LEIDSCH DAGBLAD Stakingsgolf breidt zich nog verder uit AUTO LE1THON LEIDSCH DAGBLAD Alphens duo rijdt wagens van PTT in de vernieling Havik moet overlast meeuwen verhelpen Hollandse toeristen dupe van bosbrand Costa Rica: Washington zette drugsnetwerk op Anti-verzuringsplan kost gezin over vijf jaar f 17 per maand VRIJDAG 21 JULI 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38990 Prijs fl. 1,25 ALPHEN AAN DEN RIJN - Twee Alphense jongens van 24 en 19 jaar hebben schade aangericht en goe deren gestolen voor ruim 1,5 ton. Het duo, dat vorige week werd aan gehouden na een inbraak in Zoeter- woude heeft inmiddels bekend. Het duo had een voorkeur voor PTT-wagentjes, waarvan er twee in Alphen en twee in Leiden werden gestolen. Ze hielden er op een ter rein in Leiderdorp een cross mee. Bij de Groenoordhallen in Leiden werd joy-riding gepleegd. Daarbij gebruikten zij laadperrons als springschans. Als de auto's in puin braak bij waren gereden, staken zij die in brand. In bijzijn van een 18-jarige Alphe- naar en twee vrienden uit Leider dorp pleegde het duo ook een in- meubeltoonzaal aan de Hoorn in Alphen. Na een bestel wagen te hebben opengebroken, vervoerden ze in vier ritten onder meer 20 tuinsets (waarde 30.000 gul den), een leren bankstel (7000 gul den) en een antieke klok (50.000 gul den) naar de woning van een van de Leiderdorpers. De meeste spullen werden verkocht, de klok werd in mootjes gehakt omdat die onver koopbaar bleek. Verder heeft het duo nog tal van inbraken en diefstallen gepleegd. De buit bestond onder meer uit ra dio-cassetterecorders, een compu ter uit een school, huishoudelijke apparaten en een aanhangwagen. Ook werden bij het zwembad De Hoorn in Alphen geregeld fietsen en brommers gestolen. MOSKOU (Rtr/AFP/DPA) De stakingsgolf in de Sovjet unie is overgeslagen naar vier andere belangrijke mijn- bouwgebieden. Alleen in het Westsiberische Koeznetsk- bekken is het werk hervat, nadat Moskou uitgebreide zen dingen levensmiddelen had toegezegd en maatregelen te gen sociale en economische misstanden. Van het Donetz-bekken in de Oe- vervoer van kolenvoórraden toe te kraïne, waar in 70 van de 120 mijnen laten, wordt gestaakt, is de actie overge slagen naar mijnen in Noord-Ka- zachstan, aan de Don in zuid-Rus land, Vorkoeta (het Petsjorabek- ken) in het hoge noorden en Dnjepr- bekken in het Westoekraïense ge- methoden afwijzen. bied Lvov. Volgens de Sovjet-media zijn ook 16 mijnen in het Karaganda-bekken in Noord-Kazachstan stilgelegd. In het westelijke bekken nabij de Oe kraïense stad Dnepropetrovsk sta ken kompels in 11 mijnen, meldt het regeringsdagblad Izvestija. De partijkrant Pravda publiceer de gisteren een brief van werkne mers bij de staatslandbouwbedrij ven, waarin deze de eisen van de stakers onderschrijven, maar hun Secretaris van de communistische partij in Pavlograd Mironenko pro beert de een mijnstaker te overreden weer aan het werk te gaan. (foto ap> Leiden schakelt valkenier Schiphol in LEIDEN - De valkenier van de luchthaven Schiphol probeert in september de meeuwenoverlast in Leiden Zuid-West te bestrijden met zijn havik. De roofvogel wordt inge zet tegen de meeuwenkolonie om dat andere maatregelen tot nu toe niet hebben geholpen. Het is de be doeling dat de valkenier eerst enke le malen op proef langskomt. B en W van Leiden hebben vandaag tot het inschakelen van de valkenier besloten na reeksen klachten van bewoners. De kolonie, bestaande uit onge veer 100 zilver- en mantelmeeuwen, heeft zich genesteld in de omgeving van de Van Gravensandestraat en nestelt zich op en rond het voorma lige pand van Reed Tool aan de Rooseveltstraat. De bewoners wor den 's nachts uit de slaap gehouden door het gekrijs van de meeuwen. Volgens de klagers zijn er al ver schillende keren mensen aangeval- Politieman rijdt overvallers klem AMSTERDAM (ANP) - Een recher cheur van de Amsterdamse politie al deze heeft vandaag drie overvallers van een supermarkt in de hoofstad klem gereden met een vrachtwagen. De ze had hij geleend van een vracht petitie wagenchauffeur, die bij de winkel as komen lossen. De overvallers hadden daarvoor de televisie