AUTOBEDRIJF VAN HAASTEREN AUTO LEITHON Honda Civic Sedan in duurtest Peugeot 309 ranker van vorm in 1990 Nederlandse firma brengt Austin Mini cabriolet Dow Chemical trekt miljoen uit voor oplossen vervuiling Ieren verdacht van aanslagen in BRD Touwbaan 18, Leiderdorp. Tel. 071-895000 Off. Honda dealer voor Leiden e.o. Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Ontwikkeling windenergie achter op schema Burmaanse oppositie last demonstraties af DONDERDAG 20 JULI 1989 Open versies Fiat Panda en Uno op komst Een nieuwe verschijning op de Ne derlandse markt is de Cabrioni. een tot cabriolet omgebouwde Austin Mini. De open Mini is een produkt van het nieuwe bedrijf Cabrioni Ca- brio Design in Huissen, dat in april werd gesticht. De onderneming wordt geleid door Ed van Bon en Cor Stoop. Zij hebben in samenwer king met Duitse ingenieurs de ca brioletversie van de Mini ontwor pen. De auto heeft een aparte type goedkeuring van de Rijksdienst voor het Wegverkeer. De methode van ombouw is vergelijkbaar met die welke de Hilversummer Hans van As (HAVAS) jaren geleden als toenmalige DAF-garage toepaste met de DAF 33, 44 en 55. Door het fabriceren van een voorraad om- bouwsets kan Cabrioni Cabrio Design haar Mini-cabrio's in serie bouwen. De nieuwe firma heeft al vergevorderde plannen om ook van de Fiat Uno en de Fiat Panda een ca brioletversie in serie te produceren. Er is al een open Panda gereed. De typegoedkeuring voor de Mi- ni-cabrio werd op 25 mei verleend. De firmanten Van Bon en Stoop denken een gat in de markt te heb ben gevonden. Het dertigjarig jubi leum van de Mini zien zij als een ex tra stimulans om een open variant van dit Engelse autootje te brengen. Naast nieuwe auto's is het moge lijk om ook gebruikte Mini's om te bouwen. Voor een prijs vanaf 8250 gulden kan een Mini-bezitter zijn wagentje laten ombouwen. Op ba sis van een nieuwe Mini wordt de Cabrioni leverbaar vanaf 24.250 gul den. De Cabrioni heeft geen opstaande carrosseriedelen of een rolbeugel. Het is een echte open cabriolet, waarvan de open kap volgens de makers van 'Mercedes-kwaliteit' is. De kapconstructie bestaat uit ge spoten roestvrij stalen buizen. Het wegnemen van het dak vergde aan passingen aan de bodem. Er is ook een hardtop met glazen ramen in voorbereiding, waarbij op basis van recycling het oude dak een rol ver vult. De Huissense firmanten leveren verder allerlei accessoires voor hun cabrio's, zoals verbredingssets, houten dashboards, houten sturen, lederen bekleding enzovoorts. Ca- brioni Cabrio Design denkt voorlo- De Cabrioni in vol ornaat. De nieuwe open Mini is leverbaar vanaf pig jaarlijks vijftig open Mini's te 24.250. (foto gpd) kunnen afleveren. Het procédé en het model zijn gedeponeerd en dus beschermd. De onderneming richt Op de vraag of het wel verstandig woordt een woordvoerder van Ca- zich voorlopig op de Beneluxlan- was een auto uit te kiezen, waarvan brioni Cabrio Design, dat Austin den. De verkoop zal straks geschie- vaststaat dat Austin Rover deze niet Rover de Mini nog minstens twee den via een landelijk dealernet. lang meer zal produceren, ant- jaar zal blijven maken. NOL VAN BENNEKOM De Honda Civic Sedan, die een aan tal maanden onder de loep wordt genomen. Het gebruikelijke beeld v auto's waarover zo vaak wordt ver haald, zal op gezette tijden, worden doorbroken. Een tot de midden klassers behorende Honda Civic Sedan zal gedurende een groot aan tal maanden worden gevolgd. De rode Civic die daarvoor werd uitgezocht, is een vijf maanden ou de sedan voorzien van een viercilin- der motor van anderhalve liter. De prijs van de auto is 28.890 gulden, zonder de extra's die in de testwa gen zijn aangebracht, waarvan met name de stuurbekrachtiging heel plezierig