen afvallen? Kleijnen: "Als ik aan mijn eigen moeder vertel dat acupunctuur niet werkt, wijst ze op haar buur vrouw die al jaren last had van rugpijn en die er door de acu puncturist vanaf werd geholpen. Het helpt toch?, zegt ze dan". advocaat van de Centrumdemocra ten, zijn de stellingen in de spotjes echter wel degelijk juist. Hij beriep zich op de vrijheid van meningsui ting en op het recht van oppositie- voeren. In de verkiezingsstrijd wor den volgens hem wel meer harde en ongenuanceerde uitspraken ge daan. Normaal wordt een zitting bij een wrakingsverzoek altijd verdaagd. Als de zittende rechter het niet eens is met de wraking dan buigen drie andere rechters zich over het ver zoek. Zij bepalen dan of de eerste rechter de zaak al dan niet mag be handelen. Maar wegens de haast die in een kort geding als van gisteren geboden is, besloot mr. Offers dat deze procedure te lang zou duren. Tegen de tijd dat de drie rechters zich over het verzoek hebben gebo gen is de verkiezingscampagne waarschijnlijk al achter de rug. Op deze manier zou Janmaat een uit spraak weten te ontlopen. ADVERTENTIE; Op 20 juli 1969 stapte Neil Armstrong als eerste mens op de maan... Nog 11 volgden hem. Hoe verging het de moonreizigers sindsdien? VERKRIJGBAAR IN DE BOEKHANDEL HET SPECTRUM: STEEDS IETS NIEUWS - STEEDS IETS GOEDS

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3