dat met vuurwapens het personeel van de mijnbouw lan- de supermarkt en een andere rachtwagenbestuurder die kwam len door de meeuwen terwijl ze pro beerden de nesten van de vogels te vernielen. Als de meeuwen nesten met eieren of jongen hebben, probe ren ze potentiële vijanden te verja gen en krijsen ze volop. De gemeente Leiden heeft al ver schillende malen geprobeerd de vo gels te verjagen. Er werden via een geluidsinstallatie angstgeluiden verspreid en op onregelmatige tijd stippen werd een knalapparaat aan gezet. De acties hadden tot op he den geen succes, integendeel de in druk bestaat dat het aantal meeu wen toeneemt in Leiden Zuid-West. De havik die op Schiphol eenzelf de taak heeft, kan pas in september worden ingezet omdat hij op dit mo ment in de rui is. Hij vangt en doodt meeuwen, maar de bedoeling is dat door zijn jacht de andere meeuwen op de vlucht slaan. Moordenaars gepalet BANGKOK (Rtr/AFP) - De politie in Thailand heeft drie mannen aan gehouden wegens de moord op 56 Vietnamese bootvluchtelingen. De vissers hadden op 2 na alle opvaren den van een schip met Vietnamese bootvluchtelingen met messen en bijlen omgebracht. De daders had den van een aantal slachtoffers de knieschijven verbrijzeld om te voorkomen dat zij zich zwemmend in veiligheid zouden brengen. De Vietnamezen waren aangeval len 3 dagen nadat zij uit Vung Tao in het zuiden van Vietnam waren ver trokken. Een overledene verborg zich, een tweede hield zich dood. Zeer warm i. In uidwesten mogel i onweersbui. Minimumtemperatuur van 27 graden in het Waddengebied tot 33 graden in het zuiden van het land. Overwegend matige zuidoosten wind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: eerst op veel plaatsen een regen of onweersbui; vanaf dinsdag weer perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond 23 graden, maar op zondag nog tussen de 24 en 30 graden. Zaterdag 22 juli zon op: 05.46 uur, zon onder: 21.45 uur; maan op: 23.14 uur, maan onder: 10.30 Waterstanden te Katwijk hoog water: 06.29 en 18.55 uur; laag water: 02.17 en 16.40 uur. 22 PAGINA'S Politie in Leiden houdt kijkdag gouden sieraden LEIDEN - De Leidse politie houdt maandag van 19 tot 21 uur in het bureau aan de Langegracht een 'kijkdag' voor mensen van wie de afge lopen jaren gouden sieraden zijn gestolen. Ze doet dit om zekerheid te krijgen over de herkomst van een groot aantal sieraden dat ze begin deze week aantrof in de woning van een 46-jarige man uit de Me- renwijk. De man, die wordt verdacht van heling, is gear resteerd. De politie kwam de man op het spoor na een insluiping in een woning aan de Aarstraat, vorige week. Daarbij werd een flinke hoeveelheid foto-appa- ratuur buitgemaakt. Die appa ratuur vond de politie terug in het huis van de man. Later trof ze daar ook een koffertje aan met een groot aantal gouden ringen, hangers, kettingen, broches, oorbellen, horloges en medaillons. In de koffer za ten bovendien uitleenbewij- zen van 45 gouden sieraden, af gegeven door een Haagse pandjesbaas. De Merenwijker houdt vol dat het eerlijk verkregen han delswaar betreft. De gestolen foto-apparatuur is inmiddels aan de eigenaar terugbezorgd. Wie de fotospullen heeft ge stolen, is nog niet duidelijk. De eisen van de stakers gebieden zijn in grote lijnen dezelf de. Het gaat om 'de acute sociale economische problemen in de ko lenindustrie', zoals het in i uit Vorkoeta heet. De vice-presi dent van de Sovjetunie, Anatoli Loekjanov, zei de problemen delijk zullen worden aangepakt. De minister voor kolenindustrie lossen, bedreigd. verzekerde de mijnwerkers dat de overeenkomst van tussen de sta kers in het Koesnetsk-bekken en de regeringscommissie voor alle mijn- bouwgebieden geldt. In totaal is 32 miljard gulden vrij gemaakt om de stakers tegemoet te komen. Het programma in 35 pun ten voorziet in de levering grote hoeveelheden vlees, boter, suiker en thee dit jaar. Het is niet duidelijk waar deze goederen vandaan moe ten komen, daar zij in het hele land schaars zijn. Ook zal er voor miljoe nen roebels aan goederen naar Sibe rië worden gestuurd, waaronder laarzen, wasmachines, zeep, televi sies. De stakers krijgen