is. De cilinders zijn twee inlaat- en twee uitlaatkleppen, hetgeen een betere verbranding van het benzine-luchtmengsel met zich meebrengt. De auto is voorzien van een viertraps automatische versnel lingsbak. De meerkleppentechniek impli ceert ook dat de auto met de lood vrije brandstof zuinigjes om zou moeten springen. Dat klopt ook, want gedurende de eerste vijfdui zend kilometer is een brandstofver bruik van 357 liter genoteerd, een gemiddelde dus van 114, en dat met een niet bepaald zuinige rijstijl. Daarvoor werd een bedrag van 589,05 gulden betaald. Daarnaast werd over deze eerste periode een bedrag van 183 gulden aan motorrijtuigenbelasting be taald, de verzekeringspremie be droeg 5/12 maal 1136 gulden: 473,33 gulden. Totaal werd uitgegeven een bedrag van 1245,38 gulden. Per maand waren we, om de Honda te kunnen rijden, een bedrag van 249,07 gulden kwijt. In die eerste 5 maanden heeft de Honda zich braaf gedragen. Geen extra kosten voor reparaties en we hebben de dealer niet hoeven opzoeken met garantie zaken. COR VAN DEN BURG „We vonden de 309 niet echt in de Peugeot familie passen en daaraan hebben we nu wat gedaan." Zo luidt de verklaring voor de gewijzigde grille en achterzijde bij het model voor 1990. De 'gerestylde' en ranker ogende 309-serie zal volgend jaar ook worden uitgebreid met een tur bo diesel en een snelle GTI zestien- klepper. Hierin ligt de 160 pk sterke motor uit de 405 MI16. Die maakt de ongeveer 150 kg lichtere 309 be hoorlijk warmbloedig. Verder zal de fabriek begin sep tember de opvolger van de 505 ont hullen. Dat meldde tenminste de Franse pr-functionaris deze week bij de presentatie van de vernieuw de 309 in de streek Elzas. Want ook die grote Peugeot 'cing-zero-cinq' past niet meer in de familie, waar binnen het bloedverwantschap klaarblijkelijk wordt gedirigeerd door de successen van de 205 en de 405. De uiterlijke wijzigingen van de 309 waren niet primair bedoeld om de verkoopresultaten van deze klei nere middenklasser op te vijzelen. Want de vraag naar de wagen over treft nog steeds de aanvoer vanuit de fabriek. Algemeen-directeur Hervé van Peugeot Nederland be vestigde bij de presentatie van het 'gerestylde' model, dat dit ook in ons land geldt. De 309 kreeg de grille, die we ken nen van de 405 en de 205; de drie ho rizontale spijlen met in het midden het staande leeuwtje. De achterzij de van de auto lijkt op die van de 405. De achterlichten met rookkleu- rig glas en de ruimte daartussen kregen precies dezelfde vormge ving. Verder verlaagde Peugeot de tildrempel. De derde of, afhankelijk van het type, vijfde deur opent in 1990 vanaf de bumper. Het hele concept van de 309, zoals onder meer chassis en wielophan ging, bleef verder hetzelfde. Wel siert een nieuw dashboard het inte rieur vanaf volgend jaar. De gebo gen lijn van het dashboard gaat vloeiend over in de middenconsole en de afwerking is gladder. Het ge heel ziet er zeker niet onoverzichte lijker uit. Integendeel, door het ont breken van veel biesjes of lijntjes zijn de knoppen visueel goed geac centueerd. De nieuwe 309's worden op zijn vroegst in september in Nederland verwacht. De goedkoopste XE-uit- voering zal rond de 22 mille gaan kosten en dat betekent nauwelijks prijsverhoging. Het instapmodel heeft niet meer het nog van het Tal bot-tijdperk stammende 1100 cc motorblok, maar de 1360 cc vier-cy- linder krachtbron van Peugeot. Met een vermogen van tachtig pk maakt deze machine van de 309 een soepel te rijden wagen. Bij lagere toerentallen is er voldoende trek kracht voorhanden, zo bleek uit een korte rij impressie in de heuvelach tige Elzas. Met een beetje doortrek ken in de versnellingen, standaard een vijf-bak, valt de 309 heel pittig te rijden. Trillingvrij