Gehandicapte heeft grote kans op baan Stakers terug naar de mijnen 'Uitbreiding Schiphol overlevingsvoorwaarde' Succesvol experiment GMD Den Haag Ondanks pincode cheque of baar geld steeds nodig 'Handel met Derde Wereld heel vrij' DONDERDAG 20 JULI 1989 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Wie rekent op elektronisch betalen kan bedrogen uitkomen. Zo heeft begin juni van dit jaar het hele systeem ongeveer een halve dag plat gelegen, waar door bij alle Shell-stations, maar ook bij supermarkten met een Post bank-terminal, automatisch betalen onmogelijk was. Het is nog even wachten op het vlekkeloze elektro- betaal-automaat niet functioneert nische betalingssysteem raden toch altijd cheques of contan ten op zak te hebben. Aan het eind van dit jaar moet er einde komen aan de wildgroei i te óf is aangesloten. de banken elektro- van de PTT of in de centrale compu ter. Meer voor de hand ligt echter volgens hem dat het station op dat vroege tijdstip zelf nog niet de noodzakelijke verbinding tot stand heeft gebracht. Bij de meeste benzinestations wordt niet 24 uur per dag gewerkt. Bij het opmaken van de kas wordt ook de verbinding met de centrale DEN HAAG (ANP) bankpassen, in combinatie met Gehandicapte werklozen zijn allerminst kansloos op een baan. De pincode, zijn dan toegankelijk vi Tussen begin en eind 1988 steeg het aantal 'terminals* bij verkoop punten, voor het grootste deel nog steeds benzinestations, explosief van 500 tot zo'n 1.000 stuks. Alleen systemen voor automatisch be- al bij benzinestations staan er in- talen bij benzinestations en super- middels 1200. Ook het aantal bank- markten. De magneetstrips op de passen met magneetstrip en pinco- nisch betalen of geld opnemen. Bij computer verbroken, 's Ochtends de Postbank wordt hard gewerkt moet er dan weer opnieuw contact i het aanbrengen van deze moge- worden lijkheden op de giromaatpassen van alle - - houders. ;emaakt, moet worden op het centrale sys- Ijoen rekening- teem. Ook dat gebeurt met pincode en pasje, doorgaans één van de be heerder van het station en één van Voor de meeste instanties, bedrij- de kassier. Elektronisch betalen i de steeg in dezelfde periode fors, ter allemaal nog consumenten blijft het ech- Z o Gemeenschappelijke Medische Dienst in Den Haag concludeert na ruim een jaar experi- menteren met herplaatsing van mensen met een handicap, dat mensen die voor hun oor- Net-systeem van dl gtïTmlnUjke spronkelijke beroep zijn afgekeurd met vrij weinig problemen aan geschikt werk worden banken, inclusief de Postbank. On- ook voor de benzinepomp-houder. Nog lang niet altijd blijkt de 'termi nal' bijvoorbeeld ook te werken, nmogelijk als één van beide ont breekt. Maar ook dit kan niet altijd de verklaring zijn, aldus de woord voerder van Shell Nederland. Niet geholpen. Vanaf begin 1988 is de Haagse GMD begonnen de wet arbeid gehandi capte werknemers (wagw) in prak tijk te brengen. Doelstelling van die wet is om bedrijven ertoe te bren gen gehandicapte werknemers in dienst te houden en om gehandi capten in dienst te nemen. Aanleiding voor de actieve wer ving van vacatures door de GMD was de eigen bevoegdheid om te be middelen yoor werklozen met een handicap. Het gewestelijk arbeids bureau bemiddelde sinds de komst van de wagw niet meer. Terwijl de afgekeurde buschauffeur bij het ar beidsbureau in de bak met werklo ze buschauffeurs terecht kwam, werd hij bij de GMD aangemerkt voor diverse beroepen die hij, des noods met wat bijscholing, wel zou kunnen uitvoeren. De rekening van de scholing (veelal kort, op een beroep gericht onderwijs) gaat naar het