loonsverho gingen tot 40 procent. Andere toezeggingen betreffen de automatisering in de mijnindus trie, extra veiligheidsmaatregelen, een afslanking van de bedrijfslei ding. Ook komen er betere huisves ting, culturele en medische voorzie ningen. De stakingen braken vorige week dinsdag uit in het Koeznetsk-bek- ken en werden zaterdagavond over genomen door de mijnwerkers in het Donetsk-bekken, de twee be langrijkste kolenwinningsgebieden in de Sovjetunie. De stakingsactie is de meest omvangrijke vorm van ar beidsonrust sinds de jaren twintig. Waarnemers zijn van mening dat de mijnwerkersstakingen de Sovjeteconomie ernstige schade toebrengen. Door het tien dagen du rende arbeidsconflict heeft het land de winning van zes miljoen ton ko len moeten derven. Als gevolg Vakantiegangers bekijken de resten van hun caravan die volledig uitbrandde op de camping van in het gebied Leporge. (foto anp> PARIJS (GPD) Geen van de 30 Nederlanders op de door een bosbrand getroffen cam ping van Leporge in de Giron- de is gewond geraakt. Wel zijn veel persoonlijke bezittingen verloren gegaan. Dit meldt de ANWB-centrale in Lyon, die in direct contact staat met het rampgebied tussen Arcachon en Lecanau, waar sinds enige dagen bosbranden woeden met vlammen tot 30 meter hoogte. Vooral de harde, draai ende winden vormen een pro bleem voor de brandweer. Alle 7000 toeristen in dit ge bied konden, na te zijn ge waarschuwd, tijdig de vlucht de i de nemen kurkdroge pijnbossen. Ze mochten alleen hun directe persoonlijke bezittingen mee nemen. Van het gemeentelijke kampeerterrein Leporge is on geveer 40 procent in vlammen opgegaan. Gedupeerden zijn onderge bracht in scholen, hotels, ka zernes en andere gebouwen in de omgeving. Voor het ge meentehuis van La Grigne (op welk gebied zich het kamp Leporge bevindt) stonden gis teren zo'n 3000 kampeerders en caravanners om aangifte te doen van de schade die ze had den opgelopen. De ANWB heeft zijn leden die over een reis- en krediet brief beschikken, aangeraden tot vrijdag te wachten met weg te gaan. Als het kamp dan nog voor het publiek gesloten blijft, zal de ANWB voor de re patriëring van de caravans zorgen. Het kamp is voorlopig gesloten omdat de gendarme rie bang is voor ontploffingen van gasflessen. Kort voor de branden in de Gironde uitbraken, hadden zo'n 500 brandweerlieden met ondersteuning van blusvlieg tuigen en -helikopters gevoch ten om een andere i de Midi, buurt van Nimes, te doven. Het naturistenoord La Jen ny met 1800 gasten moest uit voorzorg worden ontruimd. Gistermiddag volgde even eens uit voorzorg de ontrui ming van de aan het meer van Lacanau gelegen camping De Tedey, waar ruim 2000 gasten verbleven. De zwaarst door de branden getroffen gebieden zijn de Languedoc, de Provence en de Cote d'Azur. Ieder jaar telt men er gemiddeld zo'n 2000 branden waarbij gemiddeld zo'n 35.000 hectaren aan bos verloren gaat. Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie Peugeot advertentie elders in dit blad DEN HAAG (GPD) - Over 5 jaar zal elk huishouden in Nederland maan delijks 17 gulden moeten betalen voor het bestrijden en voorkomen van verzuring van het milieu. Ver der is een aantal maatregelen nood zakelijk dat leidt tot: minder en duurder autorijden, energiebespa ring, schonere industrie, betere cv- ketels, meer woning- en kantoren- de stakingen hebben 50 bedrijven isolatie en minder vervuilende au- hun poorten moeten sluiten, aldus tomotoren. In totaal zal in 1994 1,5 het persbureau Tass. miljard gulden extra worden be- Een aantal grote staalbedrijven steed aan het terugdringen van ver en elektriciteitscentrales dreigt te zuring. In 2000 zal dat nog een half volgen. De schade zou overigens miljard meer zijn. veel groter zijn als de mijnwerkers Minister Nijpels (milieu) stuurde hadden ingestemd het de Kamer gisteravond zijn uitge- PUTTERSHOEK - Deze groep van 9 meisjes en 10 jongens gaat volgende maand een poging wagen om het record non-stop-discodansen te verbete ren. Het record dat nu op 102 uur staat wordt aangevallen met medische be geleiding. (foto ANP) werkte plannen voor een anti-ver- zuringsbeleid. Een bedrag