Wie echter het dubbele aan vermo gen wenst, dus zo'n slordige 160 pk, dient tot begin volgend jaar te wachten op de GTI met zestien kleppen motor van 1905 cc. Dit type zal ook zo'n beetje twee keer de prijs van een XE gaan kosten. De ondanks het hoge vermogen tril- lingvrije krachtbron uit de 405 MI16 is met passen en meten in het voor onder van de 309 gekregen. In combinatie met brede laagpro- fielbanden, een straffe maar zeker niet te Spartaanse vering en een kor te eindoverbrenging ontstond zo een handelbare sportwagen. De ac celeratie van nul naar honderd kilo meter per uur beloopt 7,8 seconden en volgens de fabriek bedraagt de top 220 km/u. Het wachten is nog op een 205 met dezelfde motor. Dat moet helemaal een sensatie zijn. De turbo diesel is de tegenpool van al dat geweld. Door de goede demping doet deze motor stiller zijn werk dan de benzine-uitvoeringen. Bovendien maakt hij door de lange eindoverbrenging in de aandrijving erg weinig toeren. Wel moet het toe rental boven de 2000 per minuut worden gehouden. Daaronder valt .de trekkracht tegen, doordat de tur bo dan nauwelijks druk levert. Het is dezelfde motor als in de 405 turbo diesel, de 1.7 liter dus met uit laatgascompressor, maar in de 309 zonder intercooler. Daardoor levert de machine geen 90 pk maar 78 pk. Dat acht Peugeot voldoende, gezien het gewicht van de 309. In de prak- AUTO-ALLERLEI FORD komt in navolging van Toyo ta nu ook met een 'lean-burn' motor. Deze geheel nieuwe 2 ltr. versie neemt genoegen met een zeer arm mengsel (1:19) lucht/brandstof om bewegingsenergie te produceren. Dit 30 procent armere mengsel le vert behalve een schonere verbran ding meer vermogen en koppel. De 120 pk sterke motor is leverbaar in de Sierra en Scorpio samen met de vernieuwde handgeschakelde 5- bak of de verbeterde 4-traps auto maat. SUZUKI levert de onlangs op de markt gekomen Vitara, de terrein- auto voor de weg, nu ook met ge- tijk blijkt de wagen daarmee ook prima uit de voeten te kunnen. Alle benzine-versies worden in 1990 met drie-weg katalysator en brandstofinjectie geleverd. „Ze zul len voldoen aan de eisen die de overheid dan gaat stellen. Toch vin den wij de katalysator niet de oplos sing als het gaat om schone uitlaat gassen. Automotoren moeten niet worden behandeld als een filtersi garet", meent de Franse pr-functio- De PSA-groep zoekt dan ook naar andere oplossingen, zoals een lean- burn motor. „Nog voor het eind van dit jaar zullen we een Peugeot en een Citroën daarmee uitrusten." Verder wordt gestudeerd op een dieselmotor met directe brandstof- inspuiting, voor schonere uitlaat gassen en een zuiniger brandstof verbruik. WIM OTTEN blindeerde achterzijruiten en vlak ke laadvloer. De Vitara, die in Ame rika via GM als Geo Tracker op de markt wordt gebracht, is als Com mercial en Van JLX op grijs kente ken voor 27,5 en 28,5 mille te leve ren. Dat scheelt met de gewone ver sies ongeveer 9 mille, geen gering prijsverschil als je toch geen vier zit plaatsen nodig hebt. FIESTA VAN heet de nieuwste uit voering van de 'statische RAI-pri- meur' die Ford begin dit jaar pre senteerde. Deze kleine besteller heeft een laadcapaciteit van 1 kuub en de laadvloer is 133 cm lang. Tus sen de laadruimte en de stoelleunin gen zit een halfhoog schot dat als extra met draadgaas is te verlengen. De Fiesta Van is leverbaar met een 1.1 ltr. armmengsel motor of de nieuwe 1.8 ltr. diesel. BINNENLAND/ECONOMIE Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor De achterzijde van de 309 lijkt nu door de trapeziumvormige achterlichten sterk op die van de 405. (foto gpdi ceiten informatie in te de CRI zwijgt in alle talen over deze affaire. De in de Bondsrepubliek gevan gen zittende IRA-leden Terence McGeough en Gerard