EIDEN Interesse beleggers voor bouw van studentenflats Nieuwbouw station De Vink Afschieten meeuwen Zuid-West uitgesloten lit. teil? - 'Vrijwel ondenkbaar dat waterbedrijf verdwijnt' LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 21 JULI 1989 Wachttijden lopen op tot anderhalf jaar LEIDEN - De Stichting StU- zend op het plan gereageerd. "Ze jaar ruim 150 buitenlandse studen- mogelijkheden voor. Voor- narticulierp heWnerc in te waarde is wel dat de flats vrij sober particuliere oeieggers in te moe,en worden uitgevoerd. De stu dentenhuisvesting probeert "'""til wviucii uugcvuctu. schakelen voor de bouw van denten die daar hun intrek studentenflats. Op die ma- hoeven niet te rekenen op een eigen nier hoopt de stichting de ke"ken,\ badkamer en toilet. De woningnood onder studen- beroep hebben gedaan op studentenhuisvesting. De kamernood wordt nog verder verhoogd doordat een groot aantal flats van de stichting toe is aan een opknapbeurt. Dit jaar kunnen tus sen de 300 en 400 kamer niet wor den gebruikt vanwege renovatie- werkzaamheden. Het tekort, dat In Leiden staan per 1 juli De huur van de appartementen vooral aan het begin van het studie- 2400 studenten op de wacht- zal bovendien 75 tot 100 gulden ho- jaar enorm is, vangt de stichting, liicf vnnr ppn Irampr nf wn. 8er uitvallen dan gebruikelijk is zoals te doen gebruikelijk, op door WO- ™°r dergelijke kamers. "De beleg- onder meer hotelkamers afte hu- rung. Zij moeten rekening gers willen natuurlijk een zeker ren- ren houden met wachttijden van dement halen". Hübben gelooft een half tot anderhalfjaar. echter niet dat de hogere huur LEIDEN - De Leidse Schouw burg heeft de ontheffing voor het parkeren van auto's in de Caecili- astraat nodig. Om die reden heeft de hoofdcommissaris van de Leidse politie, Mostert, de Schouwburg een ontheffing ver leend. Mostert benadrukt wel dat de ontheffing slechts voor het stallen van bestelauto's van ar tiesten en bijvoorbeeld de NOS geldt. "Het moet niet de bedoe ling zijn dat personeelsleden ge bruik maken van een voorziening die niet voor hen is bedoeld", al dus Mostert. Enige tijd geleden ontstond er deining rond het parkeren van privé-auto's van Schouwburgme dewerkers in de Caeciliastraat. In een van de auto's lag op de de pas sagiersstoel een kopie van een ontheffing. Duidelijk zichtbaar, maar niet op de plek waar ze hoort: achter de voorruit. Volgens de Schouwburgdirectie was het een oude ontheffing die een me dewerker mee naar huis had ge nomen nadat ze in september vo- Hoofdcommissaris Mostert: 'Ontheffing niet voor personeel van Schouwburg' rig jaar was ingetrokken. Op dat moment zou een nieuwe onthef fing zijn verleend door de politie, ditmaal rood van kleur omdat het kopiëren daarvan moeilijker is. Het CD A-raadslid Hettinga maakte zich erg boos over het ille gaal parkeren en beschuldigde de Schouwburgmedewerkers van misbruik van de ontheffing. Hij schreef over deze kwestie een brief aan B en W met daarin het verzoek een eind te maken aan deze situatie. Mostert kent de brief nog niet en wil dus ook niet inhoudelijk reageren. "Ik heb werk zat. Dus ik wacht de brief rustig af', aldus Mostert. Hij vertelt wel dat de ontheffing werd verleend nadat Schouwburgdirecteur Boelen enigszins wanhopig bij hem aanklopte. "Boelen was ten einde raad. Hij wilde met de Schouw burg nieuwe wegen inslaan, maar de wagens van de artiesten of de NOS konden nergens worden neergezet. Ik heb de bevoegdheid om voor incidentele zaken een ontheffing te verlenen. Om de Schouwburg te helpen heb ik voor deze, pragmatische oplos sing gekozen". Volgens Mostert zijn er maar enkele ontheffingen voor dit soort situaties verstrekt. Het pre cieze aantal weet hij niet. "Het zijn er heel weinig. Ik kan me ei genlijk alleen de ontheffing voor de bus van het bureau