arbeidsbu reau. De nieuwe werkgever kan bo vendien gebruik maken van alle subsidiemogelijkheden en premie vrijstellingen die ook voor langdu rig werklozen gelden. In de nieuwe passende baan kan de werknemer bovendien een toe slag krijgen op zijn salaris als dat aanzienlijk onder het oude salaris ligt. Geld, noch het aanbod van pas sende banen is het probleem, zo is de ervaring van de GMD. Niet al leen het scheppen voor gehandicapten is een oplos sing, zegt arbeidsdeskundige Cos- ter. Hij heeft geleerd dat vooral heel veel vaardigheidstraining vereist is. "Men moet leren de handicap in een sollicitatiegesprek te verkopen." Voor 40 tot 50 procent van de wao-instroom spelen ook psychi sche factoren een rol, zo taxeren de deskundigen van de GMD. "Over opgemerkt hun handelsbeleid 1 het algemeen erkennen mensen dat zelf niet meteen", aldus verzeke- ringsgeneeskundige Van der Stoep. "Zij vluchten in hun klacht." Maar diverse gesprekken, waarbij hen onder meer wordt gevraagd wat zij zelf willen, terwijl wordt nagegaan a 1,2 tot 3,3 miljoen. Tevens zijn inmiddels ruim 4 miljoen giro- de Postbank i de gezamenlijke loop. ie Postbank. On- de consument, Volgens het eerder deze week pend 's ochtends vroeg al op stap kunnen activeren. 'Tja, het zal e de automobilist alleen de pomphouder, ook de be- met magneetstrip en pincode gewa- diende zal doorgaans het systeem zoals het niet functioneren van de verschenen jaarverslag de wil. Volgens BeaNet-woordvoerder gebeuren dat een bediende wel op 5 de ervaring van Cos- automaat, blijven daarmee echter BankGiroCentrale (BGC) kan nu Kolijn kan dat liggen aan storingen mogelijk, al was het maar omdat de ongeveer de helft van de rekening- binnen het apparaat, bij het datanet baas moet wachten. Maar principe mag dat niet gebeuren". Uitbreiding in de Oekraïne MOSKOU (AP) De mijnstakin- meldde dat 24.000 mijnwerkers gen in het Koeznetsk-bekken west-Siberië zijn gisteren .in o vang afgenomen. Mijnwerkers be- nadat zij hadden gonnen terug te keren naar hun regering een aantal van hun eisen werk, nadat de Sovjet-autoriteiten had ingewilligd, aan een deel van hun eisen tege- De regeringskrant Izvestia be- moet waren gekomen. De stakingen richtte dat de stakingscomités i de mijnen in het Donetsk-bekken steden in het Koeznetsk-bek- Patijn: Smit-Kroes moet Granaria- conflict oplossen DEN HAAG (GPD) - De Commis saris van de Koningin in Zuid-Hol land, mr. S. Patijn, eist van de de missionaire minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) dat ze een oplossing vindt voor het zich con flict tussen vervoerder Granaria en de binnenschippers. Hij wil abso luut voorkomen dat politie moet worden ingezet om de twee uit el kaar te houden. Granaria dreigt met ingang van 14 augustus weer met ei gen duwbakken te gaan varen om dat Smit-Kroes een schadevergoe ding van 9,6 miljoen gulden weigert uit te betalen. Patijn vreest dat dezelfde onlus-, ten zullen ontstaan als vorig jaar toen een groot aantal ME'ers slaags raakte met woedende binnenschip pers. De binnenschippers wilden toen voorkomen dat vervoerder Granaria eigen schepen buiten de schippersbeurs om met vracht, liet varen.'De commissaris is de eerste bestuurder die openlijk kritiek le vert op het feit dat de minister nog geen oplossing voor het conflict heeft kunnen vinden. LONDEN (DPA) Veel landen van vier jaar durende handelsoverleg constructieve en actieve ról in de de Derde Wereld hebben zonder dat (de 'Uruguay-ronde' van de GATT onderhandelingen van de in sep- de buitenwacht daar iets van heeft (Algemene Overeenkomst inzake tember 1986 begonnen Uruguay- i