Hanratty zul len worden vervolgd voor hun rol bij twee aanslagen op Britse kazer nes in Westduitsland uit 1987 en 1988. In Nederland worden zij ver dacht van medeplichtigheid aan de aanslag in Roermond. Volgens de woordvoerder van de hoogste Westduitse openbare aan klager Kurt Rebmann worden de in Frankrijk gearresteerde IRA-leden in ieder geval niet verdacht van de aanslagen op Britse doelen in de,ja ren 1987/1988. De Duitse recherche onderzoekt momenteel wat de rol is van de verdachten bij de recente aanslagen in Westduitsland. De drie in Sait-Avold aangehou den IRA-leden waren net de grens met Westduitsland overgestoken in een gehuurde Audi 80. De Franse geheime dienst was getipt door de Britse autoriteiten na de arrestatie van de twee IRA-leden in Ierland, die net met de veerboot vanuit Le Havre de oversteek hadden ge maakt. Dit tweetal had een lijst met adressen in Parijs en Oost-Frank rijk bij zich. De IRA-leden hebben blijkbaar vakantiewoningen in Oost-Frankrijk gebruikt als uitvals basis voor hun aanslagen in de Bondsrepubliek en mogelijk voor die in Limburg. In een woning bij Sainte Menehould trof de Franse politie elektronische apparatuur voor het op afstand laten ontploffen DELFZIJL (GPD/ANP) - Dow Chemical in Delfzijl trekt een mil joen gulden uit voor een onderzoek van een team specialisten om de concentratie monochloorbenzeen (MCB) in het afvalwater terug te dringen. Dit team moet de best denkbare technische oplossing aan dragen. SINGAPORE (GPD) - Zwaargewa pende militairen hebben gisteren in de Burmaanse hoofdstad Rangoon hardhandig studenten van de straat verwijderd. De soldaten sloegen met stokken op de groepen studen ten die zich bij de Shwedagon Pago de hadden verzameld. Ooggetuigen zagen dat soldaten, met de bajonet op het geweer en gewapend met granaatwerpers, de studenten te lijf gingen. Oppositieleider Aung Sang Suu Kyi had eerder een herdenkingsbe toging bij het mausoleum van haar vader generaal Aung Sang, een na tionale held, afgekondigd. De beto ging werd echter weer afgelast toen Het bedrijf is in opspraak geraakt door de lozing van afvalwater waar in meer dan 10.000 keer te veel MCB zit. Het bedrijf moet van Gedepu teerde Staten, naast een vergunning om op de riolering te worden aange sloten. een lozingsvergunning aan vragen bij Rijkswaterstaat. Dow is het daar niet mee eens en het militaire regiem van generaal Saw Maung de maatregelen van staat van beleg verscherpte. Hij gaf de militaire bevelhebbers onder meer toestemming om ter plaatste overtreders te veroordelen tot straf fen variërend van drie jaar dwahg- arbeid tot de doodstraf. Ooggetuigen zagen hoe militairen de opgepakte studenten met stok ken sloegen en ze hardhandig in vrachtwagens smeten. Duizenden zwaar gewapende militairen pa trouilleerden in de straten van de hoofdstad. De wegen naar het hoofdkwartier van de NLD waren afgesloten. wil een overgangsregeling voor de duur van een jaar. In dat jaar wil Dow toewerken naar terugdringing van de MCB-concentratie in het af valwater. Het bedrijf wil doorgaan met de incidentele lozingen. Gede puteerde Staten van Groningen hebben dat verboden. Dinsdag werd bekend dat Dow in elk geval sinds 1988 concentraties van de stof monochloorbenzeen op de Eems loost in een hoeveelheid van tienduizend keer de toegestane norm. Mogelijk werd deze norm al sinds 1978 door het bedrijf over schreden. Vanaf die tijd zijn vol gens Van Dijk geen controles van de lozingen meer door de provincie verricht. Volgens een woordvoer der van Dow Chemical is er sinds 1975 niets veranderd in het produk- tieproces en wordt er sindsdien evenveel geloosd. Dow Chemical mocht op basis van een mondelinge afspraak met de provincie, gemaakt in 1975, niet meer