Halt herin neren. Deze bus moet er altijd bij staan als vandalen muren of zo schoonmaken". Voor 15 mille schade in hotel Schuttersveld LEIDEN - Uit het in aanbouw zijn de hotel aan het Schuttersveld is in de nacht van woensdag op donder dag een groot aantal koperen leidin gen gestolen. De leidingen, die al waren gemonteerd, zijn door de da ders van de muren en plafonds ge rukt. Het bouwbedrijf Erica, dat aan gifte heeft gedaan bij de politie, schat de schade op ongeveer 15.000 gulden. In diezelfde nacht is bij het eveneens in aanbouw zijnde kan toor voor de stichting Research voor Beleid een vijftien meter hoge rolsteiger gestolen. De politie kon vanmorgen nog niet vertellen wat de waarde is van deze steiger. De meeste studentenwoningen die de stichting in beheer heeft, zijn ge bouwd met behulp van rijkssubsi dies. De stichting krijgt jaarlijks echter maar geld voor enkele tien tallen woningen of kamers, terwijl ze per jaar ten minste 200 nieuwe appartementen zou moeten bou wen om de kamernood te kunnen oplossen. "Vandaar dat we steeds intensiever zoeken naar alternatie ven", verklaart directeur A. Hüb ben van de Leidse Stichting Stu dentenhuisvesting. De bouw van studentenflats met geld van parti culiere beleggers is één van die op lossing. Volgens Hübben hebben de be leggers tot dusver nog niet afwij- Voorbijganger palet Leidse tasjesdief LEIDEN - Een bewoner van de Hooglandse Kerkgracht heeft gis teravond een 18-jarige Leidse tasjesdief gegrepen en later overge dragen aan de politie. De jongeman rukte, terwijl hij met zijn fiets langs reed, in de Koppenhinksteeg het tasje van de schouder van een 42-ja- rige vrouw uit Rijpwetering. De Leidenaar zette op zijn fiets de ach tervolging in, haalde de tasjesrover aan het eind van de Koppenhink steeg in en drukte hem tegen de grond. Even later droeg hij hem over aan de gewaarschuwde politie. Jongetje (2) valt van balkon LEIDEN - Een tweejarig jongetje is gistermiddag aan de Morsweg van een balkon op de eerste verdieping gevallen. Hij is met onbekend letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Hij is van het balkon gekropen toen zijn twee zus jes, die op hem pasten, hem even uit het oog verloren. Leidse schutter twee jaar cel in LEIDEN - De Leidenaar die in april van dit jaar schoten afvuurde bij het café V^n Meizen aan de Nieu we Beestenmarkt, is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, waar van een jaar voorwaardelijk. De of ficier had een onvoorwaardelijk straf van drie jaar geëist. Het wild-west tafereel speelde zich af nadat de 26-jarige Leidenaar zijn stiefvader en schoonvader had uitgenodigd voor een avondje stap pen. Bij het derde café kreeg één van hen ruzie. Dat liep zo hoog op dat de drie uit het café werden ge zet. De Leidenaar stapte daarop ach terin de auto en vuurde vervolgens enkele schoten af op het café. Won der boven wonder werd ér niemand geraakt. Nico Kager derde bij WK bartenders LEIDEN - De Leidse bartender Ni co Kager is onlangs in Frankrijk derde geworden tijdens de wereld kampioenschappen voor barten ders. Hij kreeg de prijs dank zij on der meer de door hem bedachte cocktail Minoas. Eerder al was Ka ger - die bij het Leidse Holiday Inn werkt - Nederlands kampioen ge worden. Zijn derde plaats tijdens de wereldkampioenschappen levert hem onder meer een rondreis door Europa op. obstakel zal vormen voor studen ten. "Het is of een iets hogere huur, of een lange wachttijd". Hübben verwacht in september meer zekerheid te kunnen geven over de particuliere bouwplannen. Als de plannen doorgaan, zal de eer ste flat niet voor 1991 zijn verwezen lijkt, vermoedt de directeur studen tenhuisvesting. De stichting probeert ook, met andere stichtingen voor studenten huisvesting, een regeling te treffen met het ministerie voor volkshui vesting. De