Handel)) hebben bestu- ronde. Als voorbeeld van eenzijdig uit gevoerde handelsliberalisering noe men de wetenschappers Mexico, waar het gemiddelde invoertarief is 23 procent medio 1985 rit aan het eind van 1987. Contingentering geldt in Mexico voor nog slechts 24 procent van de buitenlandse handel. Dergelijke ontwikkelingen con- ateert de commissie ook in Korea, India en Afrika. De wetenschappers maken zich er zorgen over dat deze positieve houding van de Derde We- voorgezeten door i groep Latijns-Ameri- John Whalley van de universiteit kaanse, Afrikaanse en Aziatische wetenschappers, die de rol van ont wikkelingslanden in het lopende West-Ontario (Canada), signa leert in haar onderzoeksrapport twee 'wezenlijke en nauwelijks op- Tot 11 procent aan het eind v heeft 100 miljoen gulden beschik baar gesteld voor een sanering on der stadsverwarmingsbedrijven in moeilijkheden. Het gaat om een eenmalige steunverlening voor alle bedrijven samen. De Korte wijst i gemerkte' veranderingen handelsbeleid van de Derde-We reldlanden. Zo heeft een verrassend groot aantal ontwikkelingslanden eenzijdig allerlei handelsbelemme- stateert de ringen weggenomen. Bovendien is de Derde Wereld zich anders tegenover de GATT gaan opstellen. Voorheen noemden reld niet door het Westen wordt ge- op dat veel stadsverwarmingsbe- ontwikkelingslanden deze organi- honoreerd. "Dat kan in de ontwik- drijven zich voor financiële proble- satie woordig spelen zij echter e kelingslanden weer tot allerlei frus- taties leiden", aldus het rapport. i de Oekraïne blijven zich echter ken hadden besloten de staking te itbreiden. beeindigen en dat de kolenleveran- Het officiële persbureau Tass ties hier waren hervat. Volgens Vremja, het actualiteitenprogram ma van de Sovjet-televisie, zetten nog 150.000 mijnwerkers in het Koeznetsk-bekken hun staking voort. Een correspondent van Vremja zei dat de staking in de Oekraïne zich gisteren had uitgebreid WIO op weg om in vakbond te veranderen AMSTERDAM (ANP) - De ac tiegroep Verplegenden en Ver zorgenden in Opstand (WIO) gaat proberen binnen twee jaar 20.000 leden te werven. Als dat lukt wil zij als werknemersorga nisatie mee onderhandelen over de cao's die verpleegkundigen onder hun werkingssfeer heb ben. Een eerste stap daartoe werd gisteren gezet in Amster dam. Daar vierde de WIO in aanwezigheid van ongeveer twintig sympathisanten haar ge daanteverwisseling vanactie groep naar officiële vereniging. De eerste activiteiten voor de nieuwe vereniging dienen zich volgens de kersverse WIO-se- cretaris J. Leertouwer al dit na jaar aan. Dan onderhandelen bonden en werkgevers over een nieuwe cao voor het kruiswerk. De WIO is nog steeds met de Nederlandse Maatschappij voor Verpleegkunde in gesprek over de vorming van één beroepsor ganisatie voor verpleegkundi gen. Resultaten daarvanzijn volgens Leertouwer niet op kor te termijn té verwachten. drijven. Volgens Tass dreigt er door de kolenstaking een catastrofe in de metallurgische industrie en in de elektriciteitsleveringvoorziening. Sovjet-president Gorbatsjov waarschuwde gisteren in een toe spraak tot de Opperste Sovjet de mijnwerkers en dreigde met maat regelen als de acties overslaan naar andere bedrijfstakken. Hij zei dat indien dit gebeurt, de regering ge dwongen is tot "zulke extreme maatregelen dat het pijn zal doen". Gemeenten treden op tegen misbruik van de 120 mijnen in het Donetsk- 1 bekken. Mijnbouwarbeiders heb- Vclll I^VW^HlKCriXlil ben zich bij de stakende mijnwer kers aangesloten, aldus Vremja. De correspondent meldde uit Jenakijevo, in het Donetsk-bekken, dat staal- en