monochloorbenzeen lozen dan 0,01 mg per liter. Omdat er drie jaar lang bij controles van het Rijks Instituut Lozing Afvalwater (RIZA) geen monochloorbenzeen werd aangetroffen, heeft de provincie de lozingen van het bedrijf vervolgens niet meer gecontroleerd. Wel werd afgesproken dat de provincie bij zondere lozingen zou controleren. Het bedrijf zou dat van te voren melden, maar heeft dat nooit ge daan. HEERLEN (GPD) - De drie IRA-le den die afgelopen vrijdag in het Franse Saint-Avold zijn aangehou den, worden verdacht van betrok kenheid bij de recente bomaanslag op de Britse kazerne in Osnabrück op 19 juni waarbij een gewonde viel. Ook worden ze verdacht van de moord op een Britse soldaat in Han nover op 2 juli 1989. Ook twee IRA-leden die twee da gen eerder werden aangehouden toen zij Ierland wilden binnengaan, worden van betrokkenheid bij de aanslagen verdacht. Onder de in Frankrijk gearresteerde verdachten bevindt zich Patrick Murray (45), bijgenaamd 'de paus', een kopstuk van de IRA die het brein zou zijn achter de bloedige aanslag op de Britse premier Thatcher in Bright on in 1984. Onduidelijk is of de aangehouden IRA-leden ook iets te maken heb ben met de aanslagen in Roermond en Nieuw-Bergen op 30 april vorig jaar, waarbij drie Britse soldaten werden vermoord. De rijkspolitie Limburg heeft de Centrale Recher che Informatiedienst (CRI) in Den Haag verzocht bij de Franse autori- DEN HAAG (GPD) - De doelstellin gen voor het opwekken van wind energie zullen niet worden gehaald. Dit jaar is maar 50 procent van het aantal verwachte windmolens neer gezet. Het plan om in 1990 met windmolens 100 tot 150 megawatt stroom te produceren, zal een ver traging van twee jaar oplopen. De doelstelling om bij de eeuwwisse ling 1000 megawatt stroom uit windenergie op te wekken, kan al leen nog gehaald worden als er ex tra inspanningen op dit terrein tot stand komen. Minister De Korte (economische zaken) heeft dit de Kamer meege deeld. De bewindsman zegt dat er nu vanuit zijn ministerie wordt be keken hoe een betere samenwer king tussen de fabrikanten van windmolens tot stand kan komen. Voorts wordt bezien hoe de kwali teitseisen aan windmolens ver scherpt kunnen worden. Tevens wordt bekeken of de financiële steun die het ministerie aan de fa- bikanten en exploitanten van wind molens geeft, ook na 1990 kan wor den voortgezet. van bommen aan. Daarnaast wer den veel documenten over Britse militaire doelen in de Bondsrepu bliek, vervalste passen en bivak mutsen aangetroffen. Onduidelijk is of de IRA-leden nieuwe aanslagen in de zin hadden. De IRA heeft een zomeroffensief aangekondigd ter herdenking van de legering van Britse troepen in Noordierland, nu twintig jaar gele den. De Britse autoriteiten hebben Westeuropese landen voor nieuwe aanslagen gewaarschuwd. In Frankrijk werden naast Mur ray ook Pauline Drums (22) en Don- nogh O'Kane (29) aangehouden. Zij werden na de Britse tips gescha duwd. Murray is een van de meest gezochte IRA-leden en zou een vriend zijn van Patrick Magee, die voor zijn rol bij de aanslag in Bright on (vijf doden) al is veroordeeld en een gevangenisstraf uitzit. De drie zijn inmiddels aan de Franse rech- ter-commissaris voorgeleid en te gen hen is een gerechtelijke proce dure gestart. In Ierland worden de drie gezocht wegens bendevor ming, het vervalsen van documen ten en het bezit van explosieven. In een rapportage aan de Kamer zegt De Korte dat er nog talrijke knelpunten zijn voor de bouw van windmolens en het opwekken van windenergie. Zo maken windmo lens er over het algemeen het land schap niet fraaier op. Daarnaast worden windmolens gezien als ge vaar voor vogels en ook veroorza ken zij geluidhinder.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9