organisaties wensen dat het rijk meer geld voor studenten woningen beschikbaar stelt aan ty pische universiteitssteden. Volgens Hübben heeft de staatssecretaris na een gesprek over deze zaak onlangs beloofd' over de regeling na te den ken. Buitenlanders De problemen van de stichting ne men nog altijd toe door het stijgen de aantal studenten. Ook dit jaar is het aantal inschrijvingen dat de stichting heeft binnengekregen weer licht omhoog gegaan, volgens Hübben vijf procent meer dan in 1988. Een bijkomende moeilijkheid is dat zich bovendien steeds meer buitenlandse studenten zich bij de organisatie melden. Deze studenten nemen deel aan EG-uitwisselings- programma's, en verblijven vaak maar drie tot zes maanden in Neder land. "Die moeten direct aan een ka mer worden geholpen. Dat bete kent dus een extra beslag op de wo ningvoorraad", stelt Hübben, die er aan toevoegt dat in Leiden vorig Aantal bewoners is bang (vervolg van pagina 1) nesten het best kan plaatshebben. T _T_ Bekeken wordt overigens nog of de LEIDEN - Afschieten van de gemeente dit zelf zou moeten doen. meeuwen m Zuid-West is on- In het najaar zou de valkenier van mogelijk. De bewoners hebben Schiphol dan kunnen komen. Zijn de gemeente dat gevraagd, havik jaagt op de meeuwen en gaat maar die maatregel wordt afge- °P zÜn Pr°°i zitten wachten totdat wezen. Afschieten is zeer moei- J?aa.f k(?mt- Yia een zendertje liik omdat de voeels hooe en kan de havik en z,jn Pr001 w°r<ten vliegen. Bovendien zouden de overigens ook overleg met andere aangeschoten meeuwen overal verspreid terecht komen en een langzame dood sterven. Verder wordt het afschieten om ge voelsmatige redenen afgewe zen. "Veel mensen zullen tegen een dergelijke methode zijn". uü 51 meent het Leidse college.. Het verstoren van de nesten in de. broedperiode lijkt de meeste effec tieve methode, zo wordt geconclu deerd. Al bestaat daarmee het risico dat de meeuwen zich slechts ver plaatsen. Beheerders van allerlei - LEIDEN De sloop van het veevoederbedrijf Schrama aan de Rijndijk is bijna afgerond. De verwachting is dat gebouwen zullen worden geïnfor- er na de bouwvakvakantie kan worden begonnen met de bouw van woningen. Er komen in totaal zes woningen meerd door de gemeente van het type 'twee onder een kap'. Tegen het bouwplan zijn geen bezwaren ingediend. (foto Jan Holvast) wijze waarop de verstoring de r M f#^ m^ÊÊÊK& - - m ■HIM Voorzitter Mollema van nutsbedrijf EWR: De spoorwegovergang De Vink wordt in december voor een periode van vier jaar afgesloten. (foto Jan Holvast) Spoorwegovergang vier jaar afgesloten LEIDEN De Nederlandse Spoor wegen gaan het station De Vink to taal vernieuwen. Het nieuwe station krijgt een onderdoorgang voor bus sen, fietsers en voetgangers. Via de ze doorgang kunnen treinreizigers via trappen de perrons bereiken. Voor gehandicapen leggen de NS twee liften aan. In het station wordt veel glas verwerkt ten behoeve van de sociale veiligheid. Station De Vink krijgt bovendien een totaal vernieuwd voorplein. Het plaats- kaartenkantoor komt aan de zijde van de Stevenshof. Herbouw van het station is nood zakelijk omdat het spoor tussen Leiden en Mariahoeve wordt ver breed van twee tot vier sporen. Mo menteel leggen de NS een spoordijk aan die hoger ligt dan het huidige spoor. In de periode 1990-1992 voor zien de Spoorwegen deze dijk van seinen, rails en bovenleidingen. Daarna wordt het treinverkeer over het nieuwe spoor geleid en begint de verhoging van het huidige spoor. Eind 1994 is de verdubbeling van het traject een feit. De spoorwegovergang De Vink wordt eind 1989 voor een periode van vier jaar afgesloten. In de perio de wordt er een viaduct aangelegd om een verbinding tussen de Ste venshof en Leiden Zuid-West tot stand te brengen. Voor fietsers en voetgangers wordt er een