cokesindustrieën in het gebied op het punt staan te worden stilgelegd, vanwege het gebrek aan ruwe grondstoffen. Eén van de sta kers vertelde dat de mijnwerkers overeen waren gekomen 1000 ton ruwe grondstoffen te leveren aan een cokesfabriek, om te voorkomen dat deze zou moeten worden geslo ten. De stakingen braken vorige week dinsdag uit in het Koeznetsk-bek ken en werden zaterdagavond over genomen door de mijnwerkers in het Donetsk-bekken in de Oekraï ne. Deze twee gebieden zijn de be langrijkste kolenwinningsgebieden in de Sovjetunie. De stakingsactie is de meest omvangrijke vorm van ar beidsonrust sinds de jaren twintig. Volgens officiële mededelingen is het aantal bedrijven dat tengevolge van de staking is gesloten inmid dels gestegen tot 218; hieronder zijn kolenverwerkingsbedrijven, maar ook machinefabrieken, elektronica fabrikanten en lichte industriële be- Anders gedoemd tweederangs luchthaven in Europa te worden DEN HAAG (GPD) - Gemeenten blijken op te treden tegen 4 van 5 mensen die zonder aan alle voor waarden te voldoen, een uitkering volgens de rijksgroepsregeling werkloze werknemers (rww) krij gen. In 30 procent van de gevallen werd de betrokkene gewaar schuwd. In de overige 50 procent van de gevallen volgde een korting op de uitkering uiteenlopend van 4 tot 9 procent. Dit is gebleken uit een onderzoek dat in opdracht van het ministerie van sociale zaken is uitgevoerd. Me dio 1987 gaf het ministerie een handleiding uit voor de gemeenten over het optreden inzake de rww- uitkeringen. Het onderzoek wees uit dat deze handleiding in de prak tijk goed wordt opgevolgd. Wel werd geconstateerd dat in de 20 pro cent van de gevallen waarin nu niet wordt opgetreden, een sanctie op zijn plaats was. Uit het onderzoek bleek dat bij overtreding van de rww-bepalingen in 70 procent van de gevallen de be trokkene eerst een waarschuwing kreeg. In 20 procent van de gevallen werd meteen opgetreden. Werd de overtreding ten tweede male gecon stateerd, dan werd in 70 procent van de gevallen meteen een sanctie op gelegd. In ruim 20 procent van de gevallen ondernamen de gemeen ten echter ook dan niets. SCHIPHOL - Schiphol is zonder uitbreiding met een vijfde baan ge doemd een tweederangs vliegveld te worden, van weinig betekenis in Europa. Uitbreiding van Schiphol met een baan en een tweede termi nal is volgens de Voorlopige Raad van Verkeer en Waterstaat onver mijdelijk als Schiphol één van de belangrijkste luchthavens van Eu ropa wil blijven. De raad schrijft dit in zijn advies aan de minister van verkeer en waterstaat. door Bill Meyer Passagiersbewegingen (x1000) Londen Diesel De prijs van een liter diesel gaat morgen met twee cent omhoog. De prijs per liter aan de zelftankpomp wordt dan 87,8 cent per liter. Dat hebben de benzinehandelaren gis teren in Rotterdam bekendge maakt. Ziekenhuis-cao De algemene vergadering van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) heeft gisteren haar goedkeuring ge geven aan het principe-akkoord voor de cao 1989 voor de 200.000 werknemers in de ziekenhuizen. De NZR is werkgever in de cao-zieken huiswezen. Het akkoord werd 23 ju ni tussen werkgevers en vakbonden bereikt na maanden acties van ver pleegkundigen en verzorgenden die vijf procent loonsverhoging eisten. Noord-Polen De ongeveer 5000 werknemers van scheepswerven in Gdynia in het noorden van Polen zijn gisteren voor onbepaalde tijd in staking ge gaan om een salarisverhoging af te dwingen. In het zuiden van het land, in Katowice, gaat de openbaar vervoersstakiqg door. Steun Zeven Afrikaanse landen en twee regionale ontwikkelingsorganisa ties