van 1,2 miljatd gulden moet rechtstreeks door vervuilers (bedrijven, boeren, huishoudens, automobilisten) wor den opgebracht. Uit heffingen moet 305 miljoen komen en uit algemene middelen 10 miljoen. In 2010 moet de uitstoot van am moniak, stikstofoxyden, zwaveldi- oxyde en vluchtige organische stof fen met 80 tot 90 procent zijn terug gebracht. Nijpels hoopt te bereiken dat daardoor cultureel erfgoed (mo numenten, historische gebouwen, kunstwerken, bibliotheken), kan worden behouden, de gezondheids risico's worden beperkt en de drinkwaterkwaliteit op peil blijft. Aangezien de landbouw verant woordelijk is voor 94 procent van de uitstoot van ammoniak, wordt die sector maatregelen opgelegd ten aanzien van veevoer, stallen, mest- opslag en uitrijden van mest. Stikstofdioxyden worden terug gedrongen door energiebesparing, isolatievoorschriften, ontwikkeling van duurzame energiebronnen (zon en wind), scherpere normen voor industriële uitstoot en voor cv-ke- tels, meer en betere autokatalysato ren, jaarlijks milieukeuring van au to's, afschaffing van het reiskosten forfait en stimulering van openbaar vervoer. Om zwaveldioxyde terug te drin gen worden de eisen opgeschroefd die aan raffinaderijen en centrales worden gesteld. Ook moet het zwa- velgehalte in olie omlaag. De industrie moet de uitworp aan vluchtige organische stoffen dras tisch terugbrengen. Benzinesta tions moeten het verdampen van benzine bij het tanken tegengaan. Landbouw, bedrijven en huishou dens zullen zorgvuldiger moeten omgaan met bestrijdingsmiddelen. SAN JOSE (IPS) Onder toezicht van de regering van de Amerikaan se president Ronald Reagan werd halverwege de jaren 80 in Costa Ri ca een netwerk opgericht dat zich bezighield met smokkel van wa pens naar de contra's en drugs voor de Amerikaanse markt. Dat staat in het rapport van een parlementaire commissie in Costa Rica, dat giste ren werd vrijgegeven. Zij doet de aanbeveling om kolo nel North, admiraal Poindexter en generaal Secord, allen verdachten in het Iran-contra schandaal, niet meer tot het land toe te laten. Ook de voormalige Amerikaanse ambas sadeur in Costa Rica, Lewis Tambs, moet geweerd worden, vindt de commissie. De parlementariërs stellen verder voor de Amerikaan John Huil het land uit te zetten, als de tegen hem lopende processen op beschuldi ging van drugs- en wapensmokkel zijn afgerond. Huil, genaturaliseerd tot Costaricaan, heeft volgens eigen zeggen voor de CIA gewerkt en zou een goede bekende zijn van de Amerikaanse president Bush. De ranch van Hull in Costa Rica zou ge bruikt zijn bij de bevoorrading van contra's en de drugssmokkel. De voormalige Costaricaanse pre sident Daniel Oduber moet volgens de commissie de 25.000 gulden te ruggeven die hij heeft ontvangen als van de Amerikaan Casey, die in de VS gezocht wordt voor drugs smokkel. Verder mag Oduber nooit meer een publiek ambt bekleden, vinden de parlementariërs. Te veel cesium in heide voor honing DEN HAAG (GPD) - De Bond van Bijenhouders heeft imkers afgera den dit jaar hun bijen op de hei uit te zetten. De bovenlaag van de hei be vat nog steeds teveel cesium, een ra dioactieve stof die is vrijgekomen bij de ramp met de kerncentrale in Tsjernobil, nu 3 jaar geleden. De bond adviseert de consument dan ook Nederlandse heidehoning die toch op de markt komt, niet te eten. Heidehoning uit het buitenland bevat volgens voorzitter Roeien van de bijenhoudersbond geen cesi um. „De belangrijkste leveranciers zijn Frankrijk en Spanje. Die lan den hebben geen last gehad van de radioactieve golf die vrykwam na de ramp in Tsjernobil", aldus voor zitter Roeien. Morgen: yan den Ende begon een dag te vroeg Au pair wacht geen zorgeloze vakantie KGB-chef geeft eerste tv-interview DAM JA' IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M7J EIGEN STUK DV/ll VAN NEDERLAND Ik neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proef voor maar 26,50 Noteer mij voor een kwartaalabonnement 72,40 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (Aankruisen wat van toepassing is) Telefoon: Opsturen ii Locaties om 12.00 uur

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1