noodvoorziening aan gebracht. Ook voor hen zal de spoorwegovergang eind van dit jaar echter enkele dageh zijn afgesloten. De afsluiting van enkele dagen is noodzakelijk omdat de bestaande ahob-installatie moet worden ver plaatst. Door de afsluiting van De Vink wordt het kruispunt bij de Haag- sche Schouw aanzienlijk drukker. Daar plaatst de gemeente dan ook verkeerslichten. Door de recente re constructie van het kruispunt ver wacht de gemeente overigens dat de afwikkeling van het verkeer on danks de toenemende drukte soe pel verloopt. Voor fietsers en voetgangers komt er wellicht nog een tweede tunnel onder het spoor. Die zou een verbinding moeten vormen tussen de Stevenshof en sportcomplex Het Wedde in Voorschoten. De kosten van dit project bedragen 1,7 miljoen gu4den. De gemeenten Leiden en Voorschoten en de NS zijn het nog niet eens kunnen worden over de verdeling van de kosten. LEIDEN - "Het is vrijwel ondenk baar dat het waterbedrijf nu nog verdwijnt uit de EWR. Het zou bete kenen dat het personeel opnieuw van functie moet wisselen en we de organisatie opnieuw moeten aan passen. Dat zou heel vervelend zijn, vooral ook omdat we het nieuwe be drijf nu juist aan het opbouwen zijn. Maar ik denk dat we een goede kans maken het beroep tegen het provin ciale waterplan te winnen. De Raad van State heeft in 1987 al bepaald dat de provincie rekening moest houden met nieuwe inzichten en ontwikkelingen. Ik denk dat de de finitieve oprichting van de EWR duidelijk een nieuwe ontwikkeling De Alphense wethouder K. Mol lema, onlangs voorzitter geworden van de raad van commissarissen van het regionale nutsbedrijf EWR, ziet de toekomst van het bedrijf met vertrouwen tegemoet. De provincie mag dan vast van plan zijn de 'wa- terpoot' van dit bedrijf samen te voegen met het Haagse duinwater- bedrijf, de EWR is niet van plan zich daar zonder slag of stoot bij neer te leggen. En volgens Mollema staat 'zijn' nutsbedrijf in deze zaak be hoorlijk sterk. "De provincie stelde bij de fusie van de EWR de voorwaarde dat de drinkwaterbedrijven er later zonder extra kosten uit te halen moest zijn. Aan die voorwaarde hebben we ook voldaan. Toch zal een 'desintegra tie' alles behalve eenvoudig zijn. In middels zijn we hard bezig om het nieuwe bedrijf op te bouwen. De personeelsleden krijgen geleidelijk aan meer zekerheid over hun func ties". "Verdwijnt het waterbedrijf uit de EWR, dan moeten we de zaak weer helemaal omgooien. Maar waarom zou je dingen veranderen als blijkt dat ze goed werken? Toen de provincie haar plan maakte, werd er over de oprichting van het nieuwe nutsbedrijf nog flink geru zied. Nu staat het bedrijf echter op poten. Ik denk dan ook dat de Raad van State (bij wie de EWR beroep aantekent tegen het provinciale wa terplan, red.) hiermee zeker reke ning zal houden". Leiden Mollema is de opvolger van de Leid se wethouder Fase, die vorige maand is opgestapt om watergraaf van het zuiveringsschap West- Overijssel te worden. Met de uitver kiezing van de Alphense wethouder bepaalt voor het eerst een niet-Lei- denaar het 'gezicht' van het grootste nutsbedrijf in dit gebied. Tot dusver was het voorzitterschap van eerst het EBR en later de EWR steeds toe gewezen aan de wethouder econo mische zaken van de gemeente Lei den. Over het feit dat niet Fases opvol ger Van der Nat tot voorziter is ge kozen zegt Mollema; "De raad van commissarissen wilde iemand als voorzitter hebben die in het verle den bij de EWR betrokken is ge weest, en ook in de toekomst nog enige tijd betrokken kan blijven. Door die laatste voorwaarde viel een aantal van de huidige commis sarissen (de meesten zijn wethou der in één van de bü het EWR aan gesloten gemeenten, red.) al af. Zij willen zich niet herkiesbaar stellen bij de komende gemeenteraadsver kiezingen. Ik ben daarentegen