krijgen ruim 120 miljoen gulden van de Europese Gemeenschap. De giften maken deel uit van het zesde Europese Ontwikkelingsfonds (EDF). De raad baseert zich daarbij de voorspellingen die het Nederlands Economisch Instituut (NEI) vorig jaar in opdracht van de Luchthaven Schiphol deed. Rekening houdend met een jaarlijkse groei van het we- reldluchtvervoer met 6 procent tot het jaar 2000 en met 6 procent in de jaren daarna, komt het NEI tot op merkelijke cijfers. Zo kan een groot Schiphol in het jaar 2030 75 miljoen passagiers ver werken, tegen 15 miljoen op dit mo ment. Het vrachtvervoer via de luchthaven kan in diezelfde periode vertienvoudigen, terwijl het aantal vliegtuigbewegingen (landingen en opstijgingen) toeneemt van 187.000 tot 445.000. Als Schiphol wegzakt tot een regionale Europese luchtha ven, voorspelt het NEI voor het jaar 2030 34 miljoen passagiers, een te verwaarlozen stijging van het vrachtvervoer en 314.000 vliegtuig bewegingen. Kiezen Volgens de adviesraad moet de overheid uit economische overwe gingen kiezen voor uitbreiding van Schiphol. De luchthaven speelt een belangrijke rol bij distributie en transport via ons land. In totaal pas seert er jaarlijks voor 10 miljard gul den aan goederen. Van de 6,5 mil jard die onder Nederlandse vlag vanuit het buitenland wordt aange voerd, gaat ter waarde van 3,5 mil jard gulden onmiddellijk weer ver der naar een andere bestemming in het buitenland. Gezien de geringe omvang van ons land moet Schiphol het juist hebben van deze doorvoer. Maar Als Schiphol bij de vijfgrootste luchthavens van Europa wil blijven is uit breiding hard nodig, zo adviseert de Voorlopige Raad i lerstaat. In 2030 moet de luchthaven dan 75 miljoen reizigers per jaar kunnen verwerken. het feit dat de luchthaven geen 'na tuurlijke' toegangspoort is tot Euro pa maakt het vliegveld kwetsbaar. Voor passagiers en verladers is Schiphol geen noodzaak maar een keuze, zo stelt de raad. "Dat de luchthaven zoveel transfervervoer weet aan te trekken, is te danken aan de slagvaardigheid van de Ne derlandse luchtvaartondernemers en de kwaliteit van de luchthaven zelf'. De Europese eenwording in 1992 is een uitdaging en tegelijkertijd een bedreiging voor Schiphol. De Europese luchtvaart is nu nog aan alle kanten dichtgetimmerd. Een stelsel van verdragen tussen de Eu ropese landen regelt landingsrech ten, capaciteit en tarieven die de landen hanteren. Vrijmaking van het luchtvervoer zal leiden tot con centratie, schaalvergroting en toe nemende concurrentie. Tot nu toe was het voor de KLM onmogelijk elders in Europa een tweede groot knooppunt te vesti gen naast Schiphol. Dat verandert in de jaren negentig geleidelijk. Een beperkt aantal luchthavens zal erin slagen uit te groeien tot internatio nale knooppunten van vervoer met daarom heen een aantal steunpun ten. Deze grote luchthavens zullen veruit het meeste veryoer aantrek ken. Anderzijds krijgen kleine luchtvaartmaatschappijen de kans met kleine vliegtuigen verbindin gen te onderhouden tussen de re gionale Europese luchthavens. Door deze ontwikkeling komt Schiphol van twee kanten onder druk te staan. En volgens de raad is de enige manier om te overleven voor een middelgrote luchthaven, nu al flink uitbreiden. Gebeurt dat niet, dan zakt Schiphol weg en kan in de toekomst niet meer zijn dan het steunpunt van een grote buiten landse luchthaven. Werkgelegenheid Niet alleen heeft dat grote gevolgen voor de positie van Nederland als distributieland, maar ook voor de werkgelegenheid. De luchthaven heeft becijferd dat het aantal banen bij uitbreiding van Schiphol direct