wel beschikbaar. Of ik word herkozen is natuurlijk een tweede". "De overige commissarissen had den eenvoudigweg geen zin in het voorzitterschap, waardoor Van der Nat en ik overbleven. Omdat Van der Nat nog definitief moet worden geïnstalleerd als commissaris, en ik vanaf het begin bij de EWR betrok ken ben geweest, viel de keuze op mij". Onder zyn 'bewind' zullen er bij de EWR geen drastische koerswijzi gingen worden ingezet, stelt de Alp hense wethouder. "De raad van commissarissen is een organisatie die toezicht houdt op de directie, die op haar beurt moet uitvoeren van de aandeelhouders besluiten. Het is een heel ander orgaan dan, zeg maar, het college van beheer van het EBR. Dat was echt een da gelijks bestuur wat in grote lijnen de dienst uitmaakte bij het bedrijf'. valkeniers zodat er met meerdere havikken tegelijk kan worden ge jaagd. Risico blijft wel dat de jacht met de roofvogels de meeuwen slechts doet verhuizen naar een ander deel Leiden. De vogels zijn al een den. Het probleem doet zich niet al leen hier voor. "De meeuwen trek ken steeds meer landinwaarts", al dus ambtenaar Uljee, de opsteller van de gemeentelijke nota over de overlast die vandaag door B en W werd vastgesteld. "Het vermoeden is dat de meeuwen uit hun normale broedgebieden (de duinen, red.) zijn verjaagd door de komst van de vos. Ze zijn toen op zoek gegaan naar alternatieve broedgebieden. Je ziet de meeuwen ook overal in het kustgebied. Wij hopen nu dat de ha vik de taak van de vos overneemt". De overlast in Zuid-West teistert de bewoners sinds vorig jaar. De herrie wordt steeds groter, zo stelt Uljee. By een controle in mei zijn er 46 nesten aangetroffen op het dak van Reed Tool. Daarvan zijn er der tig verwijderd en van de andere zes tien de eieren geschud. Begin juli werden er wederom 35 nesten aan getroffen, ditmaal met zestien jonge meeuwen. Het gevolg van de actie op het dak van Reed Tool was dat de meeuwen andere delen van de wijk opzochten en daar nesten bouwden. Een andere reden voor de nieuwe nesten is zeer waarschijnlijk de toe name van het aantal meeuwen. Volgens Uljee is het nodig dat de gemeente optreedt tegen de vogels. "Als het dit jaar niet lukt met de ha vik, dan moeten we voor volgend jaar een goed plan maken voor de bestrijding, want anders blijft het aantal meeuwen toenemen", zegt hij. Er zijn verschillende bestrij- dingsmethoden, zoals het uitroeien van de meeuwen. "Daar wordt over gedacht, maar het ligt heel moeilijk. Er zyn nu al mensen die hebben ge hoord over de klachten en ons bel len met de mededeling: laat die beesten alstublieft met rust". Uljee benadrukt dat de meeu- wenoverlast nu het grootst is. "De vogels hebben op dit moment jon gen. Als die uitvliegen, over een of twee weken, wordt het heel wat rus tiger". De bewoners klagen niet alleen over het gekrijs, ze zijn ook bang voor de meeuwen. Als ze jongen hebben gedragen de vogels zich agressief en maken duikvluchten naar iedereen die in de buurt komt. De bewoners zijn bang dat de meeu wen nog agressiever worden en mo gelijk kinderen aanvallen. Volgens Uljee is dat vrijwel uitgesloten. Het blijft bijna altijd bij duikvluchten. "Slechts zelden duiken meeuwen door tot hun belager. Bij onbekend heid met dit gedrag wordt het ech ter al gauw als aanval ervaren. De meeuw heeft dan bereikt wat hij wilde. Voor degene die hte over komt, is het evenwel een onplezieri ge ervaring", zo schrijft Uljee in de nota. Jongen gewond LEIDEN - Een 13-jarige jongen uit Leiderdorp heeft gisteravond bij een verkeersongeval op de Lage Rijndijk een arm gebroken. De jon gen reed op het kruispunt met de Van Heussenstraat tegen een ande- re fietser aan. Deze fietser, een man van 30 tot 40 jaar oud, is er na het on geval vandoor gegaan. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11