en indirect stijgt van 85.000 tot 150.000 in 2003. Maar als Schiphol wegzakt tot regionaal vervoers knooppunt, kan het aantal banen dalen tot 50.000. Om te slagen moet in de eerste plaats de capaciteit van de start- en landingsbanen aanzienlijk worden uitgebreid, vindt de raad. Nu kent Schiphol een topcapaciteit van 68 tot 72 vliegtuigen per uur. Door de banen intensiever te gebruiken kunnen er per uur 80 vliegtuigen landen en opstijgen. Maar voor een groot Schiphol zijn minstens hon derd vliegtuigbewegingen per uur nodig. En dat kan alleen als er een vijfde baan wordt aangelegd. Wanneer Schiphol in het jaar 2030 inderdaad 75 miljoen passagiers wil verwerken, valt evenmin te ontko men aan de aanleg van een tweede terminal ten westen van de Zwa- nenburgbaan, zo stelt de raad. De ruimte is' er, maar evenals voor de aanleg van een vijfde baan, is veran- Koeriers lappen minimumprijs aan him laars HOOFDDORP (GPD) - De Ne derlandse koeriersbedrijven trekken zich voorlopig niets aan van de nieuwe minimumtarie ven voor pakketten tot 500 gram. Zij menen dat de nieuwe wettelijke richtlijnen niet alleen onduidelijk zijn, maar boven dien uiterst onrechtvaardig. Het wettelijk tarief van 11,90 gulden voor een pakketje van 500 gram komt volgens de koeriers neer op een tariefsverhoging van ge middeld tachtig procent. Tot voor kort was het verzen den van lichte postpakketten het monopolie van de PTT. Om dat de koeriers niet concurreren met de gewone (nuts)taken van 'tante pos', werden hun activi teiten door de overheid ge doogd. Een nieuwe wettelijke regeling moest deze situatie wettelijk vastleggen. Tot groot ongenoegen van de koeriersbe drijven behelst de nieuwe rege ling ook de minimumprijs, van 11,90 gulden binnen Europa en 17,50 gulden daarbuiten. Deze bedragen liggen aanzienlijk ho ger dan de huidige tarieven (rond de 5,60 gulden). dering van het bestemmingsplan noodzakelijk. Het rijk moet voorko men dat die ruimte tussentijds voor andere doelen wordt gebruikt. Al met al lijkt het erop dat een groot Schiphol tegen het jaar 2030 bijna het hele noordelijk deel van de Haarlemmermeerpolder beslaat. De raad erkent dat de groei van Schiphol gepaard zal gaan met een toename van het lawaai. Maar de overlast zal minder zijn bij de aan leg van een vijfde baan dan bij in tensiever gebruik van het vierba nenstelsel. Bij 450.000 vliegtuigbewegingen op een vijfbanenstelsel zijn Zwa nenburg, Badhoevedorp en Amstel veen beter af dan bij 300.000 vlieg tuigbewegingen op een vierbanen stelsel, althans volgens de tot dus ver verrichte berekeningen. Het zelfde geldt voor Amsterdam-West, Sloten en Osdorp. Aalsmeer, Rij- senhout en Uithoorn zullen meer hinder ondervinden. Daar komt bij dat moderne vliegtuigen steeds minder lawaai maken. Werkloosheid daalt met 46.000 mensen DEN HAAG (GPD) - Er is sprake van een werkelijke daling van de werkloosheid. Tot deze conclusie komt het Centraal Bureau voor de Statistiek na vergelijking van de cij fers van de eerst helft van 1988 met de eerste helft van dit jaar. Over de eerste zes maanden van 1989 lag de werkloosheid 46.000 mensen lager dan over de vergelijkbare periode van 1988, aldus het CBS. Over de periode april-juni van dit jaar waren gemiddeld 376.000 men sen werkloos. Dat aantal lag nog op 387.000 over de maanden maart-mei 1989. De daling van de gemiddelde werkloosheid trad algemeen op. Al leen bij vrouwen die korter dan een jaar zonder werk zaten, was er een stijging van werkloosheid te consta teren. Deze stijging deed zich voor bij vrouwen jonger dan 25 jaar.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7